'De strijd is niet verloren, maar hoe houden we vol?' 'En geen rondjes om de basis, Hein?' BHBeigië Vredesbeweging moet nederlagen slikken Veel Amerikanen, maar weinig banen „Het gaat de verkeerde kant op met de democratie. We krijgen zo langzamerhand Oosteuropese situaties, waarbij inspraak van de bevolking geen rol meer speelt. Ironisch gezegd: straks krijgen we nog een toenadering tussen Oost en West, omdat we meer en meer op elkaar gaan lijken". André Bogaert, voorzitter van het Vlaams Aktiekomitee tegen Atoomwapens, (VAKA) maakt zich zorgen. Zorgen over de politiek van de regerende politici in België, maar ook in Nederland. „Ze zijn duidelijk geschrokken van de krachten die de vredesbeweging heeft opgeroepen, maar durven ér niet aan toe te geven uit vrees dat dat als een nederlaag wordt opgevat". AncLré Bogaert: De Waalse vredesbeweging bestaat bij- door Wim Fortuyn na niet. De bevolking is er minder gevoelig voor, laten we zeggen, moderne proble men. (foto Belga) De 'Belgische Mient-Jan Faber' heeft enige reden om somber te zijn over het de mocratisch gehalte van de heersende politieke macht. Twee keer al heeft premier Martens de Belgische vre desbeweging een loer ge draaid. Eerst op 15 maart van dit jaar, toen de rooms- blauwe regering vriend en vijand verraste met een plaatsingsbeluit voor de eerste 16 kruisraketten. Een besluit dat bovendien ge lijktijdig werd uitgevoerd, zodat elk protest als mos terd na de maaltijd kwam. Zo ook de demonstratie in Brussel op 17 maart. Dit najaar sneed Martens de vredesactivisten opnieuw de pas af door de voor december geplande parlementsverkiezin gen met twee maanden te ver vroegen. De gang naar de stem bus vond nu precies een" week eerder plaats dan een tweede betoging, die zich juist richtte op die verkiezingen. Want wat moet de vredesbeweging als er de raketten er eenmaal staan? Hopen op een andere meerder heid in het parlement, die ze weer weg laat halen. De Vlaamse kiezer had de re gering natuurlijk kunnen straf fen voor haar opzichtige ont- moedigingspolitiek. Maar nee, de vervroegde gang naar de stembus bezorgde de christen democratische CVP op 13 okto ber een zodanige winst, dat de positie van de regering er on danks verlies van de liberale PVV alleen maar sterker op is geworden. Daar sta je dan als vredesbeweging. Comedie Bogaert geeft zich niet over aan verbittering. Uit zijn mond geen beschuldigingen over ma nipulatie aan het adres van Martens en zijn makkers. Er is natuurlijk wel „een hoop come die" opgevoerd rond zowel de plaatsing in maart als het ver vroegen van de verkiezingen. Maar of dit nu uitsluitend tacti sche manoeuvres Zijn geweest om de vredesbeweging te ont regelen? „Men zegt het", houdt Bogaert zich enigszins op de vlakte. Het resultaat is in elk geval dat de eerste kruisraketten er plotseling stonden, dat Martens weer wat jaren vooruit kan en dat de vredesbeweging zich 'in het oude sukkelstraatje' be vindt. Concrete richtpunten zijn er niet meer, of het moet de komst van nog eens 32 raketten in 1987 of '88 zijn. André Bogaert geeft toe: het wordt een „heel moeilijke zaak" die raketten nog weg te krijgen en nog mensen op de been te krijgen. „De komst van die raketten was een heel con creet probleem. Nu ze er staan ebt dat weg. De mensen raken er gewoon aan". Misschien moet de vredesbe weging wat slagvaardigheid be treft de hand ook een beetje in eigen boezem steken. Zo werd de demonstratie in maart wel erg laat op poten gezet. Im mers, de 15de bleek reeds lang tevoren als Belgische bepalen de datum te zijn genoteerd in de NAVO-agenda. Bogaert wijst er echter op dat „zelfs Martens" pas op het al lerlaatste moment daarvan hoorde. „In februari werd pas duidelijk dat er voor eind maart wel eens een beslissing zou kunnen vallen. We hebben toen na enige aarzelingen voor een demonstratie op 17 maart geko zen, omdat de zondagen daar voor problemen gaven". Vreemd Vreemd is ook, aldus Bo gaert, dat Reagan wel op de hoogte was van een Nederlands maar niet van een Belgisch voorbehoud bij het NAVO- dubbelbesluit uit 1979. Dat kan die geforceerde gang van zaken op 15 maart mede verklaren. Want het blijft opmerkelijk dat Martens en Tindemans (buiten landse zaken) na een bezoek aan de VS increrhaast het kabi net bijeenriepen voor een ma rathonzitting, dat tegelijkertijd de raketten werden overgevlo gen en dat de premier achteraf verklaarde „dat hij niet anders kon". Zonder slag of stoot ging dat overigens niet. Volgens Bo gaert is het kabinet twee keer bijna gevallen. „Met name mi nister De Haene (sociale zaken) heeft zich verzet. Het is eigen lijk nog steeds niet duidelijk waarom hij door de bocht is ge gaan. Misschien omdat er nog nooit een kabinet is gestruikeld over defensie of het buiten lands beleid. Dat zal wel heb ben meegespeeld". 'Truc' Aan de tweede 'truc' van Martens, het vervroegen van de verkiezingen, lagen weer heel andere redenen ten grondslag. In de eerste plaats de weigering van Nothomb, de Waalse minis ter van binnenlandse zaken, om op te stappen als gevolg van het Heizeldrama. In de tweede plaats de fel omstreden 'regio nalisering' van het onderwijs, nu nog een nationale zaak in het door de taalstrijd gespleten België. Beide kwesties werden zodanig opgeblazen dat een versnelde uitspraak van de kie zer nodig werd geacht. Nu die uitspraak er is (zes ze tels winst voor de Vlaamse so cialisten, maar ook voor Mar tens' CVP), doet de VAKA- voorzitter geen pogingen zijn teleurstelling te verbergen. Toch gelooft Bogaert niet dat de meerderheid in België plot seling onverschillig staat tegen over de atoomwapens. Hij blijft er van overtuigd dat de raketten „aan de basis" een grote rol blijven spelen. „Maar het kiesgedrag van mensen wordt nu eenmaal door veel factoren bepaald. Ze hebben in de media ook niet de rol ge speeld die we er van verwacht hadden. Vooral de sociaal-eco nomische politiek is in de ver kiezingsstrijd naar voren geko men. CVP en PW hebben ook alles gedaan om de aandacht van de raketten af te leiden". De verkiezingsuitslag heeft hem bevestigd in de opvatting dat het een langzaam proces is om mensen zelfstandig te leren afwegen en ze los te weken van hun traditionele stemgedrag. Dat christen-democraten en li beralen in het zadel zijn geble ven is weliswaar een zware te genvaller, maar op zichzelf geen bewijs dat de strijd verlo ren is. Hoe die strijd vol te hou den, dat is - op zijn Vlaams ge zegd - een paar andere mou- Want, verklaart Bogaert, wie de macht in handen heeft, be schikt in België ook over de middelen om ze te behouden. „Radio en tv zijn hier een staatszaak. De pas naar die me dia toe is voor ons afgesneden. Het probleem voor ons is dat het harde, taaie werk niet kan resulteren in machtsvorming. Een andere meerderheid had de discussie mogelijk gemaakt. Maar als de vredesbeweging geen politieke macht krijgt, droogt gewoon de financiële bron op. Dan zullen ze ons de nek omdraaien". Taalstrijd Zoals bij alles in België, speelt ook de taalstrijd de vre desbeweging parten. In Wallo nië spelen de kruisraketten nauwelijks een rol in de poli tiek. De Waalse socialisten, per traditie een sterke politieke macht, hadden van de kruisra ketten ook geen strijdpunt ge maakt zoals de Vlaamse zuster partij. Hernieuwde deelname aan de regering stond daar voorop. Bogaert geeft grif toe: „De Waalse vredesbeweging be staat bijna niet. De bevolking is er minder gevoelig voor, laten we zeggen, moderne proble men en zit vooral met het ver val van de vroegere industrie en de opmars van Vlaanderen. De traditionele sociale strijd staat er voorop. De mensen zijn er ook minder christelijk en niet zo gebonden aan vereni gingen. De cultuurkloof is enorm. Daar komt nog bij dat de meeste Walen geen Neder lands spreken en dat de Vlaam se jeugd zich steeds meer op het Engels oriënteert. Er is, be halve aan de top, weinig con tact tussen de vredesbewegin gen". Het zal daarom geen toeval zijn dat de Belgische regering het Waalse Florennes heeft ge kozen als basis voor de 48 kruisraketten. Enig gescherm met impulsen voor de plaatse lijke economie was voldoende om het plaatselijk verzet, voor zover daar al sprake van was, te breken. Feit is hoe dan ook dat de plaatsing voorlopig een ge passeerd station is. De vredes beweging 'in België heeft haar strategie aan dat gegeven moe ten aanpassen. Niet alleen André Bogaert: „Duidelijk is nu wel dat het met de plaatsing niet is afgelopen. Het maakt uiteindelijk niet uit of ze nu in België staan of net over de grens in Duitsland. Je krijgt een verdieping van de proble matiek, waarbij het niet langer alleen om kruisraketten gaat maar om de hele oost-west rela tie. Een zaak van de lange adem, waarbij je een andere ac- tievorm moet hanteren. We zul len meer op de politieke toer moeten. We moeten toe naar meer autonomie in de buiten landse politiek, naar een eigen rol in de NAVO". En Nederland? Een cynische Bogaert: „Het zou natuurlijk, ook voor ons, een enorme aan moediging zijn als ze besluiten niet te plaatsen. Juist daarom zullen de raketten er in Woens- drecht wel komen. Ze zien de vredesbeweging als een bedrei ging voor hun eigen macht. Je kunt bijna zeggen dat de plaat sing is te danken - of te wijten - aan de vredesbeweging". Zware camions rijden af en aan. Zwarte dennen contrasteren tegen het helwitte lamplicht, ver achter de slagbomen. Wie zich dicht bij het prikkeldraad waagt, stuit op de onderstreepte waarschuwing dat enkele stappen verder gevaar dreigt. De eenvoudige burger heeft hier niets te zoeken. De eenvoudige verslaggever besluit recht op het doel af te gaan. Hij constateert dat er ook na het invallen van de duister nis hard wordt gewerkt op de vliegbasis Florennes, sinds maart van dit jaar de standplaats van 16 kruisra ketten en zo'n 1000 Ameri kaanse soldaten. Binnen twee jaar zullen daar nog 32 'tuigen' en drie- tot vierdui zend Amerikanen (familie leden inbegrepen) bijko men. Daarmee is de drukte ver klaard, maar de nieuwsgie righeid niet bevredigd. Na tuurlijk, het is idioot: wie gaat er nu op zo'n tijdstip, in gebrekkig Frans, vragen po seren aan een militair, die de weg verspert naar de meest omstreden wapens van deze tijd. Maar alia, Bel gië is een vrij land niet waar? En als we de officiële weg bewandelen zijn we weer twee weken verder en is het resultaat een reeks nietszeggende antwoorden, gedicteerd vanuit het NA- VO-hoofdkwartier in Brus: sel. Zeker en vast. Nee heb je, ja kun je krijgen. Maar niet in Florennes. De vreemdeling die daar ziin pen in de aanslag brengt, drukt als het ware op een openliggende zenuw in het NAVO-gebit. Bin nen een half uur zal het gealar meerde inlichtingenapparaat alles in het werk stellen om de mogelijke spion te ontmaske ren. Misschien ligt een enigs zins nerveuze reactie voor de hand, sinds de Canadees John Wood er in slaagde enkele gra- natën te stelen in Florennes voordat hij in Woensdrecht als vermeend vredesactivist tegen de lamp liep. Aanvankelijk gaat het er alle maal gemoedelijk aan toe, al kunnen de Belgische wacht post en zijn meerdere uiteraard niets zeggen. De monden zijn stijf dichtgesnoerd en laten zich slechts plooien in een be minnelijke glimlach. Ook de meest onschuldige vragen zak- kfen weg in een moeras van ge veinsde onwetendheid. Buiten gemeen groot daarentegen is de interesse in de identiteitspa pieren van de journalist, die heeft verzuimd een perskaart mee te nemen. Een aanstel- lingsbrief, wel aanwezig tussen de paperassen, moet als zoda nig dienst doen. Maar toch. Na een half uurtje bellen komt de officier van de wacht met de blij dé tijding dat de legerleiding morgen wel een uurtje de tijd heeft, terwijl hij verontschuldigend meedeelt dat men zich op het hoofdkwar tier aan gewone kantoortijden houdt. Donderdag om negen uur moet ik mij maar melden bij de hoofdingang van de vliegbasis. Amerikanen Daarmee lijkt de kous af, wa re het niet dat er ook nog Ame- rikanen zijn in Florennes. 'Pri- vat' Armstrong en zijn maat uit door Wim Fortuyn Philadelphia, beide gewapend met automatisch geweer, heb ben al die tijd niet stilgezeten. De diensttelefoon is geen mo ment buiten gebruik; Arm strong heeft voor de zekerheid zijn enorme kauwgombal tijde lijk geparkeerd tussen wang en bovenkaak. Op het moment dat ik aan stalten maak te vertrekken, zegt hij dat er twee mensen zijn die nu wel wat vragen willen beantwoorden. Er is geen ruimr te meer voor twijfel: ik ben ver dacht. Nog geen minuut later wordt mijn auto klemgezet door een politiebusje. Twee le den van de rijkswacht, op de voet gevolgd door een Ameri kaan in burger, geven acte de presence. Ze schudden verbaasd de uit gestrekte hand - mijn montere poging tot ontwapening - maar geven hun namen niet prijs. De aanval wordt geopend met de 'beschuldiging' - ingefluisterd door de Amerikaan - dat ze mijn naam niet kennen bij de krant waarvoor ik zeg te werken. Naderhand wordt dui delijk waarom: de marechaus see in Nederland heeft mijn di recte chef thuis gebeld met de vraag of hij ene Willem Lam bert kent. Die kent hij (allicht) niet. Het zijn mijn twee voorna men in omgekeerde volgorde. Daarvan op dat moment niets wetende, gok ik er op dat ze bluffen. De bewering dat ze staan te liegen zorgt inderdaad voor enige verwarring, maar ik besef dat deze schijnoverwin ning gemakkelijk kan leiden tot het onvrijwillige bezoek aan een Belgisch verhoorkamertje. Dus maar snel het aanbod op tafel gelegd een collega in Ne derland öp te bellen, die mijn beweringen kan bevestigen. Dat helpt. Er blijft de heren niets anders over dan precies te vragen wat mijn plannen zijn, alle gegevens uit mijn nu flink beduimelde paspoort nauw keurig over te nemen en mijn auto aan een onderzoek te on derwerpen. Als een schooljon gen word ik uiteindelijk de laan uitgestuurd: geen foto's, hein? En geen rondjes rijden om de basis. Mijn tegenwerping dat het hier publieke wegen betreft levert een dreigend stilzwijgen op. Bij het wegrijden klinkt luidt gelach op. 'Privat' Armstrong heeft met een brede grijns zijn kauwactiviteiten hervat en spuwt een ferme straal speek sel in de roodkleurige modder: die hebben we mooi te grazen genomen. Mariginaal Zo druk als het is op de vlieg basis, zo rustig is het in het plaatsje Florennes. Niets wijst op de aanwezigheid van Ameri kanen, die in aantal toch een omgeving - tot op 30,40 kilome ter afstand", aldus LeBrun, die er aan toevoegt dat ze boven dien niet altijd beschikken over vervoersmiddelen. De komst van de Amerika nen heeft er wel toe geleid dat sommige huren in Florennes zijn verdubbeld. „Het gaat dan om de betere, de mooie huizen. Die kostten vroeger 12.000 francs (ongeveer 700 gulden per maand) en nu 25.000", aldus LeBrun. Verder zijn er dus de bouwactiviteiten. Of die nog werk opleveren voor de Floren- nois? LeBrun schat dat er zo'n twintig, dertig burgers bij de bouw betrokken zijn. Het aan tal werklozen (200 op een totale bevolking van 4000) is er niet 3 door verminderd. kwart van de dorpsbevolking omvatten. Hoewel de kruisra ketten vooral met economische argumenten aan de Florennois zijn 'verkocht', lijkt het lokale effect zowel in sociaal als zake lijk opzicht marginaal. Gemeentesecretaris René Le Brun haalt zijn schouders op. „Pfff, wat is marginaal. Men ziet hier veel Amerikanen. Ze kopen hier ook spullen. Geen levensmiddelen, maar vooral luxe-artikelen - voor fotografie en zo. Bepaalde sectoren heb ben zeker een impuls gekregen. Met name de banken hebben het drukker. Ook de autoverko pen zijn fors gestegen". Eigen winkels voor dat soort inkopen, zoals in Soesterberg, hebben de Amerikanen niet. Nóg niet, benadrukt LeBrun. Het sociale leven van de Ameri kanen speelt zich echter wel af buiten het zicht van de plaatse lijke bevolking. Het dorp heeft hen niet veel vertier te bieden. Tien kilometer verderop, langs de weg naar Charleroi, staan de hoerenkasten rij aan rij, maar in Florennes is geen rode lamp te ontdekken. Niet alle Amerikanen zijn ook in Florennes gehuisvest. Een deel van hen is tijdelijk on dergebracht in een vakantie dorp bij Hastière (nabij Di- nant). „Er zijn er zo'n drie- tot vierhonderd gelegerd op de ba sis in voorlopige kazernes. De rest zit verspreid over de wijde Donderdag is marktdag in Florennes. Veel drukte, maar Amerikanen laten zich niet zien. Dat geldt, ondanks de aanloop naar de parlementsver kiezingen, ook voor de lokale vredesbeweging, de Mouve ment de Lutte pour la Sauve- garde de la Region Florennois (MLSRF). De enige 'activist' op straat is een man die namens de Parti Socialiste (PS) een ander beleid aanprijst. Maar terwijl de Vlaamse zusterpartij, de SP. de kiezers belooft de plaatsing ongedaan te maken, rept het verkiezingskrantje van de PS rept met geen woord over ra ketten of vredesvraagstukken. Sociale strijd In Wallonië draait alles om de sociale strijd. De plaatsing van raketten heeft ook in Florennes die traditie niet doorbroken. Volgens René LeBrun staan de Florennois onverschillig tegen over de raketten en vertegen woordigt de MLSRF slechts een fractie van de dorpelingen. Niets wijst op het tegendeel, of het moeten de bordjes zijn bij de toegangwegen naar het dorp, die verklaren dat Floren nes is uitgeroepen tot kemwa- penvrije gemeente. Volgens Benoit van den Hee- de van de MLSRF is de politie verordening drie jaar geleden inderdaad in die zin gewijzigd, toen Florennes tijdelijk een so cialistische burgemeester rijk was, de huidige wethouder Jeantyl. Achteraf is dat niet meer dan een loos gebaar ge bleken in reactie op een succes vol referendum van de actie groep. Veertig procent van de kiesgerechtigde Florennois deed destijds mee aan de en quête, waarvan 70 procent zich uitsprak tegen plaatsing van de raketten. Inmiddels is er alweer een nieuw artikel aan de politiever ordening toegevoegd: sinds 26 juli geldt een samenscholings verbod voor meer dan drie per sonen. Van den Heede erkent niettemin dat de bevolking niet warmloopt voor de strijd tegen de kernraketten. Hij verklaart dat mede uit het feit, dat veel mensen familie hebben op de vliegbasis of er zelf werken. Toch legt hij het hoofd niet in .de schoot, tenzij de hongersta king die momenteel op het pro gramma staat hem daartoe dwingt. Eenvoudig „Eigenlijk^', zegt hij, „is voor ons eenvoudiger geworden sinds de Amerikanen hier zijn. De bevolking ziet nu dat het al lemaal niets oplevert en dat die raketten alleen maar miljarden kosten. De regering heeft het natuurlijk h,andig gespeeld. Een paar jaar geleden hebben ze hier het aanmeldingsbureau van Shape (de communicatie- poot van de NAVO, red) gëim stalleerd. Dat zou duizenden banen opleveren. Er kwamen inderdaad 3000 sollicitanten op af, maar daar bleven er maar tachtig van over. Het heeft uit eindelijk niet meer dan Jertig banen voor de streek gele verd".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 28