Steeds Maatregelen voor Breestraat leveren NZH besparing op Eenrichtingsverkeer of autovrij rrfaS,dm DE TREIN DIE U NIET MAG MISSEN: DE CIRCUS- TREIN VANFISHER-PRICE Straks woningen in vroeger wijnpakhuis WOENSDAG 30 OKTOBER 1985 LEIDEN - Het instellen van éénrichtingsverkeer op het Noordeinde en de Bree straat, met uitzondering van openbaar vervoer en flets, zal een forse besparing op leveren voor de NZH. Het college van B en W verwacht, op grond van globale berekenin gen dat de rijtijden overdag met minimaal vier minuten, in twee richtingen samen, kunnen worden verlaagd. Dit betekent dat, van maandag tot en met zaterdag, in de middagperiode een bus uit de om loop kan worden gehaald. De op brengsten hiervan zullen, volgens de berekening van de gemeente, ruim 100.000 gulden per jaar bedra gen (minder chauffeursuren en minder kilometers). In een brief aan de minister van verkeer en waterstaat zeggen B en W dat op deze wijze wordt voldaan aan de opgelegde bezuiningingen voor 1986 zonder dat ingrijpende maatregelen in de dienstregeling nodig zijn, zoals het schrappen van een aantal ritten op de lokale dienst. De inhoud van de brief is besproken met vertegenwoordi gers van de NZH die zich met de gepresenteerde besparingsmoge lijkheid kunnen verenigen. In de clinch Het afgelopen jaar heeft B en W regelmatig met de NZH in de clinch gelegen over de bezuinigin gen op het lokaal openbaar ver voer. Een door de NZH gedaan voorstel om een aantal slecht be zette ritten per 1 juni van dit jaar te schrappen werd door B en W van de hand gewezen. De gemeente heeft daarop de vervoersmaat schappij een aantal alternatieve be sparingsmogelijkheden voorge legd waarbij het in hoofdzaak gaat om doorstromingsmaatregelen in de binnenstad van Leiden en het aanwenden van reclame-opbreng sten bij halte-accommodaties en op lokale bussen. In september jl. ontving de ge meente wederom een bezuini gingsvoorstel van de NZH waarin het schrappen van een nog groter aantal ritten zou kunnen leiden tot een te besparen bedrag van ruim een ton, hetgeen overeenkomt met de door het ministerie opgelegde bezuinigingen. Het college van B en W verzet zich ook tegen dit laat ste voorstel. Volgens het college heeft de invoering van het nieuwe lijnenplan (in 1984) reeds geleid tot een geringere daling van het aantal busreizigers dan in andere, verge lijkbare steden. B en W achten het daarom niet juist de dienstregeling wezenlijk aan te tasten. Proef Vooruitlopend op de besluitvor ming in de gemeenteraad over de bijstelling van het Verkeerscircula tieplan heeft de gemeente een tweetal alternatieven uitgewerkt die beide ook de noodzakelijke be zuinigingen kunnen bewerkstelli gen. Het meest vergaande alterna tief is het volledig autovrijmaken van de Breestraat, met uitzonde ring van de bussen. Wethouder Pe ters van verkeer heeft onlangs voorgesteld een proef te beginnen op de zaterdagen om het effect van zo'n maatregel te kunnen meten. Alternatief twee is het instellen van éénrichtingsverkeer in de Breestraat en het Noordeinde met uitzondering van het openbaar ver voer en de fiets. De verkeerscircu- latie in de binnenstad wordt hier door, volgens de gemeente, zoda nig gewijzigd dat van deze variant reeds erote besparingen te ver- Provincie bepleit tweede omroep DEN HAAG - Het provinciebe stuur van Zuid-Holland wil dat de oprichting van Omroep Holland West, waarvan ook Omroep Rijn land deel zal uitmaken, in de Twee de Kamer wordt behandeld. Het college van GS schrijft in een tele gram aan minister Brinkman (wvc) dat hoewel het ontwerp van de me diawet uitgaat van slechts een re gionale radio-omroep per provin cie er in Zuid-Holland naast Radio Rijnmond plaats is voor Omroep Holland West. De Omroepraad heeft eveneens een positief advies uitgebracht over Omroep Holland West. wachten zijn. Het gaat dan met na me over de rijtijden van bussen op de centrale as Station-Korevaar- straat, waar in beide richtingen dertig bussen per uur rijden. Over dag zou de duur van de ritten tot het niveau van de avond kunnen worden teruggebracht, denkt de gemeente. De effecten daarvan zouden voor de omlopen van alle betrokken buslijnen positief zijn, terwijl de maatregel ook voor de reizigers op dit traject een tijd winst zal opleveren. Op grond van globale berekenin gen komt de gemeente tot de con clusie dat de rijtijden overdag met minimaal vier minuten in twee richtingen samen kunnen worden verlaagd en dat van maandag tot en met zaterdag in de middagpe riode een bus uit de omloop kan worden gehaald. De opbrengst hiervan zou de geëiste bezuiniging van circa een ton opleveren. Indien gekozen zou worden voor variant één (het volledig autovrijmaken van de Breestraat) dan zouden de besparingen nog veel groter zijn. Inmiddels is begonnen met het in de inspraak brengen van beide- alternatieven op proef en is een ge sprek belegd met omwonenden en winkeliers. B en W verwachten op korte termijn de (tijdelijke) maatre gelen te kunnen nemen zodat per 1 januari 1986 de nieuwe verkeers- circulatie kan worden ingevoerd. ADVERTENTIE SEIZOEN SPECIALITEIT fi. K. gebraden hazerugfilet geserveerd in een saus v< ingemaakte aardbeien 29, nn ri r\n Rapenburg 97 Leiden Tel. 071 - 122176 Museum Boerhaave kocht i enige tijd is hij in hoofd...in zijn hoofd blijven die plannen bestaan. Dat hij nu dan toch maar eens in de openbaar heid treedt, komt doordat er de laatste tijd zo vaak over de Bree straat wordt gepraat en daar denkt hij zo het zijne van. O nee, zijn naam ziet hij liever niet in de krant. Het is hem niet te doen om de publiciteit. Het plan, daar gaat het om. Goed...als het dan moet: Van der Vliet heet hij. "Ik ben geen middenstander geweest hoor", begint hij, "maar ik vind dus wel dat de midden stand de kurk is waar Leiden op Londen deze telescoop uit 1710. Over tan de Steenstraat te zien. (foto Wim Dijkman). drijft. Als je dan naar de Bree straat kijkt, dan zie je dat de klant in die straat niet naar de middenstand wordt 'gezogen'. Die straat is te druk, de voetgan ger voelt zich niet veilig". "En daar kan volgens mij mak kelijk verandering in komen. Een paar ingrepen en de Bree straat is weer een gebied waar van je met recht kunt zeggen: dit is een leuke winkelstraat, net als vroeger". Het plan (2) Waarna hij zijn plan ontvouwt. "Nemen we eerst de bussen; die mogen door de Breestraat blij ven rijden. Ik had het volgende bedacht: ze gaan van het Leven daal rechtsaf over de Hooigracht, vervolgens door de Pelikaan straat, Langegracht...achter de molen om en dan naar het sta tion. Het station is geen eindhal te". "Volgt u me nog? Oké, vanaf het station handhaaf ik de ge bruikelijke busroute, over de Breestraat, maar ik maak wel een eindstation op de Garenmarkt. Het geheel is inderdaad een ringlijn". "Goed, nu zult u misschien zeggen: maar wat nu als de fre quentie te groot is? Niets aan de hand. In dat geval splitsen we bij het Levendaal de stroom. De helft volgt de eerder geschetste route, de andere helft gaat over de singel, de Oosterkerkstraat- ...even kijken...o ja, en dan by het ir. Driessenplein rechtsaf. Waar na je weer op de Pelikaanstraat komt, de Langegracht enzo voorts". En dan heeft hij nog iets leuks bedacht: de gebruikers van de parkeergarage krijgen een par- keerbiljet annex strippenkaart. "Dat ze dus met de bus de stad in kunnen, begrijpt u wel? Nee, het is gewoon één bon, met een per foratie in het midden. Simpel toch?" En dan nu de auto's. "Die mo gen de Breestraat niet op, dat is duidelijk. Ook helemaal niet no dig: ze kunnen via de Lange gracht en de Hooigracht bij de parkeergarage komen, om maar eens wat te noemen. Dit is na tuurlijk maar één voorbeeld: er zijn zoveel manieren om de au to's om de Breestraat heen te lei den. Nee, dat is geen enkel pro bleem". En dan heeft hij nog een plan. "Als de Lucas van Leydenschool wordt afgebroken, moet er vol gens de Breestraatwinkeliers op die plek een parkeergarage ko- "Ik vind dat jammer. Het is veel beter om op die plaats een plein te maken, ter uitbreiding van de markt. Ziet u het voor u? En dan over die markt heen arca des, mooi toch? Daar bovenop kun je dan ook weer bouwen. Die gebouwen zouden te gebrui ken zyn door sociaal-culturele instelllingen om maar eens iets te noemen". Of ze iets met zijn plan zullen doen, de heren van het stadhuis? Zou leuk zyn, maar nogmaals: wat hy het belangrijkste vindt is dat hij het nu heeft kunnen door geven. Want anders blijft het maar in je hoofd zitten, is het niet? Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok ADVERTENTIE Platanen op Stationsplein LEIDEN - Wethouder Peters (niet zichtbaar op de foto) heeft gister middag symbolisch de eerste pla taan langs het fietspad op de Sta tionsplein geplant, bij de bushal tes. In de loop van de week worden er nog tien van deze bomen bijge zet. De opzet van de aanplant is om een duidelijke afscheiding te creeëren tussen het fietspad en de busbaan, zodat de bussen minder hard rijden en de fietsers veiliger gebruik kunnen maken van het pad. Bovendien krijgt het Stations plein aldus een wat groeitere aan blik. (foto Holvast) Veiling In The Times van donderdag 24 oktober bericht de speciale ver slaggeefster Geraldine Norman dat het Leidse museum Boer haave op een veiling van het Londense Sotheby's een tele scoop uit 1770 heeft aangeschaft voor de somma van bijna hon derdduizend gulden. "Het is een telescoop uit een privé-collectie", zegt dr. E. Dek ker, werkzaam bij het museum. "Nee, ik weet niet welke collec tie; dat wordt niet bekend ge maakt". Zij was overigens degene die naar het Londense veilinghuis afreisde om te proberen de tele scoop te kopen. "Het ministerie had ons een bepaald bedrag toe gezegd. Hoeveel? Zeg ik niet. Laat ik het zo formuleren: het ministerie heeft ons zoveel geld gegeven dat wij wisten dat we een redelijke kans hadden". Waarom wilde het Leidse mu seum de telescoop zo graag heb ben? "Dat is een redelijk inge wikkeld verhaal", antwoordt Dekker. "Eerst iets in z'n algem eenheid: wij verzamelen instru menten die te maken hebben met de ontwikkeling van de we tenschap. Er zijn twee poten: mi croscopen en telescopen. Onze verzameling microscopen is één van de mooiste ter wereld". "Zowel de microscopen als de telescopen kenden in het verle den zogenaamde beeldfouten; verkleuring. Die handicap heeft de ontwikkeling van de instru menten lang geremd. Zo dacht Newton bijvoorbeeld dat het probleem fundamenteel onop losbaar was". "Goed, op een bepaald mo ment was er sprake van een nieu we ontwikkeling: in Engeland probeerde de firma Dollond, va der en zoon, om de beeldfouten de wereld uit te helpen. En zie: in 1764 slaagde John Dollond er in om het verkleuringsprobleem op te lossen voor de telescoop". "Nu had je in die tijd in Neder land de instrumentmaker Van Deyl. Hij ging aan de slag met de bevindingen van Dollond. Maak te dus ook telescopen zonder verkleuririgsprobleem en ging - in één vaart - ook nog een stapje verder: hij loste het probleem ook op voor wat betreft de micro scopen. Knap van hem, want dat was nog moeilijker. Die Dollond- telescoop die wij hebben ge kocht heeft dus een mooie ge schiedenis; daarom wilden wij het instrument ook zo graag heb ben". Waren er meer kapers op de kust? "Wij hebben het vermoe den dat het Londense science museum de telescoop ook wel wilde hebben. Zeker weten doe je dat niet, want het is de kunst om zo obscuur mogelijk te bie den. Wij hebben onze plannen natuurlijk ook geheim gehou den". "De mensen van het science museum zullen ook wel ver baasd zijn geweest dat wij heb ben geboden op deze telescoop, want zij weten ook wel dat wij doorgaans vooral geïnteresseerd zijn in instrumenten van Neder landse makelij. Maar, zoals ik al eerder zei, dit instrument past in verband met die mooie geschie denis uitstekend in onze collec^ tie". Gelukkig zullen ze wel niet zijn geweest, die Londense collega's, zo besluit Dekker. "Ze waren ook snel weg. Nee, ik werd niet gefeliciteerd door hen. Een colle ga uit Cambridge deed dat overi gens wel weer". Het plan (1) O meneer, hij denkt al jarenlang na over de verkeersproblema tiek. Regelmatig laat hij bijvoor beeld zijn gedachten gaan over de vraag hoe je nou de Breestraat autovrij kunt maken. Maar ja, hoe gaat dat? Je houdt het maar voor je hè, die'gedach ten. Want als je tegen mensen zegt: daar heb ik nou de volgen de oplossing voor bedacht, dan zeggen ze al gauw: waar bemoei jij je eigenlijk mee, denk jij soms dat de hoge heren dat niet kun nen oplossen? En dan zwijgt hij. Maar in zijn Het voormalige wijnpakhuis aan straks, met zes appartementen, uit z< woonhuisjes, dus de gang begint er nu weer in te komen", aldus archi tect Groenewegen. Volgende maand begint De Boer met de restauratie van vier kleine huisjes aan de Uiterstegracht. Deze haveloze pandjes moeten ook van top tot teen worden opgeknapt. Van twee van de huisjes wordt er één gemaakt zodat er uiteindelijk drie woningen overblijven: twee driekamerwoningen en één vierka merwoning. De gerestaureerde pandjes zullen net als de apparte menten in het wijnpakhuis worden verkocht. Verwacht wordt dat de le Uiterstegracht. Hoe het gebouw er il zien, toont de tekening linksboven. restauratie van de huisjes in mei 1986 zal zijn voltooid. Aansluitend op de restauraties en de woningbouw in het gebied wordt in het vooijaar van 1986 een begin gemaakt met de herindeling en het opnieuw bestraten van de Uiterste- en Middelstegracht. De straten zullen smaller worden, zo dat er niet meer dubbel kan wor den geparkeerd, er komen parkeer vakken, meer bomen en nostalgi sche straatlantaarns. Over de her indeling van de straten wordt vol gende maand een inspraak-avond georganiseerd voor bewoners. Verdachten steekpartij aangehouden LEIDEN - De spoorwegrecherche heeft gisteren twee verdachten in Den Haag aangehouden die be trokken zyn geweest bij een steek partij op centraal station in Leiden. Het tweetal, een 18-jarige Hage naar en een dienstplichtige mili tair, is voor verhoor overgebracht naar Leiden. Drie weken geleden werden drie Engelsen in de nacht van zaterdag op zondag rond één uur op het per ron om onbekende reden aangeval len door acht jongeren. Een 29-jari- ge Engelsman liep daarbij een steekwond in borst en arm op en een 26-jarige uit Engeland afkom stige man hep een steekwond aan zijn linkeroog op. Toen de Leidse politie bij het station arriveerde, waren de acht jongens in de trein richting Den Haag vertrokken. INBREKER - De veertienjarige jongen die twee weken geleden vlak voordat hij een politiebus moest instappen de benen nam, is gisteren in zyn woning aangehou den. Hij is vandaag voorgeleid we gens een poging tot inbraak aan de Herengracht. Gemeente raakt jeu de boules spullen kwijt LEIDEN - De gemeente Leiden heeft aangifte gedaan van het ont vreemden van een jeu de boules- kist met twaalf ballen en een speel balletje. De diefstal moet zijn ge beurd vorige week donderdag avond tussen zes en half zeven, toen het gemeentebestuur en het bestuur van de universiteit de re sultaten van het jeu de boules-spel bespraken in een café aan de Rem- brandtstraat. Enkele uren daarvoor waren de twee besturen op het Arsenaal- plein, onder leiding van Leidse jeu de boules-deskundigen, een wed strijd aangegaan. Hof verhoogt boetes voor vleesfraude DEN HAAG/ZOETERWOUDE Het Haagse gerechtshof heeft de twee broers/eigenaars van het Zoe- terwoudse bedrijf Meat Import Zandbergen Brothers B.V., 37 en 44 jaar oud, veroordeeld tot zes maanden voorwaarduilijke gevan genisstraf en een boete van 100.000 gulden elk. Een 56-jarige Leidse di recteur van het bedrijf werd tot vier maanden voorwaardelijke cel straf en een boete van 50.000 gul den veroordeeld. In eerste aanleg had de 'gewone' rechtbank gelijkluidende gevange nisstraffen opgelegd, maar de boe tes waren voor ieder 25.000 gulden lager. De officier van justitie was tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. De procureur-generaal had twee weken geleden tegen de broers/eigenaars twaalf maanden cel waarvan vier voorwaardelijk geëist en tegen de directeur acht maanden waarvan vier voorwaar delijk. De vleesimporteurs hebben zich schuldig gemaakt aan het ontdui ken van invoerrechten op uit niet EG-landen geïmporteerd vlees. Overigens staat hun bedrijf los van de ook in Zoeterwoude gevestigde slagerij Jan Zandbergen, met on der andere filialen in Leiden. Restauratie aan Uiterstegracht LEIDEN - Wonen in een voormalig wijnpakhuis. Dat kan straks aan de Uiterstegracht waar onlangs een begin is gemaakt met de restaura tie, eigenlijk moeten we zeggen de herbouw, van een voormalig wijn pakhuis dat dateert van rond de eeuwwisseling. De voorgevel van het karakteris tieke pakhuis wordt geheel in oude stijl opgetrokken. Daarachter ko men zes nieuwe twee- en drieka merappartementen en een atelier. In het pand zal straks weinig meer herinneren aan de voormalige op slagfunctie van het wijnpakhuis. De tweekamerappartementen (twee stuks), het atelier en een aan tal bergingen zijn gesitueerd op de begane grond van het vroegere pakhuis. Op de verdiepingen ko men vier driekamerwoningen met een inpandig balkon in de schuine kap. Het voormalige wijnpakhuis krijgt een in stijl aangepaste ach tergevel die grenst aan het nieuwe Van der Lubbehof. De zes woningen en het atelier zullen worden verkocht. Er heeft zich reeds een aantal gegadigden gemeld. "De te bouwen apparte menten krijgen een degelijke af werking waarbij de eventuele ko pers nog de nodige inspraak wordt gegund", aldus de architect van het herbouw/restauratieplan, ir. Groenewegen. Aannemer De Boer, die het ini tiatief heeft genomen tot de her bouw van het wijnpakhuis, hoopt in april 1986 met het karwei klaar te zijn. De Leidse aannemer is al vanaf 1983 bezig met het herstel van een reeks kleine pandjes aan de Uiterstegracht en omgeving. Een aantal woonhuisjes is even wel, zeer tot ongenoegen van de ge meente, nog steeds niet aangepakt. "De laatste tijd bestaat er weer veel animo voor de karakteristieke

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3