Pottenbakkerij van 't Heem gaat dicht 'We moeten oplossing voor mestprobleem blijven zoeken' STARTERSBOOT Oud idee biogasinstallatie wordt nader onderzocht Spookrijder niet veroordeeld Verlies te hoog opgelopen Nieuwkoopse jeugd opgepakt Startersboot helpt beginnend ondernemer eind op goede weg Sportvacaturebank opgericht in Alphen Van Zeil neemt TROP- studie in ontvangst DINSDAG 29 OKTOBER 1985 WOUBRUGGE - Boer De Rijk was het al bijna verge ten en zich er geen moment van bewust dat er door het gemeentebestuur van Wou- brugge nog wél aan werd gedacht. 'Een jaar of drie geleden', zo schat hij, bracht hij de bouw van een biogasinstallatie aan de or de. "Omdat de energie steeds duurder werd. Ik dacht aan de tuinders, die veel gas nodig hebben. Op deze manier zou je elkaar een beetje in de kaart spe len". Geen verkeerde gedachte. Ook al veronderstelt 'Heimansbuurter' Piet de Rijk ("Wordt daar door de gemeente, nu over gepraat?") dat zijn verwachtingen inmiddels door de tijd zijn achterhaald, de ge- door Gerard Haverkamp meente Woubrugge wil best deel nemen in een haalbaarheidsonder zoek naar zo'n biogasinstallatie. Dat schrijven burgemeester en wethouders tenminste bij hun plannen voor volgend jaar om de 'economische structuur' van het dorp te helpen versterken. "Dat ze het uitzoeken, vind ik een goede zaak", zegt Piet de Rijk, "want een oplossing voor het vraagstuk van de mest is er niet. In de landbouw moeten we daar samen naar blij ven zoeken". Woubrugge zelf kent geen mest probleem. In verhouding met de overschotten in de provincie Noord-Brabant is dat althans te verwaarlozen. Het genoemde on derzoek moet dan ook vooral wor den opgevat als een onderzoek naar nieuwe mogelijkheden voor een gemeente om energie te bespa ren. En misschien, héél misschien, kunnen de tuinders daar ooit hun voordeel mee doen. Een biogasinstallatie haalt, een voudig gesteld, de chemische gas sen uit de met stro vermengde uit werpselen van varkens en koeien. DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft de 28-jarige L. de G. uit Alphen aan den Rijn dins dag schuldig bevonden aan dood slag, maar ontslagen van rechtsver volging. De man zit in een psychia trische inrichting sinds hij op 23 oktober vorig jaar in Hazerswoude heeft geprobeerd zelfmoord te ple gen door met zijn auto op een te genligger in te rijden. De bestuur der van die auto kwam om het le ven, De G. bleef ongedeerd. Het vonnis van de rechtbank is con form de eis van de officier van jus titie. Dat gas kan bij voorbeeld door tuinders worden gebruikt om, op een goedkopere manier dan nu het geval is, de temperatuur in de kas sen op peil te houden. Bestaansrecht "Het probleem is dus de mest", begint boer De Rijk zijn verhaal, waarvan hem de aanleiding aan vankelijk ontging. Hij vertelt het rustig, lekker onderuit gezakt in zijn stoel. "Dat probleem is lang- zaam gegroeid. In Nederland is een goede afzet van varkens- en kalfs vlees en van eieren. Hoe komt het nou dat mensen zoveel dieren zijn gaan houden? Omdat zij zich een bestaansrecht willen verwerven. Dertig jaar geleden was ik melk boer in Alphen. We ventten de eie ren toen uit voor een kwartje, dat was een normale, gangbare prijs. Nu is dat nóg een kwartje, of mis schien maar 22 cent. Nou, logisch geredeneerd kan dat niet. Wat is er in die dertig jaar niet duurder ge worden... Het kan echter alleen als je duizenden kippen houdt, die maar door één man hoeven te wor den verzorgd. En datzelfde geldt voor mestvarkens". "Mijn oom hield hier vroeger twaalf koeien en een paar zeugen. Daar is-ie nooit rijk van geworden, maar hij had een bestéén. Hij heeft altijd kunnen eten. Daar heb ik nu vijftig melkkoeien en vierhonderd varkens voor nodig, op hetzelfde stukje grond. Je krijgt dus een enorme opeenhoping van mest". "In Brabant was het allemaal veel erger dan hier. Daar legden ze zelfs dijken aan om de mest te dumpen en er was een plan om hun mest naar Zuid-Holland te brengen. Daar konden ze dan sub sidie voor krijgen. Maar hier zitten we nou net niet om hun mest verle gen, dan hebben ze mij niet meer nodig. Laat ze het dan naar de polders brengen". Transport "Ik was met mijn vrouw in Cana da. Daar kocht een boer toen net een nieuwe kiepwagen om ergens anders twintig kilo mest te halen. Da's daar een schraal artikel. Hier zijn op een afstand van tien, twin tig kilometer stukken land die ja renlang geen mest hebben gezien. Tuinders dóér zouden het graag willen hebben, maar wie betaalt het transport? Want dót is de laat ste tien, vijftien jaar zo duur gewor den". "Voor 125 kilo kunstmest heb je tien ton mest nodig, zo ligt die ver houding ongeveer. De vervoers kosten rijzen dan de pan uit. Kunstmest wordt dus al gauw goedkoper, want dat is ook nog eens makkelijker over het land heen te krijgen. Maar het gevolg is wel dat een boer honderd ton mest over zijn land gooit, terwijl dat stuk grond misschien maar tien ton nodig heeft. En twintig kilome ter verder zit een tuinder er bij wij ze van spreken om te gillen. Daar om zeg ik: we moeten samen in de landbouw naar een oplossing blij ven zoeken". "Zelf haal ik 's winters gras voor mijn koeien in de Haarlemmer meer. Daar telen veehouders gras zaad. Niet omdat dat nou zo'n winstgevende business is, maar Piet de Rijk: 'In Canada kocht om een goede bodemstructuur te krijgen. Daar gaat het om. De kwa liteit van het produkt wordt er met mest niet beter of slechter op, al kun je niet meer gieren als de aard appel al half boven de grond staat. Het gaat om een goede bodem structuur. En die krijg je ook met mest, maar het is voor hen goedko per om een paar jaar gras te telen. Al zitten ze hier dan nog geen twin tig kilometer vandaan". Al lopen de meningen over ande re biogasinstallaties en -experi menten uiteen van 'weinig renda bel' tot 'een aantal dat rendabel is', Piet de Rijk denkt niet dat zijn kiepwagen om ergens anders twintig kilo met te halen'. plan van driejaar geleden nog kans van slagen heeft. "Want de energie is niet meer zo duur. En als het gas eruit is gehaald, ben je de mest na tuurlijk nog niet kwijt. De stank ben je dan in elk geval kwijt, dat wel. En ze zijn ook nog aan het on derzoeken om het water uit de mest te halen. Dan hou je uiteinde lijk alleen een koek over. En ik weet niet of die dan nog stinkt als je het voor de open haard gebruikt. Daar lijkt me die koek dan best voor geschikt". Directeur gemeentewerken J. de Fey acht de veronderstelling van boer De Rijk, dat zijn verwachtin gen omtrent een biogasinstallatie (foto Nico Kroon) door de tijd zijn achterhaald, 'niet helemaal juist'. Het is volgens hem best de moeite waard om te kijken of het gebruik van biogas voordeel op kan leveren. De gemeenteraad moet, om dit project voor subsidie in aanmerking te laten komen, zich voor het einde van dit jaar uitspre ken over een intentie-verklaring, waarin Woubrugge toezegt met an dere gemeenten uit de regio het on derzoek te willen steunen. Dat on derzoek wordt uitgevoerd onder de mantel van het ministerie van eco nomische zaken. De voorstellen van B en W zijn in de commissie openbare werken positief ontvan gen. BODEGRAVEN - Een twintigjari ge Woerdenaar is gisteravond overleden aan de verwondingen, die hij rond half tien opliep toen zijn auto van de weg raakte in Bo degraven. De man reed op de rijks weg 12 en raakte in een slip, ver moedelijk door het vele water op de weg. Zijn auto sloeg een aantal i malen over de kop en belandde in de berm. De Woerdenaar werd eerst overgebracht naar het Hof poortziekenhuis, maar later „ver voerd naar het Academisch Zie kenhuis in Utrecht. Daar overleed hij. INFORMATIE VOOR beginnende omtmms BUKSEN GESTOLEN - Uit een bedrijfspand aan de Schumann- weg in Bodegraven zijn het afgelo pen weekeinde luchtbuksen en luchtdrukpistool gestolen. Het bedrijf handelt in dergelijke wa pens. De daders kwamen binnen via een roldeur die werd geopend door met het elektronische sys teem te knoeien. Een inbraakpo ging in een nabijgelegen bedrijf mislukte. GAATJESBOORDER - Een gaatjesboorder is de afgelopen nacht actief geweest in Bodegra ven. In twee woningen aan de Hen drik Goedelstraat en de Vijverlaan kwam de dader vannacht rond half zes binnen via het boren van gaatjes waarna ramen konden wor den geopend. Uit beide woningen werd een video ontvreemd. Rijnland-voorzitter A. Koningsveld voor de 'startersboot' (foto Will Dijkman) NIEUWKOOP - De vernielingen in Nieuwkoop lijken met de arres tatie van acht jongelui voorlopig een halt toegeroepen. De politie in het plassendorp hield de afgelopen weken zeven jongeren uit Nieuw koop en één uit Mijdrecht aan we gens vernielingen. Hel achttal va rieert in leeftijd van 17 tot 20 jaar. Tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt. In de afgelopen maanden lieten de vernielzuchtigen, onder invloed van sterke drank, herhaaldelijk een ravage achter. De politie heeft in zestien zaken, vooral vernielin gen aan openbare gebouwen en be schadiging Van auto's, klaarheid gebracht. De totale schadepost be droeg naar schatting zes a zeven duizend gulden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan het toch al grote scala van activitei ten ten behoeve van beginnende ondernemers in de streek heeft de Kamer van Koophandel en fabrie ken voor Rijnland er, zij het zeer tijdelijk, eentje toegevoegd. Op een van Avifauna gehuurde rondvaart boot kunnen startende onderne mers vandaag in Alphen, morgen in Leiden en overmorgen in Lisse allerhande informatie krijgen over het beginnend ondernemersschap en de problemen die daarbij kun nen optreden. In totaal veertien organisaties zijn met films, documentatie en/of deskundigen op de startersboot vertegenwoordigd. Zij leveren daarmee een bijdrage aan wat Rijn- land-voorzitter A. Koningsveld gis termiddag bij de 'doop' de 'maat schappelijke herwaardering van het ondernemen' noemde. "Tien, vijftien jaar geleden was onderne men verdacht. Als je het al deed, dan liet je je daar niet publiekelijk op voorstaan. Nu mag ondernemen weer. Sterker nog, het moet". Een van de pijlers voor die her waardering noemde Koningsveld een gezond, concurrerend bedrijfs leven. Innovatie speelt daarbij een grote rol maar 'een nieuw bedrijf is niet iets van deze tijd', gaf hij daar op onmiddellijk iets toe aan de alom klinkende geluiden dat al dat 'starten' slechts een tijdsverschijn sel is. "Het startersfenomeen heeft ook modieuze elementen". Over de vele helpende handen die de beginnende ondernemer te genwoordig naar zich uitgestoken ziet, zei hij: "Het lijkt verleidelijk te stellen dat de problemen van starters problemen zijn die ze zelf moeten oplossen. Ik ben echter van mening dat de maatschappij de verantwoordelijkheid heeft om ondernemers voor te bereiden en te behoeden voor pijnlijke misluk kingen". Ronddolen Gewaakt moet echter worden voor een situatie waarin een begin ner in ondernemingsland door het bos van steun gevende instanties de bomen niet meer kan zien, zo stelde Koningsveld. "Het gevaar bestaat dat hij als een blinde gaat ronddolen. En een goed begin is van grote invloed op de latere re sultaten. Een goed begin verhoogt de slaagkans met de factor vijf'. Met de startersboot beoogt de Kamer van Koophamdel de weg naar een goed begin te wijzen. Aan boord is informatie te krijgen over wat er allemaal komt kijken wan neer iemand een eigen bedrijf wil beginnen, hoe en welke vergunnin gen hij moet aanvragen en hoe hij de financiën kan rondkrijgen. Op de boot zijn onder meer de sociale diensten van Alphen, Leiden en Lisse, het VNO, de Rijksuniversi teit Leiden (Transferpunt) en het Centraal Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf vertegen woordigd. Tot vanavond 20.00 uur ligt de startersboot afgemeerd aan de kade tegenover Avifauna aan de Hoorn. KATWIJK - De pottenbak kerij van het werkvoorzie ningsschap 't Heem wordt gesloten. Het verlies van de ze afdeling van de sociale werkplaats, waarvan het hoofdgebouw is gevestigd op het Katwijkse industrie terrein 't Heen, is de laatste jaren te hoog opgelopen. De achttien personeelsleden die momenteel nog in de pottenbakke rij werkzaam zijn kunnen worden ondergebracht op andere afdelin gen van het industrieel centrum aan de Heerenweg. Dat is mogelijk omdat het werkaanbod op vooral de afdeling elektromontage is toe genomen. "We zijn blij dat we het zo heb ben kunnen oplossen", aldus de voorzitter van het werkvoorzie ningsschap, de Katwijkse wethou der N. Parlevliet. "De mens staat bij ons voorop en we hebben er dan ook alles aan gedaan om de pijn voor het personeel te verzach ten". De sluiting van de pottenbakke rij is bij de betrokken werknemers niettemin hard aangekomen. Ook Parlevliet zelf beaamt dat hij moei te met deze beslissing heeft gehad. "Het gaat me aan het hart. De pot tenbakkerij is altijd een heel mooi onderdeel van het industrieel cen trum geweest, waar met veel crea tiviteit kon worden gewerkt". Bij het werkvoorzieningsschap 't Heem, een samenwerkingsver band van de gemeenten Katwijk, Rijnsburg, Oegstgeest, Valken burg en Wassenaar, werken mo menteel rond de driehonderd men sen in het kader van de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW). Dejielft daarvan is ondergebracht in het in dustrieel centrum in Katwijk, hon derd personen zijn werkzaam in de buitendienst (vooral als plantsoen arbeiders) en vijftig werknemers zijn verbonden aan verschillende buitenprojecten (ondermeer als conciërges op scholen). Bloempotten De verslechterende financiële positie van de pottenbakkerij als onderdeel van het industrieel cen trum in 't Heen plaatste het be stuur van het werkvoorzienings schap in 1981 al voor problemen. "Toen aan de Heerenweg in Kat wijk tot nieuwbouw besloten werd stonden wij al voor de beslissing of we deze afdeling wel konden hand haven", vertelt Parlevliet. "Die be slissing viel uiteindelijk positief uit, omdat we als bestuur wisten met welk plezier dit werk door de mensen werd gedaan. Ook zagen we nog wel wat toekomstmogelijk heden voor de pottenbakkerij". Dat de situatie in de afgelopen ja ren is verslechterd, is volgens Par levliet ondermeer te wijten aan het vertrek van een enkele creatieve medewerkers, waardoor de pro ductie van de afdeling erg eenzij dig werd. "De artikelen van de pot tenbakkerij bestonden de laatste tijd voor ongeveer 95 procent uit bloempotten, en slechts voor 5 pro cent uit wat creatiever werk. Voor al door de concurrentie uit het oostblok werd het steeds moeilij ker de produkten te slijten". Risico Hoewel het financiële verlies van een afdeling voor het werkvoorzie ningsschap gewoonlijk geen reden tot sluiting is, liepen de kosten van de pottenbakkerij zo hoog op dat tot liquidatie werd besloten. "We zijn geen bedrijf dat zomaar afde lingen afstoot", aldus Parlevliet, "omdat het niet noodzakelijk is dat de werkplaats rendabel draait. Maar in het geval van de potten bakkerij liepen we het risico dat het rijk op een gegeven moment zou zeggen: we zijn niet meer be reid dit nadelig saldo aan te vul len". Door de sluiting van de potten bakkerij, vermoedelijk per 1 janua ri, kan het nadelig resultaat van het werkvoorzieningsschap volgens voorzitter Parlevliet met zo'n an derhalve ton worden verbeterd. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het gebrek aan kader is bij sportverenigingen enorm groot. Sommige be stuursleden en medewer kers zijn noodgedwongen dag en nacht voor hun club bezig. Als iemand opstapt, moeten voor vier, vijf taken andere mensen worden ge zocht". Aldus schetst G Nordmann, con sulent van de Provinciale Sport raad, de problemen waarmee veel sportverenigingen kampen en die in Alphen hebben geleid tot de op richting van een sportvacature bank. Bestuursleden, hulp bij de ledenadministratie, de' boekhou ding, het begeleiden van jeugd- teams, onderhoud van materiaal, het helpen organiseren van presta tielopen, het verzorgen van het clubblad, voor tal van werkzaam heden zijn vrijwilligers nodig, die steeds moeilijker te vinden zijn, weet ook voorzitter Wijnand Kindt van de Alphense Sportraad uit er varing. Het bureau 'Ander Werk', dat al ongeveer drie jaar in Alphen fun geert als tussenstation voor haan lozen, die met behoud .van hun uit kering werkzaamheden verrichten voor met name sociaal-cylturele in stellingen, heeft tesamen met de Alphense Sportraad en de Provin ciale Sportraad het initiatief geno men om tot de instelling van een sportvacaturebank te komen. Het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur bleek bereid een startsubsidie te geven van 3500 gulden. Er zijn in Alphen ongeveer ne gentig sportverenigingen. Zij wa ren uitgenodigd om gisteravond nader over de bedoeling van de sportvacaturebank geïnformeerd te worden. Om de toeloop wat in te dammen was verzocht twee leden per sportvereniging af te vaardi gen. Die voorzorgsmaatregel had achterwege kunnen blijven, want slechts een vijftiental bestuursle den kwam naar de voorlichtings bijeenkomst. Sportraad-voorzitter Kindt had er al een voorgevoel van: "De bestuursleden zijn zo overbelast, dat ze het laten afwe ten". De geringe belangstelling on derstreept volgens de initiatiefne mers alleen maar, dat er grote be hoefte aan de sportvacaturebank Alle verenigingen krijgen folders en aanmeldingsformulieren toege stuurd. De gemeentelijke toet singscommissie, die scherp toeziet dat geen echte banen door vrijwil ligers worden ingenomen, verga dert op 22 november over de aan gemelde projecten, hetgeen zoveel wil zeggen, dat wat de initiatiefne mers betreft op 23 november de eerste vrijwilligers bij de sport-" clubs aan de slag kunnen. Alle vacatures worden Verza meld in een map, waarbij van elk baantje wordt vermeld wat het in houdt, hoeveel tijd ermee is ge moeid, of een onkostenvergoeding wordt gegeven, of een verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid wordt afgesloten en welke begelei ding men eventueel krijgt. De vrij- willigersvacaturemap is te vinden in de bibliotheken aan de Pieter Doelmanstraat en in De Bron, in het arbeidsbureau aan de Blijen- bergstraat, bij de sociale dienst en op het bureau van 'Ander Werk' (Julianastraat 36, telefoon 81289) dat als centraal informatiepunt voor de sportvacaturebank fun geert. DEN HAAG - Uit handen van pro vinciaal gedeputeerde J. Hoek van Dijke heeft staatssecretaris P. van Zeil (economische zaken) gisteren in het Haagse Museon het toeris tisch recreatief ontwikkelingsplan (TROP) van Zuid-Holland in ont vangst genomen. Daarbij bena drukte Hoek van Dijke dat het hier gaat om een studie naar de ontwik kelingsmogelijkheden op toeris- tisch-recreatief gebied in Zuid- Holland en dat de TROP zal wor den gebruikt voor het opstellen van een provinciaal beleidsplan voor recreatie en toerisme. De provinciebestuurder zei ver heugd te zijn dat de studie de na druk heeft gelegd op bestaande be drijven en attracties. „Grote nieu we projecten worden niet noodza kelijk geacht. Nieuwe investerin gen zouden met name gericht moe ten zijn op versterking van het be staande toeristisch-recreatieve produkt", aldus Hoek van Dijke. De gedeputeerde zei verder erop te rekenen dat het bedrijfsleven in deze sector zal inhaken op de TROP-studie en dat ook gemeen ten door verbetering van het on dernemersklimaat hieraan hun steentje zullen bijdragen. Vooruitlopend op het nog te ver schijnen beleidsplan herinnerde Hoek van Dijke eraan dat de pro vincie al een zestal gebieden heeft aangewezen als toeristische speer punten. Hieronder vallen onder meer de regio duin- en bollen streek en Leiden en het plassenge- bied Alphen-Gouda. Subsidie-aan vragen voor verbetering van de pu blieke infrastructuur in deze gebie den zijn bij het ministerie van eco nomische zaken ingediend. In dit kader hield hij de staatssecretaris voor dat het rijk nu boter bij de vis zal moeten leveren en voldoende financiële middelen ter beschik king moet stellen voor ontwikke ling van het toeristisch-recreatieve beleid. Zwakke punten Een van de samenstellers van de TROP-studie, ir. W. Dieleman van het Heidemij Adviesbureau, bracht naar voren dat er op toeris- tisch-recreatief gebied in Zuid- Holland nog verschillende zwakke punten zijn. Zo noemde hij de ge brekkige bereikbaarheid van de kustzone, de gebrekkige toervaart- mogelijkheden, een niet sterk ont wikkeld bedrijfsmanagement in de sector, de beperkte grootschalige allure van Rotterdam en Den Haag en de 'verkokering' van voorlich ting en promotie. Hij pleitte voor uitbreiding van de mogelijkheden voor verblijfsre- creatie in onder andere Katwijk en versterking van Noord wijk als toe- ristisch-recreatief steunpunt. In onder ander Leiden moeten de mo gelijkheden voor dag- en verblijf- stoerismé eri voor de watersport wprden vergroot eri in het alge meen dienen stadsrandzones met de aanleg van bos, uitloop- en re serveruimte mogelijkheden te bie den om tegen lage kosten te kun- Dieleman pleitte voor de oprichting van een toeris tisch recreatieve exploitatie maat schappij (TREM). Daarop, zo zei hij, zou hij bij het provinciebestuur nog terugkomen. Staatssecretaris Van Zeil hield het provinciebestuur voor met spanning te wachten op het toeris tische beleidsplan en in het bijzon der op de ontwikkeling van voor lichting en werving zoals hierin naar hij hoopte nadrukkelijk aan de orde zal komen. De vele aanwe zige managers van attractieparken, gemeente- en provinciebestuur ders, bezochten daarna de hal van het Museon waar onder meer de VW's van Leiden, Alphen aan den Rijn, Katwijk en Noordwijk met foto's, folders, fiets- en wandel- kaarten acte de presence gaven. DIEFSTAL - De politie in Lisse heeft gisteren vier inwoners aange houden die er onder meer van wor den verdacht bij hun werkgever le vensmiddelen te hebben ont vreemd. Volgens de politie had het kwartet zich schuldig gemaakt aan 'kruimelwerk'. Het viertal (17 tot 26 jaar) werkte in het magazijn van een grootwinkelbedrijf aan de 2e Poellaan. ■i

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17