Nederlandse astronaut de ruimte in Theo Joekes: een omstreden liberaal Protestanten nog altijd sterk gezagsgetrouw Reportage Achtergrond DINSDAG 29 OKTOBER 1985 PAGINA 15 M DEN HAAG (ANP) - Wanneer het Amerikaanse ruimteveer Challenger morgen met het Eu ropees wetenschappelijk labo ratorium Spacelab van Cape Canaveral opstijgt voor een ruimtereis van zeven dagen zul len twee Westduitsers en.de Ne derlander dr. Wubbo Ockels deel uitmaken van de acht le den tellende bemanning. Kort na de lancering zal de Challenger een kleine verbin dingssatelliet, de Glomar, in de ruimte plaatsen. Deze Ameri kaanse kunstmaan is gedeelte lijk voor militaire doeleinden bestemd. Tijdens de vlucht wor den niet minder dan 75 weten schappelijke experimenten uit gevoerd voor instituten in lan den die lid zijn van het Euro pees bureau voor ruimtevaart (ESA) en voor enkele Ameri kaanse instellingen. De Spacelab-missie 'D-l' is hoofdzakelijk een Westduitse aangelegenheid, waaraan zes jaar voorbereiding vooraf is ge gaan en waarin de Bondsrepu- Voor het uitvoeren van vele wetenschappelijke proeven DEN HAAG (ANP) - Als de Nederlandse ruimtevaarder Wubbo Ockels morgen vanaf Cape Kennedy vertrekt voor zijn eerste reis in het heelal, ligt er een uitgebreid wetenschappelijk programma voor hem te wachten. Onder de meer dan zeventig proeven, die hij samen met zijn twee Westduitse collega's Reinhard Furrer en Ernst Messerschmid gedurende de reis van zeven da gen gaat nemen, bevinden zich ook een aantal Neder landse experimenten. Een daarvan is een onderzoek van prof. dr. ir. A. Drinkenburg van het Laboratorium voor Tech nische Scheikunde van de Rijks universiteit in Groningen. Het gaat om een studie van de pro cessen die optreden bij het ver dampen van stoffen uit een vloei stofmengsel onder gewichtsloze toestand. Vanwege de zwaarte kracht kunnen de twee soorten vloeistofstromingen, die ont staan ten gevolge van de opper vlaktespanning (Marangoni-con- vectie) en van de dichtheidsver- schillen (Rayleigh-convectie), op aarde niet afzonderlijk worden bestudeerd. In het ruimtelabora torium, waar geen zwaartekracht is, vervalt de Rayleigh-convectie. De dichtheidsverschillen kun nen geen stroming veroorzaken, omdat hiervoor een zwaarte krachtveld nodig is. Het Groningse onderzoek is van belang voor de chemische industrie, die gebaat is bij een goede stofoverdracht. Een gede gen kennis van het stoftransport is onontbeerlijk, onder andere voor het veilig werken met che mische processen, het ontwer pen van nieuwe fabrieken, of voor het verbeteren van bestaan de processen. Tevens kan veel geld worden bespaard, als be paalde stoffen effectiever ge scheiden kunnen worden. Het Nationaal Lucht- en Ruim tevaartlaboratorium in Amster dam laat het drietal aan boord van het ruimtelaboratorium het dynamisch gedrag van vloeistof fen in de ruimte bestuderen. De wetenschappelijke astronauten zullen het gedrag van vloeistof fen in verschillende typen vaatjes op film opnemen. Daarbij worden zowel de vloeistofbewe gingen in het vaatje als de in vloed van deze beweging op het vat gemeten. Dit onderzoek is van belang voor het ontwerpen van ruimtevaartsystemen, die vaten met vloeistof aan boord hebben. De afdeling Metaalkunde van de Technische Hogeschool in Delft laat een experiment herha len, dat tijdens de eerste vlucht van het ruimtelaboratorium is verricht. Het onderzoek betreft de geleide stolling van gietijzer. Het gaat bij deze proef om de be studering van de invloed van zwavel en fosfor bij de stolling onder gewichtsloze omstandig heden. Bevruchting Mevr. dr. G. Ubbels van het Hubrecht Laboratorium van de Rijksuniversiteit in Utrecht heeft de ruimtevaarders eitjes van een klauwpad meegegeven. De astronauten moeten de be vruchting en ontwikkeling van de eitjes in een toestand van ge wichtsloosheid nagaan. Me vrouw Ubbels hoopt hiermee een beter inzicht te krijgen in de ingewikkelde processen, die zich afspelen bij de embryonale ont wikkeling. Elk eitje van de pad (Xenopus laevis) is voor de helft donker en voor de andere helft licht van kleur. In vloeistof gelegen komt soms het donkere deel boven, soms het lichte deel. Na de be vruchting echter draaien alle eitjes zich met het donkere deel naar boven. Mevrouw Ubbels vermoedt dat de zwaartekracht daarbij een grote rol speelt. Wanneer het padde-ei tien uur na de bevruchting uit ongeveer 15.000 cellen bestaat, vormt zich in de licht (naar beneden gerich te) gekleurde helft een groefje. Mevrouw Ubbels noemt dit het oermondje. Experimenten heb ben aangetoond dat dit groefje in ongeveer zeventig procent van de gevallen ontstaat tegenover de plaats waar het zaad het ei is binnengedrongen. De zijde waar het spermium binnen kwam wordt later de buikzijde van het dier. Er zijn redenen aan te nemen dat behalve het zaad ook de zwaartekracht een rol speelt bij het bepalen van de lichaamso riëntatie. De wetenschappers aan boord van het ruimtelabora torium gaan nu uitzoeken wat er gebeurt, als die zwaartekracht af wezig is. Misschien dat er wel he lemaal geen bevruchting tot stand komt. Biochemici van de Rijksuni versiteit van Limburg in Maas tricht laten de concentratie me ten van een pas ontdekt eiwit (os- teocalcine) in het bloed van de ruimtevaarders. Dit eiwit wordt gemaakt in de botten en is be- bliek enkele honderden miljoe nen guldens heeft geïnvesteerd. De Amerikanen (NASA) zijn al leen verantwoordelijk voor het goed functioneren van hun ruimteveer. Zij ontvangen voor deze vlucht circa 65 miljoen gul den van de Bondsrepubliek. Het wetenschappelijke gedeelte ligt volledig in Westduitse handen. In Beieren staat het controle- centrum dat de experimenten bestuurt, het contact met de we tenschapsastronauten onder houdt en de resultaten van de proeven ontvangt. Het ruimtelaboratorium, een Europees produkt waaraan tal van landen hebben bijgedragen, heeft de vorm van een grote ton met een lengte van zeven meter en een doorsnede van vier me ter. Het laboratorium is volge stopt met wetenschappelijke in strumenten voor proefnemin gen in een toestand van ge wichtloosheid. De experimen ten moeten belangrijke infor matie verschaffen op het gebied van natuurkunde, materiaalon derzoek, biologie, geneeskunde en navigatie. Zij worden uitge voerd door de Westduitsers Fur rer en Messerschmid en de Ne derlander Wubbo Ockels. De vijf Amerikaanse bemannings leden hebben uitsluitend het be dienen van het ruimteveer als taak. Hun gezagvoerder is Hen ry Hartsfield, die al eerder een ruimteveer heeft gevlogen. Het ruimteveer wordt morgen om 18.00 uur onze tijd op Cape Canaveral, Florida, gelanceerd. De terugkeer vindt op 6 novem ber om 17.39 onze tijd plaats op de luchtmachtbasis Edwards, in Californië. trokken bij de regulering van de kalkafzetting daar. Tijdens een toestand van ge wichtloosheid vindt een zeer sterke ontkalking plaats, welke voor de gewichtdragende botten kan oplopen tot zes procent per maand. De onderzoekers willen vast laten stellen of bij het ont breken van de zwaartekracht misschien een abnormale aan maak van osteocalcine optreedt. Als dit het geval is, kan deze mis schien genormaliseerd worden met behulp van vitamine K. Of dit het ontkalkingsproces in gun stige zin zal beïnvloeden moet worden afgewacht. Het onder zoek is met name van belang bij het tegengaan van de ontkalking van de botten van oudere men sen. Gebarentaal Het laboratorium voor animale fysiologie van de Rijksuniversi teit van Groningen heeft Wubbo Ockels verzocht enkele proeven te doen om het gedrag van de arm onder gewichtsloze omstan digheden te onderzoeken. De Nederlandse ruimtevaarder, die dit experiment in zijn vrije tijd zal uitvoeren, gaat geblinddoekt opgedragen lengten aangeven met een elektronische leespen op een streepjescode lineaal. De astronauten zullen voorts twee experimenten van het Max Planck Instituut voor psycho- linguistiek in Nijmegen uitvoe ren. Een van de proeven betreft de relatie tussen spraak en geba ren, omdat de zwaartekracht mo gelijk invloed heeft op deze twee belangrijke systemen van men selijke communicatie. Het twee de onderzoek betreft het be schrijven van de ruimtelijke oriëntatie van objecten. De we tenschappelijke ruimtevaarders krijgen plaatjes van voorwerpen te zien, waarbij men in verschil lende standen moet aangeven welke links of rechts van elkaar of welke onder of boven elkaar staan. Het Instituut voor Zintuigfy siologie van TNO gaat het even wicht van de astronauten, zowel voor als direct na de vlucht be studeren. Men wil zien hoe het evenwichtssysteem van de ruim tevaarders zich na een week ge wichtloosheid weer aanpast aan de normale aardse omgeving. De onderzoekorganisatie heeft hier voor een speciale kantelkamer ontwikkeld. De resultaten van het onderzoek kunnen bijdragen tot een betere kennis over zee-, lucht- en ruimteziekte. Op die manier kan bij voorbeeld overge voeligheid voor deze ziekten vroegtijdig opgespoord worden, hetgeen nutteloze investeringen in opleidingen van piloten en zeevarenden kan voorkomen. Wubbo Ockels zal tijdens zijn vlucht rond de aarde de werking demonstreren van een koppe lingskabel voor ruimtevaartui gen, die is ontworpen door Fok- ker en vervaardigd door TNO. Met deze zogenaamde „Absorbti- ve Tether" moeten volgens Fok ker de problemen met de koppe ling van vrij bewegende ruimte schepen en satellieten kunnen worden opgelost. Voor het aan elkaar koppelen van ruimteobjecten is men thans aangewezen op uiterst verfijnde en derhalve zeer dure standregel systemen. De koppelingskabel, overigens een idee van Wubbo Ockels zelf, is een veel simpeler manier. Het is een soepele staal kabel met daar omheen schakels van afwisselend metalen kogels en kunststof pijpjes. Als de beide uiteinden van de kabel aan twee ruimteschepen zijn vastgemaakt, klemt de cen trale staalkabel de schakels lang zaam stevig op elkaar. Na enige tijd is de kabel strak gespannen en hangen de gekoppelde vaar tuigen ten opzichte van elkaar volledig stil. De onderlinge af stand van de vaartuigen kan wor den verkleind door de kabel op een haspel te rollen. Fokker heeft ook de „hand- schoenenkast" voor het uitvoe ren van de biologische experi menten aan boord van het ruim telaboratorium ontworpen en ge maakt. Door middel van inge bouwde handschoenen kunnen de astronauten hun handen in deze luchtdichte ruimte steken om proeven te doen zonder dat de bemanning gevaar loopt de omgeving of zichzelf te besmet ten. De zogenaamde "Glovebox" beschikt over een filtersysteem om schadelijke bacteriën, gassen en dampen te absorberen. De doos is voorts voorzien van een ventilator, een koelsysteem en interne verlichting. De werkruimte bevat tevens enkele laden, waarin klein gereedschap ligt opgeborgen. De experimen ten in de kast kunnen met een foto- of filmcamera worden vast- WD'er 'gewipt' na RSV-affaire ENSCHEDE (GPD) - Theo Joe kes: in 1983 liet hij nog weten dat hij het wat de politiek betrof lang zamerhand welletjes vond. Hij was toen 59 jaar en zat precies twintig jaar voor de WD in de Tweede Ka mer. "Ik blijf kamerlid 'tot mijn 62ste en ga daarna de vut in", zei hij toen beslist. Maar niets zo veranderlijk als de mens. Joekes, nu 62 jaar, werpt zich opnieuw in de politieke strijd op het moment dat hij na zijn op treden in de RSV-affaire het en- fant-terrible van zijn partij is ge worden. Hij velde toen een keihard oordeel over zijn partijgenoot, mi nister Van Aardenne (economische zaken). "In de enquêtecommissie heb ik kei- en keihard gewerkt. Maandenlang alleen maar werken, nauwelijks eten. Ziek of niet ziek, ik heb twee, drie weken een stevi ge verkoudheid verwaarloosd,, moest dagenlang een fles hoest- drank per dag drinken. Ik beklaag me niet, integendeel, van hard werken is nog niemand dood ge gaan. En als dan blijkt dat je het werk nog aankunt, waarom zou je er dan mee stoppen?". Over zijn rol in de RSV-commis- sie verschillen de meningen. De WD-top verwijt Joekes dat hij in de eerste plaats zijn loyaliteit heeft betuigd aan de commissie en niet, zoals men van hem verwachtte, aan de partij. Joekes daarentegen zegt dat zijn opstelling niet anders is dan de andere commissieleden van de WD, behoudens de inter pretatie van een zin van vijf woor den. Het moet voor Joekes een hard gelag zijn: de WD, die hem van wege zijn financieel inzicht en zijn ruime politieke ervaring als af gevaardigde voor de enquêtecom missie koos, heeft hem nu bedeeld met een uiterst lage plaats op de voorlopige kandidatenlijst. Een al gemene vergadering zal op 1 fe bruari tenslotte de definitieve lijst vaststellen. Aan een voorspelling over zijn kansen toch in de Kamer te blijven, waagt Joekes zich liever niet. Over de vraag wat hij gaat doen als hij noodgedwongen de Tweede Kamer moet verlaten, wil hij zelfs niet nadenken. De enquêteperiode wordt in ver band met Joekes' uiterst beschei den positie op de lijst nooit met na me genoemd, maar hij weet zelf wel beter. Niet voor niets is hem door een gezaghebbende partijge noot dringend aangeraden dat het beter zou zijn als hij zich niet meer herkiesbaar zou stellen. Joekes deed het toch. "Het is gemakkelijk om met bewijzen te weerleggen dat ik nu niet meer goed zou functio neren, zoals sommigen beweren. Maar ik pas ervoor. Ik heb echt geen zin in een welles-nietes. Als men politieke conclusies wil ver binden aan mijn opstelling in de RSV-commissie, oké, maar dan wel evenwichtig. Dat wil zeggen: rekening houdend met het feit dat ik er twee jaar lang keihard aan heb gewerkt. Maar als 'men' deze kandidaat niet wenst, die redelij kerwijs alles heeft gedaan om zijn functioneren aan te tonen, houdt de discussie op". Thuis Ondanks alles zegt Joekes dat hij zich thuisvoelt in de WD. "Meer dan ooit zelfs, omdat ze volkser is geworden, meer een dwarsdoors- nee vertegenwoordigt van de Ne derlandse bevolking. De partij is bovendien veel opener geworden. Of ik me thuis voel in de organisa tie, is iets anders. Dat hangt ook af van de vraag of de beslissende in stanties willen datje hen blijft ver tegenwoordigen. Let wel, ik heb geen ruzie met de WD en de WD niet met mij, maar er zijn mensen die tot dusverre vinden dat het be ter is om mij niet op een verkiesba re plaats te zetten". Hij onderbreekt zichzelf, voor de zoveelste keer. Hoest een paar keer diep vanuit het middenrif. Joekes heeft opnieuw een stevig verkoud heid te pakken. "Ik kijk wel uit om in bed te blijven, dan wordt er met een gezegd 'Joekes functioneert niet'. Nooit spreekbeurten afzeg gen, zeker niet in verkiezingstijd, tenzij je half dood bent. Iedereen is wel eens ziek? Kijk, dan redeneer je verstandig, maar in de politiek gaat dat niet zo. De politiek is daar in meedogenloos". Is hij teleurgesteld in de poli tiek? Nee, zegt hij vol overtuiging: "Als kamerlid begin je vol idealis me, je wilt aanvankelijk de hele wereld verbeteren. Maar als je wat langer meedraait, word je steeds realistischer. Dat is wat anders als minder idealistisch". Uit een onderzoek van het bu reau 'Inter/view' (in opdracht van de Volkskrant) is gebleken, dat van de 'gewone' gereformeer den 14 procent het volkspetition nement tegen de plaatsing van kruisraketten in ons land heeft gesteund en van de hervormden 12 procent. Van alle ondertekenaars wilde 59 procent niet als kerkelijk gel den, terwijl 28 procent opgaf rooms-katholiek te zijn, 9 pro cent hervormd en 3 procent gere formeerd. Prof. dr. G. Dekker, gods dienstsocioloog aan de Vrije Uni versiteit, stelt vandaag in 'Trouw' de vraag hoe het komt dat naar verhouding zoveel méér protestanten vrede lijken te heb ben met plaatsing van deze wa pens dan andere bevolkingsgroe pen. Zijn indruk is, dat rechtzin nigheid in de leer en steun aan wat de overheid op het gebied van de bewapening beslist onge veer gelijk opgaan. "Zijn de protestanten in het al gemeen weinig geneigd, de mili tair-politieke keuzes van hun kerkelijke leiders te volgen, te genover de overheid leggen ze kennelijk nog wel gehoorzaam heid aan de dag". "Als de over heid zegt: de vrijheid of het christelijke westen moet met meer kernwapens worden verde digd, dan zijn de meesten ge neigd daarmee in te stemmen. Er is nog altijd een sterk gezagsden- ken ten opzichte van de over heid". Dekker ziet dat parallel lo pen met de mate waarin men kerkelijk orthodox is. Overigens hebben de resulta ten prof. Dekker niet verbaasd. Volgens hem bevestigen ze, wat men op grond van eerder onder zoek kon verwachten. "We wis ten al, dat kernwapens minder aanvaardbaar zijn voor buiten kerkelijken dan voor kerkelijke Nederlanders. En ook dat rooms- katholieken afwijzender staan dan hervormden, gereformeer den en mensen van de andere ge reformeerde stromingen". Dit resultaat betekent voor de kerkelijke leiders wel, dat zij nog eens moeten nagaan hoe ze hun achterban het best kunnen beïn vloeden. Ze moeten hun heil niet te veel zoeken in publieke uit spraken, is Dekkers voorlopig advies, want daarmee schieten ze hun doel voorbij, zeker binnen de kerken. "Ze zullen veel meer intern aan de slag moeten gaan. Aan vormings- en toerustings- werk is er nog heel wat te doen". Engels koor in Leiden. Vrij dagavond 1 november om 8 uur geeft een van de beste koren van het Leger des Heils in Engeland, 'The Hendon Songsters' uit Lon den, een muziek- en zanguitvoe ring in de Hooglandse kerk in Leiden. Vijf jaar geleden was dit koor ook in Leiden; een uitvoering in dezelfde kerk trok toen duizend belangstellenden. Deze keer worden maar twee concerten in Nederland gegeven, namelijk in Harlingen en Leiden. De orga nist van de Hooglandse kerk, Joop Brons, verleent aan dit con cert medewerking. Samenzang. Morgen, woens dag 30 oktober, om 8 uur is er in de Oude Kerk aan de Boulevard in Katwijk aan Zee een samen- zangavond in het teken van de Kerkhervorming. Een kerkkoor uit Den Haag werkt hieraan mee. De avond gaat uit van de evange lisatiecommissie van de her vormde gemeente en de gerefor meerde kerk van Katwijk aan Zee. EO-dag. De Evangelische Omroep houdt zaterdag 2 no vember een regionale ontmoe tingsdag in de Goede Herder kerk (Ten Harmsenstraat 16) in Alphen aan den Rijn. Op het programma staan enkele toe spraken en veel muzikale bijdra gen. Medewerking verlenen stichtingsdirecteur L. P. Doren bosch, voorzitter ds. J. H. Vele- ma, de Goudse predikant L. M. Vreugdenhil, de alt Reinata Heemskerk, de gospelgroep 'His Revelation' (Alphen), het Ridder kerks kinder- en tienerkoor en de organist Arie Pronk. De dag begint om half 11 en eindigt om 4 uur. Men moet zelf een lunchpakket meenemen; er is wel koffie en thee verkrijg baar. In de pauze kan men bij een boekentafel terecht. Diakenen. 'De Leeuwen horst' in Noordwijkerhout is za terdag 2 november de plaats voor een landelijke conferentie van hei-vormde en gereformeerde diakenen over hoe mensen hulp van anderen ervaren. Het thema is: 'Helpik word geholpen'. Eenzelfde conferentie wordt een week later gehouden in 'De Ree horst' in Ede. Ook niet-diakenen zijn welkom. Hervormde Kerk: beroepen te Antwerpen (Verenigde Protes tantse Kerk in België) kandidaat D. Wursten De Bilt; aangenomen naar Dronten T. S. Fahner Re- nesse-Noordwelle-Serooskerke (Z.). Antisemitisme. De paus heeft gisteren ten overstaan van een internationaal comité voor betere betrekkingen tussen rooms-katholieken en joden een krachtig nee laten horen tegen elke vorm van antisemitisme. Hij riep joden en christenen op tot een theologische uitwisseling. Begrip had de paus ervoor, dat na de moord op miljoenen joden in de oorlog 'zekere joodse krin gen' nog een voorbehoud maken tegenover theologische contac ten met rooms-katholieken. "We derzijds behoort er achting te zijn voor ieders geloofsovertui ging. Ook in het godsdienston derwijs dient de eigen identiteit te worden geëerbiedigd". De paus herhaalde zijn uit spraak dat het Vaticaan positief staat tegenover verbeterde be trekkingen tussen de Rooms-Ka- tholieke Kerk en het joodse volk, "met alle praktische consequen ties van dien". Gevaar. De 'Heilige Stoel' zal niet ophouden, de mensen met nadruk te wijzen op het gevaar van een kernoorlog. Dat ver klaarde de paus gisteren bij de ontvangst van een nieuwe Ja panse ambassadeur bij het Vati caan. Mede ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Ver enigde Naties prees hij onder handelingen aan als het middel om tot rechtvaardige oplossin gen te komen. Duitslanden. Op de slotdag van haar vergaderweek heeft de synode van de regionale Evange lische Kerk van Saksen in de DDR (Oost-Duitsland) zich uit gesproken voor totale demilitari sering van zowel de Bondsrepu bliek Duitsland als de DDR. In de beide Duitslanden wordt het steeds moeilijker, het leger op volle sterkte te houden door het kleiner worden van de dienstplichtige jaargangen jon gemannen. De synode van Sak sen ziet daarin een mooie aanlei ding om alvast te beginnen met troepenvermindering aan beide kanten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15