Britse vredesbeweging: meer leden na plaatsing Duitse vredesactivisten druk bezig met nieuwe strategieën Mee ma! >lh, Op 15 november 1983 werden op de Britse basis Greenham Com mon de eerste kruisraketten bin nengehaald en onder de strengst mogelijke bewaking 'uitgepakt'. door Henk Dam De Britse vredesbeweging heeft niet geleden onder de komst van de Amerikaanse kruisraketten, die twee jaar geleden op de basis Green- ham Common arriveerden. Integendeel, het ledental is sindsdien alleen nog maar toegenomen. Vlak vóór de eerste kruisraket ten op Britse bodem werden gestationeerd, had de grootste vredesbeweging, de Campaign for Nuclear Disarmament CCND) een kleine 80.000 leden. Dat zijn er nu 110.000, aldus het bureau van CND in Londen. Bruce Kent, vice-voorzitter van de CND: „De komst van de raketten was natuurlijk een te leurstelling, maar niet meer dan dat. De stationering heeft geleid tot een intensivering van onze campagne. Zo verlaten de raketten nooit hun basis zonder dat dat door ons wordt getra ceerd." Nooit alleen Maar hebben de kruisraket ten van Greenham Common niet tot verandering van de doelstellingen van de CND ge leid? Immers, de actiegroep groeide van 1979, toen er slechts 3000 leden waren, tot zijn huidige omvang dank zij het NAVO-dubbelbesluit en dank zij de dreigende komst van de kruisraketten. Bruce Kent: „Wij hebben ons nooit alleen maar met de kruis raketten bezig gehouden. Je kunt zeggen dat hoewel we door blijven gaan met onze campagnes tegen deze wapens, we ons ook concentreren op an dere gebieden. Zo'n gebied is de modernise ring van de onafhankelijke Britse kernmacht. De huidige Polaris-raketten zijn snel aan het verouderen, en de regering- Thatcher heeft de beslissing ge nomen deze wapens te vervan gen door de aanzienlijk krachti ger en doeltreffender Trident- raketten. Dat gaat 50 miljard gulden kosten, en dat is een uitgave die in een Engeland waar de oude binnensteden verkrotten en de gaten in de wegen vallen, niet erg goed valt. Een overgrote meerderheid van de Britten is dan ook tegen de Trident ge kant. Acties Werk genoeg dus voor de CND, zoals ook - Kent zei het al - de kruisraketten nog steeds worden bevochten. Dat zal vol gende maand blijken als de bouw begint van een tweede basis voor deze raketten, in de buurt van het dorpje Moles- worth, dat ten noorden van Londen ligt. Dat zal zeker acties met zich mee gaan brengen, en dat zal CND's belangrijkste strategie, het bewerken van de publieke opinie, van nieuwe munitie Wellicht dat acties bij Moles- worth ook weer de aandacht vestigen op het kleine groepje volhouders dat nog steeds in de buurt van Greenham Common bivakkeert, de Greenham Com- kwamen in de herfst van 1981 na een vredesmars bij de basis aan en zijn er, vele worstelin gen met de autoriteiten ten spijt, gebleven. Het zijn er thans niet zo veel meer (vooral omdat het hun sinds vorig jaar verboden is tenten en dergelijke rond de basis op te zetten), maar zo nu en dan halen ze toch nog de krant als ze er weer eens in ge slaagd zijn de basis binnen te dringen. Echt hout snijdt deze vorm van Non-Violent Direct Action, NVDA zoals dat in Engeland in de wandeling heet, niet. De Greenham Common-vrouwen en organisaties als CND heb ben eigenlijk maar één echte hoop: de komst van een La- bour-regering. Terug De Labour-partij, Neil Kin- nock (wiens vrouw lid is van de CND) voorop, is vastbesloten eenzijdige kernontwapening door te voeren als zij aan de re gering komt. In dat kader zul len de kruisraketten direct na aantreden van een Labour-re- gering worden teruggestuurd naar de VS. Dus hoe liggen de kansen voor de vredesbewegingen? Er zijn pas verkiezingen in 1987 of, waarschijnlijker, 1988, dus er kan nog van alles gebeuren. Maar de regering-Thatcher is niet erg populair, zoveel is ze ker. Even zeker is het echter, dat Kinnock en de zijnen erg veel overtuigingskracht nodig zul len hebben, willen zij het Britse volk in meerderheid achter het principe van totale eenzijdige kernontwapening krijgen. door Hans Hoogendijk De Westduitse vredesbewe ging is de klap van de plaat sing van Pershing-II-raket- ten aardig te boven geko men. Er is een aantal groe pen binnen de overkoepe lende organisatie minder actief geworden, maar de kern is gebleven. Weliswaar wordt erkend dat het moei lijker is geworden om tien duizenden demonstranten op de been te krijgen, maar er wordt volop gewerkt aan nieuwe strategieën. Kemwapenvrije zones, strijd tegen Eureka (de Europese ver sie van een geavanceerde de fensie-technologie) en SDI (het Amerikaanse Star Wars ruimte schild), Derde-Wereldproble matiek, uitbreiding^ van de be trekkingen met de DDR-vre- desgroepen. Kortom: werk ge noeg, vinden woordvoerders van de Koördinierungsaus- schusz, de overkoepelende or ganisatie waarbinnen alle vre desgroepen van anarchisten via Jong Socialisten tot kerkelijke bewegingen onderdak hebben gevonden. Dubbelbesluit se vredesbeweging", vertelt Andreas Zumach, Berlijner, af komstig uit de Evangelische Kerk en lid van de SPD-com- missie die zich bezighoudt met het vredes- en veiligheidsge deelte voor het nieuwe partij programma. „In Nederland is de discussie over vrede en ont wapening veel eerder op gang gekomen. Hier begon de zaak pas goed toen Helmut Schmidt zich sterk maakte voor het NA VO-dubbelbesluit van 1979". Werner Ratz, vertegenwoor diger van de veel radicalere BUF, de vereniging van onaf hankelijke vredesgroepen: "Het was voor het eerst dat er hier een protest op gang kwam dat los stond van de partijen, wij moesten alles vanaf de grond opbouwen en ik denk dat die beginsituatie het ons mogelijk heeft gemaakt Mut- langen te overleven. De plaat sing was een nederlaag voor ons, maar doordat we met niets begonnen waren, hadden we nog genoeg andere gebieden waarin we ons moesten verdie pen". Zumach: "Wij hebben heel wat in te halen. En daarom is het gat waarin wij vielen niet zo diep. Juist omdat wij ons met veel meer dan alleen maar die Pershings bezighouden, heb ben wij bijvoorbeeld voor dit jaar ook afgezien van massade monstraties. Je kunt niet drie, vier keer per jaar honderddui zenden mensen op de been krij gen om te demonstreren. Had den we dat geprobeerd, dan was de vredesbeweging hier to taal dood geweest". "Wij hebben de vijf jaar na het dubbelbesluit vooral ge bruikt voor een inhaalrace op het gebied van in Nederland heel normale democratische za ken. Maar voor ons was het al lemaal nieuw". Atoombom De Duitse vredesbeweging concentreert zich onder meer op de vraag of een 'Made in Germany' atoombom tot de mogelijkheden gaat behoren, nu er in het Beierse Wackers- dorf een opwerkingsfabriek komt voor uitgewerkte kern- brandstofstaven. Deze levert plutonium op, waarmee vrij eenvoudig atoomkoppen kun nen worden gemaakt. Het Duit se Anti-Atoomverdrag van 1976 loopt in 1985 af en dat is het jaar waarin 'Wackersdorf klaar moet zijn. Andreas Zumach: "Dat is een gevaarlijke ontwik keling, want zo'n twintig jaar geleden stemden negentig CDU-parlementariërs tegen het verdrag. Onder hen figuren als Dregger, Strauss, Todenhöfer, Wörner en andere rechtse poli tici. We moeten de i die gevaren wijzen, maar dat zal nog een hoop energie ver gen". De Westduitse vredesbewe gingen werken ook vrij inten sief samen met vooral kerkelij ke groepen in de DDR. Daarbij worden onder meer plannen ontwikkeld voor een veiliger Europa, die veel verder gaan dan de ideeën van bijvoorbeeld de SPD. Binnen de vredesbe wegingen bestaat de vrees, dat zowel rechtse als linkse extre misten een aantal van die plan nen zullen misbruiken, omdat daarin ook een plaats wordt in geruimd voor een herenigd Duitsland. Zumach: "Dat is een punt dat de laatste driejaar door alle de batten heenspookt. Helemaal links in de vredesbeweging, bijvoorbeeld in Berlijn, heb je radicalen die zeggen: de oplos sing van de Duitse deling is voor ons een onvoorwaardelij ke voorwaarde voor een ge meenschappelijk Europees vredesinitiatief. Die gaan soms zó ver dat ze met rechts-natio- nalisten - mensen die de holo caust ontkennen - boeken en brochures schrijven. En dan wordt het gevaarlijk. Ratz: "Het is een groot gevaar dat on der de mantel van de vredespo litiek de Duitse deling ter dis cussie wordt gesteld. Voor mij zijn er twee Duitslanden en dat moet zo blijven. Wij moeten de mensen steeds duidelijk blij ven maken dat er groepen links- en rechts-extremisten zijn die onze ideeën willen mis bruiken". Denkfout Terugtrekking van Russische en Amerikaanse troepen uit beide Duitslanden staat bij de Duitse vredesbewegingen dan ook niet bepaald voorop. Ze hebben er ruzie over gehad met IKV-secretaris Mient Jan Fa- ber. "Hij kwam op een gegeven ogenblik met de suggestie dat Moskou en Washington troe pen uit Duitsland moesten te rugtrekken. Ami's weg en Rus sen weg. Een absolute denk fout, want daarmee suggereer je dat Europa al weer zo ver zou zijn dat het zijn eigen proble men kan oplossen. Het is bo vendien gevaarlijk, omdat er in de Verenigde Staten steeds meer stemmen opgaan die plei ten voor terugtrekking van een deel van de Amerikaanse solda ten. En wat gebeurt er dan? Dan zou het wel eens kunnen gebeuren dat de Amerikanen zo'n dertigduizend soldaten achterlaten die uitsluitend tot taak krijgen hun kernwapens te bewaken en eventueel te lan ceren. Dat is pas echt gevaar lijk". Special oktober 1985 Leidsch |f§§ Dagblad Eindredactie Wim Wirtz Vormgeving: Henriëtte van der Hoeven Op 1 november neemt het kabinet-Lubbers vrijwel zeker een besluit tot plaatsing van 48 kruisraketten op Nederlands grondgebied. Er is een periode van veel en vooral ook heftige discussies aan voorafgegaan. Maar het leven houdt niet op bij 1 november. De kruisraket ten komen pas in 1988. En tussentijds valt er nog veel te doen. Na 1 november: de Nederlandse en buiten landse vredesbewegingen maken zich op voor een nieuwe strategie, politiek Den Haag discussieert verder over vrede en veiligheid, een Leidse hoogleraar toetst de wapenwed loop aan het internationale recht en in België wordt een nieuwsgierige verslaggever bij de rakettenbasis Florennes stevig aan de tand gevoeld door mannen in opvallende regenjas sen. o(oen Frau Holland! die Groeien ja we I ah zeker wtfaVe* die Konen7/e in ome Garonnektf frè W6fttifijjniftjeS Gtfn derjan'. V jf 4' boompje pteatséuhol metrrwNGH... keopt r GtGMndeerd vrxhiti trewh... jé1) J'. 0~iV <"-o t@k"* "V lllustratie Ron Alma

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23