actief in vrije tijd Aanrander ondanks zoekactie spoorloos De sfeer van een rommelzolder Verenigingen maken lijst woningen voor bejaarden Politie zet Leidse Hout tevergeefs af DE STARTERSBOOT HELPT U OP WEG! Overleden na val van trap Speuren op de ZuidhoÜandse Snuffelmarkt - die ook op zondag mag 183 MAANDAG 28 OKTOBER 1985 LEIDEN LEIDEN - Een 28-jarige Leidse vrouw is gisterochtend omstreeks tien over zeven aange rand op het fietspad langs de Schipholweg naar de Merenwijk, even voorbij het nieuwe postkantoor. De politie heeft het vermoeden dat de dader dezelfde man is die eerder twee vrouwen in de Leidse Hout verkrachtte en een vrouw bij zwembad Poelmeer in Oest- geest. Er werd gisterochtend tot ongeveer elf uur een bliksemactie gehouden door ge meente- en rijkspolitie, een actie waarbij enkele tientallen politiemannen werden ingezet. De dader werd echter niet gegrepen. De 28-jarige vrouw was op weg naar Warmond. Toen ze het nieuwe postkantoor was gepasseerd, had ze het gevoel dat ze werd achter volgd. Ze keek om en zag inder daad dat er een man achter haar fietste. Op de plaats waar het fiets pad samenkomt met de Broekweg, pakte die fietser haar bij de schou der. Hij probeerde haar van de fiets te trekken. Dat lukte even later, zy het dat ook hijzelf ten val kwam. De vrouw probeerde op te staan om te vluchten, maar dat lukte niet: er ontstond een worsteling. Slaand en schoppend probeerde de vrouw te ontkomen. Tijdens die vechtpartij kreeg zij een klap in het gelaat. Volgens de politie moet er een getuige zijn van de worsteling. Er zou iemand op de fiets zijn langs gekomen. Deze getuige deed niets, hij fietste door. De politie verzoekt hem zich te melden op het bureau. Nadat ze de aanrander nog een paar klappen had gegeven, wist de vrouw uiteindelijk te ontkomen. Ze vluchtte naar haar ouders. Haar moeder alarmeerde vervolgens de politie. Vrij snel na de melding zwerm den de politiemannen uit naar alle mogelijke richtingen. "We deden dat", aldus voorlichter Graveland, "omdat we het sterke vermoeden hebben dat het om de man gaat die een paar vrouwen heeft ver kracht". Op een bepaald ogenblik gingen de meeste agenten naar de Leidse Hout, aangezien een wandelaar daar wist te vertellen dat hij ie mand had zien langskomen die aan het signalement van de verkrach ter beantwoordt. Het was een ge haaste man op een fiets, aldus de wandelaar. "Zo'n vijfendertig politieman nen hebben de Leidse Hout herme tisch afgesloten", aldus politie- voorlichter Graveland, "maar he laas hebben ze de dader niet te pakken gekregen". Ook de hulp van leden van een hondenclub, die in de Leidse Hout aan het trainen waren, baatte niet. Het signalement van de man: hij is ongeveer twintig jaar oud, 1,75 meter lang, hij heeft donkerblond, halflang haar tot in de nek, hij is stevig gebouwd en heeft een enigs zins bol gezicht. Hij droeg een op vallend lichtblauw jack met een kraag van nepbont en vermoede lijk een ribbroek. En het is niet on waarschijnlijk, aldus Graveland, dat de man een bezeerde linker pols heeft. i zochten zondagochtend in de Leidse Hout t n mogelijk degene is die eerder in dit park vrouwi i die op de Schipholweg i i heeft verkracht. (foto Holvast) Om eventueel met subsidie te verbouwen Oproep Een groep studenten van de Rijksuniversiteit te Leiden doet in het kader van hun studie een onderzoek naar de ervaringen van rooms-katholieke en protes tants-christelijke arbeiders in de jaren 1920 en 1930. De studenten willen die ervaringen door mid del van interviews met r.k. en pr. chr. handarbeiders, geboren voor 1920, op het spoor komen. Hierbij roepen ze eenieder op die aan het onderzoek wil meewerken. Zij kunnen contact opnemen met de Subfaculteit Geschiedenis, Doe lensteeg 16. Telefonisch: H.A. Die- deriks 071-148333 toestel 6374 of het secretariaatstoestel 6328. Ruilbeurs Het comité TuinstadwijkJ Staalwijk organiseert vanavond in, samenwerking met de Lqidse postzegelvereniging 'De Postze gelvrienden' een ruilbeurs in ge bouw 'De Linde', Herenstraat 64. Verzamelaars van postzegels, munten enz., zijn vanaf zeven uur welkom. Jeugdige verzame laars krijgen een apart hoekje, waar deskundige leiding aanwe zig is Snellius II Dr. Tj.C.E. Weering houdt mor genavond in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, Hooglandse Kerkgracht 17, een lezing over 'Geologie van de Ban- daboc'. Hij was een van de deel nemers aan de Snellius Il-expe- ditie in de Indonesische wateren. Kaarten voor de lezing kunnen schriftelijk worden aangevraagd bij het museum. De lezing duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Diabetes Dr. H. Lemkes, internist in het Academisch Ziekenhuis, houdt morgenavond een lezing over de nieuwste ontwikkelingen bij de behandeling van suikerziekte. De avond, georganiseerd door de Diabetes Vereniging Nederland, afdeling Leiden e.o., wordt ge houden in de recreatiezaal van de centrale polikliniek van het AZL (gebouw 5), Wassenaarse- weg 6. Aanvang 20.00 uur. Kwis Mensen van 55 jaar of ouder die eens iets anders willen doen dan de gebruikelijke kaart-, sjoel- of damspelletjes kunnen morgenochtend terecht in het clubgebouw Noord-Rijnevest aan de Groenesteeg 107. Daar wordt een kwis georganiseerd voor 55- plussers. Aanvang 10.00 uur. Speelgoed Omdat Sinterklaas in aantocht is organiseert clubhuis Matilo morgen een thema-ochtend met als onderwerp 'Verantwoord speelgoed'. Namens de Blije Kin derwinkel zal Ingrid van der Poel het een en ander vertellen over goed en gevarieerd speel goed voor de (klein)kinderen. Het clubhuis aan de Zaanstraat 126 is met bus 60 te bereiken, eindhal te Meerburg. Aanvang van de in formatie-ochtend is om half tien. Kinderfilm De kinderfilmmiddag van K en O zal woensdagmiddag be staan uit een serie tekenfilms en een klucht. Aanvang: 14.30 uur, Oude Vest 45. Een eigen, bedrijf beginnen? Aspirant ondernemers kunnen voor informatie en advies terecht op de Startersboot die vanaf morgen in een drietal plaatsen aanlegt, en wel dinsdag 29 oktober, tegenover Avifauna in Alphen aan den Rijn woensdag 30 oktober, aan de Haven in Leiden donderdag 31 oktober, bij de brug over de Ringvaart in Lisse U bent van harte welkom van 14.00-20.00 uur. De Startersboot is een initiatief van de Kamer van Koophandel te Leiden. Naast de Kamer zijn de volgende instanties met een stand op de boot aanwe zig: Regionaal Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf, Verbond van Nederland se Ondernemingen, Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf, Economisch Instituut Midden- en Kleinbedrijf, AMRO bank, NMB bank, RABO bank, Ge meentelijke Sociale Dienst, Rijksnijverheidsdienst, Transferpunt Leiden, Ge westelijk Arbeidsbureau, Bureau Voorlichting Verzekering, Nederlandse Orde van Accountants-Administratieconsulenten LEIDEN - Een Noordwijkerhout- se chauffeur (26) is gisteren om 18.45 uur in de sloot langs de Ples- manlaan beland. De man kwam van de afslag van de rijksweg en ging, vermoedelijk door de mist, met te hoge snelheid de bocht naar links in. Via de berm sloeg hij over de kop en reed in de sloot. Resul taat: een hoofdwondje en een flink beschadigde auto. Ondanks de mist zijn de Leidse politie dit weekeinde 'slechts' 22 aanrijdingen gemeld. (foto Holvast) LEIDEN - De Leidse woning bouwverenigingen gaan uitzoeken welke woningen van het totale wo- ningbezit geschikt of geschikt te maken zijn voor bewoning door ouderen. Onlangs heeft de gemeente Lei den een fonds ingesteld waaruit bijdragen worden verstrekt voor het treffen van voorzieningen aan woningen, gericht op de specifieke behoefte van ouderen. De wonin gen die voor zo'n bijdrage in aan merking komen, moeten voldoen aan een aantal eisen. Zo moeten de voornaamste vertrekken op dezelf de bouwlaag zijn gelegen, moet de woning zonder trappen bereikbaar zijn en mag de woning niet meer dan drie kamers bevatten. In samenwerking met de ge meente zal binnen enkele maan den het totale bezit van de woning bouwverenigingen op deze eisen worden doorgelicht. De inventari satie moet een lijst opleveren van woningen die in principe geschikt zijn voor ouderen en in aanmer king komen voor verdere aanpas sing. Wanneer een woning aan de voorwaarden voldoet, kan de wo ningbouwvereniging in overleg met de zittende, oudere bewoners een aanvraag indienen voor een bijdrage uit het fonds. Ook wan- LEIDEN - De 57-jarige B. de Jong is vrijdag in het Academisch Zie kenhuis in Leiden overleden aan de gevolgen van een val van de trap in zijn woning aan de De Sit- terlaan. De Leidenaar overkwam dit ongeval in de nacht van zater dag op zondag 20 oktober. Hij werd 's ochtends door zijn vrouw gevonden, liggend onder aan de trap. Met een zware hersenkneuzing is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Daar is hij in coma geraakt en afge lopen vrijdag overleden. neer een woning leeg komt, kan de woningbouwvereniging tot aan passing besluiten en een beroep doen op het fonds. De woningaanpassing zal in de praktijk het aanbrengen van voor zieningen inhouden als centrale verwarming, geschikt hang- en sluitwerk waardoor bovenlichten van kozijnen bedienbaar worden, beugels en handgrepen in toilet en douche, maar ook het eventueel verbeteren van de toegankelijk heid van de woning. De -gezamenlijke woningbouw verenigingen zijn ook voorstander van de bouw van een verzorgings huis in de wijk De Kooi. Niet alleen is hier behoefte aan bij ouderen in deze wijk, het zal ook een gunstige uitwerking hebben op de doorstro ming in de wijk. Door de vereni gingen is voorts vastgesteld dat er bij ouderen in Leiden belangstel ling bestaat voor groepswonen. De woningbouwverenigingen zeggen positief te staan tegenover initiatie ven op dit vlak en een rol te willen spelen bij de realisatie 1 te plannen. Aanhoudingen na vechtpartij LEIDEN - De Leidse politie heeft zaterdagnacht drie jongelui (17, 18 en 19 jaar) uit Leiden aangehouden die zonder enige aanleiding - maar wel met een stevig glaasje op - een knokpartij op de Breestraat waren begonnen. Twee Leidse jongens en één uit Amersfoort waren hiervan het slachtoffer. Eén van hen kreeg van de 18-jarige Leidenaar een stomp in het gezicht. Zijn twee metgezellen schoten hem te hulp, maar ook de aanvaller kreeg versterking. De politie was vry snel ter plaatse om de vechters bazen in te rekenen. Het aangeval len drietal hield lichte verwondin gen over aan het treffen. Meisjes moeten straat van leuzen ontdoen LEIDEN - Onder het toeziend oog van twee agenten hebben drie Leidse meisjes (één van 14 en twee van vijftien jaar) zaterdagochtend de Haarlemmerstraat gereinigd van de door hen gekalkte leuzen. De meisjes werden daar omstreeks 7.40 uur aangetroffen. Na contact met de ouders hebben, zij zelf schoonmaakmiddelen aangeschaft en onder toezicht van oom agent de leuzen verwijderd. De meisjes hadden ook plaksel en affiches voor de jongeren vre- des-actiedag op 1 november bij zich. Diehebben zij op het politie bureau achtergelaten. Korte tijd daarvoor had de politie een een jongen (18) en een meisje (16) aan gehouden die eveneens bezig wa ren met het aanplakken van deze affiches. Het gezelschap is door de politie onderhouden en vervolgens heengezonden. Oude vrouw op spoorrails LEIDEN - Een 81-jarige Haarlem- se vrouw iszaterdagavond om streeks 18.10 uur van de spoorrails gehaald toen zij in de spoorweg tunnel bij Schiphol voor de trein uit liep. De machinist kon kenne lijk op tijd remmen en heeft de vrouw meegenomen. In Leiden is de vrouw, die behoorlijk in de war was, aan de politie overgedragen. Haar echtgenoot heeft haar opge haald. LEIDEN - Wat kun je hier niet vin den volgens jou? De bezoeker: "Ik heb hier nog geen koffergrammo foons gezien. Ja, dat is een obsessie van me geweest, koffergrammo foons. Maar ze zullen er wel zijn hoor, ik bedoel, ik heb nog niet de hele markt bekeken". In de Groenoordhallen werd op zaterdag en zondag de Zuidhollandse Snuf felmarkt gehouden. De enige Leid se markt die ook op zondag plaats vindt, zoals de organisator, Cozijn, telkens maar weer liet weten in de advertenties. door Wim Brands Over dat feit - een markt op zon dag - brak een kleine stammenoor- log los. Andere organisatoren van Leidse vlooienmarkten vroegen zich namelijk af hoe het in gods naam mogelijk was dat Cozijn op zondag de Groenoordhallen mocht gebruiken. Zij hadden ook mark ten op zondag gehouden, maar wa ren teruggefloten door de officiële instanties, met als gevolg dat ze moesten uitwijken naar de zater dag. Daar hadden ze ook wel vrede mee, maar als Cozijn dan opeens wel...tsja, hoe zat dat nou? Wie be droog wie? "Eigenlijk is er sprake van één groot misverstand", zegt Cozijn. Het is zondagmorgen. In de Groenoordhallen is het al vrij druk. "Nee, ik ga niet zeggen: hij is de grote schuldige of hij. Lees liever deze brief van het ministerie van economische zaken. De gemeente heeft die brief deze week ontvan gen en lezing leert dat ik wel 'dege- lijk óp zondag een markt mag hou den". De tekst van de brief: "De opzet van een vlooienmarkt is aan parti culieren de gelegenheid te bieden hun overtollige spullen van de hand te doen. Daar het in dat geval sléchts particulieren zijn, die inci denteel hun spullen te koop aan bieden, valt een vlooienmarkt met deze opzet niet onder de regelen van de Winkelsluitingswet". "Anders wordt het echter als aan een vlooienmarkt ook handelaren deelnemen. Deze zullen, in tegen stelling tot particulieren, wel be drijfsmatig hun goederen te koop aanbieden. Een vlooienmarkt met deze opzet, dus particulieren en handelaren, valt wel onder de Win kelsluitingswet en kan zonder een vrijstelling ex artikel 9, eerste lid, van de Winkelsluitingswet niet op zondag gehouden worden". "Van de vrijstellingsmogelijkhe den op grond van dit artikel is in uw gemeente voor 1985 reeds vol ledig gebruikt gemaakt; de vlooi enmarkt op zondag 27 oktober is dus slechts mogelijk indien er al leen particulieren aan deelnemen". Leren jasjes "En hier staan alleen particulie ren", zegt Cozijn. "Dus er is niets aan de hand. Lees je die brief trou wens goed, dan kun je concluderen dat wij best vaker dan twee keer per jaar een markt op zondag mo gen houden, als er maar particulie ren aan meedoen. De grap is echter dat we dat nooit zullen doen. Twee keer per jaar is prima. Ga je vaker naar de zondag, dan zul je zien dat er ook mensen komen- die geen ei gen spullen meebrengen, maar op gekochte. Handelaren dus. En dat moeten we niet hebben". Maar staan er alleen particulie ren op de Snuffelmarkt? Is er echt niet af en toe een oogje dichtgekne pen? Cozijn reageert verbaasd. "Nee natuurlijk niet, daar zouden we toch niets mee opschieten, Handelaren mogen niet komen, punt uit". Vervolgens citeert hij de regle menten waarin toch duidelijk staat dat handelaren niet welkom zijn. En bovendien: "Wij controleren ook goed. Zo hebben we iemand weggestuurd die duidelijk geen particulier was. Die man kwam aanzetten met een partij leren jas jes. Een handelaar, met andere woorden. Hij is niet toegelaten". Jazeker, zegt Cozijn, de politie is op bezoek geweest. "Maar dat is gebruikelijk'hè. De politie komt al tijd even langs. Het was een nor maal bezoek". Waarna de porto foon van de organisator vervaarlijk begint te piepen. Dat ene boek We gaan de markt op. Nu, zo om streeks twaalf uur, kun je nog ta melijk rustig rondlopen. Later op de middag zal dat moeilijker wor den. Dan komen de hordes. En dat is ook logisch: een vlooienmarkt is weer eens iets anders als het obli gate familiebezoek. LEIDEN - De Zuidhollandse Snuffelmarkt werd door 15.000 mensen bezocht. Zaterdag schui felden er vijfduizend mensen langs de stalletjes en zondag tien duizend. "In het voorjaar waren er tweeduizend mensen minder", aldus organisator Cozijn. Wat de aantrekkingskracht van een vlooienmarkt is, is sriel uitge legd: de markt valt te vergelijken met een rommelzolder. Op die zol der liggen ongelooflijk veel spul len. Wat precies - je weet het niet, en dat maakt het zoeken ook zo leuk. Elk moment kun je de vondst van je leven tegenkomen. Dat ene boek waar je al zo lang naar ge zocht hebt bijvoorbeeld. En dat boek vind je dan ook nog eens een keer op de meest vreemde plek: in een bak die op de grond staat, een bak waarin behalve dat ene prachtboek alleen maar on leesbare rotzooi zit. En dan volgt de tweede sensatie: de prijs, slechts een paar guldens armer loop je even later weg, in het besef dat je in een antiquariaat waar schijnlijk het tiendubbele had moeten betalen. Maar zelfs als je niets vindt, blijft rondlopen op een vlooienmarkt leuk. Dat komt door de spullen. Af geleefd soms, in elk geval niet nieuw. En één ding hebben al die spullen gemeen: ze geven voedsel aan je fantasie. Een simpel voorbeeld. Je staat gebogen over een kaartenbak, be kijkt de oude ansichtkaarten, alle maal enigszins door de tijd aange tast, en leest op één ervan een kor te medédeling: alles goed, met mijn ziekte gaat het beter. Je lijkt een leven binnen te stappen. Maar tegelijkertijd blijft de deur geslo ten, want je zult er niet meer ach terkomen wie de schrijver was en aan welke ziekte hij leed. Gelukkig slaat op dat moment de fantasie toe. Je loopt verder en be gint te fantaseren over de schrijver van die mededeling. Misschien was het wel een ambtenaar. Dat keurige handschrift lijkt een indi catie. Zat hij in een sanatorium? Enzovoorts. Duidelijkheid Laten we de fantasie de fantasie. Terug naar de werkelijkheid. Op het terrein van de "Groenoordhal len loopt Kempff rond. Hij is de or ganisator van de Enige Echte Leid se Vlooienmarkt. Vroeger vond -zijn markt ook op zonag plaats, maar na het verbod wordt dip markt alleen nog op zaterdag ge houden in de Pieterskerk. Wat doet Kempff? "Ik ben wat aankondigingen aan het rondde len. Binnenkort Wordt mijn markt weer gehouden, dus als ik deze pa piertjes nou onder de ruitewissers van de auto's stop, dan weten de mensen dét ze binnenkort, naar de kerk moeten komen". Jazeker, hij vindt de Snuffel markt een goedé vlooienmarkt. "Je moet me ook goed begrijpen: ik heb helemaal niets tegen de jongen die de Snuffelmarkt organiseert, die probeert ook gewoon z'n brood te verdienen, net als ik. Het enige wat ik echter wel eens wil weten is: waarom hij wel op zondag en waar om mijn collega's én ik niet?" Is hij al op de hoogte van het feit dat het ministerie van economi sche zaken een brief naar de ge meente Leiden heeft gestuurd? Nee, antwoordt Kempff en nadat wij hem hebben uitgelegd wat de strekking van die brief is: "In zeker opzicht is dit een verhelderende brief, jazeker. Maar ik blijf toch nog met vragen zitten". Na een korte pauze: "Deze hele kwestie moet maar eens tot op de bodem worden uitgezocht. Alle partijen moeten maar eens rond de tafel gaan zitten. Wat mag wel, wat niet? Duidelijkheid, dat wil ik". Waarna Kempff weer doorgaat met het ronddelen van aankondi gingen. Hij heeft overigens ook zijn slag geslagen op de Snuffel markt. Een surfkarretje heeft hij aangeschaft, zo'n ding waarop je je surfplank zo makkelijk kunt ver voeren. "Tegen een schappelijk prijsje".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3