Vierde kort geding over gekraakt pand School Zuidsingel leinoet veld ruimen «Voor woningbouw Restauratie paagbrug is >ij na ldaar Touwtrekken omBrilT Fwee illegalen in atelier -i fe Jongen (15) mishandeld in Plantsoen Snoeien Herdershond (1) Herdershond (2) Herdershond (3) INSDAG 29 OKTOBER 1985 I 1985 LEIDEir - kkeliïIDEN De Haagbrug, over de rziektjekvliet tussen Haagweg en irdeindeplein, heeft de afgelo- 0-24 ijn Sïe ering ondergaan. ie laatste verbetering van de ig dateert uit 1936 zodat de pij- i beton en metselwerk, de idhoofden en de keerdeuren löjognodig aan een volgende op- ;n vatlapbeurt toe waren. Bij de afde- kg 'onderhoud bruggen' van de fmeente spreekt men van "een in- renovatie". be opknapbeurt heeft ruim een ïljoen gulden gekost. Voor dat [ld is het beton- en metselwerk, ring <f asfaltdek, de brugleuning en de )ciaalFrs^uis gerenoveerd. Het herstel in de keerdeuren, die compleet aren verrot, was noodzakelijk om voorkomen dat het achterliggen- LEIDEN - Burgemeester Goekoop wil de Golden-Tencasino's in Lei den aan banden leggen. De burge meester heeft de directies van de casino's aan de Stationsweg, Lan ge Scheistraat en van het Leidse Holiday Inn hotel aan de Haagse Schouwweg in een brief gemaand een vergunning aan te vragen voor het exploiteren van een Golden- Tenspeelzaal. Volgens Goekoop is er sprake van het bieden van ver maak en is daarvoor, net als bij een kermisattractie, een vergunning noodzakelijk. De bedrijven in Leiden waar het omstreden 'Golden Ten', een op roulette lijkend spel, wordt ge speeld beschikken, volgens de bur- Burgemeester maant Golden Ten-casino's gemeester, over geen enkele ver gunning. Omdat in het casino aan de Stationsweg de drank gratis ge schonken wordt valt dit etablisse ment buiten de drank- en horeca- wet. Het casino houdt zich even min aan de geldende sluitingstij den voor horecagelegenheden en zou tot diep in de nacht geopend zijn. Goekoop wijst er in zijn brief op dat men voor het exploiteren van de Golden Tenspeelzalen over een vergunning dient te beschikken omdat gelegenheid wordt geboden tot vermaak. De burgemeester lijkt bereid zo'n vergunning te verle nen, maar de casino's dienen zich in het vervolg dan wel te houden aan de gebruikelijke sluitingstij den voor de horeca, hetgeen een flinke inperking zou betekenen van de huidige activiteiten. Het spel Golden Ten is overigens nog altijd een punt van discussie: is het een behendigheidsspel of gokken? Een uitspraak daarover, van de Hoge Raad, kan nog wel en kele jaren op zich laten wachten. de gebied, in geval van hoge water stand, blank komt te staan. De restauratie van de Haagbrug is thans op een oor na gevild. In december zal wethouder Peters van ruimtelijke ordening en ver keer de gerenoveerde brug offi cieel in gebruik stellen. JlDEN - In een schilderijenatelier aan de Admiraal Banckertweg zijn ren ^oor l°ontechnische dienst met assistentie van de Leidse 30 ujitie twee Israëliërs van 25 en 27 jaar aangehouden, die hier illegaal rblijven en werken. Het is vrijwel zeker dat zij naar hun geboorteland PrTlen worden teruggestuurd. Tpok aan de Breestraat deed de loontechnische dienst een onderzoek in n kledingatelier. Eén van de werknemers gaf, om onbekende reden, n valse naam op, waardoor de indruk ontstond dat hij geen werkver- noomning had. Nader onderzoek wees uit, dat de man die vergunning wèl teft. Iet was de eerste keer dat de loontechnische dienst, die de wet arbeids- 'gunningen vreemdelingen controleert, Leiden met een bezoek vereer- ai jEIDEN - De voormalige gemeen- heden en de sanering van milieu- aan de Zuidsingel toordt hinderlijke bedrijven en vervuilde ent jolgend jaar gesloopt. ^as, Het gebouw, momenteel het .onderkomen van de prof. vjliegenthartschool voor v.b.o. en zal naar alle waar- rhijnlijkheid half 1986 leeg ko- ien. Er is een definitief plan ge grond. Tot de belangrijkste werkzaam heden die volgend jaar worden uit gevoerd behoren het opknappen van de bestrating in de U terste- en Middelstegracht, de aanleg van een nieuwe riolering, bestrating en ^gpiaakt voor de verbouwing en uit- openbaar groen in het gebied Rem leiding van het schoolgebouw brandstraat, Sliksteeg en Oude kpn de Da Costastraat 104, bestemd Varkenmarkt (voormalige Medisch oor de definitieve huisvesting Je Prof. Vliegenthartschool. Het terrein van de voormalige ma]emeenteschool aan de Zuidsingel de beschoeiing van het Plantsoen bestemd voor de bouw van ngen. Met de nieuwbouw zal in 2 tweede helft van 1986 een begin gorden gemaakt. Bezien zal deel van het terrein (ouwmaterialenhandel Van Dijk It Co. bij het woningbouwplan te [etrekken. Stadsvernieuwing 'eijtadsherstel. zij het in een wat gistermiddag om kwa^ te3?".1.6™??'evenwel 0P gang een 17-jarige Leidenaar ai Jehouden worden. locf In totaal is volgend jaar woonhuismonu- sP4ienten, econpmische aangelegen- Twee tips over verkrachter REIDEN - De Leidse politie heeft aanleiding van de berichtge- ^0*weTgJ haar opsporingsactie lo|jaar de verkrachter in en rondom Leidse Hout twee tips binnen- ZoïtëmóudsVsingVpBij'her'zien Die worden op dit mo- lent nagetrokken. wijn en gedistilleerd Tri 015)569324 LEIDEN - De ontruiming van het gekraakte pand van Brill aan de Oude Rijn wordt steeds meer onderwerp van juridisch touwtrekken. De krakers van het pand Rijn, heb ben, via hun raadsman mr. Visser, burgemeester Goekoop gedreigd met een een kort geding in geval hij van plan is politiebijstand te verlenen bij de ontruiming van het pand. Daarnaast hebben zij een kort geding aangespannen tegen de universiteit, om te bereiken dat zij, als eigenares van het pand, afziet van de ontruiming. Staande in een bootje legt deze bouwvakker de laatste hand aan het metselwerk van de Haagbrug. (foto wim Dijkman) Dit laatste kort geding dient 5 no vember, om drie uur 's middags. Eén uur nadat de Haagse recht bank zich heeft gebogen over het kort geding dat de universiteit te gen burgemeester Goekoop heeft aangespannen. Met dit kort geding probeert het college van bestuur van de universiteit te bereiken dat de burgemeester, als hoofd van de politie, zo snel mogelijk voor ont ruiming zorgt. De universiteit houdt vast aan een uitspraak die de rechter al eerder heeft gedaan, in een kort geding van de universiteit tegen de krakers, dat het gebouw van Brill moet worden ontruimd. De ontruiming van de voormali ge drukkerij dreigt dus onderwerp te worden van vier kort gedingen. De raadsman van de krakers heeft vrijdag in een brief aan de burge meester gewezen op het feit dat het kraakpand ontruimd is geweest en kraakactie heeft plaatsgevonden. (Op vrijdag 19 ok tober hebben de krakers het ge bouw even ontruimd en daarna weer gekraakt; op die manier me nen ze aan het vonnis van het eer ste kort geding te hebben voldaan). Eventuele politiebijstand, ter be- krachting van het vonnis van de Haagse rechtbank, zal derhalve on rechtmatig zijn, meent mr. Visser. "Het mag duidelijk zijn dat of de universiteit een nieuw kort geding zal moeten voeren of de bewoners van het pand Oude Rijn", aldus de raadsman van de krakers. De raadsman heeft de burge meester gevraagd ruim van te vo ren mee te delen of hij wel van plan is politiebijstand te verlenen en wanneer. In dat geval zegt Visser namens de krakers een kort geding te zullen aanspannen tegen de bur gemeester, dan wel tegen de uni versiteit, om onrechtmatig hande len te voorkomen. Stakenburg kandidaat-raadslid voor CPN Geen gevolg Archief) waar binnenkort gin wordt gemaakt met de bouw woningen, de vernieuwing i de bouw van een geluidsscherm i de wijk Transvaal. Voor de verbetering van wel zijnsvoorzieningen is een bedrag LEIDEN - Anneke Stakenburg (33) wordt de eerste kandidaat voor de CPN op de gezamenlijke kies lijst van PPR, PSP en CPN voor de gemeenteraadsverkiezingen vol gend jaar. Ze komt, conform de af spraken met PPR en PSP, op de derde plaats te staan van deze kies lijst. Anneke Stakenburg, die 11,5 jaar lid is van het CPN, is part-time op bouwwerkster bij een stadsver nieuwingsexperiment in Haarlem. In Leiden is zij actief op het gebied van huisvesting en emancipatie: ze is lid van de bewonersgroep Aca- demiewijk en heeft deel uitge maakt van de werkgroep patie van de gemeente. Het kandidaat-raadslid heeft een rol gespeeld bij het totstandkomen van een gezamenlijke kieslijst en programma. Ze maakte deel uit van de onderhandelingsdelegatie die namens de CPN en PPR en PSP heeft gesproken. Goekoop zei, gisteravond tijdens een interpellatie in de gemeente raad van het PSP-raadslid De la Mar, geen gevolg te zullen geven aan de sommatie om politiebij stand te weigeren. De burgemees ter heeft al eerder laten weten een nieuwe ontruimingsdatum (eerder vastgesteld op 28 oktober, later op initiatief vann Goekoop verscho ven) niet meer openbaar te zullen maken. Volgens Goekoop dient de raads man, indien hij van mening is dat er een nieuwe situatie is ontstaan, zich tot de universiteit te wenden of een zogenaamd executiegeschil aanhangig te maken. Hetgeen dus inmiddels is gebeurd. De burge meester en de gemeente staan bui ten dit geschil, aldus Goekoop. "Het executiegeschil en het ver schil van mening over politie-assis- tentie zijn twee dingen die goed uit elkaar dienen te worden gehou den", aldus Goekoop. De PvdA'er Eikerbout consta teerde dat uitstel van de ontrui ming in het voordeel werkt van het onderzoek naar de haalbaarheid van de aankoop van het gekraakte pand door de krakers. Eikerbout zei niet gerust te zijn op de afloop van het onderzoek. Op vragen van het PSP-raadslid De la Mar ant woordde de burgemeester dat de gemeente niet van plan is het pand Brill aan te kopen Onwel bij douchen LEIDEN - Een 50-jarige Leidenaar werd gisteren onwel toen hij in de douche van zijn woning aan de 'Blommendaalspoort zijn hond stond te wassen. Een oplettende buur belde de EHD, die hem naar het ziekenhuis bracht. Daar werd een hoog koolmonoxide-gehalte in zijn bloed geconstateerd. hoeverre het mogelijk is ook van 500.000 gulden uitgetrokken. bestemd voor de verbetering de huisvesting van kinderopvang in stadsvernieuwingsgebieden. kS\ Een en ander blijkt uit een i brjtel van B en W voor de verdeling de stadsvemieuwingsgelden 1986. De door het rijk beschik- gestelde gelden voor de stads- :rnieuwing blijven, volgens B en sterk achter bij de behoefte. )r een gemeentelijke investe- oetfngvan4,2mi^oenpildenkanhet LEIDEN De Leldse pol,tle heefl vijf -jarige Leidenaar aangehou den in verband met zware mishan- liljoen gulden besch.kbaar voor Tag mhë^lSen <lLfLT=rngdPHevoLeebWe- jongetfe lorfen mTt daarachter fe dvfele werken (het^rstel sUan "dT getufge hoorde'de gens even met elkaar praten ing, groenaanleg en verkeer), het vervolgens S deTa'teTgeaëreT teerde knaap zijn jas uit, pakte het hoofd van het slachtoffer beet en gaf hem 'knietjes' tegen zijn hoofd. Vermoedelijk is de 15-jarige jon gen daarna bewusteloos op de grond gevallen, waarop de 17-jari- ge hem tegen lichaam en hoofd be- gon te schoppen. Een van zijn kor nuiten, aldus de getuigeverklaring, noeg, nam de dader bij de liep met hem in de richting van de een inmiddels gealarmeerde politiewagen ging de verdachte er vandoor. Een agent ging hem te voet achterna en kon hem in de Derde Gorterstraat arresteren. Het slachtoffer moest naar het Acade misch Ziekenhuis worden overge bracht. Daar constateerde men een neus- en kaakfractuur, een hersen schudding en buikletsel. De ver dachte is ingesloten. De politie on derzoekt of aan de mishandeling soms een vete tussen groepen jon geren ten grondslag ligt. Inbraken bij uitzendbureaus LEIDEN - Bij twee uitzendbureaus is het afgelopen weekeinde inge broken. In de Nieuwstraat werd een kluis weggehaald, die slechts wat relatiegeschenken en compu- teruitdraaien bevatte. Een in het pand gelegen studio kwam er slechter vanaf: daar werd een geld kistje met 2000 gulden ontvreemd. De inbrekers hadden een deurruit ingegooid. In een uitzendbureau aan de Ko- revaarstraat kwamen dieven via de achterdeur binnen en maakten zich wat wisselgeld eigen. In de Meren wijk werd vorige week, in de nacht van dinsdag op woensdag, door een twintigtal vrouwen een snoeiactie uitge voerd: de struiken en bosjes langs de IJsselmeerlaan werden kaalgeplukt omdat de vrouwen er genoeg van hadden om door die onveilige 'bush-bush' te moe ten rijden. Eén van hen: "Je rijdt daar zonder gezien te worden, geïso leerd dus. Er zijn al vrouwen aan gerand en lastig gevallen. Vaak is de verlichting ook kapot, waar door het helemaal een bedrei gende situatie wordt. Ook laten moeders hun dochters met angst en beven de deuren uitgaan". Niet iedereen was gechar meerd van de actie. Zo werden 's ochtends tegen half vijf - het werk was bijna achter de rug - drie vrouwen aangehouden door agenten. En ook gemeenteamb tenaar Cornet was niet echt in een lang zal-ie leven-stemming. "Ach, over vakkundigheid zul len we het maar niet hebben. Het is kaal, dat is het enige wat ik er van kan zeggen", sprak hij mis troostig. En een wandelaar wilde desgevraagd wel verklaren dat hij het geen gezicht vond, al die kale struiken. "Had dit nou ge moeten? De natuur vernielen - dat doe je toch niet". Maar er zijn ook mensen die zeer zijn te spreken over de actie. Zo waren zes bewoonsters van de Horsten zo blij over de snoeiactie dat ze hun dank op de fietspaden schilderden. "Wij willen de vrouwen die van dinsdag op woensdag de snoeiactie hebben uitgevoerd heel erg bedanken. Door hun aanpak is ook voor ons de IJssel meerlaan een stuk veiliger". "Wij hopen", zo vervolgen ze, "dat de actiegroep 'Heggeschaar' bereikt heeft dat de gemeente haar plannen voor méér veilig heid voor vrouwen in de Meren- wijk (maar ook in andere delen van de stad) snel uitvoert". "Op zaterdag negentien oktober overleed mijn hond. een Duitse herder, doordat hij stikte in een spruitje. Hij had niet dood hoe ven gaan als de dierenarts snel had ingegrepen, maar de dieren arts verdomde dat. Mijn hond is dus dood gegaan door een grove nalatigheid van de dierenarts", schrijft R.J. v.d. Blom. Wat gebeurde er? Eerst de lezing van de familie v.d. Blom. De hond werd op de bewuste zaterdag uitgelaten op het terrein van de Leidse groen teveiling. Hij liep te spelen met een spruitje. Dat deed hij wel va ker, zij het dat het ditmaal fout ging: de hond slikte het spruitje door, begon daarna vervaarlijk te hoesten en kwam in ademnood. Het was natuurlijk snel duide lijk wat er gebeurd was: dat spruitje was blijven steken en de herdershond dreigde te stikken. Snel ging de eigenaar naar de dichtsbijzijnde dierenarts. "Naar Van der Wouw aan de Boshuizerlaan gingen we, maar die bleek geen dienst te hebben", vertelt mevrouw v.d. Blom. "En hij was ook niet thuis. Gelukkig heeft een buurmeisje ons toen geholpen: zij belde de dienst doende dierenarts, Vestjens, wiens praktijk aan de Rijn- en Schiekade zit". "Wij legden hem uit wat er aan de hand was en hij zei toen: kom maar snel hier naar toe. Maar dat was onmogelijk: de hond lag in een coma en de auto stond twee honderd meter verderop. Weer belden we Vestjens. Of hij niet zeer snel kon komen, hebben we hem gevraagd". "En wat deed hij? Hij zei dat hij niet kwam en gooide toen de hoorn op de haak. Korte tijd later stierf de hond. Het was nog een jong, levenslustig dier. Ruim drie was hij". "Nog steeds begrijpen we niet wat er is gebeurd: hoe kan zo'n man nou weigeren om te komen. Laag gesnoeid - veilig gefietst Merenwijk betuigen op deze dat is toch niet normaal. Onbe schoft is het, om het maar eens voorzichtig uit te drukken. Trou wens, ook onze eigen dierenarts, Muurling, snapt er niets van. Zoiets mag niet gebeuren heeft hij tegen ons gezegd". Muurling, desgevraagd: "Ik ben inderdaad opgebeld met de vraag wat ik er nou van vond. Ik heb toen gezegd: als je er snel bij bent, kun je zo'n hond redden. Natuurlijk moetje naar die men sen toe gaan en niet zeggen: kom maar hier naar toe. De eerste hulp moet namelijk op straat worden gegeven". "Kijk, je praat natuurlijk over collega's, maar ik vind het ge drag van deze dierenarts eerlijk gezegd wel een beetje onbehoor lijk en dan druk ik me zacht uit. Ik denk ook dat hij de situatie verkeerd heeft ingeschat". Is dat waar? De dierenarts om wie het gaat, Vestjens, wil wel commentaar geven. Zijn lezing: "Die mensen belden mij op en toen ik door had wat er aan de hand was, heb ik gezegd: kom als de donder hier naar toe". "Mijn vrouw, die ook dieren arts is, heeft vervolgens razend snel nog iemand ingeschakeld. want u moet weten: een hond die ligt dood te gaan moetje omzich tig behandelen. Het dier voelt de dood naderen, is wild en gaat bij ten, happen...". "Hoe dan ook, wij waren klaar om snel in te grijpen, maar waar bleven die mensen?" Waarom stapte de dierenarts niet in z'n auto? "Het is veel handiger als mensen in een geval als dit naar de dierenarts komen. Dat heeft absoluut niets te maken met gemakzucht. Nee, dat is han diger omdat je in je praktijk uit de voeten kunt". "Kijk, daar op straat sta je met een paar mensen die in paniek zijn, die bij wijze van spreken flauwvallen als ze een paar drup peltjes bloed zien, met andere woorden: op straat kom je niet veel verder". "En nogmaals: een hond met een spruitje in zijn keel stikt de moord, zo'n dier is levensgevaar lijk. Dat spruitje verwijderen is geen kwestie van even een hand achterin de keel steken, die kans krijg je niet eens". "Daarom moet zo'n hond ook op de operatietafel; dan kun je, terwijl je geassisteerd wordt, met een lange tang dat spruitje weg halen, of je kunt overwegen om de keel open te snijden". Jazeker, zegt Vestjens, hij be grijpt dat de gebeurtenis veel emoties heeft losgemaakt bij de mensen die hun hond verloren. "Maar dat geldt ook voor mij, ik bedoel, ik ben ik weet niet hoe vaak voor rotte vis uitgemaakt door die mensen. En ik kan u verzekeren: dat grijpt je aan". "Ze doen voorkomen alsof je een soort beul bent, terwijl ik al leen m'n werk heb willen doen". Na een korte pauze: "Ik vind het rot dat die hond dood is, doodzonde, zo'n jong dier. Ver velend voor die mensen, dat be grijp ik als geen ander, maar te gelijkertijd denk ik: waarom hebben jullie zo debiel gehan deld". "Niet weten wie er dienst heeft, je eigen dierenarts niet op bellen, je auto zo neerzetten dat je niet snel kunt wegrijden...ik vind dat zó dom. Ja, dan kunt u wel zeggen: die mensen waren in paniek, maar dan antwoord ik: je moet altijd blijven nadenken. En gelukkig doen veel ook in dit soort gevallen'

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3