Kruisvluchtwapen is al zes jaar een twistappel 'Het blijft toch werk van tientallen jaren' Politieke strijd 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 Vredesactivisten in streek geven de moed niet op door Rimmer Mulder De kruisraket zweeft al zes jaar over het Nederlandse politieke toneel. Soms wat zachtjes op de achtergrond, maar vaak ook met een alles overstemmend kabaal. De besluitvorming in Nederland over de modernisering van de NAVO-kernbewapening was vooral de worsteling van het CDA. Hieronder de hoogtepunten uit de moeizame politieke strijd over dit wapen. Juni - Minister Scholten (CDA, defensie) en zijn collega Van der Klaauw (WD, buitenland se zaken) buigen zich met een tweetal kamercommissies over de vraag of de NAVO een mili tair antwoord moet geven op de plaatsing in de Sowjet-Unie van de SS-20, een raket voor de middellange afstand, uitgerust met kernkoppen en gericht op doelen in West-Europa. De NA VO bestudeert twee mogelijk heden: nieuwe kernwapens plaatsen of eerst onderhande len met de Sowjet-Unie over vermindering van kernwapens. Oktober - Twee NAVO-werk- groepen adviseren de plaatsing van ten minste enkele honder den nieuwe raketten voor de middellange afstand (Pershing- 2 en Tomahawks of kruisraket ten), waarvan rond 50 in Neder land. November - Op een vergade ring van de Nucleaire Plan Groep (het hoogste orgaan voor kernbewapening binnen de NAVO) in Den Haag staat mi nister Scholten alleen met zijn pleidooi voor uitstel. Neder land zal mee moeten doen of anders een buitenbeentje in de NAVO worden. De WD, de kleinste regeringspartij, kiest voor het eerste. De sleutel ligt bij een steeds sterker verdeeld CDA. December - Premier Van Agt, opgejaagd door een sterke stro ming tegen plaatsing in zijn ei gen partij, komt in actie. Hij be gint op 4 december een rond reis langs de NAVO-bondgeno- ten België, Italië, Engeland, Verenigde Staten en West- Duitsland. Op 6 december slaat de oppositie in de Tweede Ka mer toe in een debat over de dreigende plaatsing en komt met een motie waarvan de kern is dat Nederland op dit mo ment nog niet kan instemmen met een besluit tot produktie van nieuwe kernwapens en ze ker niet met plaatsing van Pers- hing-2 en Tomahawks op eigen grondgebied. Tien CDA'ers - de 'loyalisten' - stemmen vóór, waardoor de motie is aangeno men. Het kabinet lijkt aan een zij den draadje te hangen. Op 12 december is er nog geen Neder lands standpunt, terwijl op dat moment in Brussel de NAVO- ministerraad over modernise ring moet beslissen. Minister Scholten vertrekt naar Brussel en Van Agt vertelt in de Twee de Kamer dat Nederland pas in 1981 zal besluiten over plaat sing op eigen grondgebied. Nog diezelfde avond verschijnt er in Brussel een officieel com muniqué waarin wordt gemeld dat de NAVO-ministerraad eensgezind heeft besloten tot produktie en plaatsing van 572 nieuwe kernwapens. Over het Nederlands voorbehoud geen woord. De volgende dag blijkt dat het Nederlandse voorbe houd in een aanhangsel bij een geheime besluitenlijst is opge nomen. Nederland zegt daarin het eens te zijn met de moder nisering, maar 'thans niet in staat te zyn' te besluiten tot plaatsing op eigen grondge bied. Op 19 december gaat het CDA daarmee akkoord. Kabi net gered. September Het IKV maakt met zijn leuze 'Alle kernwa pens de wereld uit, te beginnen bq Nederland' steeds meer fu rore. Het partijcongres van de PvdA wil de IKV-leuze geheel overnemen maar dat gaat poli tiek leider Den Uyl te ver. Hij waarschuwt onder die vlag geen lijsttrekker te kunnen zijn bij de verkiezingen van mei 1981. Het congres zwicht op het nippertje en wijst Den Uyl (door tegenstanders inmiddels Joop Atoom gedoopt) aan als lijsttrekker. Februari - De partijen stellen hun verkiezingsprogramma's op. Het CDA legt vast dat in de cember in overleg met de NA- VO-bondgenoten en met be houd van eigen verantwoorde lijkheid een besluit moet vallen over al of niet plaatsing van de nieuwe kernwapens. De PvdA spreekt zich uit tegen plaat sing. De WD is voor. Mei - CDA en WD halen bij de algemene verkiezingen sa men 74 zetels (48 plus 26), te weinig om de oude coalitie te kunnen voortzetten. Er moet worden onderhandeld met de PvdA, die met 44 zetels overi gens ook tot de verliezers be hoort. D'66 komt op 17 zetels en wordt daarmee een serieuze re geringspartner. Juli - In het ontwerp-regeer- akkoord van het alom verwach te kabinet van CDA, PvdA en D'66 staat, dat Nederland in het najaar nog geen positief besluit kan nemen over plaatsing van nieuwe kernwapens op eigen grondgebied. Uitstel dus. De PvdA laat in een voetnoot bij de tekst over het defensiebe leid opnemen dat zij niet zal meewerken aan plaatsing in de komende kabinetsperiode. CDA en PvdA zijn het oneens. September - Op 11 septem ber treedt het tweede kabinet- Van Agt aan met zes CDA'ers, zes PvdA'ers en drie leden van D'66. Hans van Mierlo zit op Defensie. De PvdA-ministers sluiten in feite uit dat het kabi net ooit tot plaatsing zou kun nen besluiten. November - Het IKV timmert hard aan de weg voor de grote demonstratie tegen kernwa pens op 21 november in Am sterdam. En met succes. De be toging trekt bijna 400.000 men sen naar de hoofdstad. Verras send is dat juist PvdA-sprekers door de demonstranten worden uitgefloten. December Het kabinet hoeft geen besluit te nemen over plaatsing. «Het ontwapenings- overleg tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie is net begonnen en Nederland wil het resultaat daarvan eerst afwach ten. Intussen kan Nederland niet volledig buiten de voorbe reiding voor de plaatsing van kruisraketten blijven. Van Mierlo komt met een vondst: een verschil tussen actieve en passieve voorbereiding. PvdA en NAVO kunnen er beide mee leven. Mei - Het kabinet-Van Agt II struikelt ten tweedenmale en blijft nu liggen. CDA en D'66 regeren door tot de vervroegde verkiezingen van 8 september. September - De verkie zingen brengen het CDA ver lies en de PvdA winst. Dank zij de forse winst van de WD komt deze partij samen met het CDA weer aan een meerder heid. November - Een nieuw kabi net van CDA en WD treedt aan onder leiding van Ruud Lubbers. Op Defensie De Rui ter (CDA), die het probleem van de kruisraketten voor Lub bers en zijn partij moet probe ren op te lossen. In het regeer akkoord wordt gezegd dat een nota over de kerntaken in Ne derland 'ijkpunt' zal zijn voor een plaatsingsbesluit. Maart - Het IKV zegt te we ten, dat de slapende lucht machtbasis in De Peel is geko zen voor de stationering van 48 kruisrakken. Aanvoerder Mient Jan Faber verwijst naar Amerikaanse documenten. De monstranten direct richting De Peel. Minister De Ruiter verze kert de Kamer dat Faber niet weet waar hij het over heeft. Juni - Woensdrecht blijkt door het kabinet aangewezen als plaats voor de kruisraket ten, mocht Nederland ooit in omstandigheden komen waar door tot plaatsing moet worden besloten. Oktober - Meer dan een half miljoen demonstranten trekt zaterdag 29 oktober door Den Haag om te betogen tegen plaatsing van nieuwe kernwa pens in Europa. Premier Lub bers spreekt van een indruk wekkende demonstratie. Januari - Premier Lubbers polst in de Verenigde Staten president Reagan en diens ad viseurs over een Nederlands besluit, tussen plaatsen en niet- plaatsen. Februari'- Tijdens het debat over zijn begroting noemt De Ruiter in de Tweede Kamer ju ni als 'definitieve' datum voor een beslissing over al dan niet plaatsen van kruisraketten. Maart - De Raad van Kerken verbaast Nederland met een eensgezinde uitspraak tegen het bezit en het gebruik van kernwapens. Nog niet eerder hebben de verzamelde bis schoppen zich zo duidelijk over deze kwestie uitgesproken. Mei - In het kabinet spitst het conflict zich toe. Minister van buitenlandse zaken Van den Broek (ook CDA) wil nu loyale aansluiting bij de NAVO-lijn, zijn collega van defensie De Ruiter wil de vredesbeweging toch enig recht doen door het element van wapenbeheersing te onderstrepen. Juni - Op 1 juni deelt Lub bers mee, dat het kabinet er uit is: het 1 juni-besluit is geboren. Nederland geeft de Russen een laatste kans: als op 1 november 1985 het aantal geplaatste SS- 20-raketten net zo groot is als op 1 juni 1984 zal Nederland niet tot plaatsing overgaan. Op 13 juni gaat de meerderheid van de Tweede Kamer ak koord. Zeven CDA'ers stem men voor een motie-Engwirda waarin met zoveel woorden wordt gezegd dat het besluit in 1985 toch nog nader moet wor den bekeken. De motie haalt het niet. April - De nieuwe Sowjet-lei- der Gorbatsjov deelt mee, dat de Sowjet-Unie het aantal SS- 20-raketten in Europa bevriest tot... 1 november. Lubbers ziet hierin het bewijs dat het 'Ne derlandse signaal' wel degelijk doorklinkt bij de internationale bewapeningsonderhandelin gen. Zijn minister Van den Broek komt somberder terug uit Moskou: hij heeft niet de in druk dat 'het Nederlandse sig naal daar positief is ontvangen'. September - In het kabinet kibbelen Van den Broek en De Ruiter over het verdrag dat met de VS moet worden gesloten als Nederland tot plaatsing zou besluiten. De laatste wil in het verdrag de bijzondere positie van Nederland onderstreept zien, de eerste wil dat Neder land zonder omhaal plaatst en zich schikt in de NAVO-regels. Beiden vinden, dat de opzeg termijn van het verdrag vijf jaar moet zijn, zodat een volgend kabinet er aan vast zit. De PvdA zegt, dat voor zo'n ver drag krachtens de Grondwet een twee-derde-meerderheid in de Kamer nodig is. Oktober - Van den Broek en De Ruiter stemmen in met een compromis van premier Lub bers. De brief gaat naar de Ka mer, WD en CDA reageren in stemmend. Ondertussen mobi liseren de tegenstanders van de kruisraketten nog eenmaal hun massa's met een volkspetition nement. SOLOflTESi ft£8BK&F£Nt» Aan de vredesmars in Amsterdam (21 november 1981) namen 350.000 mensen deel. Op de foto: Demonstrerende soldaten in de Raadhuisstraat. <foto Ancfoi Jaap Russchenberg: "We moeten niet vergeten dat de vredesbeweging al een heleboel heeft gedaan. We hebben al bereikt dat mensen over de kernbewapening zijn gaan nadenken. Daarmee kunnen we verder, dat is de kracht van de vredesbeweging. Er is iets op gang gebracht dat niet ophoudt met het plaatsingsbesluit". Frans Buijze: "Natuurlijk zullen veel mensen hier een enorme kater aan overhouden. De vredesbeweging zal klaar moeten staan om die mensen op te vangen. Toen de IKV-campagne 'Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland' in 1977 begon, was duidelijk dat het een zaak van lange adem zou worden. Er is toen gezegd: laten we over tien jaar maar eens kijken wat er is gebeurd. Wel, die tien jaar zijn nog niet om en er is al ontzettend veel gebeurd. Dat moet je voor ogen houden. Doe je dat niet, ja, dan kun je het bijltje er wel bij neergooien". Onderwerp van gesprek: de vredesbeweging na het plaatsingsbesluit. Gesprekspartners: Frans Buijze, vredesactivist in Rijnsburg en regionaal afgevaardigde in de landelijke IKV-campagneraad, en zijn Valkenburgse 'collega' Jaap Russchenberg. Na ruim vijfjaar 'vredeswerk' zijn ze er meer dan ooit van doordrongen hoe lang de weg naar hun idealen is. door Sjaak Smakman Rijnsburg en Valkenburg, kleine, streng-christelijke gemeenten ingeklemd tus sen Leiden en Katwijk, zijn tot nu toe niet erg ontvanke lijk gebleken voor de ge dachten van de vredesbe weging. Komt in Rijnsburg via de stichting Vredesopbouw, waar in een aantal IKV'ers meedoet, nu via een tentoonstelling over vandalisme in de bibliotheek het werk iets van de grond, de Valkenburgse vredesgroep werkt nog altijd heel geïso leerd. Pogingen om tot een dia loog met de kerken te komen, hebben niets opgeleverd. En met het vliegveld houdt de groep zich al evenmin bezig. Russchenberg: "We zijn bang dat we dan de bevolking tegen ons krijgen. Een groot deel van de oud-Valkenburgers leeft zijn hele leven al met dat vliegveld en er wonen hier natuurlijk veel marinemensen. En we wil len juist met de mensen tot een dialoog komen". Greenpeace Dat de vredesbewegingbij zo veel mensen weerstand op roept, komt volgens Russchen berg doordat zij inbreuk maakt op de veilige, beschutte wereld waarin ze leven door de autori teiten ter discussie te stellen. "De vredesbeweging accep teert niet wat de regering zegt en gaat daarmee tegen de ge vestigde orde in. Die orde is wat de mensen gewend zijn en ze zijn bang om dat kwijt te ra ken". In dat opzicht kun je de vre desbeweging vergelijken met organisaties als Amnesty Inter national en Greenpeace. Hoe lang heeft het niet geduurd voordat mensen eraan gewend raaktén dat dingen die vroeger gewoon gebeurden, zoals het storten van al ons afval in zee, niet meer kon? Voor zo'n ver andering in hun belevingssfeer hebben mensen tijd nodig, veel tijd". De fixatie op de 48 Neder landse kruisraketten heeft hun pogingen tot een dialoog er ook niet gemakkelijker op ge maakt, beamen Buijze en Rus schenberg. De polarisatie met de sfeer van 'wie niet voor ons is, is tegen ons' heeft een echt gesprek bijna onmogelijk ge maakt. Dat bij elke ontmoeting tussen vredesgroepen en instel lingen het onderwerp kruisra ket onvermijdelijk op tafel zou komen, is volgens Russchen berg een belangrijke reden waarom die gesprekken er nooit zijn gekomen. Waarbij hij overigens direct aantekent: "De vredesbeweging had zo'n fixatiepunt als de kruisraketten natuurlijk wel nodig. Als zo'n concreet voorbeeld er niet was geweest, was de vredesbewe ging nooit zo groot geworden. Dit was iets waarop je veel mensen in beweging kon krij gen en waardoor veel mensen tot nadenken zijn gekomen over de kernbewapening". En. vult Buijze aan, 'dat is de grote waarde van het IKV, dat erken nen zelfs mensen als Janssen van Raay (de voorzitter van het ICTO, red.)'. Veiling Het steeds meer nadenken over de kernbewapening is het punt waarop de vredesbewe ging verder kan en moet gaan, vinden Buijze en Russchen berg. "Dat mensen erover pra ten, of ze nu voor of tegen zijn, is heel belangrijk. Ik heb zelf wel gemerkt dat mensen in het begin heel fel tegen mijn stand punt waren, maar dat ze een half jaar later er toch wat meer begrip voor hadden", vertelt Jaap Russchenberg. En Buijze: "Het is niet zo dat mensen op vergaderingen of naar bijeen komsten komen, maar ze zijn er wel mee bezig. Op iedere ver jaardag komt het wel ter sprake en zelfs op de veiling is het on derwerp van gesprek". Bij het volkspetitionnement, waarbij in beide gemeenten huis-aan-huis handtekeningen werden opgehaald, werd dat nog eens bevestigd. In zowel Rijnsburg als Valkenburg is lang nagedacht over de vraag of er wel handtekeningen moes ten worden opgehaald, uit angst voor felle afwijzende reacties aan de deur. In Valken burg werd pas op het laatste moment besloten bij elk huis aan te bellen, maar in beide ge meenten behoren grove reac ties tot de uitzonderingen. En op menige Rijnsburgse kaart van het volkspetitionnement prijkten oer-Rijnsburgse na men, terwijl de ophalers had den gedacht bijna alleen hand tekeningen bij de 'import' te krijgen, vertelt Buijze. De vre desbeweging staat er op zich zelf goed voor, vinden ze. Er zijn ingangen bij vakbeweging, politieke partijen, kerken en andere organisaties en ook het werkterrein van de vredesbe weging zelf heeft zich verbreed tot de hele Oost-Westrelatie, mensenrechten en de relatie tussen bewapening en ontwik keling in de Derde Wereld. Barrière Buijze zelf heeft plannen ge noeg voor na 1 november. "Er zijn zoveel zaken die de vredes beweging kan oppakken, zoals agressie en vandalisme. Dan kun je naar de gemeente en zeggen: zou je daar niet een be dragje voor uittrekken. Zo kun je ook uiteindelijk op vredespo litiek komen. Natuurlijk zegt de gemeente dan: ho ho, dat is landelijke politiek. Maar daar is een kentering gaande. Toen in 1981 Hellevoetsluis zich tot kernwapenvrije gemeente ver klaarde, dachten alle gemeen ten: wat zullen we nu hebben. Maar anno 1985 zijn er nu toch 85 kernwapenvrije gemeenten. Men is gewend aan de gedachte dat je over dit soort dingen kunt praten". Russchenberg: "Ik ga ervan uit dat we na een plaatsingsbe sluit een situatie krijgen waarin we met allerlei mensen en groe peringen kunnen gaan praten over vredespolitiek, omdat die koppeling met de kruisraket ten dan weg is. Die kruisraket ten vormen nu een enorme bar rière. Als die drempel weg is. kunnen we denk ik gemakkelij ker toegang krijgen tot allerlei instanties. Maar het vredes werk blijft natuurlijk een pro ces van vele tientallen jaren". Jaap Russchenberg (links) en Frans Buijze: "De kruisraketten vormen nu een enorme barrière voor gesprekken" (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 24