Noah uitgeschakeld Lisse stunt met zege op Datarex De korte, dikke plasser van Freud Bezetting door brandweer In tennistoernooi Antwerpen Den Bosch kansloos Jeugdelftal verliest Blik in de Weekbladen Weer arrestanten vrij DONDERDAG 31 OKTOBER 1985 LEIDEN - De zaalvoetballers van FC Lisse zorgden voor een stunt door FC Datarex met 2-0 te ver slaan. Dankzij deze overwinning in de interregionale afdeling namen de Lissenaars afstand van de on derste plaatsen. In de hoofdklasse verloeg Van der Plas in de Groenoordhal UVS met 2-6. Van Duuren kwam niet verder dan een gelijkspel (4-4) tegen Landwer. FC Lisse-FC Datarex 2-0 Een verrassende zege van de thuisclub, die gedurende de gehele wedstrijd geconcentreerd speelde. Waarmee niet gezegd wil zijn dat de tegenstander geen kansen kreeg. De Dataréx-spelers ver schenen regelmatig in kansrijke positie, maar misten op het beslis sende moment de zo broodnodige scherpte. Zoals ook FC Lisse op bepaalde momenten het vizier niet op scherp had staan. Voor hetzelf de geld was de wedstrijd dan ook in 5-3 geëindigd. In de eerste minuten tastten de beide ploegen elkaar af en aanvan kelijk was er dan ook niet zo veel te beleven in Ter Specke. Maar naar mate de tijd verstreek werd het duel voor het publiek steeds inte ressanter. Nadat Theo Godyla de onderkant van de lat had geraakt (15de minuut) schoot Wim Bouc- kaert iri de rebound toe: 1-0. Die stand bleef tot de pauze ge handhaafd. Na de rust kwamen de Moordrechters opzetten, wat FC Lisse de gelegenheid bood te coun teren. Paul de Haas weigerde even wel het karwei af te maken. Gepi van Rooyen besliste het duel door uit een strafschop (hij was zelf on deruit gehaald) 2-0 te scoren. Toen dezelfde Van Rooyen in de slotfase voor twee minuten naar de kant werd gestuurd, leek het nog span nend te worden. Leek, want de Lis senaars klaarden het karwei tame lijk gemakkelijk. Toch aansprakelijk LEIDERDORP - In tegenstelling tot eerdere berichtgeving is het eerste zondagelftal van ZLC wel degelijk schuldig bevonden aan het staken van het competitieduel met Stompwijkse Boys. Deze wed strijd in de zondagafdeling werd destijds twintig minuten voor tijd gestaakt by de stand 0-2 in het voordeel van Stompwijkse Boys omdat de arbiter zich bedreigd voelde nadat hij een speler van ZLC uit het veld had gestuurd. ZLC is inmiddels door de bond aansprakelijk gesteld en heeft een boete van honderdvijftig gulden opgelegd gekregen. Hoofdklasse Bax-ROAC'79 De thuisploeg kende in de eigen Gaasbeek-hal weinig problemen met ROAC, dat alleen in de eerste helft goed tegenstand bood. Dat de stand bij de rust 'slechts' 3-1 voor Bax was zegt wat dat betreft ge noeg. Na de rust werden de gasten evenwel weggespeeld door de ont ketende Voorhouters, die de hoge score evenwel vooral aan de Leidse inbreng te danken hadden. Mario Faber en international Hans van Leeuwen immers scoorden respec tievelijk drie keer en vier keer. De resterende Bax-treffer kwam op naam van Stan Uljee. Voor ROAC scoorden John Bakker, Hans Wit- teman en Hans Weenink. Hanepoel-Noordwijk 5-4 In de Tweesprong in Roelofa- rendsveen gingen de Noordwijkers op het allerlaatste moment onder uit. Nadat de 4-3 stand op het sco rebord was gekomen, wisselden de gasten de keeper voor een ve'ldspe- ler. Toen Geert Jan Bakker direct meteen 4-4 scoorde, moest er weer een doelman in het veld komen. Die verscheen evenwel te laat in het doel. Leander Rietbroek kon dan ook voor een leeg goal de win nende treffer aantekenen. Doel punten Hanepoel: Walter Koek (3) en Leander Rietbroek (2). Noord- wijk: Andries Wendt, Jos Smits en Geert Jan Bakker (2). Menken-THB Boys 4-3 Een gelijkopgaande wedstrijd, die uiteindelijk in het voordeel van de thuisploeg werd beslist. Ben van der Zalm (2), Kees Nulkes en Leon Geerlings scoorden voor Menken. Fred Muller en Ed Grif fioen (2) doelpuntten voor de Lis senaars. UVS-Van der Plas 2-6 Voor de pauze deden de beide ploegen niets voor elkaar onder, getuige de 2-2 ruststand. Maar in de tweede helft sloegen de Katwij- kers genadeloos toe. Voor UVS schoot Hans Verkuylen tweemaal raak. Voor Van der Plas troffen Kees Varkevisser (3), Marco van der Plas, Rick Curfs en Ron van der Kolk doel. Van Duuren-Landwer 4-4 Ton Arroyo en Peter Taalman waren in de eerste rondgang ieder twee keer succesvol voor de gas ten. Van Duuren stelde er twee doelpunten van Hans Braat tegen over. Direct na de doelwisseling ruilden de Leidenaars de keeper in voor een veldspeler. Daarmee was het team twee keer succesvol: Leen Struyk en Theo van Seggelen scoorden. Resterende uitslag interregiona le competitie: FV Snoekie-FC Gro- vo 7-4. Henk Pieterse scoort namens Den Bosch. ANTWERPEN (ANP) - De Ameri kaan Mark Dickson heeft gisteren de Fransman Yannick Noah in het ECC-toernooi uitgeschakeld. In een spannend duel, dat twee-en- een-half uur duurde, liet Dickson duidelijk blijken aspiraties te koes teren voor een hoge postitie op de wereldranglijst. Dickson verkeert de laatste weken in uitstekende vorm. Na zijn zege in de openings ronde op Michiel Schapers - niet meer dan een opwarmertje - won Dickson van de als vijfde geplaat ste Noah: 7-6 (7-5), 4-6, 6-3. Noah, zevende op de wereld ranglijst en daarmee 46 plaatsen hoger dan zijn tegenstander, maak te veel onnodige fouten. Na een service-break in de derde set was de Amerikaan niet meer te houden. In de kwart-finale ontmoet Dick son een illustere landgenoot, de als tweede getipte John McEnroe. De woensdagmiddag-sessie van het Europese invitatietoernooi der kampioenen bood het publiek in het Antwerpse Sportpaleis bitter weinig. De twee eerste enkelspelen voor de achtste finales namen in totaal net iets meer dan twee en een half uur in beslag. De Ameri kaan Tim Wilkison won-moeiteloos van de Belg Alain Brichant (6-2, 6- 2) en Anders Jarryd zegevierde in een Zweeds onderonsje over Joa- kim Nyström (6-3, 6-2). Brichant was als lucky loser in het toernooi gekomen door de af wezigheid van Miloslav Mecir. De als achtste geplaatste Tsjechoslo- waak moest afzeggen wegens een knieblessure. Brichant kon de DEN BOSCH (ANP) - Met Kees Akerboom nam het Nederlandse basketbal ook afscheid van de Eu ropese top. Nederlands beste bas ketballer aller tijden beëindigde zijn loopbaan voor het duel van zijn club Den Bosch tegen Maccabi Tel Aviv. Het verval van het vader landse basketbal was overduide lijk in de Maaspoort, want Den Bosch verloor het eerste duel in de tweede ronde van de Europa Cup 1 met 95-113. Met die marge kwam Den Bosch er nog genadig af. De Israëlische ploeg bespaarde de Bosschenaren een afgang door met een voor sprong van 33 punten, halverwege de tweede helft, de reserves wat speeltijd te gunnen. Maccabi vroeg zich verbaasd af wat er was ge beurd met het team uit Den Bosch, dat zich in het nog niet zo grijze verleden drie maal plaatste voor de finalepoule van de EC 1 en toen twee maal van de Israëlische ploeg won. Den Helder De basketbalsters van Den Hel der zijn gisteravond niet bestand gebleken tegen Partizan Belgrado. De Nederlandse vertegenwoordi ger in het Europa Cup-toernooi voor lanskampioenen verloor met 65-93. Bij rust stond Den Helder al achter met 32-41. De Noordhollandse ploeg keek al snel tegen een achterstand van tien punten aan (10-20). Een ople ving van de Heldersen leek de kan sen te doen keren en bij 32-32 mocht er weer sprake zijn van een wedstrijd. Het slot van de eerste helft was echter toch voor Parti zan, dat overschakelde op een zo neverdediging, waartegen Den Helder te kort schoot. Met nog vijf minuten te spelen bereikten de Joegoslavischen een marge van twintig punten (60-80). Een laatste tussensprint bracht de eindstand zelfs op 65-93. Lauda: 'Nee' ADELAIDE (DPA) - De vroe gere wereldkampioen Niki Lauda heeft gisteren in Adelai de de geruchten weersproken, dat hij komend seizoen op nieuw in de formule 1 aan de start komt. De Oostenrijker verklaarde het miljoenen-aan bod van Brabham - met de overeenkomst met de Engelse «tal zou een bedrag van vijf mil joen dollar (ongeveer vijftien miljoen gulden) zijn gemoeid - te hebben afgewezen. „Ik zal het misschien ooit berouwen, maar ik denk dat het tijd is een definitief besluit te nemen. Mijn beslissing was te stoppen met formule 1-racen. En daar blijf ik bij", zei Lauda in Ade laide, waar zondag de Grote Prijs van Australië, de laatste wordt betwist. Amerikaan alleen in het begin van beide sets bijhouden. Het Zweedse tennisgevecht had evenmin wat om het lijf. Nyström had zich ken nelijk al tevreden gesteld met de 15.000 dollar (45.000 gulden), die een verliezer in de tweede ronde mocht ontvangen. Hij toonde geen enkel initiatief en liet zich in slaap verwekkende rally's vanaf de base line naar een nederlaag leiden. Wi- likison en de als zevende getipte Jarryd bereikten de kwart-finales. De laatste partij van de ayond bracht geen verrassing. Henri Le- conte en Kevin Curren waren over eengekomen de toeschouwers toch op een redelijke tijd naar huis te sturen. Le Conté zegevierde simpel in twee sets. De Fransman schaar de zich na 6-1, 6-3 bij de laatste acht. Curren incasseerde de „ver- liespremie" van 45.000 gulden. Marcella Mesker is er niet in ge slaagd door te dringen tot de derde ronde van het tennistoernooi van Zürich, waar voor de speelsters 450.000 gulden prijzengeld klaar ligt en de Europese indoor-titel is te verdienen. Mesker verloor, ge heel volgens de verwachting, van de hoog genoteerde Bulgaarse Ma- nuela Maleeva in twee sets. Ma- leeva dreigde van de illusies van Mesker helemaal niets heel te la- Biljartwinst Nol Uitendaal LEIDEN - Hillegommer Nol Ui tendaal is winnaar geworden van het gewestelijk kampioenschap driebanden (klein, tweede klasse). In de finale ontmoette de biljarter van het district Bollenstreek Jan de Jong uit Schagen, die Uitendaal lange tijd goed tegenstand bood, maar op het laatste zijn meerdere moest erkennen in de Hillegom- ten. De Haagse verloor de eerste set zonder ook maar een keer haar opslag te hebben behouden, laat staan die van Maleeva te hebben doorbroken. De Nederlandse num mer 1 voorkwam in de tweede set echter een afgang en stribbelde toen wel flink tegen. Tot een ver rassing was ze uiteindelijk ook weer niet in staat: 0-6, 5-7. Die kwam wel op naam van de Zwitserse troef Christiane Jolis- saint, die de als zesde geplaatste Amerikaanse Barbara Potter uit het toernooi zette. Jolissaint zorg de daarmee in een klap voor twee records. Ze was de eerste Zwitser se, die ooit doordrong tot de kwart finales, en het was haar nooit eer der vergund dat te doen tegen uit gerekend Potter die tot nu toe al tijd beter was gebleken. Leidse jeugd plaatst zich LEIDEN - De Leidse voetbalselec tie van spelers onder de zeventien jaar heeft zich gisteravond dankzij een 0-3 overwinning op Dordrecht al geplaatst voor de tweede ronde van het Nederlands afdelingskam pioenschap, dat begin volgend jaar in twee poules zal worden afge werkt. De winnaars van' die twee groepen beslissen in één duel ui- tendelijk wie zich afdelingskam pioen van Nederland mag noemen. De geselecteerde jeugd van Freek Filippo kende gisteravond in Maasdam, net als vorige week tegen Rotterdam, weinig moeite met zijn opponent. Wim Brands (Randstad Sport), Martin Ouds hoorn (Quick Boys) en Paul Dijk man (RCL) verzorgden de Leidse produktie. Volgende week spelen de Leidenaars tegen Den Haag, dat ook al zeker is van een plaats. ZURICH (SI) - Het Nederlands jeugdelftal, bestaande uit spelers tot zes tien jaar, heeft het kwalificatieduel voor het Europees kampioenschap tegen Zwitserland met 0-2 verloren. Bij rust was er nog niet gescoord. De wedstrijd in Zürich, die werd bekeken door 7500 belangstellenden, ging redelijk gelijk op, al viel op de Zwitserse zege niets af te dingen gezien het aantal goede scoringskansen. Opvallend was wel dat de doel punten pas in de tweede helft werden gemaakt, toen Oranje het beste van het spel had. Drie minuten na de hervatting profiteerde Colletti van een misverstand in de Nederlandse defensie en zorgde voor 1-0. Een kwartier voor tijd verhoogde Stehrenberger de voorsprong. Uitblinkers bij Nederland wa ren de Ajacieden Witsche en Ronald de Boer alsmede Sparta-speler Van de Star, die vijf minuten na rust inviel voor Alma. KOPENHAGEN-AALTEN (GPD) - De Deense premier Poul Schlatter heeft een diep gaand onderzoek gelast naar de handel en wandel van het Tvind-imperium. Het vermoe den bestaat dat deze reusachti ge keten van scholen en stich tingen voor 'ontwikkelings werk' op grote schaal misbruik heeft gemaakt van miljoenen omvattende overheidssteun. Tvind sloeg vorig jaar zijn vleugels uit naar Nederland. In het Achterhoekse plaatsje Bar- lo (gem. Aalten) werd voor 1,2 miljoen gulden het vakantie- en congrescentrum Groot-Deunk opgekocht, later gevolgd door de aankoop van drie gezinsver vangende tehuizen voor nog eens een miljoen. Onder ver schillende namen heeft de on der Nederlandse leiding draai ende organisatie vanuit de Ach terhoek geprobeerd werkloze jongeren te werven voor een opleiding, gevolgd door ont- Internationaal T vind-imperium in opspraak wikkelingswerk in Afrika en Azië. De Tvind-activiteiten in ons land zijn tot nu toe weinig suc cesvol. Teleurgesteld en wan trouwig geworden adspirant- cursisten liepen weg nadat ze in de gaten kregen dat drie kwart van hun werkloosheids uitkering afgedragen moest worden aan de Deense organi satie, zonder dat ze daarvoor een behoorlijke opleiding kre gen. Het overnachtingsbedrijf Groot-Deunk, dat formeel los van de opleiding zou voortbe staan, is in de misère betrokken geraakt. Een faillissement kon recent slechts met een financië le injectie uit Denemarken wor den afgewend. De zes overge bleven werknemers van Groot- Deunk hebben ontslag aange-1 zegd gekregen. Hun plaats moet door werkloze 'cursisten' met behoud van uitkering wor den ingenomen. De advocaat van deze Achterhoekse werk nemers heeft beslag laten leg gen op het totale boerderij com plex om de uitbetaling van niet of te laat nagekomen salarisbe talingen af te dwingen. De tot maatschappijhervor ming opleidende Tvind-organi- satie heeft, met behulp van on doorzichtige stichtingen en vindingrijke fondswerving, een machtig imperium weten op te bouwen. Het in veertien jaar tijd aangekochte onroerend goed vertegenwoordigt een waarde van zo'n 60 miljoen gul den. Daarnaast beschikt Tvind nog over 20 miljoen aan contan ten. Acties in Rotterdam en Amsterdam (Vervolg van pagina 1) AMSTERDAM/ROTTERDAM (GPD/ANP) - Rotterdamse brand weerlieden houden sinds gister middag uren de regionale alarm centrale van de brandweer aan de Pottumstraat bezet. Zij protesteren hiermee tegen de huidige betaling van de 60-urige werkweek en de onregelmatigheidstoeslag. De hulpverlening en brandbestrijding ondervindt volgens de bezetters geen hinder van de actie. Aanvan kelijk waren er zo'n honderd bezet ters; tot morgenmiddag, de leden vergadering van de AbvaKabo, zul len er vier man op de centrale blij ven. Bii de brandweeractie in Amster- Van Mierlo: D'66-program past niet bij CDA-WD DEN HAAG (ANP) - Het ontwerp-verkiezingsprogram van D'66 leent zich er niet voor het huidige kabinetsbeleid aan een meerderheid te hel pen. Dat zei de beoogd lijsttrekker van D'66, Hans van Mierlo, gisteren bij de presentatie van het ontwerp-program in Den Haag. Volgens Van Mierlo is er wel een theoretische mogelijkheid dat D'66 met CDA en WD in zee gaat, maar dan zal er sprake moeten zijn van een wezenlijk ander beleid. „Dan zal het hart van dit beleid moeten worden vervangen door een werkgelegenheidsbeleid en, bijvoorbeeld, de bouw van kerncentrales zal niet mogen doorgaan". Volgens de D'66-leider is de PvdA altijd de partij geweest waarmee het tot stand brengen van hervormingen het beste kan. Voor Van Mierlo staat het vast dat de PvdA bij verkiezingswinst moet gaan regeren. „Als zij zich om een of andere reden buiten spel plaatst, zal het van de omstandighe den afhangen welke conclusie wij dan trekken". In het verkiezingsprogram van D'66 staat onder meer dat er in de ko mende kabinetsperiode een meerjarig sociaal contract moet worden ge sloten tussen overheid, werkgevers en vakbeweging ter bestrijding van de werkloosheid. Er moeten daarbij afspraken worden gemaakt over ar beidstijdverkorting (atv) van gemiddeld 10 procent voor de komende vier jaar. Dat zou 150.000 extra banen kunnen opleveren. Voor de atv moet 2,5 procent loon worden ingeleverd. Om de koopkracht te handhaven wil D'66 de belastingen en premies met jaarlijks zo'n drie miljard verlagen. dam hebben de ambtenarenbon den AbvaKabo en CFO gistermid dag een korte gedachtenwisseling met de Amsterdamse wethouder T. van den Klinkenberg gehad. Vol gens actievoerder Cor Ronner kwam de wethouder niet met nieu we voorstellen in het kader van de onregelmatigheidstoeslag. Wel overhandigde de wethouder de AbvaKabo een brief van B en W, waarin werd gevraagd in hoeverre de steun van de ambtenarenbond reikt bij de Amsterdamse brand- Volgens woordvoerder Aad Ver geer heeft zijn bond de acties over genomen. „Maar", zo benadrukte hij, „wij zijn niet van plan ook bij andere gemeentelijke diensten ei sen te stellen voor het personeel. Dit is een actie van de brandweer en daar blijft het ook bij", aldus Cor Ronner. De actievoerende brandweerlie den kregen van het actiecomité gistermiddag te horen, dat het niet uitgesloten is, dat het gemeentebe stuur een kort geding aanspant te gen de AbvaKabo. Ook Aad Re geer houdt daarmee rekening na de brief van B en W. Daarin wijst het college nog eens op de risico's van de actie voor de paraatheid. Brandweercommandant Herkemij wees al eerder op deze risico's die alleen maar groter worden als de Amsterdamse brandweer de acties gaat uitbreiden. Morgenmiddag praten gemeen tebestuur en actievoerders op nieuw met elkaar. Met Freud is het al niet anders ge steld dan met andere goden. Bij le ven en welzijn werd hij niet op zijn juiste waarde geschat. De latere be wieroking leidde andermaal tot een flinke groep tegenbewegers en nu is dan eindelijk een tijdperk aangebroken waarin zijn feitelijke betekenis aan een nuchter oordeel wordt onderworpen. In zo'n fase zijn voor- en tegenstanders veelal niet meer zo gemakkelijk te onder scheiden en kunnen critici met im- ponererende argumenten elkaar niettemin vinden op de noemer dat Freud, om met Martin van Ame- rongen in de Groene te spreken: "In de eenentwintigste eeuw (en verder) onaantastbaar de kam pioen van de common sense zal blijven". Morgen, vrijdag 1 november, staat niet alleen in het teken van de besluitvorming rond de kruisra ketten. In het hoofdstedelijke Pa- radiso wordt op die geboortedag van Dora, Freuds belangrijkste pa tiënte, een poging gedaan tot (her oriëntatie op de Weense meester. Aanleiding voor de Groene Am sterdammer om hoofdredacteur Van Amerongen twee pagina's te laten vullen over "Sigmund Freud versus de Oostenrijkers, Zwitsers, Fransen, Nederlanders, Engelsen en Amerikanen". Een wat te pretentieuze bekop- ping voor dit sfeerverhaal over een gang naar het Freud-museum en een bescheiden schets van de op positie. "Alice Miller betoogt dat Freud weinig van vrouwen en niets van kinderen heeft begrepen. Ka- rel van het Reve noemt diens wel haast volstrekte onverschilligheid tegenover de feiten. In Frankrijk heeft het hedendaagsch feminisme Freuds korte dikke plasser ter dis cussie gesteld en betoogt dat niet Sigmund maar zijn vrouw Martha de psychoanalyse heeft uitgevon den". "Maar", aldus Van Amerongen, "het verzet komt vooral uit de Ver enigde Staten, vanouds het tweede vaderland der psychoanalytici. De aanvoerder van de vadermoorde naars is Jeffrey Masson". Deze Masson, een van de twee in leiders in Paradiso, komt aan bod in het kleurkatern dat Vrij Neder- Freud: kind van zijn tijd. land deze week aan Freud wijdt. Hij was voorbestemd het Washing- tonse Freud-archief te gaan behe ren, maar werd op de valreep ont slagen omdat hij op basis van ma teraal uit dat archief ook minder vleiende conclusies trok. Bijvoor beeld dat Freud veel meer dan zijn pleitbezorgers willen toegeven, een kind van zijn tijd was. Günter Wallraff Halil Gür ijkt de lezers van De Tijd wat treurig aan. Hij is Neder lander van Turkse afkomst en is verbaasd over het tumult rond het jongste boek van Günter Wallraff die gedurende 2Vz jaar als Turkse gastarbeider in de Bondsrepubliek werkte en als oud vuil werd behan deld. Hij vraagt zich af: "Was dit boek noodzakelijk? Is het een nieuwe ontdekking dat gastarbei ders zo slecht worden behandeld? Waarom levert dit boek zoveel reacties op"? Hail schreef zelf het eveneens niet onopgemerkt geble ven boek Gekke Mustafa en wijst er nog eens op dat buitenlanders in Europa al 25 jaar op verschillende manieren berichten over hun deer niswekkende positie. Met vaak nog belastender feiten dan Wallraff nu aan het licht bracht. Zijn relaas kan maar tot een conclusie leiden: ook als het om buitenlanders gaat, wor den ervaringen van landgenoten serieuzer genomen. De als Turk vermomde Duitser heeft meer au toriteit dan de Turk in hart en nie ren. Gür gelooft niet dat het boek feitelijk veel invloed zal hebben. Titus Brandsma De Tijd wijdt het omslagartikel aan de zaligverklaring, dit week einde, van de Nederlander Titus Brandsma. Na Peerke Donders, de tweede zaligverklaring van een Ne derlander in vier jaar. "Daar moet meer achter steken", vermoedt Ton Crijnen en na een portret van Brandsma komt hij tot de conclu sie dat dat ook het geval is. "Met het zaligverklaren van Brandsma slaat het Vaticaan twee vliegen in een klap. Een milde klericaal aan wie niemand zich een buil kan val len wordt ten voorbeeld gesteld aan ontkerstend Nederland in de hoop dat dit tegenwicht zal bieden aan het proces van popularisering en secularisatie hier te lande. Daar naast presenteert men de wereld triomfantelijk een felle katholieke bestrijder van het nazisme, om zo het eigen falen op dit punt te ver hullen. Alle schuld wordt op de na zi's gegooid; van enige zelfkritiek blijkt niets". Fassbinder Is het toneelstuk Der Müll, die Stadt und der Tod ja dan nee anti semitisch? De dramaturg van het stuk Heik Holefleisch zegt in de Haagse Post uiteraard van niet. Hij verwijt de vele critici het stuk niet te hebben gelezen en het niet in de juiste proportie te willen zien en al evenmin oog te hebben voor de be doeling van auteur Fassbinder. In de Groene echter komt Jana Da- nielové na lezing tot een geheel an der conclusie: "Natuurlijk is het stuk antisemitisch, dat merkt ie dereen die het leest'. Centraal staat een ryke jood die als speculant tot de architecten van de skyline van Frankfurt behoort. "Als van de tien speculanten in de stad er acht joods zijn, dan kun je daar niet om heen", aldus de pleitbezorgers van het stuk. De joodse gemeente in de Bondsrepubliek wordt uitgeno- digd te kijken en een mening te ge ven. Jammer nou dat er in West- Duitsland geen joodse gemeente meer bestaat. Klein-links In HP een groot verhaal over het lot van de kleine politieke partijen in Nederland. Samenwerken of niet? Een dilemma dat tot veel ru zie en tweespalt heeft geleid. De kleintjes hebben een uiteenlopen de achtergrond, maar gaan wel steeds meer op elkaar lijken. Jan sen van Galen maakte een rond gang door het land en eindigt zijn artrikel met een uitspraak van André Roelofs: "In de kring van klein-links ontbreekt het besef dat veranderen van de werkelijkheid moet beginnen met het aanvaar den van de werkelijkheid". Uiterst smakelijk is het inter view van Van Weezei en Van Tijn in VN met dr. S.I.P. van Campen, ex-kabinetschef van de NAVO en in die functie lang de schaduw van Luns. Een beschaafd en kalm for mulerend man. Hij constateert zonder veel drukte: Nederland heeft nooit zoveel invloed in de NAVO gehad, dus kan ook weinig verliezen. Nederland zal zijn eigen rol blijvén overschatten. De vrees dat Nederland eruit ligt als er geen kruisraketten worden gepaatst, is een tikkeltje overdreven. TON VAN BRUSSEL AMSTERDAM (ANP) - De rechter commissaris in Amsterdam heeft gisteren opnieuw tegen de zin van het Openbaar Ministerie zeven ver dachten van openlijke geweldple ging vrijgelaten. Maandag werden 29 verdachten, die vorige week bij de rellen na een ontruiming in de Staatsliedenbuurt waren aange houden, vrijgelaten. Tegen vijf van deze vrijlatingen ging het Open baar Ministerie in beroep. De zeven die gistereng hun cel mochten verlaten zijn mensen die bij de ongeregeldheden in Amster dam op vrijdag, zaterdag en zon dag werden aangehouden. Over het verzoek van het OM tot het in voorlopige hechtenis stellen van vijf anderen beslist de rechter commissaris vandaag. Worden ook deze vrijgelaten dan zitten nog slechts twee van de in totaal 43 ar restanten vast. Ruim tweehonderd (schatting van de politie) krakers en sympa thisanten hebben gisteravond in Amsterdam meegelopen met een stille fakkeltocht ter nagedachte nis van de vorige week in een poli tiecel overleden kraker Hans Kok. De tocht verliep, zoals ook de be doeling was van de organisatie, zonder problemen. De winkeliers aan de Amster damse Nieuwendijk gaan burge meester van Thijn voor de recht bank dagen. De ongeveer 100 leden van de Stichting Winkeliersbelan- gen Nieuwendijk willen Van Thijn in kort geding dwingen snel maat regelen te nemen tegen de overlast die zij zeggen te ondervinden van drugsverslaafden en het gokspel letje 'balletje, balletje'. Het geding dient morgen voor de rechtbank in de hoofdstad.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15