EG en YS akkoord over staal j y mmm Rentedaling in VS zorgt voor ommekeer Versneld overleg over de tincrisis De Haagse Post is de Heintje Davids van de bladenmarkt 'Atv beperkt bedrijfstijd' 'Unilever ontslaat uit winstbejag' Superconfex moet stoppen met verkoop van regenjas ZATERDAG 2 NOVEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 Spaghettioorlog verhevigd BRUSSEL (RTR/DPA/UPI) - De dreigende staaloorlog tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten is gisteren afgewend. De conflicten over de handel in Eu ropees graan en Amerikaanse citrusvruchten en noten, de zogenoemde spaghettioorlog, heeft daarentegen een nieuw hoogtepunt bereikt. De VS hebben de invoerrech ten op Europese deegwaren verhoogd van een, naar 25 tot 40 procent. ROTTERDAM/EINDHOVEN (ANP) - De vijf procent arbeidstijd verkorting (atv) in de metaalindus trie heeft ertoe geleid dat tachtig procent van de ondernemingen 2,5 tot vijf procent korter draait. Daar door staan de winsten van de be drijven onder druk. Oorzaak van deze kortere bedrijfstijd is het feit dat ruim driekwart van de atv col lectief is ingevoerd. Dat is de uit komst van een onderzoek dat de Contactgroep van werkgevers in de metaalindustrie (CWM), een werkgeversorganisatie in de me taalverwerkende industrie. De CWM behartigt de belangen van 600 middelgrote en kleinere ondernemingen in de metaalindus trie waar zo'n 35.000 mensen werken. De totale bedrijfstak is echter veel groter. Er zijn 281 on dernemingen bij het onderzoek be trokken, met in totaal 15.000 werk nemers, een gemiddelde van 53 per onderneming. Een kleine twintig procent van de ondernemingen kan de bedrijfs tijd wel op peil houden. Daar is de arbeidsduurverkorting of per werknemer in de roosters verwerkt of ingevoerd in combinatie met fle- xibele bedrijfs- en arbeidstijden. In het algemeen ervaart de on dernemer de atv als een zware en ongewenste belasting van zijn on derneming. De kostprijs neemt toe door een drastische capaciteitsver mindering, terwijl organisatie en planning van het werk veelvuldig worden verstoord. De Industrie bond FNV verweet begin deze week de werkgevers sterk tekort te schieten in het zoeken naar oplos singen hiervoor. Achterhoede De discussies over de invoering van arbeidstijdverkorting zijn slechts een achterhoedegevecht in de strijd voor een meer volledige werkgelegenheid. Dat zei profes sor Stal gisteren op de Technische Hogeschool Eindhoven in zijn af scheidscollege. Stal was op de TH Eindhoven buitengewoon hoogle raar in de bedrijfsmechanisatie en tevens voorzitter van de Commis sie Flexibele Automatisering en Industriële Robots. Deze commis sie moest het onderzoek aan de TH's en bij TNO op dit gebied coördineren en stimuleren. Volgens SUl wijzen de ontwik kelingen tot nu toe erop, dat het minimum van de arbeidstijd nog lang niet bereikt is. "De mens die volgens de bijbelse uitspraak ge doemd is in het zweet zijns aan- schijns zijn brood te verdienen, schijnt bezig te zijn zich hieraan te ontworstelen en alleen nog tijdens sportbeoefening te transpireren. Dit zou moeten leiden tot een herij king van het arbeidsethos: wie niet werkt zal best kunnen eten en nog heel wat meer", meent SUl. Hij vindt dat de politiek en de vakbonden zich veel meer op die realiteit moeten richten in plaats van spiegelgevechten uit te voeren over deeloplossingen door arbeids tijdverkorting. Volgens Stal zal de werktijd weliswaar worden ver kort maar zal de jaarlijkse bedrijfs tijd fors worden uitgebreid. Willy de Clerq, lid van de Europese Commissie voor buitenlandse be trekkingen, meldde gisteren dat overeenstemming was bereikt over de sUalexpot van de EG naar de VS na langdurige besprekingen. Volgens het nieuwe akkoord, dat vier jaar loopt, mag de EG 150.000 ton sUal meer leveren dan volgens het oude, waarvan 125.000 ton aan tien massasUalprodukten. Halffabrikaten zijn van de nieu we beperkingen uitgezonderd, hoewel de VS ook die sector aan banden wilden leggen. De beper king op de levering van buizen, die sinds januari dit jaar geldt, blijft af gezonderd van die voor massas- Ual. Bij edelsUal kan pas iets wor den gedaan wanneer de VS de in 1983 van kracht geworden extra heffingen en importcontingenten Vurige haardroogkappen EINDHOVEN (GPD) - Philips heeft de bezitters van een bepaald type haardroogkap gewaarschuwd dat bij dit apparaat een storing kan optreden die tot brand kan leiden. Het gaat om de zogenaamde A-ver sies van de HP 4618 en de HP 4619, gemaakt in IUlië. Van de enkele tienduizenden hier sinds eind 1982 verkochte ty pen kan het asje van de waaier die de hete lucht verdeelt losraken, waardoor het in aanraking komt met een verwarmingselement. Via een bon in een advertentie kunnen bezitters het bedrijf op de hoogte stellen van het feit dat zij zo'n kap bezitten. ongedaan maken, aldus De Clerq. In toUal kunnèn de landen van de EG nu bijna 3,9 miljoen ton sUal aan de VS leveren, hetgeen overeenkomt met 5,7 procent van de Amerikaanse staalmarkt. Dit jaar bedraagt dat aandeel naar schatting 5,47 procent. Spaghettioorlog De zogeheten spaghettioorlog is gisteren in volle hevigheid losge barsten na het besluit van de VS om de invoerrechten op Europese deegwaren te verhogen van van een naar 25 tot veertig procent. Enige uren later sloeg de EG terug met een verhoging van de invoer rechten op citroenen van acht naar twintig procent en op walnoten van acht naar dertig procent. Het handelsconflict is met deze maatregelen verder verscherpt. In juni maakten de VS hun ongenoe gen kenbaar over de voorkeursbe handeling die de EG gaf aan lan den uit het Middellandse Zeege bied bij de import van citrusvruch ten en dreigde met tegenmaatrege len. De EG verdedigde zich door erop te wijzen dat zij er zelf weinig profijt van heeft en dat de bevoor deling van de landen aan de Mid dellandse Zee gezien moest wor den als ontwikkelingshulp. De VS gaven de EG tot 31 okto ber de tijd voor een oplossing, maar de moeizame onderhandelin gen over het importbeleid na de toetreding van Spanje en Portugal tot de EG stonden die in de weg. Vorige week vroeg de EG de Ver enigde Staten opnieuw om uitstel, maar daar is de Amerikaanse rege ring, zo blykt nu, niet op ingegaan. Buitenlandse spandoeken in Rotterdam, waar enige duizenden men Europa protesteerden tegen het personeelsbeleid van deze multinational. t van Unileverbedrijven overal uit LONDEN (AP/UPI/Rtr) - De Lon dense Metaalbeurs heeft onder druk van de Britse regering de handel in tin nog een week opge- schort. Bovendien komt volgende week, een week eerder dan ge pland, de Internationale Tinraad bijeen om een oplossing te zoeken. Volgens een directeur van de beurs gaat de handel in andere me talen, ook in nikkel, gewoon door. De Canadese nikkelgigant Inco had gevraagd om opschorting van de nikkelhandel omdat de-metaal handelaren hun vertrouwen verlie- zen en hun contracten goedkoop van de hand beginnen te doen om aan contanten te komen. De Londense Metaalbeurs zag zich 24 oktober gedwongen de han del in tin te stoppen omdat de In ternationale Tinraad haar activitei ten als koper op de markt gestaakt had. De Tinraad kon door het te grote aanbod van tin op de wereld de prijs voor tin niet meer in stand houden. De raad staat al fors in het krijt bij banken en makelaars op de beurs. Men verwacht dat de Tinraad (een op grond van een internatio naal verdrag onder auspiciën van de VN opgerichte organisatie met 22 lidstaten) de producerende lan den zal vragen om een in septem ber al toegezegde steun van 240 miljoen gulden. Dit zou op de korte termijn het vertrouwen van de cre diteuren in de Tinraad kunnen her stellen, aldus welingelichte krin gen. De Engelse kranten hebben de Britse regering een gebrek aan op treden in de tincrisis verweten. De Times beklaagde zich over het 'oorverdovende' stilzwijgen van de Britse regering over het mogelijke teloorgaan van de Londense me taalbeurs als effectieve markt. ROTTERDAM (ANP/GPD) - Meer dan 3600 vakbondsleden uit de Be nelux, Groot-Brittannië, West- Duitsland, Oostenrijk, Spanje, Ita lië en Scandinavië hebben gister middag voor het hoofdkantoor van de Brits-Nederlandse multinatio nal Unilever in Rotterdam gede monstreerd tegen de afbraak van werkgelegenheid bij de Unilever bedrijven in West-Europa. De Industriebond FNV, die de demonstratie had georganiseerd, rekende op niet meer dan 2500 werknemers van Unilever-bedrij- ven voor een demonstratie. De be reidheid tot protesteren tegen de afbraak van werkgelegenheid bleek ook uit de honderden op schriften op spandoeken en bor den. Door het afstoten van nevenacti viteiten en het verplaatsen van de produktie naar Afrika, Azië en Noord-Amerika is het aantal ar beidsplaatsen bij de Europese Uni- lever-bedrijven de afgelopen zes jaar teruggelopen van 189.000 naar 148.000. In Nederland nam de werkgelegenheid in dezelfde perio de af met zo'n 4.500 arbeidsplaat sen tot ruim 11.000. Wereldwijd bleef het aantal werknemers rond de 320.000 schommelen. Voorzitter Visser van de Indus triebond FNV sprak van een 'unie ke bijeenkomst'. Visser had scher pe kritiek op het sinds het begin dit jaar gewijzigde beleid van de top van Unilever. De multinational wil zich gaan concentreren op een zevental zogeheten kernactivitei ten en de rest afstoten. Als gevolg hiervan is volgens Visser in ons land en in Duitsland de afgelopen jaren de werkgelegenheid bij het concern met 20 procent gedaald en in Engeland zelfs met 30 procent. "Niet omdat het zo slecht gaat, maar uit winstbejag worden de mensen de straat op gejaagd. Alles wordt hieraan ondergeschikt ge maakt. Hogere winsten leveren bij Unilever geen enkele nieuwe ar beidsplaats op". Visser waarschuwde de Unile- ver-top de demonstratie in de re gen voor het hoofdkantoor niet te onderschatten. "De strijd begint misschien wel vandaag", zo ver kondigde hij. In een petitie aan de directie drongen de Unilever-demonstran- ten aan op de bereidheid van het concern om internationaal overleg te gaan voeren over de reorganisa ties. Het concern heeft dat tot nu toe steeds geweigerd en blijft dat ook na de demonstratie doen, zo zei een woordvoerder van het con- ZWOLLE (ANP) - Kledingfabrikant Superconfex uit Stein moet binnen tien dagen de door hem gemaakte regenjassen van het merk Council uit zijn winkels terughalen maar die van zijn merk Cambridge mogen blijven hangen. Superconfex heeft zo'n 28 winkels in Nederland en België. Dit heeft rechtbankpresident Fliek gisteren bepaald in het kort geding dat de Londense regenkledingfabrikant Burberry's tegen Superconfex had aangespannen. Burberry's voert al enige tijd strijd tegen leveranciers van kleding die op de door haar gefabriceerde lijkt, zo ook tegen Super confex, die twee hierop gelijkende merken verhandelt. Het gaat Burberry's voornamelijk om de imitatie van geruite voering van haar jassen, het kenmerk van de Burberry's jassen, die qua prijsstel ling in de duurdere klasse valt. De meestal goedkopere namaakjassen bezorgen Burberry's ongewenste concurrentie, waardoor het bedrijf schade zegt te lijden. In zijn vonnis ging Fliek inhoudelijk in op het specifiek lijnenspel dat door de ruitpatronen gevormd wordt en dat door Burberry's als merk is gedeponeerd bij de Benelux-merkenwet. De waarneming van ruitenpa troon en kleurstelling van de voering van de Council-jas leidt tot een associatie met de Burberry's jas, aldus het vonnis. De Amsterdamse effectenbeurs was deze week de speelbal van twee opmerkelijke tegengestelde krachten. Een rentestijging in Europa en de rentedaling in de Verenigde Staten. Toen de laat ste overwon, hervatte het Dam rak zijn rijzing en behaalde het algemeen koersgemiddelde nieuwe historische records. On danks een flinke reactie op dins dag was na vier dagen handel het algemeen beursgemiddelde ten opzichte van vorige week vrijdag met 2,5 punt gestegen. door C. Wagenaar Het opvallendst was ditmaal ook de krachtige stijging van de index van de vijf internationals die donderdag drie punten hoger stond dan eind vorige week. Dit kwam in hoofdzaak door de krachtige opmars van Unilever die deze week twintig gulden op liep. Desondanks blijven de inter nationals met de scheep- en luchtvaart de enige groepen in Amsterdam die het topniveau van de afgelopen zomer nog niet hebben kunnen bereiken of overtreffen. Dat komt bij de in ternationals door de blijvende aarzeling rond Koninklijke Pe troleum en bij de scheep- en luchtvaart door het teleurstellen de koersgedrag van de KLM. Rente Reeds enige weken geleden begon in West-Europa onder lei ding van de Bondsrepubliek de rente te stijgen. In ons land werd het vorige week duidelijk en be gin deze week zette die tendens zich versneld voort. Vooral toen maandag het bankwezen over de gehele linie er toe overging de af- gifteprijzen van hun waardepa pieren te verlagen, nam de koers daling op de Amsterdamse obli- gatiemarkt grote vormen aan. De rentestijging in vooral de Bondsrepubliek werd aanvanke lijk toegeschreven aan de ver snelde economische groei die zich afgelopen zomer in dat land manifesteerde. Maar naderhand bleek er ook een belangrijk valu- tair element aan ten grondslag te liggen. Diverse nationale centra le banken wijzigden hun tactiek in het omlaag krijgen van de dol lar van direct ingrijpen door het massaal verkopen van de Ameri kaanse munt in het sterk verho gen van de rente. Met het eerste wapen wordt door omvangrijke verkoopdruk de dollar flauw ge maakt, maar door het tweede wa pen wordt de eigen munt ver sterkt. Ook in Europa werd het voor beeld van kunstmatige hogere rente gevolgd, die zowel in ons land als in West-Duitsland de hausse op de effectenbeurzen aanmerkelijk ging temperen. In beide landen begonnen de aan delenmarkten zelfs te dalen. Maar de steeds krachtiger tegen beweging in Amerika waar de rente deze week juist sterk be gon te zakken, zorgde later in de week voor een drastische omme keer. Europa ging overstag en liet de politiek van kunstmatig ingrijpen vallen. Zowel de obligatie- als de aan delenmarkt in Amsterdam her vatte woensdag hun stijging ter wijl de beurzen van Dusseldorf en Frankfurt zelfs met een sprong aller tijden een nieuw his torisch hoogtepunt wisten te .be reiken. De opvallende rentedaling en dus gelijkwaardige stijging van de obligatiemarkt in de Verenig de Staten rust nog grotendeels op de teleurstelling over de lage Amerikaanse economische groep van dit jaar. Vice-presi dent Martin van de FED, het be stuur van de gezamenlijke Ame rikaanse centrale banken, waar schuwde zelfs voor te veel opti misme in de toekomst en houdt nog altijd een verscherpte reces sie in 1986 voor zeer wel moge lijk. Topman Paul Volcker van dezelfde Amerikaanse instelling verklaarde op een andere gele genheid geen gevaar meer te duchten van de inflatie nu deze tot één a twee procent op jaarba sis zal teruglopen. Beide uitspraken werden uit gelegd als signalen dat de FED binnenkort zal overgaan tot een belangrijke kredietverruiming en misschien wel tot een verdere discontoverlaging. Bovendien bleek dat een omvangrijke plaat sing van schatkistpapier vlot door het publiek werd opgeno men en zelfs vele malen werd overtekend. De rentedalings kracht werd hierdoor kennelijk zo sterk dat Europa er niet meer tegenop kon en nu in de daling weer meegaat. Reserve Het meest opmerkelijke voor Amsterdam is de verdwenen te rughoudendheid van het buiten land. Nu in Dusseldorp en Lon den de noteringen de pan uitrij zen is men weer in grote getale in Amsterdam komen opzetten, waarbij politieke bezwaren voor lopig opzij zijn gezet. Alleen het eigen publiek blijft zijn reserve tegen de vele topkoersen behou den. De bomen kunnen welis waar niet de hemel ingroeien, maar voor vele aandelen blijkt dat die hemel nog steeds niet be reikt is en dat maakt de keuze om nog aantrekkelijk beleg gingsmateriaal te vinden be perkt. Het meest waren deze week de voedingswaarden en banken in trek. Naast Unilever traden Wes- sanen en Centrale Suiker Maat BEI JRS W E E K schappij op de voorgrond. Ook ABN, Telegraaf, IBB Kondor en Geveke waren vast. De grootste koersrunner was echter de tex- tielgroep Twenthe, die rond 30 gulden opliep over ruim een- kwart van de beurswaarde. Forse verliezers waren Wolters Sam- som, Ceteco, KLM en ACF. De Europese optiemarkt had weder om een redelijk drukke week met vrijwel dezelfde omzetten als in de voorgaande werkperio de. Dit keer 142.000 contracten tegen 151.000 daarvoor. Er was een wisselend beeld op de eerste rijen die beurtelings bezet wer den door de drie internationals Philips, Akzo en Koninklijke Pe troleum. Ook in Unilever en Hoogovens werd goed gehan deld. Philips was woensdag een topper met 5500 calls, bijna 20 procent van de totale dagomzet. Opnieuw lijkt de Haagse Post een crisis in zijn bestaan op het nippertje te overleven. Als dat lukt begint het blad aan zijn zes de 'jeugd' en ongetwijfeld zal er binnenkort een 'beleidsplan op tafel komen' dat duidelijk moet maken hoe het volk verleid kan worden in de supermarkt, één schap hoger dan de Playboy, te grijpen naar de HP. Het voortbestaan van het in 1914 door de zakenman-journa list Van Oss opgerichte blad heeft al een paar keer eerder aan een zijden draadje gehangen. HP is de Heintje Davids op de bla denmarkt: niet weg te krijgen. door Ben Rogmans r' Met de komst van genaar en/of hoofdredacteur wordt steeds wéér een nieuwe koers ingeslagen en in het week blad een zoveelste jeugd aange kondigd. De geschiedenis van de HP tot nu toe is op te delen in vijf periodes, die naarmate ze dich terbij het heden liggen, steeds korter worden. Van Oss Het blad beleefde -qua oplage zijn grootste bloei reeds in de ja ren twintig, toen de oprichter, ei genaar en hoofdredacteur Van Oss er de scepter zwaaide. De Haagsche Post was een blad met artikelen over alles en niets, had regelmatig 'extra' bijvoegsels, richtte zich op de ruimdenkende, liberale, gegoede burgerij en was niet partij-gebonden. In de jaren twintig telde de HP 80.000 abonnee's. In de jaren der tig was het het eerste buitenland se blad dat in Hitler-Duitsland verboden werd, en na het bin nenvallen van de Duitsers in 1940 werd de redactie al snel overgenomen door de bezetter. Van Oss werd aan de kant gezet, om na de bevrijding op 77-jarige leeftijd de leiding - tot zijn dood, drie jaar later - weer op zich te nemen. Daarna was de toekomst van het blad onzeker. Van Oss was de HP en toen hij dood ging, was het onduidelijk wie de kar zou gaan trekken. Hiltermann In 1952 kwam een eind aan die onzekerheid toen de welbekende mr. G.B.J. Hiltermann en zijn vriendin Sylvia Brandts Buys het blad voor een bedrag van 75.000 gulden overnamen. De tweede jeugd begon na bijna tweeduizend nummers. Hilter mann hield zich vooral bezig met het schrijven van verhalen over de toestand in de wereld. Bij zijn wekelijkse praatje voor de Avro werd hij aangekondigd als: "Mr. G. B. J. Hiltermann, hoofdredac teur van de Haagse Post, be spreekt de toestand in de we reld". Deze zin inspireerde Wim Kan, toen de HP in woeliger vaarwater terecht kwam: "Mr. G. B. J. Hiltermann, hoofdredac teur van de wereld, bespreekt de toestand bij de Haagse Post". Als hoofdredacteur was Hilter mann niet bemoeizuchtig. Het aannemen van journalisten en medewerkers liet hij aan Brandts Buys over, die daarin een zeer ei genzinnig beleid voerde. Teke nend daarvoor was het aanne men van Joop van Tijn, die juist daarvoor in het studentenblad Propria Cures een artikel over het oorlogsverleden van GBJ had geschreven. "Kijk Guus, dit is nou meneer Van Tijn, die pas nog heeft geschreven dat jij een SS-er bent". Jan Vrijman had net bij de VPRO een rel had veroor zaakt met het programma 'Dag Koninginnedag'. Hiltermann vond het 'verschrikkelijk', rnaar wel knap gemaakt en vroeg Vrij man voor de HP. En zo zijn er uit die tijd honderden verhalen. De oplage van HP daalde wel iswaar tot 30.000 stuks per week, maar het blad was spraakma kend in kringen van journalisten en kunstenaars. Naast Vrijman en Van Tijn herkennen we uit die tijd de namen van Simon Vinke noog. Jan Crcmer. Theun de Winter, Eelke de Jong, Cherry Duyns, Ischa Meijer, K. Schip pers, Hans Verhagen, Hans Sleu telaar en Armando: non-confor mistische, literair geöricnteerde journalisten. Brugsma Eind jaren zestig verkocht Brandts Buys het blad aan Else vier. Met de komst van W. J. Brugsma als nieuwe hoofdredac teur ging HP zijn derde jeugd in. Brugsma probeerde het blad om te vormen tot een 'newsmagazi ne', naar Amerikaans voorbeeld, waarin de politiek belangrijker zou worden dan dé kunst. De kunstgarde vertrok dan ook binnen enkele jaren en maakte, niet zonder conflicten, plaats voor politiek geëngageer de figuren, het duo Frans Nypels en Kees Tamboer voorop. De op lage van het blad steeg tot ruim vijftigduizend. De politieke lijn werd voortgezet, ook nadat Brugsma om gezondheidsrede nen zijn functie neerlegde. Een poging van Elsevier om de be houdende Folkcrtsma als nieu we leider te parachuteren mis lukte na een staking (1973). Het was het moment waarop bleek dat de HP niet meer thuishoorde bij Elsevier. De redactie van de HP zocht een nieuwe uitgever en vond die in de BV Weekbladpers (1975), ook uitgever van Vrij Nederland en (nu) OpZij. Vierde hoofdstuk HP-geschiedenis. Besloten werd het blad in een stichting onder te brengen, die nu nog bestaat en bestuurd wordt door de redac teuren. Het instituut hoofdredac teur werd afgeschaft en een ge kozen redactieraad bepaalde voortaan het beleid. Kaal Na vijf jaar van interne ruzies, redacteuren die wegliepen en een dalende belangstelling, werd in 1980 toch maar weer besloten tot het aantrekken van een eind redacteur: Ron Kaal. Vijfde epi sode. Ondanks pogingen van Kaal om met een kleine staf vas te redacteuren een kwaliteits blad te maken, ondanks steun van opeenvolgende Nederlandse regeringen (eerst cultuurminis ter Van Doorn en Lubbers van EZ, later Brinkman) en andere geldschieters, is het de laatste ja ren steeds sneller bergafwaarts gegaan. De HP richtte zich onder Kaal op het ontdekken van nieuwe verschijnselen in de maatschap pij. 'Sociologische journalistiek' heet dat. 'De nieuwe vrijgestel den', 'De nieuwe schoolstrijd', 'De jeugd van tegenwoordig', om maar wat te noemen. Het blad is er niet in geslaagd om een trend te vinden waarin het zelf paste. Er werden niet meer dan enkele tienduizenden exemplaren per week verkocht, het maakte jaar lijks enkele tonnen verhes en had bijna twee miljoen schuld. In de supermarkten ligt Vrij Nederland op grijphoogte, de Playboy op ooghoogte en de HP de laatste tijd ver daarboven, een haast onbereikbaar en onzicht baar stiefkindje van het bladen- rek. In de tijdschriftenhandel lag de HP niet meer op de eerste rij. De belangstelling was sterk ge daald en het aantal kopers bena derde het aantal verkooppunten. Van Brussel Ondanks alle problemen slaagt de HP er nu toch weer in over eind te blyven. De Leidenaar Hans van Brussel en andere fi nanciers steken ruim een mil joen gulden in de HP. Op termijn zal een oplageverhoging bereikt moeten worden met behulp van de nieuwe formule die al eerder door de redactie is uitgedacht. Volgens Van Brussel zal die op lageverbetering in het najaar van 1986 gestalte moeten krijgen. Hans van Brussel; nieuwe formule. (archieffoto) Maar de opiniebladenmarkt is geen groeimarkt. Het aantal mensen dat geabonneerd is op zo'n blad ligt tamelijk vast. De opiniebladenmarkt is een markt van trends en stromingen. Voor de HP zal het moeilijk blijven om zich staande te houden in de race naar de kiosk: Elsevier. De Tyd en Vrij Nederland dekken dé markt aardig en wat er overblijft wordt weggesnoept door gigan ten als VNU die de resterende gaatjes in de markt proberen te vullen, wat kleine bladen (Her vormd Nederland, De Groene) of door de steeds dikker wordende maandag-, woensdag, vrijdag- en zaterdagbijlagen van de dagbla den. Nu diverse partijen diep in de buidel tasten om de zeventig jaar oude schepping van Van Oss te redden, krijgen ze daarmee als alles goed gaat, aandelen HP We zijn benieuwd wat ze denken over de groep mensen die in de toekomst wekelijks in de kiosk naar de Haagse Post gaat grijpen. De HP gaat zijn zoveelste jeugd

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9