Australisch bod op Skol-concern Peru wijst IMF de deur Polen dreigt niet rendabele bedrijven met faillissement 'Leiding bierbrouwerij faalt' Urker vissers op bon na overtreden vangstverbod Frankrijk eist akkoord vóór uitbreiding van EG Nobelprijswinnaar acht tekort VS groot gevaar Beatrice accepteert bod van 5 miljard dollar niet DINSDAG 22 OKTOBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 LONDEN (UPI/DPA/ANP) - Het Australische handels-, landbouw- en drankenconcern Elders IXL heeft gisteren een bod uitgebracht van 1,8 miljard pond sterling (7,6 mil jard gulden) op het Britse voedsel- en drankenconcern Allied-Lyons (Skol). Daarmee is het overnemingsbod het hoogste in de Britse geschiedenis. Allied-topman Brown heeft al meteen laten weten dat het bod "bespottelijk onvoldoende" is. URK (ANP) - De Algemene In- spectiedienst van het ministerie van landbouw en visserij heeft het afgelopen weekeinde tegen 37 vis sers uit Urk proces-ver baal opge maakt wegens overtreding van de vangstbeperking voor schol. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit desgevraagd meegedeeld. Bovendien heeft de AID de vis sers gewaarschuwd dat zij bij een volgende overtreding opnieuw een proces-verbaal krijgen plus een "voorlopige maatregel", een soort allerlaatste waarschuwing. Volgt er daarna een derde overtreding, dan kan de vangst of de opbrengst verbeurd worden verklaard, terwijl tevens het schip van de overtreder aan de ketting kan worden gelegd. De Urker vissers hebben hun in dividuele vangsthoeveelheden voor schol ondergebracht in een groepsquotum van 19.352 ton. Dat wordt beheerd door de Producen tenorganisatie Oost (PO). Tien da gen geleden kregen de vissers van het ministerie te horen dat het quo tum al op 30 september was volge- vist. Volgens cijfers van het minis terie hadden de vissers al 20.310 ton gevangen. Staatssecretaris Ploeg (land bouw en visserij) besloot daarop in overleg met het Openbaar Ministe rie strenger op te treden tegen vis sers die de vangstbeperking zou den overtreden, zowel individueel als groepsgewijs. Sinds 30 septem ber hebben de Urker vissers vol gens het ministerie nog eens zo'n 1.500 ton schol gevangen. De voorzitter van de Producen tenorganisatie Oost, de Urker K. Kramer, is van mening dat er bin nen het totale Nederlandse quo tum voor schol van 81.620 ton nog voldoende ruimte is om de Urker te laten doorvissen. Vol gens hem benutten de andere Ne derlandse vissers hun quotum dit jaar niet optimaal, waardoor er vis over zou blijven voor de Urkers. Het zou gaan om zo'n 20.000 ton. De Producentenorganisatie Oost wil daarvan de helft hebben. Daar mee zouden de Urker vissers de rest van het jaar kunnen blijven Zowel het Visserijschap als le den van het college van burge meester en wethouders van Urk hebben hierover al contact gehad met het ministerie. Dat stelt zich evenwel op het standpunt dat het een zaak is van de vissers onder ling. Aan het begin van het jaar is een verdeling gemaakt van de quo ta. Als de Urkers hun gezamenlijk quotum nu al vol hebben moeten zij met collega-vissers elders een regeling zien te treffen. Allied Lyons wyst er op dat Elders in grootte maar een fractie van Al- lied is en dat Australische het con cern bovendien zwaar in de lenin gen zit. Elders kondigde zes weken geleden al aan een bod uit te willen brengen op Allied Lyons, maar zocht toen een partner in het bui tenland om samen met een bod te kunnen komen. Gisteren maakte het Australische conglomeraat echter bekend alleen een bod uit te brengen. Elders is al in het bezit van 40,7 miljoen aandelen Allied, wat over eenkomt met zes procent van het aandelenkapitaal. De Australische onderneming kocht deze aandelen sinds februari van dit jaar voor on geveer 1,76 pond per stuk, maar wil voor de resterende aandelen bijna de helft meer geven. Om die prijs te kunnen betalen heeft het con cern zich echter in de schulden moeten steken. Herstel Duitse economie zet in 1986 door BONN (GPD) - Het herstel van de Westduitse economie zet ook vol gend jaar door. De vijf belangrijk ste economische onderzoeksbu- reau's in de Bondsrepubliek heb ben dit gisteren bekend gemaakt. Voor volgend jaar rekenen ze op een economische groei* van drie procent tegen 2,25 dit jaar. Veel in vloed op het grote aantal werklo zen hebben deze groeicijfers niet. In totaal zou de werkloosheid van 2,3 miljoen, slechts 200.000 minder worden. De onderzoeksbureaus stellen dat de groei gezien het aantal werk lozen en enorme stijging van de produktiviteit te gering is. Ze stel len de rëgering-Kohl onder meer voor de tweede fase van de miljar den belastingverlichting niet in 1988 maar in 1987 uit te voeren om de economie nieuwe impulsen te geven. De vijf onderzoeksbureau^ ver wachten volgend jaar dat de groei voornamelijk zal worden veroor zaakt door een toename van de bin nenlandse vraag. In de export markt is de groei er alweer uit. De presentatie van hun rapport valt precies samen met de afslui ting van een actieweek van de vak organisatie DGB, die gericht was tegen het beleid van de regering- Kohl. Op tientallen demonstraties kwamen het afgelopen weekeinde tussen de 400.000 en 500.000 werk nemers bijeen om te protesteren tegen het in hun ogen asociale re geringsbeleid. Voornaamste eisen van de vakbeweging: niet door gaan van de miljarden belasting verlichting, streven naar een werk week van 38,5 uur en grote werkge legenheidsprogramma's van de re gering. Kort Zakelijk Reizigers Vanaf vandaag is het bij 250 reis bureaus en 250 banken mogelijk een reis naar een wintersportbe stemming te boeken via een com puter waarin alle "reisfolders" van reisagenten en reisorganisaties zijn opgeslagen. De reiziger-in-spe met specifieke wensen hoeft dan niet meer alle beschikbare reisfolders door te spitten. Het nieuwe systeem werd giste ren in Den Haag gepresenteerd. Volgens Toeristiek-directeur W. Bloem staan momenteel in het ge heugen 334.000 wintersportbe stemmingen opgeslagen. Eind ja nuari staan ook alle in Nederland aangeboden zomerreizen er in op genomen, zodat de reiziger dan in totaal kan kiezen uit 2,5 miljoen reizen, aldus Bloem. Kaas België is voor Nederland de op een na grootste afnemer van kaas, hoewel het aandeel van onze zuiderburen in de totale Neder landse kaasexport iets terugloopt. West-Duitsland is de grootste afne mer met 138.000 ton per jaar (in 1984), maar België volgt met 44 ton op de tweede plaats (voor Frank rijk en Groot-Brittannië). De groot ste belangstelling hebben de Bel gen voor de Goudse kaas (36,3 ton). Brand Een felle binnenbrand heeft gis teren grote schade toegebracht aan de produktieafdeling van Smith Food Group (chips en zoutjes) in Langedijk.De produktie in het continubedrijf is stilgelegd. Het personeel werd korte tijd geëva cueerd. Volgens rijkspolitievoor- lichter J. de Vries hoopt het bedrijf nog deze week op zeer beperkte schaal de produktie te kunnen her vatten. Zo heeft Elders een lening voor 1,23 miljard pond (5,2 miljard gul den) toegezegd gekregen van de Amerikaanse Citicorp en is ook in Australië voor nog eens 500 mil joen pond (2,1 miljard gulden) aan kredieten "in gereedheid ge bracht". Elders IXL heeft laten weten dat het, mocht de overneming door gaan, zowel het eigen concern als Allied-Lyons wil herstructureren. De twee concerns zouden moeten worden opgesplitst in vijf houd stermaatschappijen, waarbij de aandelenhouders zal worden voor gesteld om hun aandelen om te rui len. Elders heeft de afgelopen we ken vernietigende kritiek geuit op het beleid van de directie van Al- lied Lyons. Zo werd haar verweten dat het concern "er niet in slaagt het net zo goed te doen als de concurrentie". "Al hun belangrijke produkten zijn merken van het tweede plan. We weten dat voor minstens dertig procent van hun produkten het marktaandeel kleiner wordt en wij geloven dat dat ook het geval is in de bier-divisie, die voor meer dan dertig procent verantwoordelijk is voor de resultaten", aldus Elders- topman John Elliot. Allied-Lyons, produceert behal ve Skol-bier ook drank onder de merknamen Double Diamond, Teachers en Harveys. LUXEMBURG (GPD) - De Franse regering heeft gedreigd de toetre ding van Spapje en Portugal tot de EG op 1 januari te zullen tegenhou den als niet snel een akkoord wordt gesloten over de handel tus sen de EG en andere landen rond de Middellandse Zee. door Hans de Bruijn De Franse minister van buiten landse zaken heeft zijn EG-minis- ters een brief gestuurd, waarin hij de ratificatie van het toetredings verdrag afhankelijk stelt van zo'n akkoord. Dat zou de niet-EG-lan- den rond de Middellandse Zee moeten compenseren voor hun dreigende verlies aan export als ge volg van de toetreding van Spanje en Portugal. Het gaat daarbij hoofdzakelijk om de handel in citrusvruchten, to maten, olijfolie, druiven en wijn. Spanje en Portugal, grote produ centen van deze produkten, verke ren nu nog in dezelfde concurren tiepositie ten opzichte van andere Middellandse-Zeelanden zoals Al gerije, Tunis, Marokko, Egypte, Is raël, Joesoslavië, Malta en Cyprus. Na hun toetreding zullen Spanje en Portugal echter veel gemakke lijker, en in een aantal gevallen ge subsidieerd, hun produkten op de Europese markt kwijt kunnen. De andere Mediterrane landen hebben bij de EG de vrees geuit dat zij daardoor een belangrijk deel van hun huidige export naar de EG aan groenten en fruit zullen verliezen. Frankrijk heeft zich nu min of Nu ook gif gevonden in Oostenrijkse kaassoorten WENEN (AP) - In verpakte, lichte Oostenrijkse kaassoorten is het giftige di-ethyleenglycol aangetroffen. Die stof was eer der dit jaar oorzaak van het in ternationale schandaal rond Oostenrijkse wijnen. Volgens het ministerie van volksge zondheid in Wenen is de giftige stof die in de verpakte kaas werd aangetroffen afkomstig uit cellofaanverpakkingen die uit de Bondsrepubliek werden geimporteerd. Het ministerie zei dat in drie kaassoorten - Quargel Mager, Bauernquargel en Handkase mit Kümmel - hoeveelheden di- ethyleenglycol waren gevon den in concentraties tot 60 gram per kilo. De met di-ethy- leenglycol verontreinigde kaas werd alleen in Oostenrijk ver kocht. Hoeveel ervan verkocht is, is niet bekend. De ontdekking is doorgege ven aan de Bondsrepubliek, waar intussen wordt gewerkt aan een verordening om het ge bruik van di-ethyleenglycol in verpakkingsmiddelen voor le vensmiddelen te verbieden. Tot nu toe was het gebruik van de stof toegestaan, maar mid dels de kaas-affaire is gebleken van de stof in vochtige omstan digheden vrijkomt. Di-ethyleenglycol wordt ge bruikt in bepaalde soorten anti vries en als industrieel bind middel. W ereldbank kraakt beleid Alva Castro meer opgeworpen als de verdedi ger van de economische belangen van deze landen. Daarbij is vooral de politieke rol die Frankrijk graag in het Middellandse-Zeegebied en ROTTERDAM - Koning Taufa Ahau Tupou van Tonga, die een enkele dagen durend bezoek aan Rotterdam het Midden-Óósten speelt van be- brengt, nam gistermiddag een kijkje bij de firma Stuw, een handel in gereedschappen voor stuwadoors. De heer lang. De Fransen vinden dat de Den Herder (rechts) legde de buitenlandse gast uit hoe hij stalen netten maakt. (fotoANP) Middellandse-Zeelanden niet de dupe mogen worden van de toetre ding van Spanje en Portugal. Het gaat overigens niet om grote hoeveelheden. De wijnimport van de EG uit deze landen is slechts 1 procent van de totale EG-wijnpro- duktie. Voor de olijfolie ligt dat op 4 procent en voor tomaten zelfs op slechts 0,5 procent. De tien huidige EG-landen hebben al in 1983 ver klaard deze bestaande handelsstro men met de betrokken landen in stand te willen houden. Over de manier waarop dat moet gebeuren, zonder met name Spanje en Portu gal in de wielen te rijden, bestaat nog geen duidelijkheid. Er wordt gesproken over een verlaging van 'de invoertarieven voor produkten uit de Middellandse-Zeelanden, waardoor zij makkelijker kunnen concurreren met de EG-landen, waarvoor immers geen invoerrech ten bestaan. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, geeft echter-de voorkeur aan het afspre ken van een geheel nieuw prijzen stelsel. Andere grote fruitprodu- centen in de EG, zoals Italië en Griekenland, zijn bereid om de Eu ropese Commissie een mandaat te geven om met de betrokken lan den te onderhandelen. Vandaag zouden de ministers van buiten landse zaken van de EG in Luxem burg opnieuw over deze proble men praten. Akkoord over nieuwe cao voor personeel wisselkantoren UTRECHT (ANP) - De directie van de Grenswisselkantoren (GWK) en de vakbonden hebben gisteren een principe-akkoord be reikt over een nieuwe tweejarige cao voor de 650 werknemers van GWK. De cao voorziet in de invoe ring van een 36-urige werkweek in 1987. Door de verdere arbeidstijd verkorting komen 25 arbeidsplaat sen voor jongeren vrij, zo hebben GWK en de bonden gisteren mee gedeeld. De bonden spreken niet over een principe-akkoord, maar over een onderhandelingsresultaat omdat zy het niet eens zijn met het voor stel van GWK om alleen de hoogste functiegroepen twee zogenoemde anciënniteitsperiodieken toe te kennen. De bonden willen voor al le groepen twee periodieken. Par tijen zijn verder in beginsel over eengekomen dat de uitkeringen bij ziekte en arbeidsongeschiktheid tot honderd procent worden aan gevuld. De GWK-werknemers krij gen eind november een eenmalige uitkering van 1,5 procent en per 1 januari 1986 een salarisverhoging van 1,5 procent. LIMA (IPS/DPA) - De verhouding tussen het Internationaal Monetai re Fonds (IMF) en de nieuwe rege ring van Peru is afgelopen week einde op een nieuw dieptepunt te rechtgekomen. Pj-emier Luis Alva Castro heeft verklaard dat zijn re gering niet bereid is een IMF-dele- gatie te ontvangen. Alva Castro, die de jaarvergade ring van IMF en Wereldbank in Seoel bijwoonde, voegde er onmid dellijk aan toe dat zijn land niet van plan is het lidmaatschap van het fonds te beëindigen. Maar zijn regering wil geen IMF-bemoeienis of beoordeling van het economi sche beleid. De maatregelen die het fonds wilde, hebben volgens Alva Castro alleen maar misluk kingen, recessie, werkloosheid en inflatie te zien gegeven. De Wereldbank op zijn beurt ver wijt de regering van Peru in een vertrouwelijk rapport een 'laks en chaotisch' economisch beleid. Als voorbeeld van het "economische wanbeleid" noemt de bank de uit gaven voor militaire doeleinden in de jaren 1982 tot en met 1984, die de helft van het in die jaren be staande overheidstekort bedragen. "Maar liefst een kwart van de bui tenlandse schuld van Peru werd veroorzaakt door de kosten van de invoer van militaire goederen". De Wereldbank waarschuwt voor een verdere verslechtering van de economische situatie in Pe ru. "Hoe moeilijk de situatie op dit moment ook lijkt, op de lange ter mijn zal die nog veel slechter wor den". Als oorzaken voor deze ont wikkeling noemt het rapport de bestaande structurele problemen, de geringe economische groei en de sterke geboortestijging in het land. De Wereldbank verwacht dat het volume van de Peruaanse ex port volgend jaar al met 3,6 procent zal verminderen, terwijl de inkom sten uit de olie-uitvoer pas na 1990 zullen toenemen. De spanningen tussen Peru ener zijds en IMF en Wereldbank ander zijds ontstonden onmiddellijk na het aantreden van de sociaaldemo cratische regering onder president Alan Garcia Perez op 28 juli. Hij kondigde een gedeeltelijk morato rium af op terugbetaling van de AMSTERDAM - Eens Westeuropa's grootste krakersbolwerk: binnenkort een van de meest luxueuse hotels in de hoofdstad. De verbouw van het Weyerscomplex aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal tot de allernieuwste Holiday Inn, vordert gestaag. BINNENVAART - De overcapaci teit aan scheepsruimte in het ver voer van droge lading in de Neder landse binnenvaart is in 1984 geste gen tot 1,2 miljoen ton laadvermo gen. Dit komt overeen met 29 pro cent van de totale capaciteit. In 1983 bedroeg de overcapaciteit nog 790.000 ton. WASHINGTON (ANP/Rtr) - De winnaar van de Nobelprijs voor economie, de in Rome geboren Amerikaan Franco Modigliani, heeft zich gisteren scherp gekant tegen een plan van het Amerikaan se Congres om de begroting over een periode van zes jaar in even wicht te brengen. Hij zei dat het enorme tekort op de Amerikaanse begroting een „duidelijk en aanwe zig gevaar" vormt en onmiddellijk moet worden aangepakt via bezui nigingen en belastingverhogingen. De 67-jarige Modigliani liet tij dens een hoorzitting van de econo mische commissie van het Congres weinig heel van het plan om het te kort in de periode tot 1992 geleide lijk moet wegwerken. Hij wees op de talrijke procedurele details in het 52 pagina's tellende document en noemde het in bepaalde opzich ten zelfs een prul. Als het Congres dan toch een be grotingsplan wil maken moet dat een voorstel zijn waarin automa tisch belastingverhogingen volgen als bezuinigingen op de uitgaven niet toereikend blijken om het te kort onder de beoogde maxima te houden, aldus de Nobelprijs-win naar. Hij wees erop dat het afhou den van een belastingverhoging in een situatie waarin er een fors te kort is in feite toch neerkomt op een verhoging van lasten, maar dan niet voor deze generatie doch voor de volgende. De Koninklijke Zweedse Acade mie van Wetenschappen kende Modigliani de Nobelprijs vorige week toe wegens zijn pionierswerk op het gebied van de theorie van het sparen. Zijn werk zou vooral van belang zijn voor het analyseren van verschillende systemen van pensioenopbouw. WARSCHAU (Rtr) - Polen zal zyn economische doelstellingen dit jaar niet halen. Dat ligt voor een deel aan de inefficiënte manier van werken in een aantal bedrijven. Als de betrokken ondernemingen niet in staat blijken rendabeler te ope reren, zullen zij er ernstig rekening mee moeten houden failliet te wor den verklaard, zo blijkt uit opmer kingen van de vice-voorzitter .van de Poolse commissie voor econo mische planning, Franciszek Ku- biczek, die gisteren zijn geciteerd door het regeringsdagblad Rzecz- pospolita. Kubiczek verklaarde dat vergro ting van de doelmatigheid van het management in de industrie op het ogenblik de hoogste prioriteit heeft. Hij zei dat bedrijven die ach terblijven bij de doelstellingen sterker dan tot nu toe zullen wor den geconfronteerd met de drei ging van een bankroet. Tegen een aantal ondernemingen zijn al fail lissementsprocedures in voorbe reiding en aan deze scherpe koers zal worden vastgehouden, aldus Kubiczek. Kubiczek beschuldigde de in dustrie van "loonidiotie". Hij doel de daarmee op loonsverhogingen die niet in verhouding staan tot de groei van de produktiviteit. De lo nen in de Poolse industrie zijn dit jaar met achttien tot negentien pro cent gestegen. De industriële pro duktie groeide tot nu toe dit jaar met slechts 2,7 procent op jaarba sis, aanzienlijk minder dan de doel stelling van vier procent voor 1985 en de groei van 4,8 procent in het afgelopen jaar, aldus Kubiczek. Hij wees er wel op dat het teleurstel lende resultaat voor een deel te wij ten is aan de strenge winter van 1984/85. De resultaten waren dit jaar naar verhouding het slechtst in de staal industrie, de kunstmestproduktie, de cementproduktie en de zwavel- winning. Daar staat tegenover dat de electrotechnische industrie, de lichte industrie en de voedselin dustrie de produktiedoelstellingen dit jaar volgens Kubiczek mogelijk zullen overtreffen. De Poolse export naar het Wes ten ligt tot nu toe dit jaar onder het streefniveau en er zal een flinke in spanning nodig zijn om het voor 1985 beoogde overschot op de han delsbalans van 1,5 miljard dollar te halen. De handel met de andere Oostblok-landen verloopt wel vol gens plan. ten zeits een prul. buitenlandse schuld, die 14 miljard dollar (ruim 50 miljard gulden) be draagt. Garcia wil niet meer dan tien procent van de exportopbrengst afdragen aan schuldeisers. Tevens worden IMF-aanbevelingen niet opgevolgd. Deze dateren uit de tijd van zijn voorganger, de conserva tief Belaunde Terry. Het IMF ver klaarde het akkoord vervallen om dat Belaunde zich niet aan de be- zuingingen kon houden. FAO-directeur waarschuwt voor handelsoorlog ROME (AP) - Het toenemend pro tectionisme en de prijsdalingen voor veel goederen hebben de we reld 'op de rand van een handels oorlog gebracht.' Dat heeft de di recteur van de VN-organisatie voor voedsel en landbou FAO, Edouard Saouma, gisteren gezegd. Saouma drong aan op spoedige actie om een handelsoorlog af te wenden. Hij wees erop dat de prij zen van palmolie, rubber, soja en mais de afgelopen 12 maanden met 20 tot 30 procent zijn gedaald, ter wijl ook de prijzen van thee en jute weer zijn gaan dalen, na een opval lende stijging in 1984. Suiker is in deze hele eeuw nog niet zo goedkoop geweest, zei Sa ouma. De Libanese FAO-directeur zei dat de suikerprijs op dit mo ment minder dan de helft is dan het streefminimum dat in 1977 werd afgesproken in het Interna tionaal Suiker Akkoord. De ontwikkelingslanden raken in grote moeilijkheden door de da lende exportinkomsten en hun to renhoge schulden. Vooral de Afri kaanse landen zitten in wanhopige situaties, omdat zij geld nodig heb ben voor ontwikkelingsprojecten, voedsel en daarbovenop hun schulden. ADVERTENTIE J. HOWARD'S NEW YORK (Rtr) - De directie van het Amerikaanse voedingsmidde lenconcern Beatrice Companies heeft unaniem een overnemings bod van meer dan vijf miljard dol lar verworpen. "De directie meent dat de belangen van de aandeel houders het best gewaarborgd zijn wanneer Beatrice onafhankelijk blijft", aldus een verklaring die gis teren is gepubliceerd. Het bod werd vorige week uitge bracht door de Amerikaanse beleg-' gingsbank Kohlberg, Kravis, Ro berts and Company. De beleggers groep maakte daarbij bekend dat het ging om een zogenoemde le veraged buyout", een transactie met kapitaal van derden, waarbij de overnemingskosten worden ge drukt door onder andere de activa van het over te nemen bedrijf door te verkopen. Als Beatrice op het aanbod was ingegaan zou de trans actie de grootste "leveraged buyout" in de geschiedenis zijn ge worden. Het bestuur zou, na overleg met financiële adviseurs, tot de conclu sie zijn gekomen dat het bod van Kohlberg van 45 dollar per aandeel "onvoldoende" is en "niet in het belang van de aandeelhouders". Zuiver als het I Schotse water: natuurlijk als het I Schotse land- I schap, geadeld als een Schots edelman. cDelcavè wijn en gedistilleerd Tel (015)569324*

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9