Gedegen Woede over vrijlating van krakers ^sssM Brandweerstaking breidt zich uit Grivnina: help nu anderen 'warm aanbevolen n Dierenbevxijders: 'We konden niet anders' nva s.. Md NAVO bekijkt kerntaken Milieuvriendelijk einde bladluis en huisvlieg WOENSDAG 30 OKTOBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Rechter in A'dam verrast Justitie AMSTERDAM (GPD/ANP/DPA) - Zowel het Openbaar Ministerie als de politietop in Amsterdam heeft gisteren verontwaardigd gereageerd op de beslissing van de rech- ter-commissaris om 29 van de in totaal 48 gearresteerde verdachten bij de krakersrellen in de hoofdstad vrij te la ten. De verdachten zijn gisteren op vrije voeten gesteld. Het Openbaar Ministerie overwoog gisteren tegen de be slissing in hoger beroep te gaan. Actie in Rotterdam, niet in Leiden Hoofdcommissaris van politie Val ken reageerde 'geschokt' op de vrijlating, die volgens hem in fla grante strijd is met het voorgeno men harde arrestatiebeleid. Poli- tiewoordvoerdr Wilting zei, dat de beslissing van de rechter-commis- saris van 'weinig realiteitszin' ge tuigt. Ontvoerde man bevrijd dank zij aansteker AMSTERDAM (ANP) - Het bureau zware criminaliteit van de Amster damse politie heeft gisteren een eind gemaakt aan de ontvoering van een 22-jarige man uit Rotter dam. De man wist in de woning in Amsterdam waar hij werd vastge houden, de aandacht te trekken van een voorbijganger door een aansteker met daaraan een briefje tegen diens hoofd te gooien. De jongeman werd door de poli tie bevrijd. Hij zat in een woning op de derde etage aan de Polanen- straat met handboeien vastgeklon ken aan de verwarmingsbuizen. Hij verklaarde tegenover de politie maandagavond in Rotterdam te zijn ontvoerd door twee mannen. Hun identiteit is nog niet bekend. Het motief voor hun daad was vol gens een woordvoerster van de po litie vermoedelijk, dat zij nog geld van de Rotterdammer tegoed had den. De politie kwam de zaak op het spoor toen een man die voor de wo ning stond, een aansteker met een briefje tegen zijn hoofd kreeg. Op het briefje stond 'Help, ik ben ont voerd. Bel de politie'. Hoewel hij aanvankelijk aan een grapje dacht, alarmeerde hij toch de politie. De 29 vrijgelaten arrestanten be hoorden tot een groep van 32 kra kers die door de politie werd aan gehouden in het donderdagmid dag door de krakers heroverde pand aan de Dr. Schaepmanstraat in de Staatsliedenbuurt. Twee an dere krakers uit die groep zitten nog in voorarrest, omdat zij eerder wegens geweldpleging met Justi tie in aanraking zijn geweest. Ook de vrijdag in een politiecel overle den kraker Hans Kok, die gisteren in alle stilte is begraven, behoorde tot de groep. Geen gevaar De rechter-commissaris had de 29 verdachten heengezonden na dat hem uit de antecedenten van de verdachten zou zijn gebleken dat er geen gevaar te duchten was voor herhaling van de strafbare fei ten. In dit geval dus openlijke ge weldpleging. Persofficier van Justitie mr. Wooldrik, gisteravond: „We zullen alle dossiers nog eens grondig stuk voor stuk bestuderen. Tenslotte hebben de krakers nog steeds het voornemen om het ontruimde pand opnieuw te kraken. Dus de kans op herhaling lijkt wel degelijk aanwezig". Volgens Wooldrik zullen de vrij gelaten krakers wel worden ver volgd, al zal er geen snelrecht wor den toegepast. In West-Berlijn zijn gisteren ar restatiebevelen uitgevaardigd te gen zeven mannen van 17 tot en met 32 jaar in verband met een ge welddadig protest wegens de dood van de Amsterdamse kraker Hans Kok. Zes van hen gooiden maan dag een wagen om in West-Berlijn. De zevende werd door een bewa ker verrast bij het ingooien van de ruiten van een bank. In Hamburg werden ruiten van twee Nederlandse bedrijven en van het consulaat-generaal inge gooid. Russische dissidente komt in Nederland aan AMSTERDAM (GPD) - "Nee, ik was niet bang dat er iets met ons zou gebeuren toen het vliegtuig waarmee we vanuit Moskou rich ting Wenen vlogen, terug moest omdat er ijs op de motoren zou zit ten. Ik wist dat we op weg waren naar onze vrijheid en dat niemand in de Sowjet-Unie ons daarvan af kon houden". Zo reageerde de na de emotievolle ontvangst op Schiphol aangedane Russische dissidente Irina Grivnina, ver moeid maar opgelucht bij haar aankomst in ons land iets na het middaguur gistermiddag. Jarenlange druk vooral vanuit ons land, met WD-fractievoorzit- ter Ed Nijpels als een van de grote pleitbezorgers en veel actie van vooral de Boekovski-stichting, re sulteerde uiteindelijk in de uitreis visa voor Irina, haar man Vladimir Neplekhovitsj en hun twee doch tertjes Masja van 13 en Jana van 3. Ed Nijpels, de man die zich erg heeft ingespannen om Irina en haar gezin naar ons land te krijgen, noemde het de mooiste dag uit zijn leven toen hij de dissidente op Schiphol mocht verwelkomen kort nadat KLM-vlucht 258 uit Wenen was geland. Nijpels was overigens niet de enige politieke figuur die aanwezig was, ook kamervoorzit ter Dolman en WD-kamerlid Voorhoeve verwelkomden het ge zin. Irina Grivnina pleitte vrijwel direct voor hulp voor haar lotgeno ten die nog gevangen zitten in Sowjet-cellen of -kampen. "Ik vraag u ook anderen te helpen op dezelfde wijze waarop u mij gehol pen heeft. Wij zijn enorm blij hier te zyn gekomen maar er blijven er nog zoveel achter in omstandighe den die veel slechter zijn dan de mijne ooit geweest zijn". Jaren heeft de strijd geduurd voordat de nu 40-jarige Sowjet-dis- sidente Irina Grivnina samen met haar man en hun twee dochtertjes de Sowjet-Unie mochten verlaten. Jarenlang ook heeft Irina in gevan genissen en binnenlandse verban ningsoorden gezeten, maar ze wist zich altijd gesteund vanuit ons (Vervolg van pagina 1) BRUSSEL (GPD/ANP) - Minister De Ruiter (defensie) heeft bij NA- VO-opperbevelhebber generaal Rogers aangedrongen op spoed bij zijn beoordeling van de Nederland se plannen voor het afstoten van atoomtaken. De regering wil dat commentaar liefst vóór 1 decem ber hebben, maar het is nog de vraag of Rogers zo snel zal werken. Wanneer de regering vrijdag een beslissing heeft genomen over de afstoting, wordt dat officieel mee gedeeld in een brief van de Neder landse ambassadeur bij de NAVO aan secretaris-generaal lord Peter Carrington. Deze vraagt daarna ad vies via verschillende organen en commandanten van de NAVO. Vervolgens deelt hij de uitkomst daarvan mee aan premier Lubbers, die daarna aan Carrington zal laten weten welke beslissing de Neder landse regering heeft genomen, ge hoord de NAVO-adviezen. Premier Lubbers heeft gisteren via een brief aan de Tweede Kamer opnieuw bevestigd dat de tweede brief van de Russische leider Gor- batsjov geen aanleiding geeft om het Nederlandse raketstandpunt te wijzigen. PvdA-leider Den Uyl vroeg gisteren opnieuw om open baarmaking van de corresponden tie tussen beide heren. De Stichting Miljoenen Zijn Te gen heeft gisteren via haar raads man mr. N.M.P. Steijnen voor de rechtbank in Den Haag geëist, dat de regering de volkenrechtelijke kanten van het raketverdrag met de Amerikanen laat onderzoeken. "Dit is het eerste verdrag ter we reld waarin de inzet van kernwa pens openlijk wordt gelegitimeerd. Het is een volkenrechtelijk diepte punt", aldus de stichting die daar over een kort geding tegen de staat heeft aangespannen. Dinsdag 5 no vember doet de rechter uitspraak. DEN HAAG (ANP) - TNO heeft nieuwe milieuvriendelijke metho den ontwikkeld voor de bestrijding van bladluis en huisvlieg, die zeer effectief blijken te zijn. Het gaat om middelen, waarin feromo nen worden toegepast. Feromonen zijn signaalstoffen die een dier produceert om een bepaalde boodschap aan zijn soortgenoten over te brengen. Het bekendst zyn de sexlokstoffen, maar er zijn nog vele andere. De door TNO ontwikkelde stof ter bestrijding van de bladluis bevat het alarmferomoon van het dier. Het is een schrikstof, waar mee een aangevallen bladluis soortgenoten waarschuwt zich uit de voeten te maken. De gealarmeerde luizen rennen bij het losla ten van het bestrijdingsmiddel inderdaad weg en laten zich van het blad vallen. Afhankelijk van de concentratie van de stof en de manier waarop deze wordt toegediend kunnen bladluizen zich zelfs als het ware 'doodschrikken'. De nieuwe methode voor de bestrijding van huisvliegen is geba seerd op het gebruik van een signaalstof, die de diertjes naar een apparaat lokt waar ze door een hoge elektrische spanning onmid dellijk worden gedood. Vooral bij gebruik in grote kippenstallen, waar deze vliegen een ernstig probleem vormen, werkt deze com binatie opvallend succesvol, aldus TNO. Voor de bestrijdingsstof van de bladluis heeft TNO samen met Denka Chemie een aanvraag voor toelating op de markt inge diend. land. Steun van de Nederlandse af deling van Amnesty International, van de Boekovski-stichting, van Nederlandse parlementariërs. Voorlopig verblijft Irina met man en kinderen in Amsterdam. CPN Samen met Robert van Voren van de Boekovski Stichting, een man die zich ook al jaren heeft in gezet voor het lot van Irina en de haren, kondigde Nijpels meteen een nieuwe actie aan om andere Sowjet-dissidenten hier te krijgen. "Dit is niet het einde van een actie, maar het begin van een nieuwe. We gaan zolang door tot de Sowjet- burgers een eigen keus krijgen te kunnen vertrekken naar het land waarin ze willen leven". Irina Grivnina, die officieel cor respondent in Moskou voor Else- viers Weekblad is geweest, hoopt hier haar journalistieke werk voort te zetten. Lof had Grivnina voor al le betrokkenen maar vooral ook voor de CPN en Ina Brouwer in het bijzonder. "Door de betrokkenheid van de CPN heb ik gemerkt dat communisten soms toch best aar dige mensen kunnen zijn". '100.000 scholieren staken tegen raket' NIJMEGEN (ANP) - De actiegroep Jongeren tegen Kernwapens ver wacht dat er vrijdag 1 november meer dan 100.000 leerlingen zullen deelnemen aan de scholierensta king uit protest tegen het verwach te kabinetsbesluit voor de plaat sing van kruisraketten in ons land. In meer dan 130 plaatsen worden voorbereidingen getroffen, aldus woordvoerder Ernst Lohuizen gis termiddag. In een reactie op de plannen liet minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) via zijn woord voerder weten dat 'vrijdag een ge wone schooldag is en de regels voor schoolverzuim bekend zijn'. Meer wilde de bewindsman er niet aan toevoegen. Lohuizen zei dat de actiegroep voor een staking heeft gekozen omdat „de regering de vrij vér gaande beslissing neemt om 48 kruisraketten te gaan plaatsen". AMSTERDAM (GPD/ANP) - De bezettingsactie bij de Amsterdam se brandweer krijgt een landelijk karakter. Het hoofdbestuur van de ambtenarenbond AbvaKabo ver wacht dat de actie die het perso neel van de hoofdstedelijke brand weer voert voor een betere betaling van de 60-urige werkweek en een hogere toeslag voor onregelmatige dienst, ook door andere korpsen in het land wordt overgenomen. De 350 man sterke Rotterdamse brandweer heeft al aangekondigd het voorbeeld van hun collega's in Amsterdam over te willen nemen. Vrijdag wordt over mogelijke ac ties in de Maasstad vergaderd. Ook Utrecht en Den Haag wor den genoemd als plaatsen waar de brandweer in actie zal komen voor een betere betaling. De Amster damse wethouder Van den Klin kenberg heeft de vakbonden uitge nodigd voor nieuw overleg, dat vanmiddag zou plaatsvinden. Vol gens Aad Regeer van de AbvaKabo moet het gesprek met de wethou der gezien worden als inleiding op mogelijke onderhandelingen. Commandant Herkemey van de Amsterdamse brandweer vreest dat de hulpverlening en brandbe strijding in de hoofdstad in gevaar komt wanneer de bezettingsactie bij de Amsterdamse brandweer nog lang voortduurt. De hoogste baas van de hoofdstedelijke spuit gasten zei dat gistermiddag, een paar uur nadat de brandweerlieden hadden besloten om de dienstver lening op te schorten. Per telex hebben Deventer, Eindhoven, Utrecht, Den Haag en Rotterdam laten weten vandaag deputaties naar Amsterdam te sturen; bijval komt er uit Leeuwarden, Zwolle, Breda, Arnhem en Groningen. Actieleider Ronner is tevreden over het verloop van de actie. De AbvaKabo besloot gisteren de sta kingskas open te zetten voor de Amsterdamse actie. Om wilde ac ties te voorkomen neemt de bond het voortouw bij de acties in Rot- tprHorn Volgens AbvaKabo-be- MISHANDELING (ANP) - Een 31- jarige inwoner van Margraten is gisteren veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Op 13 juli van dit jaar nam hij het anderhalf jaar ou de zoontje van zijn vriendin zo ste vig onderhanden dat het kind een dag later aan de opgelopen ver wondingen overleed. De officier van justitie had twee jaar gevange nisstraf geëist. stuurder en actieleider in Rotter dam Van Vugt willen ook 'zijn' brandweerlieden 400 gulden loons verhoging. De door het gemeente bestuur toegezegde verhoging van 143 gulden vindt Van Vugt 'te ma ger'. In het veertig brandweermensen tellende Leidse korps wordt niet aan stakingsacties gedacht. Ook in de brandweerkorpsen in de streek blijft het vooralsnog rustig. Program D'66: geen standpunt over raketten DEN HAAG (GPD) - D'66 ont houdt zich van een duidelijk stand punt over de plaatsing van kruisra ketten en de herziening van het so ciale stelsel. In het vandaag gepu bliceerde ontwerp-verkiezingspro- gramma ontbreekt een raketten- paragraaf, omdat de Democraten willen wachten op het besluit dat het kabinet hierover 1 november neemt. Daarna wil het partijbe stuur alsnog een tekst naar de le den sturen. Kandidaat-lijsttrekker Van Mier- lo heeft onlangs nog verklaard dat D'66 zal weigeren een eventueel gesloten plaatsingsverdrag met de Verenigde Staten open te breken, wanneer de Democraten na mei 1986 in het kabinet komen. In het ontwerp-programma houden de democraten ook een slag om de arm by het bepalen van een stand punt over de herziening van het stelsel van sociale zekerheid. D'66 wil de uitkomst van het overleg met werkgevers en werknemers af wachten, alvorens een definitieve keuze te maken over de vormge ving van een nieuw sociaal stelsel. Het concept-programma komt in grote lijnen overeen met de 'poli tieke boodschap' die Van Mierlo in juni uitsprak namens de Eerste- Kamerfractie. Ook bij het schrij ven van het vandaag gepresenteer de programma heeft de senator een hoofdrol gespeeld. D'66 heeft twee doelstellingen gekozen die qua 'ur gentie en prioriteit uitsteken bo ven de andere': het terugdringen van de werkloosheid en een hech tere samenwerking tussen de Eu ropese landen. ADVERTENTIE "LAMMY" PANTOFFEL: Van zacht bruine of grijze suède. Met dikke vacht gevoerd. De matt 35 t/m 45 zitten er deze winter EN NOG VEEL MEER AANTREKKELIJK GEPRIJSDE WINTERMODE. Leiden, Breestraat 142 -144. Tel. 071 -13 3 19 Vestigingen door geheel Nederland. Celstraffen geëist tegen vier leden Dierenbevrijdingsfront ADVERTENTIE Als het om een ziektekosten verzekering gaat laat u dan adviseren door een assurantie kantoor met dit vignet. Top-Adviseurs in Assurantiën Het advies van een NVA-assurantie-adviseur NVA Koningin Wilhelminalaan 12. 3818 HP Amersfoort UTRECHT (GPD) - "Dieren kun nen zichzelf niet bevrijden, daarom worden hun belangen behartigd door anderen die daar wel toe in staat zijn", zo verklaarde advocaat Wiewei gisteren voor de Utrechtse rechtbank de daden van het Die- renbevrijdingfront. Vier leden van het front stonden terecht, omdat ze in de afgelopen jaren verschillende keren dieren hebben vrijgelaten die voor proeven of de fok werden gebruikt. Officier van justitie Van Dijk sprak echter over diefstal en inbraak en eiste tegen de hoofdver- daphten, een 32-jarige vrouw en een 26-jarige man celstraffen van vijf maanden, waarvan drie voor waardelijk. Tegen de twee andere verdachten eiste hij drie maanden cel, waarvan twee voorwaardelijk. Het Dierenbevrijdingsfront heeft de afgelopen jaren verschillende proef- en fokdieren bevrijd. De op sporing was moeilijk omdat de da ders altijd vermomd waren. Pas begin dit jaar ontdekte de politie de identiteit van een paar van hen. De vier dierenbevrijders stonden terecht, omdat ze in Austerlitz op 12 mei 1984 beagle-honden hadden meegenomen. Verder lieten ze op 25 augustus 1984 in Ede en Groes- beek moerasbevers los. In Ermelo probeerden de dierenbevrijders op 10 december vorig jaar de elektro- cutieapparatuur te stelen, die door fokkers gebruikt wordt om de pels- dieren via een stroomstoot te do den. Toen dat niet lukte bespoten ze de vossen met een verfsubstan- tie, zodat de dieren hun economi sche waarde verloren. Ook hadden de vier verdachten samen met an dere sympathisanten van het Die renbevrijdingsfront verschillende verdachten op uitzondering mocht een v rechter. keren ingebroken in het TNO labo ratorium in Zeist, waar dieren ge fokt worden die in andere laborato ria van TNO als proefdieren wor den gebruikt. Een van de verdachten stond verder terecht, omdat hij de boek houding van een bedrijf in Soest had gestolen. Het bedrijf impor teerde in mei 1983 jonge baikalrob- ben die te vroeg bij de moeder van daan waren gehaald. De Utrechtse hoofdofficier van justitie zag des tijds van vervolging af. Inmiddels is de wet zodanig bijgesteld dat het importeren of verhandelen van dieren die te vroeg bij de moeder zijn weggehaald strafbaar is ge steld. Van de 25 geïmporteerde robben stierven er uiteindelijk 13. De dierenhevrijder hoopte via deze diefstal te kunnen aantonen dat er rij in de beklaagdenbank. Bij wijze van hen zijn hond Snoet bij zich houden van de (foto Anefo) nog meer mis was met de Soester importeur. Vreedzaam Volgens de dierenbevrijders wa ren de acties gerechtvaardigd, om dat het acties waren waarbij ze op kwamen voor de belangen van de dieren. "Dieren zijn niet gelijk aan mensen, maar hebben zeker een belangrijke eigenschap gemeen met de mensen en dat is het vermo gen om te kunnen lijden", aldus een gezamenlijke verklaring. Om dat jarenlang protesteren, folders uitdelen en andere vreedzame ac- tievormen niet hadden geholpen het lot van de dieren wezenlijk te verbeteren, besloten de dierenbe vrijders tot verdergaande acties. Volgens adocaat Van de Hoek volgden de dierenbevrijders alleen maar hun geweten. "Je kunt niet ophouden met protesteren omdat je indien je doorgaat de wet over treedt. In dit geval is dat een zin volle overtreding", aldus de advo caat. Hij verduidelijkte het met een voorbeeld. "Lekker Dier heeft on langs een vrachtwagen gestolen waarin varkens die aan varkens pest leden werden vergast. De uit laatgassen van de wagen werden in de ruimte waar de varkens zich be vonden gevoerd. Pas nadat Lekker Dier dit openbaar heeft gemaakt en de wagen tentoonstelde in Den Haag, kwam staatssecretaris Ploeg met een verordening om vier elek- trocutiewagens voor de varkens te laten bouwen. Niemand zal zeggen dat de actie van Lekker Dier straf baar is". Volgens de Groningse advocaat Boon hebben dieren ook een rechtspositie. "We moeten die po sitie vergelijken met die van be jaarden en zwakzinnigen. Ook voor deze categorie komen mensen, be langenverenigingen op. Zo ook voor de dieren. Het Dierenbevrij dingsfront is juridisch gezien het best te vergelijken met een voogd, een curator of een rechtspersoon als de Raad voor de Kinderbe scherming". Video Officier van justitie Van Dijk wil de geen discussie voeren over de vraag of dierproeven en het fokken van dieren voor bond en nertshan- del ethisch wel aanvaardbaar is. Na het zien van een videofilm die de advocaten in de rechtszaal hadden vertoond bekende de officier dat ook by hem de rillingen over het lijf liepen bij het aanschouwen van zoveel dierenleed. Op de video was onder andere een onverdoofde ca stratie bij jonge varkens te zien, het afkappen van snaveltjes bij kui kens, het afsnijden van kikkerbil letjes bij levende kikkers en het in spuiten van pure alcohol in ratten - om de vorming van maagzweren te bestuderen. Hij ging uit van de feiten zoals die bij hem op het bureau terecht waren gekomen. Volgens de offi cier waren de acties van het Die renbevrijdingsfront helemaal niet geboden. Ook hadden de actie voerders zich niet aan de spelre gels voor de burgerlijke ongehoor zaamheid gehouden. "Verdachten moeten dan bereid zijn om hun verantwoordelijk voor hun daden te nemen, dat is hier niet het geval. We hebben te maken gehad met mensen die geruime tijd anoniem zijn gebleven en zich ook niet be kend wilden maken". De officier die zijn verbazing toonde over de grote hoeveelheid post die hij de afgelopen maanden over deze zaak heeft gehad, wilde wel rekening houden met de prin cipiële overwegingen van de die renbevrijders. Ook zegde de offi cier toe dat er geen andere dieren bevrijders worden vervolgd in Utrecht. Volgens de officier moe ten de vier dierenbevrijders ook een schadevergoeding betalen aan twee slachtoffers van hun acties. Een fokker van moerasbevers moeten de Dierenbevryders 1500 gulden betalen en aan een fokker van vossen in Ermelo 20 gulden. De rechtbank doet op dinsdag 12 november uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5