Juventus loopt een record mis Sparta machteloos Lendl verder als diamantair Anderlecht roept Arnesen weer op Bokssport in opspraak Scores in profvoetbal Maradona troeft Platini af Tsjech in finale te sterk voor McEnroe PAGINA 14 SPORT MAANDAG 4 NOVEMBER 1985 AMSTERDAM/BRUSSEL (GPD) - De mededeling van Frank Arne sen dat hij "voorlopig niet naar Ajax kan komen" heeft bij de Am sterdamse club geen paniek ver oorzaakt. Omdat Anderlecht, de huidige werkgever van Arnesen, als gevolg van een spierblessure van Erwin Vandenbergh plotseling met een te kort aan spelers is ge confronteerd heeft de Deen te ho ren gekregen dat hij woensdag avond op Cyprus in het Europa cupduel tegen Alomonia Nicosia moet spelen. Vrijdag leek niets de terugkeer van Arnesen op korte termijn in De Meer op huurbasis in de weg te staan. Het bestuur van Ajax gaat er ove rigens nog altijd van uit dat Arne sen a.s. zondag beschikbaar zal zijn voor de thuiswedstrijd tegen For- tuna. "ledereen rekent erop dat Frank donderdag naar Amsterdam zal komen om gekeurd te worden. We twijfelen er ook helemaal niet aan dat hij bij ons komt. Er zijn im mers door volwassen mensen dui delijk afspraken gemaakt", aldus vice-voorzitter Van Eijden. Arnesen zelf vindt het "erg fru strerend om het ene moment in ge dachten al bij Ajax te zijn en het volgende ogenblik te horen dat je maandag met Anderlecht mee moet naar Nicosia. Ik ben profes sioneel genoeg om over te schake len, maar een gezonde situatie is het natuurlijk niet". Zaterdag liet manager Verschue- ren Arnesen weten dat hij er reke- JOHANNESBURG (DPA) - De bokssport heeft weer een slachtof fer gevraagd. In het ziekenhuis van Sun City, 240 kilometer ten noor den van Johannesburg, overleed zondag de 30-jarige beroepspugi list Jacob Morake aan de gevolgen van zwaar hersenletsel, dat hij daags ervoor had opgelopen in het gevecht om de Zuidafrikaanse titel in het lichtgewicht tegen Brian Mitchell. De directe doodsoorzaak van Morake, die in de twaalfde r de knock out werd geslagen, een bloedprop. Na het gevecht werd arbiter Snowball het mikpunt van scherpe kritiek. Hij had de ongelijke partij in de elfde ronde moeten stoppen, toen Morake neerging op een vol treffer van Mitchell. Snowball liet het gevecht evenwel doorgaan. In de twaalfde ronde liep Morake te gen een serie zware klappen op, die hem bewusteloos op het canvas deed ineenzakken. De behandeling van artsen in de ring, kleedkamer en ziekenhuis bleef vruchteloos. Een computer-hersenonder zoek onder professionele boksers in Japan heeft ertoe geleid dat ne gen van hen dringend wordt aan geraden een ander beroep te kie zen. Het onderzoek was aanvanke lijk ontwikkeld om na te gaan hoe hersenletsel gedurende de mat ches kan worden voorkomen. De Japanse bokssportccommissie had daartoe alle 828 Japanse professio nele boksers opgeroepen dit on derzoek te ondergaan. 28 Boksers werden al direct we gens aangeboren hersenafwijkin gen niet geschikt voor wedstrijden geacht en de negen ongelukkigen, die het volgens de de test nog wel 10 ronden zouden kunnen redden, is met klem aangeraden hun boks- handschoenen aan de wilgen te hangen. ning mee moet houden dat hij niet op de eerder afgesproken datum, vandaag, naar Amsterdam zou kunnen afreizen. Er waren al vier spelers geblesseerd en aangezien de spierverrekking, die spits Van denbergh afgelopen donderdag op liep in de bekerwedstrijd tegen Lierse SK ernstiger bleek dan aan vankelijk werd vermoed, was al leen sprake van een onderbezet ting. Gisteren hakte trainer Pol van Himst de knoop door, nadat de clubarts van Anderlecht Vanden bergh tien dagen rust had voorge schreven. Eredivisie FC WV - FC Groningen 0-1 (0-0) 79. Houtman 0-1. Scheidsrechter: De Munnik; toeschouwers: 6700. Gele kaarten: Houtman en Roos- sien (beiden FC Groningen). Go Ahead Eagles - MVV 3-1 (2-0). 26. Smit J-0, 29. Smit 2-0,68. Wit- baard (strafschop) 3-0, 73. Smeets 3-1. Scheidsrechter: Kei zer, toeschouwers: 3500. Gele kaart: Smeets (MW). Heracles - PSV 0-2 (0-0) 58. McDonald 0-1, 62. Valke 0-2. Scheidsrechter: Van Ettekoven, toeschouwers: 6800. Gele kaart: Stevens (PSV). Fortuna Sittard - NEC 0-2 (0-0) 55. Grim 0-1, 62. Grim 0-2. Scheidsrechter: Van der Niet, toeschouwers: 5500. Gele kaar ten: Evers en Eleveld (beiden Fortuna). FC Den Bosch - Ajax 0-3 (0-1). 2. Van Basten 0-1,67. De Wit 0-2,81. Van Basten 0-3 (strafschop). Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 19.326. Gele kaart voor Adriaanse (Den Bosch), Koeman en Rijkaard (Ajax). FC Utrecht - Sparta 2-0 (2-0). 1. Van Loen 1-0, 30. van Loen 2-0. Scheidsrechter: Van de Laar. Toeschouwers: 7000. Gele kaar ten: Eijer (Sparta) en Van Loen (FC Utrecht). Haarlem - FC Twente 3-0 (0-0). 63. Matthaei 1-0, 76. Balm 2-0, 84. Keur 3-0. Scheidsrechter: Hobé. Toeschouwers: 3.000. Roda JC - AZ 6-0 (1-0). 13. Hof- 1-0, 52. Meyer 2-0, 69. Van Geel 3-0, 72. Gorter 4-0, 76. en 86. Van de Ven 5-0 en 6-0. Scheids rechter: De Vrieze. Toeschou wers: 4.000. Gele kaart voor Daerden (Roda JC). Eerste divisie De Graafschap - Telstar 1-2 (0-1), 26. en 49. Schaap 0-1 en 0-2, 72. Wanders 1-2. Scheidsrechter: Bannet. Toeschouwers: 4000. Ge le kaart: Foré (Telstar) en Tren- telman (De Graafschap). Rode kaart: Trentelman. Eindhoven - PEC Zwolle 0-2 (0- 0), 15. F. Booy 0-1, 62. Van Anke ren 0-2. Scheidsrechter: Schijf. Toeschouwers: 1100. Volendam - Emmen 2-1 (1-0), 29. Böckling 1-0, 56. Waalderbos 1-1, 62. Klepper 2-1. Scheidsrechter: Luinge. Toeschouwers: 2500. Wageningen - RBC 2-2 (0-1), 1. Romijn 0-1, 75. Krommendijk 1- 1, 77. J. Molenaar 1-2,79. Lok 2-2. Scheidsrechter: Slikkerveer. Toeschouwers: 1500. Veendam - FC Den Haag 0-1 (0- 0), 74. Groenendijk 0-1. Scheids rechter: Verhoef. Toeschouwers: 6000. Gele kaarten: Purvis en Rontberg (Den Haag). NAC - DS'79 4-1 (1-1). 33. Van der Borgt 1-0, 41. Slagboom 1-1, 61. Bannon 2-1, 67. Bannon en 3-1, 75. Remie 4-1. Scheidsrechter: Bulthuis; toeschouwers: 2600. Gele kaart: Bolte, Lems en Slag boom (allen DS). Rode kaart (twee keer geel): Smits (NAC). Helmond Sport - SC Cambuur 3- 1 (1-0). 38. Guthrie 1-0, 70. Nele mans (strafschop) 2-0, 82. Huite- ma 2-1, 90. Nelemans (straf schop) 3-1. Scheidsrechter: Van Vliet; toeschouwers: 2500. Gele kaart: Teuben (Helmond Sport). Heerenveen - RKC 2-2 (1-2). 17. Schulting 1-0, 38. Kraay 1-1, 43. Van Velzen 1-2, 68. Kist (straf schop) 2-2. Scheidsrechter: Blan- kenstein; toeschouwers: 3500. NAPELS (AFP/Reuter) - Napoli tegen Juventus, ofwel Maradona tegen Platini. In Na pels zagen 85.000 toeschouwers, hoe de kleine Argentijn gisteren het enige doelpunt van het duel maakte, daarmee Juventus de eerste competitienederlaag bezorgend. De wed strijd in de negende ronde van de Italiaanse voetbalcompetitie, met een recette van 2,5 miljoen gulden, stond bol van de emoties. Voor de Turijnse miljoenenploeg betekende de nederlaag een extra zware klap. Door de 0-1 liep Juventus immers een nationaal record mis. Net als Inter in 1939 en Lazio in 1972 had de Europees kampioen acht keer op rij gewonnen. Tegen Napoli, met Inter de derde plaats delend, zat het nieuwe record er gewoon niet in. Sparta-verdediger Andriessen is te laat. John van Loen kopt namens Utrecht 2-0 binnen. Twee goals van John van Loen ZEIST - Als Leo Béenhakker nu de spits van Oranje zou moeten kiezen voor het over Mexico beslis sende duel tegen België, nam hij zeker Van Loen van FC Utrecht. Hij maakte gisteren beide doelpun ten tegen Sparta, dat drie dagen voor de return tegen Borussia Mönchengladbach, goed voetbal de, maar machteloos was in de aan val. Peter Houtman, Van Loens con current voor de spitspositie in Oranje, kon zaterdag tegen WV bepaald niet imponeren in het elf tal van FC Groningen. Toch werd hij matchwinner door het enige doelpunt van de wedstrijd te laten aantekenen. Houtman trof ook nog een keer de paal. Fortuna S. heeft de kans gemist op een klassering pal achter PSV en Feyenoord. Binnen acht dagen werd op eigen veld van FC Den Bosch en degradatiekandidaat NEC verloren. De Limburgse sup porters waren zo ontstemd, dat ze zich tegen Fortuna keerden en NEC aanmoedigden. De Nijmeeg se ploeg zegevierde met 2-0 door twee treffers van Grim. FC Twente bleef op de sukkel- toer door de uitwedstrijd tegen Haarlem met 3-0 te verliezen. Haar lems trainer Van Doorneveld paste een gouden wissel toe. Matthaei stond nog geen minuut op het veld of hij brak de score open. Het werd 2-0 door Balm en 3-0 door Keur. Go Ahead Eagles had tegen MW (3-1) in Smit een succesvol schutter. Smit zorgde voor een voorsprong van 2-0, waarna Wit- baard een strafschop benutte. Smeets scoorde tegen. De grootste overwinning in de dertiende ronde van de competitie in de eredivisie kwam op naam van Roda JC tegen het zwaar gehandi capte AZ'67. Het werd 6-0 door doelpunten van Hofman, Meijer, Van Geel, Groter en Van der Ven (2). Juventus handhaafde zich wel aan de top van de ranglijst, al liep AC Milan twee punten in door met 1-0 te winnen van het Pisa van Kieft. Het zal Platini, die moeite had met het slechte veld, en de zijnen ech ter niet makkelijk vallen die posi tie te behouden. Het team moet voorlopig verder zonder verdedi ger Sergio Brio, een belangrijke schakel in het spelconcept. Hij moest al na een half uur de kleed kamer in na een ruzie met zijn te genstander Salvatori Bagni, die ook de rode kaart kreeg. In het re genachtige Napels profiteerde de thuisclub het best van de ontstane ruimte. De deze week 25 geworden Maradona dirigeerde zijn ploeg naar de zege. Halverwege de twee de helft zorgde de Argentijn per soonlijk voor de winst door de bal met een kromme vrije trap direct in het doel te mikken. Inter stond de tweede plaats af aan stadgenoot AC door een neder laag van 0-3 tegen Fiorentina. Ook in deze wedstrijd blonk een Argen tijn uit: Daniël Passarella, die twee keer scoorde. Centrumspits Nicola Berti, een nieuweling in het team van Fiorentina, maakte het trio vol. AC Milan voelde zich gesterkt door de entree van Paolo Rossi, die tien weken geblesseerd was geweest. De tengere international scoorde niet. Hij liet dat over aan Virdis, die een vrije trap van de Engelsman Ray Wilkins koppende afrondde. Net als Inter en Juventus stelde Verona teleur. De titelverdediger verloor met 1-2 van AS Roma en zakte naar de groep van potentiële degradatiekandiaten. Preben Elk- jaer-Larsen, die deze week betrok ken bij een auto-ongeluk, zette Verona nog wel op voorsprong. Maar zoals zo vaak deze competitie waande de landskampioen zich daarna superieur. Prüzzo en Nela maakten een einde aan die illusie. Atalanta verzamelde twee belang rijke punten. Door de zege van 2-0 op het ook laag geklasseerde Como behield het team van Jan Peters uitzicht op de middenmoot. Engeland Jesper Olsen en Frank McAven- nie waren de smaakmakers op de vijftiende speeldag van de Engelse league. De vroegere Ajacied nam voor Manchester United beide tref fers voor zijn rekening in het thuis duel tegen Coventry. McAvennie ontwikkelt zich meer en meer tot de sensatie van het jaar. De 24-jari- ge Schot scoorde eveneens twee keer voor zijn vereniging West Ham United tegen titelverdediger Everton: 2-1. McAvennie bracht zijn seizoentotaal zaterdag op vijf tien. Liverpool was weer veel dank verschuldigd aan Ian Rush. De spits scoorde in de 84e minuut het enige doelpunt tegen Leicester. Speler-manager Kenny Dalglish keek van de bank toe bij de be nauwde triomf. Zonder veel pro blemen handhaafde Manchester United zaterdag de voorsprong van tien punten op nummer twee, Li verpool. Onder leiding van de in topvorm verkerende Jesper Olsen, kreeg Coventry op Old Trafford geen kans. De gasten hadden het aan de vroegere Liverpool-doel- man Steve Ogrizovic te danken dat de scorè niet hoger opliep. West Ham United lijkt met Frank McAvennie een gouden greep te hebben gedaan. De Lon- dense vereniging heeft zijn komst niet aan actief speurwerk te dan ken. Hij meldde zich aan het begin van het seizoen via een brief aan bij verschillende verenigingen. McA vennie liet weten dat hij bij St. Mir- ren al jaren topscorer was. West Ham was de enige club die toehap te. ANTWERPEN (ANP) - Ivan Lendl gaf na afloop van zijn gewonnen wedstrijd tegen John McEnroe heel subtiel aan wat voor hem de waarde van een demonstratie-toernooi als dat van Antwerpen is. "Natuurlijk ben ik blij met deze winst. Het racket is ook een grandioze prijs. Maar als ik eerlijk ben betekent de overwinning op Flushing Meadow veel meer". Ook daar was de Tsjechoslowaak na een matig begin te sterk voor John McEnroe. De zege op de open Amerikaanse kampioenschappen, zijn tweede bij een Grand Slam- toernooi, leverde de in Connecticut wonende Lendl heel wat minder geld maar wel veel eer en zelfver trouwen op. Voor de in Ostrava ge boren nummer één van de wereld betekent dat nog steeds veel. Hoe wel al jaren spelend in de top, werd hij door McEnroe en Connors lan ge tijd niet voor vol aangezien. Door zijn triomfen in het toer nooi om de open Franse kampioen schappen en in Flushing Meadow, heeft hij de eerste plaats op de we reldranglijst overgenomen van McEnroe. In Antwerpen bewees hij op het moment ook echt de sterkste te zijn. De winst van de tweede set bleek beslissend voor het verdere ver loop van de partij. Lendl die in de halve finale Jarryd versloeg had dat zelf duidelijk aangevoeld. "Na dat ik de tweede set had gewon nen, wist ik dat ik helemaal terug was. Belangrijk was ook dat ik er tweemaal in slaagde te voorkomen dat John mijn opslag brak. Daarna liep het perfect". In de derde en vierde set kwam de Amerikaan er niet meer aan te pas. Zijn eerste opslag kwam veel te weinig in. Hij slaagde er daar door niet in Lendl onder druk te houden. "In de eerste set liep alles naar wens. Het breekpunt in het duel lag in het verliezen van de tie break van de tweede set". McEn roe constateerde het met enige weemoed. "Ik voelde mij na dat verlies mentaal aangeslagen. Ik weet niet hoe dat komt. Ivan merk te het duidelijk ook. En hij is als een van de weinige spelers in staat daarvan te profiteren". McEnroes conditie leek inder daad niet optimaal. Vooral in de slotfase kwam hij snelheid en kracht tekort. "Daar heb ik al een tijdje last van. Misschien ligt het aan mijn eetgewoontes en moet ik eens een diëtist vragen wat er aan de hand kan zijn. Doordat ik mij niet fit voel, heb ik ook steeds last van kleine maar wel vervelende blessures. Vroeger waren ze er mis schien ook wel maar merkte ik ze niet omdat ik het niet wilde". De moeheid van de Amerikaan kan echter ook gewone oorzaken hebben. De week voordat het eve nement in Antwerpen begon, was ANTWERPEN (ANP) - Ook de vierde uitvoering van het ECC- toernooi in Antwerpen heeft een record aantal toeschouwers opge leverd. Verdeeld over acht dagen werd het Sportpaleis bezocht door 140.616 tennisliefhebbers. Dat is ruim 28.000 meer dan vorig jaar. Antwerpen verstevigde daarmee zijn positie als best be zochte indoor-tennistoernooi in de wereld. Alleen Flushing Mea dow, Wimbledon en Roland Gar ros, allen buitentoernooien ver deeld over twee weken, trekken meer toeschouwers. McEnroe al in Europa actief. In Pa rijs gaf hij voor 200.000 gulden acte de presence bij een demonstralie- toernooi. Hij streek het meeste geld op maar leed wel twee neder lagen: legen Yannick Noah en Henri Leconte. Daarna vertoonde McEnroe ook nog eens zijn kun sten in Barcelona. Voor 200.000 gulden speelde hij twee sets met en tegen de Westduitser Boris Becker die hij na de pas naar de finale af sneed. Ook na Antwerpen is hem niet veel rust gegund. Direct na het toernooi moest hij met het vlieg tuig naar Helsinki. Daar fungeert vandaag de Zweed Anders Jarryd als opponent in een demonstralie- wedstrijd. Opbrengst voor de B V. John McEnroe wederom 200.000 gulden, waardoor zijn totaal aan in komsten in acht dagen op 1 mil joen gulden komt... Gezien de financiële voordélen was het pleidooi van McEnroe voor het ECC-toernooi volkomen begrij pelijk. "Dit evenement heeft na tuurlijk niet de allure van bijvoor beeld Flushing Meadow en Wim bledon. Maar het is wel belangrij ker dan de open Australische kam pioenschappen, of een toernooi in Stockholm of Tokio. Dat aanzien heeft natuurlijk met verschillende factoren te maken. Ten eerste kan er hier veel geld worden verdiend. Dat trekt direct al de betere spelers aan wat het toernooi belangrijker maakt. Het is vreemd dat sommi gen dit evenement zomaar een de monstratie-toernooi vinden. Ik kom hier volgend jaar zeker weer hoewel het Grand-Prix-toernooi in Stockholm in dezelfde week wordt gehouden". De mogelijkheid om Antwerpen ook op de GP-lijst te krijgen, zal geen steun krijgen van McEnroe, die bij de huldiging van Lendl mokkend met zijn handen in zijn zakken bleef staan. "Als dat ge beurt. verliest het evenement zijn aantrekkelijkheid. Het wordt dan gewoon een van de vele toernooien waarin nooit meer zoveel van de betere spelers aanwezig zullen zijn". Dat er dan ook minder geld be schikbaar zal zijn en in ieder geval minder makkelijk geld zal zijn te verdienen, zal ook wel even door McEnroes gedachten zijn gescho ten. Want geld is en blijft voorlopig het belangrijkste in de tenniswe reld en zeker in diamantstad Ant werpen, Lendls uitspraken ten spijt. Ivan Lendl toont trots het gouden racket dat met diamanten is belegd. Behalve dat won de Tsjech ook nog 2,7 miljoen gulden. (foto anpi Zaterdag was McAvennie ziin geld, 1,4 miljoen gulden, opnieuw waard. Nadat Trevor Steven Ever- ton in Londen op voorsprong had gezet, scoorde de Schot in de twee de helft twee keer. De gasten zak ten door het verlies van de vierde naar de achtste plaats. De achter stand op Manchester United be draagt zeventien punten. West-Duitsland De dertiende ronde van de Bun- desliga heeft de tegenstanders van Sparta geluk gebracht. Mön chengladbach, dat woensdag de Rotterdammers ontvangt om te be palen welke ploeg in het toernooi om de UEFA-beker mag blijven, nestelde zich vrijdagavond op de eerste plaats door het bezoek in Dortmund tegen naamgenoot Bo russia met een zege van 3-2 op te luisteren. Het elftal van trainer Heynckes verzekerde zich van een beter doel saldo dan Werder Bremen, dat in Leverkusen met 1-5 ten onder ging tegen Bayer. Hamburger SV, Spar ta's opponent in de eerste ronde van het Europese toernooi, won de uitwedstrijd tegen 1. FC Nürnberg met 1-0 - door een doelpunt van Schroder, het vierhonderdste in de competitie - en klom naar de zesde plaats. Voor Nürnberg betekende het de zevende nederlaag in acht duels. In de dertiende ronde werd op nieuw aangetoond, dat ook de Bundesliga te maken heeft met te ruglopende belangstelling. Bij het degradatieduel tussen Fortuna Düsseldorf én 1. FC Saarbrücken (2-2) zaten amper zesduizend toe schouwers. Blattel en Mohr had den Saarbrücken voor de pauze op voorsprong gezet. Later kwam For tuna door treffers van Keim langs zij.Het totaal aantal toeschouwers van 188.000 kon slechts tot stand komen door enkele in het oog lo pende duels. In Dortmund zaten 44.000 liefhebbers, die Frank Mill twee keer met het hoofd zagen sco ren voor Mönchengladbach. Bo- rowka, die tegen zijn derde gele kaart opliep, had voor de gasten de score geopend. Reducanu en Weg- mann verzorgen de Dortmundse produktie. Bayer Uerdingen herstelde zich opmerkelijk goed van de nederlaag van 0-3, dinsdag in het bekerduel tegen de amateurs van Trier. De bekerhouder won op eigen terrein met 3-2 van FC Köln, waarbij Mi chel van de Korput zijn handen vol had aan het dichten van gaten in de verdediging. België Drie clubs uit de hoogste afde ling van het Belgische voetbal heb ben zondag de achtste finales van het nationale bekertoernooi niet gehaald. Charleroi, Lokeren en het ook in zakelijke moeilijkheden ver kerende RWDM gingen onderuit. Eerder deze week werd kampioen Anderlecht uitgeschakeld. Club Brugge maakte geen fout. De ploeg van Henk Houwaart zege vierde met 7-2 bij St. Niklaas, maar verloor Jean-Pierre Pappin. De Franse jeugdinternational werd van het veld gezonden na een al te harde charge op Wambeke. Cees Schapendonk van AA Gent had met vier treffers een aanzienlijk aandeel in de triomf (6-1) over Royal Union. Alex Szerniatynski maakte beide doelpunten voor Standard Luik tegen Boom (2-1). Pijnlijk was de nederlaag (4-0) die het in de hoogste klasse debu terende Charleroi tegen tweede klasser Diest leed. KV Mechelen, nog steeds zonder Erwin Koeman, mikte nog een keer vaker raak in de uitwedstrijd tegen Lokeren. Ronny Martens en Koen Sanders scoorden beiden twee keer. RWDM, in financiële problemen door het afhaken van de sponso rende bouwfirma, kon het in eigen huis niet bolwerken tegen St. Trui den (0-1).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14