'Het recht kan ontwapening niet afdwingen' Kruisraket schudt Woensdrecht wakker Prof. Kaishoven: "Er bestaat geen verdrag dat het bezit of gebruik van kernwapens Verbiedt". - (foto Holvast) Wie beslist er eigenlijk over de plaatsing van kruisraketten in Nederland? De Tweede Kamer, zeg maar 'de politiek', of de - politiek onafhankelijke - rechter? Anders gezegd: de wetgever of de handhaver van de wet? Een vraag die niet eenvoudig te beantwoorden is. Xn de discussie omtrent deze kwestie, die zich al jarenlang voortsleept, is het accent langzamerhand verschoven van het polemologisch (de wetenschap van oorlog en vrede) terrein naar het juridische. Werd het debat aanvankelijk gevoerd in kringen van defensie-specialisten en vredesactivisten, hoe langer hoe meer gingen advocaten en andere rechtskundigen zich ermee bemoeien. Weliswaar had luchtmacht-kapitein Meindert Stelling al in oktober 1981 in het dagblad Trouw als zijn mening geventileerd, dat het bezit van kernwapens in strijd met het volkenrecht is en het gebruik van kernwapens een oorlogsmisdaad. Maar de juridische discussie kwam pas goed op gang, nadat mr. Kneepkens, docent in het strafrecht aan de Erasmus Universiteit, in februari 1984, in de Volkskrant betoogde dat het besluit tot plaatsing van kruisraketten de Nederlandse regering in de gevangenis zou kunnen brengen, wegens medeplichtigheid aan poging tot volkerenmoord. Hij baseerde zich hierbij met name op de Conventie ter voorkoming en bestrijding van Genocide. Kneepkens betoogde tevens dat een verdrag met de VS ('de dader') op grond van de Grondwet de goedkeuring van ten minste tweederde van de leden van de Tweede Kamer moest hebben. Het is deze Grondwet-discussie die de laatste tijd het debat overheerste; veel meer dan de vraag of het bezit van kernwapens in strijd met het recht is. De handhaver van de Grondwet is in dit geval de Tweede Kamer. De Kamer beslist zelf of er sprake is van strijdigheid met de Grondwet en wel bij gewone meerderheid, daar komt geen rechterlijke instantie aan te pas. De veel bredere discussie over de wettigheid van het bezit van kernwapens is een bevoegdheid van de rechter. Het is derhalve theoretisch denkbaar dat de politiek beslist dat het plaatsen van kruisraketten overeenkomstig de Grondwet is en tégelijk de rechter, uiteindelijk de Hoge Raad, beslist dat het strijdig is met het (internationaal) recht. Hoe ziet dat internationaal recht er dan uit en hoe groot is de kans dat het tot een dergelijke bijna paradoxale situatie komt? Wij vroegen de mening van prof. mr. Frits Kaishoven, bijzonder hoogleraar aan de l^idse universiteit in het humanitair recht bij gewapend conflict en schrijver van het boek met de veelzeggende titel 'Zwijgt het recht als de wapens spreken?'. Prof. Kaishoven denkt niet dat het tot een dergelijke situatie komt. Hij is van mening dat het proces van de Stichting Verbiedt de Kruisraket tegen de Nederlandse staat weinig kans van slagen heeft, maar omdat de zaak 'onder de rechter' is wil hij daarop verder geen commentaar leveren. Zijn betoog spreekt niettemin voor zich. "Er bestaat geen verdrag dat het bezit of gebruik van kernwapens verbiedt. Er zijn alleen resoluties van de VN, die in die richting gaan. Maar dat is geen geschreven recht. Veel uitspraken van de VN hebben betrekking op dingen die erg gevonden worden, die als een misdrijf tegen de mensheid worden beschouwd. Maar het zijn morele uitspraken, geen ju ridische". Prof. Kaishoven laat er geen misverstand over bestaan. Een verbod op kernwapens bestaat niet, heeft geen juridische ba sis. "Het recht loopt op dit stuk vreselijk achter. Er zou natuur lijk een verbod op kernwapens moeten zijn. Maar er zou ook goede wil tussen staten moeten zijn en Oost en West zouden el kaar allang gevonden moeten hebben. Dat zijn voorwaarden voor een verbod en die voor waarden zijn niet vervuld". "Er zijn in het verleden ook pogingen gedaan om de wapen wedloop terug te dringén. Op de Haagse vredesconferentie in 1899, een initiatief van de Rus sische tsaar, hield deze een re devoering. Hij zei dat de bewa pening de pan uitrees, veel te duur werd, dat het de econo mieën en de sociale stelsels aantastte en uiteindelijk op een mislukking, op oorlog zou uit draaien. Je zou die rede van daag de dag zo kunnen publicé ren en iedereen zou denken dat het over kernwapens ging". "Er werden pogingen gedaan om de bewapening wettelijk te beperken. Er zouden bijvoor beeld geen vernieuwingen meer mogen worden aange- door Leo Maat bracht aan het geweer. Het ge weer. Dat is toch vandaag niet meer de eerste zorg. Granaten van de artillerie zouden aan een maximale maat gebonden wor den, evenals oorlogsschepen. Er is uiteindelijk niets van te recht gekomen. Vanwege een te grote onberekenbaarheid van de tegenpartij. Ze durfden het niet aan". Burgerdoelen "Het humanitair oorlogs recht stelt regels aan oorlog voerende partijen. Het regelt de behandeling van krijgsgevan genen en verbiedt het gebruik van bepaalde wapens. Het is in een lange reeks van jaren, met vallen en opstaan gegroeid. Het heeft voor het eerst op papier erkenning gekregen in het Land-Oorlogreglement". "Het reglement zegt niet met zoveel woorden, dat het verbo den is burgers aan te vallen, maar het legt wel beperkingen op bij aanvallen op steden en dergelijke, waaraan je kunt zien, dat het verbod eraan ten grondslag ligt. Er werd gesteld dat in steden alleen bepaalde doelen, zoals het militaire arse naal, de scheepswerf aangeval len mochten worden. Het is de meest oorspronkelijke vastleg ging van het verbod burgerdoe len aan te vallen". v "Later is het in de Volken bond en in talloze VN-resolu- ties herhaald. In 1977 kwamen de zogeheten aanvullende pro tocollen van het in 1949 geslo ten verdrag van Genève tot stand. Daarin is het verbod bur gers aan te vallen opgenomen, in wezen een bevestiging van een al lang bestaande praktijk. Het heeft een wereldwijde in stemming, al wil dat niet zeg gen dat het ook internationaal wordt nageleefd. Kijk maar naar de oorlog tussen Iran en Irak". "In de Tweede Wereldoorlog hebben de Duitsers de Britse stad Coventry gebombardeerd. De stad, een centrum van cul tuur, was expres uitgekozen. Het zou het volk demoralise ren, dacht men, en de regering vragen om de oorlog te staken. We weten dat het niet gewerkt heeft". "We weten ook dat zowel Amerikanen als Engelsen de ef fecten van hun bombardemen ten hebben onderzocht. In deze rapporten, die allang openbaar zijn, is zonneklaar aangetoond dat het misschien nut heeft om een wapenfabriek aan te vallen. Maar dat het geen, echt géén nut heeft om de burgerbevol king als zodanig te bombarde- "Zodoende kon het verbod burgerdoelen aan te vallen vrij moeiteloos worden gesteld en in verdragen worden opgeno men. Maar natuurlijk: het hu manitair recht leeft zichzelf niet na. Het heeft geen inge bouwde kracht die alle betrok kenen ertoe brengt om die re gels te handhaven. Er moeten dus krachten in het werk wor den gesteld. Belangrijk is de verspreiding van kennis". "Ik zeg daarbij dat het in de praktijk een langdurige, langja rige zaak is om de partijen zover te krijgen, dat ze zich aan die regels houden. El Salvador is een voorbeeld van een inter ne oorlóg, waar wat dit betreft onredelijkheid en onwil heer ste. Het Rode Kruis is er gestart met een programma om de lei ding, van beide partijen, te be werken, om de wil tot eerbiedi ging te kweken". Dwangmiddel "In de praktijk komt er van internationaal recht heel veel terecht. Staten maken het im mers zelf, omdat ze er belang bij hebben. Hoe idealistischer het recht is, hoe verder het van de grond zweeft". "Maar er zijn ook voorbeel den in de praktijk waarbij het recht niet wordt nageleefd. Zo zijn er groepen in de PLO die hebben gekozen voor terreur. Dat betekent inderdaad dat zij hebben gekozen voor het opzij zetten van humanitair recht. De staat kan dat ook doen. Een ter- reurbombardement, dat is een mogelijkheid voor een staat. Maar staten zijn er in de loop van een lange praktijk achter gekomen dat het niet helpt". "Om terug te komen op de aanvullende protocollen van 1977; wat daar nieuw in is is na drukkelijk niet van toepassing op kernwapens. Er komt voor lopig van ontwapening ook niets terecht, denk ik. Alleen al een besluit om het aantal kern wapens te verminderen vergt een lange periode van harmo nie tussen de kernwapensta- ten". "Het proces van ontwape ning is in de negentiende eeuw geprobeerd en niet gelukt. In de tijd van de Volkenbond was er bijna een verdrag gesloten. Ook op het laatste moment mislukt. Tegenwoordig is de wereld veel minder simpel. Er zijn meer dan 160 staten in een onderling verband. Het is niet zo, dat ontwapening alleen een zaak is van de VS en de Sowjet- Unie. Wie zegt dat niet Brazilië kernwapens zou maken en daarmee ineens een super macht zou zijn? Het kernwa penprobleem is hetzelfde als het wapenprobleem als geheel. Het komt voort uit een gebrek aan werkelijke samenwerking van staten en het tamelijk on georganiseerd zijn van de we reld". "Nee, het recht kan ontwape ning niet afdwingen. Recht is nauwelijks een dwangmiddel. Hoe hard rijdt u in de bebouw de kom? Normen handhaven zichzelf niet. Je moet er belang bij hebben". Afweging "Een oorlog in Europa, nu cleair of niet, zou immoreel zijn. Het zou verschrikkelijke schade aanrichten. Een groot scheepse nucleaire slagenwis seling in Europa, waar het Rot terdamse vredestribunaal over sprak, zou zeker in strijd zijn met het humanitair recht. Maar het vervelende van dit recht is: er zijn geen aparte normen voor Europa". Het gebruik van kernwapens hoeft volgens prof. Kaishoven niet altijd in strijd te zijn met het recht. Hij legt uit: "Het sta dium dat er bombardementen op verkeerde steden werden uitgevoerd zijn we voorbij. De doelrichtmiddelen zijn geper fectioneerd. Een silo met inter continentale raketten kan een uitermate belangrijk doel zijn, waarbij kernwapens worden ingezet". "Een aanval op bijvoorbeeld een kantoor in Den Haag, waar de generale staf vergadert, kan met een precisie-aanval wor den uitgevoerd. Dat is de regel: als het doel kan worden uitge schakeld met een beperkt mid del, dan mag niet heel Den Haag worden vernietigd. Om die afweging gaat het: hoe be langrijk was dit doel, welke schade wordt aangericht. Daar zyn natuurlijk geen getallen voor te geven". "Het bombardement op Hi- rosjima? Ja, dat was in strijd met het recht. Juridisch ge sproken was het gelijk aan het bombardement op Coventry. Oorlogsmisdaden zijn ver volgd, maar niet deze zaken. Waarom niet? Omdat ze aan beide zijden werden gepleegd". 1989 Een van de ve le acties bij het hek van de kruisraketten- basis in Woens drecht. Politie mensen verwij deren een 'blok kade', bewa kingspersoneel van de lucht macht kijkt toe. Het zou straks opnieuw kun nen gebeuren. Ook na de plaatsing (foto ANP) 'Move'. De Amerikaanse commandant van 486 US Air Force Tactical Missile Wing geeft het bevel de kruisraketten te 'bewegen'. Een kolonne van zes, zeven tien meter lange voertuigen, elk 35 ton zwaar, gevolgd door zo'n veertien kleinere exemplaren, rijdt de lucht machtbasis Woensdrecht af. Gedienstig houden solda ten van de Bewakings Een heid van de Nederlandse luchtmacht de slagbomen open. Een flight kruisraket ten trekt het Brabantse landschap in, op weg naar een (militair) oefenterrein in de omgeving. Het is januari 1989. Op 1 no vember 1985 nam het kabinet- Lubbers/Van Aardenne het be sluit 48 kruisraketten te statio neren op de luchtmachtbasis Woensdrecht. Mei 1988 arri veerde de eerste 'flight': zestien raketten, de bijbehorende kernladingen, vier trucks met lanceerinrichting, twee voertui gen voor de commando- en controletaken en een groot aan tal kleinere, van jeeps voor de ordonnansen tot ambulances. Eind 1988 is de derde flight bin nen en de wing (vleugel) com pleet. Op de basis zelf is er sinds die eerste november '85 heel wat bijgebouwd: drie zogenoemde shelters, betonnen bunkers, half ondergronds, die elk een 'garage' vormen voor een flight. Die shelters, plus een verbin- dings/commandogebouw, wachtgebouwen en opslag plaatsen voor brandstof, liggen in een Amerikaanse enclave op Nederlands grondgebied. Deze, in militair jargon zö genoemde, 'operationele site' - in feite een basis binnen de basis - is geheel omheind, wordt door Amerika nen bewaakt en is voor Neder landers alleen toegankelijk na Amerikaanse toestemming. Toekomst En dan zijn er de Amerika nen zelf nog. Ruim 1100 man, van wie er zo'n 600 hun gezin hebben meegebracht. Ze kun nen op de basis naar de kerk, sporten, hun inkopen doen, want die faciliteiten zijn er voor hen speciaal gekomen. Een deel van de Amerikanen woont permanent op de basis. In barakken voor de vrijgezel len en in nieuwe woningen. Ook is er nog een Amerikaans kwartier (zoals de Apollowijk in Soest voor de Amerikanen van de vliegbasis Soesterberg) in een nieuwbouwwijk van een Brabantse gemeente in de om geving van Woensdrecht. Zo ongeveer ziet, eind okto ber 1985, de toekomst van de basis Woensdrecht er uit. Dat tot plaatsing van kruisraketten wordt beslist is, met 1 novem ber in zicht, immers vrijwel ze ker. Maar of er werkelijk 48 op Woensdrecht worden gestatio neerd, blijft de vraag. Tussen nu en midden 1988 kunnen bij voorbeeld de Amerikanen en Russen in Genève een akkoord bereiken over de middellange- afstandswapens in Europa. In theorie kan zo'n akkoord zelfs neerkomen op nul raket ten aan beide zijden. Waar schijnlijker is dat Nederland een 'evenredig' aandeel (16 of 32) neemt in een lager aantal dan de 464 kruisraketten (en 108 Pershing 2-missiles) die de NAVO in 1979 nodig achtte te gen de SS-20's van de Sowjet- Unie. Maar met dit soort onzeker heden wordt in de plannen ui teraard geen rekening gehou den. Laat staan met een PvdA, door Hans Geleijnse die zo de verkiezingsuitslag dat mogelijk maakt, in een volgend kabinet de raketten met de Amerikanen 'weg wil onder handelen'. Dus gaat, zoals in het kruisraketbesluit van het kabinet-Lubbers van vorig jaar juni is vastgelegd, begin 1986 de eerste spade de Woens- drechtse grond in. De kruisraket schudt de ba sis Woensdrecht wakker uit een lange sluimering. Al sinds 1969 staat dit voormalige gè- vechtsvliegveld van Bergen op Zoom (we hebben het nu over vooroorlogse tijden, toen de ba sis niet meer was dan een flink stuk grasland met wat gebouw tjes er omheen) als 'slapende basis' te boek in de defensie boekhouding. Alleen de lucht macht-dienstplichtigen die het totale complex bewaken - van wege de opstallen, de Fokker fabriek en de werkplaats waar de luchtmacht straalmotoren reviseert - werden geacht wak ker te blijven. Nalatenschap De huidige basis Woens drecht is, net als de kruisraket, een deel van de nalatenschap van Hitiers oorlogsmachine. Het waren de Duitsers die Woensdrecht ombouwden tot een jachtvliegveld voor hun ge vreesde Focke Wulf-jagers. Op 31 december 1944 werd de basis overgenomen door het 322 luchtverdedigingssqua dron Spitfires van de Neder landse luchtmacht. Woens drecht diende vooral als oplei dingsvliegveld, maar daaraan kwam in '69 een eind toen de vliegersopleiding (voor de F-5 en de Starfighter) naar Canada werd verplaatst. Voor de Nederlandse bijdra ge aan stationering van de kruisraketten is op de defensie begrotingen van dit jaar tot en met 1992 in totaal 200 miljoen gulden uitgetrokken. Voor 1986 is dat 15 miljoen. Het meeste geld gaat naar beveiliging, om dat het Nederlandse lucht machtsoldaten en marechaus- sées zijn die het 18 km lange hekwerk rond de basis moeten bewaken. Verder moet de startbaan worden opgeknapt. Daar is ja renlang niets aan gebeurd. De kruisraketten worden immers binnengevlogen met zware Amerikaanse transportvliegtui gen. Die zorgen nadien ook voor bevoorrading van de basis en aflossing van de Amerikaan se bemanning. Bovendien kun nen de kruisraketten, bij oefe ning of in oorlogstijd, ook met die transportvliegtuigen naar een gevechtsbestemming wor den vervoerd. De defensiecommissies van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden en van de Senaat hebben voorlopig voor de bouw van basis bijna 20 mil joen dollar gereserveerd. Dat geld wordt pas beschikbaar ge steld als het kabinet-Lubbérs een definitief besluit heeft ge nomen. Naar verwachting zul len de totale bouwkosten uitko men op een bedrag tussen 200 en 300 miljoen gulden, voor het grootste deel Amerikaans geld, aangevuld met een bijdrage uit- het infra-structuurfonds van de NAVO. Weinig Volgens defensiewoordvoer ders valt er over het toekomsti ge oefenprogramma weinig te zeggen. „Het 'move' is nu een maal een puur Amerikaanse aangelegenheid. Het is de Ame rikaanse commandant die be paalt op welke dag en welk tijd stip de kruisraketten de poort worden uitgereden. Omdat het kabinet van het kruisraketbe sluit geen 'geklofte zaak' wilde maken, is hierover met de Amerikanen nog niet gepraat. Dat gebeurt na 1 november na tuurlijk wel. We hebben dan nog drie jaar de tijd voor het maken van afspraken". Die afspraken gaan, juist om dat het een puur Amerikaanse aangelegenheid is, niet verder dan toestemming verlenen of deze weigeren wanneer de Amerikaanse commandant zijn flight (er is altijd één beschik baar voor oefening, één in staat van paraatheid en één in per manente staat van onderhoud) naar èen openbaar terrein zou willen dirigeren. De kernlading blijft overigens op de basis ach ter, evenals de brandstof voor het wapen. In het algemeen, zo verwach ten deze woordvoerders, zullen de Amerikanen echter gebruik maken van militaire oefenter reinen en dan is er geen vuiltje aan de lucht. Naar hun mening zal de plaatselijke bevolking weinig hinder van het nieuwe wapentuig ondervinden, of het zou van demonstranten moeten zijn. „De toename van het vlieg verkeer zal gering zijn. En met kazernes als Ossendrecht in de buurt is een militaire kolonne in het Brabantse land even ge woon als de wielrenner. De kruisraketten zelf zijn overi gens niet te zien, want ze zitten, vier stuks elk, in de container die dienst doet als mobiele lan ceerinrichting. Daarmee lijken deze voertuigen heel erg op ma terieel dat ook bij de landmacht dienstdoet".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27