Volleybalsters van LUSV geven visitekaartje af Rentree Hagens in Oranjeteam Lugdunum komt er niet aan te pas in zaalvoetbalduel Harde maatregelen in Kaapstad Zet Lendl uit nationaal team' FBK-games terug op internationale kalender Koeperman weer deelnemer aan WK dammen Brinkman: leg zendtijd omroep tien jaar vast Amsterdamse brandweer zet acties verscherpt voort Nieuwe uitgaven DINSDAG 29 OKTOBER 1985 PAGINA 13 LEIDEN - Zwarte Wolf liet gisteren in de inter-regionale zaalvoetbalcompetitie de punten liggen. De Rozet werkte een 2-0 achterstand weg en zegevierde met 3-5. Glasbergen verloor een punt aan De Maas (2-2). Lugdunum kwam er bij Ceverbo niet aan te pas: 4-0 verlies. Voorts boekte Silva Boys een ruime zege bij De Spartaan. In de hoofdklasse was Cleijn Duin geen partij voor Bahlmann: 1-5. Zwarte Wolf-De Rozet 3-5. Ben de Roo zorgde voor de doelwisseling voor de enige treffer. Nadat Hennie Koet de thuisploeg aan een 2-0 voorsprong hielp, leek de strijd ge- PRAAG (AFP) - De Pravda, het Tsjechoslowaakse partijblad, heeft een dringend beroep gedaan op de nationale tennisbond Ivan Lendl te schorsen voor het landenteam. De nummer één van de wereld wordt ervan beschuldigd winstgevende toernooien te preferen boven het belang van de Tsjechoslowakije. Tijdens de halve eindstrijd van het toernooi om de Davis-Cup, die een nederlaag opleverde tegen de Bondsrepubliek Duitsland, wei gerde Lendl in het enkelspel te spelen wegens een blessure. Enke le dagen later zegevierde hij even wel in een demonstratietoernooi in Rutherford na overwinningen te gen John McEnroe en Jimmy Con nors. „Het Tsjechoslowaakse shirt wordt niet alleen uitgereikt vanwe ge de sportieve prestaties van ie mand, maar ook voor diens instel ling en het enthousiasme voor het vaderland. Is dat niet het geval, dan moet die iemand verdwijnen uit het team, al is het de beste spe ler van de wereld", aldus de Prav da. Op de openingsdag van het met een torenhoog prijzengeld van 850.000 dollar gedoteerde tennis toernooi der kampioenen in het sportpaleis van Antwerpen hebben de Spanjaard Sergio Casal, de Amerikaan Tim Wilkison, de Zweed Joakim Nyström en de Pool Fibak zich voor de tweede ronde geplaatst. Casal ontdeed zich van de Westduitser Ricky Os- terthun, Wilkison had geen enkele moeite met de Argentijn Horacio de la Pena. Nyström versloeg de Belg Boileau, Fibak klopte de Westduitser Maurer. streden. Binnen vijf minuten wa ren de rollen evenwel omgedraaid. Van Es (2), Van Bielzen en Klomp bezorgden Rozet onverwacht een voorsprong. Via een benutte penal ty zorgde Hennie Koet nog voor hoop, maar Van Bielzen vergrootte de marge weer. Toen legde ZW het hoofd moedeloos in de schoot. Glasbergen-De Maas 2-2. De be zoekers kwamen voor een punt naar Katwijk. Lange tijd zag het er naar uit dat De Maas met lege han den de terugreis zou moeten aan vaarden. Echter, door eep misver stand tussen doelman Gijs Guyt en Mart van der Plas werd de tegen stander in de gelegenheid gesteld de gelijkmaker aan te tekenen. Daarmee kreeg Glasbergen te wei nig. Mart van der Plas en Jan Ho- gewoning tekenden voor de Rijns- burgse treffers. Ceverbo-Lugdunum 4-0. Tot tien minuten in de tweede helft koes terde Lugdunum nog hoop op een gunstig resultaat. Nadat Dick Vleg- geert Ceverbo evenwel aan een 2-0 voorsprong had geholpen (Johan van der Hoek had de score in de eerste minuut geopend), was Lug dunum een geslagen ploeg. Uit een ruim aanbod van mogelijkheden bepaalden Gradus Roeland en Kees de Vries hun keus. Cleijn Duin-Bahlmann 1-5. Ton van der Laan was de grote man bij de Alphense ploeg. Hij schoot liefst viermaal raak. Nic Verwoerd tekende voor het vijfde doelpunt. Bahlmann dicteerde het duel van meet af aan. In de tweede helft deed de Katwijkse ploeg via Anne Ouwersloot iets terug. LEIDEN - Bij de volleybalsters lijkt het team van LUSV in de eerste klasse van het rayon Lei den over goede papieren te be schikken. De ploeg, die vorig sei zoen nog in de promotieklasse uitkwam, bracht ook de tweede competitiewedstrijd (tegen Ley- thon 4) tot een goed einde. Leython 4 had weinig in te brengen bij LUSV, dat in de eer ste set zelfs een score van 2-15 bewerkstelligde. In de twee vol gende speldelen deed LUSV het wat rustiger aan: 12-15 en 10-15. Het derde team van Leython ver loor de uitwedstrijd tegen Lisu- na met 3-1. Het grote verschil tussen de twee équipes was dat de leden van de Lisser ploeg goed op elkaar waren ingespeeld en die van Leython (door de nieuwe samenstelling) niet. Al leen de eerste set leverde Ley thon winst op (13-15). In de overi ge spelperioden trok Lisuna aan het langste eind: 15-8, 15-5 en 15- 13. Orion, de nummer twee van het vorig seizoen, is vast van plan weer hoge ogen te gooien. De for matie uit Hazerswoude gaf het jeugdige tweede team van DAC weinig kans. De eerste en tweede set werden door Orion met ge mak gewonnen. In het laatste be drijf gaf DAC wat beter partij, al kon verlies (13-15) niet voorko men worden. Novo 2 speelde met 2-2 gelijk tegen Gemini/Kange- roes 3. Nadat het team uit Noord- wijk zich in eerste instantie ster ker had getoond (15-9), kwam Gemini in de tweede set goed te rug via een messcherpe serve. Met spelverdeelster Sandra Schaap als uitblinkster greep Novo de derde set (15-2), om de vierde na een 10-5 voorsprong met 10-15 weer af te staan aan de tegenstander uit Voorschoten. Blok "77 dankte de 0-3 over winning op Novo 3 voornamelijk aan het feit dat het in verdedi gend opzicht sterker was dan de Noordwijkse ploeg. De setstan den in dit treffen waren 7-15, 14- 16 en 13-15. RVV-S'70 eindigde in 2-2. In Rijnsburg gaven de ploegen elkaar aanvankelijk niets toe: 14-16 en 16-14. Mede door een goede serve van Mar- gret Meijer maakte RVV in het tweede bedrijf een 6-13 achter stand ongedaan. Het verdedi gend goede team uit Woubrugge pakte vervolgens de derde set met 5-15, waarna RVV het vierde speldeel voor zich opeiste met 15-8. Vooral aanvalster Annelies van Delft deed in de laatste set via een aantal knappe acties van zich spreken. Bij de mannen herstelde Ley thon 3 zich van de nederlaag te gen WVC. De jeugdige ploeg kreeg er in de personen van Gep Rietkerk en Paul-Jacques Ver hoeven twee routiniers bij en dat was juist wat het team nodig had. Het gevolg was dat tegenstander SKC een 3-0 nederlaag (15-12, 15- 10 en 15-12) kreeg te slikken. SKC stelt tot dusver overigens danig teleur. De eerste wedstrijd verspeelde het al een punt aan debutant Aarlanderveen. Aarlan- derveen verloor de tweede com petitiewedstrijd met 1-3 van RVV, dat zeker tot de kansheb bers gerekend moet worden. In een zwakke wedstrijd wer den scores van 12-15, 15-13, 2-15 en 12-15 genoteerd. Orion 2 moest de punten laten aan Gemi- ni/Kangeroes 3. De laatste ploeg zegevierde met 0-3. Het was toch een slechte week voor Orion, want ook het eerste mannen- team, vorig seizoen nog actief in de promotieklasse, kon uit bij DAC 2 niet imponeren. DAC, met Hans Schimmel en Cor de Koning in de gelederen (beiden stonden vorig seizoen nog in het eerste), pakte de eerste set na een 4-10 achterstand met 15-13. Ook de tweede werd met nipt verschil door de Alphenaren gewonnen: 16-14. Hierna legde Orion het hoofd in de schoot (15-7). VCS profiteerde in Sassen- heim van het feit dat de stop bij tegenstander Ridderveld slecht verzorgd was. Bovendien had het blok van VCS er goed het oog in bij de Alphense aanvallen, wat resulteerde in een 3-1 overwin ning (15-6, 15-13, 11-15 en 15-9). LUSV ten slotte klopte WVC met 3-0. De Leidenaren, die het zon der de vertrokken John Groen moeten stellen, blonken uit in de middenaanval. WVC stak zeker niet in z'n beste vorm en ver speelde in de derde set een 13-14 voorsprong (17-15). De overige sets won LUSV met 15-9 en 15- 11. Ook Kragtwijk terug in basketbalploeg DEN HAAG (ANP) - De terugkeer van Emiel Hagens in Oranje is een feit. De ervaren spelverdeler van Leiden is opgenomen in de nationale basket balselectie van veertien man, die in november kwalifatiewedstrijden speelt voor de wereldtitelstrijd. Tegenstanders zijn Hongarije en Joego slavië. Hagens is anderhalfjaar uit de roulatie geweest. Hij droeg het oranje shirt voor het laatst in april 1984. Dat was tijdens een oefenwedstrijd tegen Hofstra University. Hagens raakte daarin geblesseerd. Toen de kwetsuur was genezen noopte tijdgebrek hem te bedanken. Omdat Vladmir Hee- ger, de bondscoach, ditmaal heeft gekozen voor één voorbereidingsweek- einde op Papendal is hij opnieuw beschikbaar. Hetzelfde geldt voor Bert Kragtwijk. zijn ploeggenoot, die eveneens lange tijd afwezig was. De selectie ziet er als volgt uit: Bottse, Esveldt, Pieterse (allen Den Bosch), De Waard, Schilp en Van Noord (allen Den Helder), Te Velde (Amsterdam), De Vries (Haaksbergen), Heydeman, Kragtwijk, Hagens (allen Leiden), Van Essen (Weert), Ebeltjes (Enschede), Van de Lagemaat (Werkendam). DEN HAAG (ANP) - Iser Koeper man, de 63-jarige oud-wereldkam pioen, heeft voor de tweede keer in successie het Amerikaanse zone- toernooi gewonnen, werd gehou den. De voor de Verenigde Staten uitkomende ingenieur behaalde in de Braziliaanse stad Ituiutaba 21 punten uit dertien partijen. De voormalige Sowjet verzekerde zich voor de zevende keer in zijn damloopbaan van deelneming aan het toernooi om het wereldkam pioenschap, dat volgend najaar in Nederland zal worden gehouden. uit Suriname afkomstige Eduard Autar. In de slotfase van dit zone- toernooi, waaraan werd deelgeno men door veertien spelers uit vijf landen, viel Franklin Waldring, eveneens uit Suriname, juist bui ten de prijzen. De eindstand luidt: 1. Koeper man (VSt) 21 punten, 2. Leandro (Bra) 19, 3. Autar (Sur) 19, 4. José Maria da Silva (Bra) 17, 5. Waldring (Sur) 16, 6. Lourival (Bra) 15, 7. Eustaquio (Bra) 14, 8. Wallen (Cos) 12, 9. Cinezio (Bra) 12, 10. Volei (Can) 11, 11. Chitani (Sur) 10, 12. Overman (Sur) 9, 13. Lewgoy (Bra) 8, 14. Van Halteren (Can) 0. DEN HAAG (ANP) - De FBK-ga- mes in Hengelo, de enige interna tionale invitatie atletiekwedstrijd op de baan in Nederland, is weer terug op de Europese kalender. In 1985 gingen de FBK-games niet door. Organisator Rob Kerkhoven had gehoopt, dat zijn wedstrijd een plaats zou krijgen in het Grand Prix circuit van de IAAF, dat dit jaar zijn première beleefde. Tijdens het kalender congres van de Euro pese Atletiek Associatie (EAA) heeft Hengelo echter weer een plaats op de internationale kalen der gekregen. Niet als Grand Prix wedstrijd maar als een van de zoge naamde Europese Permit Mee tings, met een zekere bescherming krijgen. De wedstrijd zal op 27 juni worden gehouden. De Nederlandse atletiekkam- pioenschappen zullen volgend jaar op 12 en 13 juli in Amsterdam wor den gehouden. Dit evenement valt vroeg in verband met de Europese titelstrijd, die van 26 tot en met 31 augustus in Stuttgart plaats vindt. Ter voorbereiding op de EK staat voor de dames en heren slechts één interlandwedstrijd op het pro gramma. De Nederlandse heren hebben op 16 augustus in Neder land een wedstrijd tegen Schot land en Noord-Ierland. Op dezelf de datum komt de Nederlandse da- mesploeg in Londen uit tegen En geland, Polen en Schotland. De ze- ven- en tienkampploeg van Neder- Olympisch Comité in 1987 zal rond de eer ste juli van dat jaar een internationale in vitatie-atletiekwedstrijd ter nagedachte nis van de in mei op 82-jarige leeftijd overleden Ir. Ad Paulen worden gehou- land komt op 14 en 15 juni in Ne derland uit tegen België, Denemar ken en Italië. Als kwalificatiemogelijkheid voor de Europese titelstrijd kun nen ook de vier wedstrijden van de Nederlandse Grand Prix worden aangemerkt. De wedstrijden wor den gehouden op: 8 juni, 19 juni, 6 juli en 3 augustus (finale). De lange-afstandlopers hebben op 2 augustus het jaarlijkse duel J met de Bondsrepubliek Duitsland. Zwitserland, Frankrijk en Italië. De heren lopen in dat duel 25, de dames 15 kilometer. De NK vindt op 20 juli in Goes plaats. Een week voordat op 8 en 9 fe bruari in Zuidlaren de nationale in- j doorkampioenschappen worden gehouden, staat op 1 februari in Lievin (Frankrijk) een indoorwed- strijd tussen de dames- en heren- ploegen van Frankrijk, de DDR en de Benelux op het programma. HILVERSUM (GPD) - Minister Niet alle omroepen waren van- Brinkman van WVC wil de huidige ochtend in staat een commentaar omroepen een vaste zendvergun- te leveren op de uitspraken van ning geven voor een periode van Brinkman. Volgens een woord tien jaar. Dit heeft hij gisteren ge- voerder van de KRO hebben KRO, zegd voor de NCRV-microfoon. NCRV en VARA een aantal jaren "Laten we nou eens afstappen van geleden al aangedrongen op een het eindeloze geruzie over A-, B-, dergelijk systeem. "Het is niet en C-omroepen". goed te begrijpen dat de minister "Er is in Nederland een aantal dit nu te berde brengt. Iets derge- stromingen, ik noem bijvoorbeeld lijks staat helemaal niet in de ont- de NCRV, de KRO, de AVRO en de werp-Mediawet. Bovendien voor- EO en laten we er voortaan dan ziet de huidige wet niet in zo'n sys- niet iedere keër over discussiëren teem. Het is echter niet zo dat we hoeveel leden ze hebben. Wanneer tegen deze ideeën van Brinkman je het zo doet ben je er zeker van zijn". dat dat geluid blijvend in de ether. A via de kabel en via de satelliet ge- Een woordvoerder van de AVRO hoord wordt", aldus de minister. houdt de uitspraak van de minister Hij voegde hieraan wel toe dat de °P een proefballon'. We zijn zeer Kamer tot nog toe geen voorstan- benieuwd naar de uitwerking hier- der is van een dergelijk systeem, van. Het zou namelijk betekenen Volgens de minister is het niet uit dat de omroepen gedurende tien te sluiten dat de hele discussie op- Jaar niefs hoeven te doen aan hun nieuw gevoerd gaat worden bij de ledenbestand. Het betekent boven behandeling van de nieuwe Media- dien beperking van de zendmach- wet. tiging". AMSTERDAM (ANP) - De giste ders meer leeggepompt worden en ren begonnen acties van de Am dat er geen bomen meer worden sterdamse brandweer zijn vandaag omgehakt, zo maakte een woord- verscherpt. Vanmorgen werden al- voerder van het actiecomité gister- Ie kazernes bezet en is de dienst- avond bekend. De hulpverlening, verlening stopgezet. Dit betekent 'bet blussen van branden, gaat wel bij voorbeeld dat er geen auto's door. meer versleept worden voor de po- Volgens woordvoerder Ronner litie, dat er geen bewaking meer is waren de toezeggingen van wet- in schouwburgen, dat er geen kei- houder Van den Klinkenberg vol- strekt onvoldoende en vormde dit "l 7T>r> A 1 M1 de aanleiding voor de verscherping VrnU-Kiikers van de acties. De actie is inmiddels overgenomen door de ambtenaren-, •71111 CAlAAtlAT bond AbvaKabo, zo zei Ronner die ^IJII OCIC^IICI er aan toevoegde dat de brand- HILVERSUM (GPD) - Nu de weerlieden een langdurige actie VPRO zijn tweede seizoen is inge- verwachten. De actievoerders vin gaan met meer zendtijd ten gevol- den dat ze veel te weinig betaald ge van de B-status, is gebleken dat krijgen, zeker gezien de grote li- kijkers een lange, aaneengesloten chamelyke en geestelijke belas zendtijd als te inspannend en ver- Jing. Ze hebben daarover al een moeiend ervaren. Er wordt dan *eer ee" brief geschreven aan het ook niet langer naar het hele Amsterdamse gemeentebestuur. VPRO-aanbod gekeken, maar naar maar daarop is onvoldoende gerea- beperkte onderdelen. Een derge- geerd, vinden de stakers, lijk effect heeft niemand voorzien De wethouder belooft het ene toen de actie voor de B-status ge- onderzoek na het andere maar con- start werd. creet gebeurt er niets, volgens Dit staat in de toelichting op de Ronner. "Zij is totaal niet ingegaan programmavoornemens van de op onze ernstigste grief: 40 uur be- VPRO-tv, die aan de orde zal ko- taald worden voor 60 uur werken", men tijdens de ledenraad eind vol- aldus Ronner. Hij gelooft niet dat gende maand. Om het hoofd te bie- er werkelijk meer mensen bij de den aan deze, kennelijk onvoorzie- brandweer komen werken in 1986. ne, verschuiving van het kijkge- Ook met de toezegging dat aan drag zal de vindbaarheid van de burgemeester en wethouders zal programma's worden vergroot. De worden voorgesteld de atv-dagen omroep denkt hierbij aan koppe- die niet zijn opgenomen in 1985 uit ling aan zoveel mogelijk vaste uit- te betalen, neemt Ronner geen ge- zendtijdstippen. noegen. De demonstranten voor de Franse ambassade in Den Haag. DEN HAAG (ANP) - Vertegen- woordigers van kerkelijke organi saties, vredesbeweging, Greenpea ce en instanties voor ontwikke lingshulp hebben gisteren bij de Franse ambassade in Den Haag ge demonstreerd tegen de Franse kernproeven die vorige week zijn gehouden bij het atol Mururoa in Frans-Polynesië. Alleen Pax Chris- ti-vertegenwoordiger Jan ter Laak werd binnengelaten om een brief voor ambassadeur De La Ferriere te overhandigen. In Nijmegen was ook een de monstratie, waar de Franse consu laire vertegenwoordiger De Bruijn' Demonstraties tegen Franse kernproeven bij Mururoa In Den haag verklaarde Jan ter Laak na afloop dat er onmiddellijk na welke kernproef dan ook, door actievoerders geprotesteerd zal worden. "Of het nu Russen zijn, Amerikanen, of zoals nu Fransen". Toen Ter Laak op de Franse am bassade informeerde naar de vier door de Fransen gevangen geno men bemanningsleden van het Greenpeace-actieschip Vega, kreeg hij te horen dat de vier 'spoe dig' zullen worden vrijgelaten, waarna ze het land worden uitge zet. De Vega was met vier Nieuw- Zeeland^e schepen vlak voor de kernproef de Franse territoriale wateren binnengevaren, en werd door Franse commando's geën terd. De andere schepen wisten te ontsnappen. KAAPSTAD (DPA/Rtr) - In Kaap stad zijn gisteren harde maatrege len genomen op grond van de noodtoestand die vrijdag werd af gekondigd. Alle bijeenkomsten van 102 oppositiegroepen, meest van zwarten en kleurlingen, zijn verboden. De politie kwam in actie om de schoolboycot te breken. Jongeren mogen zich op schoolda gen niet meer zonder toezicht van leraren buiten de woningen en klaslokalen bevinden. Er vielen opnieuw doden door rassengeweld, niet alleen in Kaap stad, maar ook in Port Elizabeth. Bij Kaapstad kwam een 17-jarige kleurling om, doordat een blanke het vuur opende op een groep die zijn vrachtwagen met stenen beko gelde. In Port Elizabeth werd het verkoolde lijk van een zwarte ge vonden, wiens handen op zijn rug waren vastgebonden. Tijdens de eerste honderd dagen dat in Zuid-Afrika de noodtoe stand van kracht was, is het doden cijfer twee keer zo hoog geweest dan in de maanden ervoor. Giste ren waren er weer rellen in dertien zwarte en kleurlingenwijken, aldus de politie. Tachtig mensen werden gearresteerd wegens openbare ge weldpleging. In het centrum van Johannesburg werden winkelrui ten ingegooid door een groepje van 15 zwarten, van wie er zeven wer den opgepakt. In Johannesburg werd een jonge zwarte, Dime Kekane (27), tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens hoogverraad. Hij bekende een militaire opleiding te hebben gevolgd voor de verboden zwarte guerrilla-organisatie Afrikaans Na tionaal Congres ANC. Twee blanke Zuidafrikaanse dienstplichtigen van 18 en 19 jaar kregen gisteren in het door Zuid- Afrika bestuurde Namibië gevan genisstraffen van 18 en 22 jaar we gens moord op een zwarte burger, Sebastiaan Lukas, 40, op 9 februari in een plaats bij de grens met An gola. ANC-leider Oliver Tambo onthul de in Londen een bronzen beeld van Nelson Mandela, de ANC-lei- der die al jaren gevangen zit. Voor tuinhobbyisten is een handige tuinagenda verschenen: een dagboek voor de moes- en siertuin. Met informa tie over planten en gewassen, tips voor planten, zaaien, telen en snoeien, alles rijkelijk van illustraties voorzien. Uitge ver is Lochem Druk bv, prijs f 16,90. 'Niet zo, maar zo' is een striprubriek van Joost Swarte die al jaren in De Blauw Geruite Kiel in Vrij Nederland ver schijnt. De Harmonie bundelde een aan tal strips op fraaie wijze: mooi papier en twee kleurendruk. Ook bij De Harmonie verschenen: kleu terboekjes van de bekende en onver moeibare tekenaar Dick Bruna. Titels: 'Wie zijn hoed is dat?', 'Sportboek', 'Wie zijn rug is dat?' (prijs f 6,- per titel). En voor de allerkleinsten: 'Mijn dieren'. 'Mijn straat', 'Mijn tuin' en 'Mijn speel goed' (prijs f 5,25). Jeffrey Archer schreef een nieuwe poli tieke thriller, dit keer over de strijd om het premierschap van Engeland. Uitge ver is Bruna, prijs f 29,90. Bij Querido is een aantal nieuwe en ou de jeugdboeken verschenen. Allereerst de Kinderboekenkalender met informa tie over schrijvers, puzzels, teksten en een prijsvraag. Prijs van de kalender: f 12,50. Oude bekenden die nu in goedkope pocketvorm zijn uitgebracht: 'Klein Bontje' van Irina Korschunow, 'Drie verschrikkelijke dagen' en 'Op je kop in de prullenbak' van Guus Kuijer. Prijs van deze pockets: f 9,90. Nieuw zijn: 'Deesje' van Joke van Leeuwen f 28,50), 'Jan met de muts en de reus Wir war' van Janosch (f 17,50), 'Leunen te gen de wind', de derde gedichtenbundel van Theo Olthuis (f 17,50), 'Het land van de neushoornvogel' van Guus Kuijer (f 24,50), 'Samen onder dak' (prijs f 22,50, vervolg op 'Onder de blote hemel') van Cynthia Voigt en 'Tirannen' van Aidan Chambers (f 19,50). Ook auteurs voor volwassenen wagen zich aan het schrij ven voor kinderen. Mensje van Keulen bijvoorbeeld met 'Tommie Station', prijs f 24,50, en Nicolaas Matsier met 'A is een aardappel', prijs f 16,50. Van horrorschrijver Stephen King ver scheen een verhalenbundel onder de ti tel 'Ik weet wat je wilt', samengesteld uit de bundels Different Seasons en Nightshift. Prijs van dit griezelgenot: f 26,90. Uitgever Luitingh. 'Een spion in het huis van de liefde' is het vierde deel in een uit vijf delen be staande roman van Anaïs Nin. Verbin dend element tussen de verschillende delen zijn de terugkerende personen. Prijs f 22,90, uitgever Bert Bakker. Ook bij Bert Bakker verschenen de tweede roman van Dick Schouten: 'Muzelman nen'. Prijs f 19,90. Voorts 'De terugkeer van de Spaanse kat' van Hans Dorres- tijn (f 19,90), 'De generaal en ik' van Gra ham Greene (f24,90), 'Al die dingen ge beuren en zijn netjes geordend' .een de buut van Else Flim (f 24,90). De Franse historicus Frans Duby ver diepte zich in de betekenis van het hu welijk in de middeleeuwen. Centraal in het boek staat de seksualiteit, met name de 'onbedwingbare lusten' van de vrouw. Titel: 'Ridder, vrouwen priester, f 39,50, uitgever Becht. William Goldman, de auteur van de Ma rathon Man, komt met een nieuwe ro man, 'Hitte'. Het verhaal van een Viet- namveteraan die voor hij de gokstad Las Vegas verlaat nog een keer een gro te slag wil slaan. Uitgever Luitingh, prijs f 24,50. De serie Zoeklicht van uitgeverij Zwij- sen, bestemd voor moeilijk lezende kin deren vanaf 10 jaar, is uitgebreid met 6 science fiction-boekjes. Drie op leesni veau eerste klas, drie op niveau tweede klas. Titels: 'De spiegel blijft leeg'/ 'Een boodschap uit de toekomst'/ 'Nooit meer naar huis' (alle eerste klasniveau), 'De heerser van Mordan'/ 'Een robot doet alles'/ 'De zilveren klem' (alle twee de klasniveau). Prijs per boek: 15,65. - 'De regels van de smaak', aspecten van literatuurkritiek zoals zij naar boven kwamen tijdens een symposium dat be gin van dit jaar werd gehouden aan de Katholieke Hogeschool Tilburg. Deel nemers waren Kees Fens, Robert An ker, Tom van Deel, Jaap Goedegebuure, Kees van Rees, Rob Schouten en Hugo Verdaasdonk. Nijsen, prijs 22,50. - 'Platoon', het derde van de in totaal zes verschijnende delen, waarin het vol ledige werk van Plato is verzameld. Dit maal: Charmides, Lysis. Laches, Me- noon en Hippias. De Driehoek, prijs 32,50. - 'De laatste verhalen' bevatten zeven verhalen (waarvan één onvoltooid) van Menachem S.Arnoni, die bestemd wa ren voor een bundel van vijftien, die de auteur bezig was uit te werken toen de dood hem trof. Meulenhoff, prijs 22,50. - 'Handboek van natuurgebieden en wandelterreinen in Nederland'. Samen gesteld door de vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland. Gratis voor de leden, in de boekhandel 20,-. - 'Onderweg' door Theo Bakker en Piet Veel. Twee jonge Nederlanders trokken door Zuid-Amerika, India en Nepal en ten slotte door het Waddenge bied. In woord en beeld doen zij verslag van hun trektochten. Pirola, prijs 24.50. - 'Hoor je wat ik doe?', luister-, kijk en speelboek. Ideeën en samenstelling Marcella Hart en Marianne Bijl. Verha len en versjes van Joke van Leeuwen en tekeningen van The Tjong Khing. Om- nibnoek, prijs 19,90. - 'Watersportagenda 1986', praktische agenda voor iedere watersportliefheb ber. Met vele aansprekende foto's. Kan zowel thuis als aan boord worden ge bruikt. Hollandia, prijs 19,90. - 'De grootmeester', thriller vol mys tiek en mysterie. Van het succesvolle schrijversechtpaar Warren Murphy - Molly Cochran. Een Rus en een Ameri kaan zijn tegenspelers in het nimmer eindigende schaakspel der spionage. Bruna, prijs 29,90. - 'Geheim dagboek 1954-1955' is het vijfde deel van het dagboek van de dich ter Hans Warren. Het bevat meer dan al leen notities over Warrens leven, het is een blik op het literaire leven van die jaren. Bert Bakker, prijs 29,90. - 'De Nehru's en de Gandhi's' door Ta- riq Ali, die op boeiende wijze een beeld schetst van India 'in de greep van een dynastie'. Voor een beter begrip van een onmetelijk land. Veen, prijs 34,90. - 'Het moet, het kan! Op voor het plan!' door John Jansen van Galen, Jan Nekkers, Dick Pels en J.P.Pronk. Vijf tig jaar plan van de arbeid. Bert Bakker Tijdsdocumenten, prijs 24,90. - 'Vogeltochten in de lage landen', saemngesteld door Pieter-Paul van Laake en Guido Burggrave. Meer dan 150 tochten naar 250 soorten vogels in Nederland en Vlaanderen. Dwarsstap, prijs 28,50. - 'Het parfum' door Patrick Süskind. Het is het bizarre, monsterlijke en te vens sprookjesachtige levensverhaal van Jean-Baptiste Grenouille, een man zonder geur, die echter alles kan ruiken. Het verhaal van een moordenaar. Bert Bakker, priis 27,90.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13