Zucht tot zelfbehoud onderschat bij fusie woningcorporaties Leids opvangcentrum voor vrouwen vreest te worden opgeheven Onderzoek bureau naar gebreken in renovatiewoningen Bromfietser laat gewonde achter Ruzie om plaatsje in marktverzamelkraam Amerikaans interview over kruisraketten Gasleiding stuk 1HTËRS11 PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 31 OKTOBER 1985 LEIDEN - Een onafhankelijk bu reau zal een onderzoek uitvoeren naar de ernstige klachten die zich, driejaar na renovatie voordoen aan de Van Speykstraat, Trompstraat en Evertsenstraat. In een gesprek met de bewonerscommissie heeft de woningbouwvereniging De Eensgezindheid dit toegezegd. De vereniging is bereid alles te doen wat noodzakelijk is voor het ver helpen van de klachten en wil te vens de bewoners de schade ver goeden, die ontstaat als gevolg van 'de klachten en de bestrijding er- Volgens de bewonerswerkgroep heeft het voormalige bestuur van De Eensgezindheid (dat is opge gaan in een fusie met Werkmans woningen en de Leidse Woning stichting) alle eisen ingewilligd die de commissie had gesteld. Op kor te termijn zal een onderzoeksbu reau, door de bewoners zelf uit te kiezen, aan de slag gaan om de ge breken aan de ongeveer 25 slechte woningen op een rijtje te zetten. De bewoners hopen in overleg met De Eensgezindheid te bereiken dat Van Speykstraat en omgeving ook de minder ernstige gebreken worden geïnventariseerd. Een onderzoeksrapport van de technisch bewonersadviseurs (tba's) heeft uitgewezen dat van de 92 woningwetwoningen in de Zee heldenbuurt een aantal ernstige gebreken vertoont, die ondanks verschillende reparatiepogingen niet konden worden verholpen. Ernstige lekkages, slecht afge werkte vloeren, loskomende wan den en verschillende andere fouten vormden drie jaar na de renovatie voldende reden voor de bewoners om aan de bel te trekken. Daarbij stuitte de commissie aanvankelijk op een gebrek aan medewerking bij de Eensgezind heid. Voorzitter Nagtegaal zei er van overtuigd te zijn dat aan de van Speykstraat en omgeving een goe de renovatie had plaats gehad. Klachten waren hem niet bekend. Overwinning Nu blijkt de voorzitter toch eie ren voor zijn geld te hebben geko zen. De bewonersgroep spreekt van een enorme overwinning. Vol gens verschillende gesprekspart ners is de vereniging nu bereid aan alle eisen van de bewonerswerk groep tegemoet te komen. De ge meente heeft zich vrijwel direct op het standpunt gesteld dat, als er sprake is van ernstige klachten, in overleg met de bewoners oplossin gen moeten worden aangedragen. Overigens was van De Eensgezind heid niemand bereikbaar voor commentaar. Het renovatieschandaal aan de Van Speykstraat en omgeving is voor PSP en PPR in de gemeente raad aanleiding geweest om vragen aan burgemeester en wethouders te stellen. Klein links meent dat nu eens te meer is aèngetoond dat het college zijn taken wat betreft reno vatie en groot onderhoud onvol doende kan uitvoeren. Ongeluk op kruising Vijf Meilaan-S weelincklaan LEIDEN - Een 16-jarige bromfiet ser uit Leiden heeft gisteren een ongeval veroorzaakt waarbij een 32-jarige plaatsgenoot van hem ge wond is geraakt. Naar later bleek raakte ook de jongen gewond. Hij was in paniek na het ongeluk door gereden. Doordat getuigen een goede beschrijving van de jongen en het verzekeringsplaatje van de brommer gaven, kon de politie hem snel op het spoor komen. Het ongeluk gebeurde op de kruising Vijf Meilaan-Sweelinck- laan. De vrouw reed daar op haar fiets en kreeg volgens de politie geen voorrang van de bromfietser. Vermoed wordt dat dit gebeurde doordat de bromfietser vlak voor het kruispunt even achterom keek en daardoor de voor hem overste kende fietster over het hoofd zag. De jongen remde nog krachtig. Hij remde zelfs zo hard dat hij on deruit schoof, maar al vallend en schuivend raakte hij de fietster. Na het ongeval verklaarde de jongen tegen een getuige dat het zijn schuld niet was en sprong weer op zijn brommer, daarbij de gewonde vrouw in hulpeloze toestand ach terlatend. Dank zij de getuigenverklarin gen slaagde de politie er snel in het adres van de jongen te achterhalen. Ook de brommer is teruggevon den. De politie dacht dat de jongen zich schuil hield, maar hij was met zijn moeder naar het Academisch Ziekenhuis gegaan om zijn pols, die gebroken was. te laten behan delen. Ook had hij verwondingen aan zijn heup. Later op de dag kon de politie hem aanhouden. De vrouw is met een herseri schudding, schouderletsel, wond aan het hoofd en verschillen de kneuzingen overgebracht het Academisch Ziekenhuis. LEIDEN/DEN HAAG - Het vrouwenopvangcentrum in Leiden dreigt te worden wegge saneerd wanneer de nota opvangvoorzieningen van minister Brinkman werkelijkheid wordt. Dat stellen de Emancipatieraad en het Leidse vrouwenopvangcentrum. De minis ter wil het beleid dat in de nota wordt verwoord op 1 januari 1986 invoeren. Onduidelijk is nog of dat ook inderdaad lukt. De opvangtehuizen worden nu nog gefinancierd door het rijk. In de nota van de minister wordt voorge steld de verantwoordelijkheid hiervoor over te dragen aan provin cie en de grote gemeenten. Daarbij wordt dan tevens gesteld dat een centrum zich alleen mag beperken vangcentrum, legt uit dat iri Zuid- Holland niet voldoende algemene voorzieningen zijrt. De kans be staat tevens dat Zuid-Holland voor de vrouwenopvangcentra uiteinde lijk minder geld krijgt ten gunste van provincies die minder voorzie ningen hebben. "Wat dat betreft tot hulpverlening aan mishandelde het allemaal nog heel onduidelijk", bedreigde vrouwen als elders de provincie voldoende algemene opvangvoorzieningen - dus ook voor mannen en jongeren - aanwe zig zijn. Maijolijn Smulders, medewerk ster van het Leidse vrouwenop- aldus Marioliin Smulders. De Emancipatieraad en de vrou wenopvangcentra hebben er overi gens hoe dan ook bezwaar tegen dat de verantwoordelijkheid voor deze voorzieningen wordt overge dragen aan provincie en grote ste- LEIDEN - De bloemenkoopman die voorheen met een bloemenwa gen op de Hoogstraat stond voelt zich in de kou gezet door de ge? meente omdat hij, na de restauratie van de Hoogstraatkelders, niet te rug mag komen in één van de kios ken van de nieuwe marktverzamel kraam. De gemeente heeft een plan om de oude marktkramen die tot voor kort op de Hoogstraat stonden te vervangen door één permanent ge bouwtje met vier kiosken en vier open kramen. In de vier kiosken worden de notenbar, de ijsboer, de loempiaverkoper en de vishandel ondergebracht. De bloemenkoop man, die al twintig jaar een kiosk heeft op de Hoogstraat, zou straks naar een open kraam moeten, in het midden van de Hoogstraat in plaats van, zoals voorheen, naast de Visbrug. De voor hem bestemde kraam zou bovendien dagelijks ontruimd moeten worden. Als alternatief heeft de gemeente de bloemenkoopman aangeboden om met zijn bestaande wagen op de brug, naast het nieuwe gebouw tje, te gaan staan. Zodra er een kiosk vrij komt zou die door de bloemenkoopman in gebruik kun nen worden genomen. De bloe menkoopman zelf voelt daar niets voor omdat hij op de brug zou weg waaien en zijn bloemen op zo'n plek naar de knoppen zouden gaan. Hij wil terug naar dezelfde plek als voorheen, in een kiosk. "Als er iemand weg moet, waarom dan niet de laatste die gekomen is", vroeg de bloemenverkoper gis teravond in een commissieverga dering aan wethouder Peters. De architect van de nieuwe marktverzamelkraam ziet geen mogelijkheid om binnen de con structie een oplossing te vinden die aan de wensen van de bloemen koopman tegemoet komt. Leden van de raadscommissie voor ruim- tèlijke ordening kwamen gister avond ook nog niet uit het pro bleem. den. Een onderzoek van het minis terie van sociale zaken heeft aange toond dat de financiering van vluchthuizen in het buitenland op hield te bestaan wanneer bij de overdracht aan lagere overheden niet duidelijk was gesteld dat het geld alleen voor opvangvoorzienin gen was bestemd, aldus de Eman cipatieraad. De medewerkster van het Leidse opvangcentrum verklaart verder dat wanneer de provincie verant woordelijkheid gaat dragen, het beleid teveel versnipperd wordt. Meer heil wordt verwacht van een samenwerking van verschillende ministeries op het gebied van be strijding van vrouwenmishande ling. Dan kan echter alleen vruch ten afwerpen als de opvangcentra onder de verantwoordelijkheid van het rijk blijven vallen. Een ander bézwaar tegen de nota van Brinkman is dat de opvang centra geen speciale functie krij gen toegewezen. "De professionele manier van hulpverlening zoals wij die nu hebben, wordt daarmee niet erkend en in feite aangemerkt als luxe", aldus Marjolijn Smulders. Het meest steekt haar nog dat in de nota de zaken worden omgedraaid. Volgens Marjolijn Smulders staat daarin het verwezenlijken en in standhouden van algemene op vangcentra - die ook onderdak moeten bieden aan mannen en jon geren - voorop. Zij meent dat juist de bestrijding van vrouwenmis handeling voorop dient te staan. "Het opvangen van mishandelde vrouwen komt in algemene centra niet goed tot zijn recht". De opvangcentra en de Emanci patieraad hebben ook bezwaar te gen het feit dat minister Brinkman geen geld beschikbaar wil stellen voor acties en voorlichting om mis handeling van vrouwen te voorko men. "Als dat doorgaat, worden voortaan alleen de symptomen be streden", aldus Marjolijn Smul ders. Debat uitgestelc LEIDEN - Het debat dat de fractie leiders van PvdA en CDA van avond in De Burcht met elkaa zouden hebben, gaat niet door. Eer van de hoofdrolspelers, CDA-frac tieleider Walenkamp, is wegen persoonlijke omstandigheden ver hinderd: hij verwacht gezinsuit breiding. En wel vandaag. Walenkamp zou met Van der Mo len (PvdA) discussiëren over de dö! mocratie in Leiden. Het debat is ni uitgesteld; het is wel de bedoelinf het op korte termijn alsnog te hou den. Ook het forum met de (mees te) fractieleiders uit de gemeente raad, dat na het debat zou worden gehouden, is uitgesteld. Maatregelen voor verkeer rond sporthal LEIDEN - De gemeente zal op proef een aantal verkeersmaatrege len treffen om parkeeroverlast die bewoners van de Boshuizerlaan en Telderskade ondervinden als ge volg van de sporthal, sauna en het zwembad in hun buurt. Omwonenden en raadsleden werden het gisteravond, in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer, eens ovi maatregelen die het autoverkeer de richting van het parkeerterre: moeten dwingen. Om zeker te zijn van het effect van de beoogde maatregelen zal er eerst een proefopstelling komen waarbij automobilisten niet meei de woonstraten kunnen inrijden al vorens het parkeerterrein te passe ren. Heeft de maatregel succes dar volgt er een definitieve herinrich ting van de straten. LEIDEN - De Leidse Toos Kerk- vliet-van der Veeken (tweede van links) is gisteren geïnterviewd door de Amerikaanse televisiemaat schappij NBC. Onderwerp van het gesprek was de kruisraketten kwestie. NBC wil door middel van een reportage over een modaal ge zin duidelijk maken hoe deze zaak de Nederlandse bevolking bezig houdt. NBC wil vooral aantonen dat veel mensen die de Tweede Wereld oorlog hebben meegemaakt anders over deze kwestie denken dan jon geren. Daarbij wil de televisie maatschappij dieper ingaan op de vraag hoe datgeneratie-conflictis ontstaan. zijn eergisteren al door NBC geïn terviewd. Overigens was het ook de bedoeling dat de andere kinderen uit het gqzin Van der Veeken (vijf in totaal waarvan er vier tegen de plaatsing van kruisraketten zijn) zouden worden geïnterviewd. Om dat de anderen in Drente wonen, hield de Amerikaanse televisie maatschappij het bij Kerkvliet. LEIDEN Gistermiddag streeks vier uur is een gaslek ont staan op de Lammenschansweg. Bij constructiewerkzaamheden op het Lammenschansplein trok graafmachine een leiding stuk van de lpg-tank van het pompstation aldaar. Aldus ontstond gevaar bij| het tanken van auto's. De brand weer heeft de afsluiters en kranen dichtgedraaid in afwachting van reparatie van de leiding. Folk Vanavond is er weer een 'open podium' in de muziekkamer van Le Bambou (voorheen Aniba) aan de Herenstraat 1. Aan dit evenement kan iedereen meedoen die 'folk' speelt, alleen of in een groep. Deelnemers worden ver zocht zich van tevoren op te ge ven onder telefoonnummer 01717-2726, of voor 21.00 uur op de avond zelf. De avond begint om 21.00 uur. De toegang is gra tis. Volleybal De gymnastiek- en volleybal vereniging Concordia houdt za terdag een recreatief volleybal toernooi in de sporthal Broek plein in de Merenwijk. Het toer nooi begint om. 11.30 uur en duurt tot 17.00 uur. Belangstel lenden en supporters zijn wel kom. Tapijten Van 2 tot en met 16 november is op de tweede etage van V D in Leiden een oosterse tapijtenshow. Daarbij worden onder meer de monstraties tapijtknopen gehou den. Bovendien zijn er op 2 no vember optredens van een ooster se danseres. Postzegels Li de kantine van de dr. Visser 't Hooft-lyceum aan de Kager- straat 1 wordt zaterdag een post- zegelbeurs gehouden door de In ternationale Vereniging Philate- lica afdeling Leiden. De beurs duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Morschwijck In buurthuis Morschwijck wordt zaterdag een bingo gehou den. De zaal gaat open om 19.30 uur. De bingo begint om 20.00 Rommelmarkt Het Sint Elisabeth Gasthuishof houdt zaterdag een kleding- en rommelmarkt. De opbrengst daarvan is bedoeld voor de aan koop van een nieuwe diaprojec tor. De markt begint om 11.00 uur en duurt tot 15.00 uur en wordLt gehouden aan de Caeciliastraat 16 (achter de Haarlemmer straat). Bazar Het bejaardentehuis Huize Groenhoven houdt zaterdag een herfstbazar. Deze heeft plaats in het tehuis aan de Witte Rozen- Bingo De majovettenvereniging The Koper Girls houdt morgenavond een bingo in de aula van het scho lencomplex aan het Valkenpad. De avond, begint om 20-.00 uur. Korfbal Zaterdag houdt de jeugdcom missie van de korfbalvereniging Zuiderkwartier een 'open wel- pendag' voor jongens en meisjes van zes tot acht jaar. De dag wordt gehouden op het Zuiderkwartierterrein aan de Montgomerystraat en duurt van 10.00 tot 14.30 uur. De 'welpen dag' is bedoeld om jonge kinde ren op een speelse manier kennis te laten maken met de korfbal sport. Bij slecht weer is er een binnenprogramma. Het is met onwillige honden slecht hazen vangen. En weet je maar nooit hoe een koe een haas vangt. Deze beide spreekwoor den lijken van toepassing te zijn op de fusies tussen de Leidse wo- ningbouwvereningen. De Leidse Woningstichting, De Eensge zindheid en Werkmanswoningen zijn inmiddels samengesmolten. Maar De Eendracht, die bij deze combinatie werd gedacht, heeft een definitief en krachtig 'nee' la ten horen. De weigering van De Een dracht zal het fusiegebeuren geen goed doen. De gemeente is immers altijd de stuwende kracht achter de fusie geweest. Vooral de LWS, maar ook Werk manswoningen zijn verlengstuk ken van de gemeentelijke over heid. Dat de gemeente deson danks de fusie in 'eigeïi territo rium' maar voor driekwart voor elkaar heeft kunnen krijgen, geeft het andere kamp te den ken. Het behoud van de zelfstan digheid, iets waaraan de vereni gingen altijd al sterk hebben ge hecht, ligt kennelijk toch dichter binnen het bereik dan gedacht. De samensmelting van De Tuinstadwijk, Ons Belang, Ons Doel, PCW en De Goede Woning verloopt evenmin vlot. Ons Doel zit heel moeilijk: de leden lijken in meerderheid ontevreden met de huidige fusievoorstellen. Dat dat een weerslag zal hebben op andere verenigingen is wel dui delijk. Maar in hoeverre is nog niet te zeggen. Ons Doel wordt als 'drager' van de samensmelting van de vijf verenigingen met argusogen in de gaten gehouden. Enerzijds schijnt Ons Belang bovendien dezelfde spitsroeden te moeten lopen als Ons Doel. Aan de ande re kant valt te beluisteren dat bij voorbeeld De Goede Woning alle door Raymond Peil Bereidheid In Leiden leeft al langer dan tien jaar de wens tot samensmel ting van de woningbouwvereni gingen. Concrete activiteiten van de gemeente in die richting date ren uit 1982. Wethouder Dick Tesselaar stuurde in februari van dat jaar een gepeperde brief aan de verenigingen, die tien maan den later de principiële bereid heid tot fusie uitspraken. Mede onder druk van het dreigement van Tesselaar dat de clubs die niet bereid waren mee te werken aan de fusie, niet in aanmerking zouden komen voor het beheer van woningen in de. Stevenshof. Breekpunt in de onderhande lingen bleek later de centrale technische dienst voor de vereni gingen (CTW). De clubs vielen uiteindelijk in twee kampen uit een: mét en zonder CTW. Niet leuk voor de gemeente, maar daarmee was de fusie van 'De Negen' op lange termijn niet van de baan. Er werd in twee groe pen driftig verder vergaderd. Voor De Eengezindheid en De Eendracht was een sanering noodzakelijk om de fusiecombi natie in wording niet meteen een doodgeboren kindje te laten wor den. Bij de eerste club lukte dat vrij snel en in hoog tempo werd het fusiekleed afgebreid. Alleen De Eendracht had even langer nodig, en heeft mede daardoor besloten niet in hetbootje te stappen. In het andere kamp blijkt het op een hoop vegen van vijf ver enigingen, die zo'n zeventig jaar lang hun onafhankelijkheid heb ben gecultiveerd, niet van de ene op de andere dag te kunnen ge schieden. Dat Tesselaar ze om de tafel heeft gekregen is heel wat. Maar daadwerkelijke samens melting strekt natuurlijk veel verder. Op zich is dat niet zo verwon derlijk. De verenigingen zijn al zeventig jaa!r onafhankelijk en hebben deze vrijheid met hand en tand tegen rijks- en gemeente lijke overheid verdedigd. De overheveling van het toewij zingsbeleid van woningen van de verenigingen naar de gemeente, heeft hen van het begin af aan dwars gezeten. Dat blijkt ook wel als in de fusienota van 'De Vier' (nu dus uitgedund tot 'De Drie'), staat vermeld dat zij weer een rol in de toewijzing willen spelen. Botsingen Nog meer argumenten voor de fusie droeg Ons Doel-voorzitter Wim de Bock twee weken-gele den aan bij het slaan van eerste paal voor een complex woningen aan de Minnebroersgracht. De Bock, ook voortrekker van de fu sie van De Vijf en de trotse bezit ter van een ware collectie aan bij baantjes in het Leidse volkshuis- vestingsgebeuren, vindt dat er gevaren zitten aan een te grote overheidsinvloed op de volks huisvesting. De gemeente doet bijvoor beeld ook grondpolitiek, zodat het risico op botsingen van de verschillende belangen in de ge- meente aanwezig is. Een ander argument: de gemeente heeft al tijd zorg gedragen voor de bouw. maar nog nooit voor exploitatie van woningen, waarmee De Bock overigens de LWS als ge meentelijke tak van dienst dui delijk te kort doet. De corpora ties krijgen meer en meer te ma ken met inspraak. Dat wordt in gewikkelder, als de taken aan ge meente gedelegeerd blijven. Me de daarom zou een fusie noodza kelijk zijn, meent De Bock. In feite is dit een verdraaiing van de zaken. De gemeente en de gemeenteraad waarborgen bij uitstek de minst onrechtvaardige afweging op het volkshuisves- tingsgebied. Dc Bocks pleidooi geeft eerder reden om aan te ne men dat alle volkshuisvestings taken bij de gemeente moeten worden ondergebracht. De Bock pleit voor een professionele aanpak. Waar is die zeker: bij de full-time ambtenaren van de ge meente of bij hobbyisten die in hun avonduren een miljoenenbe drijf als een woningbouwvere- ning moeten runnen? Waarbij overigens niet alle woningbouw- bestuurders over één kam mo gen worden geschoren. Voor het onderbrengen van de woonruimteverdeling bij een an dere instantie dan de gemeente, hoewel daar uiteraard ook wel eens fouten worden gepiaakl. zijn geen doorslaggegevende ar gumenten aangedragen. De wo ningbouwverenigingen kunnen niet waarmaken dat zij onbe vooroordeeld woonruimte toe wijzen. De ervaringen van de LWS en die van woningzoeken den met de verenigingen uit he den en verleden spreken wat dat betreft boekdelen. De voorgestane professionele begeleiding wekt eveneens be vreemding. De keren dat renova tie- en/of groot onderhoudsplan nen in Leiden zonder (voldoen de) inspraak van de bewoners zijn doorgezet zijn inmiddels niet meer op de vingers van twee handen te tellen. Het vernemen tot het tegendeel, het als een blad aan een boom omdraaien als de fusie in zicht is, doet ongeloof waardig aan. De weg naar de hel is met goede voornemens gepla veid. Of bundeling van de krachten van de woningcorporaties hen sterker maakt, is bovendien nog zeer de vraag. Als jë negen in doorsnee armlastige clubs op een hoop veegt hou je één grote, in doorsnee armlastige, club over. Omdat administratie en technische dienst al zijn 'gefu seerd' in de CBW en CTW, is cen tralisering van diensten ook al geen argument voor fusie. Greep Afgezien van enkele al ge schetste argumenten voor de fu sie is het echter volstrekt begrij pelijk dat wethouder Dick Tesse laar naar samensmelting streeft. Niet alleen is het voor de ge meente makkelijker om niet meer met negen, eigenzinnige clubs, die zich liefst zo weinig mogelijk gelegen laten liggen aan de gemeente, te behoeven onderhandelen. Het maakt bo vendien mogelijk dat de controle en de greep op de verenigingen, die de afgelopen jaren onvol doende is geblekén, worden ver sterkt. Het belang van de volks huisvesting is zekerder in han den van de overheid alleen, dan mede gespreid over een aantal clubs. Het is daarom evenmin ver wonderlijk dat Tesselaar de ver enigingen heeft voorgehouden dat degenen die het vertikken te fuseren, verstoken zullen blijven van de financieel zo aantrekkelij ke, voor overleven zelfs noodza kelijke nieuwbouw. Een sterk negatieve sanctie, waarvan de daadwerkelijke uitvoering mag worden betwijfeld en dje waar- De Bock (Ons Ddel): pleidooi voor professionele aanpak. (foto Holvast) schijnlijk niet in het belang van de volkshuisvesting zal uitpak ken. De Leidse gemeenteraad heeft al enige tijd geleden om de fusies gevraagd. Of en in wat voor vorm die er zullen komen, is niet meer met zekerheid te zeggen. Het ide aal van twee grote verenigingen, die later weer opgaan in één club is, gezien de huidige ontwikke lingen, nog ver af. Twee kleinere fusiecombina ties en énkele zelfstandige ver enigingen zullen eerder het (voorlopige?) resultaat zijn. Dat is voor een deel op het conto van de zeer op hun autonomie gestel de verenigingen te schrijven. Op gemerkt, dient echter ook te wór den dat de gemeente deze zucht tot zelfbehoud heeft onderschat.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4