Handvol dilemma's in politiek De Boer gelooft wel in de PvdA WAT GAAT DAT KOSTEN? Europa is min of meer terug Telraam voor alle kerntaken De buffetjuffrouw speelt onbe wust een begeleidende rol. Ze rammelt met de koffiekopjes op het moment dat de twee VVD-kamerleden even naar adem moeten happen. Wij heb ben een opmerkelijke uit spraak van CDA-defensiespe- cialist Joep de Boer aan hen voorgelegd. Stilte, verbazing en ergernis. Joris Voorhoeve herstelt zich snel: "Men spreekt in het CDA vaker op persoonlijke titel. Dat is iets wat wij in de WD niet doen, omdat dat in hoge mate ver warrend werkt. Wij vertolken de weldoordachte mening van de partij en wij staan daar ach ter". Een -dag eerder hadden wij De Boer de volgende vraag gesteld: zou hij straks in een kabinet van CDA en PvdA, na een besluit tot plaatsing van de kruisraketten, kunnen leven met een voetnoot van de sociaal-democraten, naar het voorbeeld van het kabinet-Van Agt II? Zo van: wij, de PvdA, gaan akkoord met het verder optuigen van de rakettenbasis Woensdrecht, maar nemen de vrijheid om op te stappen als de raketten in 1988 fei telijk moeten worden geplaatst. Na lang aandringen kwam De Boer eindelijk over de brug: "Ik kijk dan niet naar de financieel- economische problematiek hè. Want ik denk dat dat gebeuren dui delijk wijst in de richting van een krachtige voortzetting van de sa menwerking met de WD. Maar als we ons beperken tot het vredes- en veiligheidsbeleid: een voetnoot van de PvdA, daarvan kun je zeg gen, laten we het maar een keer proberen. We kunnen altijd nog zien of de zaak uit elkaar vliegt en of we die brug al of niet veilig over gaan". Het is een uitspraak die op ge spannen voet staat met de sfeer in het huidige regeringskamp. PvdA- defensiespecialist Klaas de Vries had het ons al voorgehouden: "Het is volstrekt duidelijk, dat CDA en WD nu zeggen: wij moeten verder met deze coalitie. Op zichzelf is dat een interessante keus van het CDA: er is daar een verschuiving van optiek gekomen en men heeft besloten dat zijn electorale terrein nu rechts in het politieke spectrum is komen te liggen". Spanningen Joep de Boer is de eerste om toe te geven, dat in financieel en so ciaal-economisch opzicht het be leid van het kabinet-Lubbers sa men met de WD moeiteloos kan worden voortgezet. Alleen op het gebied van vrede en veiligheid toont hij zich minder enthousiast: "Ik denk, dat als er ergens voortdu rend spanningen hebben bestaan binnen de coalitie-Van Agt en bin nen de coalitie-Lubbers, dat dat juist is geweest op het terrein van de buitenlandse politiek en het vredes- en veiligheidsbeleid. Het is niet de WD die zich tegen het neu tronenwapen heeft verzet, het is niet de WD die ten principale heeft gezegd dat Nederland het aantal bestaande kerntaken moet verminderen en het is ook niet de WD geweest die heeft uitgeblon ken in inventiviteit om te proberen tegemoet te komen aan de bezwa ren in de samenleving tegen de plaatsing van de kruisraketten". "Als ik dus vergelijk, en ik kijk naar de hoofdstroming in de PvdA - Ter Beek, Klaas de Vries, Stemer- dink en Van der Stoel - dan zeg ik: de verschillen tussen die partij en het CDA zijn op het gebied van de fensie en buitenlands beleid zeker niet groter dan die tussen CDA en WD. Eerder kleiner. Als je alles op dat gebied, en met name de Oost-Westrelatie, overziet, dan zit ten wij sneller op één noemer met de PvdA dan met de spraakmaken de gemeente in de WD". Maar goed: inmiddels vindt ook het CDA, dat de kruisraketten er moeten komen. De christen-demo craten zullen straks instemmen met het 1-novemberbesluit, ze zul len akkoord gaan met het vijfjaar geldende plaatsingsverdrag met de Verenigde Staten, waarbij die spe ciale, oer-Hollandse soevereiniteit nog eens extra uit de verf zal ko- Dan komen er verkiezingen. In gevolge de opiniepeilingen verlies voor CDA en WD, en dikke winst voor de PvdA, die op grond daar van ongetwijfeld een heldenrol voor zich zal opeisen. Een vergelij king met de jaren 1977 en '82 dringt zich op: een moeizame machts strijd in de kabinetsformatie, ru zies in een struikelende coalitie. En een voetnoot van de PvdA bij de defensieparagraaf van het regeer akkoord, waarin met zoveel woor den werd gezegd dat de sociaal-de mocraten niet zouden instemmen met een positief besluit tot plaat sing van de kruisraketten. De Boer lijkt niet onder de in druk. Hij verwijst naar de reactie van de PvdA op de brief van de re gering over het plaatsingsverdrag met de Amerikanen: "Ze hebben gezegd, dat ze over dat verdrag met de Amerikanen zouden onderhan delen. Maar onderhandelen doe je op basis van dat verdrag zelf en dat betekent dus dat je voorlopig aan dat verdrag bent gehouden. Ik heb dus ook niet de minste twijfel dat de PvdA, als het moet, bereid zal zijn te regeren onder het beslag van dat verdrag, ook al valt daar aan in de komende kabinetsperio de niet te wrikken. Ik denk zelfs, dat zij, eenmaal in de regering, zou den moeten willen meemaken dat die raketten het land binnenko- Speculatief PvdA-woordvoerder Klaas de Vries, die bij speculaties over toe komstige regeringsverbondjes lou ter omtrekkende bewegingen maakt, zoekt zijn toevlucht tot het officiële partijstandpunt, dat hij plechtig voordraagt: "Als straks in Nederland nog steeds de optie be staat, dat de kruisraketten ge plaatst worden, dan zal de PvdA de verkiezingen ingaan met een appèl aan de kiezers en zeggen: hoor es, geeft u uw stem aan ons, dan geeft u uw stem aan een partij die onder geen omstandigheden zal meewer ken aan de plaatsing van raketten. Maar - en dat zullen we er wel bij zeggen - dat heeft natuurlijk alleen maar echte betekenis als u ons zo sterk maakt, dat we in de regering komen". De Vries laat zich niet verleiden tot uitspraken over PvdA-voetno- ten in het geval van regeringssa menwerking met het CDA. De Boer wel. Waarop de gelaatsuit drukking van de WD-defensies- pecialisten Joris Voorhoeve en Jan-Dirk Blaauw verstart. "Zo'n voetnoot betekent", zegt Blaauw smalend, "dat je op voorhand een kabinetscrisis zou accepteren". Voorhoeve: "Dat leidt tot een ui terst instabiel kabinet. Voor beide partijen is dat onaantrekkelijk, wantje krijgt daar tussentijds toch ruzie over. Bovendien is het onbe vredigend tegenover het electoraat en zeker ook tegenover de bondge noten. PvdA en CDA zouden in dat geval voor een kortere periode een regeerakkoord sluiten waarin men het fundamentele meningsverschil over de kruisraketten even terzijde schuift. Dat is natuurlijk een hele hypocriete situatie". Een kabinetscrisis op voorhand? De Boer: "Ik betwijfel of het dan tot een kabinetscrisis komt. Ik denk dat de PvdA, als het in 1988 tot feitelijke plaatsing komt, zal roepen: rebus sixtantibus, we heb- door Wim Wirtz en Ton van Brussel De Boer: we kunnen altijd nog zien of de zaak uit elkaar vliegt. (fotoGPD) Voorhoeve (links) en Blaauw: het gaat niet om aantallen. ben er van alles aan gedaan en nie mand in onze achterban kan ons verwijten dat we niet keihard bezig zijn geweest, maar het is niet an ders, etcetera etcetera. Ik verwijs dan toch maar even naar de perio de '73-'77 en dan constateer ik dat de PvdA de verkiezingen is inge gaan met allerlei stevige beloften van de omvang van de taken. Maar in die hele kabinetspe riode is er niets van het terugdrin gen van kerntaken gekomen en is de defensiebegroting onaangetast gebleven. Men heeft ook toen ge zegd: het werkt niet, we komen er niet uit". Moeilijker "Een ander ding is, dat er vóór 1988 nog internationale onderhan delingen aan de gang zijn. Die zou den kunnen leiden tot een resul taat waardoor Nederland minder raketten zou kunnen plaatsen dan die 48. Dan wordt het voor de PvdA aanzienlijk moeilijker om te zeggen: wij plaatsen niet en wij willen zo bereiken dat er in heel Europa straks niks meer is. Als de Sowjet-Unie op basis van een on derhandelingsresultaat de aanwe zigheid van die middellange-af- stands kernwapens in het westen accepteert, dan is het argument van: we plaatsen niet omdat anders de Sowjet-Unie verkeerd reageert, loos geworden. Ook dan ontstaat er een situatie voor de PvdA waarbij ze zich met opgeheven hoofd kan De kruisraketten komen, maar een onbekend aantal van de zes Nederlandse kerntaken moet weg. De verkiezingen staan voor de deur en de PvdA wil graag regeren. De eenheid in het bondgenootschap lijkt hersteld, maar de roep om een eigen Europees gezicht neemt toe. Europa moet meer doen aan zijn eigen defensie, maar wat gaat dat kosten? Kortom: ook na het aanstaande 1-november debat resteert een handvol interessante dilemma's voor de defensie- en buitenlandspecialisten in de Tweede Kamer. Voldoende aanleiding dus voor een rondgang langs de parlementariërs Joris Voorhoeve en Jan Dirk Blaauw (VVD), Joep de Boer (CDA) en Klaas de Vries (PvdA). omdraaien naar de achterban en kan zeggen: we hebben alles be reikt wat we konden bereiken. Een deel van die achterban zal dat niet meemaken. Maar dat deel maakt überhaupt niks mee". Noem het de politiek van het telraam of de filosofie van het ganzenbord. In elk geval zijn de zes Nederlandse atoomta- ken lange tijd een dankbaar politiek instrument geweest, dat niet altijd zonder willekeur werd gehanteerd. Ze werden gebruikt voor het dresseren van congressen, het uitvechten van machtsspelletjes en om te laten zien dat Nederland nog steeds een onafhankelijk NA- VO-bondgenoot is. Joep de Boer geeft de PvdA de schuld. "De PvdA", zegt hij, "heeft het vroeger steeds willen zoeken in een soort aantallenspelletje: je hebt zoveel kerntaken en daar gaan er zoveel vanaf. Bij de verkie zingen van '81 en '82 wilde het CDA geloof ik twee of drie kernta ken wegdoen, de WD niks en D'66 één meer dan wy, dus was de PvdA de goeie partij. Nou, aan dat spel letje komt nu een eind. Langza merhand zouden wij het met de PvdA op dit punt ook wel snel eens kunnen worden". Nederland heeft er zes, maar het worden er binnenkort minder. De Atomic Demolition Munitions, of tewel de atoommijnen, zullen in het kader van een NAVO-reductie worden afgeschaft en de Nike/Her cules luchtdoelraket, gestatio neerd in West-Duitsland, zal bin nen enkele jaren worden vervan gen door de conventionele Patriot raket, waarover staatssecretaris Van Houwelingen (defensie, CDA) nog onlangs enige heibel heeft ge schopt in de Verenigde Staten in verband met compensatie-orders. Wat dan zou overblijven zijn de 8-inch (203 mm) houwitsers (ge- vechtsveldwapens van de land macht), de F-16 vliegtuigatoom- taak, de atoomtaak van het Orion- onderzeebootbestrijdingsvliegtuig en de Lance-raket voor doelen op de grond. Zou overblijven, want dat is nog lang niet zeker. De betekenis van de nucleaire gevechtsveld- of kor- te-drachtwapens wordt door de grootste politieke partijen verschil lend gewaardeerd. (Het 'kernta- kenplaatje' wordt verschillend 'in gevuld'). Verwarring Ook hier blijkt er enige verwar ring te bestaan over de vraag wie op dit gebied politiek gesproken het beste met wie uit de voeten kan. Voorhoeve en Blaauw blijven binnen de veilige marges van de huidige regeringsclub en stellen vast, dat CDA en WD zowel op het gebied van de kruisraketten als wat de hoogte van de defensie-uit gaven betreft het dichtst bij elkaar staan. Dat geldt ook voor de atoomtaken. Zeggen ze. Voorhoe ve: "De PvdA wil op dit gebied naar één kerntaak, terwijl de WD en het CDA daar heel anders over denken. Er is een nuanceverschil tussen WD en CDA, maar dat is niet meer dan een gradueel ver schil en geen fundamenteel ver schil". Er blijft een verschil. De partij van Joep de Boer - het CDA - heeft een politieke koppeling gelegd tus sen de plaatsing van kruisraketten en een vermindering van het aantal atoomtaken op Nederlands grond gebied. "Een typisch binnenlands- politieke koppeling om der wille van de godsvrede", volgens De Boer, "waarmee deze coalitie kan draaien". In de lezing van het CDA zou het netto resultaat daarvan moeten zijn dat het aantal atoomta ken geleidelijk wordt verminderd tot twee of één (de Lance), al naar gelang de mogelijkheden binnen het NAVO-bondgenootschap en de ontwikkelingen aan gene zijde van het IJzeren Gordijn. De christen-democraten voelen zich wat de atoomtaken betreft het meest verwant met de PvdA, of schoon van hun twee woordvoer ders alleen De Boer dat wil bevesti gen. Klaas de Vries schermt zich nadrukkelijk af voor elke politieke vrijage. Hy wil slechts het misver stand uit de wereld helpen, dat zijn partij uiteindelijk één atoomtaak zou willen overhouden. Dat mis verstand zou zijn gewekt door de tekst in het oude PvdA-verkie- zingsprogram. Daarom, zegt hij, is er in het nieuwe ontwerp-program een andere formulering gekozen die erop neerkomt, dat Nederland Versterking van de conventionele defensie in Europa. Na de plaatsing van kruisraketten is dat voor CDA en VVD de volgende stap. Ook de PvdA neigt daartoe, zij het om het gat te dichten dat achterblijft als de kernwapens in Europa zijn opgeruimd. Hoe dan ook, beide varianten leiden tot de vraag: wat gaat dat kosten? Daarover weinig duidelijkheid. Het 'luchtkasteel' van een zelf standige Europese defensie gaat twee keer zoveel kosten, weet Voorhoeve, die meewerkte aan een onderzoek daarover van de Europese Beweging. Zijn partij vindt dat aan de NAVO-afspraak van drie procent jaarlijkse groei van de defensie-uitgaven strikt de hand moet worden gehouden. "Maar" beklemtonen Voorhoeve en Blaauw, "als er geen akkoord komt tussen Oost en West, zijn er allerlei stappen nodig. Een af weer tegen de korte-drachtraket- ten van het Warschaupact bij voorbeeld. Dat gaat veel geld kosten. Die drie procent is dan waarschijnlijk te weinig". De Boer voorziet geen proble men: "We moeten minder orders in de VS plaatsen, meer zelf doen en dan verwacht ik geen grote problemen". De Vries, wiens variant volle dig voor Europese en dus ook Nederlandse rekening komt, leeft al evenmin met de kosten. "Als de prijs de enige reden zou zijn om van mijn plan af te zien, zijn we gauw klaar. Geld is voor mij geen discussiepunt. Dat mag niet het struikelblok zijn". Maar, zo vragen we voorzich tig, hoe staat het met de Neder landse volksaard, ooit treffend verwoord door Henk Vredeling: elke cent aan defensie er één te veel? De Vries, licht geiriteerd: "Het is natuurlyk niet zo dat we met niets moeten beginnen. Er zyn de afgelopen jaren miljarden in de conventionele defensie gesto ken. Het wil er bij my niet in dat we straks veel meer kwijt zouden zijn. De nucleaire optie valt weg. Daar komt de integratie van de Europese strijdkrachten voor te rug. Misschien kost het tijdelijk wat meer. Maar ik zie daarin ook voor mijn partij geen beletsel. Ja. ja, gaan straaljagers enzovoorts. Maar dat congres was tien jaar geleden. Nu zijn we verder". Voorhoeve ziet zichzelf wat dit aangaat als een echte Hollander: "Wij vinden het niet leuk om geld aan defensie te geven. We zijn een pacifistisch ingesteld land. Ik herken dat wel. Maar als het moet dan moet het, zo zijn we ook wel weer. Wij zijn historisch zonder ambities. We willen al leen een boel handel drijven". Ex-marineman Blaauw valt hem lachend bij: "Zelfs in de glo riejaren van de Gouden Eeuw probeerden we het al op een koopje te doen. De heren van de handelscompagnieën werd vriendelijk verzocht hun sche pen beschikbaar te houden en de provincie wilde daar dan wel de kanonnen op zetten. Wij huur den Zwitsers en lieten de Span jaarden er voor betalen". zijn kerntaken beëindigt, waarbij het tempo wordt bepaald door het naderbij brengen van een kernwa- penvrij Europa en door het positie ve effect op onderhandelingen. Volgens De Vries geen politieke knipoog naar het CDA en ook ze ker geen pleidooi voor het behoud .van enigerlei atoomtaak voor de korte afstand. "Wat wij wel hebben gezegd is, dat het ontnucleariseren van de NAVO-troepen in het ge vechtsveld niet anders moet en kan zijn dan een geleidelijk proces. En wel om twee redenen. In de eer ste plaats is het buitengewoon wenselijk, dat er ook aan de andere kant naar dat probleem wordt ge keken. En in de tweede plaats is het essentieel dat andere landen in West-Europa ten minste begrijpen waar wij mee bezig zijn en het zo mogelijk met ons eens worden". Internationaal De stand van het telraam heeft - dus - een internationale achter grond. Blaauw (zijn partij wil voor lopig vier atoomtaken behouden) "Het gaat niet zomaar om een ver mindering van getallen. Daar moet een beleid achter zitten. Kun je die afschrikkingsfunctie door iets an ders laten overnemen? Of zeg je: die afschrikkingsfunctie is niet meer nodig? Dat moetje toch eerst weten voordat je besluiten neemt. Wat twee taken betreft is er in de NAVO duidelijkheid, over die an dere vier veel minder. Daar kun je niet spreken van: ze zijn niet meer nodig of ze worden vervangen. Dat moet in de NAVO worden bespro ken. In Nederland is de discussie daarover niet rationeel. Die is puur binnenlands-politiek. Emotio neel". Volgens Voorhoeve is er in Ne derland een 'neiging tot simplifica tie', waarbij buitenlandse 'politie ke issues' worden gebruikt voor binnenlandse poilitieke doelein den. "Het gaat niet om aantallen - vier, vijf of zes - het gaat om vragen als: hoe definieer je die atoomta ken. Het gaat er ook om dat zowel bepaalde afschrikkings- als defen siefuncties door het bondgenoot schap worden uitgevoerd en dat Nederland daarin een aandeel neemt". Voorhoeve verwijt Joep de Boer en ook diens partijgenoot Ton Frinking persoonlijke standpun ten uit te dragen die niet in alle op zichten representatief zijn voor hun partij. "Als ik kijk naar CDA- bewindslieden als Van den Broek, De Ruiter, Lubbers en een belang rijk deel van de CDA-fractie, dan denk ik dat we er wat de kerntaken betreft wel samen zullen uitko men. Het probleem bij de heer De Boer is dat bij hem niet altijd dui delijk is of hij een persoonlijk standpunt dan wel het standpunt van zyn partij uitdraagt". Welke opvattingen koestert dan deze 'onduidelijke' De Boer? Uit militair oogpunt wijst hij de nucleaire korte-drachtwapens af, omdat voor het gebruik toestem ming nodig is van de Amerikaanse president en omdat het na de eer ste 'beng' onduidelijk is op welk niveau enigerlei (atoom)drempel is overschreden. Afschaffing van die 'ondingen' ligt, zegt De Boer, in de koers van het CDA en zal, ver wacht hij, zelfs in het NAVO- hoofdkwartier te Brussel op niet al te veel tegenstand stuiten. Ook De Boer zegt oog te hebben voor de belangen van het bondge nootschap en de ontwikkelingen in de Sowjet-Unie, maar dat neemt volgens hem niet weg dat eenzijdi ge stappen op dit gebied tot de mo gelijkheden moeten behoren. "We zyn er nu zo'n acht, negen jaar met elkaar over aan het praten. En daar moet dan maar eens uitvoering aan worden gegeven. Ik denk ook dat de bondgenoten ons dit veel min der kwalijk zullen nemen dan wat hier is gebeurd rond de kruisraket ten, want dat is altijd een veel hei- keler punt geweest. De kruisraket ten zijn straks een gepasseerd sta tion. Nou, we blijven dan maar ei genwijs op het gebied van die kerntaken". Hollanditis of realisme? Hoe dan ook: 'Europa' is terug in de verkiezingsaanbieding van de grote partijen. 'Meer verant woordelijkheid voor de eigen veiligheid?' Jazeker, zingen De Vries, Voorhoeve, Blaauw en De Boer in koor. Hun omar ming van continentale samen werking heeft na de verkette ring rond de kruisraketten iets aandoenlijks. Over het 'waar om' natuurlijk genoeg me ningsverschil. Over het 'hoe' niet minder. Maar na de oer- Hollandse vraag wat de juist ontloken liefde moet gaan kos ten, wordt eensgezind gezwe gen. Dan volstaat plots de on Haagse wijsheid: wie kiest, moet niet te beroerd zijn de portemonee te trekken. Weliswaar pas na hardnekkige aan drang, slaagt De Vries er uiteinde lijk zelf in zijn wereldomvattende exposé kernachtig samen te vat ten: "Europa is te groot om zich te schikken in afhankelijkheid van de supermachten. Die maken er een potje van en wij betalen de prijs. Dat moet afgelopen zijn". Het CDA constateert dat "een aansluiting van de Europese bond genoten een verbetering van de kwaliteit van de Atlanstische sa menwerking kan inhouden" en dat "op die manier meer verantwoor delijkheid wordt gedragen voor de eigen veiligheid". De WD heeft maar liefst vier ar gumenten voor een Europese weg. "Er is irritatie bij de Amerikanen over de achterblijvende Europese defensie-inspanning. Bonn en Pa rijs houden steeds meer onderons jes die, als we niet mee doen, ver velende gevolgen kunnen hebben. Europa betaalt zich bovendien blauw aan Amerikaans materieel dat we hier ook zelf zouden kun nen fabriceren, wat de werkgele genheid ten goede zou komen". En dan als toetje het hoge woord: "Een Europees accent is goed voor ons zelfrespect". Straaljagers Kwam daar tien jaar geleden maar eens om. Vredeling stond als minister van defensie op zyn par tijcongres oog in oog met spandoe ken als: 'Geen straaljagers, maar welzijnsvoorzieningen'. Nationa lisme vierde hoogtij in de PvdA. Europa bestond niet en de NAVO, daar moesten we liever vandaag uit dan morgen. CDA en WD richtten met de rug naar Europa, vol vertrouwen de blik op de overkant van de oceaan. De introductie van de neutronen bom had de gemoederen der chris ten-democraten nog niet in verwar ring gebracht. Kruisraketten be stonden niet; dissidenten al even min. Inmiddels heeft de PvdA Europa ondekt en is geld voor dure niet- nucleaire snufjes 'de laatste zorg'. Vindt het CDA het na de plaatsing van kruisraketten de hoogste tijd om 'weer eens naar de conventio nele kant te kijken en dan kom je bij Europa uit'. En heeft alleen de WD nog heimwee. Voorhoeve: "Onder de nucleaire paraplu van de Verenigde Staten en achter de brede rug van de Bondsrepubliek is het nog steeds Lees verder op volgende pa gina

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 26