Het is echt snel gegaan De hoop is nu gericht op de jeugd 'Concurrentie ligt op de loer' André Stafleu naar Vitesse Stunt Bert Romp in Jumping Amsterdam Zoetemelk renner van het jaar De ideale leerschool van Daan van Egmond BS LEIDEN BV CANADIANS ZATERDAG 2 NOVEMBER 1985" LEIDEN - De manier waarop Maccabi Tel Aviv afgelopen woensdag in het Europa Cup-toernooi voor landskampioenen Den Bosch in eigen huis vernederde geeft, voor de genen die nog niet over tuigd waren, opnieuw aan dat het Nederlandse bas ketbal in vergelijking met een paar jaar geleden aan kwaliteit flink heeft inge boet. De oorzaak daarvan is bekend. Waar in het bui tenland, en dan met name in de landen waar deze tak van sport zich in een grote mate van populariteit mag verheugen zoals Italië, Spanje en Israël, enorme bedragen voor spelers over en onder de tafel gaan daar trekken de gro te sponsors (Nationale Ne derlanden, Parker en straks ook Nashua) hier hun handen af van het spel. Redenen daarvoor zijn onder andere de ver slechterde economische situatie, de invoering van shirtreclame in het betaal de voetbal en de geringe belangstelling van met na me het medium televisie. Het gevolg is dat het on der invloed van het grote geld en dure (Nederland se) Amerikanen in ijltem po opgeschroefde speelni- veau bijna net zo snel weer afbrokkelt. Behoor de Nederland dankzij spe lers als bijvoorbeeld Kees Akerboom, Mitch Plaat, Dan Cramer, Jim Woud stra en Harrie Kip zowel met de clubs (Den Bosch, Leiden) als het nationale team een paar jaar terug tot de Europese subtop - twee jaar geleden eindig de Oranje in Parijs als vierde op het EK - nu dreigt na het afhaken van die vedetten een vrije val met nog onbekende af loop. Om te voorkomen dat Nederland straks bin nen basketballand in één adem wordt genoemd met Luxemburg en Liechten stein gaat het roer nu om. Waarbij de hoop van bondscoach Heger en de clubs noodgedwongen is gericht op jeugd. Op spe lers als Daan van Egmond bijvoorbeeld. LEIDEN - Okke te Velde, Rene Ebeltjes, Richard van Poelgeest, Rick Cremers en Daan van Egmond vorm den twee seizoenen terug de kern van het nationale juniorenteam. De eerste drie braken vorig jaar door op eredivisieniveau, de laatste twee maakten bij de start van de nu tien we ken oude competitie hun opwachting. Op het eerste gezicht is dat een uiterma te positieve ontwikkeling voor het Nederlandse bas ketbal. Dat al jaren met smart uitkijkt naar een op volger van de inmiddels gestopte vedette Kees Akerboom. Of van dit vijftal één van hen ooit de status zal bereiken die de bij le- ven al legendarisch Aak veroverde i moet natuurlijk worden afge- i wacht, feit is wel dat zij zonder uit» I zondering als, zeer talentvol bé- j stempeld mogen worden. Feit is ook dat die gezamelijke doorbraak I minder verrassend komt dan het j zo op het oog lijkt. De vraag is na- I melijk of het allemaal zo snel had gegaan of dat er überhaupt ruimte voor hen gereserveerd zou zijn als de pot met geld nog vol had ge- j weest. Het lijkt er verdacht veel op dat de coaches geen andere keus hadden dan met de jeugd verder te I gaan. Daan van Egmond, de Leidse ex ponent van dit stel en waarschijn lijk ook de meest getalenteerde, vindt dat vanzelfsprekend hele maal niet erg. Hij vielfcij het spon- sorloze en uitsluitend met Neder landers uitkomende BS met zijn neus in de boter. "Ik had op wat I minuten gehoopt", zegt de 19-jari- ge Leiderdorper. "Niet na drie wedstrijden al op een positie als starter en op gemiddeld zo'n tien minuten per helft. Met Amerika nen er bij zou het allemaal natuur- lijk niet zo snel zijn gegaan", beseft hu- "Inderdaad", vult zijn coach I Ruud Harrewijn aan, "als een man j als Jerry Beck hier nog had ge speeld dan pakt die 35 minuten en blijven er voor nieuwkomers als i Daan hooguit nog 5 minuutjes lig- j gen. En meestal nog ergens aan het eind van de wedstrijd, die in veel I gevallën dus is gespeeld. Dat afha- ken van die sponsors en wat er ver- i volgens bij het basketbal in het al gemeen en bij Leiden in het bijzon der gebeurt is voor het peil niet goed. Althans op korte termijn, i Voor gasten als Van Egmond is het uiteraard ideaal. Die leert in één j seizoen waar hij normaal gespro ken drie jaar over zou. doen." Overstap Daar is het onderwerp van ge sprek zelf ook van overtuigd, al zegt hij weinig problëmen te heb ben ondervonden met de overstap die hij van het rayon (BV Leider dorp) naar de eredivisie maakte. "Ik moest in het begin natuurlijk wel v/ennen aan het tempo en de hardheid. Het gaat hier allemaal drie keer zo snel. Tijd om even rus- I tig op adem te komen heb je niet. Als je dat doet vliegen ze zo over je heen. Tegen Haaksbergen, toen ik vanwege blessures veertig minu ten moest spelen, was ik na afloop compleet kapot. Daarbij gaat het er in de eredivisie ook veel steviger aan toe. Dat is wel wat anders, re- bounden met een Amerikaan van 106 kilo in je rug." Desondanks houdt de student lucht- en ruimtevaarttechniek aan de TH in Delft zich na die korte aanloopperiode verrassend goed staande op dit niveau, waarbij het soms lijkt alsof hij het al jaren ge woon is om in de Bossche Maaspoort een opvallende rol te vertolken. Bescheiden en nuchter meldt de 2.03 meter lange en 93 ki lo wegende forwaard dat hij het uitsluitend van zijn inzet en werk lust moet hebben en dat dan ook als zijn sterkste punt te beschou wen. "Ik kom nog fysieke kracht tekort. Daar moet ik in de zomer vakantie aan werken. Met halters, ja. En ik zie ook nog geen kans om, als de ploeg stuk zit, dat beslissen de balletje er in te schieten. Dat is duidelijk ook nog een minpunt". "Ja", lacht Harrewijn, gecon fronteerd met die laatste uitspraak, "hij is goed bezig. Zo hoort het. Wat ook opvalt is dat hij totaal geen last heeft van nervositeit. Dat zou je toch verwachten. Werken, verdedigen, is inderdaad zijn sterk ste punt. Ik wijs Sander Kales, on ze andere rookie, daar op als Daan weer eens naar een bal duikt. San- der heeft de neiging om het veel te mooi te doen. Heeft ook wel een iets betere techniek. Maar je ziet het zelf. Van Egmond staat in de basis en Kales moet nog maar waarmaken dat hij zijn speeltijd verdient." Israël Het overigens weinig gescheeld of Van Egmond, die van zijn vijfde door Ad van Kaam tot zijn twaalfde in Israel woonde ("Ik spreek nog een aardig woordje Hebreeuws") en daar met de volks sport basketbal in aanraking kwam, zou nog steeds bij Leider dorp spelen. "In eerste instantie vroeg Harrewijn me vorig jaar al", legt hij uit. "Maar ik vond toen dat ik nog niet sterk genoeg in mijn schoenen stond. Bovendien zat ik voor mijn eindexamen vwo. Ik be dankte dus, maar meldde me in de loop van het seizoen wél voor de training. Ik heb heel wat moeten praten om mee te mogen doen, want aanvankelijk hoefde Harre wijn me niet meer", lacht Van Eg mond, die niet rookt, drinkt en zel den of nooit 'op stap' gaat. "Ik heb een vriendin. Dat kan nog net naast mijn studie en het basket bal". Harrewijn is trouwens, met Mar cel Huibens. in zo'n zelfde soort si tuatie verzeild geraakt. Ook een speler van Leiderdorp, pas zeven tien, nu al net zo groot en zeker zo talentvol als Van Egmond. "Onbe grijpelijk", verzucht Harrewijri. "Die jongen kan ik zo inpassen. Kan dunken met twee ballen tege lijk. Maar wordt liever kampioen met de junioren van Leiderdorp. Dat is toch niet te geloven". Van Egmond is, in tweede in stantie, in elk geval blij dat hij de stap heeft gewaagd. "Dit is natuur lijk een ideale leerschool met spe lers als Hagens, Kragtwijk en Van Helfteren. Ervaren jongens die be reid zijn om" je te helpen. Ze praten continu op me in. En hoe vaker ze mp op een fout wijzen hoe beter het me is. Des te sneller pik je het ook op. De sfeer binnen onze ploeg speelde toen inmiddels in het eer ste van ARC en in het UEFA-team. Het leek me wat te vroeg voor een overstap naar een profclub, daar om heb ik tegen die mensen van Den Haag gezegd dat ik liever nog een jaartje wilde rijpen". Hetgeen gebeurde, vandaar dat Den Haag zich een jaar later weer in de Alphense Neptunusstraat meldde. Dit keer met succes. In middels is Lankhaar aan zijn twee de jaar in Haagse dienst bezig en van zijn 'transfer' van sportpark Zegersloot naar het Zuiderpark heeft hij geen seconde spijt gehad. "De overgang was natuurlijk enorm groot, van twee naar acht keer trainen per week. Dat was in het begin wel even wennen. Bij een amateurclub loop je twee rondjes om het veld en dan is het gebeurd. Bij Den Haag begonnen we gelijk met een strandloop van vijftien ki lometer". Hoewel hij naar eigen zeggen "flink moest aanpoten" wist Lank haar in zijn eerste jaar overeind te blijven. Sterker nog, in het C-elftal van de Haagse fusieclub maakte hij zoveel indruk dat Baan hem aan het eind van het seizoen bij het eer ste elftal haalde. In Noorwegen, waar Den Haag zich voorbereidde op de voetbal jaargang '85-'86 wist Lankhaar zelfs een basisplaats af te dwingen. Tot verdriet van Marco de Vroedt, die voorbestemd was om dit sei zoen met Martin Jol het centrale verdedigingsduo te gaan vormen en nu al elf competitiewedstrijden tandenknarsend op de bank zit. Lankhaar wil evenwel van geen wijken weten: "Ik weet dat de con currentie op de loer ligt", beseft de gediplomeerde metselaar, "daar om vecht ik me elke week uit de naad om m'n plaatsje in de basis te behouden". Loodzwaar Dat zal extra moeilijk worden als Lankhaar. die dagelijks naar Lei den 'spoort' om met zijn ploegge noten Alfons Groenendijk, Marco van Alphen en Ron de Roode naar Den Haag te reizen. in januari zijn militaire diensplicht gaat vervul len. "Mijn' opleiding valt gelukkig precies samen met de winterstop. Daarna moet het maar flink gaan vriezen en als ik dan ook nog in Den Haag kom te liggen, moet die dienstplicht niet al te veel proble men gaan opleveren". Zodat Lankhaar als dienstplich tig militair over een half jaar de promotie van Den Haag naar de eredivisie kan meemaken. "Wacht even, zover zijn we natuurlijk nog lang niet. Het gaat prima, maar je weet niet hoe de groep straks rea geert op een nederlaag. We krijgen nu een loodzwaar programma. Morgen Veendam uit en daarna PEC Zwolle, Helmond Sport en Willem II. Als we die wedstrijden goed doorkomen, kan het inder daad nauwelijks meer fout gaan". In dat geval kan voorzitter Din- geman Stoop al ruimschoots voor het einde van dit seizoen op zoek gaan naar de versterking die ook volgens Lankhaar nodig is om van Den Haag een volwaardige eredivi sieclub te maken: "Met dit mate riaal kunnen we ons in de eredivi sie waarschijnlijk wel handhaven, maar willen we echt lekker g'óan meedraaien dan moeten er nog twee ervaren spelers bijkomen. Een middenvelder en een aanval ler? Ik hoop het, want dat zou bete kenen dat ik kan blijven staan". ARNHEM (GPD) - Andre Stafleu maakt vanavond in de uitwedstrijd legen SVV zijn debuut voor Vites se. De dertigjarige Feyenoorder te kende gisteren een full prof-con tract dat hem tot het einde van vol gend seizoen aan de Arnhemse eer ste- divisieclub bindt. Daarna heeft Vitesse nog een optie voor een jaar op hem: De aankoop van Stafleu past in het beleid van Vitesse dat naast de opleiding van jeugdige talenten voorziet in het aantrekken van en kele ervaren spelers. Voor Stafleu hoeft Vitesse geen transfersom aan Feyenoord te betalen. Vanwege zijn verdienste voor de club mocht hij transfervrij vertrekken. Bij Vitesse zal Stafleu als libero dienst gaan doen. Manager Hans Dorjee: „Stafleu heeft natuurlijk het een en ander meegemaakt als voetballer. We denken met hem de beschikking te hebben gekregen over een speler met verdedigende en organisatorische kwaliteiten". Stafleu speelde vanaf zijn 19c AMSTERDAM (ANP) - Ook op de tweede dag van Jumping Amster dam kon de weelde haast niet op. Reikten bij eerdere belangrijke in ternationale hippische evenemen ten dit jaar de Nederlandse spring ruiters maar sporadisch tot grote hoogte, gisteravond klonk ander maal het Wilhelmus in de goed ge vulde RAI. Na Ene van Vleuten, ditmaal voor Bert Romp. De jonge ruiter uit Moergestel won verras send het internationale jacht- springconcours. Romp bleef met Renville erken de grootheden als Robert Smith (GB) en de broers Michael en John Whitaker (resp. derde en vierde) voor en streek voor zijn zege 5500 gulden op. Henk Nooren eindigde jaar voor Feyenoord, maar kwam de laatste seizoenen niet meer in aanmerking voor een basisplaats. Stafleu: „Financieel moet ik wat inleveren, maar daar staat tegen over dat ik bij Vitesse weer kan voetballen. Ik beschouw het stapje terug naar de eerste divisie ook niet als een degradatie. Ik wil me opnieuw bewijzen en ik heb Vites se de afgelopen dagen leren ken nen als een ambitieuze club. Een periodetitel moet dit seizoen mini maal haalbaar zijn". als zesde, Emiel Hendrix werd elf de en Jan Tops finishte als zestien de. Naast de sportieve injectie, was er gisteravond ook een financiële meevaller voor de Nederlandse Hippische sportbond. Een grote si- garettenfabrikant schonk 40.000 gulden voor de ontwikkeling van de topsport. De firma had het be drag overgehouden aan de organi satie van een optreden van de Spaanse rijschool in Rotterdam. De Nederlandse selectie kan het geld goed gebruiken in de voorbe reiding op het WK van volgend jaar in Aken. Van het bedrag gaat vijf mille naar de Stichting Nederlands Olympiadepaard, die zich ten doel stelt talentvolle paarden in eigen land te houden. De steun komt ver moedelijk te laat voor Rob Ehrens. Diens paard Sunrise, waarmee hij twee weken geleden de Grote Prijs van Leeuwarden won, verdwijnt vrijwel zeker naar Amerika. Van Tiggelen duel buitenspel ZEIST (ANP) - Adrie van Tiggelen zal zaterdagavond in de uitwed strijd tegen VW ontbreken in het elftal van FC Groningen. De inter national werd door de tuchtcom- missie van de KNVB naar aanlei- ding van zijn derde gele kaart voor één wedstrijd geschorst. De straffen in het betaalde voet bal zijn: Van Tiggelen (FC Groningen). Treling (SVV). Neeskens (SVV). Pieneman (De Graafschap). Zijl stra (Cambuur), Erkelens (Cam- buur). Lumbantobing (Eindho ven), De Jong (Heerenveen). Heus (AZ'67), allen een duel geschorst Körver (FSC) twee wedstrijden geschorst plus 150 gulden boete. Voetbal - Borussia Mönchenglad- bach heeft de leiding genomen in de Duitse Bundesliga. De tegen stander van Sparta in het UEFA Cuptoernooi profiteerde gister avond van een misstap van Werder Bremen dat met 5-1 bij Bayer Le verkussen verloor. Borussia MG won zelf met 3-2 bij Borussia Dort mund en heeft nu een beter doel saldo. Bayern München (2-0 winst bij Kaiserslautern) is derde met een punt achterstand. Jarryd verrast Mats Wilander ANTWERPEN (ANP)- De Zweed Anders Jarryd, de Amerikaan John McEnroe, de Tsjech Ivan Lendl en Boris Becker hebben zich geplaatst voor de halve finales van het ECC-tennistoernooi in Antwer pen. De als zesde geplaatste Jarryd leverde daarbij de meest verras sende prestatie. Hij versloeg gister middag zijn landgenoot Mats Wi lander in drie sets. Wilander was als derde getipt, maar ging tenon- der tegen de verliezend finalist van de vorige editie. McEnroe, nummer twee van de plaatsingslijst, maakte in 53 minu ten korte metten met zijn landge noot Mark Dickson. Dickson, die in de eerste ronde de Nederlander Michiel Schapers had uitgescha keld, veroverde twee games. Nog gemakkelijker had Ivan Lendl het. Zijn tegenstander Henri Leconte gaf in de eerste set geblesseerd op. Lendl leidde met 4-2. Boris Becker kreeg maar weinig tegenstand van de Amerikaan Tim Wilkison, die ook al snel gebles seerd raakte. Mede als gevolg van een valpartij kon Wilkison slechts drie games op zijn naam brengen. ROTTERDAM (ANP) - Joop Zoe temelk is door het wiclerminnende sportpubliek van Nederland geko zen tot wielrenner van het jaar 1985 bij de beroepcoureurs. Dat werd gisteravond in sportpaleis 'Ahoy' in Rotterdam bekend gemaakt. Zoetemelk werd dit jaar in Italië op 38-jarige leeftijd voor de eerste keer in zijn loopbaan wereldkarn pioen op de weg. Johan van de Velde eindigde op de tweede en Adri van der Poel op de derde plaats. Bij de amateur.n werd de volslagen onbekende Wil lem van Loenhout gekozen tot ren ner van het afgelopen seizoen. Na tionaal kampioen Peter Harings werd tweede en Corné Rijen derde- Bij de dames belandde Heieen Hage op het hoogste platform. Pe tra de Bruin en Mieke Havik wer den tweede en derde. Naar rechter De rechter zal alsnog om een int spraak worden gevraagd in het kort geding dat door twaalf wie! renners was aangespannen tegen Skil. Het verzoek dat de rechter be gin deze week deed om te proberen het onderling alsnog eens te wor den, leverde niets op. Na het laat ste gesprek, dat gisteravond plaats vond, werd besloten terug te gaan naar de rechter. Daan van Egmond tijdens een time-out. 'Ik ben precies op het juiste moment is optimaal. Ik voel me echt lekker vrij. Ja, en dan maak ik opeens van die bewegingen zoals tegen Den Helder. Nee, ik wist echt niet dat ik dat kon, zo langs twee man en dan vanaf de vrije worplijn inzweven op de basket. Dat we met dit team zondermeer de play-offs staat trou wens als een paal boven water. Daar ben ik rotsvast van over tuigd", aldus de grootste ontdek king op basketbalgebied in Leiden sinds Pieter van Tuyl van Seroos- kerken. Van die naam heeft Daan van Eg mond vaag wel eens gehoord. Zo als ze hem ook wel eens hebben verteld over mensen als Mitchell Plaat, Jim Woudstra of Steve Pui- dokas. Zien spelen heeft hij ze nim mer. "Ik basketbal liever zelf. Daar steek ik meer van op dan naar een ander te kijken. Nee, naar Amerika hoef ik absoluut ook niet. Al kreeg ik geld toe. Den Bosch Ben je be lazerd. Ik speel niet voor geld. Ik doe dit voor mijn plezier." Het is dus écht snel gegaan. Joop Laiikhaar leeft van week tot week bij FC Den Haag DEN HAAG - De kritiek van zijn trainer is misschien wel het groot ste compliment voor Joop Lank haar. Volgens Rob Baan heeft de voorstopper van FC Den Haag maar één zwak punt: "En dat is zijn lengte". Inderdaad is het talent Lankhaar met zijn één meter ach tenzeventig wat aan de korte kant, maar de 19-jarige Alphenaar be schikt over zoveel voetbalkwalitei ten dat hij zijn 'handicap' ruim schoots weet te compenseren. In elk geval op eerste divisieni veau. In de elf winstpartijen op rij, die Den Haag niet alleen een ver melding in de Nederlandse Uitgave van het Guiness book of records, maar ook een riante koppositie in de eerste divisie opleverden, hééft Lankhaar het maar één keer echt moeilijk gehad. Dat was in het spectaculaire treffen met RKC. ■Zijn ploeg zegevierde daarin welis waar met 5-4, maar Lankhaar per soonlijk kwam tegen de boomlan ge Peter van Velzen letterlijk en fi guurlijk iets tekort. De tweedejaars prof bleek echter veel te hebben opgestoken van die les, want een maand later speelde hij in het be kerduel met Excelsior de twee koppen grotere Michel Beukers uit de wedstrijd. In die met 1-3 gewonnen wed strijd legde Lankhaar, zoals trou wens bijna heel Den Haag, een ge slaagde test op eredivisieniveau af. Op grond van de ervaring die hij ondermeer tegen Excelsior op deed, zegt de voormalige speler van Alphen en ARC de eredivisie best aan te durven: "Of ik het ook aankan, zal moeten blijken. Daar kun je na één bekerduel met een eredivisieploeg nog niets over zeg gen". Lankhaar hunkert met heel Den Haag naar de eredivisie. Voetbal len tegen Ajax, Feyenoord en PSV. is natuurlijk wel zoveel leuker dan rommelen tegen RBC, Emmen en Veendam. Bovendien ontsluit de eredivisie voor Lankhaar mis schien wel de weg terug naar Oran je. Sinds hij op zijn veertiende de overstap van Alphen naar ARC maakte ("Om hogerop te komen") door Jaap Visser heeft Lankhaar 21 keer het oranje- hemd gedragen. Van zijn veertien de tot zijn zeventiende kwam de 'tweelingbroer' van Ron de Roode voor de verschillende nationale jeugdelftallen uit, met als hoogte punt een optreden in een goed ge vuld Wembley-stadion. "Dat was met het zogenaamde scholierenelf tal. We verloren met 5-0, maar het was mijn mooiste voetbalervaring tot nu toe. De koude rillingen lie pen over m'n rug toen we dat ge weldige stadion binnenstapten". Aanpoten Bij FC Den Haag zwaaide Lank haar, begonnen als spits, later mid denvelder en door trainer Freek van Filippo van het Leidse elftal omgevormd tot voorstopper, af als international. Hij werd te oud be vonden voor het UEFA-elftal en te 'licht voor Jong Oranje. "Om voor Jong Oranje in aanmerking te ko men, moet je in de eredivisie spe len", beseft hij. "Natuurlijk wil ik graag terug in Oranje, maar dat is op dit moment niet het allerbelang rijkste. Den Haag staat voorop" Den Haag klopte drie jaar gele den voor het eerst en toen nog ver geefs aan bij huize Lankhaar "Ik ADVERTENTIE BASKETBAL Hedenavond 20.30 Vijf Meihal Leiden Haven 58 Leiden Tel. 071-144483

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15