'Werkgever vangt atv niet goed op' Staking legt Hoogovens lam Verzelfstandiging doet bedrijven goed Kamer: mestprobleem moet nu snel opgelost Redding Haagse Post is, op formaliteit na, rond Steun van banken voor schuldenplan van de VS Ruding wil bezinning op steun aan bedrijfsleven DONDERDAG 31 OKTOBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 FNV laat eis tot volledige herbezetting vallen AMSTERDAM (GPD) - Door het aantrekken van de economie is het werkgelegenheids effect van de begin dit jaar ingevoerde 38-urige werkweek in de industrie onduidelijk. Vast staat wel dat de werkgevers vaak niet bij machte zijn geweest het korter werken op een goede manier te organiseren. De werkdruk voor het personeel en de hoeveelheid overwerk is daardoor toegenomen. Dat stelt de Industriebond FNV na een onderzoek onder 3000 kaderleden. De bond ziet in de resultaten van een eerdere eis tot volledige herbe- dit onderzoek geen enkele aanlei- zetting. ding om bij de komende cao-on- Industriebond-voorzitter Dick derhandelingen de eis van een 36- Visser en coördinator arbeidsvoor- urige werkweek te laten vallen, waarden Jan Schermer hebben dat Naast een verdergaande arbeids- gisteren op een persconferentie in tijdverkorting wil de Industrie- Amsterdam meegedeeld. Bij de bond FNV volgend jaar een loons- peiling onder 3000 kaderleden van verbetering van anderhalf procent de Industriebond zijn gegevens uit 494 industriële bedrijven verwerkt. In 70 procent van de gevallen mel den de kaderleden dat de invoe ring van de 38-urige werkweek op z'n minst tot behoud van werkgele genheid heeft geleid, terwijl in bij na de helft van de onderzochte be drijven het aantal arbeidsplaatsen toegenomen. Hoe groot het echter realiseren. Wel ziet de bond af v Ford roept Sierra's terug AMSTERDAM (ANP) Ford Ne- werkeêieBenheidSeffect derland BV heeft 24.000 eigenaren van een Ford Sierra schriftelijk op- veel ondernemingen seliiktiidis i0,lailn cCOni™: ook een economische® Óplevml blijken roostervrije blokken en vrije dagen rond Kerstmis te zijn. In een aantal gevallen wordt daar bij het hele bedrijf stilgelegd, wat volgens de vakbond in schril con trast staat met de roep onder werk gevers om verlenging van de be drijfstijden. Industriebond-bestuurder Jan Schermer ziet in het onderzoek een duidelijk teken van "falend onder nemerschap". "De werkgevers hebben de arbeidstijdverkorting met allerlei lapmiddelen in plaats van een goede herbezetting willen opvangen. De arbeidsorganisaties zijn onder zware druk gezet en ver loederen. Onze kaderleden ver wachten een toename van de pro precies is, blijft onduidelijk omdat blemen op het werk wanneer de ondernemers op deze manier door leren bij de dealer. In de Sierra die in de periode juni 1982 en april 1984 zijn afgeleverd is namelijk een fout aan de sluiting van de veilig heidsgordel ontdekt, waardoor bij zware botsingen gevaar zou kun nen ontstaan heeft een woordvoerder van Ford Nederland BV in Amsterdam van daag bevestigd. In heel Europa gaat het om 370.000 auto's van dit type die terug naar de garage moe ten. meemaakten Het extra werk als gevolg van de arbeidstijdverkorting is volgens de Industriebond in de meeste geval- *en verricht door op afroep be- Tnzittenden Dit schikbare contractanten en door uitzendkrachten. Daarnaast wordt in 61 procent van de gevallen een toename van de werkdruk, en in 44 procent extra overwerk gerappor- plaats daarvan zal de aandacht teerd. De meest gangbare vormen schuiven naar de effecten van korter werken in de industrie op de langere termijn. gaan' De Industriebond FNV wil des ondanks bij de komende cao-on derhandelingen de 36-urige werk week weer centraal stellen. De FN V-bond streeft bij de cao-onder door handelingen niet naar "waterdich te afspraken" over de herbezetting, zoals de Industriebond CNV heeft aangekondigd wél te doen. In Na auto-ongelukken in Engeland werd onlangs ontdekt dat er in de sluiting van de veiligheidsgordel van Ford Sierra een holle klinkna gel zit. Bij zware auto-ongelukken bestaat de kans dat deze klinkna gel het begeeft en daarmee de slui ting. De eigenaren van een Ford Sierra, aangeschaft in genoemde periode wordt nu gevraagd hun sluiting te laten nakijken en zono dig kostenloos te laten vervangen. Vervoer van passagiers via Schiphol stijgt weer SCHIPHOL (GPD) Het passa giersvervoer op Schiphol blijft sterk groeien. In de eerste negen maanden van dit jaar noteerde Schiphol 9 procent meer passa giers dan in dezelfde periode van 1984. De stijging deed zich voor in het lijndienstvervoer (8 procent) en in het chartervervoer 11 procent). Dat blijkt uit de voorlopige ver- voercijfers van Schiphol. Het vrachtvervoer groeide nau welijks. In de eerste negen maan den van dit jaar werd slechts 1 pro cent meer vracht vervoerd. Vorig jaar kende Schiphol een record- groei van 18 procent en ook in 1983 nam het vrachtvervoer fors toe met 17 procent. Het postvervoer steeg in de .afgelopen periode wel be hoorlijk (14 procent). Voor Schiphol was 1984 trou wens toch een bijzonder goed jaar. Voor het eerst sinds 1979 verwerk te de luchthaven weer meer dan 10 miljoen passagiers. Door een ver dere toename van luchtreizigers komt Schiphol daar dit jaar weer ver boven. Voor het eerst sinds vele jaren is het aantal vliegtuigbewegingen toegenomen. De laatste jaren was dat aantal stabiel gebleven. In de eerste drie kwartalen van 1985 steeg het aantal bewegingen (starts en landingen) met 7 procent. Dat is vooral het gevolg van de komst van de regionale maatschappij Nether- lines. Die zorgde voor 50 procent meer binnenlandse vluchten dan in dezelfde periode van 1984. Kort Zakelijk ZWAAGDIJK - Nu er 's nachts af en toe nachtvorst is en de temperat u ren overdag ook niet zo hoog meer zijn, komt er een eind aan de aanvoer van produkten van de koude grond. Deze aardbeien zullen zo ongeveer wel de laatste van de koude grond zijn van dit jaar. 'Tot onze nek in de stront' DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer vindt dat minister Braks (landbouw) meer vaart moet zetten achter maatregelen tegen het pro- Van der Linden (CDA) acht ge zien de huidige situatie forse uit breiding of nieuwe vestiging van veroorzakers van mestoverschot bleem van de overbemesting. De uit den boze. Hij gaf de minister i bewindsman kreeg gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de landbouwbegroting de no dige kritiek te verduren op het tra ge totstandkomen van de Meststof fenwet. Met name CDA, PvdA en D'66 hielden Braks voor dat de problemen dusdanig de pan uit rij- overweging desnoods de huidige interimwet maar te verlengen. De CDA-er trok de mestoverlast door naar het probleem van de honden poep, waar hij van Braks (tevens verantwoordelijk voor openluch trecreatie) actie eist tegen de op eenhoping van hopen. Volgens dat er met spoed maatregelen Van der Linden betreft het hier een zijn geboden. De WD acht haast geboden met snelle wetgeving. verschijnsel waar het principe "„de vervuiler betaalt" moet gel- PvdA-woordvoerder Tazelaar den. D'66-kamerlid Tommei kwam met een initiatief op de proppen dat Braks een voorschotje neemt om als kamer niet te wachten op op de nieuwe wet door in de ko- een Algemene Maatregel van Be- mende winterperiode boeren te stuur (AmvB) van Braks met be- verzoeken niet met mest uit te rij- trekking tot de mestproblematiek r actie te onderne- den indien zij over een opslagcapa citeit beschikken. Een uitrijverbod gaat hem vooralsnog te ver, zeker daar het merendeel van de 60.000 betrokken veehouders geen op- CDA en WD bepleiten een snel lere vermindering van het aantal bedrijven in de landbouw door e De vakboyidsleiders Dick Visser (rechts) e gisteren de uitslag van het atv-project. i Jan Schermer presenteerder slagmogelijkheid heeft. Hij vindt vut-leeftijdyoor dejboeren te bekij- dat Braks daarom eerst met finan- ciële steunmaatregelen moet ko men om de opslagcapaciteit uit te landbouw 25 procent ouder is dan kunnen breiden. 60 jaar. LEIDEN/AMSTERDAM - Op de juridische bezegeling na is de redding van de Haagse Post een feit. Met de voornaamste schuldeisers is een akkoord bereikt, terwijl de financiering van de nieuwe bv in beginsel rond is. Er was al overeenstemming tussen de redactie en de geldschie ters, die het noodlijdende weekblad de reddende hand hebben toegesto ken. Volgens Leidenaar en initiatiefnemer Hans van Brussel, straks de nieu we directeur van HP worden de stukken vandaag definitief opgesteld en morgen getekend. Hij verwacht dat de formele afwikkeling van schuldvorderingen en de overdracht van aandelen binnen enkele weken hun beslag zullen krijgen, zodat de surseance van betaling vóór 18 no vember kan worden opgeheven. Omdat de huidige uitgever, de bv Weekbladpers, afziet van vorderin gen hoeft er in totaal voor niet meer dan 350.000 gulden aan schulden te worden weggewerkt. Volgeng Van Brussel kunnen de 'kleine' schuldei^ sers, met vorderingen tot 500 gulden, volledige betaling tegemoet zien. Ook met de Perscombinatie, die het zetwerk en de opmaak blijven ver zorgen, is overeenstemming bereikt. In totaal steken Van Brussel en andere financiers ruim een miljoen gulden in de HP. Daarmee lijkt het voortbestaan van het 70 jaai[ oude blad voorlopig verzekerd. Op termijn zal een oplageverhoging bereikt moeten worden met behulp van de nieuwe formule, die al eerder door de redactie is uitgedacht. Volgens Van Brussel zal die oplageverbetering in het na jaar 1986 gestalte moeten krijgen. De toekomstige HP-directeur is overigens geen onbekende in kringen van de uitgeverij. Eerder kocht hij de bijna failliete drukkerij-uitgeverij Batteljee en Terpstra in Leiden op. De drukkerij is verdwenen, maar als uitgever is dit bedrijf overeind gebleven. Ook was Van Brussel betrokken bij een mislukte reddingspoging van de Amsterdamse uitgeverij Peter van der Velden. Ideeën van werknemers besparen 100 miljoen EINDHOVEN (ANP) - Het be drijfsleven heeft vorig jaar naar schatting minstens 100 miljoen gulden bespaard dankzij ideeën van werknemers. Dat heeft het Ideeëncentrum, een ledenorganisatie van de Neder landse Vereniging voor Mana gement. gisteren meegedeeld. Het centrum baseert zich daar bij onder meer op de resultaten van de jaarlijkse enquête onder de 300 bij het Ideeëncentrum aangesloten bedrijven. Bij 91 van die bedrijven le verden ideeën van werknemers een besparing op van zestig miljoen gulden. Volgens voor zitter J. van Lis wordt er zeker voor nog eens vijftien miljoen gulden bespaard bij bedrijven die niet aan de enquête hebben meegedaan. Dat zijn veelal de kleinere bedrijven en filialen. En dan zijn er ook nog onder nemingen, die wel een ideeën bus hebben, maar die niet zijn aangesloten bij het Ideeëncen trum. Bij de bedrijven die wel zijn aangesloten werken 4Q0.00Ö mensen. Zij waren vorig jaar goed voor 50.000 ideeën, waar van er 12.700 voor een beloning in aanmerking kwamen. Het to taalbedrag dat daarvoor werd uitgekeerd bedraagt bijna vijf miljoen gulden. UTRECHT (ANP) - Prof. C. Braams, directeur van het Insti tuut voor Plasmafysica in Utrecht heeft ernstig bezwaar tegen de wij ze waarop zijn naam en die van zijn instituut voor Fundamenteel On derzoek der Materie (FOM) worden misbruikt in een prospectus van de naamloze vennootschap Convec- tron in Rotterdam, deze week uit gegeven met betrekking tot een aandelenemissie. De onderneming houdt zich bezig met de ontwikke-, ling van een fusiereactor voor de' opwekking van goedkope elektri citeit door middel van een kunst matige bolbliksem. In de prospectus suggereert dr.ir. G. Dijkhuis, directeur van de nv. dat een gesprek met prof. Braams op 15 oktober de hoop wekt op een positieve uitleg van de FOM: folder van Convectron over bolbliksem is misleidend wetenschappelijke haalbaarheid van kernfusie in bolbliksems. De directeur van het FOM-instituut deelde echter mee dat de heer Dijkhuis tijdens het onderhavige gesprek er niet in is geslaagd de "slechte indruk die al lange tijd van diens werk bestond" weg te Prof. Braams zegt enkele publi- katies van de hand van ir. Dijkhuis te hebben bestudeerd en zijn toe lichting met de stafleden van het Instituut voor Plasmafysica te heb ben besproken. De directeur van het wetenschappelijk instituut is echter tot de conclusie gekomen dat het werk van Convectron noch voor de plasmafysica noch voor het ontwerp van een fusiereactor van enige waarde is. "De publikaties eenschakeling van denkfouten en zijn strijdig met zichzelf, met el kaar en met de wetten van de na tuurkunde", zo luidt het commen taar van prof. Braams. De uitleg over de mogelijkheden van kernfu sie in bolbliksems laten volgens hem essentiële vragen onbeant woord en schept nieuwe verwar ring. Ook de door Dijkhuis getoon de filmbeelden over vuurbollen zijn niet overtuigend. Miljoenen guldens schade per dag VELSEN (ANP) - De actie van de afdeling railvervoer bij Hoogovens is vanochtend voortgezet. Onder handelingen met de directie over de door de werknemers gevraagde indeling in een hogere loongroep, hebben vannacht geen resultaat opgeleverd. Dat heeft een lid van het actiecomité vanochtend mee gedeeld. Hij zei dat de afdeling zich nu opmaakt voor een langdurige staking. De actie bij Hoogovens begon dinsdagmiddag. Intussen rijdt er volgens het actiecomitié nog maar een van de twintig treinen die het staal over het bedrijfsterrein moe ten vervoeren. Een hoogoven ligt daardoor al stil, een andere wordt op dit moment "afgeregeld". De staalproduktie is daardoor vrijwel onmogelijk geworden. Alleen bij king een schade lijdt van enkele iljoenen guldens per dag. Weke- de koudband- en warmbandwalse- lijks produceert het bedrijf 100.000 WASHINGTON (UPI) - De zeven tig grote internationale banken hebben gisteren in Washington ken aan de landen die worstelen met de grootste buitenlandse schuld. De banken willen vooral verklaard dat zij het Amerikaanse opheldering omtrent de vraag schuldenplan in principe steunen. De banken kwamen in Washington hoeverre de westerse regeringen het plan steunen. Ook willen zij bijeen voor besprekingen over het weten wat de mogelijkheden zijn plan met vertegenwoordigers het Amerikaanse ministerie van fi nanciën, de Wereldbank, het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF) en de Inter-Amerikaanse Ontwik kelingsbank. De banken hebben zich echter nergens op vastgelegd. Zij willen eerst op de hoogte worden gesteld van de details van het plan, waar van de Amerikaanse minister van financiën, James Baker, tot nu toe alleen nog de vage contouren heeft aangegeven. Volgens het Amerikaanse voor stel zouden de banken de komende drie jaar twintig miljard dollar aan nieuwe leningen moeten verstrek- garandering van de leningen door overheden en internationale instellingen zoals de Wereldbank. Het International Institute of Fi nance voorspelde gisteren in een afzonderlijke publicatie dat de Amerikaanse banken over dit jaar aan de vijftien' belangrijkste schul denlanden 2,3 miljard dollar min der aan nieuwe leningen zullen verstrekken dan ?ij aan aflossing zullen ontvangen. In 1984 was er nog een nettobedrag aan nieuwe leningen van negen miljard dollar en in 1983 was dat 11,1 miljard dol lar. De gezamenlijke schuld van de vijftien landen zal aan het eind van dit jaar ruim 437 miljard dollar be dragen. rijen, waar het eindprodukt wordt gemaakt, werd vanochtend nog ge werkt. Maar de werkvoorraad daar zal ook binnen enkele dagen zijn uitgeput. De directie liet gisteren al weten dat zij vindt dat de actievoerders overvragen. Volgens de directie komen niet alle 250 werknemers van de afdeling railvervoer in aan merking voor plaatsing in een ho gere loongroep, maar slechts vijftig van hen. "Wij kunnen onmogelijk aan de eisen van de stakers toege ven", voegde de directie daar van ochtend aan toe. "Dat zou beteke nen dat de hele loonstructuur bij Hoogovens op zijn kop zou moeten worden gezet. Als de railvervoer ders allemaal een loongroep om hoog gaan krijg je een soort domi no-effect bij de test van het be drijf', aldus de woordvoerder. De woordvoerder van Hoogo vens zei dat het bedrijf door de sta- FOXBORO Bij Foxboro in Soest staan tientallen banen in de pro- duktie en de assamblage op de tocht. De Amerikaanse moeder maatschappij wil de produktie in eigen land automatiseren en ver volgens daar concentreren, aldus een bekendmaking van Foxboro Nederland. Foxboro wil volgend jaar de pro duktie van printplaten beëindigen. Bij Foxboro in Soest werken 522 mensen, aldus een woordvoerder van het bedrijf. ton staal. De Hoogovens-woord voerder kon vanochtend nog niet zeggen wat het bedrijf nu gaat doen. Men beraadt zich over ver dere stappen. Bemiddeling be hoort tot de mogelijkheden, aldus de woordvoerder van Hoogovens. Stakingen bij zuivelfabriek in Donkersloot DONKERBROEK (GPD) Van morgen om kwart voor vier is een staking uitgebroken bij de coöpe ratieve zuivelfabriek Het Klaver blad in Donkerbroek. Het perso neel (dertig mensen) heeft spon taan het werk neergelegd, aldus vanmorgen Dick Heinen, districts bestuurder van de Voedingsbond FNV. Deze vakbond heeft de sta king overgenomen. Ook de Indus trie- en Voedingsbond van het CNV staat achter de actie. De actie geldt voor onbepaalde tijd. Volgens Heinen is het personeel nijdig op het besluit van de directie van Noord-Nederland, waar Het Klaverblad onderdeel van uit maakt, om de fabriek te sluiten. Ook de fabrieken van Dokkum. Sint Nicolaasga en Koekange staan op de nominatie te worden geslo ten. Daar werd- vanmorgen echter niet gestaakt. DEN HAAG (GPD/ANP) - Bedrij ven die zich de laatste jaren heb ben afgesplitst van hun moeder concerns. hebben in het algemeen baat gehad bij die ortvlechting. Dat blijkt uit een onderzoek dat het bureau Indus heeft verricht Bungalowpark Tussen het circuit, de Noordbou levard en het centrum van Zand- voort zal een Vendorado 5-sterren- bungalowpark met 350 bungalows en 150 appartementen verrijzen. Als alles volgens plan verloopt zul len de eerste gasten in het voorjaar van 1987 hun intrek kunnen ne men in het Zandvoortse duinpark. B en W van Zandvoort en Vendora do, een dochter van Vroom en Dreesmann Nederland verwachten dat zij binnenkort met een beleg- opdracht van de Nationale Investe- ger in zee kunnen gaan, die voor de rings Bank (NIB). Directeur dr. A. investering zal zorgen. van der Zwan maakte de uitslag to vandaag bekend op het sympo- Tvenie sium „Ondernemen in de jaren De Amrobank zal morgen haar tachtig, de ommerkeer" in Scheve tarieven voor doorlopende kredie- nlnSen- ten en persoonlijke leningen verla gen. De nieuwe rente bedraagt, af- In de laatste jaren zijn er volgens hankelijk van het te lenen bedrag, de NIB een kleine honderd bednj- voor doorlopende kredieten 11,4 ven verzelfstandigd. Het meren- procenttwas 12) en 12,7 procent deel van deze honderd, meeren- (was 13,4). Ook de Poslgiro-RPS deels industriële, bedrijven met verlaagt de rente morgen met 0.7 een totale omzet van acht miljard procent op jaarbasis. Dit is een op- gulden en een aantal werknemers merkelijke gang van zaken, aange- van 35.000. heeft er geen spijt van zien er de laatste tijd meer sprake °P eigen benen te zijn gaan staan, is van een rentestijging op de kapi- Tachtig procent noemt zich econo- taalmarkt dan van een daling. misch gezonder dan voorheen en Onderzoek Nationale Investerings Bank: 65 zelfs véél gezonder. De verkla ring hiervoor wordt doorgaans ge vonden in de toegenomen flexibili teit en motivatie. De winst is bij de helft van de bedrijven toegenomen, bij twee procent gelijk gebleven en bij 12 procent gedaald. Ruim een derde van de onderzochte bedrijven ver strekte daarover geen opgave. De werkgelegenheid nam - met ge middeld tien procent - toe bij een derde van de bedrijven en bleef bij procent van de gevallen werden in- heids- en voor de andere helft een geschakeld. Bij 80 procent van de minderheidsbelang. Daarnaast gevallen zijn ook financiers betrok- werd gewerkt met normale bank- ken geweest (voor tweederde uit- kredieten (77 procent) en achterge- sluitend als kapitaalverschaffer en stelde leningen (24 procent), een fi- in de andere gevallen ook als bege- nanciële bijdrage van de moeder leider en adviseur). De NIB zelf is (45 procent) en particuliere partici- ongeveer bij een derde van deze patie maatschappijen (29 procent), verzelfstandigingen betrokken ge- Bij de helft van de bedrijven weest. Vakbonden in iets mindere en ondernemingsraden in iets sterke- mate hebben een rol gespeeld groot deel gelijk. Verder bij de verzelfstandigingen. In de hebben twee van de drie bedrijven meeste gevallen waren bonden en hun omzet zien toenemen met ge middeld 49 procent. Ook het marktaandeel nam na de verzelf standiging toe bij ruim de helft. Het initiatief is in acht van de tien gevallen uitgegaan van het vroegere moederbedrijf, dat han delde uit financiële of strategische ondernemingsraden (85 procent) voor het breken van de banden met het moederconcern. Het ver dwijnen van arbeidsplaatsen werd in een op de drie gevallen opgege ven als reden voor tegenstand. Bij twee van de drie verzelfstan digde ondernemingen blijkt het management een financieeel be- het ziekteverzuim afgenomen (van gemiddeld 11,3 naar 6,3) en bij de andere helft gelijk gebleven. De to tale afname bij de honderd bedrij ven was gemiddeld 2,5 procent. Ruim tachtig procent constateert dat de betere resultaten te danken zijn aan een toegenomen flexibili teit naar de marktsituatie: grotere vrijheid van handelen, een directer contact met de klant en leverancier en kortere beslissingslijnen. Bij eveneens 80 procent zijn overigens wijzigingen in de organisatie aan gebracht. zoals, inkrimping en al- slanking van vooral van topfunc ties. aldus het onderzoek. DEN HAAG (ANP) - Minister Ruding (financiën) wil zich vol gend jaar bezinning op de staats steun aan het bedrijfsleven. Al leen al door een voortdurend ge brek aan overheidsmiddelen die nen er „keuzes" te worden ge maakt. Bovendien kleven aan de bescherming van nationale in dustrieën negatieve effecten, al dus de bewindsman vandaag op een bijeenkomst ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Nationale Investeringsbank (NIB). Duidelijk dient te zijn dat het beschermen van de nationale in dustrieën Europa steeds verder wegvoert van de nagestreefde Europese integratie en uniforme Europese markt. Zonder die een vormige Europese markt komt het geven van subsidies aan on dernemingen in de technologi sche concurrentieslag met Japan en de VS al snel neer op dweilen met de kraan open, aldus Ru ding. Hij vindt dat bedrijven in de EG moeten zich meer richten op samenwerking, als zij ieder voor zich te weinig geld hebben voor omvangrijke onderzoeksin spanningen of riskante projec ten. Ruding zei verder dat van de Nederlandse overheid in een pe riode van te hoge begrotingste korten niet kan worden ver wacht dat zij omvangrijke finan ciële steun geeft aan het bedrijfs leven door middel van zowel al gemene als bijzondere maatrege len. Hij stelde vast dat het winst herstel in ons land verder is gevorderd dan in het regeerak koord voor 1985 was voorzien. Daarmee zijn nu de voorwaarden geschapen voor een grote sprong voorwaarts bij de bedrijfsinves teringen. Dr A. van der Zwan, president- directeur van de NIB, herhaalde zijn opvatting dat voor de Neder landse overheid de tijd rijp is om een beleid te gaan voeren dat de bestedingen stimuleert. Het alge mene beeld van de ondernemin gen - volgens Van der Zwan overwegend positief tot uitste kend- laat dit toe. Hij verwijt eco nomen op dit punt starheid in de meningsvorming. De ervaringen die in de jaren zeventig zijn opgedaan voeren hierbij de boventoon. Toen was er overschatting van de beste dingseffecten. Wat ons nu be dreigt is dat het doortrekken van de gegevens uit de jaren zeventig leidt tot onderschatting van de bestedingseffecten. Ook nu is de ondergrond al stevig gewijzigd, aldus de NIB-president-direc- teur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9