Zuid-Afrika versterkt politiekorps Alfonsin botst met rechters Aanval Koerden op Turkse grenswacht Groenen steunen deelname aan SPD-regering Hessen Gandhi roemt wapen- voorstel Gorbatsjov MAANDAG 28 OKTOBER 1985 JOHANNESBURG (GPD/AP) - Bij ongeregeldheden in de omgeving van Kaapstad en Port Elizabeth zijn gisteren opnieuw drie zwarten om het leven gekomen door politie kogels. Twee agenten liepen verwondingen op toen zü werden beschoten door iemand in een menigte die stenen en brandbommen wierp. De politie maakte gisteren bekend dat na veertien maan den van onophoudelijke rellen het politiekorps, dat thans ongeveer 45.000 manschappen telt, wordt versterkt met 11.000 geüniformeerde agenten. De Zuidafrikaanse regering over weegt strenge maatregelen tegen buitenlandse journalisten en tele visieploegen. Dat meldde het Afri- kaanstalige zondagsblad Rapport. Het blad baseert zijn informatie op bronnen binnen de politie. Rapport zou uit politiekringen hebben opgetekend, dat deze zich machteloos voelt „tegen ANC-inti- midatie en ANC-activiteiten, voor al in de zwarte woonwijken". En dat zou komen doordat deze verbo den bevrijdingsorganisatie over een „bijna volmaakte propaganda- structuur beschikt om onrust en geweld aan te wakkeren". De krant schreef tevens dat het grootste struikelblok voor de poli tie in haar stryd tegen het ANC de vijandige gezindheid van de me diamensen is, vooral buitenlandse journalisten en televisie-ploegen. Deze zouden een vals beeld schep pen van de situatie in Zuid-Afrika en sensatieverhalen de wereld in sturen. Het is niet de eerste keer de afgelopen maand, dat er geageerd wordt in Zuid-Afrika tegen met na me de buitenlandse pers. Een maand geleden beschuldig de de minister van openbare orde, Louis le Grange, de buitenlandse Ondervoeding JOHANNESBURG (AFP) - Drie miljoen zwarte Zuidafrikaanse kin deren lijden aan ondervoeding, al is de voedselproduktie in het land 12 procent hoger dan de behoeften per hoofd van de bevolking. Dit staat in het jaarrapport van het Zuidafrikaanse instituut voor be trekkingen tussen de rassen, dat zaterdag gepubliceerd is. Volgens het rapport voert Zuid- Afrika basisprodukten als mais uit terwijl de zwarte meerderheid last heeft van ondervoeding en de hier mee samenhangende ziekten. media ervan in een aantal gevallen onlusten veroorzaakt te hebben. Dit zou zijn gebeurd doordat met name televisie-teams en fotografen geld gaven aan jonge zwarte rellen- schoppers, zodat er sensationele berichten de wereld in konden worden gestuurd. Ondanks aan dringen van de buitenlandse pers vereniging, de FCA, heeft Le Gran ge evenwel nooit de bewijzen van deze gevallen kunnen overleggen. Vorige maand is er een nieuw ministerie van voorlichting opge richt onder leiding van de voorma lige staatssecretaris van buiten landse zaken, Louis Nel. Ook deze heeft herhaaldelijk gedreigd met maatregelen tegen journalisten die onwaarheden of verdraaiingen pu bliceren. Een van de belangrijkste be schuldigingen tegen de buiten landse pers die de laatste tijd wordt gehoord, is dat televisie teams steeds toevallig op plaatsen aanwezig zijn, nog voordat het tot onlusten is gekomen. Daarmee wordt gesuggereerd, dat de televi sie-teams en fotografen van tevo ren zijn getipt. Deze beschuldiging werd twee weken geleden geuit toen twee ploegen van de Amerikaanse maat schappij CBS getuigen waren van een schietpartij in Kaapstad, waar bij drie kinderen door de politie werden doodgeschoten. De beel den van deze schietpartij, waarbij de politie, verscholen in kratten op een vrachtwagen, op stenengooi ende jongeren schoten, veroor zaakten grote verontwaardiging overal in de wereld. In kringen van de buitenlandse journalisten wordt nu met enige spanning afgewacht, wat de vol gende stap van de Zuidafrikaanse regering zal zijn. Een aantal tijdelij ke werkvergunningen zijn niet ver lengd, terwijl een Amerikaanse verslaggever van Newsweek en een Franse fotograaf zonder offi ciële accreditatie het land zijn uit gezet. Negen doden en t wee gewonden ISTANBOEL - Negen Turkse gen darmes zijn zaterdagmorgen ge dood en twee gewond bij een over val van Koerdische militanten op het grensstation Cukurca in de zuidoostelijke provincie Hakkari. De daders wisten, volgens Turkse meldingen, over de Iraakse grens te ontkomen. Nog niet eerder was een zo groot aantal "sehids" (mar telaren) gevallen in de strijd tegen de Koerden. Het was in deze zelfde afgelegen provincie, bij het stadje Semdinli, dat veertien maanden geleden met een dergelijke aanval een Koerdi sche opstandige beweging begon die nog steeds voortduurt en nu reeds volgens officiële Turkse be richten 73 Turkse militairen, inclu sief gendarmes, het leven heeft ge kost. Soms, bij overvallen zoals de ze, doordat ze in de val lopen in het hun volledig onbekende bergter- rein. Aan Koerdische zijde zouden meer dan honderd slachtoffers zijn gevallen en ruim tweehonderd ge vangenen zijn gemaakt. werd opgericht door Abdullah Opalan. Vóór de Turkse staats greep van 1980 werden ze Apo's ge noemd (Apo is het Koerdische ver kleinwoord voor Abdullah) en ze maakten voornamelijk slachtoffers onder leden van de Koerdische burgerbevolking, die ze van ver raad en collaboratie beschuldigen. Ze waren dan ook verre van popu lair. Vele Apo's zijn intussen veroor deeld of staan nog terecht in mas saprocessen. Leider Opalan ont snapte echter en resideert in Da mascus, van waaruit hij de nieuwe operaties leidt. Deze richten zich nu meer tegen Turkse militaire doelen en andere symbolen van de Turkse "onderdrukking". De Turkse gendarme in Zuidoost-Tur- kije is sinds de staatsgreep zó hard opgetreden tegen alle vormen van Koerdische uitingen, inclusief taal en muziek, dat de militante organi satie nu, volgens sommige waarne mers op wat meer begrip en sym pathie kan bogen. De drie leden van de Groenen die een plaats krijgen in de regering van de Westduitse deelstaat Hessen. Joschka Fischer (links) wordt minister, Marita Haibach en Karl Kerschgens worden staatssecretaris. (foto dpa> BONN - Het congres van de Groe nen in de Westduitse deelstaat Hessen heeft gisteravond het groe ne licht gegeven voor een coalitie met de sociaal-democratische SPD van minister-president Holger Bör- ner. Joschka Fischer, voorheen bondsdaglid voor de Groenen en voormalig aanvoerder van de door Hans Hoogendijk Frankfurtse buitenparlementaire oppositie, wordt minister voor mi lieuzaken. Hij krijgt een partijge noot als staatssecretaris. Daarnaast wordt de groene Marita Heibach staatssecretaris voor vrouwenza ken. De beslissing om met de SPD te gaan regeren kwam toch nog vrij onverwacht. Aan de vooravond van de emotionele basisvergade ring van ongeveer 1000 Groenen in het Hessische Neu Isenburg had het hoofdbestuur van de partij in Bonn nog duidelijk stelling geno men tegen het regeerakkoord in Hessen. Pas tegen de avond kwa men de Groenen toe aan de discus sie over een eventuele regerings deelname in Hessen. De uiteindelijke instemming be tekent een historische beslissing in het nog zo prille bestaan van de Groenen. Wat enige jaren geleden niemand binnen de partij nog voor mogelijk had gehouden, wordt nu werkelijkheid: een groene minister en twee staatssecretarissen. Maar voor het zover was kwam het tot een felle confrontatie tussen de zogenaamde 'spontis', die stel den dat de resultaten van de ge sprekken met de SPD onvoldoen de waren en dat moest worden ge streefd naar nieuwe deelstaatver kiezingen, en de 'realos' die vinden dat de Groenen nu mee moeten doen om politiek te kunnen overle ven. Zij wonnen, en daarmee stond de meerderheid van de Groenen in Hessen lijnrecht tegenover het hoofdbestuur. Voor deze historische beslissing van de Groenen was bijna de hele dag, vaak zeer emotioneel, over an dere zaken gedebatteerd. Vooral de dood in september van de Frankfurtse demonstrant Günther Sare speelde een belangrijke rol. De Groenen waren het er over eens dat er een speciale het parlement van de deelstaat de ze zaak opnieuw moet onderzoe ken. Het ging er bikkelhard aan toe. Woordvoerder van de tegenstan ders, Johan Kunhert: „Het is onbe staanbaar dat wij in een coalitie een politiestaat helpen meebestu ren, waarvan wij allemaal het slachtoffer kunnen worden". Maar even hard pleitte de vroegere stu dentenleider Daniel Cohn Bendit vóór een coalitie: „Ik ben voor de coalitie en voor de strijd met de SPD, een radicale en harde strijd. Dat moeten wij aandurven". Uiteindelijk hebben de realisten binnen de Groenen gewonnen, maar of ze er veel mee zullen op schieten is nog maar zeer de vraag. CDU en industrie kijken zeer arg wanend toe. Dat bleek afgelopen vrijdag ook in een debat in de Bondsdag rond de dreiging van een aantal industriëlen om de in vesteringen in Hessen te staken. Vooral de opmerking van andere door de CDU geregeerde deelsta ten dat bedrijven die uit Hessen weg willen bij hen van harte wel kom zijn, zette kwaad bloed bij Groenen en SPD. door Frans van Hasselt De Turkse minister van binnen landse zaken Akbulut wordt niet moe te verklaren dat het hier gaat om benden, die over de ruige, moeilijk te controleren grenzen ko men en zich daarover vervolgens weer terugtrekken. Irak, bezig met zijn eigen oorlog tegen Iran, kan hen niet bedwingen, maar ook van uit het ander grensland Syrië wordt de strijd aangewakkerd. In de stad Urfa kondigde de minister gisteren een grootscheepse cam pagne voor de grensbeveiliging aan. Het is echter niet aan de aan dacht van het Turkse publiek ont gaan dat sommige incidenten zich veel meer landinwaarts hebben voltrokken. Spectaculair waren de afgelopen zomer ook de activitei ten van Koerdische militanten op de berg Ararat, ver naar het noor den. Hier verhinderden zü de voortgang van de jaarlykse Ameri kaanse zoekexpedeties naar de res ten van de Ark van Noach, die zich daar zouden bevinden. Dezelfde minister liet zich trou wens nog niet zolang geleden ont vallen dat het hier gaat om een "guerrillaoorlog", iets waarvoor hij vervolgens door een Turkse krant op de vingers werd getikt: deze ter minologie suggereert immers dat er sympathie is van de burgerbe volking en de regering ontkent dit met de grootste stelligheid. De militanten, die sinds vorig jaar in actie zijn, behoren groten deels tot de arbeiderspartü Koer- distan, die zo'n tien jaar geleden Israëlische aanval Palestijnse bases in Bekaa-vallei BEIROET/JERUZALEM (Rtr./ AFP/UPI) - De Israëlische lucht- macht heeft gisteren bombarde menten uitgevoerd op twee Pale stijnse bases in de Bekaa-vallei in oost-Libanon. Volgens het Israëli sche opperbevel worden de bases gebruikt door Ahmed Jibrils Volksfront voor de bevrijding van Palestina. Het Volksfront is pro- Syrisch gezind en keert zich tegen de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie van Jasser Arafat. De bommen troffen acht gebou wen, tanks, pantservoertuigen en een munitie-opslag, aldus een le- gerwoordvoerder in Tel Aviv. Hü zei dat alle Israëlische toestellen veilig op hun bases zijn terugge keerd. Politiewoordvoerders in Beiroet bevestigden de aanval, maar konden nog geen opgave ver strekken van schade of slachtof fers. De vorige Israëlische luchtaan val op Libanon dateert van 26 sep tember, drie dagen na de moord op drie Israëliërs aan boord van een jacht by Larnaca op Cyprus. Vyf dagen na die aanval op bases in Be kaa-vallei viel de Israëlische lucht macht het PLO-hoofdkwartier in Tunesië aan. De luchtaanval van gisteren is de zesde aanval dit jaar op bases van het Volksfront in Li banon. Volgens het christelijke radiosta tion Stem van Libanon zijn vol gens de eerste berichten vier do den en zeven gewonden gevallen by het Israëlische bombardement. Buitenland kort Abbas De Italiaanse justitie heeft een bevel uitgevaardigd voor de arres tatie van PLO-functionaris Mo hammed Abbas in verband met de kaping van de Achille Lauro. Ab bas werd beschuldigd van moord, ontvoering, kaping en bezit en ver voer van wapens en explosieven. Het kantoor van de openbare aan klager in Siracuse was gesloten en er was niemand voor commentaar bereikbaar. Abbas is er door de Verenigde Staten van beschuldigd de scheepskaping op touw te heb ben gezet. Zijn vrijlating leidde in Italië tot een kabinetscrises. Mururoa Frankrijk heeft op het atol Muru roa in de Stille Oceaan een tweede ondergrondse kernproef gehou den. Waarnemend premier Geof frey Palmer van Nicuw-Zeeland zei dat de proef, waarbij een lading tussen 12 en 14 kiloton gebruikt zou zyn, gistermorgen geregi streerd is. Star Wars Premier Thatcher van Groot- Brittannië wil als tegenprestatie voor een Britse deelneming aan het Strategische Defensie Initiatief (Star Wars) van president Reagan, een aandeel in de orders van 1,5 miljard dollar (4,5 miljard gulden). Tot nu toe heeft Washington ge weigerd andere landen een aandeel in het SDI-onderzoek te garande- Arrestatie samenzweerdersongrondwettelijk9 De Indiase premier Gandhi (links) en de Russische partijleider Gor- batsjov spraken elkaar gisteren in het Kremlin. (foto Tass) Solidariteit In Polen is de vroegere vice- voorzitter van de afdeling War schau van Solidariteit, Severyn Ja- worski, gearresteerd wegens 'ver storing van de openbare orde,' zo heeft de zuster van Jaworski zater dag bekendgemaakt. Zij zei dat de 54-jarige Jaworski vrijdag was opgepakt en een hech tenis van drie maanden had opge legd gekregen - de maximum hech tenis die verdachten in Polen zon der vorm van proces kan worden Guatemala Ter gelegenheid van de verkie zingen op 3 november a.s. in Gua temala heeft het Guatemala Komi- tee Nederland de brochure "Een stem voor Guatemala - Het decor en het draaiboek van de verkiezin gen" uitgebracht. Het kost drie gulden en is onder meer te verkrij gen bij de Leidse afdeling (Haag- weg 46, tel. 314549). NEW DELHI (AP/Rtr.) - Premier Gandhi van India is gisteren na een onverwacht bezoek aan Moskou te ruggekeerd in New Delhi. In de In diase hoofdstad noemde hy de jongste Russische ontwapenings voorstellen 'zeer goed en positief en drong er by Washington op aan de voorstellen by de supertop in november serieus in overweging te nemen. Hy steunde het Russische stand punt dat alle aandacht moet uit gaan naar de kwestie van de kern bewapening. 'Wapenbeheersing is het grootste probleem waar de we reld mee te maken heeft. Wij vin den dat wapenbeheersing het voor naamste onderwerp voor de top conferentie moet zijn. Al het ande re leidt de aandacht af,' aldus Gandhi. Hy vertelde dat hij met de Russi sche leider ook had gesproken over het nucleaire programma van Pakistan. Gandhi zei dat president Zia-ul-Haq van Pakistan hem vori ge week in New York had verze kerd dat Pakistan niet over kern wapens beschikt of kernwapens ontwikkelt. 'Ik ben niet geheel en al overtuigd door die verzekering,' zei Gandhi. India, dat zelf in 1974 een kern explosie uitvoerde maar zegt geen atoomwapens te fabriceren, heeft Pakistan er herhaaldelyk van be schuldigd bezig te zijn met de ont wikkeling van een atoombom. Gandhi zei dat president Reagan er by India en Pakistan op had aan gedrongen besprekingen over non- proliferatie te beginnen. De India se premier ontkende berichten als zou hij met Zia zyn overeengeko men technische onderhandelingen te openen. Hy zei dat hy met de Pakistaanse president alleen had gesproken over mogelykheden om de samenwerking en het vertrou wen tussen beide landen te bevor deren. Het was het tweede bezoek van Gandhi dit jaar aan Moskou. Hij was er ook in mei toen Gorbatsjovs voorganger Konstantin Tsjernen- ko werd begraven. Sinds Gandhi byna een jaar geleden zijn ver moorde moeder opvolgde heeft hy haar politiek van hartelijke betrek kingen met de Sowjet-Unie voort gezet. Maar daarnaast streeft hy ook naar verbetering van de be trekkingen met de VS, India's be langrijkste handelspartner. De Sowjet-Unie is zyn belangrijkste w apenleverancier. MEXICO-STAD - Raul Alfonsin, de Argentijnse burgerpresident, ligt overhoop met zijn eigen juridi sche apparaat. De bron van onenig heid is een ultra-rechtse samen zwering tegen de Argentijnse de mocratie. Zes van de twaalf militai ren en burgers die Alfonsin per de creet achter de tralies had willen zetten, zyn inmiddels door een rechter weer in vrijheid gesteld. De affaire begon met de reeks van ultra-rechtse bomaanslagen die vorige maand losbarstte. Ont hullingen in een weekblad leidden tot een huiszoeking in het detecti ve-bureau „Scorpioen", eigendom van een zwager van generaal Guil- lermo Suarez Mason, de enige hoge Argentijnse militair die naar het buitenland is gevlucht om aan een proces te kunnen ontsnappen. Tij dens die huiszoeking werden ly- sten met geheime radiofrequenties en codes gevonden. Behalve de speciale frequenties van het leger en de politie ging het ook om de golflengtes die de escorte van pre sident Alfonsin gebruikt. De geruchten van een door de drug- en wapensmokkel gefinan- cieerde samenzwering onder lei ding van generaal Suarez Mason le ken steeds meer vaste grond te krijgen. Wat de emmer deed overlopen was een bomaanslag, vorige week zondag, by een buitenverblijf van generaal Hector Rios Erenu, de stafchef van het Argentijnse leger. Het vakantiehuisje bevond zich op militair terrein, vlak voor de ge bouwen waar het Argentijnse leger onder de grootste veiligheidsmaat regelen tanks fabriceert. Die aan slag kon alleen maar gepleegd zyn door militairen en dat deed Alfon sin besluiten tot het arrest van ze ven militairen, onder wie de in het Braziliaanse Sao Paolo verbly ven- De Argentijnse president Raul Alfonsin (links) en de minister van binnenlandse zaken Antonio Troccoli tijdens het uitroepen van de staat van be- teg, afgelopen vrijdag, (foto afpi de generaal Suarez Mason, en vyf burgers. Ultra-rechts bleek echter te kun nen rekenen op steun van het sinds de militaire dictatuur vrijwel in tact gebleven juridische apparaat. Rechters die hun carrièreladder in de rechten beklommen tijdens de dictatuur, kwamen in verzet. Don derdag besloot Roberto Enrique Homos dat het arrestatiedecreet van Alfonsin „ongrondwettelyk" was. Een eerste gevangene, kolo nel Alejandro Arias Duval, werd op vrije voeten gesteld. Om zijn decreet „grondwette- lyk" te kunnen maken en vanwege het feit dat zyn maatregelen een LONDEN - De Britse telefoon dienst, British Telecom, denkt een nieuwe manier te hebben gevonden om de Britten tot op bellen te bewegen: de dienst doet een beroep op het diep wortelende gokinstinct van het Engelse volk door met telefo nisch bingo te beginnen. door Henk Dam Dat kan nu nog alleen in een district in het midden van En geland, waar huis aan huis bin gokaarten zijn verspreid. Men sen die willen meedoen met het bingo-spel van British Tele com, voorspelbaar "ringo" ge doopt, moeten een week lang één keer per dag een speciaal 'Ringo' omdat Britten meer moeten bellen r bellen. Dat nummer geeft de spelers de cyfers van die dag. Wie z'n kaartje vol heeft aan het eind van de week, draait een spe ciaal nummer voor winnaars, roept luidt:„ringo!" en maakt kans op een hoofdprijs van 3000 pond (13.000 gulden). Voor British Telecom zelf is het telefonische bingo ook een gok. Meer dan 100.000 mensen zullen in het (kleine) district wekelyks moeten bellen om al leen al het prijzengeld eruit te krijgen. Is de proef een succes, dan zal "ringo" landelyk wor den opgezet. "Ringo" is de jongste poging van British Telecom om de Britten meer van hun telefoon gebruik te laten maken. Van dezelfde handelsgeest getuigen de speciale nummers die ge draaid kunnen worden en dan onder meer cricket-uitslagen, een verhaaltje-voor-het-slapen- gaan, een mop of de daghoro scoop geven. Het dieptepunt in deze reeks is de speciale telefoonlyn die tot voor kort bestond en die een bandje te horen gaf, waarop het blote meisje dat die dag op pa gina 3 van de pulpkrant „The Sun" figureerde, honderduit babbelde over haar hobbies, haar liefde voor dieren en ver- gelykbare wetenswaardighe den. nieuwe golf van bomaanslagen had uitgelokt, besloot president Alfon sin vrydag tot het afkondigen van de noodtoestand voor zestig dagen. Kolonel Arias verdween weer in de gevangenis. Dit weekeinde werd Arias echter weer met vijf mede-gevangenen op vrije voeten gesteld door rechter Luis Velasco. Velasco redeneerde dat het afkondigen van de staat van beleg „volkomen gerechtvaar digd" was. Maar, zo stelde hy, te gen de gevangenen bestaat geen enkele bewijs. Britten op de been tegen de kernwapens LONDEN (GPD) - Ongeveer 100.000 mensen hebben zaterdag in Londen meegelopen in een de monstratie tegen kernwapens die was georganiseerd door de belang rijkste Britse vredesbeweging, de Campaign for Nuclear Disarma ment (CND). De demonstratie begon in het Hyde Park en eindigde daar ook, nadat de demonstranten een cir kelvormige route hadden afgelegd die hen onder meer langs de Russi sche en Amerikaanse ambassades voerde. De lengte van de stoet was meer dan 4 kilometer. De meest opvallende rede was die van Bruce Kent, vice-voorzitter van CND, die zich zeer kritisch uit liet over de regering-Thatcher en zei dat het voornaamste doel van de vredesbeweging nu de val van die regering moet zijn. Dat is een duidelijke afwyking van de lyn die CND tot dusver steeds heeft aangehouden, en die uitgaat van strikte onpartijdigheid. Dat de banden tussen CND en de Labour-party, die voorstander is van eenzydige kernontwapening, nauwer worden, werd ook geïllu streerd door het feit dat Glenys Kinnock, de vrouw van de Labour- leider, de stoet leidde. Tijdens de byeenkoihst in het Hyde Park werd er een telefoni sche verbinding tot stand gebracht met Den Haag, waar op dat mo ment premier Lubbers de door miljoenen getekende petitie tegen kruisraketten in ontvangst nam.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7