mm Schaken Dammen w Bridge Naam wordt eer aangedaan Holland op z'n stevigst Trouw wordt beloond Zware teksten, lichte muziek Met verlaagde risicofactor Lulu lonkt naar de Ahoy KRUISWOORD OPLOSSING wm'm *11 la el# a p fÜA jjf4 Is A 4 B 13 m- 'M. m m m a o pi mVp a m Ék Él n T"1 99 \a o a m BLa i tmwr ZATERDAG 2 NOVEMBER 1985 EXTRA PAGINA 29 Simple Minds 'Once upon a time' (Virgin) De 'Minds' zijn verdeeld. Jimm Kerr heeft zijn volgelingen in twee kampen verdeeld. Zij die zich teleurgesteld voelen noe men 'Once upon a time': zoet, glad, slap, Amerikaans, of com mercieel. Zij die zich over de op volger van 'Sparkle in the rain' verheugen, spreken van een prachtig, ijzersterk, Schots of doeltreffend album. De waarheid ligt, zoals gebrui kelijk, ergens in het midden. Op 'Once upon a time', is duidelijk sprake van een koerswijziging, die het gevolg is van een andere aanpak van componist Kerr en van een producerswisseling. Ste ve Lillywhite heeft plaatsge- maaktvoor het duo Jim Lovine/ Bob Clearmountain waardoor de nieuwe 'SM-sound' inderdaad wat Amerikaanser klinkt. Bo vendien zijn de composities van Kerr aanzienlijk minder gecom pliceerd dan voorheen, waardoor het Schotse 'neefje' van U2-voor- man Bono de naam van zijn groep meer eer aandoet. De acht composities op 'Once upon a time' zijn stuk voor stuk makkelijk in het gehoor liggende songs met een kop en een staart. De ene ziel kan dat commercieel noemen, de andere doeltreffend. Feit is dat de koerswijziging de Simple Minds geen windeieren legt. Dat valt overduidelijk van het 'nieuwe', pafferige welvaarts gezicht van Jim Kerr af te lezen. Tröckener Kecks 'Betaalde Liefde' (TK 11) Tröckener Kecks geeft zijn pla ten in eigen beheer uit. Vroeger uit noodzaak, tegenwoordig uit overtuiging. Ooit begonnen op de zondagmiddag om met mu ziek, liters koffie en pakken dro ge koekjes de dodelijke verve ling van zondagmiddagen te ver drijven, en inmiddels uitge groeid tot de beste in het Hol lands zingende act na Raymond van het Groenewoud. Vooral kant één van deze nieu we LP bevat muziek die je bij de oren grijpt. Ik hoor de Kecks het liefst op topsnelheid en die berei ken ze in 'Naar de top' en 'Los zand', jakkerende gitaar, dende rende bas en drums en de rafeli ge stem van Rick de Leeuw. Niet bepaald de meest geschoolde of zorgvuldige zanger van het land, maar wel eentje die z'n teksten er bij je inramt. Die teksten zijn een verhaal apart, staan op het peil van HET en Hauser Orkater, om maar eens twee dwarsstraten te v 'Go to the mosk' (opge dragen aan Jan Hanlo en Moha- med) en vooral 'Souvenir' zijn mooie miniatuurtjes. Producer Thé Lau gaf de Kecks een net even opgeschuurd geluid mee. waar het grote enthousiasme van de band nog aan alle kanten doorheen klinkt. Hard draaien is vereist. Alleen als de Kecks gas terug nemen, missen ze de subti liteit om een sfeer vast te hou den. Dit ondanks de steun van Hans Dulfer (sax) en Thé Lau (piano). Voor het overige: Nederpunk op z'n best, die in niets doet den ken aan het brallerige geneuzel, waarmee de meeste Nederlands talige bandjes ons lastig vallen. AK Ivy Green De kracht van Ivy Green is dat deze Hazerswoudse band in de tien jaar dat ze nu bestaan altijd trouw is gebleven aan zichzelf en de eigen voorkeuren. Virtuoze muzikanten zijn het niet en dat zullen ze ook nooit worden. Ivy Green speelt vooral voor eigen plezier. En gelukkig maar. Toch is 'All on the beat' een heel wat uitgekiender produkt dan de voorganger 'The Quest', die het vooral moest hebben van de authentieke sfeer. Ze zijn nu een echte studio ingedoken, sa men met een producer van bui tenaf: Mare de Reus van De Div. Hij gaf de band een verzorgder, zwaarder en 'stadser' geluid mee, maar tastte de opwinding en hechtheid niet aan. Vooral de mogelijkheden die twee gitaren bieden zijn veel meer uitgebuit en bas en drums zijn stevig aan gezet. Ook de bijdragen van de twee blazers hebben meer soul gekregen ('Never trust a memo- ry') en soms is er ruimte voor subtiliteiten, zoals een joelend koortje in de verte of een getok kelde gitaar. Van 'The Quest' mis ik alleen het traporgeltje en het tekstenvel. Tim Mullens bewijst eens te meer als songschrijver een heel scala te beheersen. Luister maar naar de eerste drie nummers: 'All on the beat' is een daverende opener in ijltempo, 'Rainy Day' een knappe sixties-popsong en 'Waking up: een dreigende balla de. Zijn snierende zang, soms overgaand in cowboygehuil, had wat mij betreft nog wat meer op getild mogen worden, zoals dat ook met de instrumenten is ge daan. De hoes is een verwijzing naar 'Live at Max's Kansas City' van de Velvet Underground. Die hoeven zich daar niet voor te schamen. AK Latin Quarter 'Modern Times' (Rockin' Horse) Elf voornamelijk op reggae-leest geschoeide klassesongs met een enorme tekstuele diepgang en grimmigheid als belangrijkste kenmerk, biedt onderhavig de buut-album. Voor de muziek is groepsleider Steve Skaith ver antwoordelijk, voor de teksten de in Liverpool woonachtige en zich voor het overige afzijdig houdende Mike Jones. De post bode die Jones' teksten bij Skaith in de brievenbus stopt heeft bij wijze van spreken nog directer met Latin Quarter te ma ken dan de Liverpoolse teksten- schrijver. Bij Latin Quarter wor- Bijdragen: Bart Jungmann wi wim Koevoet Ariejan Korteweg Jaap Visser den de teksten uitermate belang rijk gevonden. Zo zeer zelfs dat de teksten in het Duits en in het Engels worden bijgeleverd. Op het Duitse tekstvel worden de vele woordspelingen- en grap pen helemaal uitgelegd. Latin Quarter kiest voor lood zware items: Zuid-Afrika, uitke ringsgerechtigden ('The new Mil lionaires') de Britse mijnwerkers en de posthume vuilspuierij van riooljournalisten over John Len- non. Of deze aanval tevens is ge richt op Yoko Ono is overigens niet helemaal duidelijk. Ondanks de zwaar verteerbare teksten is de plaat dankzij de wat lichtvoetige muziek zeer toegan kelijk. De groep, vijf man en twee vrouwen sterk, is gezegend met vijf goede tot zeer goede zan gers. Afwisseling is hiermee ge waarborgd. Mij bevalt Skaith's zang het beste. Maar dat komt doordat zijn stem als twee drup pels water lijkt op die van John Watts, de voorman van wijlen Fi scher Z. WK Time Bandits The President Vitesse 'Fiction' (CBS) 'Muscles' (CBS) 'Keepin' me alive' (EMI) CBS en EMI zijn de laatste tijd 'Nederpopvriendelijk'. Helaas nemen beide platengiganten al leen 'acts' met een laag risicofac tor in hun repertoire op. Groepen dus als de Time Bandits, waar de platenbonzen nauwelijks een buil aan kunnen vallen. Voor de mierzoete disco van Alides Hid- ding en de zijnen bestaat overal in Europa belangstelling. Zelfs een afgrijselijk live-optreden tij dens 'Europe a go go' heeft daar merkwaardig genoeg geen ver andering in kunnen brengen. Ti me Bandits-live; ik krijg er plaatsvervangende schaamtege voelens van. Time Bandits op de plaat 'Fiction'; op de produktie valt niets aan te merken, maar ik word er licht onpasselijk van. The President is de muzikale uitlaatklep van het producers- duo Pim Koopman en Okkie Huysdens. Kwaliteit is bij dit tweetal verzekerd, maar enige vernieuwingsdrang ver te zoe ken. De tweede elpee van The President, het Nederlandse broertje van Toto, is dan ook ge vuld met even gedateerde als ge spierde rockmuziek. Voor de conservatieve liefhebber van po pulaire popmuziek is 'Muscles' een lust voor het oor. De avon tuurlijk ingestelde luisteraars zullen er van huiveren. Herman van Boeyen heeft bij EMI een internationaal contract getekend. De 'Speedy Gonzales' onder de Nederlandse drummers zit voorlopig gebeiteld en met ruggesteun van stergitarist Dan ny Lademacher en bassist Mi chelle LeGrand heeft zijn Vitesse waarschijnlijk de sterkste bezet ting sinds de oprichting, tien jaar geleden. Alleen, zolang Van Boeyen weigert het zangwerk uit te besteden en zweert bij zijn ei gen composities zal Vitesse nooit echt doorbreken. Dat bewijst ook 'Keepin' me alive'. JV Flesh for Lulu 'Big Fun City' (Statik/Megadisc) De naam Flesh for Lulu is mislei dend. Die klinkt naar een agres sieve band die zijn sado-macho belangstellingen nauwelijks on der controle heeft. Het tegendeel is waar. Flesh for Lulu maakt ge woon opgewekte muziek in een stevige verpakking. Een aardige combinatie van zwaar versterkte en akoestische- of slidegitaren, geknepen blazers en uitgekiende koortjes. Aanstekelijk, maar nog al doorsnee. Bijna Bucks Fizz in een leren jackie. Lulu zou een be tere naam zijn, gezien de aard van het beestje. De band komt uit Brixton, En geland en klinkt Amerikaans. Dat komt vooral door zanger Nick Marsh, die zijn best doet beurtelings Iggy Pop en Lou Reed naar de kroon te steken. De nummers zijn vakkundig ge schreven, maar hebben de ge makzucht die Lou Reed zich pas na een verblijf van vele jaren aan de zelfkant van de rock veroor loofde. Veel feestmuziek die tot meedeinen noodt, zoals 'Laun dromat Kat' en 'Golden Hands hake Girl', en een paar stemmi ge, zij het wat obligate ballades, waarin naar country en blues wordt gelonkt. Flesh for Lulu speelt vrijdag 15 november in het Leids Vrijetijds Centrum. Aan deze plaat kun je horen dat ze liever in de Ahoy zouden staan. AK The Roches Zingende zusjes vallen tegen 'Another World' (Warner Bros) Ze heten Maggie, Terre en Suzzy, zijn van goede komaf, zijn zusjes en kunnen elkaar vinden in de prachtigste vocale harmonieën. Eens in de zoveel jaar wordt daar in een platenstudio blijk van ge geven, in tournees hebben de Roches blijkbaar geen trek. Die platen gaan trouwens maar even mondjesmaat over de toonbank, want net als de met hen verwan te zusters McGarrigle is slechts een klein publiek geïnteresseerd. De erkenning in kleine kring kregen de Roches vooral onder produktionele leiding van Ro bert Fripp. Voor 'Another World' verdeelden de zusters het risico onder verschillende producen ten. Het geluid is niet wezenlijk veranderd, al lijkt de instrumen tale aankleding wat uitgebreider. Vergeleken met 'Keep on doing', valt 'Another World' niettemin tegen. Als hun prachtige stem men de luisteraar naar hogere sferen hebben gevoerd, volgt er een lullig synthesizer-riedeltje dat een hoop moois vernietigt. Ook tekstueel laten de Roches hun fans enigszins in de steek. In de fraaie verpakking wordt, of liever werd, menig cynisch steekje uitgedeeld. Op 'Another World' krijgen alleen de 'Older Girls' het er even van langs. In treffende zinnetjes worden de frustraties van de 'meisjes veertig' blootgelegd. Mede daar om ook één van de leukste num mers op 'Another World'. BJ Horizontaal 1. fijngesneden tabak, 3. pel, 6. boom, 11. falset, 12. beelte nis, 13. rang i.h. leger, 14. Eu- rop. hoofdstad, 16. Jap. parel duikster, 19. samenvatting, 21. zonder zorgen, tevreden, 22. staat, volk, 23. vliegende hond, 26. smakelijk, 29. onge bonden, 31. gevoelsuiting, 32. berg, hoop, 35. roofvogel, 36. schrijnwerker, 37. lui, traag, 38. schrijver, 39. jong. Verticaal 1. rijstdrank, 2. bijval, 4. op name-apparaat, 5. hertesoort, 7. snob, 8. steenmassa, 9. ri vier, 10. kleur, 15. heidesoort (D.), 17. krachtbron, 18. harde wind, 20. griezelig, 21. inge- EHSQBHSIIIÜISIIBQQIQEI wand v.e. haring, 24. Belg. biersoort, 25. keurig, proper, 27. toets naar kennis, 28. ijl bode, 29. vaandel, 30. roof dier, 33. bijb. figuur, 34. die renverblijf. De prijs van 25,- werd toege kend aan G. wolvers-Hoogeveen, Servatiusstraat 8, 2382 XS Zoe- terwoude. De prijs wordt de winnaar toe gezonden. Oplossingen met vermelding van 'Puzzel' voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zen den aan Redactie Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den. 6 door Dirk Sikkel f g h IBS 1® w\ Ja Vandaag opnieuw een serie op gaven. In diagram I probeert zwart met b5 de lastige witte lo per te verjagen. Wit aan zet be reidt hem echter een verrassing. Welke? In diagram II heeft zwart zojuist de onschuldig uitziende zet Ta7 gedaan. Nietsvermoe dend speelt wit nu Lfl. Ziet u welke list zwart bedacht heeft? In diagram III denkt zwart in ge wonnen stelling rustig Dc4: te kunnen spelen. Hoe kan wit zich nu redden? In diagram IV vindt de witspeler een fraaie mat in drie. Ziet u het ook? De oplossingen van de opga ven van de vorige week luiden als volgt. Diagram I: 1. f6! De7: (gh4: 2. fg7: Kg7: 3. P4f5 mat) 2. fg7: Kg8 3. Pf5. Diagram II: 1. Dg6:+ fg6: 2. f7 Df7: 3. Th8 mat. Diagram III: 1. Pe3+ fe3: 2. Th2: en zwart gaf op. Diagram IV: 1. Dh2 en het is meteen uit. DIAGRAM III XT'. •Trró DIAGRAM II Easley Blackwood vierde on langs zijn 82e veijaardag. Jaze ker, de mijnheer van de beroem de azenvraagconventie. Zijn ho ge leeftijd verhindert hem niet nog allerlei interessant spelmate riaal te beschrijven. Dit spel bijv.: B53 2 O H 5 4 2 A V 10 6 4 V 10 9 4 V963 O 10 8 7 3 2 N 8 7 6 2 w 0 O B 10 8 7 w u O B 9 8 6 Z +9 AH 9 AH54 O A V 7 3 H B 5 DENEMARKEN, Frankrijk, Lu xemburg, Noorwegen en Neder land hebben in de afgelopen maanden met de uitgifte van één of meer zegels de 40-jarige bevrij ding herdacht. België heeft zich op 30 september bij deze rij aan gesloten met drie zegels. De eer ste zegel uit de serie in de waarde van 9 frank (oplage 4,9 miljoen) staat in het teken van de bevrij ding van de kampen. Op de zegel, een vredesduif, gebroken prik keldraad en op de achtergrond kapotte hekken van een concen tratiekamp en een wachttoren. Met een 23-fr.-zegel (oplage 2,7 miljoen) wordt de slag om de Ar dennen herdacht. Op 16 decem ber 1944 braken de Duitse troe pen in een laatste wanhoopspo ging tussen Monschau en Ech- ternach door de Amerikaanse li nies. Doel: de Maas en dan Ant werpen. De slag duurde een volle maand. Half januari slaagden de geallieerde legers erin, ten koste van duizenden slachtoffers de Duitse troepen weer terug te slaan. De laatste zegel uit de serie (24 fr.; oplage 2,7 miljoen) memo reert de bevrijding van de Schel- demonding. Om Antwerpen te bevrijden werd op 24 en 25 okto ber de strijd ingezet, eerst om Zuid-Beveland in handen te krij gen, en op 1 november om het zwaar verdedigde Walcheren te veroveren. Het werd voor de Ca nadese en Britse eenheden een helse strijd. Uiteindelijk capitu leerden op 8 november de Duit- DIAGRAM IV door Hans Vermin Zo af en toe bereikt mij een ver zoek om eens wat meer proble men te plaatsen. Wel, bij deze wil ik daar gaarne aan voldoen met vijf fraaie en niet al te moeilijke combinaties. Ze ko men rechtstreeks uit gespeelde partijen, praktischer kan het niet. Veel oplosplezier (wit speelt en wint). I m'*mj r* 2 3 4 5 WM 8 I i H O J DIAGRAM IV ■i s o door Ton Schipperheyn Zuid speelt 7 SA. Een prima contract natuurlijk. Start klave ren en zuid telt 13 slagen. D.w.z. als de ruitens 'gewoon' 3-2 val len. Dat is helaas niet het geval, maar zegt Blackwood: zuids pech wordt gecompenseerd om dat west niet met harten is ge start. Het waarom wordt duide lijk als we gewoon maar eens on ze hoge kaarten incasseren. V 9V96 O - - B 2 O 5 V N - WO°B10{ ,U O B Z - Dit is de eindfiguur. Noord speelt KI V en de lezer kan een voudig constateren dat zowel oost als west een harten moeten afgooien, waarop zuids Ha 5 uit eindelijk voor de 13e slag zorgt. door Hero Wit sers. De verliezen waren enorm hoog, 27.633 man, hoofdzakelijk Britten en Canadezen hadden in de zware gevechten het leven ge laten. Op de zegel zien we de de- barkatie van militairen, met op de achtergrond een oorlogs schip, een koopvaardijschip en een stukje Nederlands land schap. Op 24 oktober was het honderd jaar geleden dat de ook in ons land bekende schrijver Ernest Claes (1885-1968), denk aan De Witte, werd geboren. De Belgi sche Regie heefl op 7 oktober Claes herdacht met een 9 fr.-por- tretzegel, waarvan 4.9 miljoen stuks zijn aangemaakt. De Belgische zegel "jeugdfila telie" diende zich op 21 oktober aan. De zegel in de waarde van 9 frank (oplage 4,9 miljoen) staat in het teken van het door de VN uit geroepen "internationale jaar van de jeugd". Verbeeld wordt een met opgetrokken knieën zit tende figuur en het embleem van het VN-jaar. DDR - Historische Berlijnse bruggen staan afgebeeld op vier zegels die de DDR op 8 oktober heeft uitgegeven. Op een zegel van 10 pfennig (oplage 24 mil joen) staat de Gertraudenbrug. Verder zijn afgebeeld: 20 pf, Jungfernbrug (8 miljoen); 35 pf, Weidendammerbrug (4.5 mil joen) en 70 pf., Marx-Engels-brug (2,1 miljoen). Enkele van de ze gels zitten ook in een velletje (1,60 mark; 2,1 miljoen). OOSTENRIJK - Ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan en het XlIIe wereldcongres van de Internationale Vereniging ter Voorkoming van Zelfmoord en Crisisinterventie (IASP) gaf Oos tenrijk op 28 juni een 5 s-zegel (oplage 3.450.000 stuks) uit. In het kader van 25 jaar operet teweken in Bad Ischl verscheen op 5 juli een 3,50 s.-zegel (oplage 3,5 miljoen) met daarop het Kur- haus in Bad Ischl en het em bleem van de operettevereni- g»ng.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 29