De lange Europese weg 'Onze basis is nu oneindig sterker Kruisraket afstammeling van de V-1 Philips Everts (IKV) gelooft in toekomst vredesbeweging vervolg vorige pagina heel goed toeven. Maar willen we blijven zitten waar we zit ten, dan moeten er wel enige aanpassingen tot stand worden gebracht". Kiezen voor Europa dus, uit realisme, omdat het bondge nootschap anders vanzelf ten onder gaat. Voorhoeve doceert kalmpjes en nuchter, maar haast zich elke suggestie van ei- genzinnigeid jegens de Ameri kanen te logenstraffen: "Het is een hier onderschatte realiteit dan men zich in de Verenigde Staten in toemende mate af vraagt waarom 230 miljoen Amerikanen 320 miljoen Euro peanen moeten verdedigen. Wat wij per hoofd van de bevol king kunnen, is niet minder dan wat zij produceren. Het is een oud doel in de WD dat je de Atlantische samenwerking en de economische en politieke integratie van Europa gelijk moet schakelen. Defensie hoort daarbij. Samenwerking in Eu ropa op het terrein van vrede en veiligheid kun je niet krij gen door je af te zetten tegen de VS. Dat staat voor ons vast. Zo'n Europese eenheid moet niet op allerlei terreinen de Amerikanen voor de voeten gaan lopen. Het beleid moet goed gecoördineerd worden. Ons einddoel is duidelijk: een versterking van het Atlantische bondgenootschap". Huismoeder Blaauw: "De Amerikanen vinden het zo langzamerhand welletjes dat zij zo'n 300.000 man troepen hier hebben staan. Er is in Amerika een verschui ving van denken, een andere cultuur aan het ontstaan. Meer nationaal, meer op de Pacific gericht. We moeten niet verge ten dat Californië wat economi sche macht betreft, achtste staat op de wereldranglijst. Dat zijn dingen waardoor een huis moeder in de Mid-West zich gaat afvragen waarom haar zoon in West-Duitsland moet dienen". Blaauw wil oud-minister Van Mierlo (defensie) ook wel nage ven dat het waanzin is om zoals de Europeanen doen "karren met goud de oceaan over te dra gen en daar nog niet eens een kar met zilver voor terug te krij- De Vries: wij betalen de prijs, dat moet afgelopen zijn. (foto GPD) gen". "Wij moeten in Europa de discussie aan over samenwer kingsprojecten op militair-in dustrieel .terrein. Kosten zijn beter te verantwoorden als die hier bedrijvigheid en banen op leveren". En dan die veelbesproken as Bonn/Parijs, de voortgaande samenwerking tussen de vijan den van weleer: West-Duits land en Frankrijk. "Als wij ons daarbij niet aansluiten, krijgen we nooit meer een voet tussen de deur. Die samenwerking moet worden ingebed in Euro pese gezamenlijkheid. Zo niet, dan staan wij als kleine landen Straks onder druk van een nieuw machtsblok, maar dan in Europa". "Zelfsrespect" heeft volgens Blaauw alles te maken met de voortgezette Europese integra- tie. "De handen van het Euro pese Parlement jeuken om zich ook over dit vraagstuk uit te spreken. Dat is nu vrijwel on mogelijk. Nauwe politieke sa menwerking, zoals we die in Europa zien, breidt zich als vanzelf ook tot defensie uit. La ten we dat op zijn beloop, dan groeit onvermijdelijk de ver wijdering tot de VS en dat moe ten we zoals gezegd niet heb ben". Geen zorgen CDA-collega Joep de Boer maakt zich daar minder zorgen - om. We spreken nadrukkelijk over de periode na een besluit tot plaatsing en juist in die si tuatie denkt hij dat de Ameri kanen gerustgesteld zijn. "Wij delen de risico's. Het idee van koppeling is uitgevoerd. Wat de Russen ook aanvallen, er is nu cleaire afschrikking, hier en in de VS". Wel vindt De Boer dat het "hoog tijd wordt dat de Euro peanen hun eigen conventione le defensie bekijken", maar voorlopig door zelf meer te pro duceren. "Al die landen verde digen hun vak in West-Duits land met een andere uitrusting. Standarisatie is nodig, want die verschillen zijn tactisch heel onjuist. Dat moet je op elkaar afstemmen en daar kan best een stukje strategie bij. Een ge heel eigen defensie zie ik niet. Wij willen het met de Amerika nen. Dat geldt voor heel Euro pa. Dat moet dan ook nucleair. Een eigen conventionele defen sie zonder kernwapens is vol strekt onhaalbaar. Die is niet te betalen. Winst zou het zijn als wij Europeanen wat beter gin gen weten wat we willen en wat meer afspraken met elkaar maakten. Als één land zenuw achtig wordt, zoals toen Hel mut Schmidt in Duitsland, gaan de Amerikanen daarop reageren. Dan krijg je dus kruisraketten, waarvan de mili taire betekenis nihil is, maar die noodzakelijk zijn geworden als politiek gebaar. Dat moeten we dus zien te voorkomen". Stoorzender De keuze is duidelijk: meer Europese stem in de NAVO. Dat kan via de Westeuropese Unie, maar beter nog, oordelen Voorhoeve en Blaauw, in de Europese Gemeenschap. Nau welijks leven in de brouwerij kortom. De Amerikanen zijn gerustgesteld. Zelfs in het dis sidente Nederland wordt ver sterking van de banden ge zocht, zij het dat daaraan ook wat verdiend moet worden. Nauwelijks verrassende stoorzender is de PvdA. Woord voerder Klaas de Vries ontpopt zich als een heuse globetrotter die in gesprekken met socialis tische geestverwanten, waar ze ook zijn, steévast "dezelfde hang opmerkt naar een eigen profilering van Europa". Geen boude uitspraken over een uit tocht uit de NAVO, maar ook geen pleidooi om "op de Ame rikanen te blijven leunen". Bij lezing van de memoires van Henry Kissinger bijvoor beeld, liepen hem "de rillingen over de rug". "Kennelijk is het in de NA- VO-vergaderingen lang ge bruik geweest dat de Amerika nen daar een monoloog hielden over hoe het moest, dat de Eu ropeanen dan ja knikten en ver volgens iedereen weer naar huis ging. Dan moet het nie mand verbazen als mensen het gevoel krijgen dat zo'n bondge nootschap geen veiligheid meer biedt en er een afstand tussen Europa en de VS ont staat". "Overal waar ik kom proef ik bij partijgenoten de neiging om een eigen Europese weg te gaan. Ik zie de NAVO als een vrijwillig samenwerkingsver band van soevereine staten en ik vind dat dat ook zo moet blij ven. Met een stevige Europese inbreng vanuit een eigen ver antwoordelijkheid. Een kern- wapenvrij Europa met geïnte greerde conventionele strijd krachten". "Europeanen moeten het eerst maar eens worden over wat ze kunnen en willen doen. Dan pas is het mogelijk een ter mijn te stellen. Kan het niet in vijf jaar, oké, dan doen we er tien of vijftien jaar over. Maar sla die weg in. Begin er aan. Dat is wat ik bepleit". Voldongen feiten Die weg vergt volgens De Vries van alle landen conces sies: "Elk land heeft zijn eigen defensie-cultuur en zijn eigen voldongen feiten. Het is duide lijk dat daarvan ten dele af stand moet worden genomen om die gemeenschappelijkheid te bereiken. Maar laten we eerst gaan praten, zo breed mogelijk. In de Westeuropese Unie, in het Europese Parlement, in de nationale parlementen en waar dan ook. Zie het gegeven onder ogen dat Amerikaanse veilig heidsbelangen niet noodzake lijk dezelfde zijn als de Europe se en trek de conclusie". De Vries' boodschap reikt weliswaar verder dan die van zijn regerende collega's, maar op één punt schuift hij bij hen aan tafel: "Ik zie wel dat Oost en West-Duitsland met elkaar praten over chemische-wapen- vrije zones. Op een laag niveau natuurlijk, maar het is een sig naal van de wederzijdse be hoefte. Niettemin geloof ik niet dat die Europese weg tot een ontbinding van de blokken zal leiden. Dat gebeurt pas als lan den er van overtuigd raken dat hun veiligheid ook anders te waarborgen is. Dat lijkt me te ver weg om hier nu over te pra- tén". De naam kruisraket is nogal mis leidend. In feite is de Tomahawk BMG-109G Ground Launched Cruise Missile, zoals de volledige naam van dit produkt uit de stal van de Amerikaanse wapengi gant General Dynamics luidt, een klein onbemand vliegtuig. Voortgedreven door een straal motor en voorzien van een inge nieus navigatiesysteem, gaat het - zeer laag 'kruisend' om vijande lijke radar te ontwijken - met een snelheid van tegen de 880 km per uur op het geprogram meerde doel af. Het kruisvluchtwapen is een regelrechte afstammeling van de V-1, de onbemande vliegende bom die Hitiers ontwerpers in 1942 klaar hadden voor gebruik. De Duitsers op hun beurt bouw den voort op Britse en Ameri kaanse ontwerpen uit de Eerste Wereldoorlog, maar die kwamen niet van de tekentafel af. De Duitsers produceerden vanaf 1942 niet minder dan 8000 V-l- projectielen. Het moderne Amerikaanse kruisvluchtwapen - 6.40 meter lang en 1400 kilo's zwaar - wordt door de computer bestuurd en controleert zelf de weg naar het t Een kijkje in de montagehal. doel. Als er onderweg iets fout gaat, waardoor het doel zou wor den gemist, wordt de lading au tomatisch niet scherp gesteld en kan zij dus niet ontploffen. Direct achter de kernlading be vindt zich het Tercom-navigatie- systeem. Eenmaal afgevuurd vanaf de mobiele lanceerinrich- ting wordt de algemene vlieg richting, die wordt bepaald met gyrotollen en snelheidsmeters, voortdurend bijgesteld. Dat ge beurt met behulp van hoogte kaartjes van het over te vliegen terrein, die in het computerbrein zijn opgeslagen. Elk kaartje be slaat een gebied van ongeveer 9 bij 8 km en is - uiteraard - samen gesteld met informatie van spio- nagesatellieten. De Tercom (Terrain Contour Matching) controleert door hoog temetingen voortdurend het ac tuele radarbeeld met het beeld van dat kaartje. Zigzag vliegend, op een hoogte van ongeveer vijf tien tot dertig meter, worden de kaartjes afgewerkt, tot dicht bij het uiteindelijke doel. De laatste vluchtgegevens worden ver strekt door een foto van het doel, die in het computergeheugen is opgeslagen. Vredesbeweging door Sjaak Smakman Everts iheeft het allemaal van dichtbij meegemaakt. In 1967 werd hij, een jaar na de oprichting, namens de Hervormde Kerk afgevaar digde in het Interkerkelijk Vredesberaad, een taak die hij begin dit jaar na bijna achttien jaar neerlegde. Mo menteel maakt hij nog deel uit van de werkgroep bui tenland van het IKV en vo rig jaar verscheen van zijn hand een studie over de vre desbeweging. -In je boek constateer je dat de vredesbeweging wordt ge kenmerkt door een golfbewe ging. Was de opbloei van de laatste jaren daarvan een on derdeel of was het meer dan al leen dat? "Ik denk beide. In 1976 heb ik geschreven dat het protest tegen de bom verdampt was. Nauwelijks een jaar later bleek de zaak nog springlevend. Ik heb toen blijkbaar de latente bereidheid onderschat om in actie te komen. Veel mensen waren ongerust, maar wat ont brak was een katalysator. De IKV-campagne, de neutronen bom en de kruisvluchtwapens hebben die functie gehad. Vooral de kruisraketten heb ben geweldig mobiliserend ge werkt en hebben de discussie over de achterliggende proble matiek meer gestimuleerd dan ooit te voren. Die vond plaats in veel bredere kring dan in bij voorbeeld de jaren zestig en had ook veel meer diepgang". Maar, vervolgt hij, het toe spitsen op de kruisraketten kwestie had ook duidelijke na delen: "Iedereen wist dat het op een gegeven moment afgelo pen zou zijn. Plaatsing zou een kater geven, bij niet-plaatsen zouden veel mensen het gevoel hebben gehad dat ze een gewel dige overwinning hadden be haald. Terwijl het toch duide lijk is dat die kruisraketten maar een symptoom zijn. Het IKV heeft in een duidelijke analyse laten zien dat die wa pens maar een onderdeel zijn van het probleem". -Maar er ontstond wel een loopgravenoorlog over de kruis raketten tussen regering en vre desbeweging. Is die fixatie achteraf niet een tactische fout geweest? "Achteraf constaterend kun je zeggen dat het voor beide partijen erop of eronder is ge worden en dat niemand met goed fatsoen nog terug kon. Maar dat was in feite al zo voor dat de kruisrakettenkwestie ging spelen. De vredesbewe ging had na het succes met de neutronenbom in 1978 het ge voel: we hebben gescoord, nu gaan we de tweede ronde in. De regering had het gevoel: we hebben de neutronenbom niet gehaald, dus moeten we in elk geval de kruisraketten wel ha len. Die polarisatie was er dus al aan het begin van de discus- Centrum Het is het IKV ondanks zijn gematigdheid nooit gelukt om van het imago af te komen dat het voor eenzijdige ontwape ning is. Everts wijt dat voor een belangrijk deel aan de 'aperte onwil' van de tegenstanders om wat dieper na te denken, en misschien was de 'radicale ana lyse' om tot eenzijdige stappen over te gaan. ('Help de kernwa pens de wereld uit, om te be ginnen uit Nederland') ook wel te moeilijk voor veel mensen. Everts: "Maar dat innemen van een radicale positie was nood zakelijk om in het politieke centrum krachten los te ma ken. We moesten de mensen iets geven om zich tegen af te zetten, zodat minder radicale ideeën aanvaardbaarder wer den". Hij gelooft echter niet dat de vredesbeweging de afgelopen jaren grootscheeps heeft ge wonnen aan aanhang. Bij be studering van opinie-onderzoe ken door de jaren heen blijkt volgens hem dat ongeveer 40 tot 45 procent van de bevolking een onwankelbaar vertrouwen in of wantrouwen tegen kern bewapening heeft. De winst be staat, aldus Everts, uit het over de streep te trekken van een klein aantal twijfelaars. En dat' is te danken aan de twijfel die de vredesbeweging heeft weten te zaaien in het politieke cen trum: "We hebben het officiële veiligheidsbeleid in diskrediet gebracht, zelfs bij de mensen die het nog verdedigen is het echte geloof erin verdwenen. Die onzekerheid bij de politie ke elites heeft gewerkt, want mensen komen pas in bewe ging als hun leiders het ook niet meer weten". Vacuüm -De vraag hoe het 'nieuwe veiligheidsbeleid' eruit moet zien, kan echter niemand beantwoorden. Ook de vredes beweging niet. "Maar dat is ook niet in de eerste plaats haar taak. De vre desbeweging is een pressie groep die zo duidelijk mogelijk naar buiten brengt wat ze wil, wetende dat er groepen zijn die daar heel anders over denken, wetende dat er uiteindelijk een compromis uitrolt. Ze kan - en moet - dicht bij de politieke partijen opereren en daarbij suggesties doen en ideeën op peren, maar het zijn de politie ke partijen die de verantwoor delijkheid dragen". "Maar inderdaad, dat gat in het veiligheidsbeleid, dat va cuüm, is niet gevuld. Die min der radicale alternatieven zijn niet aangedragen door de poli tieke partijen, hoewel dat ty pisch hun taak is. Politieke par tijen zijn stemmachines gewor den, een debat over welke kant het nu uit moet met het veilig heidsbeleid is nooit gevoerd. Ze hebben verzuimd gebruik te maken van de ruimte die de vredesbeweging voor ze heeft geschapen". - Misschien werden ze er door overvallen. Bovendien kun je je afvragen of er wel een alterna tief voor de afschrikkingspoli- tiek is. "Inderdaad, bijna alle alter natieven lopen wel vast in moeilijk te beantwoorden vra gen. Dat je geen kernoorlog kunt voeren is duidelijk, maar een conventionele oorlog is net zo verwoestend. We willen geen Hiroshima, maar ook geen Vietnam. Een niet-militaire al ternatieven roepen veel vragen op. Maar toch vind ik het niet indrukwekkend wat de politie ke partijen de afgelopen jaren hebben laten zien. Van enige creativiteit is absoluut geen sprake geweest". - Met als gevolg dat het va cuüm zich sluit zonder in feite gevuld te zijn. En wat gebeurt er dan met de vredesbeweging? "Er zijn natuurlijk nog tal van dingen die je kunt doen. Oost-Europa, de Noord-Zuid verhouding, hoewel dat natuur lijk meer dingen zijn voor de liefhebber die bereid is om er veel tijd in te steken. Je krijgt natuurlijk straks psychologi sche problemen met mensen die erg gefrustreerd zijn over het verloop van de discussie. maar voor de vredesbeweging zelf zal het geen dramatische gevolgen hebben. De basis is nu oneindig veel sterker dan een aantal jaren geleden. Er is een mobilisatie op gang geko men naar het politieke cen trum, naar de vakbeweging, de kerken, de vrouwenorganisa ties. Je ziet ook dat wat in de afgelopen jaren is gebeurd, doorwerkt in de politieke eli tes. In binnen- en buitenland wordt er nu over gedacht. En een heel groot deel van de men sen blijft mobiliseerbaar". - De politiek is nu voor de eer ste keer geconfronteerd met het 'gat' in haar veiligheidsbeleid en ze wil dat gat - al is het maar uit politiek gewin - vul len? "Ja, en het is de taak van de vredesbeweging om die discus sie nu gaande te houden. Dat kan door suggesties aan te dra gen, al zal dat inderdaad ty pisch werk voor de liefhebbers zijn. En anderzijds moet de vre desbeweging de druk op de ke tel houden door de achterban mobiliseerbaar te houden. Al zal dat alleen kunnen bij kwes ties als de kruisraketten, waar het uiteindelijk om ja of nee gaat. Maar ja, een grote mobili satie kun je nu eenmaal alleen bereiken met simpele dingen". Philip Everts: "De politieke partijen hebben geen gebruik gemaakt van de ruimte die wij ze hebben geboden" Al in 1979 was hij overtuigd van de uiteindelijke plaatsing van kruisraketten. Toch staat volgens Philip Everts, directeur van de afdeling internationale studiën van de Leidse universiteit en vanaf het begin sterk betrokken bij het IKV, de vredesbeweging er beter voor dan ooit. "De basis is oneindig veel sterker geworden. Er komt een terugval na 1 november, maar die zal veel minder diep zijn F dan bij eerdere tegenslagen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25