Londen zegt ja tegen SDI-plan Russen lijken bereid zaken te doen Europees mimtelab gelanceerd Uw ambassadeur in het Oosten is terug met een schitterende collectie tapijten. Ontvoerde Russen in Beiroet vrij Heseltine achter ruimteoorlog Craxi blijft Ultra-rechts wint in Z.-Afrika Keers. Wijsheid in OosterseTapijten. DONDERDAG 31 OKTOBER 1985 BRUSSEL - De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben gisteren in beginsel over eenstemming bereikt over de Britse deelname aan het Amerikaanse 'strategisch defen sie-initiatief (SDI), de plannen voor een systeem van ruimteverdediging. De Amerikaanse minister van de fensie Weinberger en .zijn Britse collega Heseltine hebben in Brus sel nog geen formeel akkoord ge sloten, omdat daarvoor eerst de goedkeuring van hun regeringen en parlementen vereist is. Voorals nog is slechts de formule vastge legd, volgens welke de Britse deel name zal gaan verlopen, aldus He seltine. door Hans de Bruijn De Brit verklaarde dat Weinber ger hem ook nog geen garanties heeft kunnen geven voor financië le bijdragen en voor de precieze deelname door de Britse industrie. In eerdere verklaringen had Hesel tine gesproken van een Ameri kaanse bijdrage van bijna 7 miljard gulden ten behoeve van de 18 voor lopig bekende Britse SDI-projec- De Britten zijn met de Italianen de eerste bondgenoten die het met de Amerikanen op hoofdlijnen zijn eens geworden. De onderhandelin gen met West-Duitsland zijn nog aan de gang, maar de Bondsrege ring heeft nog geen ja gezegd tegen regeringsdeelname aan SDI. Di verse andere landen, waaronder Nederland en Frankrijk, hebben deelname via de regering afgewe- Heseltine verklaarde na zijn on derhoud met Weinberger dat Groot-Brittannië een volwaardig partner van de Verenigde Staten wil zijn en dat uit de Britse deelna me een ruim aantal arbeidsplaat sen in de Britse industrie zal voort vloeien. Weinberger heeft de Brit van de Amerikaanse bereidheid daartoe verzekerd, zo bleek in Brussel. Welke omvang de Britse deelna me uiteindelijk zal krijgen is nog onbekend. De 7 miljard gulden BEIROET (AP) - Drie medewer kers van de Russische ambassade in Libanon, die twee geleden ont voerd werden, zijn gisteren vrijge laten. Dit heeft een woordvoerder van de Russische ambassade mee gedeeld. 'Ze zijn alle drie vrijgelaten en verkeren in goede gezondheid,' zei de woordvoerder. Direct na de be kendmaking van het nieuws door radiostations .in West-Beiroet trok ken linkse miliciens de straat op om met schoten in de lucht uiting te geven aan hun vreugde over de ROME (GPD) - De kabinetscrisis in Italië is overgewaaid. Als de vijf coalitiepartijen aan het hele land wilden demonstreren, dat de crisis geheel overbodig en ongemoti veerd is geweest, hadden ze geen betere methode kunnen bedenken dan ze nu gevolgd hebben. In een tweedaagse beraad tussen premier Craxi en de partijleiders hebben zij overeenstemming bereikt over een gezamenlijk politiek document, op grond waarvan Craxi donderdag mogen aan president Cossiga kan meedelen, dat alle misverstanden zijn opgelost en dat hij bereid is met zijn oude kabinet verder te re geren. Beleefdheidshalve liet hij in zijn verklaring na afloop van het be raad in het midden, hoe president Cossiga hierop zou reageren, maar het stond woensdag al in alle kran ten: Cossiga zal het ingediende ontslag afwijzen en het kabinet te rug verwijzen naar het parlement voor een vertrouwensvotum. vrijlating van het drietal. Zij heb ben de afgelopen twee weken de stad uitgekamd om de drie Russen op te sporen. In militiekringen werd verno men dat de Russen kennelijk wa ren vrijgelaten in de soennitische wijk Basra in west-Beiroet. Zij ver schenen later bij de zwaarbewaak te Russische ambassade aan de Mazraa-kustweg. De vrijlating werd voorafgegaan door intensief overleg in Beiroet en Damascus tussen hooggeplaatste Syrische functionarissen, Libane se militieleiders en Russische di plomaten. Er gingen steeds mëer geruchten dat de ontvoerde Russen werden vastgehouden door Palestijnse guerrillastrijders in een van de vluchtelingenkampen van Beiroet om een nieuw offensief van de sji'i- tische Amalmilitie en andere door Syrië gesteunde strijdgroepen te gen de kampen te verhinderen. Er zijn echter tot dusver geen harde aanwijzingen die op Palestijnse be trokkenheid duiden. De ontvoering van de Russen kwam voor Syrië uiterst ongele gen, omdat het land juist vredeson derhandelingen belegd had tussen de drie belangrijkste christelijke en moslimmilities om een einde te maken aan de burgeroorlog in Li banon. VLIEGTUIGONGELUK - Zes Westduitsers zijn om het leven ge komen toen hun Piper vliegtuigje in dichte mist neerstortte in de buurt van Freiburg, in het zuiden van de Bondsrepubliek. De slacht offers zijn een echtpaar met hun drie kinderen en de piloot van het toestel. noemde hij ook slechts 'een indica tie van onze ambities'. Heseltine verwacht voor de zomer een defni- tieve beslissing hierover. Hij noemde Britse deelname aan SDI het derde grote technologische project in enkele maanden, na het besluit om mee te doen aan het in Europese verband vervaardigen van een nieuw jachtvliegtuig en de miljardenorder voor Britse Torna do-vliegtuigen aan Saoedi-Arabië. Radarvoorstel De Amerikaanse regering wijst het Russische aanbod van de hand om in ruil voor het stopzetten van de bouw van een groot radarsta tion tegen raketten in Siberië, af te zien van demodernisering van twee Amerikaanse radarstations op Groenland en in Engeland. De Amerikaanse Weinberger (de fensie) veegde het Sowjet-aanbod, dat informeel is gedaan, gisteren van tafel na afloop van de vergade ring van de NAVO-ministers van defensie in Brussel. Volgens Wein berger is dit een 'typisch Russisch aanbod', waarmee hij wilde zeggen dat het van de Amerikanen iets verwacht wat de Russen niet be reid zijn te bieden. De VS maken al geruime tijd be zwaar tegen het grote radarstation in Krasnojarsk, dat is bestemd voor het opsporen van interconti nentale raketten. Volgens Wein berger is dat station een schending van het anti-raketverdrag uit 1972 dat dergelijke stations verbiedt. Weinberger zei dat het station in Krasnojarsk uitwendig helemaal klaar is, zodat nauwelijks meer te controleren valt of de Russen in derdaad afzien van het gereedma ken van het station. De Russische bewering dat ook de Amerikaanse radarstation bij Thule (Groenland) en in Yorkshire (Engeland) schen dingen van het anti-raketverdrag zijn, werd door de minister tegen gesproken. Een vuurkolom van tweehonderd meter spuitend, ging het ruimteveer gisteravond c aarde te gaan vliegen. CAPE CANAVERAL (UPI/AP/ AFP) - Om zes uur gisteravond (Ned. tijd) is de grootste beman ning uit de geschiedenis van de ruimtevaart gelanceerd aan boord van het ruimteveer Challenger. De acht bemanningsleden, vijf Ameri kanen, twee Westduitsers en de Nederlander Wubbo Okkels, zullen in het ruimtelaboratorium van Eu ropese makelij tijdens zeven dagen experimenten uitvoeren op plan ten, dieren, stoffen Challenger steeg precies om twaalf uur plaatselijke tijd (met 76- duizendste seconde vertraging,, grapte een NASA-medewerker) op boven een ruim 200 meter lange vuurkolom. De lancering, de 22ste van een Amerikaans ruimteveer, vond plaats op het Kennedy Space Center. meter lange laborato rium is volgestouwd met biologi sche monsters, ovens voor het smelten van metalen en glas, als mede een slede om de reactie van het menselijk evenwichtsorgaan te testen in de bijna gewichtsloze staat in het ruimteveer. West-Duitsland betaalt de NASA 64 miljoen dollar (ongeveer 192 miljoen gulden) om de experimen ten te laten uitvoeren. Twee Duitse geleerden/astronauten, Reinhard Furrer en Ernst Messerschmid, zijn uitgekozen om de onderzoe kingen te begeleiden. Okkels is geselecteerd door het Europese Bureau voor de Ruimte vaart (ESA). Twee Amerikanen, Bonnie Dunbar en Guion Bluford, zullen bij de experimenten behulp zaam zijn. Een Amerikaanse astro naut met ervaring in de ruimte, Henry Hartsfield, treedt op als ge- JOHANNESBURG - De tussen- verkiezingen in Zuid-Afrika voor vijf zetels in de blanke Volksraad, die gisteren zijn gehouden, hebben een sterke stijging van het aantal conservatieve blanke stemmers la ten zien. Hoewel vier van de vijf ze tels terecht kwamen bij de Natio nale Partij van president Botha, ging de vijfde naar een kandidaat van de uiterst conservatieve Her- stigte Nationale Partij van Jaap Marais. door Ruud de Wit Op zich hoeft Botha zich ook na gisteren geen zorgen te maken over de meerderheid van zijn Na tionale Partij in de Volksraad, die nu bestaat uit 127 van de 178 zetels, maar de uitslag kan wel degelijk gevolgen hebben voor zijn politiek van zogenaamde geleidelijke her vormingen. Al voor de tussenverkiezingen in de vijf blanke kiesdistricten stond vast dat de uitslag van geen enkele invloed zou zijn op de feitelijke machtverhoudingen in de Volks raad. Daarvoor beschikte de rege rende Nationale Partij over een te grote meerderheid, namelijk 123 zetels. Omdat de volgende algemene verkiezinger; in Zuid-Afrika voor de blanke kiezers nog vier jaar op zich laten wachten en de vijf dis tricten waar de blanken gisteren ter stembus gingen een goede af spiegeling vormen van wat er leeft onder de blanke plattelandsbevol king, werd er door zowel de Natio nale Partij als de twee conservatie ve partijen van Treurnicht en Ma rais grote waarde gehecht aan een voor hen gunstige uitslag. Dit uitte zich onder meer in de zagvoerder. De Amerikanen Ste ven Nagel en James Buchli treden op als co-piloten. Vijf uur na de start hebben de astronauten het ruimtelaborato rium Spacelab op gang gebracht. Ze zijn daarna in het lab begonnen met de eerste van de in totaal 76 wetenschappelijke proeven. In eerste tv-beelden was te zien hoe de astronauten apparatuur in het lab inschakelden. Het laborato rium is met de ruimtependel ver bonden door een ronde zes meter lange tunnel. Voorzover te zien hadden de ruimtevaarders geen problemen met de gewichtsloos heid. Zwevend pakten ze de diver se pakketten uit en maakten deze klaar voor de proeven. De Challenger bereikte zijn baan rond de aarde op 321 km hoogte, 47 minuten na de lancering. „Dat was een prettige klim", zei co-piloot Steven Nagel, die op zijn tweede ruimtemissie is. In de eerste uren van de vlucht werden twee kleine problemen ge meld; met een brandstof-controle systeem en een generator. De astronauten schakelden over op parallelsystemen. Vluchtleider Ga ry Coen zei dat de moeilijkheden geen gevolgen zullen hebben voor de missie. aktieve deelname van landelijke politieke kopstukken als president Botha zelf in de zeer felle en emo tionele verkiezingscampagnes. Over de uitslagen, die de afgelopen nacht bekend werden, hoeft de Na tionale Partij op het eerste gezicht dan ook niet te klagen. Van de vijf zetels behield zij er vier en slechts die van het kiesdis trict Sasolburg in de Oranje Vrij staat ging verloren aan de kandi daat van de Herstigte Nationale Partij, die daarmee de eerste parle mentaire zetel sinds haar oprich ting in 1969 krijgt. Als men echter kijkt naar de aan tallen stemmers en de geringe meerderheid, waarmee de NP-kan- didaten hebben gewonnen in ver houding tot de laatste algemene verkiezingen in 1981, kan slechts worden geconconcludeerd dat de conservatieve blanke Afrikaners in Zuid-Afrika zeer snel in opmars Wubbo Ockels, de eerste Nederlandse astronaut, temidden 1 manning van de Challenger. Opgehangen De islamitische militie in Zuid- Libanon heeft gisteren een man in het openbaar opgehangen. Hij had als collaborateur voor Israël ge werkt. Mahmoed Habli, bijge naamd „de kapitein,' werd bij zons opgang terechtgesteld in het cen trum van Sidon door leden van de Nasseristische Volksorganisatie PLA". Habli had een bord om zijn nek waarop stond: „Dit is de straf voor iedereen die met Israël heult". Ver der waren er teksten uit de koran aangebracht. Habli was naar ver luidt leider van een kleine pro-Is raëlische militie, de 'nationale gar de' genaamd. Na beëindiging van de Israëlische bezetting van Sidon - in februari - werd hij opgepakt. Bankroof Bij een gewapende overval op een bank in Luxemburg hebben drie mannen gisteren een politie man doodgeschoten. Zeven voor bijgangers raakten gewond. De bankovervallers gijzelden twee mensen. Toen een politiepatrouille ter plaatse verscheen, openden de gangsters het vuur op de agenten en lieten ze hun gijzelaars vrij. De overvallers maakten zich in een auto uit de voeten. Buiten de stad reed huri auto op een tractor, waarna ze te voet vluchtten. Eén overvaller is gear resteerd. Naar verluidt raakten de overvallers hun buit tijdens de ach tervolging kwijt. WASHINGTON - Nog voor de top conferentie op 19 en 20 november in Genève zal president Reagan in een televisietoespraak de omtrek ken onthullen van een „gedetail leerd en substantieel antwoord" op de Russische voorstellen om de strategische kernbewapening met vijftig procent te verminderen. Zegslieden van het Witte Huis verklaren dat de Amerikaanse pre sident in de komende twee weken over de inhoud van Amerikaanse tegenvoorstellen zal beslissen. door Henk Kolb Hoewel de Amerikaanse uit gangspunten nog niet tot in details zijn geformuleerd spant het Witte Huis zich voortdurend in om bij voorbaat hoog gespannen ver wachtingen over de uitkomst van het gesprek tu?sen Reagan en Gor- batsjov de kop in te drukken. Woordvoerder Larry Speakes zegt bijvoorbeeld dat met de Rus sen geen afspraak is gemaakt over een slotcommuniqué of gezamen lijke verklaring: „Wij zijn er niet te gen, maar streven er niet naar en wij meten het succes van de ont moeting met de heer Gorbatsjow zeker niet aan het bestaan van een communiqué of niet". Niettemin wordt in goed inge lichte diplomatieke kringen met zekerheid gezegd, dat minister van buitenlandse zaken Shultz volgen de week in Moskou over een slot verklaring gaat praten. „Als er geen gezamenlijke verklaring uit komt is dat natuurlijk een slechte zaak", aldus een ingewijde. President Reagan heeft volgens zijn woordvoerder voor het ge sprek met Gorbatsjov geen voor waarden vooraf gesteld. Zijn rede voering voor de Verenigde Naties legde echter meer dan gebruikelij ke nadruk op de kwestie van de mensenrechten en oplossing van regionale conflicten waarbij veilig heid evenzeer in het geding is als bij wapenvermindering. Het is niet duidelijk of stappen in de richting van regionale conflict beheersing een voorwaarde zijn voor afspraken op het gebied van wapenbeheersing, maar het lijkt onwaarschijnlijk dat de VS een wa penovereenkomst zouden afwij zen, bij het ontbreken daarvan. Middenafstand In de aanloop naar de top, zo zeg gen wapendeskundigen, lijken af spraken het best bereikbaar in de sector van de kernwapens voor de middenafstand, waartoe ook de kruisraketten en de Pershings be horen die de VS in West-Europa hebben gestationneerd. In de oorspronkelijke Russische voorstellen zouden die nog onder de 'strategische wapens' thuisho ren omdat zij Russische grondge bied kunnen treffen. Kort daarop rekende de Russische stafchef Akhromeyev die - in antwoord op schriftelijke vragen van de New York Times - weer tot een aparte categorie en recentelijk hebben de Russen te Genève in lijn daarmee een voorlopige bevriezing voorge steld van dit wapenbestand in Eu ropa. Inclusief de 209 middenafstands- wapens die de VS volgens de Rus sen inmiddels hebben opgesteld in Europa, beschikt in Moskou's be cijfering de hele NAVO over 387 van zulke raketten, die 739 kern koppen kunnen dragen. In het Eu ropese deel van de Sowjet-Unie zouden de Russen het aantal SS- 20's tot 243 hebben verminderd, zonder meer van die wapens in het Aziatische deel van hun rijk neer te zetten. Die 243 SS-20's kunnen 729 kernkoppen verplaatsen. Een be vriezing zou dus beide kampen on geveer in evenwicht houden. Als die ervan komt is dat voor de plaat sing van raketten in Nederland van betekenis. In het Russische aanbod vraagt Moskou om compensatie voor de Franse en Britse raketten, wanneer later het aantal middenafstandsra- ketten zou worden verminderd. Dat voorstel is door de NAVO afge wezen. Radarinstallatie Er zijn meer tekenen van een Russische behoefte tot zaken doen. Informeel hebben zij in Genève voorgesteld hun omstreden nieu we radar in Krasnoyarsk (Siberië) op te geven, indien de VS de mo dernisering van radarinstallaties in Groenland (Thule) en Groot-Brit tannië (Fylingdales) opgeven. Vol gens de Amerikanen overtreden de Russen het ABM verdrag met de bouw van hun nieuwe radarinstal latie, want die zou vooral moeten dienen als onderdeel van een ver dediging tegen inkomende raket ten. Hun eigen modernisering zou toegelaten zijn, omdat de installa ties al bestonden toen het verdrag van kracht werd. In elk geval, zegt men in Was hington, geven de Russen met hun aanbod toe, dat de Krasnoyarsk-ra dar in strijd zou kunnen zijn met het ABM-verdrag dat defensie te gen raketten aan banden legt bij wijze van garantie voor wederzijd se afschrikking. Aan westelijke kant zouden deskundigen ook twijfelen aan de toelaatbaarheid van de Amerikaanse nieuwbouw. Het ABM-verdrag speelt ook een doorslaggevende rol bij de beant woording van de vraag in hoeverre proeven met verdedigingswapens in de ruimte toelaatbaar zijn. De Amerikanen hebben een 'nieuwe interpretatie' van het verdrag ge vonden. De Russen vinden eenzij dige uitleg van een verdrag onaan vaardbaar. Sommige deskundigen in Washington menen dan ook dat de VS en de Sowjet-Unie niet zul len ontkomen aan beraad over de tekstuitleg. Dat zou op zichzelf al een belangrijke stap vooruit bete kenen. Ook als het om Perzische tapijten en Berbers gaat, wordt het steeds moeilijker om de exclusieve en kwalitatief hoogstaande exemplaren te vinden. Maar Peter Keers, uw ambassadeur in het Oosten, is er opnieuw in geslaagd om een schitterende collectie samen te stellen. Tapijten die hij selecteerde op de Oosterse tapijtmarktep. En die kunt u bewonderen in Heemstede. De prijzen zijn even aantrekkelijk als de kleden zelf. Bronsteeweg 2, Heemstede. KFFRs Tel JvIjIjIUJ Donderdag koopavond.Altijd PE^HE TAPIJTEN voldoende parkeergelegenheid. Qr DL ROLKb

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7