LEIDSCH DAGBLAD iet-Unie tart kabinet 11 'Spijbelen wordt stevig aangepakt' Goedhart Bouwhuis 'Garage rekent maar lukraak' Uitnodiging voor gesprek van invloed op rakettenberaad Challenger brengt Glomer- satelliet in baan om aarde Nieuw wijn schandaal in Oostenrijk Stormloop op computerset Rijk betaalt kosten olie verwijdering op stranden FORD SCORPIO 'Bestrijding van zure regen kan goedkoper' DONDERDAG 31 OKTOBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37847 Consumentenbond: enorme verschillen DEN HAAG (ANP) - Veel garagereke ningen lijken lukraak te worden opge maakt. Uit een onderzoek van 2.000 re keningen voor kleine en grote onder houdsbeurten zijn grote prijsverschil len gebleken voor dezelfde werkzaam heden en onderdelen. Ook voor dezelf de autotypen hanteren de verschillen de dealers zeer uiteenlopende onder- houdstarieven. Dit schrijft de Consu mentenbond in het november-nummer van de Consumentengids. Onderhoudsbeurten zijn tegenwoor dig weliswaar pas nodig na meer kilo meters maar ze zijn, volgens de bond, vaak "opgetuigd" met allerlei extra's, zoals een "diagnose-test" of een "vei ligheidskeuring". Daardoor blijft van de voorgespiegelde besparing niet veel over. Soms worden de klant nog eens apart kosten in rekening gebracht voor klussen die ook al in het vaste tarief van de onderhoudsbeurt zitten. De bond noemt de enorme prijsver schillen - voor hetzelfde type van een merk - voor het werkplaatstarief, voor de olie en voor de gebruikte onderde len opvallend. Een kleine onderhouds beurt voor eenzelfde type kost bij de ene garage 37 gulden en bij de volgen- de 68 gulden. Voor een grote onder houdsbeurt voor eenzelfde type rekent de ene garage 209 gulden en de collega 424 gulden. AMSTERDAM (GPD) - De actie van de Amster damse brandweer voor een hogere vergoeding van de toeslag voor onre gelmatig werk moet door alle brandweerkorpsen in het land worden over genomen. Dit zei Abva- Kabo-voorman Jaap van de Scheur gisteren in een toespraak tot de actievoe rende brandweerlieden in de hoofdstad. Van de Scheur zal de kwestie van de vergoeding vol gende week in het over leg met minister Riet kerk (binnenlandse za ken) ter sprake brengen. Volgens Van de Scheur staat de actie van de Am- Actie van brandweer wordt een lopend vuurtje... sterdamse brandweer niet op zichzelf. „Het moet een actie worden van alle brandweerkorp sen in Nederland. Als het aan ons ligt als bondsbe- stuur moet de eis van een hogere toeslag voor on aangenaam werk op on aangename uren onder beroerde arbeidsomstan digheden als een golf door heel Nederland en de collectieve sector heen gaan", aldus de bondsman. Van de Scheur ver wacht dat de brandweer lieden uit onder meer Den Haag, Rotterdam, Enschede, Maastricht, Utrecht en Leeuwarden, die gisteren naar Amster dam waren gekomen om hun solidariteit aan de Amsterdamse actievoer ders te betuigen, de actie zullen c (zie verder pagina 15) DEN HAAG (GPD) - Het kabinet beraadt zich vandaag en morgen over een telegram van de Russische premier Ryzjkov, waarin premier Lubbers wordt uitgenodigd voor een gesprek over de plaatsing van kruisraketten in Nederland. Het kabinet zou over de plaatsing morgen een beslissing volgens goed ingelichte bronnen in Den Haag heeft het signaal de discussie in het kabinet over uitstel wakkerd. nen, maar Russische dat besluit weer aange- Lubbers, als er inderdaad een tele gram naar hem is gestuurd, de uit nodiging moet aannemen. Maar Nederland moet gewoon de Ameri kaanse kruisraketten plaatsen, zei hij. De PvdA vindt, dat het ka binet de uitnodiging uiterst serieus moet nemen, zo liet woordvoerder Klaas de Vries gisteren weten. Premier Lubbers had gisteroch tend nog een gesprek met de Rus sische ambassadeur Blatov,. Daar bij zou niet op de door Van Eeghen genoemde uitnodiging zijn gezin speeld. (Zie verder pagina 5) ORANJEWOUD (GPD) „Wat heb ik intens genoten en wat ben ik ontzettend blij voor Wubbo'\ verzuchtte mevrouw Oekels-Ritter nadat te gister middag In baar woning ia Oranjewoud de lancering van het ruimteveer op de tv bad gevolgd. Samen met haar tweede man, de oud-NS-ingenienr Wieberdink volgde tt betrek kelijk ontspannen de laatste uurtjes voordat haar zoon als eerste Nederlandse astronaut de ruimte inging. «ot©AN*»>. 'an het ruimteveer n baan om de aarde 5 omstreden in de gezien ze een mili- spionagesatelliet, CAPE CANAVERAL (UPI/AFP) - De bemanning Challenger heeft vanochtend de satelliet Glomer in e gebracht. De lancering van de kleine kunstmaan Bondsrepubliek, de 'huurder' van de Challenger, as taire functie zou hebben. Volgens de Westduitse sociaal-democraten is het e met name bedoeld voor het afluisteren van communicatie in Midden- Amerika. Het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA en het Pentagon zeggen dat de Glomer radioverbindingen tussen Amerikaanse schepen en de vaste wal moet doorgeven. Volgens deskundigen kan ze ook Russi sche onderzeeërs opsporen en identificeren. De ex-„Global Low-Orbiting Message Relay"-satelliet had bij een vori ge vlucht in april moeten worden gelanceerd, maar dat mislukte. Ze weegt 68 kg, kost een miljoen dollar en is uitgerust met 30 kleine zonne panelen. Ze zal een jaar in functie blijven en in een lage baan rond de aarde cirkelen. (zie verder pag. 7) STROOIEN MET REISGIDSEN CDA-woordvoerder De Boer ver wachtte vanmiddag dat het kabi net, daartoe aangespoord door de oppositie, nog vóór vanavond in de Tweede Kamer meer duidelijkheid zou verschaffen over het telegram. Vanochtend werd nog in alle talen gezwegen. De Rijks Voorlichtings Dienst (RVD) onthield zich van elk commentaar en wenste het bestaan van een telegram 'te bevestigen noch te ontkennen'. Het bestaan van het telegram werd gisteren onthuld door de Am sterdamse zakenman Van Eeghen, die al eerder heeft gefungeerd als boodschapper tussen Moskou en Den Haag. Zowel de RVD als poli tici uit het regeringskamp wilden echter officieel niet afgaan op Van Eeghens mededelingen. „Laten de Sowjets het zelf maar bekendma ken", zei De Boer vanmiddag. Het kabinet zou vandaag nog worden voorzien van de laatste Amerikaanse gegevens over de op stelling van de SS-20 raketten van de Sowjet-Unie. Vanavond verga deren premier Lubbers en de mi nisters De Ruiter (defensie), Van den Broek, vice-premier Van Aar- denne én Rietkerk (binnenlandse zaken) over het rakettenbesluit en de af te stoten kern wapen taken. Volgens de zakenman Van Eeg hen zou de Sowjet-Unie bereid zijn te praten over een vermindering van het aantal SS-20 raketten tot 378. Van Eeghen zei gisteren, dat UTRECHT (GPD) - Staats- hilversum (gpd) - Het kabinetsbe- secretaris Ginjaar-Maas (on- kruLXuden7neSnrilPdaw^^ derwijs) wil het schoolver- genmiddag rechtstreeks uitgezonden zuim Steviger gaan aanpak- in een extra NOS-journaal op de beide t y1 1r,.nAV tv-netten, vanaf 16.30 tot 16.40 uur. Ken z,ij zal daarvoor een landelijk platform bestnj- Russische premier Rysjkov een te- ding schoolverzuim' instel- legram naar zijn Nederlandse col- jen 26 PAGINA'S (foto Wim Dijkman) Alphense veehouder Kees van Gaaien: 'Situatie landbouw in de Derde We reld uitzichtloos'. PAGINA 17 Nieuw plan voor 6.500 jeugdbanen in de verple ging- PAGINA 5 Engeland zegt ja tegen SDI-plan. PAÖINA 7 FNV vindt dat werkgevers arbeidstijdverkorting slecht hebben opgevan gen. PAGINA 9 Schokkende nederlaag van Timman tegen hekke- sluiter Spraggett. PAGINA 13 DEMMENIE kantoorinrichtingen een goede specialist... dichtbij t Staatssecretaris Ginjaar-Maas lega Lubbers heeft gestuurd i in deze wordt uitgenodigd voor een gesprek in Moskou of elders in Europa, zonder de aanwezigheid i de Verenigde Staten. Verder wil de staatssecretaris dat leerplichtambtenaren meer ge bruikmaken van hun opsporings bevoegdheid via onaangekondigde Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720 - 22100 Openingstijden: 8.30-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. Zaterd. 10.00-16.00 vrijdag koopavond tot 21.00 i Bewolkt Veel bewolking en af en toe wat regen. Minimumtemperatuur rond 3 graden, middagtemperatuur omstreeks 7 gra den. Matige wind, draaiend naar noordwest. De vooruitzichten voor za terdag tot en met dinsdag: wisselvallig 1 november 1985 Zon op: 07.35 uur, zon onder: 17.11 uur. Maan op: 18.43 uur, maan onder: 11.46 Volgens Van Eeghen is het in elk controles op scholen. Ook wil zij geval de bedoeling van de Russen dat er met ingang van 1 augustus om het gesprek met Lubbers nog volgend jaar opvangprojecten voor te houden vóór de topontmoeting hardnekkige spijbelaars komen in volgende maand tussen de Ameri- alle onderwij svoorrangsgebieden, kaanse president Reagan en de bijvoorbeeld spijbelbussen. Russische leider Gorbatsjov. Er De staatssecretaris kondigde een zijn geen aanwijzingen dat de Sow- en ander vanochtend i jet-Unie bereid zal zijn om tijdens dat gesprek te praten over de in het Aziatische deel gestationeerde SS- veel kinderen volgen te weinig c politiek Den derwijs. Ik heb aanwijzingen dat 20 raketten. Van Eeghen, die i Haag niet overal serieus wordt ge- t~ï J*** nomen, vertelde dat hij 'deze -t CtltlC VTclcLgt 0111 WENEN (DPA/Rtr) - In Oostenrijk dreigt eeh nieuw wijnschandaal. Gisteren werd bekend dat bij on derzoek in 1000 hectoliter wijn uit Burgenland twee chemische stof fen zijn aangetroffen, een na- trium-verbinding en monobroom- azijnzuur. De eerste stof is nog schadelijker dan het di-ethy- leenglycol, dat eerder dit jaar voor forse opschudding in de wijnwereld zorgde. De natrium-verbinding kan een plotseling verlaging van de bloed druk tot gevolg hebben. Mono- broom-azijnzuur kan het zenuw stelsel aantasten. Tot dusver zijn 117 proeven genomen. In 40 geval len werd ontdekt dat er chemica liën aan de wijn waren toege- VALKENBURG - Bij de Kwan tum Hallen, met onder meer een vestiging in Valkenburg, zijn gisteren duizenden Acorn home computers verkocht die de hallen tegen een opmerkelij ke stuntprijs van 199 gulden aanboden. Volgens Kwantum zou de normale prijs van de computer 899 gulden bedragen. Met name in universiteitste den, zoals Leiden, zijn de goed kope computers snel van de hand gegaan, aldus een woord voerder van Kwantum. Het lijkt er echter op dat de bewuste computer van een ver ouderd type is, waarvoor de software uiterst moeilijk te ver krijgen is. Volgens de Leider- dorpse importeur Micro Mun- do is de computer voor het laatst twee maanden geleden vanuit Engeland op de markt gebracht. Toen al kostte de computer niet meer dan 500 gulden. Kwantum zou de Acorn computers voor een zacht prijsje in Duitsland heb ben gekocht. nauwkeurige registratie het schoolverzuim al sterk doet terug lopen", aldus de bewindsvrouw, die daarbij wees op de mogelijk heid om computers in te schake len. Het is de bedoeling, dat aan het landelijk platform bestrijding schoolverzuim alle organisaties en instanties meedoen die met dit probleem te maken hebben. Voor de opvangprojecten in onderwijs- voorrangsgebieden geldt, dat ze re gionaal moeten worden opgezet. De staatssecretaris wil onaange kondigde controles op scholen la ten uitvoeren om fraude met leer lingenaantallen te voorkomen. „Sommige scholen denken dat het verstandig is om een leerling die van school is nog even ingeschre ven te houden. Zeker als de peilda ta voor de leerlingenaantallen er aan komen. De leerplichtambtena ren moeten dergelijke gevallen gaan opsporen, bijvoorbeeld met onaangekondigde controles", al dus de staatssecretaris. DELFT (ANP) - Rijkswaterstaat zal straks de olieverontreiniging aan de kust gaan aanpakken. Al leen de kleine verontreinigingen van zo'n tien kubieke meter olie komen dan voor rekening van de kustgemeenten. Dat heeft minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gisteren meegedeeld op een sym posium over oliebestrijding op de TH Delft. De bewindsvrouw zei bereid te zijn de beleidsverantwoordelijk heid, dus ook de kosten, voor de bestrijding van olieverontreiniging op zich te nemen. Zij voert daar over nu overleg met haar collega Winsemius (milieubeheer). Er is nu een tijdelijke regeling waarin de rol van gemeenten en provincies nader wordt omschreven. In die re geling geeft Rijkswaterstaat slechts technisch advies. De kustgemeenten hebben de af gelopen jaren steeds om duidelijk heid gevraagd over de bevoegdhe den en verantwoordelijkheden bij de bestrijding van olieverontreini ging. Test de levende legende std. ABS Ford Rijnland maand drie keer in Moskou is ge- t-%1 weest' waar hij heeft gesproken Vnilatnig Kha&Wail narissen. De in J se zakenman vertelde zelf aanwe zig te zijn geweest bij de opstelling van het telegram aan premier Lub bers. Volgens hem heeft partijlei der Gorbatsjov daar een belangrij ke rol in gespeeld. CDA-woordvoerder Frinking noemde de mededelingen van Van Eeghen een propagandastunt van het Kremlin, bedoeld om de pu- de communistische vakbond CGT hebben gisteren blieke opinie in Nederland te beïn- PARIJS - Leden 40.000 catalogussen van de reisorganisatie Club Mediterranee op straat in Parijs rondgestrooid. Ze protesteerden daarmee tegen het feit dat de organisatie de reisgidsen in Italië had laten drukken. (foto AP) vloeden. WD-fractieleider Nijpels liet zich in soortgelijke bewoordin- eerst zingend gen uit. Frinking vindt wel dat honderden aanhangers in Neder land van Bhagwan hebben van middag in het Amerikaanse consu laat in Amsterdam een petitie aan geboden waarin de vrijlating van hun leider wordt gevraagd. „Als Bhagwan niet op borgtocht vrij komt, sterft hij. Zijn lichaam kan niet tegen gevangenis-omstandig heden", aldus de petitie. De Bhagwan-aanhangers liepen het aanbieden van hun petitie hun Amsterdam- ir het consulaat. FEITELIJK DE BESTE! Rapport: minister Winsemius te soepel GRONINGEN (GPD) - De bestrij ding van zure regen in ons land kan veel goedkoper dan minister Winsemius van milieubeheer tot nu toe heeft aangegeven. De verzu ring wordt voor de helft veroor zaakt door de uitworp van zwavel dioxide, die voor een kwart afkom stig is van de olieraffinaderijen. Deze worden in het beleid van de minister grotendeels ontzien. De vermindering van de uitworp door de zes in Nederland werkende raffinaderijen kan winst opleveren door de residuen (res tanten van teerachtige en zwavel- rijke olie) te vergassen en zo elek triciteit voor eigen gebruik te pro duceren. Dat kan per raffinaderij enkele honderden miljoenen per jaar opleveren. Dat staat i Interfacultaire Vakgroep Energie en Milieu (IVEM) van de Rijksuni versiteit Groningen deze week aan minister Winsemius heeft ge stuurd. De onderzoekers menen dat aan de raffinaderijen even strenge eisen kunnen worden ge- rapport dat de steld als in West-Duitsland. NEEM NU EEN ABONNEMENT! "I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaaitTI per maand 22.10 Q per half jaar 131,40 (alléén mogelijk mei automatische betaling) Q per jaar 250,90 per kwartaal 65.70uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam: - Straat Postcode/Plaats: Telefoon: controle bezorging) U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch/Alphens Dagblad, Antwoordnummer 1i 2300 VB Leiden. In plaats van opsturen, kunt u ook even bellen: (071)-144941

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1