Van Thijn wijst krakerseisen af BOTER DEZE WEEK BIJGRUMA: Ontrouw Lubbers verbaast Nijpels 'CP-leraar kostte school leerlingen' Kraaldjeweging: O or 1 ogsverkJ a ring Burgemeester prijst in advertentie auto aan Van den Broek: Turkije voorlopig niet in EG 1 PAKJE ECHTE A 250 GRAM VOOR DINSDAG 29 OKTOBER 1985 MlfIJHJIfJfl' AMSTERDAM (GPD) - Burgemeester Van Thijn heeft gisteravond na overleg met de gemeenteraad de eisen van de Amsterdamse kraakbeweging onverbiddellijk van de hand gewezen. Hij kondigde aan dat de ontruiming van gekraakte panden zal doorgaan, zo nodig met bijstand van politie uit andere gemeenten. Eerder op de dag voerde Van Thijn spoedoverleg met hoofdcommissaris van politie Valken en mr. Van Steenderen, hoofdof ficier van justitie. De krakers spreken van een 'oor logsverklaring' en blijven onver minderd bij hun eisen: terugtrek king van de politiemacht uit de staatsliedenbuurt, vrijlating van de gearresteerde krakers en aanhan gers, plus het ongedaan maken van de uitzetting van een vrouw en haar dochtertje uit een woning in de Schaepmanstraat. Wordt daar niet aan voldaan, dan gaan de ac ties door, aldus de Woongroep Staatsliedenbuurt gisteravond na een vergadering in het krakerscafé De Vergulde Koevoet. Het was gis teravond rustig in de stad. Na de gerechtelijke ontruiming van de woning aan de Schaepman straat in de Amsterdamse Staats liedenbuurt en een dag later de dood van een gearresteerde kraker in een. politiecel, zijn in de hoofd stad en in enkele andere steden op grote schaal vernielingen aange richt, vooral aan openbare gebou wen. Ook kwamen op grote schaal demonstrerende krakers en hun aanhang gewelddadig in botsing met politie. Onwrikbaar Burgemeester Van Thijn kondig de aan onwrikbaar verder te gaan met zijn beleid, waarbij de politie wordt gereorganiseerd in wijk teams om meer contact met de bur gerij te hebben, ook in de Staatslie denbuurt. In die buurt beschou wen de krakers de komst van het wijkteam als een aanval op de kraakbeweging in de wijk, die geldt als een bolwerk van de kraak beweging. Ook op het punt van ontruimin gen blijft Van Thijn onverzettelijk. De uitkomsten van gerechtelijke procedures zullen, indien noodza kelijk, met geweld woren uitge voerd. De ontruiming van de wo- FRANEKER (GPD/ANP) - WD- leider Nijpels heeft ^verbaasd' ge reageerd op de uitspraak van pre mier Lubbers dat het CDA het ka binetsbeleid niet tot inzet van de verkiezingen zal maken. Dat bete kent volgens de WD-fractieleider, dat het CDA 'toch weer' de deur naar de PvdA openzet. "Ik heb Lubbers niet horen kiezen voor de voortzetting van een kabinei met de VVD", zei hij gisteravond op een bijeenkomst van zijn partij in Franeker. Volgens Nijpels loopt 'de lijst trekker van het CDA' op deze ma nier weg 'van het beleid waarvoor Lubbers zelf en de andere CDA- ministers mede verantwoordelijk zijn'. De WD, zo zei hij. zal het ka binetsbeleid plus het WD-pro- gram wel degelijk tot inzet van de verkiezingen maken. "De WD loopt niet weg van de verantwoor delijkheid voor dit beleid, waarop de VVD ook een belangrijke in vloed heeft gehad", aldus Nijpels. In tegenstelling tot zijn politieke leider toonde WD-voorzitter Kamminga gisteren voor de TROS- radio begrip voor de uitspraak van Lubbers. "Ik denk dat het juist is wanneer de premier aangeeft dat het niet een vanzelfsprekende zaak is dat CDA en WD na de verkie zingen met elkaar verdergaan. Er zal aan de hand van de verkiezings programma's opnieuw overleg moeten zijn over een regeerak koord. Het is van tevoren nimmer zeker dat je daar uitkomt. Daar speelt nog bij, dat de PvdA er alles aan zal doen om na de verkiezin gen ook in de regering te komen, ADVERTENTIE Kamminga steimt premier wel samen met het CDA het liefst", al dus Kamminga. Nijpels vindt, dat de kiezers recht hebben op duidelijkheid. Met de uitspraken van Lubbers zijn de kiezers niet zeker zijn van een voortzetting van het huidige regeringsbeleid als zij op het CDA stemmen, zei hij. "De enige zekere manier om dit kabinetsbeleid voort te zetten, is dus op de VVD stemmen", aldus de WD-leider. Premier Lubbers zei afgelopen zaterdag tijdens de CDA-partijraad dat het in de verkiezingsstrijd zal gaan tussen hem en oppositielei der Den Uyl. Nijpels daarover: „Ik had gehoopt dat we niet zouden praten over mannetjes, maar over het beleid. Uiteraard hebben we liever Lubbers in het Catshuis dan Den Uyl, maar daar moet het niet om gaan. Het moet gaan om het be leid". Over het afstoten van kerntaken - de CDA-top wil er vier van de zes kwijt, de VVD voorlopig slechts twee - zei Nijpels, dat zijn partij grote waarde hecht aan raadple ging (consultatie) hierover in de NAVO. Het kabinet zal waarschijn lijk a.s. vrijdag een besluit over de kerntaken nemen in samenhang met de plaatsing van de kruisraket ten. De VVD vindt, dat de beslising over het afstoten van kerntaken uiteindelijk in Nederland moet worden genomen, maar "het doel van Nederlandse deelname in de NAVO is niet dat Nederland tel kens een uitzonderingspositie in neemt. Het doei moet zijn: hoe kunnen we onze vrijheid zo goed mogelijk verdedigen", zei Nijpels. ning aan de Schaepmanstraat ver liep vorige week donderdagoch tend in eerste instantie vrijwel zon der problemen. Pas toen de kra kers beseften dat er in dat geval zonder enig vooroverleg was ont ruimd, werd er opgeroepen tot een herkraak. Hun woede werd mede versterkt door de al eerdere instal latie van het wijkteam in hun buurt. Van Thijn gaf toe de gevoe lens die deze ontruiming opriep, niet goed te hebben getaxeerd. Hoger salaris De rellen van de laatste dagen waren voor de Amsterdamse afde ling van de Nederlandse Politie bond aanleiding nog eens te hame ren op een hoger salaris voor de Amsterdamse politiemensen. Voorzitter Duursma wees daarbij op de grote werkdruk, onderbezet ting, 12-urige werkdagen en zeer vele overuren. Daarom mag een Amsterdamse politieman best meer verdienen dan zijn collega uit de provincie, aldus Duursma. In Haarlem werd gisternacht met brandbommen voor enkele tonnen schade aangericht aan overheids gebouwen. Het pand van Bouw- en Woningtoezicht brandde geheel uit. Ook het stadhuis en het ge rechtsgebouw liepen brandschade op. Een woordvoerder van de Haarlemse politie-sprak van ge coördineerde acties door de kraak beweging. Tijdens dezelfde nacht moesten in Utrecht de ruiten van het stadhuis en een politiepost het ontgelden. Deetman geeft miljoen voor alternatieven dierproeven DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en weten schappen) stelt 1,2 miljoen gulden beschikbaar om in de komende ja ren alternatieven te ontwikkelen. Hij heeft dit gisteren toegezegd in een brief aan de Tweede Kamer. Tegelijkertijd heeft hij de Kamer de notitie 'Alternatieven voor die rexperimenteel onderzoek' aange boden. In de notitie worden vier moge lijkheden aangegeven voor alterna tieven voor dierproeven. Reageer- buistesten, onderzoeken met be hulp van kunstmatig in leven ge houden weefsels of cellen, ontwik keling van wiskundige modellen of computermodellen voor het na bootsen van bij voorbeeld bioche mische, of toxicologische proces sen. Het gebruik van de mens als proefobject of menselijk weefsel en gebruik van nieuwe biologische of biotechnologische ontwikkelin gen. Proefdieronderzoek blijkt vol gens de bewindsman nodig, maar terwijl vroeger de keuze veelal slechts bestond uit of proefdieren of geen onderzoek doen, lijken er in de toekomst meer mogelijkhe den te komen om dit soort onder zoek te verfijnen of te vervangen. UTRECHT (GPD) - De aanwezig heid van vice-voorzitter De Weijer van de Centrumpartij als geschie denisleraar op de openbare Hen drik vari der Vlist cholengemeen- schap in Utrecht, heeft deze school leerlingen gekost. Dit zei rector Erdtsieck gisteren voor de ambte narenrechter tijdens het vervolg van het beroep dat De Wijer had aangetekend tegen zijn ontslag. Volgens Erdtsieck waren het vooral kinderen van buitenlandse afkomst, die door het docentschap van De Wijer niet naar de Hendrik van der Vlist kwamen. De rector deelde mee dat sinds De Wijer is ontslagen, het aantal aanmeldin gen van nieuwe leerlingen aanzien lijk is gestegen. "We hadden gere kend op zo'n tachtig aanmeldin gen", aldus Erdtsieck, "maar voor dit schooljaar kregen we er meer dan honderddertig, onder wie ook weer veel buitenlandse kinderen". De rector noemde de opvattin gen van De Wijer 'discriminerend en gevaarlijk'. "Iemand met derge lijke opvattingen hoort niet in het onderwijs thuis. Een leraar is geen rij-instructeur, maar iemand met een pedagogische taak", zei Erdt sieck. Hoe De Wijer dacht over on der andere buitenlanders, de rol van de SS in de Tweede Wereld- Ontslag Utrechtse leraar voor rechter oorlog, bootvluchtelingen, het aan tal joden dat in die oorlog om het leven is gebracht en de concentra tiekampen, was de rector in de loop van de jaren duidelijk gewor den door steeds weer terugkerende opmerkingen. Erdtsieck zei giste ren dat hij enkele jaren lang in een aantal informele gesprekken heeft geprobeerd De Wijer op andere ge dachten te brengen. "Dat dat niet is gelukt, beschouw ik nog steeds als een nederlaag", aldus de rector. Discriminatie Op de vraag van de rechter of De Wijer op school daadwerkelijk had gediscrimineerd, antwoordde Erdtsieck dat hij dat niet kon be wijzen, maar dat er wel aanwijzin gen voor waren. "Een Pakistaanse jongen beklaagde zich herhaalde lijk bij mij over de manier waarop De Wijer hem behandelde. Toen ik zijn klasgenoten vroeg, of die jon gen ook werkelijk anders dan an deren werd behandeld, antwoord den ze positief. Maar ja, dan nog is niet met zekerheid te zeggen, of dat komt door zijn afkomst", aldus Erdtsieck. De Wijer hield het erop, dat de betrokkene 'een klier van een jongen' was, die hij een keer uit de klas had gestuurd. "Ik heb de problemen rond De Wijer steeds binnenshuis gehou den, totdat hij in maart 1983 op een inspraakavond over het gemeente lijk huisvestingsbeleid voor etni sche minderheden hardop zijn me ning over buitenlanders verkon digde". Erdtsieck had vervolgens via de pers afstand genomen van de uitlatingen van zijn geschiede nisdocent. Ambtenarenrechter Bauerle-Hetebrij vroeg de rector of hij niet olie op het vuur had ge gooid door de kwestie in de publi citeit te brengen. Erdtsieck vond dat hij toen niet anders meer kon. "Ik moest in het openbaar afstand nemen van De Wijers opvattingen. Ik was bang dat de school met die uitlatingen zou worden vereenzel vigd". Onvoldoende Volgens advocaat Bouwman van De Wijer zijn de gronden voor het achtereenvolgens berispen, schor sen en ontslaan van zijn cliënt 'vol komen onvoldoende'. Gemeente lijke advocaat Maas daarentegen betoogde dat De Wijer zijn ontslag helemaal aan zichzelf heeft te wij ten door zëer vaak te laat op school te komen, herhaalde malen een medelid van de Centrumpartij op school te ontvangen en propagan damateriaal van zijn partij ter be schikking van leerlingen te stellen. Dit in combinatie met discrimine rende opmerkingen deed een on werkbare sfeer ontstaan, waarin De Wijer uiteindelijk niet meer was te handhaven, aldus de raadsman. Uitspraak op 20 november. AMSTERDAM (ANP) - Circa 300 leerlingen van de Derde Technische School aan het' Timorplein in Am sterdam hebben gisteren enkele uren gestaakt en gede monstreerd tegen de dreigende uitwijzing naar Suri name van hun 18-jarige mede-scholier Soepono Zingo- dikrono. De leiding van de school staat achter het pro test. De Surinaamse jongeman zit in de vierde) eindexa menklas. Het is mede daarom oneerlijk om hem uit te wijzen, aldus adjunct-directeur Lenselink van de school. Zingodikrono werkt goed en bereidt zich thans voor op de tentamens ter voorbereiding van het eind- FINSTERWOLDE (GPD) - "Ik begrijp niet dat zoveel r ophef over maken", reageert burgemeester Appeldoorn van Fin- sterwolde verbaasd over het opzien dat hij heeft gebaard met het aanprijzen van een auto voor een autobedrijf in Midwolda. In een advertentie in een huis-aan-huisblad was te zien hoe de burgerva der trots de sleutels van zijn Spaanse automobiel in ontvangst nam. Volgens Appeldoorn was hij toe aan een nieuwe wagen en beviel deze hem het beste. "Jansingh (eigenaar autobedrijf, red.) kwam met het idee om de aankoop te gebruiken voor een adver tentie en dat leek me een leuk idee. Het moet natuurlijk niet te Vaak voorkomen. Maar het is een pure privé-aankoop, daar heeft mijn burgemeesterschap niets mee te maken". De PvdA-burgemeester valt er niet over dat zijn functie in de advertentie in grote letters wordt vermeld. Hij spreekt tegen dat het idee al geopperd was voordat hij tot aankoop had besloten. Volgens garagehouder Jansingh was burgemeester Appeldoorn nog aan het rondkijken, toen de advertentie-stunt werd beraamd. "Niet dat er enig voordeel voor de burgemeester aan gezeten heeft, hoor," maakt Jansingh onmiddelijk duidelijk, er wervend aan toe voegend: "Het is een privé-auto waar Appeldoorn gewoon prijsbe wust voor gekozen heeft." DEN HAAG (GPD) Minister Van den Broek (buitenlandse za-, keri) is er geen voorstander van dat' Turkije 'op afzienbare termijn' bij de EG komt. Hij zei dit gisteravond in de Tweede Kamer tijdens de be spreking van de nota waarin het kabinet vooruitkijkt naar het EG- voorzitterschap van Nederland, volgend jaar (van januari tot juni). De problemen voor de tien EG- landen zouden in het geval van toe treding van Turkije, waar de demo cratie na een langdurige militair dictatuur nog niet helemaal is her steld, nog groter zijn dan bij de on derhandelingen van Spanje en Portugal, zo meende de bewinds- Van den Broek wees er echter op dat er voor Turkije een andere vorm is om toch aansluiting te zoe ken bij de gemeenschap. Er be staat, aldus Van den Broek, een as sociatieverdrag, dat kan worden gezien als een voorloper op de toe treding. Maar de bewindsman is er nog niet zeker van of binnen de EG wel overeenstemming is over de vraag of Turkije via deze vorm zich bij de gemeenschap zou kunnen aansluiten. Van den Broek verklaarde voorts in de Kamer, dat Nederland bij het komende EG-voorzitterschap wel licht zou worden belast met de af ronding van de intergouvernemen tele conferentie, die onder meer tot taak heeft een verdrag op te stellen inzake de Europese politieke sa menwerking (EPS). De afronding van deze conferentie verwacht de bewindsman pas in maart volgend jaar. Ten aanzien van Eureka, het Franse plan voor de Europese technologische ontwikkeling, be pleitte Van den Broek een 'losse en vooral niet bureaucratische struc tuur'. Anders is het kind in de wieg gesmoord, verklaarde hij. Eureka dient volgens de minister een plat form te zijn voor regeringen en in dustrieën waarbij afspraken wor den gemaakt over toekomstige strategiëen. Over de financiering van Eureka zei de minister dat de verantwoordelijkheid in de eerste plaats bij tyet bedrijfsleven is. Maar in sommige gevallen kan bij de re gering worden aangeklopt, zei Van den Broek. FIETSENDIEF (ANP) - Een 43-ja- -ige hoofdagent van politie uit 01- denzaal is gisteren wegens diefstal en valsheid in geschrifte veroor deeld tot drie weken voorwaarde lijke gevangenisstraf en duizend gulden boete of twintig dagen cel. De man had in augustus 1984 een op het politiebureau als gevonden voorwerp gedeponeerde Fiets ge stolen. POELDIJK (ANP) - Hoewel steeds meer landen uitspraken van het Internationaal Gerechtshof aan hun laars lappen wanneer deze hen niet goed uitkomen, houdt de direc tie van Madurodam het Vredespa leis bi ere. Elke vijf jaar krijgt het schaalmodel een verfjeen dezer dagen is het weer zo ver. Jan Pronk en zijn zoon Ted nemen deze keer het karwei voor hun rekening. (foto ANP) Tsjechen vragen asiel AMSTERDAM (ANP) - Zes Tsje chen zijn het afgelopen weekeinde in de Amsterdamse haven niet te ruggekeerd op het Russsische crui seschip Mikhail Kalinin. Het zestal heeft volgens de marechaussee zeer waarschijnlijk politiek asiel gevraagd. De Kalinin had 200 Tsje chische passagiers aan boord. De bemanning van ruim 100 koppen is Russisch. examen, zo deelde Lenselink verder mee. Niet alle scholieren demonstreerden mee. De helft bleef binnen, maar volgde in de consternatie geen les sen. Met de actie werd begonnen door de klasgenoten' van Zingodikrono, die vrijdag het land moet verlaten omdat juridische procedures geen positief resultaat hebben gehad. Hij is sinds 1982 hier. De mogelijkheid van gezinshereniging werd dat jaar afgeschaft. De Surinaamse jongen woont bij zijn broer die ook in zijn onderhoud voorziet, aldus de demonstrerende scholieren: "Hij leeft dus in het geheel niet op kosten van de Nederlandse staat". (foto anp) Man overlijdt in ziekenhuishal na schietpartij AMSTERDAM (ANP) - Een 30-jari- ge man is vannacht in Amsterdam in de ontvangsthal van het Amster damse Burgerziekenhuis overle den na een schietpartij in een na burig café. In verband met de schietpartij heeft de politie inmid dels negen mensen aangehouden. Drie verdachten zaten in de auto, waarmee het slachtoffer naar het ziekenhuis was gebracht. In die wagen lag een pistool. Bij onder zoek in een woning aan de Pieter Basstraat werden later zes mannen aangehouden. De schietpartij in het koffiehuis aan de Balthazar Floriszstraat vond tegen drie uur 's nachts plaats. Er is volgens de politie ze ven tot acht keer geschoten, ver moedelijk door verschillende per- Grivnina pas vandaag in Nederland SCHIPHOL (GPD) - Tientallen journalisten hebben gisteravond op de luchthaven Schiphol ver geefs gewacht op de Russische dis sidente Irina Grivnina, haar man en hun twee kinderen. Een motor storing als gevolg van een sneeuw storm noopte de dissidente echter de nacht in Wenen door te bren gen. Vanmiddag zou Grivnina met haar gezin op Schiphol aankomen. Het vertrek van Grivnina uit haar land kwam voor haar als een verrassing. Grivnina verloor haar staatsburgerschap wegens haar jarenlange inspanningen voor de politieke gevangenen in psy chiatrische inrichtingen. Zij heeft altijd gezegd dat zij zich in Neder land zou gaan vestigen wanneer de Sovjet autoriteiten haar een uit reisvisum zouden geven. De Ne derlandse regering heeft al gerui me tijd geleden toegezegd Grivni na te willen opnemen en tijdens een parlementair bezoek aan Mos kou pleitten de daar aanwezige Ne derlandse kamerleden nog eens voor haar emigratie. Raadsman hoopvol over verblijf van weduwe Marokko GRONINGEN (GPD) - De Gro- ningse raadsman van de met uit zetting bedreigde Marokkaanse weduwe Aouicha Taouzani is opti mistisch gestemd over de kans dat de vrouw met haar vier kinderen magblijven. Advocaat Bogaart denkt te kunnen aantonen dat de vrouw na de dood van haar man tijdens een vakantie in Marokko door overmacht te laat naar Neder land is teruggekeerd en dat ze al tijd van plan is geweest om terug te komen. De advocaat en andere medewer kers van het Advocatencollectief zijn koortsachtig bezig bewijsstuk ken te verzamelen en getuigen op te sporen. De eerste resultaten van dit speurwerk zijn gisteren verzon den aan de directie Vreemdelin genzaken van het ministerie in Den Haag. Er zijn inmiddels Marokkanen gevonden die mevrouw Taouzani in het najaar van 1982 in Marokko hebben bezocht. VQlgens deze ge tuigen was de vrouw door de plot selinge dood van haar man en door haar geldzorgen overspannen. Ook was ze ziek.De vrouw was volgens Boogaart ook niet op de hoogte van de ziekte van haar man (long kanker) en rekende erop dat het Marokkaanse, klimaat hem zou ge nezen, waarna ze spoedig zouden terugkeren. Israël 40 jaar: Kamer wil meedoen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De drie grote partijen in de Tweede Ka mer, PvdA, CDA en VVD, staan positief tegenover een extra Neder landse inspanning bij de aanstaan de viering van het veertigjarig be staan van de staat Israël. D'66 twij felt omdat Nederlandse deelname volgens woordvoerder E. Wessel- Tuinstra "in de huidige gespannen situatie in het Midden-Oosten door de buurlanden van Israël verkeerd kan worden uitgelegd". Israël heeft Nederland nog niet officieel verzocht aan de viering deel te nemen. Het zou gaan om ex tra activiteiten in de culturele sfeer. De kwestie kwam gisteren in het parlement aan de orde bij de behandeling van de vervolgnota over het internationale culturele beleid. Staatssecretaris Van Eekelen noemde het gisteren voorbarig om al over de manifestatie te spreken zo lang Israël nog geen contact heeft gezocht. Mevr. Wessel zegt desgevraagd geen misverstand te willen laten ontstaan over de positieve houding van D'66 ten opzichte van de op richting van de staat Israël, maar wil wel toetsen in welke mate de viering een propagandistisch ka rakter draagt. "Wij moeten voorko men door deelname aan zo'n mani festatie dat we een verkeerd sig naal afgeven aan de miljoenen mensen in het Midden-Oosten die niet zo blij zijn met de oprichting van Israël, aldus het kamerlid van morgen. tegen inlevering van deze advertentie öf tegen inlevering van een volgeplakte strip van de VersExpress Strippenkaart van Gruma 99ct geldig t/m zaterdag 2 november '85.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5