Nieuwe reus op gebied compact disc Vissers kunnen winterstalling opzoeken EG verbiedt steun aan staalbedrijven Europese vakbonden klagen 'tactiek'van Unilever aan BEDRIJFSTERREIN Sporthuis Centrum gaat uitbreiden in buitenland Toegewezen vangsthoeveelheden zijn al weer op TE KOOP BEL GEMEENTE SASSENHEIM 02522-19100 WOENSDAG 30 OKTOBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 Philips samen met Du Pont LONDEN (GPD) - Philips en de Amerikaanse multinatio nal Du Pont hebben een gezamenlijke onderneming op gericht die zich gaat bewegen op de zich sterk uitbrei dende markt van de optische discs, waartoe onder meer compact discs, beeldplaten en geheugen discs behoren. De nieuwe onderneming krijgt de naam Philips Du Pont Optical (PDO). Het nieuwe bedrijf, waarin Philips maken. In 1990 moet de totale pro- en Du Pont elk een aandeel van 50 duktie zijn opgelopen tot 200 mil- procent hebben, wordt direct de joen. grootste onderneming ter wereld op het gebied van optische discs, zo zei G. Jeelof, vice-voorzitter van de raad van bestuur van Philips, gisteren in Londen. PDO moet I Uit deze cijfers spreekt de ver wachting van Philips en Du Pont dat de belangstelling voor compact discs de komende jaren sterk zal groeien. In eenheden gerekend vanaf begin volgend jaar operatio- (vergeleken dus met grammofoon neel zijn. De onderneming zal i beginfase een vermogen van 450 miljoen gulden hebben, en werken vanuit onder meer Eindhoven. Hannover en het Amerikaanse Wil mington. door Henk Dam PDO moet snel groeien, en in 1990 moet er voor 1,5 miljard gul den aan kapitaalsinvesteringen in het nieuwe bedrijf zijn gedaan. De verwachting is dan dat PDO 3500 mensen in dienst zal hebben in vestigingen in de Verenigde Sta ten, Europa en Japan. In datzelfde jaar, aldus gisteren de heer Jeelof, zal PDO volgens de plannen een kwart van de 12 mil jard gulden grote markt op het ge bied van optische discs in handen hebben. De helft van dat bedrag zal kernen uit de consumentenmarkt (compact discs en beeldplaten), platen en cassettes), bezetten pact discs nu 4 procent van de ge- luidsmarkt; de verwachting is dat dat in 1990 50 procent zal zijn. Nog hoger zijn de verwachtingen gespannen waar het gaat om discs die allerlei gegevens kunnen op slaan, waarbij onder meer schijven met een doorsnee van 12 centime ter die elk 250.000 pagina's tekst kunnen opslaan. De markt voor de ze discs is nog maar nauwelijks ge opend. BORN (GPD/ANP) - De nieuwe auto, die Volvo vanaf februari volgend jaar in de fabriek in het Limburgse Bom van de lopende band laat rollen, wordt de Volvo ES. Het wordt een sportieve familie-auto met een nieuw ont wikkelde 1721 cc-motor van Re nault, die 'goed' is voor een top- j snelheid van boven de 190 km per uur. Prijs: 35 tot 45.000 gul- I den. Aan het nieuwe model is zes jaar gewerkt. Volvo Car heeft >r de ontwikkeling een deel de driekwart miljard gulden benut die het rijk tussen 1981 en 1983 verstrekte. Een deel daar van moet worden terugbetaald. Met de 480 ES appelleert Volvo aan een zeer bepaalde klanten kring, die omschreven wordt als „mensen met een hoger oplei- Volvo voor mensen 'met nadrukkelijke levensstijl' dingsniveau tussen de 25 en 40 jaar met een nadrukkelijke le vensstijl". De auto zal volgend voorjaar op de autosalon van Genève wor den gepresenteerd. Het is de eer ste Volvo in de ruim zestigjarige geschiedenis van dit automerk die voorwielaandrijving zal krij gen. Het wordt ook de eerste in Nederland geproduceerde Volvo die ook in de Verenigde Staten verkocht gaat worden. Om op die Amerikaanse markt een kans te maken, moet de nieuwe Volvo aangepast zijn aan de strenge Amerikaanse eisen wat betreft uitlaatgassen. Met de 480 ES introduceert Volvo het topmodel van de toe komstige 400-serie. Na het sport- model zullen tussen 1986 en 1990 nieuwe modellen op de markt komen die Volvo 440 en 460 zul len gaan heten, al dan niet met toevoeging van enkele letters. Volvo wil echter nog niet tornen aan het succes van de huidige 300-serie, die steeds beter ver koopt en waarvan er dit jaar naar verwachting 110.000 in Bom zul len worden gebouwd. (foto anpi LUXEMBURG (ANP) - De Euro pese ministerraad heeft in de afge lopen nacht in Luxemburg over eenstemming bereikt over het Eu ropese regime voor de staalsector dat na 31 december van dit jaar ge volgd moet worden. Hoofdpunt is een verbod op nationale financiële steun aan staalbedrijven. Uitzon deringen zijn er voor investeringen die met het milieu te maken heb ben of met onderzoek en ontwik keling. Verder zal er nog drie jaar steun gegeven mogen worden voor staalbedrijven die volledig hun deuren sluiten. Tegelijkertijd zullen de Europe se staalbedrijven niet langer ge bonden zijn aan een quota-systeem voor wat betreft hun produktie van betonstaal en beklede plaat. Vooral het loslaten van het quotasysteem voor beklede plaat is van belang voor het voornaamste Nederlandse staalbedrijf, Hoogovens. Toch heeft de Nederlandse vertegen woordiger in de raad, drs. H. Leli- veld, (directeur-generaal industrie van het ministerie van Economi sche Zaken) tegen dit onderdeel van het door de Eg-commissie voorgestelde „pakket" gestemd. Hij deed dat omdat Nederland wenste dat meer staalprodukten uit het quotasysteem zouden wor den gehaald. Wat weer wel in de Nederlandse kraam te pas komt is dat de pro duktie van wals-draad niet volledig is vrijgegeven. Dat zou namelijk een forse prijsdaling voor dat pro- dukt hebben betekend. Dat zou een forse strop hebben betekent voor het Nederlandse bedrijf Ned- staal Hat Hip walsHriaaH digt. Leliveld zei na afloop van de raad dat het resultaat bij de Neder landse delegatie een „gemengd ge voel van tevredenheid" had opge roepen. „We hebben een stap in de goede richting gedaan, maar het had beter gekund", zo zei hij. Amerika De onderhandelingen tussen de EG en de Verenigde Staten over de toekomstige Europese staalexpor- ten naar Amerika verlopen intus sen uiterst stroef. Willy de Clercq, de Europese commissaris voor bui tenlandse betrekkingen, verklaar de gisteren in Luxemburg dat er wel enige beweging in het Ameri kaanse standpunt zit, „maar nog zeer onvoldoende". „Eigenlijk lig gen alle problemen nog op tafel", aldus De Clercq. Washington heeft, zoals bekend, geeist dat de Gemeenschap (met ingang van 1 januari) voor een pe riode van 5 jaar de uitvoer van al haar staalprodukten naar de VS beperkt tot 3,99 procent van de Amerikaanse consumptie. De Amerikaanse eis is voor de EG on acceptabel. Wat de Amerikanen willen kan ook voor de Nederland se staalindustrie een grote schade post betekenen. De export van Hoogovens lag, als gevolg van Amerikaanse beperkingen, in de jaren '83 en '84 per jaar al 100.000 ton lager dan voorheen. Ruwe becijferingen leren dat dit het Nederlandse bedrijf zo'n 100 miljoen gulden per jaar heeft ge kost. Als de Amerikaanse eis door de EG ingewilligd wordt zal Hoog ovens opnieuw getroffen worden. ROTTERDAM (GPD/ANP) - Vrij dag 1 november belooft een histo- de andere helft uit de industriële rische dag te worden voor het Uni- i professionele markt (geheugen discs). Direct al vanaf volgend jdSr zal PDO veruit de grootste leverancier van voorbespeelde compact discs zijn. De capaciteit van de bestaan de Polygram-fabriek voor compact discs in het Westduitse Hannover, nu al de grootste ter wereld, zal worden verdubbeld tot 50 miljoen stuks per jaar. Daarnaast zal begin volgend jaar een fabriek voor compact discs in het Amerikaanse Kings Mountains worden geopend, die nog eens 50 miijoen compact discs per jaar gaat Kort Zakelijk lever-concern. Voor het hoofdkan toor van de multinational in Rot terdam vindt die dag een protest plaats van naar schatting 3000 Vakbondsbestuurder Nol de Jong van de Industriebond FNV: „De ene baan na de andere zie je bij Unilever verdwijnen. In Engeland werkten in 1980 nog 85.000 mensen bij Unilever, nu 58.000; in Duits land is het aantal werknemers te- EG-afdracht De Tweede Kamer is het er niet mee eens dat Groot-Brittannië en West-Duitsland worden gespaard bij de afdracht van btw aan de Eu ropese kas. Hij vreest dat Spanje en Portugal zo meer geld in de EG moeten steken dan zij zullen ont vangen. De Kamer stemde gisteren in met een verhoging van de maxi male btw-afdracht van ëén tot ma ximaal 1,4 procent. Groot-Brittan- nië betaalt vooralsnog 0,85 en Duitsland, als rijkste EG-land, 1,28 procent. Tinprijs De Boliviaanse regering stig bezorgd werknemers. Een protest gericht ruggelopen van 35.300 tot 29.000 en tegen de afbraak van de werkgele- in eigen land van 14.700 in 1980 tot genheid bij het concern. Werkne- 10.850 nu". Grote klappen vielen er mers uit West-Duitsland, Oosten- bq voorbeeld bij de vleesgroep, de rijk, Scandinavië, Frankrijk, Bel- diepvriessector (Iglo) en in de che- gië, Engeland en Spanje komen er- mie. voor over. Aan de andere kant vinden er Frauderend oliebedrijf failliet ARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft het onlangs in op spraak geraakte inzamelings- en verwerkingsbedrijf voor afgewerkte olie Holding Bos in het Gelderse Beuningen failliet verklaard. Ruim vijftig werknemers staan op straat. De vorderingen van leveranciers, bankiers en belastingdienst op het bedrijf, dat ook een vestiging heeft in Delfzijl, waren opgelopen tot enkele tientallen miljoenen guldens. Holding Bos kwam in het verleden verscheidene keren in het nieuws omdat de onderneming tal van milieuvoorschriften aan zijn laars zou lappen. Enkele maanden geleden startte bovendien een justitieel onder zoek naar mogelijke subsidiefraude bij de bouw van een nieuwe olie- verwerkingsinstallatie in Delfzijl, gepleegd door beide directeuren van Bos. Minister Winsemius (milieu) trok deze zomer de vergunningen van het f in voor de opslag en verwerking van olie en chemische afvalstof- Beuningen. miljardendansen plaats, zoals kort geleden toen Unilever tevergeefs het grote Amerikaanse bedrijf Ri- chardson-Vick's probeerde over te nemen. „Wat we willen weten", zo zegt Nol de Jong, „is waarom er duizenden mensen uitvliegen bij een jaarlijkse winst van 12 pro cent". Sinds 1970 is Unilever volgens Nol de Jong: 'De ene na de andere de bonden bezig nevenactiviteiten baan verdwijnt bij Unilever!' af te stoten en hoofdactiviteiten voor een deel te verplaatsen naar Azië, Afrika (lage lonen) en Noord- Amerika. Voor zijn verkoop en winst is Unilever echter goeddeels afhankelijk van Engeland, Neder land en West-Duitsland. „Er zijn nog genoeg activiteiten van Unile ver die in West-Europa erg veel geld opleveren", aldus De Jong. „Alleen, een uitbreiding van het werk in ons land kunnen onze buik schrijven". L De werknemers zullen vrijdag de concernleiding een petitie en handtekeningenlijsten overhandi gen in een poging Unilever inter nationaal overleg af te dwingen. „Als er geen internationaal overleg plaatsvindt tussen de vakbewe ging en het concern, zal altijd het risico blijven bestaan dat we tegen elkaar worden uitgespeeld. Daar (foto GPD) willen we eindelijk een keer van af. Maar het concern verdomt het ge woon erover te praten". Unilever beaamt dat het bedrijf niet voelt voor internationaal over leg met de vakbonden. Het bedrijf heeft er herhaaldelijk op gewezen dat dat sociale stelsels, voorschrif ten en regelingen in de diverse lan den aanzienlijk verschillen. Daar- welop om bespreken Unilever-onderne- mingen alleen op lokaal of natio naal niveau met de vakbonden, al dus het concern. Wat Nederland betreft wijst Unilever erop dat de reorganisaties bij de vleesgroep en de diepvriesgroep noodzakelijk waren om de bedrijven na verlie zen van tientallen miljoenen gul dens over een reeks van jaren weer een basis te verschaffen voor de toekomst. AMSTERDAM (GPD) - Sporthuis Centrum is van plan de succesvolle formule van recreatieparken in Ne derland ook in andere landen toe te gaan passen. Volgend jaar wordt begonnen met de bouw van een tweede recreatiepark in het Belgi sche Lom mei en een park in Enge land, bij Nottingham. De bedoe ling is in Engeland verder uit te breiden, maar ook aan Frankrijk wordt gedacht. Om de uitbouw van de onderne ming te financieren, zal Sporthuis Centrum het kapitaal vergroten door een miljoen nieuwe aandelen uit te geven van nominaal twee gulden tegen een koers van 72,50 gulden. Daarnaast zullen 600.000 bestaande aandelen worden her plaatst. Het gaat hier om aandelen die afkomstig zijn van de Stichting Levend Water, de ideële stichting waaraan hoofddirecteur en oprich ter van Sporthuis Centrum P. H. Derksen vorig jaar al zijn aandelen schonk. Sporthuis Centrum behaalde in 1984 een omzet van 227 miljoen en een winst van 22 miljoen. Voor dit jaar wordt gerekend op een omzet van 254 miljoen en de winst zal dit jaar op circa 28,5 miljoen uitko- De activiteiten van Sporthuis Centrum begonnen in 1967 met 30 bungalows. Nu beschikt het be drijf over acht parken met in totaal 3985 bungalows. Volgend jaar wordt het negende park geopend in de buurt van Gennep met nog eens 600 bungalows. Volgens Derksen zijn de parken het hele jaar door voor 90 procent bezet en beschikt Sporthuis Centrum over 10 procent van de georganiseerde bungalowmarkt in Nederland, met een marktaandeel van 50 procent. Het aandeel van buitenlanders in de verhuur neemt snel toe en be droeg vorig jaar 13 procent van de verhuuromzet. Die verhuuromzet bedroeg in 1984 122,4 miljoen. De rest kwam uit de horeca-activitei- ten en de winkels in de parken en de bestedingen van gasten in ande re recreatieve voorzieningen. Daar mee is tevens de eenvoud van het concept van Sporthuis Centrum aangegeven. Een park waar de be zoeker in feite niet meer uit hoeft, waar hij alles vindt en zich ook bij slecht weer kan vermaken. Volgens Derksen is die formule zonder enige probleem naar ande re landen te verplaatsen, al heb je er wel af en toe slecht weer bij no dig. Reden waarom hij niets ziet in Sporthuis Centrum-parken in Spanje. In Engeland ziet hij echter grote mogelijkheden. Zeven par ken moeten daar wel te realiseren zün. IJMUIDEN - Het ziet ernaar uit rufrtnfuolonle dat gr00t deel va" de neder" tv,.. ji f aTl 'andse vissersvloot binnenkort trnpnp. De handel is tydelijk opge- werkeloos aan de wal ligt. De aan sch,°*nadat de marktprijs met bij- Nederland toebedeeldevangstquo- na 1000 dollar per ton is gezakt. Na ta voor 1985 iin helanp- gas is tin voor ^"^^oeg failhe- rijk deei opgevist. Nederlandse vis- oor. ,r,om.roo coco. sers zjjn van mening dat deze situa- tie het gevolg is van een falend Staatssecretaris te land, dat al een vierweekse sta king van tinarbeiders moest werken, de belangrijkste valuta- overheidsbeleid" Ploeg van het ministerie van land- bouw en visserij wuift die kritiek Kabeljauw van de hand. Hij is van mening datT de vissers er goed aan zouden doen de hand in eigen boezem te steken en heeft strenge strafmaatregelen in het vooruitzicht gesteld voor vis- die het vangstverbod bij her- door Eli Vlessing bron. De verkoopprijs deze daling was al minder dan de produktiekosten in Bolivia. Wilton-Fijenoord De scheepswerf Wilton-Feij- enoord heeft van de rederij Town- send Thoresen een order van f 40 miljoen gekregen voor de verbou- haling negeren, wing van de schepen „Baltic Fer ry" en „Nordic Ferry" tot gecombi neerde passagiers- en vrachtsche pen voor de dienst tussen Zeebrug- ge en Felixtowe. De verbouwings- D Droblematiek werkzaamheden omvatten onder Neder&ndse vissers op het ogen. meer een geheel nieuwe accommo- blik worden geconfronteerd, komt voor 650 Passagiers. zeker niet a,| een donderslag hlJ cirjig heldere hemel. Jarenlang is er over en weer uitvoerig kritiek geleverd De Oostenrijkse skifabrikant op de capaciteitsvergroting van de Kastle gaat de produktiecapaciteit vissersvloot. Belangenorganisaties met vijftien procent vergroten. De verweten het de overheid dat men omzet steeg vorig jaar met zes pro- onverkort premies bleef verstrek- cent. Er werden 295.000 paar skies ken op de nieuwbouw van vissers- verkocht, waarvan de helft in het schepen. Bij de overheidscontrole buitenland. op de naleving van vangstquota werd veel 'door de vingers gezien'. ADVERTENTIE Probleemloos ontwikkelde zich aan alle visafslagen een grijs viscir- cuit; vis die wel via de afslagen werd verhandeld maar dankzij een administratieve manoeuvre, bui ten de quoteringsregeling werd ge houden. Met het officieel van kracht worden van het EG-visserij- beleid in 1984 kwam het einde van die periode van wildgroei in zicht. Voor kabeljauw beschikt de Ne derlandse vissersvloot over een to taalquotum van 26.480 ton, die in middels is opgevist op 4649 ton na die is gereserveerd voor de speci fieke kabeljauwvissers. Wat betreft schol en tong is de situatie wat minder duidelijk, omdat de hoe veelheden hier per individuele vis ser zijn toegewezen. Daarbij doet het verschijnsel zich voor dat be paalde vissers voor het einde van het jaar hun quotum hebben opge vist terwijl collega's aan het einde van het jaar nog "over" hebben. In Urk had men daar aanvanke lijk iets op gevonden. De Produ centenorganisatie Oost voegde de individuele vangstquota van 127 scholvissers bij elkaar tot een groepscontingent. Daarmee werd de mogelijkheid geschapen om vis sers die hun eigen quotum hadden volgevist te laten doorvissen op het nog niet volgeviste quotum van hun collega's. Nu het totaal van al die bijeengebrachte quota is opge vist, lonkt Urk naar de individuele quota van collega's uit andere vis sersplaatsen die nog niet volgevist zijn. Bij Ploeg zullen ze geen gehoor binden. "De Urkers hebben altijd op de bres gestaan voor bescher ming van hun eigen groepscontin gent. Er kan geen sprake van zijn dat zij nu een bedreiging worden voor die vissers die naar mijn me ning terecht rekenen op dezelfde bescherming van hun individuele quotum", zo meent de staatssecre taris. Moedig volk Binnen de gelederen van de vis sers zijn de meningen over oorzaak en wat er nu dient te gebeuren, ver deeld. Over en weer worden ver wijten gemaakt over het niet nako men van afspraken betreffende de Hogewoning) wekelijks aan te voeren hoeveelhe den. Ook zouden voorschriften met betrekking tot de minimum maten van bepaalde te vangen vis soorten stelselmatig worden over schreden. Kortom in visserijland is Leiden in last. Klaas van Duijn is voorzitter van de vereniging van schippers-eige- naren in Katwijk. "Laat over één ding geen misverstand bestaan", zegt hij. "Het vissersvolk is een hardwerkend en moedig volk. In deze bedrijfstak moet je nu een maal met je gezicht naar de zee blij ven staan. Er is de afgelopen jaren een ontstellende uitbreiding ge weest van de vangstcapaciteit van onze vissersvloot. Op zichzelf is dat- verklaarbaar. Met meer pk's heb je gewoon meer vermogen en dus meer mogelijkheden. Je vangt Dat is de praktijk geweest. Ter wijl op politiek niveau druk werd gedelibereerd over vangstbeper king, reageerden de vissers eve- rechts. Zij haalden snel een groter en sneller schip in huis uit vrees de dupe te worden van hun eigen braafheid. En als de één begint, •kan de ander niet achterblijven. Van Duijn erkent: "Ik heb daar zelf ook aan meegedaan. Je gaat tussen de wolkenkrabbers niet in een klein huisje wonen". Koppel koeien Gevolg is echter dat de vissers vloot momenteel lijkt op "een kop pel koeien op een te klein wei land", zoals Van Duijn het uit drukt. "Iedereen", vindt hij dan ook, "moet bereid zijn iets in te le veren. Er moet paal en perk wor den gesteld aan het maximum mo torvermogen. Laten we zégen op 2000 pk. Als er schepen weggesa neerd worden, moeten de daardoor vrijkomende pk's ter beschikking komen van vissers die met minder vermogen hun bedrijf uitoefenen". Eén ding wil hij daarbij voorko men. "Namelijk dat weggesaneer de schepen worden verkocht aan het buitenland. Die buitenlanders gaan ermee vissen. Je creëert daar mee nieuwe concurrenten. Meer Nederlandse vissers zullen bereid moeten zijn af en toe langere reizen te maken naar verderaf gelegen ge bieden. Onze eigen schepen maken regelmatig zesweekse reizen naar de Golf van Biscsqe en de Ierse Zee. De vis die daar wordt gevan gen, valt buiten de quoteringsrege ling. Ik weet het, niet iedere visser is daartoe bereid". Belangrijk is volgens Van Duijn ook dat er nu voor eens en altijd een einde komt aan de aanvoer van ondermaatse vis. "Er zijn nog steeds vissers die netten gebruiken waarvan de maaswijdte voldoet aan de voorschriften. Maar in die netten gebruiken ze zakken met kleinere mazen. Vissers die dat doen, zqn bezig hun eigen graf ie graven. De vis die wordt aange voerd moet goed aan de maat en van uitstekende kwaliteit zijn. Dan zit het erin dat de prijzen zeker zo'n procent of vijftien zullen aantrek ken". Tien procent meer Een mogelijkheid om Neder landse vissers toch het hele jaar hun beroep te laten uitoefenen, is een quotaruil met andere Europese lidstaten die het hun door de Euro pese Commissie toebedeelde quo tum niet opvissen. Engelse vissers vingen verleden jaar 17.000 ton schol van de 48.000 ton die hen was toebedeeld. De Denen mochten in 1984 33.000 ton schol vangen maar kwamen niet verder dan 22.000 ton. Van Duijn vindt daarom dat de Nederlandse quota in de toe komst met tien procent omhoog moeten. "Dat lijkt me alleszins reëel ge zien de hoeveelheden die andere Europese lidstaten toch niet benut ten. Verder zal iedereen zich moe ten houden aan de afspraken over wekelijks aan te voeren hoeveelhe den. Als je dan ook nog een stillig- regeling incalculeert en iedereen zijn kosten een procent of tien te rugschroeft - ook in de sfeer van de salarissen - dan is het mogelijk rendabel te vissen en te overle-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9