Geen romantiek maar keihard aanpakken Bisschoppen weigeren Mariënburpredikaat katholiek Jongerenwerk in buitenland: Wie wil DJ worden? ew een voetvem... heb ik net Ze Wel duheljjk Qcnoeo Verteld - Zo'fi mooie step-. Natuurstudie Bollenstreek Rechtswinkel helpt alleen kinderen Scholierenstaking Macht/6 Bramine qk je je dromen niet 'in de &aten houdt heb |e d'r 70/Leen Porsche] WOENSDAG 30 OKTOBER 1985 PAGINA 17 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 144941, toestel 242 Ben je disc-jockey of wil je dit worden? Grijp dan nu je kans om DJ te worden in het modernste jonge rencentrum van Leiden. Zo begint een oproep van het pas geopende centrum STATS, waar men nog een paar DJ's kan gebruiken. Daarom organiseert men een DJ-wedstrijd. Degenen die zich aanmelden worden uit genodigd om een avondje platen te komen draaien in het centrum, waarbij het natuurlijk de bedoeling is om het geheel goed aan elkaar te praten. Het publiek zal als jury functioneren. Als je door het publiek tot favoriete DJ wordt gekozen kun je één keer per maand vast in het jongerencentrum komen draaien. Voor verdere informatie kun je terecht bij STATS, tel. 071- 142136 of je gaat gewoon even langs bij het centrum aan de Leidse Haarlemmerstraat 73c. Naar dit adres moeten ook de inschrijvin gen voor de wedstrijd. De sluitingsdatum is 15 november. Werken in het buitenland, dat willen de meeste jongeren wel eens een keer probe ren. Is het niet voor de taal, dan toch zeker voor het avontuur. Want druiven plukken in Frankrijk en werken op een kibboets in Israël, dat ruikt gewoon naar spannende en romantische gebeurtenissen. Maar wat zou je hiervan zeggén: "Drui ven plukken is erg vermoeiend: de werk tijden zijn lang, minstens 8, vaak 9 uur per dag. Het werk is zwaar en van iedereen wordt dan ook verwacht dat hij/zij in goe de conditie is. Er zijn twee soorten werk zaamheden: het plukken van de druiven en het wegbreneen van de volle manden naar verzamelpunten. De plukkers krij gen vooral last van hun rug door het voortdurend gebogen werken en blaren op de handen. De dragers krijgen vooral pijn in schouders, armen en rug omdat ze steeds zware manden moeten optillen, dragen en wegzetten. Om het werk iets dragelijker te maken wordt aangeraden om de volgende zaken mee te nemen: pleisters, plastic werkhandschoenen, een zonnehoed/pet, een middeltje tegen insek- ten(beten), iets tegen spierpijn en kleding voor alle weersomstandigheden. Vooral het laatste is belangrijk. Bedenk dat het de boer erom gaat om zo snel mogelijk de oogst binnen te krijgen, dus ook doorwer ken bij regen. Er wordt 7 dagen per week gewerkt. Je kimt tn«ïSPndoor geen dag vrij nemen zon der je baantje te verspelen. De pluk duurt gemiddeld tussen de 10 en 22 dagen per plaats". Nou, wie dit leest, krijgt misschien al bij voorbaat zijn bekomst. Niks romantiek,, maar keihard werken, dag-in-dag-uit en 's avonds bekaf vroeg je bed in. Het staat in de info-gids buitenland van het Bureau Internationale Jongeren Kontakten (BIJK). Deze stichting kan je informatie geven over alle mogelijke manieren om in het buitenland te verblijven. Of dat nu voor werk, studie of vakantie is, BIJK weet er alles van en kan in sommige geval len zelfs bemiddelen voor werk. Dat geldt voor au pair-werk, boerderijwerk in Noor wegen en de beroemde druivenpluk. Ook kan BIJK je informeren over verzekerin gen en uitkeringen. BIJK heeft ook een infofilm 'Per adres...' over de ervaringen van jongeren tijdens hun verblijf in het buitenland. Zes jongeren werden gevolgd tijdens hun werkzaamheden en zelf vertellen zij over hun ervaringen met au pair, werkstage, vrijwilligerswerk en een scholierenuitwis seling. Ze beschrijven de pluspunten, maar ook de minder leuke kanten van hun buitenlandse tijd. Meer inlichtingen kun je krijgen bij Laetitia Kingsford en Ruud Dekker van BIJK, Prof. Tulpstraat 2,1018 HA Amster dam, telefoon 020-246663. Schriftelijke reacties sturen naar Leidsch/Alphens Dagblad, t.a.v. KITS, antwoordnummer 10050, 2300 AB Leiden. Een postzegel plakken is niet nodig. De Nederlandse jeugdbond voor natuurstudie (NJN) en de alge meen christelijke jeugdbond voor natuurstudie (AC JN) willen een afdeling oprichten in de duin- en bollenstreek. De NJN is, evenals de ACJN, een vereniging voor natuurlief hebbers van 12 tot en met 23 jaar. De leden houden zich bezig met natuurstudie in de ruimste zin van het woord: planten en bees ten kijken, inventariseren van natuurgebieden, onderzoekjes doen en dergelijke activiteiten. Over het gehele land zijn er 45 ACJN- en 65 NJN-afdelingen. Sommige afdelingen zijn inmid dels gefuseerd. Elke afdeling or ganiseert in het weekeinde ex cursies, meestal per fiets. Verder worden er door de afde lingen verenigingsavonden ge houden, die voornamelijk wor den gevuld met lezingen en het determineren van planten of spelletjes doen. Een aantal afdelingen vormt samen een regio of district, on der leiding van een districtsbe- stuur. Dit bestuur organiseert kampen en helpt als het nodig is bij de afdelingen. Op de kampen komt de sfeer van de jeugdbond duidelijk naar voren. Overdag worden er excursies gehouden, terwijl er 's avonds wordt nage praat. Leden die een tijdje meedraai en kunnen lid worden van een werkgroep. De werkgroepen vor men een steunpunt voor de na tuurhistorische activiteiten bin nen de bond. De grootste werk groep is de vogelwerkgroep, an dere zijn de strand werkgroep, plantenwerkgroep, insekten- werkgroep en een zoogdieren- werkgroep. Jongelui in de duin- en bollen streek die lid willen worden kun nen contact opnemen met Henk v.d. Keur, Rijndijk 2390, telefoon 071-314429. Ook kunnen zij bel len naar Paul v.d. Aa (telefoon 020-181809) en Juul v.d. Baan (071-182801). Misschien heb je er al wat over gelezen, maar vrijdag a.s. (1 no vember) wordt er een landelijke scholierenstaking georganiseerd als protest tegen de mogelijke plaatsing van kruisraketten in Nederland. Het kabinet gaat na melijk vrijdag een besluit nemen over die kruisraketten en alge meen wordt verwacht dat zal worden besloten tot plaatsing van 48 van die raketten. De organisatie Jongeren Tegen Kernwapens (JTK) heeft, in sa menwerking met andere jonge renorganisaties, de scholieren staking op touw gezet. In Leiden is het de bedoeling dat scholie ren zich tussen 11.30 en 14.00 uur verzamelen in het Leids Vrije- tijds Centrum aan de Breestraat. Daar is een muziekband 'Rit- mico Especial' aanwezig terwijl bekende politici als Fred van der Spek (PSP), Ina Brouwer (CPN) en Stef Dijkman (PPR) toe spraakjes zullen houden, 's Avonds wordt alles nog eens dunnetjes overgedaan in het Ste delijk Gymnasium aan de Fruin- laan met een forum waarin o.a. vertegenwoordigers van PvdA, WD, de vredesbeweging en het ministerie van defensie zitting hebben. Die bijeenkomst begint om 20.00 uur. derrechtswinkel. Dat is een hulp instelling waar kinderen kunnen aankloppen met problemen. De Kinderrechtswinkel, die is ge vestigd in Amsterdam, draait nu drie maanden en volgens de mensen die er bij betrokken zijn is er sprake van een groot succes. Inmiddels zijn ruim vijftig kin deren in de leeftijd van 8 tot 21 jaar naar de hulpverleners toege- stapt met problemen die varieer den vaji naamswijziging, school- zaken tot de onderhoudsplicht van ouders en voogden. "De kin deren die zich tot nu toe tot ons hebben gewend kwamen niet met kinderachtige zaken aanzet ten, maar met bloedserieuze on derwerpen", zeggen de mede werkers van de Kinderrechts- winkel. In sommige gevallen kon de rechtswinkel meteen of na over leg met een advocaat helpen. An deren werden doorverwezen naar andere hulpverleners waar bij de rechtswinkel dan het con tact legde. Ten aanzien van twee problemen denkt de Kinder rechtswinkel er zelfs over ze voor de rechter te brengen. De winkel, gevestigd aan de Amsterdamse Brouwersgracht 44, is elke woensdag- en zater dagmiddag van 2 tot 5 uur open. Telefonisch is het bureau bereik baar op nummer 020-260067. Wordt vervolgd. De 'Mariënburg-vereniging' krijgt van de rooms-katholieke bischoppen niet het predikaat 'katholiek'. De brochure 'Getui gen van de Geest die in ons leeft' van deze vereniging bevat een aantal passages die toekenning van dit predikaat in de weg staan. Dat hebben de bisschop pen gisteren bekendgemaakt. Maandagavond is er nog overleg geweest tussen een delegatie van de bisschoppen en bestuursle den van 'Mariënburg'. In de 'Mariënburg-vereniging' hebben rooms-katholieken el kaar gevonden die vernieuwing van de kerk nastreven. Veel ont wikkelingen in de Nederlandse kerk worden, naar hun oordeel, tegengehouden doordat het be leid in Rome wordt uitgemaakt. Om die impasse te doorbreken, riepen de initiatiefnemers twee jaar geleden hun geloofsgenoten op "stem te geven aan een loyale oppositie". Ruim 4000 rooms-ka tholieken gaven hun persoonlij ke instemming aan de brochure. Vorig jaar is de 'Mariënburg- groep' - die ook vooraanstaande rooms-katholieken en dekens uit alle zeven bisdommen aantrok - een vereniging geworden. Toen werd ook besloten het predikaat 'katholiek' aan te vragen. De bisschoppenconferentie heeft destijds geen eigen stand punt over de brochure van de groep ingenomen. Wel waren zij bereid met aanhangers van de beweging uit hun eigen bisdom te praten. Alleen bisschop Gijsen van Roermond voelde zich ge roepen, de opvattingen zoals de groep die in haar brochure had neergelegd te weerspreken. Hij deed dat in een tegenbrochure onder de titel 'Onderzoekt de geesten of zij wel van God ko-- De vereniging is teleurgesteld dat de bisschoppen vooralsnog aan haar statuten de verklaring van 'geen bezwaar' onthouden. (Bij die erkenning had de vereni ging zich katholiek mogen noe men). Het bestuur vindt de afwij zing van het verzoek ook onver standig. "Dit kan worden opge vat als een in twijfel trekken van de kerkelijke trouw en een mis kenning van de zuivere bedoelin gen van de duizenden leden, wie de problemen van de kerk ter harte gaan, die de heilloze polari satie willen doorbreken en de kloof tussen hiërarchie en ande ren in de kerk overbruggen". Volgens het bestuur maken de bisschoppen bezwaar tegen vier punten in de brochure. Ten eer ste de opvatting dat het eigen ini tiatiefrecht van de plaatselijke kerken in het gedrang komt door het centrale beleid vanuit Rome. Ten tweede de opvatting dat de hiërarchie zich te snel op het ge loof beroept waardoor discussie onmogelijk wordt. De bisschop pen hebben ook een andere kijk^ op - wat de groep noemt - de' 'achteruitgang in de oecumeni sche betrekkingen'. En ten slotte zetten zij een vraagteken bij het punt dat de geloofsgemeenschap te weinig werfkracht heeft, voor al bij de jeugd. Het bestuur van de vereniging vindt, dat deze bezwaren geen hindernis voor de gevraagde toe kenning hoeven te zijn. Daarom zal het de bisschoppen zeker om een 'nadere toelichting' vragen. Herdenking Edict De Waalse gemeenten in Ne derland herdenken deze weken, dat 300 jaar geleden, in oktober 1685, in Frankrijk het Edict van Nantes werd herroepen. De Franse koning had dat edict in 1598 uitgevaardigd. Het gaf de protestanten een zekere mate van vrijheid om hun geloof naar eigen geweten en overtui ging te belijden. Die vrijheid werd echter steeds verder ingeperkt en ten slotte in 1685 door de 'Zonnekoning' Lo- dewijk de Veertiende geheel af geschaft. Alle protestanten in Frankrijk moesten toen rooms- katholiek worden. Predikanten die dit weigerden werden ge dwongen binnen twee weken het land te verlaten. Zeker 200.000 Franse protes tanten - 'Hugenoten' genaamd - ontvluchtten de terreur en we ken uit naar andere landen. On geveer 75.000 kwamen naar de Noordelijke Nederlanden. In groten getale voegden zich bij de hier reeds bestaande Waalse ge meenten. Ook stichtten zij nieu we gemeenten. Op 16 en 17 november houden de Waalse gemeenten - zij vor men een aparte classis in de Her vormde Kerk - gezamenlijk in Delft een herdenking van de her roeping van het Edict. Op zaterdag 16 november om 2 uur is er in de Waalse kerk van Delft een bijeenkomst met twee gedachtenistoespraken. 's Avonds om kwart over 8 geeft het Collegium Musicum onder leiding van Gustav Leonhardt een concert in de Oude Kerk. Er wordt muziek ten gehore ge bracht die verband houdt met de geschiedenis van het Franse pro testantisme. De officiële herdenkingsdienst is op zondag 17 november om 3 uur in de Oude Kerk. Voorgan ger is de Waalse predikant van Delft, ds. R. Gigandet. Het koor van de Waalse kerk in Utrecht verleent medewerking. Ongehoorzaamheid Als mensen op grond van kerkelijke uitspraken tegen de plaatsing van kruisraketten in Nederland tot daden van burger lijke ongehoorzaamheid komen, zouden de kerken dat moeten respecteren. Dat zei de voorzitter van de Raad van Kerken, profes sor dr. D. C. Mulder', voor de NCRV-radio. De kerken kunnen er wel op wijzen, dat wie aan ac ties van burgerlijke ongehoor zaamheid meedoen binnen de or de van de democratie moeten blijven, dus geen geweld gebrui ken, "want dan kom je in de vi cieuze cirkel terecht van geweld op geweld". Mulder noemde het weigeren van 'defensiebelasting' een voor beeld van geweldloze actie, hoe wel de Raad van Kerken niet wil pleiten voor een wettelijke rege ling daarvan omdat de standpun ten binnen de kerken sterk uit eenlopen. Hij vond het een 'el lendige zaak', dat het CDA juist ten opzichte van de kruisraket ten niet naar de kerk heeft willen luisteren. Toch is, naar het oordeel van Mulder, de kerkelijke activiteit op dat gebied niet zonder resul taat gebleven. "Er is een veel sterkere bewustwording ont staan van de gevaren van de kernbewapening". Niet eensgezind. In de Evan- gelisch-Lutherse Kerk is eensge zinde actie over vredesvraag stukken niet mogelijk. Dat heeft de heer J. H. Emck, secretaris van de lutherse begeleidings commissie voor vredesvraag stukken, aan de synodevergade ring (1 en 2 november) gerappor teerd. Binnen de begeleidingscom missie heerst grote verdeeldheid. "De opinies van de vijf commis sieleden liggen in feite vooraf al vast", schrijft Emck. "Het ge sprek blijft op het niveau van uit wisseling van informatie". Emck is namens de lutherse kerk lid van het Interkerkelijk Vredesberaad. Een ander lid van de begeleidingscommissie is mr. J. L. Janssen van Raay, voorzit ter van het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening' (Ic- to). De vijf vergaderingen die vo rig jaar zijn gehouden hadden een 'moeizaam karakter', schrijft Emck in zijn notitie voor de sy node.. De laatste twee vergaderingen gingen over de vraag hoe het nu verder moet met de commissie, die tot taak heeft het gesprek over vredesvraagstukken tussen de diverse lutherse stromingen te bevorderen. Maar ook dat ging moeizaam, doordat de opvattin gen over de functie van de kerk in dergelijke zaken eveneens sterk uiteenlopen. De een vindt, dat de kerk zich ondubbelzinnig moet uitspreken, terwijl de an der terughoudendheid van de kerk verlangt omdat ze niet des kundig genoeg is en bovendien sterk verdeeld. Topontmoeting. Het bestuur van de Raad van Kerken in Ne derland heeft de lid-kerken ge vraagd, op zondag 17 november in de voorbede aandacht te schenken aan de ontmoeting tus sen Reagan en Gorbatsjov. Poster. In verband met de za ligverklaring komende zondag in Rome van de Nederlandse pater Titus Brandsma (overleden in 1942 in het concentratiekamp Dachau) heeft de Orde der Kar melieten een poster uitgegeven, vervaardigd door de Eindhoven- se kunstenaar Arie Trum. Op de poster wordt het prik keldraad van Dachau door een portretmedaillon verbroken. Rond de beeltenis van Brandsma zijn tekstfragmenten opgeno men, onder meer van een gedicht dat hij in februari 1942 in de Scheveningse strafgevangenis heeft geschreven. (Het adres van de Orde der Karmelieten is: Vincent van Goghplein 4,7606 HP Almelo, te lefoon 05490-13143). Hervormde Kerk: bedankt voor Otterlo G. Wassinkmaat Westbroek, voor Wassenaar J. Wieman Bodegraven. Gereformeerde Kerken: be roepen te Groningen-Noordoost (Samen op weg) J. C. van Loon Paterswolde. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Steenwijk T. Rutters Amsterdam, te Doornspijk R. van Beek Veenen- daal. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te 's Gravenzande A. Bac Bodegraven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17