overstag Fané: Feyenoord snapt er niets van Timman optimistisch: S cli aakteclniiscli kan ik Tal aan' arbiter overlijdt tijdens duel Zuid Korea naar Mexico VanLoen niet op training Knappe zege op Den Bosch Hughes zoekt het hogerop LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 4 NOVEMBER 1985 PAGINA 13 HAARLEM (GPD) De IJmui- dense scheidsrechter L. J. Fillet is gistermiddag tijdens het voetbal duel Renova 2-Schalkwijk 2 (reser ve tweede klasse van de KNVB, af deling Haarlem) overleden aan de gevolgen van een hartaanval. De 45-jarige arbiter werd 20 minuten voor het einde van de wedstrijd on wel en overleed vrijwel onmiddel lijk daarna. Hartmassage, toege past door een aantal spelers, mocht niet meer baten. Het duel tussen de reservisten van Renova en Schalkwijk was de eerste wedstrijd die Fillet voor de KNVB, afdeling Haarlem floot. Eerder was hij actief voor de afde ling Leiden. De enkele weken gele den vanuit Leiden naar IJmuiden verhuisde scheidsrechter was door de scheidsrechterscommissie van de HVB aangesteld voor het duel in Haarlem, nadat de oorspronke lijk aangewezen arbiter zich had af gemeld. SEOEL (Reuter) - Het Zuidkore- aanse elftal heeft zich verzekerd van deelneming aan de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal in Mexico, volgend jaar ju ni. De Zuidkoreanen wonnen gis teren in Seoel voor 80.000 toe schouwers de return tegen Japan met 1-0. Het doelpunt kwam op naam van Huh Jung-Moo in de 61e minuut. De eerste westrijd hadden de Zuidkoreanen in Japan met 2-1 gewonnen. Meer dan dertig jaar ge leden haalde Zuid Korea voor het laatst de eindronden. UTRECHT (GPD) Het is niet waarschijnlijk dat John vajj Loen woensdag zal kunnen deelnemen aan de training die bondscoach Leo Beenhakker heeft ingelast voor negen spelers uit de voorlopi ge Oranje-selectie. De 20-jarige FC Ütrecht-spits heeft vrijwel zeker een lichte her senschudding opgelopen in de wedstrijd tegen Sparta waarin hij twee keer scoorde. Van Loen klaagde na afloop over duizelig heid als gevolg van een botsing met Sparta-verdediger Piet Wijn berg, maar kon nog wel op eigen gelegenheid naar huis terugkeren. In de loop van de avond openbaar de zich misselijkheid en hevige hoofdpijn en werd clubarts Van Swieten geconsulteerd. Die raadde Van Loen aan voorlopig rust te ne men en vandaag ook niet te ver schijnen op de training van FC Utrecht. Van Swieten: „Zijn manier van voetballen houdt natuurlijk wat extra risico in, hij heeft vaak kop- contact met een tegenstander. Maar ik heb de indruk dat het met enige rust toch wel gauw weer in orde zal zijn". Van Loen zelf hoopt er overmor gen toch bij te kunnen zijn. Meteen na afloop van de wedstrijd merkte hij op „dat zo'n kans om bij het Ne derlands elftal van de partij te zijn, zich niet zo gauw weer zou voor doen". Leo Beenhakker heeft een extra training voor 'Oranje' ingelast, „omdat door het wegvallen van Kieft en Van Basten (geschorst) voor de return tegen België een ge heel andere situatie is ontstaan wat betreft de aanval", aldus de bonds coach zelf. „Daarom wil ik de vrije woensdag voor een aantal spelers benutten Voor een extra training". De spelers die woensdag op Zeist worden verwacht zijn Hiele, Wijn stekers, Tahamata (alleen Feye noord), De Wit en Rijkaard (Ajax), Van Tiggelen en Houtman (FC Groningen), Van Loen (FC Utrecht) en Ruud Gullit, die van wege een schorsing gisteravond niet met PSV is meegereisd naar de Sowjet-Unie voor de return te gen Dnjepr. Overigens was gistermiddag op Galgenwaard geen spoor te vinden van de Portugese delegatie die zich telefonisch bij FC Utrecht had aan gekondigd om John van Loen te gen Sparta te bekijken. Voor verte genwoordigers van Benfica waren zélfs tribuneplaatsen gereserveerd, maar niemand meldde zich voor de wedstrijd tegen Sparta. Trainer Nol de Ruiter: „Sinds de naam van John van Loen in verband is ge bracht met het Nederlands elftal wemelt het hier van makelaars en zogenaamde clubonderhandelaars. We laten ons niet gek maken bij FC Utrecht: John is pas anderhalfjaar bezig en moet nog veel leren. Als Van Loen verstandig is - en dat ver wacht ik van hem - laat hij zich niet gek maken en blijft hij rustig aan zijn loopbaan bouwen, zonder al die indianenverhalen". ADVERTENTIE ZEG MAAR(cM) TEGEN 'N—7 KAMSTEEG OCCASION ROTTERDAM - Feyenoord is er gisteren in geslaagd zichzelf weer onder te dompelen in de anonimi teit van de voetbalmassa. De Rot terdamse ploeg die eindelijk op weg leek zich te manifesteren als een uitgesproken titelkandidaat, vernietigde tegen Excelsior in één klap de goede indruk die eerder was gevestigd. Dankzij een korte bevlieging werd de buitengewoon vervelende derby dan wel gewonnen, maar het meer dan armoedige spel waarmee de 2-1 zege werd behaald, wekte alom irritatie. Niet alleen bij de ei gen fans die de profs de Kuip zo ongeveer uitfloten; ook bij de woe dende trainer Ab Fafié: „Ze snap pen er niks van. Een kwartier spe len ze goed, dan zijn ze kennelijk volgevreten en doen ze niks meer. Zo kan het niet langer. Daar zullen we deze week intern uitvoerig over moeten praten". Het beraad is hard nodig nu het legioen zelfs ondanks de positieve resultaten zwaar vermagert. De plotselinge terugloop van het aan tal toeschouwers (van een moyen ne van ruim 17.000 tot en met het duel tegen Twente, tot 5.000 bij de bekerwedstrijd tegen MVV en 12.879 bij de tweede Rotterdamse derby in acht dagen) verontrust Feyenoord met z'n dure huishou ding zwaar en noopt ook tot zelfon derzoek. De oorzaken voor de da ling in de klandizie liggen echter voor de hand. In eigen huis laat het team het te vaak te snel afweten. Dieptepunt In het begin van de lopende jaar gang ging het allemaal nog wel, maar ai in de derde thuiswedstrijd tegen NEC kwam de klad erin en sindsdien slaagde Feyenoord er in het eigen stadion niet meer in zich als een topper te profileren. Wat in uitbeurten wel redelijk tot goed ging, lukte steeds minder op het ei gen veld en tegen Excelsior werd het voorlopige dieptepunt bereikt. Nadat in een tijdsbestek van an derhalve minuut een vroege 2-0 voorsprong bijeen was geschoten door Eriksen en Wijnstekers, werd het derby-produkt van Feye- noord-kant volmaakt onverteer baar. De Kuip-formatie ging zo lamlendig rondhobbelen dat nog slechts vage overeenkomsten met het voetbalspel te bespeuren wa- Het was dan ook allerminst vreemd dat Excelsior zich gaande weg kon opwerpen als een min stens gelijkwaardige tegenstander. De aanvallende onmacht aan die kant stond een verrassing in de weg, want alleen Aad Leenheer kon tegenscoren, „maar die jon gens hadden hier zeker een punt verdiend", moest Mario Been bea men. „Ze spelen heel goed voor een cluppie dat zo laag staat". Dat was niet zomaar een loze kreet waarmee de spelverdeler het eigen falen wilde verdoezelen. Ex celsior speelt inderdaad aardig. „Conditioneel en voetballend zijn er geen problemen", kon trainer Rob Jacobs opmerken. Tactisch waren die er ook niet, nu Ridder hof met zijn korte dekking op Been Feyenoords aanvoerlijnen zo knap afschermde. „We scoren alleen heel erg moeilijk". Pech-—»—»—» Daarbij heeft het clubje van Woudenstein de pech die zulke kleintjes hardnekkig pleegt te ach tervolgen. Zo werd Henk van Goo- zen na een overtreding van Duut al in de eerste minuut een strafschop onthouden („en dat was echt een schoolvoorbeeld") door scheids rechter Thomas en voordat hij zijn aansluitingstreffer produceerde had Aad Leenheer al op de onder kant van de lat gemikt. „Met zulk soort dingen krijg je dan te maken", berustte Jacobs die daarbij ook kon wijzen op de ma nier waarop de twee tegentreffers tot stand waren gekomen. Eriksen kreeg in de twaalfde minuut alle gelegenheid de bal op te vangen, 'dood' te maken en aan te leggen, Wijnstekers mocht even later zo maar dwars door het centrum naar 2-0 hollen. „Die goals kregen ze dus vrij gemakkelijk", aldus Ja cobs die zich overigens nog niet laat ontmoedigen. „Want ik denk dat er ander voetbal wordt ge speeld bij de kandidaten voor de gradatie. Daar wil ik dus nog niet aan denken". Het was zijn manier om uit te drukken dat het allemaal nog wel goed zal komen met Excelsior, dat in Barnabas Latuheru de uitblin ker had. Voor Feyenoord is dat aan de andere kant van de ranglijst nog even een grote vraag. De enigen die echt constant vorm tonen zijn Simon Tahamata en Joop Hiele, de rest gaat bij een voorsprong lijden aan misplaatste superioriteitsge voelens. Voor Molenaar gold daarbij als excuus dat hij met een rugblessure rondliep (Ling kon helemaal niet spelen door een lieskwetsuur), voor Sörensen (terecht ingeruild voor Brard) en Been waren er geen verzachtende omstandigheden. „De één was gewoon heel zwak en de tweede bleef naar ingewikkelde oplossingen zoeken", schetste Fa fié het niveau van zijn middenveld. Schandalig Het gold ook voor de andere linies van het elftal dat moeilijk bleef doen waar het gemakkelijk kon en dat op die manier zichzelf zwak en de tegenstander sterk maakte. Voorstopper Henk Duut stak de hand in eigen boezem. „Dit was ge woon schandalig. In de tweede helft zijn we er niet meer aan ge weest en werden we compleet weg getikt". Tot groot ongenoegen van het publiek. Dat moest meer bekoord worden, was één van Feyenoords uitgangspunten vóór het seizoen. „Maar het lijkt wel of we in de Kuip nooit meer goed kunnen voetballen", stelde Mario Been vast. „Als het zo doorgaat spelen we straks mee om het kampioen schap zonder mensen op de tribu- PAUL DE TOMBE Jan Timman. (archieffoto) MONTPELLIER (GPD) „Ik ben geen moment bang geweest dat het echt fout zou lopen". Jan Timman oogt zelfverzekerd wanneer hij de ze woorden uitspreekt. Het is zon dagochtend, nog geen 12 uur na zijn gevecht met de Rus Sokolov die zeveneneenhalf uur zijn poot stijf hield en zich via een remise met zijn landgenoten Joesoepov en Vaganjan plaatste voor de volgen de ronde van de strijd om de we reldtitel schaken. Door het taaie verweer van Sokolov moet Tim man nog even wachten. Voor hem staat een herkamp met Tal op het programma. Via deze zijweg kan de Amsterdammer zijn missie in Montpellier alsnog volbrengen en voorkomen dat het wereldkam pioenschap een volledige Russi sche aangelegenheid zal worden. Favoriet Woensdag start Timman in die zes partijen tegen de oud-wereld- kampioen als favoriet. Aan een ge lijk spel heeft hij genoeg omdat zijn resultaten tijdens het kandida tentoernooi tegen de spelers uit de bovenste helft van de ranglijst be ter waren dan die van zijn oppo nent. „Toch had ik liever tegen een van de drie andere Russen ge speeld", laat Timman weten. „Joe soepov, Vaganjan en Sokolov heb ben veel minder ervaring. En ik ben van hen tijdens het toernooi ook niet echt onder de indruk ge komen. Maar goed, de huidige si tuatie geeft me genoeg reden voor optimisme dus je hoort mij niet klagen". De ontwikkelingen tijdens het kandidatentoernooi deden sterk denken aan die van het interzone- toernooi in Rio de Janeiro waar Timman in 1979 op een half puntje sneuvelde na aanvankelijk sterk te hebben gespeeld. Drie ronden voor het einde van de strijd in Montpel lier stond Timman nog sterk in de schoenen. Na zijn nederlaag tegen de zwakke Canadees Spraggett dreigde hij opnieuw de greep op de situatie te verliezen. Messcherp Het duel met Sokolov, die nog geen partij met zwart had verloren, diende messcherp te worden opge zet want alleen winst zou Timman zekerheid verschaffen. Een gege ven dat de Nederlandse groot meester niet nerveus maakte. „Ik had nog nooit tegen Sokolov gespeeld, maar ik wist dat hij een beperkt openingsrepertoire heeft. Daar heb ik op ingespeeld en in eerste instantie leek het erop dat ik succes zou oogsten. Sokolov kende de partij niet, maar vond achter het bord steeds de juiste oplossing. Omdat ik zag dat Tal niet meer kon winnen van Spraggett en er voor mij tegen Sokolov ook niet veel meer in zat, heb ik remise aangebo den. Dan maar een herkamp, dacht ik". Respect Gedurende het spannende duel heeft Timman respect gekregen voor zijn pas 21-jarige opponent. Van het drietal Joesoepov (bij winst op Tal speelt Timman in de kruisfinale tegen hem een twee kamp), Vaganjan en Sokolov slaat hjj nu laatstgenoemde het hoogst aan. „Hij bleef koel en bezweek niet onder de spanning. Dat vind ik knap van zo'n jonge speler. Ik vind hem beter dan bijvoorbeeld Va ganjan, die weliswaar succesvoller is maar een tamelijk oppervlakkige stijl heeft en bovendien iedere keer weer onvoorstelbaar mazzelt". MOSKOU (DPA) - Anatoli Kar- pov heeft uitstel gevraagd van de 22e partij voor de tweekamp om de wereldtitel schaken, die zater dag in Moskou gespeeld had moe ten worden. Het duel is nu ver schoven naar dinsdag. Het is de laatste keer, dat Karpov volgens de reglementen het recht had uit stel te vragen. Uitdager Gari Kas parov leidt in de tweekamp met 11,Vz - 9,yh. Hij heeft uit de reste rende drie duels nog één punt no dig om zich wereldkampioen te mogen noemen. Jan Timman zal het tegen Tal moeten rooien zonder de hulp van zijn secondant Vlastimil Hort. De Tsjech, die de afgelopen drie we ken de spanning nauwelijks aan kon, heeft verplichtingen elders en is gisteren vertrokken. „Ik ben erg te spreken over de samenwerking met Hort. Tijdens de partijen schijnt hij zich nogal nerveus te hebben gedragen, maar daarvan had ik natuurlijk geen last. Wan neer we analyseren was hü over het algemeen rustig en kwam hij ook met bruikbare ideeën. Ik weet niet of ik voor de tweekamp tegen Tal nog de hulp van iemand zal in roepen. Ik ben dat nog aan het overwegen. Misschien dat ik van daag of morgen nog iemand bena der", aldus Timman. De mogelijke opvolger van Hort is de Zweed Ulf Andersson, die de afgelopen drie weken de Ameri kaan Seirawan bijstond en Jan Timman al eerder in Rio de Janeiro assisteerde. In principe is Anders son daartoe opnieuw bereid. „Ik ben vrij, heb er best zin in maar dan moet Jan het me wel vragen", verklaarde hij. Wat de Russen in het werk zullen stellen om hun oude meester Tal nog weer eens over de streep te trekken is niet bekend. Timman kan het in elk geval weinig sche len. „Het is niet belangrijk en het interesseert me ook niet. Ik ga ge woon uit van mijn-eigen mogelijk heden. Schaaktechnisch moet ik Tal aankunnen. Zijn enige voor deel is dat hij over een enorme er varing beschikt wat betreft het spelen van dit soort matches. Al heeft hij in het verleden zijn mees te tweekampen verloren". VOLENDAM (ANP) - Trainer Bar ry Hughes heeft gisteren bij het duel Volendam-Emmen een ludiek protest gelanceerd contra de nieu we maatregelen van de KNVB te gen het coachen langs de zijlijn. Het verbod om de dug-out te verla ten, dat de afgelopen week door al le trainers van Nederland werd be kritiseerd, werd door Hughes in Volendam op de korrel genomen. De kalende Brit liet van de plaat selijke tennisbaan een umpire- stoel aanrukken en plaatste die achter de afrastering. Hughes had daardoor prima overzicht op de wedstrijd en kon zijn spelers, op reglementaire wijze, voorzien van aanwijzingen. Hughes ging slechts voor één keer hogerop in zijn protest. „De KNVB kan op zijn diploma het woord coach schrappen. In de hui dige situatie ben je nog slechts veldtrainer. Coachen wordt je on mogelijk gemaakt. Je kunt tijdens de wedstrijd door de nieuwe bepa ling geen contact meer maken met je spelers", aldus de geagiteerde Hughes. DEN BOSCH (GPD) Johan Cruijff had gister middag meer moeite met de concessies die Ajax deed dan de spelers. Na de verrassend simpele overwinning van 3-0 in 'De Vliert' op FC Den Bosch wekte de tech nisch directeur^ sterk de indruk alsof hij zijn koerswijziging als een persoonlijke nederlaag beschouwde: „Qua resul taat is het natuurlijk goed wat we hier hebben gedaan. De verbetenheid van de jongens was ook prima. Wat dat betreft is er niets aan de hand, maar ik ben nu eenmaal een liefhebber van voet bal. Daarom heb ik Ajax ook steeds zo aanvallend laten spelen. Vanmiddag heb ik echter wat anders moeten doen, wat helaas ten koste is gegaan van het kijkspel". Heldhaftig voegde Cruijff er meteen aan toe dat hij slechts in incidentele gevallen van zijn principes wil afwijken: „Thuis gaan we gewoon weer risico ne men en een tegen een spelen". Dat hij nu na elf wedstrijden plotseling de rem op zijn team zette kwam omdat hij in zijn vernieuwingsdrift niet nog meer punten wilde inleveren dan de acht, die PSV, FC Gro ningen, Feyenoord en FC Utrecht al hadden ontfutseld. Een vijfde nederlaag zou Ajax voorlopig tot een figurant heb ben gedegradeerd. In dat geval zou het verschil met de num mer drie, Den Bosch, tot drie punten zijn gegroeid, ervan uit gaande dat de Amsterdammers de voor 18 december gepro grammeerde inhaalwedstrijd tegen MVV weten te winnen. „Dit was", aldus Cruijff, „een wedstrijd die per se gewonnen moest worden. We hebben erg opgekeken tegen dit duel om dat Den Bosch de afgelopen weken met erg veel zelfvertrou wen speelde. Vandaar dat we nu wat voorzichtiger waren". De correcties die de afgelopen week door zijn voorganger De Mos nog waren aanbevolen, waren niet al te ingrijpend, maar vielen des te meer op, om dat Cruijff steeds had verkon digd zich nooit aan de tegen stander te zullen aanpassen. Ditmaal deden de Ajacieden echter de nodige stappen achteruit en werd de opponent niet zoals gebruikelijk al rond de middenlijn aangepakt maar in een veel later stadium. Vlak voor het zestienmetergebied vond steeds een hergroepering plaats en gokte Ajax nog wei eens op een counter, die tot gis teren uitsluitend voor anderen leek weggelegd. De nieuwe aanpak beviel vooral de verdedigers van Ajax erg goed. Zij werden eens niet geconfronteerd met een nume rieke meerderheid, omdat ze steeds volop steun kregen van middenvelders. Van onzeker heid was geen moment sprake. Spelers als Silooy, Spelbos en Boeve die anders nog weieens gekritiseerd worden, maakten nu met een duidelijke en over zichtelijke opdracht een solide indruk. Nu zij zich wel fouten mochten permitteren omdat er altijd wel medespelers waren om bij te springen, speelden zij in defensief opzicht vlekkeloos. Veelzeggend was het dan ook dat Den Bosch slechts één kans kreeg hoewel dat op een cru ciaal moment was (in de zesde minuut mocht Scholten een pe nalty nemen, nadat Van Basten al na 176 seconden koppend de score had geopend) was trainer Rinus Israël na afloop reëel ge noeg om niet bij die misser (Menzo sloeg de bal uit zijn doel) stil te staan. In plaats daarvan legde hij zich zonder meer bij de nederlaag leeg: „Wij waren kansloos. Ajax heeft het vanmiddag taktisch erg knap gespeeld. Voor ons betekent het dat we voorlopig niet meer zo nadrukkelijk in de belangstelling staan. Dat is maar goed ook. We hebben geen ploeg die bij de top-3 kan eindigen. Dat is nu weer aange toond door Ajax dat niet eens echt heeft verdedigd". Bij die laatste opmerking moet Israël vooral hebben ge dacht aan het ook nu avontuur lijk optreden van libero Koe man. Hij vormde de uitzonde ring op de veranderde dienstre geling bij Ajax door niet alleen, zoals gebruikelijk, bijna con stant voor de laatste linie te ac teren, maar ook zo nu en dan in. de punt van de aanval op te dui ken. Met zijn collega's had hij wel een ongelooflijke inzet ge meen, een vechtlust, die we kenlang door de Ajacieden als iets inferieurs leek te worden beschouwd. Gevoegd bij een voorbeeldi ge opofferingsgezindheid leid de dat tot een momentopname die prompt iedere vorm van realisme dreigde te verdringen. Waar spelers tot voor kort nog aan zichzelf twijfelden, daar heerste nu weer een hosanna stemming waarvan door Cruijff echter afstand werd genomen. Hij liet de zelfkritiek horen die bij dit soort 'revivals' nog wel eens ver te zoeken is: „Spelen we zo iedere week dan is Arne- sen niet eens nodig, maar dat is nu eenmaal niet het geval. Daarom kunnen we hem uitste kend gebruiken". Zonder de Deen, maar uiterst geprikkeld door de vele nega tieve commentaren, nam Ajax revanche voor de povere resul taten tegen Den Bosh in de af gelopen jaren. De Brabanders die twee seizoenen geleden met 3-0 wonnen en zich in de vorige voetbaljaargang met een gelijk spel van 1-1 te kort gedaan mochten voelen, leden ditmaal een grootse nederlaag op eigen veld onder het bewind van Is raël. Doelman Van Grinsven die vooraf als minst gepasseer de keeper in het afgelopen sei zoen de Tonny van Leeuwen trofee mocht ontvangen ver speelde dat kleinood vervol gens bijna door goals van Van Basten (tweemaal, waarvan een keer uit een penalty) en De Wit.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13