'Hij hoort erin, maar ik toch ook' 'Eervol' verlies Schapers Van Marle hakt knoop door Boris heeft anti-fanclub Van Duyn scoort voor amateurteam Kruize over Van 't Hek 'Ik word hier bijna gek van' Bekerwedstrijd op de woensdagmiddag Vier ton voor Budd WOENSDAG 30 OKTOBER 1985 GROESBEEK (ANP) - Het Neder- Ajax kan spelen. Dat wordt denk lands amateurelftal heeft gister- ik te kort dag. Donderdag moet ik avond in een oefenwedstrijd tegen nog met Anderlecht voor de beker de Groesbeekse hoofdklasser De tegen Lierse spelen", aldus Arne- Treffers gelijk gespeeld: 1-1. By de rust was er nog niet gescoord. Het team van bondscoach Ron Groene- woud nam tien minuten na de rust Bayer Uerdingen werd gister- wuuu nam ucu minuien lid uc lUbi - de leiding door invaller Van Duyn av0"d ,n. eJfe" atad'0£ door een (Quick Boys), maar zag een kwar- amateurclub uit het bekertoernooi ke hoogte komen. Nas schoot van af elf meter raak, nadat Rontberg replay uit de tweede ronde tegen ...eie. .aan, „aua. nu.uue.g 3" Groesbeekse inzet met di digde in 0-0. Die uitslag werd reeds blamage aangemerkt. hand van de doellijn had gekeerd. Het gelijkspel in Groesbeek was een juiste afspiegeling van de juis- j Krefeld ?nrpdp TriPr vnnr «n ^^efmrhw^fnRonHber1 sat.e. DeamatewfnlmcnmdeCZe ?DHQerfvrije verdldigerDeKlIb minuut de leiding door Kohr. De ne(GeldnS? d^testeKelers Het spits sc00rde een kwartier later op- dLl in Groesbeek eold voor het meuw'In de laatste seconden werd de trip die begin volgend jaar r China wordt gemaakt. De Treffers - Nederlands amateur team 1-1 (0-0) 55. Van Duyn 0-1, 70. 1-1 Nas (strafschop). Toeschouwers: 800. Scheidsrechter: Jansen. Nederlands amateurteam: Suiker (DHC); Godee (Elinkwyk), De Kleine (Geldrop), Versteeg (Elinkwyk) en Rontberg (DHC); Meulendyks (Gel drop), Molenaars (Oranje Nassau), Reglero (Elinkwyk) (vervangen door Van Duyn (Quick Boys); Riemens (Fle- vo Boys), Neuteboom (Zwolsche Boys) en Van der Plas (Quick Boys). Arnesen Frank Arnesen krijgt pas mor gen te horen of hij tot het eind van het seizoen op huurbasis kan gaan spelen by Ajax. De Deen is het „zo goed als eens" met de Amsterdam se club, maar moet nog wachten op toestemming van Anderlecht. „Ajax en ik komen wel tot een ak koord, dat is het probleem niet. Ik weet alleen niet hoe Anderlecht zal reageren. Waarschijnlijk hoor ik donderdag meer. Het zit er volgens my niet in dat ik zondag al met Trier tegen Bayer Leverkusen. Er slechts 2500 toeschouwers. UTRECHT (GPD) - Zondag vindt in Den Haag de confrontatie plaats tussen Klein Zwitserland en Kampong, ofte wel Ties Kruize contra Tom van 't Hek. De Utrechtse hockeyer was het niet eens met de beslissing van bondscoach Wim van Heumen om Kruize terug te halen in het Nederlands elftal en bedankte voor de nationale ploeg. Van 't Heks stap kwam uitvoerig in de media, Kruize hield zich opvallend rustig. Deze week doorbrak hij tegenover onze verslaggever het stilzwijgen. DEN HAAG (GPD) - „Hjj is nu eenmaal een levensgenieter, wat gemakzuchtig ook. Daarom moet je hem er voortdurend aan herinneren dat hij bezig is met topsport. Reali seert hij zich dat, dan is hij van onschatbare waarde voor elk team". Dick Dalhuizen, de trainer/coach van de Haagse hockeyclub Klein Zwitserland heeft het over Ties Kruize. De vedette waarover Kamponger Tom van 't Hek zo hard is gestruikeld dat hij zjjin plaats in het Nederlands elftal ter beschikking stelde. „Jammer, heel jammer", is Kruize's eerste reactie. „Tom is één van de beste hockeyers van Nederland en behoort dus in Oranje, maar ik ook. Mits ik fit ben. En dat ben ik". FilmNet mag wedstrijden uitzenden ZEIST (GPD) - De abonnee-te levisiemaatschappij FilmNet kan komend weekend van start gaan met het integraal uitzen den van wedstrijden uit het be taalde voetbal. Het bondsbe- stuur van de KNVB gaf van nacht zyn fiat aan het contract, dat de voetbalbond twee mil joen gulden in twee jaar ople vert. FilmNet heeft het aan bonds voorzitter Jo van Marle te dan ken dat het contract door de KNVB wordt nageleefd. Van Marle hakte uiteindelijk de knoop door nadat was geble ken dat de afgevaardigden van het amateur- en betaald voetbal gisteravond lijnrecht tegenover elkaar stonden. Het amateurbe- stuur stemde tegen het con tract, omdat men vreest dat het bezoek aan amateurwedstrij den sterk zal teruglopen wan neer FilmNet elke zondagmid dag vanaf 15.25 uur een wed strijd uit het betaalde voetbal gaat uitzenden. Als initiatiefne mer tot de overeenkomst was het logisch dat de vier afgevaar digden van de profsectie zich voorstander toonden, waardoor de stemmen staakten. De beslissing was dus aan de voorzitter. Jo van Marle tracht te de gevoelige kwestie nog wel voor zich uit te schuiven, maar zijn compromis-voorstel, een buitengewone bondsvergade ring over deze affaire, vond geen genade in de ogen van de rest van het bondsbestuur. Van Marle hakte hierop definitief de knoop door en bracht de stem menverhouding op 5-4 in het voordeel van FilmNet. Het ge ringe aantal abonnees van FilmNet in Nederland (17.000) en het voorkomen van een scheuring binnen de voetbal bond waren volgens Van Marle alsnog aanleiding om de ama teursectie teleur te stellen. Overigens houdt de beslis sing van het bondsbestuur niet in dat alle moeilijkheden rond FilmNet/KNVB uit de wereld zyn. Op 7 december vindt de bondsvergadering van de KNVB plaats en daarin kan de kwestie opnieuw worden aan gekaart. Ook in deze vergade ring hebben de secties ama teur- en betaald voetbal even veel stemrecht. ANTWERPEN (ANP) - Gezien de cijfers leed Michiel Schapers gisteren bij de vierde uitvoering van het ECC-toernooi een eervolle nederlaag tegen Mark Dickson. Na twee uur en vijfenveertig minuten spelen zegevierde zijn opponent met 3-6, 7-5, 9-7. De 26-jarige Amerikaan staat 53ste op de wereldranglijst. De Neder landse kampioen neemt op de meest recente computerlijst de 139e positie in. Hoeveel zo'n rang orde waard is, blijft altijd de vraag. Zeker in het tennis. Alleen de eer ste tien van de wereld onderschei den zich duidelyk van de rest. Al les wat daarna komt, tot en met de 100ste plaats, is voor goede resulta ten afhankelijk van de vorm van de dag. Schapers had gisteren in het sportpaleist waarvan alleen het eer ste gedeelte van het woord nog enigzins waar is, zo'n periode. De lange Nederlander speelde by vlagen perfect tennis. Welis waar op zyn niveau, maar het was genoeg om de sterker ingeschatte Amerikaan in grote problemen te brengen. Dat de balans uiteindelijk niet naar de Nederlander door sloeg, had hij voornamelijk aan ei gen falen te wijten. Juist op de be slissende momenten weinig conferenties nauwelijks beant woordde. „Ja, 't is jammer. Ik heb rredelijk gespeeld. Wat moet ik er pen raakte op de tweede dag zijn verder van zeggen?" Pas na enige ANTWERPEN (ANP) - Het toer nooi der kampioenen in Antwer- n rang- eerste topper kwijt. Niet door een verrassende uitslag. De resulta ten waren redelijk haar verwach ting. De Tsjechoslowaak Miloslav minuten hervond de Rotterdam mer zich. „Ik ben ontzettend te leurgesteld. In mijn ogen heb ik goed gespeeld. Het Mecir, dit jaar geklommen naar schortte nergens aan. Ik maakte op twaalfde positie op de wereld- de belangrijke punten geen fouten, lijst, meldde de organisatie dat Ook mijn opslag ging goed. Daar hij door een knieblessure niet in heb ik geen punten mee weggege- de Belgische stad actief kan zijn. ven." Zijn plaats in het hoofdschema wordt ingenomen door de derde Belg, Alain Brichant. Hij speelt in de tweede ronde tegen de Ameri kaan Tim Wilkison. Om de ver- houdingen niet al te veel scheef te trekken krijgt Brichant bij ver lies .slechts' 5000 dollar, het ver- liezersgeld voor de eerste ronde. De veelvoudige Nederlandse kampioen haalde voor zijn verlies zelf de pechduivel van stal. „Gedu rende een week of vijf speel ik ik win nauwelijks een enkelspel. In Toulouse verloor ik met 7-5 in de derde set van de Fransman Guy Forget. In Keulen was John Lloyd in drie sets net te sterk. En hier gaat het weer fout op een voor mij onverklaarbare ma- Het is behoorlijk frusterend. de derde set in. Op 5-6 fenten nam hij iets te werkte hij twee wedstrijdpunten i^Tb01811^ Bijvoorbeeld by 6-3 weg, op 6-7 drie Het zesde op 7-8 prekh"„i „„l f „L™, u 5-4 (30-0). Op eigen opslag was besliste tenslotte over dertigdui zend gulden. Dat was het financië- hij nog twee punten 1 winning. Een lichte aarzeling werd le verschil tussen verliezen in de hem noodlottig. Dickson profiteer- eerste of in de tweede ronde, de daar van. De Amerikaan sloeg Schapers was na afloop diep te- op de goede tijdstippen de mooiste leurgesteld. Zo zeer zelfs dat hij ballen. Schapers slaagde daar al- vragen tijdens de traditionele pers- FRANKFURT (SID) - Boris Bec ker is niet alleen maar razend populair in de Bondsrepubliek Duitsland. Een groep van anti- fans, 148 in getalis sinds kort verenigd. De enorme aandacht rond het jongste tennisidool in de wereld heeft bij sommigen een afkeer voor hem opgeroe pen. Inmiddels is een ledenstop van kracht. In het vervolg wordt slechts in een sporadisch geval een nieuwe aanmelding Jürgen raakte overstuur. Voor dereen houdt van Boris Becker! Behalve wij! De anti-Boris-Bec- ker-club zoekt nog leden". De te lefoon stond roodgloeiend. In een mum van tijd was het aan tal van 148 leden bereikt. Maar ook boze fans van Boem-Boem- Boris belden. Het huis van de familie-Pfaffe stond op zijn kop. gehonoreerd. Zoals de taxi chauffeur, die van Tiriacde be geleider van Becker, slechts een fooi kreeg van twee kwartjes. Of de verliefde jongeman, die zijn verkering stuk zag lopen op de aanbidding van de roodhari ge held door zijn vriendin. Op richter van de club van anti- fans is Jürgen Pfaffe. De 42-jari- ge postbode uit Frankfurt plaat ste een advertentie in een boule vardblad. De tekst luidde: „le- lopig beantwoordt Pfaffe geen telefoongesprekken meer. „Ik heb het ding op een apart ka mertje gezet met een kussen er over. Voorlopig blijft dat zo". Het lidmaatschap van de club is gratis. Binnenkort is de eerste vergadering. Verder worden stickers verspreid met de slo gan: „Wie is dan wel die Boris Becker". Ook komt er een video film met daarop de slechtste slagen wisselingen van Becker. bijna gek van. Er is namelijk geen voor mij duidelyk aanwijsba re reden waarom het steeds ver keerd gaat. Ik speel echt goed. Mijn grote houvast op dit moment is dat deze situatie nooit lang kan duren". Wending Schapers doet er ook alles aan het lot een wending te geven. Hij trainde de laatste tijd minstens drie ur per dag. Twee weken gele den nam hij ook weer contact op met Martin Simek. De vroegere Tsjechoslowaak geldt al jaren als de steun en toeverlaat voor de Rot terdammer. „Ik heb met Martin de banden weer eens aangehaald. Dat was hard nodig want we hadden el kaar lang, veel te lang eigenljk, niet meer gezien. Hij heeft mij een aan tal goede tips gegeven die ik alle maal heb genoteerd." Schapers nam de gelegenheid te baat weer eens te pleiten voor zyn oefenmeester. „Het is doodzonde dat er zo weinig gebruik wordt ge maakt van de kwaliteiten van Mar tin. Hij heeft er zoveel verstand van. Ik vind hem echt een meester op tennisgebied. Op het moment heeft Martin alleen Hellas ter Riet onder zijn hoede. Ik ben er van overtuigd dat elke Nederlandse speler veel aan zyn aanwijzingen zou hebben". In overleg met de Tsjechoslo waak heeft Schapers ook zyn toe komstplannen doorgenomen. „Ik ben van plan zeker tot eind vol gend jaar te kijken hoever ik kan komen in het beroepstennis. Mijn eerste doel is een plaats bij de top- vyftig. Dat is haalbaar. Het zal ech ter niet makkelijk zyn. Een periode als ik de laatste weken heb meeg- maakt is vreselijk. Je wordt er echt gefrusteerd van. Het kost zo veel Michiel Schapers speelde in Antwerpen een uitstekende partij. Maar verloor desondanks. En dat scheelde e energie. Dat moet je allemaal al leen verwerken en dat is moeilijk. Het is de bedoeling dat Martin in de nabije tekomst wat meer met dertigduizend gulden (foto anpj my mee gaat. Met zyn hulp en zon der pech moet het een keer lukken. Ik geef het niet zo gemakkelijk op". HILVERSUM (GPD) - Het ziet er Rob de Bakker, de veiligheids- naar uit dat de bekerwedstrijd Spa- functionaris van de KNVB. De kenburg-FC Den Haag toch op het burgemeester zal in de komende veld van de amateurs zal worden dagen beslissen of de woensdag- gespeeld. Burgemeester Groen van middag een haalbaar alternatief is. Bunschoten verwacht geen proble- Spakenburg had zelf het oog la- men met de Haagse supporters ten vallen op het complex van wanneer de wedstrijd naar een Baarn in 't Gooi. De zaterdag-eer woensdagmiddag of een andere steklasser kon echter geen over- doordeweekse dag wordt verscho- eenstemming bereiken met dé Groen, die eerder uit vrees clubleiding van Baarn. Het is, na het bedankje van Van 't Hek, opmerkelijk stil geweest rond Kruize, hoewel hij een man is die publiciteit zelden schuwt. In zijn nu al veertien jaar durende inter landloopbaan heeft hij een enorme populariteit opgebouwd. Niet al leen door zyn gigantische slag kracht, waarmee hy zich op de Olympische Spelen van 1972 te München tot topscorer verhief, ook door zyn auto-ongeval, zijn te rugkeer, zyn deelname aan Super stars, zijn verovering van de World- cup, Europese landenbeker. Champions TYophy en drie Europa Cups. „Ik heb me bewust stil ge houden, alle interviews geweigerd. Ik voelde er niets voor om terug te gaan slaan". Volgende maand viert Ties Krui ze in het Australische Perth, waar dit jaar de Champions Trophy wordt gehouden, zijn 33ste veijaar- dag en een dag later is hij Neder lands recordhouder Paul Litjens (177 interlands) gepasseerd. Een leeftijd waarop de meeste hoc keyers het nationale tricot, al dan niet gedwongen, inleveren. Diver se kandidaten voor de selectie van bondscoach Wim van Heumen re kenden er steevast op dat Kruize zich na het olympische debacle van Los Angeles uitsluitend zou wijden aan vrouw Jacqueline en zijn twee jonge kinderen, werk en clubbelangen bij Klein Zwitser land. Toen hij door Van Heumen opnieuw werd gevraagd en toe stemde, was dat voor Tom van 't Hek aanleiding zijn invitatie terug te sturen, omdat Van Heumen met Kruize's keus aangaf een beleid te voeren dat niet strookte met zyn ei gen opvattingen over topsport. Waar wringt bij Kruize de schoen. „Ik had het beter gevonden als Tom eerst eens met mij was komen praten. Ik heb er alle begrip voor dat hij vreest dat ik ben gekozen op basis van vroeger geleverde presta ties, niet op wat ik nu nog kan pres teren. Dat begrijp ik. Als ik terug kijk op het olympische jaar, dan is. het terecht dat Van 't Hek beden kingen heeft. Ik zal nu voor de eer ste keer vertellen hoe de vork in de steel stak. Ik tobde met blessures. Mijn achillespees was 'ziek'. Ik kon niet trainen, maar speelde wel met de club mee. Een maand of twee voor de Spelen, heb ik Van Heu men gezegd dat het niet ging. Hij wilde me desondanks mee hebben. Toen het helemaal fout dreigde te lopen, heb ik me ten einde raad la ten opereren. Ik had nog twee we ken. Ik heb me dagelijks urenlang met looptrainer Cees Koppelaar uitgesloofd, maar in twee weken maak je het verlies van negen maanden niet goed. Het gevolg was dat ik in Los Angeles drie goe de wedstrijden heb gespeeld. Daar na was de koek op, de kaars uit, de accu leeg". Excuus „Ik heb dus slecht gefunctio neerd. De blessure wilde ik niet als excuus aanvoeren, want je schiet er niets mee op. Excuses gelden niet in de topsport. Je speelt, of je speelt niet. Ik heb me laten overha len toch mee te gaan, hoewel nie mand me na veertien jaar topsport hoeft te vertellen datje het met een mindere conditie op clubniveau (dankzij een hele serie goede me despelers) nog wel kan redden, maar dat er internationaal wat an ders wordt gevraagd. Dat wist ik. Ik wist ook dat ik het heel moeilijk zou krijgen, maar Van Heumen nam het risico. Het gevolg is dat we zesde zijn geworden". „Mijn functioneren was dus slecht en Tom van 't Hek is bang dat het nu weer dezelfde kant op gaat. Als hij contact met me had gezocht en die bezwaren had geuit, had ik de uitnodiging naast me neergelegd en Tom verteld dat ik eerst drie maanden zou bewijzen dat het me ernst is. Dat had ik best willen doen. In die periode had hij kunnen beoordelen of ik fit genoeg was om internationaal hockey aan te kunnen. Door de affaire breeduit in de pers te gooien, heeft hy de pas afgesneden. Dat had ik niet voor de Haagse aanhang verbood om de wedstrijd op zaterdagmid dag (marktdag) te laten spelen, laat de beslissing afhangen van de plaatselijke politie. „Als de politie in Bunschoten na onderzoek meent dat de zaak op een doordeweekse dag in de hand kan worden gehouden, dan zie ik geen reden om de wedstrijd te ver bieden", aldus de burgemeester. Het alternatief van een midweek- se wedstrijd werd aangedragen in een gesprek dat Groen had met LONDEN (SID) - De atletes Zola Budd en Mary Decker hebben in juli voor hun deelneming aan een wedstrijd over 3.000 meter in Londen gi gantische bedragen verdiend. Dat maakte Mike Turner, penningmeester van de Britse Atletiek Bond, tijdens het afgelopen weekeinde in Oslo gehouden congres van de Europese Atletiek Associatie (EAA) bekend. Volgens Turner kreeg de Britse Budd niet minder dan 125.000 dollar (bijna vier ton) en hield de Amerikaanse Decker 75.000 dollar (ca. 2,5 ton) aan de wedstrijd over. Turner voegde er aan toe, dat het geld betaald was door een Amerikaanse televisiemaatschappij. Mary Decker bracht de ra ce op haar naam, Zola Budd werd derde. van hem verwacht.„Vorige week hebben we in Londen, op het vier- landentoernooi, goed gespeeld, maar het was wel duidelijk dat we op het middenveld een spelmaker als Van 't Hek missen. Daar kan niemand om heen. Wil ik ook niet. Ik speelde er libero, maar ben te gen India en Rusland bewust vóór mijn verdediging gaan spelen om het middenveld te ondersteunen. Met Van 't Hek in de ploeg, is dat niet nodig. Zijn we sterker. Kun nen we weer denken aan de we reldtop". „Nu is er een conflictsituatie ont staan die afbreuk doet aan het Ne derlandse hockey. Ik geloof niet dat ik hoef te bewijzen dat ik kan hockeyen. Wel dat ik fysiek ben opgewassen tegen de voorwaarden die worden gesteld. Die ken ik. Nu ik blessurevrij ben, train ik hard. Driemaal met de club, op woens dag in Amstelveen met de nationa le ploeg en voorts iedere dag indi vidueel. Nu voelde ik er weinig voor af te zeggen, omdat ik weet dat ik conditioneel sterk genoeg ben voor tophockey". In Haagse kringen is Van 't Heks beslissing hoog opgenomen. Dick Dalhuizen heeft er geen goed woord voor over. „Wat moet ik nou doen als Kampong zondag by ons op bezoek komt? Vrolijk een bier tje met Van 't Hek gaan drinken en doen of er niets is gebeurd? Ik heb Gerard Stroes (coach van Kam pong - red.) gezegd dat de relatie is verstoord. Hy vindt het een zaak die alleen Van 't Hek aangaat. Dat begrijp ik niet. Als Ties zich in de media op dezelfde manier over Tom had uitgelaten, had ik hem miin Dloeg uit gegooid". Biertje „Kijk, Van 't Hek loopt al jaren mee. Kent het klappen van de zweep. Hy is, net zoals Litjens vroeger, in staat om 's avonds en desnoods 's nachts een heel stevig biertje te drinken om de volgende morgen de sterren van de hemel te spelen. Niet iedereen kan dat. Daar moet ook hij rekening mee houden en zeker ten opzichte van jongeren, die een heel ander levenspatroon hebben. Dat hij dat leuk vindt, mag, maar als het voor een team niet goed is, zal hij zich anders moeten opstellen, moeten beper ken. Dat verwijt kan hem worden gemaakt, maar zo lang hy goed functioneert, moet je je mond hou den". „Ties is ook zo. Die houdt van een lekker etentje, van een pilsje, van een sigaret, maar als ik zie dat hy weer te veel naar die kant neigt, moet ik hem terugfluiten. Je moet hem permanent op scherp houden, anders zakt hij inderdaad weg. In een team moet daarover worden gesproken. Als dat niet gaat, praat je onder vier ogen, of je belt elkaar even op, maar je gaat het niet bree duit in de media gooien". Hoewel hij de aanval als uiterst vervelend heeft ervaren, reisde Kruize niet extra gespannen of ge motiveerd af naar Londen. „Ik weet wat ik kan en niet kan. De sa menwerking met Fred Bierens (Tilburg) en de Kampongers René Klaassen en Bart van Kersbergen liep voortreffelijk, maar we moeten niet vergeten dat dit een team in. opbouw is. De drie overwinningen hebben de kritiek even doen ver stommen, maar als we volgende maand op de Champions Trophy in Perth afgaan, tuimelt alles en ie dereen weer over me heen". „Laten we wel bedenken dat we nog een jaar hebben. Volgend jaar oktober moet het gebeuren op het wereldkampioenschap in Londen. Van Heumen stuurt bewust in die richting. Hij denkt me in de nieu we formatie nodig te hebben. Ik realiseer me mijn verantwoorde lijkheid. Ben veruit de oudste en meest ervaren speler. Ik heb alleen meer interlands gespeeld dan de andere negen - Kees Jan Diepe- veen uitgezonderd - by elkaar. Dat schept verplichtingen. Wij moeten de ploeg dragen. Qua inzet en in stelling is Diepeveen niet te over treffen. Ik zou dat op het midden veld niet meer op kunnen brengen. Hij wel en als Van 't Hek daar als regisseur zou staan, hadden we een ploeg die volgend jaar een mooie gooi kan doen naar de wereldtitel. Met Van 't Hek mijn afscheid vie ren met de Worldcup. En dan hij, zonder my, in Seoel een olympi sche medaille pakken. Ik vrees dat het niet zo ver komt. Jammer voor het Nederlandse hockey".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13