Ontruiming gekraakt pand toch uitgesteld 0,00 /o KAPITAALMARKT- RENTEREKENING Hoogstraat heeft straks één marktverzamelkraam Politie heeft meer tijd nodig College van bestuur betreurt bewering over bouwvergunning nutsspaarbanks Politie beziet wijkwerk (jér. van der Stefb DINSDAG 22 OKTOBER 1985 LEIDEN - De ontruiming van het kraakpand Brill aan de Oude Rijn is met 'enige tijd' uitgesteld. Burgemeester C. Goekoop deelde dit gisteravond mee tijdens de vergadering van de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het pand maandag 28 oktober zou worden ontruimd. Wanneer de ontruiming nu plaats heeft, kon de burgemeester gisteren nog niet zeggen. Tot het uitstel is besloten door de Leidse politie. De 'affaire Brill' heeft volgens haar de afgelopen tijd zoveel beroering veroorzaakt, dat zy vreest dat de ontruiming een verstoring van de openbare orde met zich mee brengt. De politie meent dat zij de zaak niet alleen met de eigen mensen in de hand kan houden. Daarom wil ze de hulp in roepen van korpsen buiten de gemeente. De politie stelt echter dat het niet lukt om een en ander binnen een week goed te regelen. Het uitstel komt burgemeester en wethouders van Leiden goed van pas. Op deze manier wordt na melijk een spoedvergadering van de gemeenteraad vermeden. Ver schillende raadsleden willen na melijk nog eens in de raad praten over deze zaak voordat het pand is ontruimd. De eerstvolgende raads vergadering is echter gepland op 28 oktober. Als de ontruiming vol gens 'schema' was doorgegaan. zouden de krakers die dag al uit het pand zijn gezet voordat de raadsleden bij elkaar hadden kun nen komen. Onder anderen het PSP-raadslid De la Mar had aangekondigd dat hij in dat geval om een spoedverga dering van de raad zou vragen. B en W lieten vorige week vrijdag overigens weten dat ze zouden pro beren de ontruiming enkele dagen uit te stellen. De universiteit mag het kraak pand laten ontruimen nu zij van de president van de Haagse recht bank het gelijk aan haar zijde heeft gekregen. Het bestuur van de uni versiteit heeft de uitvoering van het vonnis in handen gelegd van een deurwaarder. Die heeft gister middag officieel de hulp van de po litie ingeroepen. Het universiteits bestuur is er vanmorgen van op de hoogte gebracht dat de ontruiming met enige tijd is uitgesteld. LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit 'betreurt de onnauwkeurigheid' waarmee in de universiteitsraad stellig is bos vestigd dat de bouwvergunning voor de muur van het kraakpand Brill aanwezig zou zijn. Het univer siteitsbestuur houdt echter vast aan de ontruiming. Het zegt niet de vrijheid te hebben om het pand 'te gebruiken voor het oplossen van gemeentelijke volkshuisvestings problemen'. Een oplossing van de kwestie Brill moet van de gemeen te komen, vindt het college. Uitstel van de ontruiming om de krakers de tijd te gunnen voor het rondbreien van hun plannen van aankoop en restauratie van Brill, biedt niet de zekerheid dat de vrij willige ontruiming zal plaatsvin den, indien aankoop door de kra kers niet kan worden gefinancierd, j schrijft het college verder in een brief aan de universiteitsraad. Me dewerking aan uitstel door het col lege betekent dat het in strijd han delt met zijn verantwoordelijkhe den, omdat het aldus het ontrui- mingsvonnis zou ontkrachten. De brief van het college volgt on der meer naar aanleiding van boze reacties op de vergadering van de universiteitsraad, waarin het colle ge - in strijd met de waarheid - zei over de bouwvergunning te be schikken. Tevens kwam de raad in het geweer omdat het college on voldoende informatie wilde ver schaffen over de hardnekkigheid waarmee aan de ontruiming van Brill wordt vastgehouden. Het college verklaart in de brief dat in verband met een zorgvuldig beheer van de gebouwen van de universiteit het pand Brill zo snel mogefijk moet worden verkocht. "Door allerlei niet terzake doende problemen aan de orde te stellen proberen de onrechtmatige gebrui kers van het pand te geraken tot een situatie, waardoor de onrecht matige situatie in het pand langer dan nodig wordt gecontinueerd". Toegegeven wordt nu dat het college niet formeel over een bouwvergunning voor de muur te bechikt. Het wijst echter op een brief van de Rijksgebouwendienst, waarin zou worden vermeld dat de gemeentelijke bureaus bouw- en woningtoezicht en monumenten zorg geen bezwaar hebben tegen de aanvang van de bouwwerk zaamheden, vooruitlopend op de verlening van de vergunning. Bouw- en woningtoezicht bestrijdt dit overigens ten stelligste. Het college zegt verder dat het geen enkel verschil maakt, dat be stuurslid M.J. Koornstra op eigen initiatief een persoonlijk gesprek heeft gehad met de krakers, zoals vorig week in het Leidsch Dagblad gemeld. Het bestuur heeft tot dus ver altijd ontkend dat er contact is geweest met de krakers. Het colle ge gaat er nog steeds vanuit dat de ontruiming zal plaats hebben, en wel op maandag 28 oktober. ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2'!2% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000, Het rentepercentage r\ r\ r\ r\ voor de maand L^L^Lmy november is: DE DICHT BIJ HUIS BANK Wijkvereniging De wijkvereniging Pancras-West heeft inmiddels bij burgemeester en wethouders bezwaar gemaakt tegen de aanwezigheid van de kra kers in het pand Brill en de plan nen voor de aankoop. In twee brie ven wijst secretaris F.K. Lagerweij de gemeente erop dat de buurt ge- luidoverlast ondervindt. Voorts maakt hij er bezwaar tegen het ge mak waarmee de gemeente de kra kers toestemming geeft om zaken te realiseren, waarvoor een 'nor maal mens allerlei procedures moet doorlopen'. De wijkvereniging maakt de ge meente er voorts op attent dat het toekomstige gebruik van het pand, een culturele woon- en werkge meenschap, in strijd is met het be stemmingsplan. Het pand is verder nauwelijks bereikbaar voor vracht auto's, zodat de vestiging van een aantal kleine bedrijfjes in het pand, ernstige overlast voor de v geving tot gevolg hebben. Invloed Vorige week werd bekend dat het college van bestuur van de uni versiteit heeft gelogen over de bouwvergunning voor een schei dingsmuur in het pand Brill. Die scheidingsmuur tussen het kraak pand en het museum voor geologie en mineralogie is nodig, wil de uni versiteit het pand Brill kunnen ver kopen. Het universiteitsbestuur heeft steeds volgehouden dat het de vergunning al op zak had. Vrij dag bleek echter dat dit niet het ge val is. Diezelfde dag hebben de krakers het pand vrijwillig ont ruimd en vrijwel ogenblikkelijk weer opnieuw gekraakt. Ze menen daarmee te hebben voldaan aan het vonnis van de rechter. Verschillende commissieleden vroegen gisteren of beide zaken in vloed hebben op de voorgenomen ontruiming. Burgemeester Goe koop bleef het antwoord op de vra gen schuldig. Hij verklaarde dat de ontruiming een zaak is tussen de krakers en de universiteit en dat de gemeente daar in principe buiten staat. Wel wilde hij kwijt dat de krakers om herziening van het vonnis kunnen vragen via een zo geheten executiegeschil wanneer zij menen dat er zich nieuwe feiten hebben voórgedaan. Buitenstaander Persoonlijk vindt de burgemees ter - 'als jurist en als buitenstaan der' - dat het ontruimen en op nieuw kraken van het pand .juri disch gezien niet zo'n sterk punt is. "Op die manier zou men onder elk ontruimingsbevel kunnen uitko men". Aan de andere kant vindt hij dat ook dat de universiteit de wei gering om de ontruiming met en kele maanden uit te stellen (iets waar B en W om hebben gevraagd) juridisch niet erg sterk heeft om kleed. De advocaat van de universiteit heeft de gemeente geschreven dat niet tot uitstel kan worden overge gaan omdat de rechter bevel heeft gegeven tot ontruiming. En derge lijke rechterlijke bevelen behoren onverwijld te worden uitgevoerd, aldus de advocaat. De burgemeester stelde echter dat de universiteit het récht heeft gekregen het pand te ontruimen. Zij mag echter zelf uitmaken of zij van dat recht gebruik maakt, zo bleek uit de woorden van jurist Goekoop. Hij voegde er nog aan toe dat de problemen tussen uni versiteit en krakers geen rol heb ben gespeeld bij het besluit de ont ruiming uit te stellen. LEIDEN - Wordt de Hoogstraat straks de mooiste marktstraat van Leiden? Het begint er op te lijken. Een nieuwe marktverzamelkraam zal namelijk de oude kramen gaan vervangen die voorheen op de Hoogstraat stonden. De Delfse architect J. van Zwol heeft in opdracht van de gemeente Leiden een ontwerp gemaakt voor een fraaie verzamelkraam waarin acht marktkooplui een onderko men kunnen krijgen. In het semi- permanente gebouwtje worden vier kiosken opgenomen, aan elk uiteinde twee, en vier open kramen waardoor het uitzicht over het wa ter van de Rijn, vanaf de Hoog straat, gehandhaafd blijft. De verkoopstalletjes die op deze plek stonden, voordat men begon met de restauratie van de Visbrug en de kelders onder Hoogstraat, mogen niet meer terugkomen om dat het een rommeltje was. De nieuwe marktverzamelkraam zal er straks piekfijn uitzien en perma nent blijven staan. Het wordt een ADVERTENTIE gebouwtje, met stalen staanders, kiosken van een lichtgekleurd plaatmateriaal en, aan de zijde van de Hoogstraat, een glazen luifel. Alle kramen wordt overkapt door een schuin stalen dak. De marktkramen op. de Hoog straat, die sinds 1970 een dagelijk se markt vormen, zijn enkele maanden geleden tijdelijk ver huisd naar de Visniarkt. Het is de bedoeling dat aansluitend op de restauratie van de Hoogstraatkel ders en de Visbrug een begin wordt gemaakt met de bouw van de nieuwe marktverzamelkraam. Alle marktkooplieden willen graag terug naar de Hoogstraat. Op basis daarvan heeft de architect een ontwerp gemaakt voor een ver zamelkraam waarbij de ijskiosk en de notenbar aan de éne kant ko men te zitten en de loempiakiosk en de vishandel aan het andere uit einde van de verzamelkraam. De bloemenkoopman, die nu in een kiosk zit, komt waarschijnlijk in een kraam te zitten of moet anders toestemming krijgen met zijn be staande wagen naast het nieuwe gebouwtje te staan totdat er een kiosk vrij komt. Plankier Voor de Hoogstraatkelders wordt straks ook een plankier aan gelegd dat via een trapje naast de St. Jansbrug te betreden is. De be doeling is dat voor rolstoelgebrui kers een hellingbaan langs de Nieuwe Rijn komt zodat het plan kier, via een doorgang onder de Visbrug, ook; voor hen toeganke lijk is. In de loop van 1986 wordt, aan sluitend op de restauratie van de Hoogstraatkelders, met de bouw van het plankier en de marktverza melkraam begonnen. Alleen de raadscommissie voor ruimtelijke ordening kan nog een stokje ste ken voor de plannen. Het voorstel zal volgende week woensdag in de commissie aan de orde komen. Lid Stichting Bontwaarborg Haarlem, Wagenweg 11 bij het Houtplein Tel. 023-312086 Bergen, Hertenlaan 8 LEIDEN - De Leidse politie komt eind van dit jaar met uitgebreide voorstellen over het al dan niet voortzetten van het zogenoemde wijkgericht werken. Door gebrek aan tijd komt dat wijkwerk nu niet goed van de grond. Dat tijdgebrek wordt veroorzaakt door niet opge vulde vacatures, arbeidstijdverkor ting en door enkele arbeidsinten sieve onderzoeken bij de politie. Korpschef H.WV van Voorden vertelde gisteren tijdens de raads commissie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden dat de ioi^;ng van de politie nog steeds achter het plan staat om wijkge richt te werken. PvdA'er Geradts zei gisteren echter niet overtuigd te zijn dat alle mogelijke manieren waren benut om wel volddendè mensen beschikbaar te stellen voor het wijkwerk. De korpsleiding stelde dat nog steeds wordt gezocht naar metho den om meer mensen vrij te maken voor het wijkgericht werk. De mo gelijkheden en onmogelijkheden daarvan zullen later dit jaar uitge breid uit de doeken worden ge daan, aldus Van Voorden. Inspraak voor bevolking over sluitingstijden Leidse café's LEIDEN - De i den kunnen binnenkort hun. me ning geven over het plan van bur gemeester Goekoop de sluitingstij den op zaterdag voor cafés te ver lengen tot drie uur of zelfs af te schaffen. De raadscommissie voor algeme ne en bestuurlijke aangelegenhe den is er gisteravond eenstemming mee akkoord gegaan dat de plan nen om de sluitingstijden definitief te wijzigen 'in de inspraak worden gebracht'. Als alle reacties zijn ver zameld, beslist de burgemeester nadat deze zaak nog een keer is be sproken in de raadscommissie en in de gemeenteraad. Officieel hebben de Leidse cafés nu toestemming om gedurende de week tot één uur 's nachts en vrij dag en zaterdag tot twee uur open te blijven. Het afgelopen jaar is echter een proef gehouden waarbij een aantal cafés ontheffing kreeg om tot drie uur open te zijn. Die proef is geslaagd, zo concludeert een speciale begeleidingscommis sie. Gebleken1 is dat de overlast rond de kroegen met een speciale ontheffing niet is toegenomen. Gelukkig Het woord is, nu echter aan de in woners van Leiden. Zij mogen aan geven of ze er gelukkig mee zijn dat de proef een blijvend karakter krijgt. Tegelijkertijd worden de al ternatieven aangedragen om alle cafés de mogelijkheid te geven op zaterdag tot drie uur open te blij ven, mits ze aan een aantal normen voldoen, of om de sluitingstijden op zaterdag maar af te schaffen. Dat laatste heeft de voorkeur van Goekoop. De burgemeester is er van overtuigd dat de overlast af neemt als bezoekers gedurende de nacht gespreid kunnen vertrek ken. Aanvankelijk wilde de burge meester de inwoners meteen laten kiezen tussen het voortzetten van de proef, het uitbreiden van de proef over alle cafés of het afschaf fen van de sluitingstijden. CDA'er Walenkamp wilde echter dat de burgerij ook kon aangeven of ze wel gelukkig is met het wijzigen van de sluitingstijden. Hoewel de commissieleden gis teravond alleen maar hoefden te zeggen of de plannen wat hun be treft 'in de inspraak kunnen wor den gebracht', lieten PvdA en PPR/PSP alvast weten niet zo ge lukkig te zijn met de inhoud van die plannen. Ze vrezen, in tegen stelling tot de burgemeester, dat de overlast in Leid.en er door zal toe nemen. D'66 zag wel brood iri het voorstel om de sluitingstijden op zaterdag af te schaffen. WD en 'CDA onthielden zich vooralsnog van commentaar op de verschillen de voorstellen, al verklaarde Wa lenkamp dat het CDA de huidige proef geslaagd acht. COLLECTE. De nationale collecte voor geestelijk gehandicapten die eerder deze maand werd gehou den, heeft in het rayon Leiden een bedrag van 58.931 gulden opge bracht. In de stad Leiden was de opbrengst 18.577 gulden. Open-dicht Kon ex-Swift-wielrenner Gerben Karstens vorige week dinsdag nog triomfantelijk het Sportcafé van Wim van Duivenbodes vriendin Els Haneveld openen, afgelopen vrijdagavond moest de tent alweer dicht. Niet dat het aan clandizie ontbrak, want dat leek wel goed te zitten. - Nee, de arbeidstijdverkorting en de Kamer van Koophandel re den het Sportcafé in de wielen. Wim van Duivenbode, die de or ganisatie van de activiteiten in het café aan de Vrouwensteeg voor zijn rekening neemt, toog vrijdagmiddag naar het politie bureau om toestemming te vra gen om vanavond wat langer open te mogen zijn. Dan komt' namelijk de sportredactie van Omroep Rijnland aan de bar om een uitzending te verzorgen. Dat zou wel eens kunnen uitlopen. En de sluitingstijd van twaalf uur is dan wel een beetje aan de vroege kant. Vandaar het beroep dat Van Duivenbode bij 'bijzon dere wetten' ging doen. De dienstdoende ambtenaar keek eens in zijn kaartenbak, liep het hele alfabet af, maar bij de 's' van Sportcafé trof hij slechts een lege map aan. 'Sport café, Sportcafé? Nooit van ge hoord', moet de man gezegd heb ben. Wèl vond hij de naam van de vroegere eigenaar van de ont spanningsgelegenheid in de kaartenbak. Maar die had zich al lang geleden van het pand ont- 'daan. Van Duivenbode werd wat ongerust: "Wat gek, we hebben weken geleden al de papieren in geleverd en kregen toen te horen dat alles in principe in orde was. We mochten op 15 oktober de deuren opengooien". Van Duivenbode kreeg het ad vies maar eens bij mijnheer De Raat op het stadhuis langs te gaan. Daar zouden dan alle pa pieren wel liggen. Enigszins op gelucht, vertrok hij meteen rich ting Breestraat. Open-dicht (2) Daar aangekomen bleek De Raat niets van de benodigde papieren te hebben ontvangen. Had de Kamer van Koophandel Van Duivenbode niet verteld, dat er een verklaring van goed gedrag nodig was? "Een verklaring van goed gedrag? Voor wie dan wel?" Voor Els Haneveld natuur lijk. En aangezien Els in Leider dorp woont, moest de Leider- dorpse politie een dergelijke ver klaring afgeven. En dan was er natuurlijk nog het bewijs van kredietwaardigheid dat by de Kamer van Koophandel moest zijn ingeleverd. Alleen door dat papiertje kon de KvK weer een bewijs van goedkeuring aan De Raat sturen. "Bewijs van krediet waardigheid?" Nu ging er toch een lampje branden bij Van Dui venbode. Daar had de KvK in dertijd inderdaad om gevraagd. In alle drukte was hem dat hele maal door het hoofd geschoten. Blij als de caféhouderes was met de lening die ze had kunnen af sluiten, had ze dat bewijs keurig in een map opgeborgen. Een waardevol papier, daar spring je niet zo vluchtig mee om. Toch vreemd. Want pas enkele dagen geleden had de KvK Els Hane veld nog over wat andere zaken opgebeld. Maar geen woord over dat bewijs van kredietwaardig heid. En, aldus De Raat, mijn heer Van Duivenbode was na tuurlijk ook al op het Stads- bouwhuis geweest? "Wat moet ik daar in hemelsnaam doen?", was Van Duivenbodes weder vraag. Het bleek dat een contro le-ambtenaar van de afdeling mi lieuzaken van het Stadsbouw- Gerben Karstens tapt het eerste pilsje in het pas geopende Sportcafé van Els Haneveld. Wim van Duiven bode kijkt glunderend toe. Een paar dagen daarna moest de tap weer dicht. (foto Fred Rohde) Vervolgens werd met spoed Daar werd geconstateerd dat een bezoek aan het Stadsbouw- huis gebracht. Maar daar werd meteen een domper op de activi teiten gezet: de betrokken amb tenaar had atv. Een vrije dag dus in het kader van de arbeids-tijd- verkorting. Dat werd dus wach ten. Vervolgens toog Van Dui venbode naar de Kamer van Koophandel met het bewijs van kredietwaardigheid. Het moet gezegd worden: hij kreeg een spoedbehandeling. Maar daar mee was dat papiertje nóg niet bij De Raat. En dus zat er voorj Van Duivenbode en diens vrien din niets anders op dan het Sportcafé in het weekeinde te sluiten. Een strop van jewelste, dat is duidelijk. huis een openbare gelegenheid moet keuren vóórdat de deuren daarvan opengaan. Ook dat had de KvK niet verteld. Van Duivenbode keerde na de ze mededelingen, wat wit om de neus, terug naar het politiebu reau. Wat hij daar te horen kreeg, deed hem van schrik in een stoel neerzijgen. Open-dicht (3) Het speet de ambtenaar ten zeer ste, maar hij kon het Sportcafé geen vergunning geven om op dinsdagavond 22 oktober een uurtje langer open te blijven. Er ger nog: het Sportcafé mocht in het geheel niet open zijn en had op 15 oktober nog helemaal niet geopend mogen worden. Im mers: de benodigde papieren ontbraken. Nu zette Van Duivenbode toch even vaart achter een en ander. Eerst maar eens de Leiderdorpse politie gebeld voor een verkla ring van goed gedrag voor zijn hartsvriendin. "Dat papiertje kreeg ik nog diezelfde middag. Alle lof voor de politie dus", al dus de geteisterde caféhouder. Open-dicht (4) Gisterochtend vroeg werd op nieuw het Stadsbouwhuis be zocht. En wat bleek? De papie ren lagen op een grote stapel. Al sinds 30 september. Of dat niet een beetje sneller had gekund? De ambtenaar schrok er kenne lijk zelf van, want dezelfde och tend nog werd een bezoek aan het gesloten Sportcafé gebracht. geen fonteintje had. Een beetje onfris, vond de milieu ambtenaar. Dus besloot Els Ha neveld het urinoir af te breken. Plaslustige klanten kunnen nu in het gewone toilet terecht. Dat heeft wel een fonteintje waaraan de handen kunnen worden ge wassen. Ook een serre kon niet helemaal de goedkeuring van de ambtenaar wegdragen. Die moest van een ventilator worden voorzien. Die was snel aange bracht. Inmiddels is ook het pa piertje van de Kamer van koop handel bij ambtenaar De Raat op het stadhuis gearriveerd. En zo kon het gebeuren dat het Sport café voor de tweede keer de deu ren opengooit. Het zit er zelfs dik in dat de Leidse politie vergun ning geeft om vanavond een ex tra uurtje open te blijven. Dus al les komt weer goed. Maar over de Kamer van koophandel is Van Duivenbode niet zo te spreken: "Ze maken reclame op de televi sie met de slogan dat jonge on dernemers bij hen aan het goede adres zijn. Maar ik vind de voor lichting die ze geven maar matig. Al moet ik zeggen dat ze het door nu snel te handelen weer een beetje goed hebben gemaakt".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3