Woningtoewij zing Stevenshof gebeurt in strijd met wet' Waar of niet waar - dat is de kwestie Zorg om vermindering steun regionale economie Voorzitters beroepscommissies: Streekschool voorziet in behoefte aan computer- personeel LEIDEN - De verdeling van woningen in de Stevenshof gebeurt niet volgens de wettelij ke bepalingen die voor woonruimteverdeling bestaan. De gemeenteraad stelt, in strijd met de woonruimtewet, te veel eisen aan een aantal toekomstige bewoners. Overigens hebben burgemeester en wethouders besloten om 27 woningzoekenden, die niet aan de extra voorwaarden voldoen, toch maar in aanmerking voor de gewenste woning te laten komen. De raadscommissie voor volkhuis vesting vergadert morgenavond fout dat de raad deze macht aan B W geeft en hebben zij dat het r het toewijzingsbeleid. Dit ge- college al meer dan eens "duidelijk beurt onder meer naar aanleiding gemaakt. Daar komt bij dat de ge- van een brief van de voorzitters van de commissies voor beroep- en bezwaarschriften. Daarin stellen deze vast dat de eisen die zijn ge steld aan woningzoekenden die in de deelgebieden 7 en 15 van de Ste venshof willen wonen strijdig zijn met de woonruimtewet. De bezwaren van ,de beroeps commissies richten zich in het bij zonder op artikel 10 van de woon ruimteverordening, op grond waarvan burgemeester ders voor woningen bouwprojecten een aantal bepalin- - door voor ieder nieuwbouwpro ject, na de de commissie volkhuis vesting te hebben geraadpleegd, bijzondere regels stellen. meenteraad niet teverordening mag afwijken. Algemeen De voorzitters betogen dat de ge meenteraad alleen algemene regels mag vaststellen bij de woonruimte verdeling. "Weliswaar moet niet op voorhand uitgesloten worden dat de gemeenteraad bevoegd is ver- omnn schillende algemene regels vast te w.8tv, stellen voor verschillende gedeel- wemou- yan de gemeentè maar naar oordeel gaat die bevoegdheid dat de raad voor projec- ters is het juridisch gezien echter LEIDEN - Mevrouw L.F.A.C. Meses is gisteren 102 jaar geworden. De ruiker die burgemeester Goekoop kwam brengen in het verpleeghuis Zuydtwijck kon na een grondige inspectie haar goedkeuring weg dragen. Dat ze dat ter gelegenheid wordt getypeerd als van haar 102de-verjaardag kreeg oude dame die altijd aangeboden, geloofde ze niet. "Ik\ ben wel oud, maar zo oud,.. ..nee dat is niet waar", zei ze op veront- doeling is 's ochtends mét elkaar koffie te drinken en over een aan tal onderwerpen te praten, als ook het organiseren van schouw burg- en museumbezoek. Verder kunnen gasten worden uitgeno digd. OVQTClViTlQCTl Vrouwen die interesse hebben, kunnen morgenochtend om tien Medewerker M.J. Raven van uur naar het Westerkwartier ko- het Rijksmuseum van Oudheden men en vragen naar Sjuul, Sien geeft vanavond om acht uur in of Jenny, de Taffeh zaal van het Rijksmu- seum van Oudheden een lezing Kinderfilmmiddag over de 'opgravingen te Sakkara 1985 - hel graf van Ioeroedef. Ra- Op de wekelijkse kinderfilm ven rapporteert over het veldon- middag vertoont K&O marge n- derzoek in Sakkara dat het mu- middag tekenfilms en een lach- seum sedert 1975 doet samen met film. De lachfilm is er één uit het de Egypt Exploration Society. slapstick-genre, waarna een uit gebreide serie tekenfilms (onder Voeding meer Pop eye en Supermuis) te zien is. De filmmiddag begint om Mensen vanaf 55 jaar kunnen drie. morgenmiddag van drie tot vijj uur terecht bij 'Rosenburch' aan Tentoonstelling de Vijf Meilaan voor een infor- a matiemiddag over voeding en Het buurthuis de Mirt-Honken suikerziekte. De middag wordt aa7de Driftstraat 49 houdt tot georganiseerd door de bewoners- vrijdag een tentoonstelling over commissie van Rosenburch. in het leven in Nicaragua in het ka- samenwerking met de Stichting der van de wijkprojecten en de Gecoördineerd Bejaardenwerkcollecte van het Nicaragua-komi- de diëtist en de wijkverpleegkun- teeDe tentoonstelling is te be- dige van de Kruisvereniging Lei- zichtigen ochtends negen avonds avonds van half acht tot elf uur. Verder begint morgenochtend om koffie-och- tend waarop een dia-serie wordt vertoond die gaat over een Nederlands meisje dat een tijdje \in Nicaragua heeft gewoond. Politiek In het Leidse Volkshuis starten twee korte cursussen die met poli tiek te maken hebben: de cursus 'politieke vorming', waarin za- ken aan de orde komen die met ^ngingsveiling, mensen met ruil- de volitiek in Nederland tP Z ope voorbeeld het wel of niet plaatsen van kruisraketten en zaken die te maken hebben met de NAVO en Door de geringe opkomst be- het Warschaupact vier bijeen- staat de kans dat de vrouwen- komsten op dinsdagavond). Voor groep van Westerkwartier wordt meer informatie en opgeven kan opgehevenmaar de organisatri- men terecht bij 'Het Stedelijk Voi ces willen toch graag met deze wassenenwerk', Apothekersdijk 'gezellige club' doorgaan. De be- 33a (tel. 071-149180). den. Er is plaats voor een beperkt aantal deelnemers. Geïnteres seerden kunnen zich opgeven bij kwart over negen de receptie van Rosenburch, tele foonnummer 071-769209. Postzegels De Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt vanavond haar maandelijkse bijeenkomst in petit-restaurant 'De Posthof aan de Wassenaarse- weg 1 in Leiden. Er is ook t Vrouwengroep Bovendien gelden die regels alleen voor de eerste toewijzing van de nieuwbouwwoningen. Al met al zijn deze regels te weinig algemeen en in strijd met de woonruimtewet, aldus de commissievoorzitters. Op basis van deze redenering hebben de commissies ook men sen die niet aan de bijzondere eisen voldeden, wier aanvraag voor een woonvergunning voor de Stevens hof is afgewezen en die daartegen bezwaar hebben gemaakt, in het gelijk gesteld. Hoewel B en W over de bezwaren nog een besluit moe ten nemen, mede op grond van het advies van deze commissie, heb ben zij volgens juridisch ge meenteambtenaar J. Memelink be sloten deze mer ten om de beschikbare woningen. DINSDAG 22 OKTOBER 1985 De informatica-docenten Scherft (links) en Van Klaveren temidden van de leerlingen die de computer opleidingen volgen: "Ze zijn heel serieus". (foto LEIDEN - Op de Streekschool voor beroepsbegeleidend onder lijs in Leiden is dit schooljaar in het kader van het leerlingwezen een nieuwe opleiding begonnen, het Instroomproject Schoolverla- ters Informatiseringsberoepen te laten lo- SI). Het ISI"Pr°ject leidt de leer- In het raadsbesluit van mei krij gen onder meer bewoners van De Slaaghwijk (een deel van de Me- Deze bepaling is gebaseerd op renwyk) voorrang voor een aantal raadsbesluit van 6 mei van dit woningwetwoningen in de Ste- jaar. Volgens de commissievoorzit- venshof. Voorts worden minimu- Hierin Speelde ook een voorlopig p"tTf[s besluit van de voorzitter lingen op tot assistent microcom- pplicatieprogrammeur. Uit een onderzoek dat door Siebe Jan Postma Raad van State een rol. Die heeft dracht van de overheid is uitge- beslist dat van één van de Leidse v0erd;blljkt dat er de komende ja- bezwaarmakers de weigering van de vergunning ten onrechte was. De definitieve uitspraak laat nog op zich wachten. Overigens heb ben 42 woningzoekenden bezwaar gemaakt tegen de weigering op grond van de bijzondere voorwaar den. De commissie voor beroep- en bezwaarschriften heeft 27 van hén in het gelijk gesteld. Of B en W dit advies zullen over nemen is nog niet bekend. "Wij i vermoeden van niet", zegt Meme link. Hij stelt voorts verbaasd te zijn over het voorstel van B en W om het gewraakte artikel 10 van de woonruimteverordening zo te wij zigen, dat nog een extra eis wordt gesteld. Dit staat op de agenda voor de raadscommissie volkshuisvesting, pal van de beroepscommissies met de bezwaren tegen al die extra regels. Hierop is een deel uit die brief van de commissies wel erg duide lijk van toepassing. "Ons moet van het hart dat de huidige woonruim teverordening nodeloos ingewik keld is en vanwege haar gedetail leerdheid staat met doel en strekking woonruimtewet", staat hierin. In totaal zijn, op verschillende plaatsen in Nederland, in septem ber ongeveer duizend leerlingen |aan de ISI-opleiding begonnen. Op Jde streekschool in Leiden volgen 36 jongeren de cursus, die uit een scholingsblok van vijf maanden op de streekschool en een praktijk- blok van vijf maanden bij een be drijf bestaat. De benodigde voor opleiding voor de assistenten mi crocomputers is LBO-C of MAVO- D niveau, die voor de applicatie- de brief programmeurs is HAVO met wis kunde. De uitvoering van het ISI is in handen van de 'Stichting landelijk orgaan ter bevordering van oplei dingen voor de economische en ad ministratieve beroepscategorie' (Ecabo). De cursus is dan ook ge richt op de toepassing van infor- op gespannen voet matica in de administratieve sec- tor. "Deze opleiding is hard nodig, aan mensen die dit kunnen is een grote behoefte. Zij zijn er momen teel gewoon niet". Docente J. Scherft van de streekschool geeft aan dat de opleiding in haar ogen een groot gat in de markt vult. Onderzoek Zij is niet de enige die die be hoefte onderkent. Het adviesbu reau dat in opdracht van de over heid onderzocht of er een markt is voor informaticapersoneel, kwam tot de conclusie dat de eerstko mende jaren een vraag van vijf- tot tienduizend mensen wordt ver wacht naar informatica-medewer- kers op lager- en middelbaar ni veau, waarvoor het ISI opleidt. Die grote vraag is vooral te ver wachten door de toekomstige over schakeling van grote (main-frame) computers naar micro-systemen (personal computers). Scherft is erg te spreken over de inzet die de leerlingen tonen. Zij heeft veel cursussen gegeven in het bedrijfsleven en vindt dat daar de inzet vaak minder is dan op de streekschool. "Bij de cursussen die ik op bedrijven geef, heb ik de er varing dat deze vooral een dagje uit met een hapje eten betekenen. De leerlingen die hier de opleiding volgen zijn heel serieus. Er is ook bijna geen verzuim, alleen dat ver zuim waarvan de oorzaak aanwijs baar is. Bijvoorbeeld door ziekte. We hebben tot nu toe dan ook nog geen afvallers gehad". Terwijl ze enthousiast over de opleiding vertelt, zijn achter haar achttien leerlingen druk bezig ach ter een schermpje. Ze maken een proefwerk, dat de eerste aanzet moet geven tot de examentrainin gen. Scherft heeft vooral vanuit haar ervaringen in het bedrijfsleven ge merkt dat er aan informatica-me- dewerkers op lager en middelbaar niveau een grote behoefte is. Adjunct-directeur J.J.A. Mooij- enkind is ook erg enthousiast over de nieuwe opleiding. De goede re sultaten van de leerlingen wijt hij voor een groot deel aan het feit dat het enthousiasme voor computers veelal al aanwezig was voordat de leerlingen aan de opleiding begon- Gek Mooijenkind: "Er zijn er bij die dag en nacht met computers bezig zijn. Die waren al computergek voor ze hier kwamen. Een goede programmeur is dan ook helemaal gek, die staat er midden in de nacht nog voor op". Hij is inmiddels al druk bezig met het regelen van stageplaatsen. Worden bij de meeste opleidingen aan de streekschool de weken deels met school en deels met werk gevuld, bij het ISI-project wordt eerst vijf maanden lang full-time 'school gegaan', waarna een full-ti me stage van vijf maanden op een bedrijf volgt. Mooijenkind: "We zijn de stage plaatsen nu daadwerkelijk aan het invullen. Ik heb zelf directe contac ten met bedrijven, maar de Kamer van Koophandel doet ook veel aan de werving. De KvK stuurt dezer dagen dertig bedrijven in het mid den- en kleinbedrijf een brief om hun medewerking te vragen". Voor de lichting van 36 leerlin gen die op dit moment het theorie gedeelte volgt, moeten in februari stageplaatsen zijn gevonden. Ver volgens is er op de streekschool weer plaats voor een nieuwe groep leerlingen, die dan aan het theorie- blok kan beginnen. Werk Mooijenkind is ook al druk bezig met het vormen van een nieuwe groep voor februari. "We kunnen vast en zeker ieder half jaar een nieuwe groep aannemen. We mer ken ook duidelijk dat de opleiding aan een behoefte voldoet. Of de leerlingen aan werk komen, weten we niet zeker. Maar we zijn in ieder geval van plan om door te gaan". Voor een deel zullen in de vol gende groep jongeren meedoen die bij de selectie voor de groep die in september begon een onvoldoende vooropleiding bleken te hebben of bij de 'intredetoets' voor die leer gang afvielen. Mooijenkind: "Een aantal van hen zijn we aan het bij scholen, zodat ze in februari wel kunnen gaan meedoen". Bij het ISI-project is het de be doeling vooral ook meisjes voor de opleiding te interesseren. Maar het streven om een verhouding jon gens/meisjes van fifty-fifty te berei ken, is niet gehaald. Wel vinden de betrokkenen dat het enthousiasme van de meisjes, die ongeveer een derde van het aantal leerlingen vormen, extra groot is. Docent Harry de Jongh van de streek school daarover: "Het is mij opge vallen dat juist de meisjes die aan het project deelnemen erg veel in zet tonen". waardigde toon tegen de Leidse burgervader. Mevrouw Meses woont ruim ne gen jaar in Zuydtwijck en heeft zich volgens een van de verzorg sters nog geen dag verveeld. Ze gezellige gezellige babbel en zich uitstekend vermaakt met breien, wandelen en thee zetten. (foto Holvast) Wethouders van Leiden en Haarlem schrijven brief aan commissie Tweede Kamer LEIDEN/HAARLEM - De ge meenten Haarlem en Leiden zijn ongerust over de door het rijk voorgenomen vermindering waarden scheppend beleid' (ter aanmoediging van de economie) voor de jaren 1989 en 1990 geheel te schrappen. Een voorspoedig i de subsidies voor de aanmoediging nomisch herstel is alleen te zenlijken vanuit een gezonde re gionale en plaatselijke ontwikke- ling. Daarbij moeten de economi sche mogelijkheden, vooral die van de Randstad, ten volle worden benut. de regionale gezamenlijke brief aan de vaste ka mercommissie economische zaken hebben de Leidse wethouders Fa se en haar Haarlemse collega Kraak hierop gewezen. De onge rustheid is gebaseerd op de nota regionaal sociaal-economisch be leid 1986-1990. In de brief wordt gesteld dat de regering kennelijk van plan is om de subsidieregeling voor het 'voor- Werkloos De briefschrijvers vinden het te vens onjuist dat de regering de subsidieregeling tot en met 1988 wil combineren met het zogenaam de 'terugploegen'. Daardoor dreigt het geld, bedoeld voor het voor waarden scheppend beleid, slechts in beperkte mate de regionale eco nomie van nut te zijn. Bovendien kan de eis, dat zeventig percent van de arbeidskrachten voor een terugploegproject werkloos moet zijn, moeilijkheden opleveren, ze ker in de Randstad, schrijven Fase en haar Haarlemse collega. Dank zij bijdragen uit het voor waarden scheppend beleid was het de laatste jaren mogelijk, proble men op te lossen en kansrijke ont wikkelingen aan te moedigen. waarvoor in de gewone begrotin gen het geld niet beschikbaar was. In sommigen gevallen was maar betrekkelijk weinig geld nodig om het economisch functioneren van een stad of een regio te verbeteren, aldus de brief aan de kamercom missie. Leiden en Haarlem vragen de kamercommissie daarom als nog het beschikbare geld voor het voorwaarden scheppend beleid tenminste te handhaven. Ondersteuning De brief van beide middelgrote Randstadgemeenten op volgt op blijken van verontwaardiging van de Randstadprovincies en de vier grote steden (Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht). Het Leidse en Haarlemse initiatief heeft inmiddels ondersteuning ge kregen van de gemeenten Velsen, Zaanstad, Alphen aan den Rijn, Amersfoort. Delft, Dordrecht, Gouda, Den Helder, Hilversum, Hoorn, Nieuwegein, Spijkenisse, Zoetermeer," Vlaardingen, Zeist en Schiedam. De kamercommissie behandelt de nota regionaal sociaal-econo misch beleid op maandag 4 novem ber. LEIDEN - Het verhaal waar de agent geen cent voor gaf, daar 'trapte' de kantonrechter nu juist wel in. "Ik ben geneigd het te ge loven", sprak hij, nadat de ver dachte rustig en zonder opsmuk zijn 'avontuur' had verteld. Ook de officier van justitie leek het geen smoes. door Saskia Stoelinga De jongen uit Leiderdorp reed vorig jaar op een december avond zonder licht op zijn fiets naar huis. Reden: een aantal uren daarvoor was zijn nog goed uitziende tweewieler in Leiden in elkaar geschopt. Voorvork verbogen en een dynamo die niet meer op de lopende band wilde. Hij werd schuldig verklaard zon der oplegging van een straf. Hetzelfde gold voor een corpu lente Hagenaar met Leidse fami lie. Komende met zijn auto van de parkeerplaats van het restau rant 'De Gouden Leeuw' in Voor- - schoten werd hij door een ver dacht opgestelde motoragent op gemerkt. Hij had slechts de stadslichten van zijn automobiel ontstoken."Bewust", betoogde hij. "Als je die bocht met groot jicht neemt, verblind je je tegen standers alleen maar. Vijftig me ter verder, op het moment dat de agent langszij kwam, had ik het goede licht, het dimlicht dus, al aan. Hij sommeerde mij echter om mee te gaan voor een algehe le autocontröle. Meer dan uur ge wacht op een terrein, alles in or de bevonden. Maar wat dacht je wat...? Ik moest de politiebus in om een bekeuring voor het rij den met stadslichten in ont vangst te nemen. Dat maakt je toch razend". De officier van jus titie en de rechter konden het zich levendig voorstellen. Een man uit Amsterdam die zonder een plaatsbewijs in een trein op de route Leiden zou heb ben gezeten, verklaarde voor de rechtbank nooit in die trein te hebben plaatsgenomen. Hij had al jaren een auto en was die be wuste dag in Hilversum geweest, ïn zijn agenda stond het nog. Een valse naam waarschijnlijk. We derom beleed de rechter zijn ge loof in het verhaal van de ver dachte en was overtuigd van zijn eerlijkheid. Dit keer zelfs vrij spraak. Foto's Wat anders ging het met een Leidenaar. Hij was vorig jaar bij een snelheidscontrole op de IJs- selmeerlaan betrapt op te hard rijden. Ruim 7U kilometer zou er op zijn snelheidsmeter moeten hebben gestaan. "Kon niet zei hij op de eerste zitting. "Ik werd twintig metër voor een stoplicht aangehouden, dan rijd je toch geen 70 meer". Nee, ze moesten hem met een andere automobi list hebben verward". De rechter die dat niet onmiddellijk kon ontkennen, maar ook niet gelo ven, hield de zaak voor nader on derzoek aan. De agent, die hem had bekeurd moest maar eens komen getuigen. En deze agent van het Leidse politiekorps kon hem dit keer het bewijs in handen geven. Schitterende foto's van de snel heidsmeter. Zo'n 500 meter voor het stoplicht was de verdachte al geflitst en inderdaad pas twintig meter daarvoor door een collega aangehouden. U kent het tafe reel, auto met radarapparatuur 'onzichtbaar' aan de kant, agent met 'walkie-talkie' eindje verder op om de overtreders in de kraag te vatten. Pech voor de verdach te, de intuïtie van de rechter dat er iets niet klopte in het verhaal was juist geweest. En nu het hoogtepunt in onge loof. Volgens de politie reed een Noord wij ker bij de stoplichten aan de Molentuinweg in Katwijk door rood licht. Volgens de ver dachte was het licht nog op groen. Hij wilde de rechter een klein beetje tegemoet komen: "Het kan zijn dat het op oranje sprong toen ik er doorheen reed". Bij de eerste zitting kwa men de partijen er niet uit. De verdachte nam een advocaat in de hand en ook de agent werd voor de tweede zitting opgeroe pen Het werd er allemaal niet 'duidelijker op. Groen tegen rood dat bleef staan, maar er kwam meer bij. Het begon al dat ze zich eikaars gezichten niet meer kon den herinneren. Wel de affaire. De lezing van de Katwijkse agent die daarvoor de eed moest afleg gen, stond haaks op die van de Noordwijker. Fantasie De agent: "Ik reed zo'n 50 me ter achter hem op de motor. Ik zag hem door rood licht gaan. Op de provinciale weg heb ik de au tomobilist laten stoppen. Ik be keur pas als het licht twee tot drie seconde op rood staat. Dat was hier het geval". De verdachte: "Ik reed door groen. Ik werd in de Hoornes- laan bij een bushalte aangehou den door twee agenten in een blauwe auto. Ik zag in mijn spie gel dat zij een stopsein gaven. De een vroeg om mijn kentekenbe wijs en de andere liep om de auto heen. En ze wilden weten waar ik vandaan kwam". De agent: "Dat vraag ik nooit. Ik reed achter u, ik zag waar u vandaan kwam". De officier van justitie: "Onder het proces-verbaal staat toch dui delijk de handtekening van deze agent. Ook wordt uw auto en uw kentekenbewijs genoemd. Dat is toch juist". De verdachte: "Ja". De officier: "Hoe valt dat dan met elkaar te rijmen? Voor mij is het feit wettig en overtuigdepd bewezen". De advocaat: "Er moet een misverstand in het spel zijn. Ik vraag vrijspraak, of anders wil ik in elk geval de zaak aanhouden en uitzoeken of op die bewuste dag, 24 augustus 1984, een po litieauto met twee agenten heeft gesurveilleerd op de Hoornes- laan. U doet nu net alsof het een fantasie-verhaal is". De rechter: "Ik hecht waarde aan het proces-verbaal en aan de getuige. Geen zaak voor verdere aanhouding. 110 gulden boete". Tja, wat moetje hiervan nu ge loven? Noot ter overdenking: Wist u dat liegen een vorm van diefstal is? - Diefstal van iemands geloof.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4