Stevenshof naar duizend woningen Bouwactiviteiten bereiken volgend jaar hoogtepunt PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 30 OKTOBER 1985 De Stevenshof anno 1985: bouwkranen nemen een belangrijke plaats in. (foto wim Dijkm Vervolgen we de rit over de Stevenshofdreef dan zien we rechts van de weg (op de foto boven het toekomstige winkelcentrum) de dijkwoningen. Daarboven (iets bo ven het midden in de foto) het enige 'hoogtepunt' in de wijk, de flat op de hoek van de Helena Verburgstraat met de Stevenshofdreef. Weer naar links van de weg komen we grote aantallen woningen tegen die in aan bouw zijn. In dit gebied zal zich het komende jaar de belangrijkste bouwactiviteit afspelen. Bovenin de foto zien we de buurt, nabij de Haagse Schouw, waar in december 1982 de eerste paal werd geslagen voor de nieuwe woonwijk. (foto Frans Rombout) Op de luchtfoto (gemaakt eind augustus) is duidelijk zichtbaar dat de Stevenshofpolder een wijk van for maat begint te worden. Vergelijk maar met Koppel- stein (rechts boven in de foto), een toch ook niet geringe stadsuitbreiding van de laatste jaren, maar qua grootte inmiddels ruimschoots voorbij gestreefd door de Stevenshof. Dwars over de foto van rechtsonder naar linksbo ven) loopt de Stevenshofdreef, de belangrijkste weg in de nieuwe woonwijk. Rechtsonder is de entree van de wijk, waar het gemis aan een herkenningspunt zich duidelijk doet voelen. Het amorfe silhouet van het nieuwe stadsdeel zou kunnen worden doorbroken wanneer straks in het daarvoor aangewezen gebied, rechtsonder, enige markante (middel)hoogbouw zou verrijzen. Aan het begin van de Stevenshofdreef (rechts) zien we de witte woonwijk die wel een frisse aanblik biedt. Zwenken we -vervolgens naar rechts van de weg, dan zien we reeds de ronde vormen van het wijkwinkelcen trum dat in aanbouw is. Links daarvan zijn ook de contouren zichtbaar van het wijkpark (omringd door slotenlinksonder in de foto). Op de foto linksboven de witte woonwijk in de Stevenshofpolder. Hét is er, in afwachting van een nieuwe bestrating, even aanmod deren voor de vroege bewoners van de nieuwe wijk. Linksonder het winkelcentrum Stevensbloem in aanbouw. Op de voorgrond het nog bescheiden groen van het wijkpark dat reeds via een reeks bruggetjes toeganke lijk is. Rechtsboven: de belangrijkste weg die dwars door de Stevenshof loopt: de Stevenshofdreef. Aan weerszijden de zogenaamde dijk woningen. Over de weg wordt straks een fiets- en voetgangers brug aangelegd waarvan we (iets rechts van het midden in de foto) reeds het bruggehoofd zien. Daaronder een pittoresk plaatje van de nieuwe woonwijk. De op rukkende nieuwbouw aan de veen- watering, met op de achtergrond de gerestaureerde Stevenshofjes- molen in het nog maagdelijke pol dergebied. fantasieloos gebouw, maar wel een welkome afwisseling en een nuttig oriëntatiepunt in de nieuwe wijk. Nog enkele van deze 'hoogtepun ten' in de Stevenshof zijn zeker niet overbodig en zullen, indien wat 'spectaculairder' vormgege ven, ook de nodige aantrekkings kracht kunnen uitoefenen op men sen die anders dan anderen willen Eentonig De kwaal waar bijna alle nieuwe woonwijken in den lande aan lij den is dat ze allemaal op elkaar lij ken, of op z'n Hollands gezegd: geen eigen 'smoel' hebben. De Ste venshofpolder is daarop geen uit zondering. Het type eengezinswo ning, met een schuin dak en een tuintje, wordt eindeloos herhaald en geeft de wijk een eentonig ka rakter met een tekort aan herken ningspunten. De voor gestapelde bouw aangewezen vlek 26 in de Stevenshof (tussen de dreef en de spoorlijn) is eigenlijk de aangewe zen plek om de 'ingang' van de Ste venshof een meer eigen, contra strijker gezicht te geven. Hoe verfrissend een afwijkende bouwvorm, kleur of bouwmate riaal kan werken tussen de overwe gend uit bruine baksteen en kaaskleuren opgetrokken wonin gen in de Stevenshof blijkt uit de witte woonbuurt die is gebouwd tussen de Rijndijk en de Stevens hofdreef. Deze witte woningen, met grijze en rode accenten, zijn zo in de smaak gevallen dat ze vol gend jaar een vervolg krijgen. Op de dijk aan weerszijden van de Ste venshofdreef wordt aan één kant een langgerekt bouwblok neerge zet dat 72 woningen zal omvatten, met platte daken, die eveneens worden opgetrokken uit een witte kalkzandsteen. "Langzamerhand zal er wat meer variatie komen in de bouw", weet gemeente-ambtenaar Verkoren van de afdeling volkshuisvesting. De witte woningen en het genoem de woontorentje zijn een eerste aanzet daartoe, maar binnenkort zullen ook 82 energiezuinige wo ningen in aanbouw worden geno men met een serre-achtige uit bouw en 169 woningen waarvan een aantal zal opvallen door een reeks op kolommen rustende bo gen, een zogenaamde arcade. Durf Meer variatie en afwijkende kleuren, maar, het Mekka van de hedendaagse bouwkunst zal de Stevenshof niet worden. Ook al be weert de wethouder van volkshuis vesting, Tesselaar, "tabak te heb ben van de eenheidsworst in de Stevenshof", van een radicale koerswijziging is geen sprake. Be stuurders van woningbouwvereni gingen (die feitelijk als opdracht gever fungeren) ontbreekt het aan durf om echt vernieuwend bezig te zijn en het gemeentebestuur legt de weinig consideratie aan de dag om daarin sturend op te treden. Opzienbarende veranderingen staan er daarom niet op stapel. Voor mensen die wat meer kunnen betalen worden volgend jaar wel aardiger en royale koopwoningen neergezet, maar voor de huurhui zen blijft gelden dat ze soms wel erg dicht op elkaar staan en dat het er helaas allemaal armzaliger uit ziet dan nodig zou zijn. „Toch is de Stevenshof een po pulaire woonwijk aan het worden", werpen de gemeentelijke volks- huisvesters tegen. De belangstel ling voor de gloednieuwe wijk is groot en Leidenaren die er al zijn neergestreken wonen er over het algemeen naar hun zin. De vraag die critici zich stellen luidt: hoe lang nog? Ieder mens streeft er naar zijn leven stukje bij beetje wat welvarender in te richten. Zodra de inkomens weer stijgen zullen men sen hun woonruimte willen verbe teren of uitbouwen. Als men nu te veel woningen bouwt op een vier kante kilometer en op een niveau dat lager is dan men over tien jaar normaal vindt zullen mensen straks willen verhuizen naar een wijk waar men wel de ruimte heeft. Nu al is aantoonbaar is dat de be woners van de Stevenshof streven naar een luxueuzere woning met een eigen indentiteit: een andere voordeur en een luxe aanbouw- keuken in de nog maar net opgele verde woningen zijn-geen uitzon dering. De vraag is gerechtvaar digd of de bouw van goedkope huurwoningen niet teveel is afge stemd op de inkomens en de vraag van dit moment. Met inbegrip van de stelling dat volkshuisvesters moeten trachten aan de directe be hoefte te voldoen, en niet moeten bouwen voor de leegstand, is op vatting dat de nieuwbouw alleen maar goed, goedkoop en snel klaar moet zijn aan een revisie toe. Zui nigheid met vlijt zou anders wei eens kunnen omslaan in zuinig heid met spijt. Japanners Volgens de plannen zullen in de Stevenshofpolder in totaal zo'n 4500 woningen gebouwd gaan wor den. Af en aan rijdende betonmo lens, steigercontructies en hijskra nen zullen dus nog tot in de jaren negentig het silhouet van de nieu we woonwijk blijven bepalen en bijdragen aan de nodige accentver schuivingen. Maar, dat de Stevens hofpolder ooit garant zal staan voor alles wat de architectuur op dit moment te bieden heeft lijkt een onwaarschijnlijkheid. Wethou der Tesselaar van volkshuisvesting zei het zelf al: "Het wordt geen wijk waar we later groepen Japan ners doorheen zullen voeren". Op de foto boven de enige hoogbouw in de Stevenshofpolder, op de hoek van de Helena Verburgstraat met de Stevenshofdreef, die thans op een oor na is gevild. Onder een schets van het torentje in het plan Wilma dat niet zes, zoals op de tekening, maar acht bouwlagen hoog wordt. (foto Wim Dijkman) LEIDEN - Het was groen, het groeit als kool en het ruikt er naar verse bak steen: Leidens nieuwste woonwijk, de Stevenshof polder. door Jan Rijsdam Nog voor het einde van dit jaar zal de duizenste woning worden opge leverd in deze stadswijk in aan bouw. Dit betekent dat zo zoetje saan drieduizend Leidenaren in de Stevenshof zijn neergestreken. Een eerste mijlpaal in de nog jonge geschiedenis van de nieuwe woon buurt. De wijk in wording begint steeds meer de contouren te krijgen van een heus stadsdeel. Het is nog geen Merenwijk of een Morskwartier. Maar, het bouwlawaai maakt dui delijk dat de omtreklijn van de Ste venshof van dag tot dag groeit om zich weldra te kunnen meten met die van de andere Leidse uitbrei dingswijken. Volgend jaar zullen de bouwacti viteiten in de Stevenshofpolder zelfs een hoogtepunt bereiken. Binnen één jaar wordt opgestoomd naar het gereedkomen, dan wel in uitvoering nemen, van de tweedui zendste woning. Zo hoog blijft het tempo niet. In de loop van 1987 zal het aantal te bouwen woningen weer op een iets lager pitje worden gezet omdat nog steeds een fifty- fifty verhouding wordt nagestreefd tussen het bouwen in de bestaande stad en de stadsuitbreiding. Winkelcentrum Natuurlijk zal de Stevenshof straks niet uit louter woningen be staan. Langs de belangrijkste door gaande weg in de gloednieuwe woonwijk, de Stevenshofdreef, is momenteel ook het winkelcen trum 'Stevensbloem' in aanbouw. Op dit moment is er nog niet veel meer van te zien dan de eerste kale betonlaag waarboven twee enorme hijskranen heen en weer manoeu vreren. Boven de winkelruimten komen 96 woningen die gunstig zijn gelegen, op de zon, en met uit zicht over het toekomstige wijk park. Eind 1986 moeten de winkels en woningen worden opgeleverd. De bouwactiviteiten in de Ste venshofpolder zullen zich het vol gend jaar voornamelijk afspelen in het gebied ten zuidwesten van het winkelcentrum (zie luchtfoto). Een greep uit de plannen: bouwonder neming Wilma, uit Den Haag, vol tooid volgend jaar 181 koopwonin gen met een grote variëteit aan wo ningtypen: 'normale' eengezinswo ningen, maar ook luxe twee-onder één-kap Woningen, met garage, meerkeuzewoningen waarbij de koper kan kiezen uit een groot aan tal verschillende indelings- en af werkingsmogelijkheden en een ap partementengebouw, van acht ver diepingen hoog, aan de Veenwate- ring. Zo'n woontorentje is een uitzon dering in de Stevenshof. De (mid- del)hoogbouw die nog in de pen zit (vlek 26) zal waarschijnlijk voor een groot deel worden geschrapt omdat de belangstelling voor deze woonvorm gering is. Dat stelt de gemeentelijke planners wel voor de nodige problemen want de ex ploitatie van de Stevenshof valt gunstiger uit indien een plukje hoogbouw wordt gerealiseerd. Bo vendien wordt, uit stedebouwkun dig oogpunt, het scheppen van en kele hoogte-accenten in de wijk waardevol geacht. De nieuwe woonwijk zal straks voornamelijk bestaan uit huisjes met een tuintje die een weinig ge varieerde aanblik bieden. Het eni ge flatgebouw dat de Stevenshof thans rijk is, is weliswaar ook een

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4