Huiswerkcursus helpt leerling op goede weg Beheerder hank filiaal na 40 dienstjaren met 'vut' Alphens Studiecentrum: 'Vreemde ogen dwingen' Explosieve groei van kweken in containers 5Begeleiden leerling taak van school zelf" Verplicht ambtsgebed strijdig met grondwet DONDERDAG 31 OKTOBER 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 19 Prachtig moment om af te sluiten KATWIJK - Als hij op 7 november zijn laatste werkdag beëindigt heeft H. van Hulzen er bij de AMRO-bank precies veer tig jaar op zitten. Hij sluit zijn loopbaan af op de plaats waar hij destijds ook begonnen is: in de vestiging van de bank in het centrum van Katwijk aan Zee. Van Hulzen (56) maakt gebruik van de mogelijkheid om ver vroegd uit te treden. Niet alleen op grond van zijn dienstjaren, maar ook omdat het kantoor waarover hij de laatste jaren het beheer heeft gehad, vorige maand werd gesloten. De vesti ging aan de Hoorneslaan is sa mengevoegd met het nieuwe kantoor dat de AMRO-bank in 1984 in het Badcentrum opende. "Voor mij is dit een machtig moment om een periode van veertig jaar bankieren af te slui ten", vertelt hij. Aan het afscheid van Van Hulzen wordt op vrijdag 8 november een officieel tintje gegeven met een receptie op het kantoor. 'Franse' school De familie van Van Hulzen iS oorspronkelijk afkomstig uit Utrecht, maar hijzelf werd in Katwijk geboren. De oudere plaatsgenoten kennen hem als de zoon van het hoofd van de 'Franse' school (de Gaspard de Colignyschool), en zelfs op 56-ja- rige leeftijd wordt hij door de Katwijkers nog geregeld aan zijn afkomst herinnerd. "De mensen aan de balie weten graag wie ze voor zich hebben", vertelt hij, "en dan is het al gauw: ben jij er niet één van de schoolmeester?". Van Hulzen begon zijn loop: baan in. 1945 bij wat toen nog de Rotterdamsche bank heette. Hij werkte in Katwijk enkele jaren onder directeur Meijer op de voormalige kantoren in achter eenvolgens de Voorstraat en de Princestraat. tot hij in 1949 als dienstplichtig soldaat naar Indo nesië werd uitgezonden. Na afloop van zijn diensttijd begon voor Van Hulzen een 'Leidse' periode. Hij werd ge plaatst op het kantoor aan het Rapenburg 27 en verhuisde, na de fusie met de Amsterdamsche Bank, in 1964 naar Rapenburg 39. In 1971 werd hij beheerder van het AMRO-kantoor aan het Bevrijdingsplein, een functie die hij sinds 1976 ook op het kantoor Hoorneslaan in Katwijk bekleed de. Na de samenvoeging van de kantoren Hoorneslaan en Bad- straat, op 19 september van dit jaar, rondt Van Hulzen zijn loop- V akantiereizen Builen zijn loopbaan bij de bank is Van Hulzen in Katwijk vooral bekend door enkele maat schappelijke- en kerkelijke functies die hij bekleedt. Hij is Secretaris van het christelijk ge mengd koor 'Hallelujah', dat beurtelings in Katwijk en Noord- wijk de Mattheus Passion op voert, en scriba (secretaris) yan de wijkkerkeraad Noord van de gereformeerde kerk. Zijn liefde voor het kerkorgel, die centraal staat tijdens vakan tiereizen in binnen- en buiten land, was er aan het begin van zijn loopbaan al eens de oorzaak van dat hij op eigen houtje de middagpauze met een uur ver lengde. Wandelend langs de Ou de Kerk, waar zojuist de inzege ning van een huwelijk zou plaatshebben, hoorde hij van een nerveuze koster dat de organist er nog niet was. Zonder erbij na te denken was de onmiddellijke reactie van Van Hulzen: "Dan speel ik toch!". Voor Van Hulzen betekent zijn vervroegd uittreden dat hij nog meer tijd aan zijn hobby's, waar toe ook schaken, puzzelen en klassieke muziek behoren, kan besteden. Een droomwens is ver der om nog eens terug te gaan naar het land waar hij zijn dienst tijd vervulde: Indonesië. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Vreemde ogen dwingen. Het Alphens Studiecentrum heeft die ogen. Bevoegde docenten worden hier niet aangesteld om er eens flink de zweep over te halen. De bedoeling is dat er, door het individuele karakter van de huiswerkbegeleidings cursus, een vertrouwingsrela- tie groeit tussen begeleider en begeleide. Daardoor kan bij de cursist het idee ontstaan: ik word geholpen en niet op mijn vingers gekeken. Dét stimu leert. De studielessen op de scholen stimuleren niet. De omgeving en de mensen zijn te bekend. Het toeziend oog van pa en ma is vaak al helemaal uit den boze". door Esther Wienese Directeur H. Tukker, directeur van het aan de Molenvliet gelegen Al phens Studiecentrum, vertelt dat de huiswerkbegeleidingscursus voor leerlingen van de basisschool en voor leerlingen tot en met de vierde klas van het voortgezet on derwijs, al ruim zes jaar bestaat. Het aantal leerlingen dat er ge bruik van maakt is echter mini maal. Volgens Tukker ligt dit aan het feit dat velen het bestaan van de cursus niet eens vermoeden. Hij betreurt dat omdat volgens hem veel leerlingen baat hebben bij de ze cursus. Hij baseert dit op zijn 25- jarige ervaring voor de klas. Hij zag daar veel leerlingen die slechte re sultaten behaalden doordat ze moeite hadden met het plannen van hun huiswerk of met het stu deren in de huiselijke omgeving. Tukker verdeelt leerlingen in drie groepen: de nietsdoeners, de middenmoot en de bollebozen. De huiswerkstudio richt zich op de middenmoot waarin leerlingen zit ten die best willen maar om een of andere manier niet kunnen func tioneren op school. Door vier da- Cursusleider Anton Baal geeft zijn 'huiswerkleerlingen' aanwijzingen. gen in de week een uur de huis werkstudio te bezoeken, leren de kinderen hun huiswerk te plannen. Een eis is dat de kinderen gemoti veerd zijn. Zijn ze dat niet, dan wordt de ouders afgeraden hun kind de cursus te laten volgen. In de eerste plaats omdat het volgens de directeur slecht werkt met een ongemotiveerd kind in een groep en omdat het zonde is van het geld (450 gulden per trimester). Marietje "De ervaring leert dat leerlingen hun repetities en proefwerken vooruit schuiven. De docent die deze proefwerken heeft opgegeven gaat na een aantal dagen heus niet vragen of Marietje al aan het leren "Het kweken van bomen en planten in pot zal in de toekomst nog explosiever groeien dan nu reeds het geval is". Dat is de vaste overtuiging van een van de Boskoopse potkwekers van het eerste uur, Hanno Hardijzer. Aan de hand van enkele cij fers laat hij zien dat de potcultuur flink in opkomst is. In 1978 werden in Nederland ruim negen miljoen planten in pot ge kweekt, driejaar later al 80 miljoen terwijl in 1984 al 140 mil joen planten in pot groot werden gebracht. "Potcultuur is eigenlijk niets nieuws, want dat werd in Bos koop maar ook daarbuiten, vroe ger ook al veel gedaan. Na de ste nen pot zijn er diverse andere ontwikkelingen ontstaan. De plastic-industrie produceerde in de jaren zestig en zeventig plas tic potten en sinds die tijd gaat het goed met de potcultures", al dus Hardijzer. Zelf begon hij in 1962 te experimenteren met het kweken in potten. Tien jaar later schakelde hij hier volledig op Het kweken van planten en bo men in pot, of beter gezegd in containers (een pot van ander halve liter inhoud is nauwelijks een pot maar meer een contai ner), biedt volgens Hardijzer ver schillende voordelen. De planten lijden minder onder het vervoer dan planten die van de volle grond komen. Rooien en opnieuw uitplanten veroorzaken altijd beschadigin gen aan het wortelstelsel. Rooien is met potcultures niet meer no dig. Bovendien kunnen 'potplan ten' het hele jaar door worden uitgeplant, zelfs als ze bloeien. De enorme vlucht die de pot cultuur de laatste jaren heeft ge nomen, kan volgens Hardijzer niet los worden gezien van wat de Boskoopse werkgroep pot kwekers allemaal heeft gedaan. Onder meer op het terrein van de promotie van dit produkt. Har dijzer heeft vanaf het begin deel uitgemaakt van deze werkgroep. Een van de promotieactiviteiten van de werkgroep is de vakbeurs voor pot- en containerteelt. On langs werd deze beurs voor de derde keer gehouden onder de de naam 'Plantarium '85'. Het werd een enorm succes. Met 6300 betalende bezoekers werd een verdubbeling van het bezoekers aantal bereikt. De beurs voor volgend jaar is alweer bijna volgeboekt. Er wordt naarstig gezocht naar uit breidingsmogelijkheden. In Boskoop, het boomkweke rijcentrum van Nederland, gaan steeds meer kwekers over op het kweken in pot. Van de ongeveer duizend kwekers die de regio Boskoop telt (een groot gedeelte van Hazerswoude en stukjes van Waddinxveen en Reeuwijk beho ren ook tot dit gebied), is de helft op de een of andere manier al be zig met potcultures. Vijftig kwe kers zijn volledig 'potkweker', 160 kwekers hebben voor het grootste deel potcultuur. Hanno Hardijzer verwacht niet dat de zogenaamde koude grond- cultuur helemaal uit Boskoop zal verdwijnen. Maar dat zestig pro cent van de gewassen in de toe komst in potten wordt gekweekt, staat voor hem onomstotelijk vast. Hoewel de specifieke Bos koopse boomkwekerijgrond bij potteelten niet meer nodig is - in potten kunnen zelfs planten op een asfaltweg worden gekweekt - blijft Boskoop volgens Hardij zer een centrale rol in het boom- kwekerijgebeuren vervullen. Wel zal het accent worden ver schoven. Hardijzer: "Ik denk dan dat er een belangrijke taak voor de handel ligt en dat er meer spe cialisaties moeten komen". Belangrijker dan de grond is goed sproeiwater. "Daar moeten we heel erg alert op zijn. Met zo'n natte zomer die we nu achter d$ rug hebben, valt de waterkwali teit erg mee. Maar in 1976, toen het zo droog en warm was, was het heel erg slecht". Hardijzer zelf probeert zoveel mogelijk re genwater op te vangen via zijn kassen. Daaraan heeft hij echter bij lange na niet genoeg, zodat hij ook oppervlaktewater (slootwa ter) moet gebruiken. Over de markt voor de potpro- H. Hardijzer: "Bomen en struiken hiertoe zullen overgaan". dukten maakt hij zich geen zor gen al is hij het roerend eens met ir. K.A. de Jong van export bevordering, dat Boskoop (de. boomkwekerij) moet proberen de Aziatische markt te gaan vero veren. "Daar liggen ongekende mogelijkheden", aldus Hardij- koop. Om met kerstmis de geu rende bakken in huis te hebben moet er nu worden geplant. Tuinwerk SJAAK BLAAZER Kersttuin Om met de kerst een bollentuin- tje binnenshuis te hebben moet er nu bollen worden geplant. Er zijn twee bollensoorten waarvan het in bloei trekken vrijwel niet kan mislukken. Overbekend is de hyacinth die, op glas ge plaatst, binnen enkele weken voor kleur en geur zorgt. Daarnaast worden narcissen van de soort 'Paperwhite' voor de bloei in de huiskamer (de zo genaamde thuisbroei) aangebo den. De narcisbollen kunnen in zand worden geplant en moeten de eerste tijd in een donkere ruimte worden geplaatst. Zodra de neusjes boven de grond uitko men kunnen de bakken naar de huiskamer worden gehaald. In plaats van zand kan ook gebruik worden gemaakt van witte kie zelsteentjes. Doe daarvoor in een bak een laagje water, leg daarop de kiezelsteentjes waarin vervol gens de bolletjes worden ge plaatst. De bóllen voor de thuisbroei zijn bij vrijwel alle tuincentra te Van tijd tot tijd plaatsen we in deze rubriek een 'tuintip' van ho venier P. van der Burg uit Rijns burg. Van der Burg bericht dat de tijd gekomen is om de rozen in de tuin te snoeien. De struik jes moeten tot dertig centimeter boven de grond worden terugge haald. Bemesten van de roze- struiken is nu niet nodig, tenzij »n worden geplant. van het planten van bollen op, dat deze op de juiste diepte in de grond moeten worden gezet. Be halve crocussen, die zeven centi meter diep moeten, kunnen alle bollen op tien centimeter diepte worden geplant. In de praktijk worden de bollen nogal eens te diep (tot 20 centimeter) of te on diep geplant. Mest Door de rozen flink in te korten wordt voorkomen dat de tuinbe-' zitter de hele winter tegen lange kale takken aan moet kijken. In het voorjaar moeten de struiken nogmaals worden gesnoeid, waarna er een goedgevormde, rijk bloeiende rozestruik zal ont staan. Wie heesters wil planten moet dat doen voor de winter echt in valt. Omdat het de laatste weken uitermate droog weer is geweest raadt Van der Burg aan de net geplante struikjes flink nat te maken. Bij arme grondsoorten verbetert een mengmest (oude mest met tuinturf) de groei van de jonge struikjes. De hovenier merkt ten De gemeentelijke heemtuin 'De Heimanshof in Hoofddorp staat komende weekeinde in het teken van mest. Op zaterdag en zondag wordt antwoord gegeven op vra gen als welke mest is het beste, heeft iedere tuin mest nodig en wanneer moet er bemets wor gden? De organisatie is in handen van de vrienden van de heem- tuin en de afdelingen Hoofddorp en Nieuw-Vennep van de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (KMTP). Op beide dagen houdt Jelle van Wier van de KMTP een le zing over het gebruik van mest in de tuin. De lezingen beginnen om kwart over twee, kwart over drie en kwart over vier. Aanslui tend zijn er rondleidingen door de tuin en het kassencomplex. De tuin is open van twee tot vijf UUF' MONICA WESSELING is. Daar heeft hij de tijd niet voor want het dagelijkse schoolwerk gaat gewoon door. Wij besteden tij dens de huiswerkcursus aandacht aan de repetities en het dagelijkse schoolwerk". De kans op verbetering is vol gens de directeur groter als de ou ders hun kinderen bijtijds laten kennismaken met de huiswerkcur sus. "De meeste leerlingen komen pas na het paasrapport omdat dan de overgang in zicht komt. Tegen die tijd is de kans op een redelijke opbouw tot herstel heel klein. Huiswerk maken is namelijk niet iets wat je van de een op de ander dag leert. Het is een procesmatige bezigheid". De kinderen leren tijdens de cur sus de grote lijn te vinden: het plannen van het huiswerk en de volgorde van uitvoering. Veel kin deren doen eerst het maakwerk 'want dan lijkt het'alsof ze al heel wat hebben gepresteerd', of ze doen eerst datgene waarmee ze het minste moeite hebben. Tijdens de cursus leren ze precies het omge keerde. Eerst de dingen die proble men opleveren en dan de vakken die de cursist makkelijker afgaan. (foto Nico Kroon) Alles wat de leerlingen geduren de het cursusuur maken, wordt na gekeken en overhoord. "Iedereen heeft een stok achter de deur no dig. Deze nakijkstok is er om de cursisten te stimuleren. Ook com plimenten dienen dit doel. Mensen maken graag een goede beurt. Een leerling wil op een gegeven mo ment dat de begeleider tevreden is. Eén compliment is na een tijd niet meer genoeg. De cursist wil meer dere schouderklopjes en gaat meer en beter presteren in zijn streven daarnaar". "Presteren, daar draait het om in deze wereld. Zeker in een tijd waar het zo moeilijk is om een baan te vinden. Het presteren wordt door de begeleider aangemoedigd door zijn stimulerende en een controle rende functie. De bedoeling is dat de cursist na enige tijd die contro lerende functie overneemt. Deze cursus is opgezet om zichzelf over bodig te maken. Cursisten blijven ook nooit langer dan hooguit an derhalf jaar. Als ze na die tijd nog niet zelfstandig kunnen werken, kunnen ze beter ophouden, want dan leren ze het nooit". "Begeleiding staat bij ons hoog in het vaandel. Wij beschouwen dat primair als een taak van de school. Doorverwijzen naar een huiswerkcursus doen we niet. Dat vind ik getuigen van eigen onkunde en armoede", aldus drs. A. Luttik rector van de scholen gemeenschap voor vwo en havo, het Christelijk Lyceum in Al phen aan den Rijn in een reactie op de huiswerkstudio van het Al phens studiecentrum. Hij is niet in het minst verbaasd dat de huiswerkstudio weinig belang stellenden trekt, omdat alle scholen van het voortgezet on derwijs tegenwoordig verplicht zijn studielessen te verzorgen. Adjunct-directeur J. Dierdorp van de Koningin Julianaschool voor lager en middelbaar be roepsonderwijs beschouwt de huiswerkstudio beslist niet als iets overbodigs. "De begeleiders van de huiswerkstudio zijn echt bezig met de leerlingen. Studie lessen op school zijn heel theore tisch. Onze school biedt de leer lingen dan ook de mogelijkheid om, behalve de vrijblijvende stu dielessen, ook individuele lessen te volgen. En die zijn gratis". De waarnemend directeur van de basischool De Toermalijn M.I. Grundemann ziet het nut van de huiswerkstudio voor haar leer lingen niet echt in. "De begelei ding wordt binnen de school ge regeld", vertelt ze. "Studielessen verzorgen wij niet. Als een kind echt heel zwak is, wordt die na schooltijd wel eens begeleid, maar dat komt weinig voor. Of de huiswerkstudio voor andere leerlingen zinvol is, zou ik niet durven zeggen. Ik kom uit het kleuteronderwijs en heb zodoen de weinig ervaring met oudere -leerlingen". KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De burgemeester van Koudekerk aan den Rijn is binnenkort niet meer verplicht het ambtsgebed aan het begin van de gemeente raadsvergadering uit te spreken. Zo'n verplichting is namelijk in strijd met de grondwet en het ver drag van Rome ter bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. Op 25 maart van dit jaar stelde de gemeenteraad van Koudekerk een nieuw reglement van orde vast voor de vergaderingen. Daarin stond de verplichting nog opgeno men, maar het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland waarbij het nieuwe reglement werd aangemeld, heeft de gemeen te geschreven dat dat in strijd is met de grondwet en het verdrag van Rome. Daarom willen Ben W van Koudekerk het reglement van orde opnieuw wijzigen. De ver plichting wordt geschrapt en daar voor in de plaats komt een artikel waarin de burgem^fcter de keus krijgt het ambtsgebed al dan niet uit te spreken. Een en ander betekent overigens niet dat het ambtsgebed in Koude kerk verdwijnt. Zolang de gemeen teraad er prijs op stelt, is burge meester L.V. Elfers 'gaarne bereid het ambtsgebed uit te spreken'. Te veel vertrouwen ALPHEN AAN DEN RIJN - Te veel vertrouwen in een klant heeft fietsenhandel Bezemer aan de Hooftstraat in Alphen een beetje opgebroken. De winkel stond, zo als te doen gebruikelijk, twee we ken geleden toe dat een klant een proefrit op een racefiets maakte. De man kwam evenwel nooit wee rom. Schade 1300 gulden. VALPARTIJ - Een 13-jarig meisje uit Ter Aar is gistermorgen door onbekende oorzaak met haar fiets ten val gekomen op de Lupinesin gel in Alphen. Zij is met hoofdlet sel overgebracht naar het Rij- noordziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19