'Sterrenshow wordt volwassen' Presentator Willem Ruis: Te veel acteur voor cabaret TV-5 gaat zendtijd verdubbelen Samplonius naar TROS BZN komt naar Leiden Shusaku in Noordwijk WOENSDAG 30 OKTOBER 1985 RADIO-TV-KUNST HILVERSUM (GPD) - Een miljoenenpubliek aan je blij ven binden. Een zo hoog moge lijke plek in de top-25 van de best bekeken televisiepro gramma's bereiken. Dat is de keiharde opdracht die de amu sementsbazen van de grote Ne derlandse omroepen ook voor het nieuwe seizoen onverkort hebben meegekregen. Een nieuw element in de strijd om de kijkersgunst vormt op het ogenblik aan liefdadigheid ge koppeld amusement. door Dick Versteeg Het begon ogenschijnlijk onschul dig met AVRO's Telebingo, maar de Willem Ruis Lottoshow vormde het overstapje naar de echte strijd. De 1-2-3-Show van de KRO deed de concurrentie sidderen. Het ant woord van de VARA was niet min der spectaculair. Televisie in thea tervorm uit een door het land trek kende circustent met een puur rechtstreeks karakter als extra troef. De grootste omroepen van het land, AVRO en TROS, moesten machteloos toezien hoe KRO en VARA sier maakten met amuse- mentsvormen waarop zijzelf jaren lang het onvervreemdbare patent meenden te hebben. De reactie was onvermijdelijk. De succesrijke koppeling met lief dadigheid moet nu braaf op toer beurt worden toegepast. Voor het nieuwe seizoen hebben AVRO en TROS zich daartoe in een soort monsterverbond verenigd. Offi cieel zijn zij aan de beurt om liefda digheid te bedrijven in een serie grote amusementsprodukties. Maar zowel KRO als VARA zijn niet bij de pakken gaan neerzitten. Beide omroepen hebben diep in hun vindingrijkheid getast om de respectievelijke succesformules opnieuw te gelde te maken. Ted de Braak speelt zijn 1-2-3-Show met behulp van de Midlotto-balletjes en Willem Ruis heeft aan zijn Ster renshow heuse paardenraces toe gevoegd. De 1-2-3-Show heeft in middels het spits afgebeten. Woensdagavond stemmen naar verwachting zo'n 7 miljoen kijkers af op de eerste aflevering van de Sterrenshow. Uit de presentatie van de plan nen bleek dat er los van de paar denraces maar bitter weinig nieu we elementen aan het VARA-cir- cus worden toegevoegd. Een be wuste keuze? Volgt ook de VARA de trend van het spelen op safe, het nemen van weinig risicó's? Vragen die een des te klemmender dimen sie krijgen als ze gesteld worden Joost Prinsen met 'De firma List Bedrog' 'De firma List Bedrog', program ma van Joost Prinsen. Muzikale be geleiding: Dick van der Stoep. Ge zien op 29 oktober in de Leidse Schouwburg. Nog te zien o.a. op 2 no vember in Diligentia, Den Haag, 19 t/m 23 november in de Kleine Kome die, Amsterdam en 28 november in de Stadsschouwburg, Haarlem. LEIDEN - Schouwburgdirecteur Frans Boelen had al voor zijn in stallatie te kennen gegeven weer premières naar de Leidse Schouwburg te willen halen, om de bekendheid met de zaal bij het publiek en in artiestenkrin gen te vergroten. Gisteravond was het zover. Joost Prinsen, die onder meer in de door Boelen ge regisseerde VARA-programma's Stratemakeropzeeshow' en J.J. de Bom v/h de kindervriend' heeft gespeeld, gaf in Leiden de première, van zijn eerste avond vullende programma: 'De firma List Bedrog'. Veel genodigden derhalve met van de televisie en theaters bekende hoofden en stemmen, waarmee ze blijk ga ven van hun ingenomenheid met de intieme sfeer, dan wel van hun verbazing over de afmetin gen van de zaal. Het thema en de openingszin: "Bent u deze week al eens vreemd gegaan", deden een scra- breus en confronterend avondje verwachten. Zo pakte het niet uit. Prinsen kiest in zijn confe rences en liedjes voor de inschik kelijkheid en het bespiegelende. Hij roert in de poel van listen en lagen van de menselijke soort, maar schraapt niet over de bo dem. Toch komt hij juist op de mo menten waarop hij de ironische ondertoon laat varen het best naar voren. Dan komen zijn kwa liteiten als toneelspeler het best uit de verf. Hij is een goed acteur, die alleen al door zijn verschij ning spanning weet op te roepen: scherpe trekken, panische blik in de ogen, iets in elkaar gedoken gestalte. Met die middelen maakt hij iets indringends van het ver haal over de aan de drank ge raakte moeder, die maar niet kan geloven dat haar zoon er met be drog toe is aangezet als schiet schijf voor het Zuidafrikaanse le ger te dienen. In de meer relativerende con ferences keert zijn ambachtelijk heid zich juist een beetje tegen hem. Dan worden zijn bewegin gen en intonatie te nadrukkelijk en gaat zijn metalige stem mono toon klinken. Hij komt daarin ook niet los van zijn tekst, acteert in feite de rol van cabaretier. Juist de afwezigheid van aarze lingen maakt zijn voordracht dan onnatuurlijk. Daar komt bij dat lang niet alle teksten en liedjes sterk genoeg zijn om op eigen benen te staan. De stukjes over godsdienst, over de vele mogelijkheden van elek tronische muziekinstrumenten en het bedrog van het menselijk lichaam zijn zelfs aan ideeën Maar er blijft genoeg over voor een glimlach. Zijn zelfportret als schlemiel, die voor de spiegel thuis eindeloos een goocheltruc oefent, heeft kwaliteit. Zo ook de handleiding voor het schrijven van een smartlap. En met zijn voordracht uit 'Kaas' van Els- schot verraadt hij zich ongewild. De kracht van Prinsen ligt in de indringende behandeling van een tekst; als het om vlotte con ferences gaat, zijn anderen hem te snel af. ARIEJAN KORTEWEG Jpost Prinsen en zijn muzikale begeleider Dick van der Stoep. AMSTERDAM (ANP) - TV-5, het door de Franse regering gesteunde Europese satellietprogramma, gaat zijn zendtijd per 1 januari 1986 ver dubbelen. De zendtijduitbreiding wordt gezocht in middag-televisie vanaf 16.00 uur. Tevens wordt het programma uitgebreid met een we kelijkse uitzending van de Fransta lige Canadese televisie. Dit is giste ren door de voorzitter van TV-5, Paul Peyrè, in Amsterdam bekend gemaakt. De zendtijduitbreiding in de middaguren zal overigens hoofdza kelijk worden gebruikt voor herha lingen van de avondprogramma's. De Franse organisatie kon niet zeg gen op welke kabelnetten het pro gramma te zien zal zijn. Met name in de grote steden in de randstad moet TV-5 zijn zendtijd delen met Musicbox. Uitbreiding zou auto matisch inkrimping van het Engel se muziekkanaal tot gevolg heb ben. Het programma van TV-5 wordt samengesteld uit de televisiepro- dukties van de Franstalige Zwit serse en Belgische omroep, alsme de de drie Franse televisiestations en vanaf volgend jaar het Consor tium Quebec Canada. Volgens Peyre blijft het programma er op gericht de Franse taal en cultuur een grotere bekendheid te geven, en is de inhoud van de program ma's dusdanig dat er voor ieder (Franssprekend) lid van het gezin wel iets van zijn gading is te vin den. Het programma wordt in vrijwel geheel Europa plus een gedeelte van Noord-Afrika verspreid. De grootste geldschieter is de Franse regering die tot nu toe vierzevende van de exploitatiekosten voor haar rekening neemt. De rest wordt aan gevuld door bijdragen van de Zwit- aan de man die het televisie-amu sement onmiskenbare nieuwe im pulsen gaf. Raamwerk Willem Ruis: "Als je met een nieuw programma komt, zoals wij vorig jaar met de Sterrenshow heb ben gedaan, dat goed blijkt aan te slaan bij een groot publiek, dan zou het zelfmoord zijn om zo'n hele formule al na één seizoen over boord te gooien. Ik denk datje met deze opzet toch nog minstens vijf jaar door kunt. Akkoord, het raam werk van de show is niet veran derd. Maar daarbinnen zijn nog zo veel mogelijkheden. Dat raamwerk is aangeslagen. Dat is al heel wat bij een dergelijk programma". "Je kunt het nog zo mooi beden ken, het is toch altijd een gok. Het gaat er vooral om hoe je bijvoor beeld de wensen van de kandida ten behoorlijk in beeld moet bren gen. Of je nu in een eerste of derde seizoen zit, het risico blijft groot. De invulbaarheid blijft een pro bleem, waaraan steeds hard moet worden gewerkt. Vooral omdat ik dat wil doen volgens bepaalde nor men. Ik neem geen genoegen met half werk. Daarom is het ook zo'n tweede seizoen weer een hele klus om van de wensen die kandidaten hebben iets behoorlijks te maken". "Deze tweede serie Sterren shows wordt alleen al iets nieuws door de aanwezigheid van regis seur Bob Rooyens. Hij noemt het revitaliseren. Je weet waar je ster ke punten liggen, je moet het pu bliek de kans geven in een produkt te groeien. Pas dan beginnen ze het echt te waarderen. Het zou dus bij na pesterij zijn om bijvoorbeeld een onderdeel als de trap al na één seizoen uit de show te halen. Ik zou verkeerd bezig zijn met mijn vak als ik zou gaan vernieuwen om het alleen". Verdiepen "Ja, ik heb inderdaad nog steeds heel sterk het gevoel dat ik op mijn gebied een voorloper ben. Ik zie het aan wat mijn collega's nu doen. Ik heb bij de KRO vijfjaar lang de zelfde shows gedaan. Ja, dat is in derdaad op een gegeven moment vrij risicoloos. Maar dat was ook een van de redenen waarom ik uit eindelijk naar de VARA ben over gestapt. Daar heb ik ook voor het eerst echt mijn nek uitgestoken met die Lottoshow, maar ook dat had ik na drie jaar wel gezien. En nu zijn we aan het tweedejaar Ster renshow toe". "We hebben een nieuw spel ont wikkeld, dat aanslaat en wat is er dan op tegen om de formule van dat programma nu te gaan verdie pen? Wees er van overtuigd dat dat ook echt gaat gebeuren, zeker met een regisseur als Bob Rooyens. Ik denk bijna zeker te weten dat de Sterrenshow dit jaar volwassen wordt. Ik denk datje te snel vraagt om vernieuwing. Je ziet dat ook nergens in de wereld gebeuren. Je kunt inderdaad risicoloos op een grootse manier uitpakken". "Maar de elementen die we nu in de shows brengen zijn absoluut niet vrij van risico's. Er zit alleen al een enorm brok gevaar in het werken met amateurs, die vaak nog nooit op een toneel hebben ge staan. Wals daar niet te snel over heen. Je moet die mensen zover krijgen dat ze zich okay voelen en dat ze optimale prestaties kunnen leveren, terwijl dat allemaal recht streeks wordt uitgezonden". "Een voorbeeld: een meisje geeft haar vader op als kandidaat omdat die thuis de hele dag loopt te jode len. Voor een programma waar over niet al te lang wordt nage dacht zou je kunnen zeggen, o.k. laat die man maar lekker jodelen. Maar nu blijkt die man ook een amateurtoneelspeler te zijn. Ik vind het leuk dat uit te buiten. Dus zeg ik tegen die dochter: heb je er wel eens aan vedacht hoe het zou zijn als je vader in een concertzaal klassiek zou moeten jodelen? En dan ontstaat het idee. Vader jode lend met korte broek en rokkos- tuum, begeleid door een strijkor kest en drie ballerina's". "Een ander voorbeeld: in de zes de show hebben we een meisje dat trapeze doet. Dat meisje heeft al leen nog maar op het dak van haar huis gezeten. Zij wil wel graag aan de trapeze, maar weet absoluut niet wat een hoogte van vijftien meter betekent. Dat zover laten ko men, dat begeleiden, daar zit echt een enorme partij werk aan. Ik heb dan ook steeds het gevoel met een nieuwe show bezig te zijn. Dat heeft dus niets met op safe-spelen te maken. Want één ding mag je nooit doen en dat is die kandidaten piat op hun gezicht laten vallen". Vrijheid "Sinds het begin van mijn televi siecarrière bij de KRO, nu tien jaar geleden, heb ik altijd drie zaken steeds in dezelfde volgorde bedon gen. Ten eerste wilde ik de volledi ge vrijheid om te kunnen doen wat ik wilde binnen een show, ten tweede voldoende financiële arm slag om dat te kunnen uitvoeren en als laatste kwam mijn honorarium aan de orde". "Als ik terugkijk op die tien jaar, dan denk ik dat ik in feite zo onge veer het hoogste heb bereikt wat men zich in mijn vak kan wensen. De enige beperking is misschien inderdaad het beschikbare budget. Maar dan nog 2ou je een show al leen maar wat kostumering en licht betreft nog grootser kunnen maken". "En ja, zelfkennis, dat zou eigen lijk het hoogste goed moeten zijn wat een mens bezit, maar ondanks mijn ervaring glijd ik toch nog wel eens uit. Dat maakt het allemaal de moeite waard het te blijven probe- PARIJS - De Amerikaanse pianist Wladimir Horowitz (links) is gisteravond door president Mitterrand verheven tot commandeur in het Legioen van Eer. Horowitz was eerder deze week naar Parijs gekomen om er twee recitals te geven. (foto AP) i Only love - Nana Mous- kouri Ticket to the tropics - Ge rard Joling Maria Magdalena Sandra I Sunday bloody Sunday - U2 Dancing in the Street - David Bowie/Mick Jag- ger i Alive and kicking - Sim ple Minds Say I'm your number - Princess I got you babe - UB 401 Chrissie Hynde Glow - Rick James 10 9) Love is the seventh wave - Sting 7(7), 8(4)'. 11 (29) 12 (10) 13 (12) 14 (23) 15 (14) 16 (20) 17 (22) 18 (13) 19 (19) 20 (18) 21 (36) 22 (26) Slave to the rhythm - Grace Jones Into the groove - Madon- Cherish - Kool and the Gang One for the living - Tina Turner Drive - The Cars Holiday - Madonna Only the rain - Dolly Dots Let me be the one - Five Star St. Elmo's fire - John Parr Invincible - Pat Benatar Dress you up - Madonna The sweetest taboo - Sa- de Close to me - The Cure Oh Sheela - Ready for the World Part time lover - Stevie Wonder 26 (34) If I was - Midge Ure 27 (33) Reach out and touch - Hennie Huisman en Soundmixers 28 (16) Cheri cheri lady - Mo dern Talking 29 (38) Dancing on a string - Ti me Bandits 30 Road to nowhere - Tal king Heads 31 Trapped - Colonel Abramns 32 The power of love - Jen nifer Rush 33 Manolito - George Baker Selection 34 Sisters are doin it for - Eurythmicsl Franklin 35 Take on me - Aha 36 (37) Yeh yeh - Matt Bianco 37 (35) All summer long - Chris Rea 38 Zolang je bij me bent - Benny Neyman 39 40) Into the groove medley - Mirage 40 You're the inspiration - New Jersey Mass Choir (Stichting Ned. Top 40) HILVERSUM (GPD) - Klaas Sam plonius (38) wordt vanaf begin ja nuari het nieuwe plaatsvervan gend hoofd actualiteiten radio van de TROS. Hij komt in de plaats van Dirk van Egmond, die eindredac teur van Veronica Nieuwsradio is geworden. Samplonius, die bijna zeven jaar bij de NOS werkt, gaat de dagelijk se journalistieke leiding geven aan Aktua Radio. Hij wordt bovendien een van de presentatoren van de TROS Nieuwsshow. Samplonius, zit in het NOS om- roepforum en is eindredacteur van Tambu, een programma voor An- tillianen. Hij verzorgde bovendien grote NOS-programma's als de Tour de France en koninklijke be zoeken naar het buitenland. Van Dalen hoofd NCRV-tv HILVERSSUM (GPD) - Jan van binnen enkele maanden Dick van Dalen wordt hoofd amusement bij Bommel gaat opvolgen. Van Bom de NCR V-televisie. De 42-jarige mei wil zich gedurende de laatste Van Dalen is nu hoofd Gevarieerde jaren van zijn NCRV-loopbaan be- Programma's Radio bij deze om- zighouden met het maken van en- roep. Het is de bedoeling dat hij kele grote produkties. Overigens heeft het culturele sa- telliet-televisiebeleid van Frank rijk onlangs weer een nieuwe im puls gekregen. Voormalig direc teur van het Franse station Anten- ne-2, Pierre des Graupes, heeft een ambitieus plan ontwikkeld voor een satellietprogramma op hoog niveau, dat het mogelijk moet ma ken om bij voorbeeld de opvoering van een beroemde opera recht streeks uit te zenden. Het .Projet des Graupes', zoals het wordt ge noemd, heeft in elk geval de steun van de Franse minister van cul tuur, Jacques Lange. De bedoeling is meer Europese staten in het ex periment te interesseren. Pro bleem is echter de juridische voe tangels en klemmen te omzeilen en de financiering rond te krijgen voor het kostbare project. LEIDEN - BZN komt weer naar Leiden. De populaire Volenda-nse groep geeft op vrijdagavond 13 december een concert in de Stadsgehoorzaal. K&O heeft het optreden van BZN in zijn programma opgenomen. De kaartverkoop voor dit popconcert begint vrijdagochtend om negen uur bij het K&O-bureau aan de Oude Vest. Op de foto Jan Keijzer en de e BZN-zangeres Carola. (foto anpi De voorzitter van de Dovenraad, Johan Wesemann, en de actrice Josine van Dalsum ontvingen gisteren in het Nederlands Theater Instituut het eerste exemplaar van de Theaterkrant uit handen van het VVD-Tweede- Kamerlid Erika Terpstra. Deze krant wordt uitgegeven ter gelegenheid van de vrije produktie 'Kinderen van een mindere god', waarin de pro blematiek van een doof meisje aangrijpend wordt behandeld. De opbrengst van deze Theaterkrant met veel informatie over de pro duktie en de problematiek van doven, komt ten goede aan de Dovenraad. De produktie gaat op 15 november in Amstelveen in première. Josine van Dalsum speelt samen met Jules Hamel dit stuk van de En gelsman Mark Medoff onder regie van John van de Rest. NOORDWIJK - Shusaku en het Dormu Dance Theater geven vrij dag 1 november in het Lido-theater in Noordwijk een voorstelling van 'Noon of the plant'. De Japanner Shusaku Takeuchi, die al vele ja ren in ons land woont, maakt met zijn internationale groep theater programma's op de grens van dans en bewegingstheater. Zijn eigen dansen is beïnvloed door Japanse verdedingssporten en de Buto- dans. Een veelvuldig gebruik van symbolen en suggestieve belich ting geven aan het theater van Shu saku een onwerkelijke sfeer mee. Zoals ook in het klassieke Japanse toneel is levende muziek bij zijn Dezelfde voorstelling is op 15 no vember te zien in de Leidse Schouwburg. OVERLEDEN - Op 83-jarige leef tijd is in de nacht van maandag op dinsdag in Laren de toneelspeler Eduard Talmers overleden. Tal- mers begon zijn carrière op 17-jari- ge leeftijd bij het Hofdstadtoneel van Cor van der Lugt Melsert en speelde na de Tweede Wereldoor log tot zijn pensionering op 65-jari- ge leeftijd bij de Haagse Comedie.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27