Privatisering nog loze kreet' 'Basisinkomen in 2000 een feit' Stoffenverkoop stijgt sterk NCW wil krachtiger aanpak Banken nog argwanend tegenover schuldenplan Martens sust onrust in kolenmijnen België AUeen nieuw akkoord over scholing jongeren Ria Lubbers doopt W alrus Giftige stof in sommige oliemerken Voedingsbond FNV: stemming zal nog omslaan 22.iv. JfAL Tel.01720-31102 JINSDAG 29 OKTOBER 1985 >EN HAAG (GPD/ANP) - „Nu al is te voorspellen dat er over tien jaar weer een rivatiseringsronde opgestart zal moeten worden om de nieuwe uitvoerende taken an de overheid naar de marktsector te brengen". Dat schrijft het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond in sen gisteren gepubliceerde nota. Dndanks de vele studies en ambte- ijke werkgroepen heeft dit kabi- let volgens NCW-directeur Wei- ;enberg op dit gefaald „nog niets aten zien". Integendeel, de overheid trekt steeds meer nieuwe, uitvoerende taken naar zich toe, aldus het NCW. Als voorbeeld noemde Wei- tenberg onder meer de belastingte lefoon, de uitbreiding van de ex presse-postdiensten en van het PTT-reisverzekeringspakket en het ophalen van bedrijfsafval door gemeentelijke reinigingsdiensten. Volgens Weitenberg zijn op het Igemeentelijk niveau de afgelopen jaren bij overheidsdiensten wel een aantal operaties uitgevoerd die ivallen onder het begrip 'privatise- jring': het door particuliere bedrij ven laten uitvoeren van wat voor heen overheidstaken waren. Maar idat komt volgens hem ook omdat jde budgettaire nood bij de ge lmeenten groter was dan bij de cen- itrale overheid. Hier verwacht hij jdat in deze kabinetsperiode „niet één overheidstaak werkelijk gepri vatiseerd zal worden". Uit een onderzoek van het NCW iblijkt dat er van de eerste selectie jvan privatiserings-onderwerpen luit 1982 slechts vijf de besluitvor- iming in de ministerraad hebben gehaald: het IJkwezen, de Waar borg, de tentoonstellingsbouw bij de departementen, de landmeet- Kort Zakelijk Diesel duurder De prijs van dieselolie gaat mor- ,gen met twee cent omhoog. Inclu- isief btw komt de literprijs daarmee op 123,4 cent (zelftank) te liggen, zo is maandag in Rotterdam meege deeld. Met deze prijsstiijging komt (een einde aan de daling sinds 13 jseptember. De prijs voor dieselolie liep onder invloed van de dalende dollarkoers terug van 127,4 naar 121,4 cent per liter. De prijzen voor jgasolie en huisbrandolie gaan woensdag met een cent omhoog. Covectron Vanaf 29 oktober tot en met 3 ja nuari volgend jaar staat de inschrij ving open op 100.000 aandelen Convectron tegen de koers van f 50 per aandeel. Dit heeft het bedrijf bekendgemaakt. Convectron houdt zich bezig met de ontwikke ling van een kleinschalige kernfu siereactor die moet werken met een kunstmatig op te wekken bol- bliksem. Commerciële produktie hiervan zou volgens Convectron over zes jaar kunnen beginnen. Vo rig jaar vergaarde Convectron via een aandelenemissie bijna zes ton. Chrysler kundige en cartografische werk zaamheden van het kadaster en het Bosbeheer. Slechts één (De Waar borg) is inmiddels omgezet in een wetsontwerp, dat overigens nog ter advisering bij de Raad van State ligt. Volgens het NCW moet de aanpak van 'de verdelende rechtvaardigheid' - één .project per ministerie - worden verlaten.. Cen traal moet staan de econmomische doelmatigheid. „Op sommige dien sten of afdelingen is maar een pri vatiseringsetiket geplakt, zonder dat daarvoor vergelijkbare of aan vullende partijen in de marktsec tor te vinden zijn", aldus het NCW- rapport. De departementen, die nu zelf de omvang van een onderzoek kun- Chrysler, de op twee na grootste autoproducent van de Verenigde Staten, heeft in het derde kwartaal van dit jaar een recordwinst ge boekt van 316,2 miljoen dollar, 21 procent meer dan in het derde kwartaal van vorig jaar. Chrysler verkocht 465.456 wagens. 24,3 pro cent meer dan in het derde kwar taal van vorig jaar. In het weekein de hebben de werknemers van Chrysler ervoor gestemd om weer aan het werk te gaan. Ze waren sinds 16 oktober in staking. Vorige week werden de bonden en Chrys ler het eens over een nieuwe ar beidsovereenkomst voor drie jaar. Peugeot De moedermaatschappij van het Franse automobielconcern Peu geot heeft in de eerste helft van dit jaar een nettowinst geboekt van 141 miljoen frank (ruim 52 miljoen gulden). In dezelfde periode van 1984 was er nog een nettoverlies van 406 miljoen frank (150 miljoen gulden). Peugeot verwacht nog steeds dat het hele concern, dus in clusief Citroën en Talbot, over ge heel 1985 ongeveer quitte zal spe len nadat er in de voorgaande jaren forse verliezen waren. In 1986 zal er volgens het concern een flinke winst zijn. Recreatieparken De recreatieparken de Beekse Bergen en De Efteling dreigen el kaar kapot te concurreren. Dat vreest burgemeester J. van Dun van Loon op Zand in verband met de komst van een Cosmo-Center dit najaar naar de Beekse Bergen in Hilvarenbeek. Het sprookjes park De Efteling in Kaatsheuvel (gemeente Loon op Zand), dat nu nog twee miljoen bezoekers per jaar ontvangt, zou daaronder kun nen lijden. Jaarlijks ontvangt de gemeente Loon op Zand via de toe ristenbelasting een miljoen gulden van De Efteling. WASHINGTON (AP/Rtr.) - De in ternationale banken willen meer duidelijkheid van de Verenigde Staten over de wijze waarop ze nieuwe kredietverlening met offi ciële instellingen moeten coördine ren. Dit is gebleken tijdens een bij eenkomst van zeventig banken uit de VS, Europa en Japan in Was hington, die is belegd om het jong ste voorstel van de VS ter verlich ting van de schuldenlast van de Derde Wereld te bespreken. Bankvertegenwoordigers heb ben laten weten dat de commercië le banken van de Wereldbank garanties willen dat hun leningen worden terugbetaald. Ook moeten landen in gebreke kunnen worden gesteld bij het terugbetalen van le ningen aan de Wereldbank als commerciële leningen in gevaar komen. Tot nu toe is het nog niet gebeurd dat een land een Wereld- banklening niet terugbetaalde. De banken zijn bezorgd over de weinige steun die hun regeringen betonen aan het Amerikaans voor stel. Westerse regeringen moeten een groter aandeel nemen in de Amerikaanse plannen om export kredieten voor ontwikkelingslan- ADVERTENTIE den met schulden op grotere schaal te garanderen, zo menen zij. De VS hebben niet om meer overheidsgeld gevraagd om het in ternationale schuldenprobleem op te lossen. Tijdens de jaarvergade ring van de Wereldbank en het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) in Seoul stelde de Ameri kaanse minister van financiën, Ba ker, voor dat de banken hun kre dietverlening uitbreiden met twin tig miljard dollar en dat de Wereld bank negen miljard dollar meer voor kredietverlening aan de 15 grootste schulkdenlanden ter be schikking stelt. In ruil voor meer geld moeten die landen hun econo mische beleid aanpassen en dat be leid op groei toespitsen. BRUSSEL (GPD) - De vüfhon- derd mijnwerkers van een steenko lenmijn in Waterschei (bij Genk in Belgisch Limburg), die gisteren in staking gingen, hebben vanmor gen het werk weer hervat. De mijn werkers protesteerden met hun eendaagse staking tegen het in trekken van uitbreidingsplannen voor hun mijn, een van de zes die België nog rijk is. België telt 20.000 werknemers in de zwaar verliesgevende mijn bouw. Na de actie van gisteren is overleg op hoog niveau gestart om een algemene staking af te wen den. Daarbij werd ook minister president Martens ingeschakeld, die momenteel bezig is met de for matie van zijn zesde kabinet. Ge poogd wordt in de formatiebespre kingen een akkoord te vinden voor de financiële problemen van de Belgische mijnen. De directie van de mijn in Water schei zag af van de aanleg van een nieuwe schacht, omdat zij de drie miljard franc (170 miljoen gulden) die daarvoor nodig is wil gebrui ken om de hoog opgelopen verlie zen te dekken. De mijnwerkers vrezen dat dit het begin van het einde wordt, en dat hun banen bin nen enkele jaren zullen moeten verdwijnen. Ook voor de vijf andere mijnen zouden saneringsplannen in de maak zijn. Er wodt gesproken over een fusie tussen de mijn in Water schei en die in Winterslag, wat vol gens de bonden 3000 banen gaat kosten. De Belgische regering heeft tot nog toe miljarden guldens in de steenkolenmijnen gestoken. Het geld voor Waterschei is al bijna op, terwijl de mijn het er nog tot 1987 mee had moeten uitzingen. In de Limburgse mijnstreek - waar de werkloosheid hier en daar tot 30 procent is opgelopen - vor men de mijnen een van de laatste overgebleven grote bronnen van werkgelegenheid. Vorig jaar okto ber, toen ontslagen van mijnwer kers dreigden, vond ook al een massale mijnwerkersstaking plaats. De situatie is sindsdien ech ter nauwelijks verbeterd. In hoeverre de regering in staat is opnieuw veel geld uit te trekken om de mijnen open te houden is de vraag. Martens wil voor de komen de jaren een strak bezuinigingsbe leid handhaven. De vele miljarden die de voorbije jaren in de mijnen zijn gestoken zijn bovendien de Waalse Belgen een doorn in het oog. Zij wijzen erop dat de regering in Wallonië de staalindustrie niet heeft willen steunen en zo goed als heeft opgedoekt, terwijl nu wel ge meenschapsgeld in de even nood lijdende (Vlaamse) mijnen lijkt te worden gestoken. nen bepalen, beschermen vaak de eigen te privatiseren diensten, al dus het NCW. Een belangrijk knel punt is volgens het werkgeversver bond de „ijzersterke" positie van de ambtenaren en de invloed van de ambtenarenbonden. Het NCW adviseert het volgende kabinet het verzelfstandigen van overheidsdiensten meer tot alge meen kabinetsbeleid te maken dan in de afgelopen jaren het geval was. Waarbij wellicht niet de mi nister van financiën, maar de pre mier zélf tot coördinerend minister benoemd zou moeten worden. Om te voorkomen dat individuele mi nisters privatiseringen proberen te omzeilen moeten in het komende regeerakkoord gedetailleerde af spraken worden gemaakt. DEN HAAG (GPD) - De christelijke werkgevers (NCW) zien geen enkele aanleiding om opnieuw met de vakbeweging te gaan praten over het Centraal Akkoord van 1982. NCW-voorzitter Van Eijkelenburg had eind vorige week de suggestie gedaan dat aan een bijstelling op het gebied van maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid te denken zou zijn. Volgens de algemeen directeur van het NCW, prof. drs. J. Weitenberg, kan er echter geen sprake zijn van een 'bijstelling'. Wel zou met het NCW te praten zijn over een 'aanvulling' op het gebied van de scholing van (langdurig) werklozen. Eerder stelde het VNO zich op hetzelfde stand punt. Weitenberg zei gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag dat de ervaringen sinds het Centraal Akkoord van 1982 geen aanleiding geven tot hernieuwd onderhandelen. „De centrale aanpak heeft juist niet tot de resultaten geleid die werden beoogd. En de situatie in de verschillende bedrijfstakken is zo uiteenlopend, dat praten in den brede over nieuwe arbeidsvoorwaarden onmenselijk is". De federaties van vakverenigingen FNV en CNV willen wel hernieuwd overleg, met name op het gebied van de afspraken over de werkgelegenheid. Wel ziet NCW-directeur Weitenberg een mogelijkheid om centraal met de vakbeweging te overleggen over een nader scholingsprogramma. Dit aan de hand van een nota van het ministerie van sociale zaken en werkge legenheid over de situatie van langdurig werklozen. Deze nota wordt in november gepubliceerd. Weitenberg verwacht dat in deze nota sugges ties en oplossingen aan de hand zullen worden gedaan voor het probleem van de langdurig werklozen. Daarover, met name over scholing van werkenden en werklozen, zouden eventueel een gesprek met de vakbe weging plaats kunnen vinden, aldus het NCW. Na de tewaterlating werd de 'Walrus' door een sleepboot naar een ander dok versleept. ROTTERDAM (ANP) - De veel besproken, nieuwe onderzeeër Walrus is gisteren bij de RDM- werf in Rotterdam gedoopt door Ria Lubbers, de echtgenote van de minister-president, en te wa ter gelaten. Schout bij nacht ir. C. van den Berg sprak later voor het front van ettelijke honderden belangstellenden uit binnen- en buitenland van een technisch hoogstandje waarop wij bijzon der trots moeten zijn. De Walrus, die pas in april 1987 zal zijn afgebouwd, is de eerste van een reeks van vier. Die reeks dient ter vervanging van vier bo ten van de Dolfijn- en Potvisklas se, van het zogenaamde driecilin- dertype, die nog conventioneel worden voortgestuwd. De nieu we boot behoort tot de klasse van diesel-elektrische onderzee- boten, uitgevoerd in staal. De Walrus heeft zeer geavan ceerde, op elkaar afgestemde systemen voor waarneming, wa- pengebruik en commandovoe ring. RDM-directeur ir. W. den Duik stelde dat de Nederlandse industrie van meet af aan in de wereld een goede naam heeft ge had wat het bouwen van onder zeeboten betreft, en dat deze in dustrie nog steeds in staat is om technische hoogstandjes te ver richten. Den Duik verkocht voor een stuiver mevrouw Lubbers het bijltje, waarmee zij het koordje had doorgehakt voor het te water laten van de boot. Zij kreeg ook een ring. Daarvan was mevrouw Lubbers zeer onder de indruk. Ze dankte, maar bleef steken in: "Ik ben flabbergast (verbijsterd). En het is allemaal al zo duur ge weest". Met het ter sprake brengen van de kostprijs herinnerde me vrouw Lubbers aan wat de Wal rusaffaire is gaan heten. De prijs voor de eerste twee boten was aanvankelijk bepaald op 450 mil joen gulden. Dit bedrag werd meer dan fors overschreden en kwam uiteindelijk uit op 940 mil joen, terwijl er voor nog eens 750 miljoen twee nieuwe duikboten bij werden besteld. Door de Wal rusaffaire is een grotendeels nieuwe top bij de Koninklijke Marine aangetreden. DEN HAAG (GPD) - Bij onder zoek zijn in drie merken motorolie vervuilende stoffen gevonden. Het gaat om zogeheten PCB's (polych- loorbifenylen). De stoffen zijn aan getroffen in de merken Fina Delta- Ultra, Pacific Motoroil en Stabil Oil. De Consumentenbond, die het onderzoek heeft laten verrichten, heeft het ministerie van VROM en de importeurs van de olie inge licht. Deze misstand moet verdwij nen, vindt de bond. Het onderzoek werd gestart naar aanleiding van berichten uit West- Duitsland over polychloorbifeny- len. Daar bleek afgelopen zomer dat in 14 van de 33 onderzochte merken motorolie de gevaarlijke stoffen waren aangetroffen. Bij vier merken werd een concentratie van boven de 50 milligram per kilo ontdekt. Dat is de maximaal toege stane concentratie tot 1988 in de Bondsrepubliek. Daarna mag niet meer dan 10 milligram. De Consumentenbond liet 90 merken onderzoeken. Drie bevat ten er tussen de 20 en de 50 milli gram PCB's per kilo. Het ministe rie van VROM heeft deze merken ook onderzocht en de constaterin gen van de bond bevestigd. In ons land mag geen polychloorbifenyl in motorolie voorkomen. Ongeveer twee maanden geleden bleek uit onderzoek van de Leidse universiteit dat hoge concentraties PCB's voorkwamen in motorolie die de levensmiddelenwinkels Al- di verkocht. Het bedrijf haalde na deze berichten deze olie uit zijn as sortiment. Polychloorbifenylen zijn milieu gevaarlijk. Deze stoffen kunnen zich ophopen in de zogeheten voedselketen en zijn kankerver wekkend. De PCB's worden in mo torolie gevormd als aan de zuivere olie uit de raffinaderijen afgewerk te olie wordt toegevoegd. In Washington heeft de ondermi nister van financiën, Muiford, uit eengezet dat de risico's van nieuwe kredieten kleiner worden als de schuldenlanden een beter econo misch beleid gaan voeren. Muiford zou verder hebben gezegd dat Amerikaanse banken aan de uit breiding van de commerciële kre dieten zeven miljard dollar zouden moeten bijdragen en de Europese en Aziatische banken dertien mil jard dollar. Dit jaar verwachten de banken dat zij netto 2,3 miljard dollar zul len terugkrijgen van het bedrag dat de 15 schuldenlanden nog bij hen in het krijt staan. In 1984 bedroeg de totale schuld 275,3 miljard dol lar. Dat is slechts een deel van wat meer dan 100 arme landen ver schuldigd zijn. Volgens de Wereld bank nadert het totaal aantal schul den in de hele wereld de biljoen dollar. Tien van de 15 grootste schuldenlanden liggen in Latijns- Amerika: Argentinië, Bolivia, Chi li, Colombia, Ecuador, Mexico, Pe ru, Uruguay en Venezuela. De an dere landen zijn Nigeria, Ivoorkust en Marokko in Afrika, de Filippij nen in Azië en Joegoslavië in Euro- Zelf kleding maken populair ZOETERMEER (ANP) - Van alle branches in de detailhandel doen winkels die kledingstoffen verko pen het de laatste tijd nog het best. Hierbij valt op dat ook detaillisten in naaimachines goede zaken doen. Dit blijkt uit een vandaag ver schenen overzicht van de omzet ontwikkeling bij kleine zelfstandi gen en winkelketens over het eer ste halfjaar van 1985 van het Eco nomisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (EIM). De speciaalzaken in kledingstof fen zagen hun geldomzet geduren de de eerste zes maanden met ge middeld dertien procent stijgen ten opzichte van het eerste halfjaar van 1984. In dit percentage is de prijsontwikkeling al verwerkt. Speciaalzaken in naaimachines hadden een acht procent hogere omzet. Daaruit blijkt dat steeds meer mensen zelf kleding maken. Goed gaat het voorts de kantoor boekhandels (plus twaalf procent) en drogisterijen met een foto-afde ling (plus dertien procent). Gewo ne drogisten konden hun omzet met niet meer dan vijf procent ver beteren, terwijl de fotospeciaalza ken niet verder kwamen dan een omzetstijging van twee procent. In de sector duurzame consump tiegoederen zijn het vooral de win kels in bedden en toebehoren (plus tien procent), elektrotechnische ar tikelen (plus negen) en sportzaken (plus acht) die het goed doen. In de sector voedings- en genotmiddelen lopen de supermarkten voorop met een reële omzetstijging van ze ven procent. Slecht gaat het met kappers en sigarenzaken. Vooral tabakswin kels die voor meer dan tachtig pro cent afhankelijk zijn van de ver koop van rookwaar zagen met na me door de prijsstijging hun omzet met negen procent teruglopen ten opzichte van de eerste helft van 1984. Ook tabakswinkeliers die een groot assortiment tijdschriften en andere lectuur voeren, moesten in leveren (min vijf procent). Bij de kapperszaken varieert de omzetda ling van min één tot min zeven pro cent. Kappers die zowel dames als heren knippen doen het relatief nog het minst slecht. KABELJAUW - Nederlandse vissers die niet in het bezit zijn van een zogenoemd kabeljauwdocu ment mogen met ingang van vrij dag 25 oktober niet meer vissen op kabeljauw in de Noordzee en de Noorse Zee. Staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij heeft hiertoe besloten. Ook is de visserij op koolvis in de Noordzee, de Noorse Zee, het Skagerrak, Katte gat, Sont en Belt en de Oostzee met ingang van de zelfde datum verbo den. Kamsteeg ia, m NAM wint meer gas in Twente ASSEN (ANP) - De Nederlandse. Aardolie Maatschappij (NAM) in vesteert de komende zeven jaar vierhonderd miljoen gulden in de uitbreiding van het Twente-veld. Het gaat in feite om zes velden, waar nog bijna zes miljard kubieke meter aardgas inzit. De NAM wil dit gas in de komende vijfentwin tigjaar naar boven halen. Dat staat in het blad Nammogram van de NAM. De NAM produceert al 25 jaar aardgas in Twente. UTRECHT (ANP/GPD) - Een ba sisinkomen voor iedereen is voor het jaar 2000 een feit. Deze voor spelling deed voorzitster Greetje Lubbi van de Voedingsbond FNV gisteren in Utrecht bij de presenta tie van een lesbrief voor scholieren over het basisinkomen. Dit opti misme baseert Lubbi op haar waarneming dat het idee van het basisinkomen bij een deel van de achterban van vakbonden en poli tieke partijen beter aanslaat dan bij hun bestuurders. „De stemming zal omslaan", zo betoogde Lubbi. Het omstreden plan voor een ba sisinkomen heeft tot op heden -4,5 jaar na de lancering- echter nauwe lijks medestanders gevonden bin nen vakbeweging, politiek of werkgeverskringen. Kern ervan is een arbeidsloos inkomen voor ie dereen boven de 18 jaar, gelijk aan het minimumloon -nu tussen de 1375 en 1500 gulden netto per maand. Naast het basisinkomen zou iedereen de kans moeten heb ben om betaalde arbeid te verrich ten. De verdiensten die daaraan vast zitten zouden niet meer dan 50.000 gulden mogen bedragen. Dit houdt in dat vooral de hoge inkomens moeten inleveren. Volgens de Voe dingsbond is de financiering van het basisinkomen zo geen pro- Greetje Lubbi: optimistisch (foto ANP) bleem. De kosten - 254,7 miljard - kunnen worden gedekt met het geen in Nederland in totaal wordt verdiend, ruim 300 miljard. Onzinnig Volgens de Voedingsbond, die vijf jaar geleden de eerste ideëen voor een basisinkomen ontvouw de, is het onzinnig om nog langer uit te gaan van een werkplicht. De massale werkloosheid dwingt de samenleving tot een geheel andere benadering van de arbeid. Door de voorschrijdende automatisering zal er nooit genoeg werk voor iede- ren te vinden zijn. Arbeid en inko men moeten in de toekomst der halve ontkoppeld moeten worden. Door de introductie van een ba sisinkomen zal het volgens de Voe dingsbond mogelijk worden om de arbeidstijd drastisch te verkorten. „Wie van arbeidstijdverkorting houdt, moet het basisinkomen om helzen", aldus Lubbi. Volgens haar biedt de huidige aanpak van de ar beidstijdverkorting te weinig soe laas. De kleine stapjes worden in de bedrijven opgevangen door het inhuren van tijdelijke krachten of door de versnelling van het pro- duktieproces. Door het basisinko men aan arbeidstijdverkorting te koppelen komt volgens de Voe dingsbond een 25-urige werkweek binnen handbereik. Volgens de FNV-bond heeft een basisinkomen tal van voordelen. De werkloosheid wordt draaglijker voor de slachtoffers daarvan. Er komt een einde aan de vernederen- Hans Pont: afwijzend (foto GPD) de positie van uitkeringsgerechtig den, omdat niet alleen zij meaar al le Nederlanders een door de over heid uitgekeerd inkomen krijgen. Het basisinkomen zou werkenden 'vrijer' maken. Zij hoeven minder bang te zijn voor het verlies van hun baan. „Nu is de arbeid geen machtsmiddel meer, maar een chantagemiddel waarmee de positie van de werkne mers wordt uitgehold", aldus Lub bi. Vrouwen zouden door een ba sisinkomen economisch onafhan kelijker worden. Niettemin wordt er binnen de vrouwenbeweging verdeeld over deze problematiek gedacht. Tegenstanders vinden dat een basisinkomen vrouwen van betaald werk afhoudt. Recht op arbeid De brochure werd gisteren, sa men met een speciale lesbrief voor de scholen over het basisinkomen, overhandigd aan FNV-voorzitter Hans Pont. Deze stelde zich afwij zend op. „Wij streven nog steeds naar een recht op arbeid. Als je dat realiseert heb je geen basisinko men nodig", aldus Pont, die daar mee het officiële standpunt van de FNV nog eens herhaalde. Hij noemde als een belangrijk bezwaar van het basisinkomen dat jongeren de prikkel gaan missen om na hun opleiding aan de slag te gaan en mogelijk zullen kiezen voor een vrijwillige werkloosheid. Pont: „Daarmee snij je alle toe komstmogelijkheden af. Je hebt dan in feite gekozen voor het leven, want een weg terug is er nauwe lijks".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9