'Situatie is vrij uitzichtloos' Vrijzinnig-hervormden bedreigd in 'actief voortbestaan DONDERDAG 31 OKTOBER 1985 PAGINA 17 Reportage Veeboer Kees van Gaaien verdiept zich in landbouw Derde Wereld Tot het einde van deze week zijn landbouwers uit de Nederlandse Antillen, Columbia en Venezuela te gast in Nederland om zich hier op de hoogte te stellen van de Ne derlandse landbouwproblematiek. De uitwisseling, want gesprekken met Nederlandse agrariërs vormen een belangrijk onderdeel van het programma, vindt plaats op initia tief van Cozac (stichting tot bevor dering van contacten met Zuid- Amerika en het Caribisch gebied). Vorig week bezocht een delegatie de Rijnstreek en de Alphense vee houder Kees van Gaaien is nauw betrokken bij deze 'workshop'. Hij verdiept zich als lid van de com missie ontwikkelingssamenwer king van het Nederlands agrarisch jongerenkontakt (NAJK) al jaren in de invloed die de landbouw in Nederland en de EG, en die in de Derde Wereld op elkaar hebben. Een beïnvloeding die veelal funest uitwerkt voor de kleine boeren in de ontwikkelingslanden. De 31-ja- rige Van Gaaien, net begonnen als zelfstandig veehouder en eigenaar van 65 koeien, geeft zich nog twin tig jaar om in Nederland iets struc tureel te veranderen voor zijn col lega-boeren in de Derde Wereld. Lukt dat niet, dan wordt hij ont wikkelingswerker, heeft hij zich voorgenomen. "Want bij de struc turele weg die ik voorsta krijg je vaak de kous op de kop. En ik wilt uiteindelijk ook wel eens daadwer kelijk bezig zijn met het werken aan ontwikkeling". ALPHEN AAN DEN RIJN - De in Derde-Wereldkringen popu laire stelling dat landbouwgrond in de ontwikkelingslanden wordt gebruikt om veevoer voor de Europese boeren te produce ren, gaat hem iets te ver. "Dat we echt graan uit de monden van de mensen daar halen om het hier aan de koeien en varkens te voe ren, zo scherp ligt het niet", zegt Kees van Gaaien. De import van veevoer uit de Derde Wereld (en de VS) is wel enorm gegroeid, maar het gaat daarbij vooral om afvalprodukten, zegt hij. door Sjaak Smakman Maar, gaat hij vervolgens in een adem door: "Het is wel zo dat veel boeren daar - en ook steeds meer hier - produkten telen die dienen als industriële grondstof. De industrie wil die zo goedkoop mogelijk hebben, en dan praat je over een grootschalige aanpak, plantages. Je ziet ook dat in be paalde streken waar de groot schalige landbouw in opkomst is, de kleine boeren worden ver dreven van hun land door de gro te boeren en wegtrekken naar el ders. Tot ze ook daar worden ver dreven. In Brazilië bijvoorbeeld wonen 85 miljoen nrènsen en 20 miljoen van hen zijn constant op de vlucht, naar het Amazonege bied of de sloppenwijken van de grote steden. Als je je dat pro beert voor te stellen, die ellen de..." Van Gaaien werd een jaar of twaalf geleden actief in de bewe ging van jonge boeren en kwam via een bestuurslidmaatschap van het NAJK terecht bij de commissie ontwikkelingssamen werking van deze organisatie. Het begon met praten over de problematiek, gevolgd door een stroopwafelactie voor een land bouwproject, en vond een hoog tepunt in een reis in 1981 met achttien jonge boeren naar Co lumbia. Omdat de Nederlanders, denkt hij achteraf, iets te veel be langstelling toonden voor de kleine boeren en de officiële au toriteiten links lieten liggen, be landde Van Gaaien nog een weekeinde in de gevangenis ('Op een aanklacht van verdachte po litieke activiteiten of zoiets'). De reis, het zien van echte armoede, maakte een diepe indruk op hem. "Als je daar op straat loopt en je niet daar zo maar een vrouw met een kind liggen, dan weet je niet wat je moet doen. Je kunt geld geven, maar dat helpt niets, want er zijn te veel van dat soort gevallen om te helpen. Zolang de structuren niet veranderen, blijft dat". Beleid Sindsdien heeft hij zich ver diept in de vraag hoe het Neder landse landbouwbeleid - ingebed in het kader van de Europese Ge meenschap - uitwerkt op de (kleine) boer in de ontwikke lingslanden. In de eerste plaats, vindt hij, zijn natuurlijk de rege ringen verantwoordelijk voor de landbouwproduktie in het eigen land. pok de ontwikkelingslan den moeten ervoor waken niet te afhankelijk te worden van voed- selimporten, want 'dat kan jaren goed gaan, maar op een gegeven moment komt de klap'. Aan de andere kant, nuanceert hij die stelling, is het voor rege ringen in de Derde Wereld vaak moeilijk om niet te profiteren van de landbouwoverschotten van de EG, de VS en landen als Canada en Nieuw-Zeeland, die ze voor een habbekrats op de we reldmarkt kunnen kopen. Die prijzen zijn dank zij de zwaar ge subsidieerde export uit het 'wes ten' zo laag dat de kleine boer in de Derde Wereld er niet voor kan produceren en die gaan uiteinde lijk alleen nog voor eigen ver bruik verbouwen. De wat grotere boeren schakelen vaak om van de verbouw van voedsel naar ex portgewassen, waarmee meer te verdienen is. Als voorbeeld hoe het op die manier fout kan lopen, noemt hij Nigeria. Zwelgend in de oliedol lars kocht dit Westafrikaanse OPEC-land steeds meer goed koop voedsel op de wereldmarkt en draaide de eigen landbouw zo de nek om. Nederland pikte een graantje mee van het door de En gelsen in de koloniale tijd geïn troduceerde gebruik van melk, door op grote school melkpoeder te exporteren en er een zuivelfa briek te bouwen. Toen de olie prijs kelderde en er plotseling geen geld meer was, bleek het land niet meer in de eigen voed- selbehoefte te kunnen voorzien. Uit arren moede blijft Nigeria, al dus Van Gaaien, melkpoeder ko pen met de veel schaarser gewor den olie-inkomsten. "Geld dat veel beter gebruikt zou kunnen om te investeren in de landbouw, wordt nu gebruikt om te consu meren',', schetst hij de situatie. Superheffing De mogelijkheid om ook het goedkope voedsel van de wereld markt voor hogere prijzen op de eigen markt te brengen en zo de produktie voor de eigen boeren weer lonend te maken, is wel een mooi plan maar in de praktijk vaak niet haalbaar. Want - net als de gemiddelde Nederlander - zit de modale Nigeriaan ook be paald niet te wachten op dè daar uit voortvloeiende (forse) prijs verhoging en een regering moet stevig in het zadel zitten om een dergelijke stap te kunnen zetten. Inmiddels kost het dolgedraai de systeem van de exportsubsi dies de EG zoveel geld, dat de landbouwministers besloten de superheffing in te voeren, een boete op overproduktie. Dat zou gunstig kunnen uitpakken voor de ontwikkelingslanden: omdat de (zuivel)produktie in de EG sterk afneemt, hoeft er minder te worden gedumpt op de wereld markt met als gevolg dat de prij zen stijgen. Van Gaaien - zelf melkveehouder - als voorstander van de superheffing? "Dat verhaal klinkt wel mooi, maar zo werkt het niet. Je ver geet dan namelijk dat er nog an dere landen op de wereldmarkt zitten, zoals Canada, Nieuw-Zee land en de Verenigde Staten. Met name Nieuw-Zeeland is al aardig ingesprongen in het gat dat de EG heeft laten vallen. Inperking van de produktie kan natuurlijk gunstig zijn, maar dan moeten er wel internationaal afspraken worden gemaakt. Bijvoorbeeld in de GATT (wereldhandelsover eenkomst, red.), waar Nederland momenteel voorzitter is van de landbouwcommissie. Maar dat is erg moeilijk gezien de controver se tussen de VS en de EG. En zo lang dat niet lukt, heeft die' su perheffing weinig zin". Het werkelijk vrij laten van de wereldhandel, een door de Ame rikaanse president Reagan vaak geprezen medicijn, biedt al even min uitzicht. Voor de Europese boeren betekent dat veel lagere inkomsten, zodat een groot aan tal failliet gaat, voor hun colle ga's in de Derde Wereld is het al evenmin een oplossing omdat de hoeveelheid aangeboden voedsel op de wereldmarkt niet wezen lijk verandert. Bovendien: "Die Kees van Gaaien: 'Superheffing heeft alleen naai afspraken worden gemaakt'. i als er intematio- (foto Wim Dijkman) kunnen toch immers nooit con curreren tegen de enorme pro duktie die de boeren in het wes ten maken". Van Gaaien geeft toe dat de situatie op het ogen blik 'vrij uitzichtloos' is en weet ook zo gauw geen oplossing. Vijanden Maar dat betekent niet dat je bij de pakken neer hoeft te zit ten, vindt hij. De kleine boeren hier en de hun collega's in de ontwikkelingslanden zien el kaar, hoewel ze in feite in hetzelf de moeilijke parket zitten, nu vaak als concurrenten. Met name dat wil hij doorbreken. Zo was hij mede-organisator van een on langs gehouden discussieavond in Alphen aan den Rijn over de wereldvoedselproblematiek en de rol van de Nederlandse land bouw daarin, en momenteel is hij druk bezig in de 'workshop' van Cozac. Vrijdag wordt dat project afgesloten met een discussiedag in Woerden, waarop ook conclu sies worden getrokken uit het bezoek van boeren uit Columbia, Venezuela en de Nederlandse Antillen. "Natuurlijk vind je zo niet 1-2-3 een oplossing voor het wereldvoedselprobleem, maar je kunt er wel steeds meer boeren bewust proberen te maken van het probleem, van de rol die Ne derland daarin speelt en steeds meer het idee. ingang laten vin den dat we moeten samenwer ken en niet elkaar moeten becon curreren op leven en dood". Op de discussieavond in Al phen waren 75 mensen, meer dan waarop hij had gerekend, en hebben vier mensen zich opge geven voor een werkgroep die een vervolg wil geven aan de avond. Dat vindt Van Gaaien be moedigend. In een aantal regio's kwam het uiteindelijk tot projec thulp. Van Gaaien: "Ach, je kunt dan ergens wat helpen en dat is allemaal leuk en aardig, maar het blijft natuurlijk een druppel op een gloeiende plaat. Als er verder niets verandert heb je er niet veel aan. Maar aan de andere kant: op een gegeven moment ben je na tuurlijk uitgediscussieerd over de problematiek en kies je uit eindelijk vaak toch wel voor een project. Maar je kunt er dan wel een kiezen met duidelijke rand voorwaarden, bijvoorbeeld dat er ook een structurele kant aan zit". - Een project van Rijnstreek- boeren in de Derde Wereld, is dat nu een ideaal? 'Nee, niet hèt ideaal, maar die mogelijkheid houd ik wel open". - Je hebt ooit gezegd: als er over twintig jaar niets is veran derd, word ik ontwikkelingswer ker. Geldt dat ook nog nu je een eigen bedrijf hebt? Lachend: "Zo snel verander ik natuurlijk niet". Ernstiger: "Het volgt impliciet uit wat ik voorsta, de keuze voor de verandering van de structuur. Maar dat is een bijna eindeloze weg waarbij je erg vaak de kous op je kop krijgt. Op een gegeven moment wil je niet meer alleen maar praten op allerlei niveaus, maar wil je ook een keer daadwerkelijk bezig zijn met je idealen". ZIERIKZEE (ANP) - Het Neder landse onderscheidingsbeleid is volledig uit de tijd, onrechtvaardig en ondemocratisch. Dit zei de Zie- rikzeese burgemeester Th. de Meester gisteren bij het afscheid van twee gemeentebodes. Beiden hadden een onberispelijke staat van dienst. De een werd bij zijn af scheid onderscheiden voor het feit dat hij veertig jaar in overheids dienst is geweest en de ander kreeg geen onderscheiding ondanks het feit dat hij twintig jaar in vaste dienst was geweest. De een had zijn diensttijd onder meer bereikt via het gevangenis wezen en de rest in gemeente- 'Onderscheidings beleid volledig uit de tijd' dienst. De ander was via het parti culiere bedrijfsleven bij de over heid terecht gekomen. De burgemeester zei het een bij zonder pijnlijke gebeurtenis te vin den dat zich dit soort ondemocrati sche situaties kunnen voordoen door het starre onderscheidingsbe leid. Een staatssecretaris en een minister worden al binnen een jaar voorgedragen voor een ridderorde, •aldus De Meester. Kamerleden en leden van Gede puteerde Staten doen er twaalf jaar over en bijvoorbeeld burgemees ters moeten 25 jaar in dienst zijn om voor een onderscheiding in aanmerking te komen. Maar een gewone werknemer in overheids dienst moet veertig jaar meelopen voor hij zelfs maar aan een lintje kan denken, aldus de kritiek van de burgemeester. Het kabinet ging vorige week vrijdag akkoord met een voorstel van minister Rietkerk (binnen landse zaken) over herziening van het decoratiestelsel. Conservatieve boer hoort boete eisen DEN BOSCH (GPD) - Omdat de rechters in Roermond weinig be grip hadden voor de gewetensnood van de Limburgse boer Mathieu K. (56) mengde zich gisteren het Ge rechtshof in Den Bosch in zijn pri- vé-schoolstrijd tegen opvattingen over godsdienstonderricht en sek suele voorlichting in de dorps school. In die schoolstrijd liep boer K. tegen de leerplichtwet op toen hij zijn vier kinderen van de dorps school in Heythuysen weghaalde om ze huisonderwijs te laten geven in het Brabantse Teteringen. De kantonrechter en - in hoger beroep ook de rechtbank - in Roer mond veroordeelden hem tot een geldboete van 500 gulden. In op dracht van de Hoge Raad der Ne derlanden moet het Hof in Den Bosch voor de derde maal en met de opdracht meer aandacht aan de gewetensbezwaren van de Lever- oyse boerenfamilie te schenken over de misstap oordelen. De richting waarin het onderwijs en de vorming van de kinderen werd gestuurd was al lang een doorn in de ogen van boer K. en zijn Franse vrouw Anne-Marie (46). Toen in maart 1982 dochtertje Ka rin van 11 en haar zusje Liesbeth niet meer op konden tegen het schaamtegevoel bij het gezamen lijk douchen na de gymlessen, maakte Mathieu K. er resoluut een eind aan. Hij haalde de twee van school en al de andere dag werden ze in Teteringen door gekwalifi ceerde onderwijzers en leraren bij pleegouders thuis meer in overeen stemming met strenge rooms ka tholieke opvattingen onderwezen. Omdat hjj de formele overtre ding toch gestraft wilde zien, vroeg procureur-generaal mr. Van Mierlo het Hof vader Mathieu K. toch te straffen. Maar hij wil de geldstraf van 500 gulden - waarvan de helft voorwaardelijk - die in Roermond is opgelegd gereduceerd zien tot een boete van 50 gulden met ook de helft daarvan nog voorwaarde lijk. Het Gerechtshof doet 13 ber uitspraak. VEGIN LEI0SCH ALPHENS DAGBLAD ACTIE ZUINIG STOKEN TABEL VOOR DE WEEK VAN 21 OKT. T/M 27 OKT. 1985 WEERSTATION VALKENBURG Normaal verbruik 800 i 1.000 i 1.200 i 1.400 i 1.600 i 1.800 i 2.000 i 2.200 i 2.400 i 2.600 i 2.800 3.000 i 3.300 i 3.600 i 3.900 i 4.200 r 4.500 r 5.000 r 5.500 i 6.000 i Voor de eerste maal publiceren we vandaag de verbruikstabel van de actie Zuinig Stoken. De tabel is samengesteld door de Vegin (samenwerkende gasbedrijven) en zal gedurende het stookseizoen (tot en met eind maart) wekelijks in uw krant wor den afgedrukt. De deelnemers hebben afgelopen zondagavond aan de hand van de stand van de gasmeter het verbruik in de week van zon dag 20 tot en met zondag 27 oktober kunnen uitrekenen. Dat staat als het goed is in de eerste kolom van de meterkaart. In de hierboven afgedrukte tabel kunnen de deelnemers ach ter hun normale jaarverbruik (lees daarvoor de instructie op de meterkaart) in de tweede kolom aflezen wat hun verbruik in de week van 20 tot en met 27 oktober had moeten zijn. De Vegin berekent het weekstreefverbruik aan de hand van de gemiddelde etmaaltemperatuur in de afgelopen week. Uitgangs punt was de temperatuurmeting op het vliegveld Valkenburg. Het week-streefverbruik van de tabel kan worden ingevuld in de derde kolom van de meterkaart. In de derde kolom van bovenstaande tabel vindt u het totale streefverbruik sinds het begin van de actie. Omdat 'Zuinig sto ken' nu pas één week loopt, zijn de totale streefverbruiken gelijk aan het streefverbruik van de afgelopen week. Ook deze totaal streefverbruiken kunnen worden ingevuld op de meterkaart (in de vijfde kolom). In de vierde kolom kunnen de deelnemers nog hun eigen totaalverbruik invullen. Zo kan de komende maanden worden vastgesteld of het totale streefver bruik en het eigen totaalverbruik flink van elkaar afwijken of niet. Ook de Vereniging van vrijzin nige hervormden in Nederland kampt met een teruglopend le dental en vergijzing, zo is in het pas verschenen jaarverslag te le zen. Nog maar enkele jaren gele den waren er rond 10.000 leden, nu nog 6100, verdeeld over 62 plaatselijke afdelingen. Daarvan hebben er 19 minder dan 50 leden en 23 tussen de 50 en 100 leden. "Daaruit blijkt", zegt het verslag, "dat een groot aantal afdelingen nu al zo klein is, dat een actief toekomstig voortbestaan ernstig wordt be dreigd". "Door alleen op de win kel te blijven passen is het over vijf a tien jaar zo ongeveer wel gebeurd. Een actief beleid zal no dig zijn om de trachten de loop der dingen alsnog te keren". Drie punten vragen vooral de aandacht: een betere communi catie binnen de vereniging, ver sterking van de beeldvorming bij de omgeving en het verlenen van diensten, aangepast aan de werkelijke behoeften van de le den. Wat de communicatie betreft is het de bedoeling, dat het blad 'Kerk en Wereld' van de vereni ging samengaat met bladen als 'Vrijzinnig Vizier', 'Ruimte' en het 'Remonstrants Weekblad'. Over de beeldvorming naar buiten zegt het verslag, dat in de Hervormde Kerk dikwijls schampere geluiden zijn te horen over de 'achterhaalde vrijzinnig heid' en over 'een vereniging die heeft vergeten zich cp te heffen'. "De redenering daarachter is duidelijk: de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden heeft in de Hervormde Kerk voor een goede zaak gestreden. Wat zij na streefde is - voor wat er duidelijk en belangrijk aan was - alge meen goed in de kerk geworden. Intelligente theologen binden zich dan ook niet meer aan deze vereniging". Het bestuur is het daarmee niet eens. "Vrijzinnige hervorm den kunnen in vele actuele ker kelijke en maatschappelijke kwesties nog een belangrijke in breng hebben". Gedacht wordt aan brochures, "maar ook vrij zinnige molens malen lang zaam". Het reglement van de daartoe aangewezen commissie is pas onlangs gereed gekomen". Over de dienstverlening aan de leden wordt opgemerkt, dat die zich moet toespitsen op toerus- tingswerk. Daai^/oor dienen het boekje 'Stof tot gesprek' en vi deobanden over 'Spreken over God'. Een cursus voor kerke- raadsleden is in voorbereiding. De algemene vergadering van de vereniging is op 16 november in Lunteren. Verplicht vakantie. Voor de periode van Kerst en Oud- en Nieuwjaar heeft de medewer- kersraad van het landelijke Dien stencentrum van de Gerefor meerde Kerken in Leusden ge kozen voor vijf verplichte vakan tiedagen. Dat betekent, dat de bureaus van het Dienstencen trum gesloten zullen zijn van maandag 23 december tot don derdag 2 januari. Ook het Zen dingscentrum en het Algemeen Diakonaal Bureau zijn dan geslo ten. Een reden was: dat velen ook bij normale openstelling vakan tiedagen opnemen tussen Kerst en Nieuwjaar. Door nu vijf ver plichte vakantiedagen op te ne men wordt op energie (stookkos ten en elektriciteit) het nodige bespaard. Hervormde Kerk: aangeno men naar Oudewater A. Lange- rak Lopikerkapel, naar Antwer pen (Verenigde Protestantse Kerk van België) kandidaat D. Würsten De Bilt. Overeind blijven. De abdij van Berne in Heeswij k-Dinther heeft een aantal bezinningsda gen voorbereid speciaal voor pastores en pastoraal werkenden. Het motto is: 'Hoe blijf je overeind?' De eerste zijn op 18 en 19 november. De vol gende zijn in februari en mei 1986. Uit de toelichting: "Pastor-zijn in een zich snel ontwikkelende tijd dreigt mensen zo in beslag te nemen, dat zij niet meer aan zich zelf toekomen. Een tijdlang lukt dat zonder al te grote problemen, maar er komt een ogenblik dat men voor vragen komt te staan zoals: wie ben ik zelf, waarin ge loof ik zelf eigenlijk nog, wat zijn mijn diepste wortels? Als de wortels zijn verdroogd, blijft het antwoord op deze vragen uit. Met deze vragen willen de pasto res zich op deze bezinningsda gen bezighouden, niet op acade misch maar op geloofsniveau". De dagen beginnen op maan dag om 3 uur en eindigen op dinsdag 5 uur. De deelnemers kunnen meedoen aan de vierin gen van de abdijgemeenschap. (Adres van het abdijhuis: Ab dijstraat 49, 5473 AD Heeswijk- Dinther, telefoon 04139-1755). Verdriet. Tot haar groot ver driet is een vrouwelijke vicaris van de Evangelisch-Lutherse Kerk in Oostenrijk niet toegela ten tot de kerkelijke predikan tenopleiding omdat zij getrouwd is met een rooms-katholieke man. Collega's hebben zich in een open brief gekeerd tegen deze beslissing van het seminarie. Kans dat zij gehoor vinden is er nauwelijks, want de synode van de evangelische kerk heeft nog in november 1984 met grote meerderheid uitgesproken, dat er geen aanleiding was tot ver zachting van de bestaande rege ling. Die bepaalt kort en 'goed', dat gemengd gehuwden onwaar dig zijn om predikant in deze kerk te worden. Werkkamp. De 57-jarige pre dikant Harri Moetsnik van de Lutherse Kerk in Estland is tot drie jaar werkkamp veroordeeld wegens 'anti-sowjet-agitatie en -propaganda. Dat heeft de Lu therse Wereldfederatie in Genè- ve bekendgemaakt. Waarnemers zien als reden voor zijn veroordeling zijn 'evan gelische' preken - waarvan er twaalf in Zweden zijn gepubli ceerd - en zijn politieke activitei ten. In tijdschriftartikelen lever de Moetsnik openlijk kritiek op de 'oorlog tegen de burgers van Afghanistan', de 'onderdrukking van de volksopstand in Polen' en het neerschieten van een Kore- aans vliegtuig. Zes jaar werkte de predikant onder Finstalige lutheranen in de buurt van Leningrad. Dat deed hij met zoveel resultaat, dat de autoriteiten argwaan kregen en zijn bisschop vroegen hem over te plaatsen. In zijn nieuwe standplaats riep Moetsnik door zijn politieke uitspraken op nieuw onheil over zich af. Eind 1984 werd hij ontslagen. Vier maanden later volgde zijn arres tatie. Lourdes. De Zuidfranse be devaartsplaats Lourdes blijft trekken. Dit jaar. werden al 560 bedevaarten geregistreerd tegen 523 in heel 1984. Ze kwamen uit 150 landen en uit alle wereldde len. Opvallend is, dat het aandeel van de jeugd in de stoeten pel grims voortdurend toeneemt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17