212141, Z&R Nederland kiest voor het dekbed Antiek en (Suriosn Rolluik kan geluidwerend en energiebesparend zijn De inbouwkachel voor het iaar2000 f Lüttllo Maak'n afspraak: leb 01719-10366 Vooral jongeren kopen het Satijn wint terrein Open haard Ambagtakeer Gouwsluisseweg 40 -onder de Molen- Tel. 01720-73690 - Alphen a/d Rijn "ELITE" Formidabele kapaciteit (24 000 Kcal.). Indrukwekkend rendement. Geschikt voor alle soorten vaste brandstoffen. Ingenieus heteluchtsysteem met of zonder ventilator. Tijdloze styling, die in ieder interieur past Kjr Gietijzersterke levensduur. Alles op het gebied van open haarden, schou wen, allesbranders en accessoires. frbo u winge werkzaamh eden. Willem Barentszslraat 19 2315 TZ Leiden 071-134542 Wilt u met 90% zekerheid weten dat uw huis binnen 2 maanden is verkocht??? Laat uw woning dan verkopen door het gróótste en het actiefste kantoor. Dagelijks geopend van 09.00-18.00 uur. 's Zaterdags van 11.00-16.00 uur. Grote fotohal. Donderdagavonds van 7-9 uur. Hoek Haarlemmerstraat/ Havenplein 2.2312 GZ Lei den. MAKELAARDIJ Sunlite rolluiken in aluminium en P.V.C. voor elke woning de beste isolatie, geluidwering, verduistering en inbraakbeveiliging. Sunlite heeft ook rolluiken en rolhekken voör beveiliging van huizen, winkels en bedrijfspanden Sunlite tip: Nu is het tijd om tegen wintertarief uw markiezen en zonwering door Sunlite te laten nazien Schoolstraat 129. Voorschote Tel. 01717 -8089 U bent van harte welkom deze week, volgende week, altijd! Voor betaalbare en vaste prijzen! Kom geheel vrijblijvend een kijkje nemen en laat u uitvoerig door experts informeren en adviseren. Geopend dinsdag t/m zaterdag Attentie! Elke bezoeker ontvangt praktische rolmaat (zo la voorraad strekt). Bouwcentrum voor Woonverbetering Erica Noordwijk bv. Douzastraat 25 2201 JB Noordwijk Telefoon 01719 1 03 66 gemakkelijk ujj WONEN De markt voor woningtextiel is de afgelopen vier jaar onder de invloed van de koopkrachtdaling met ongeveer 14 procent gekrompen. Ook de omzet in bed textiel heeft sinds 1980 zwaar onder druk gestaan. Maar niet alle produktgroepen in dat marktsegment hebben evenveel terrein verloren. Binnen het pakket bedtextiel is al jaren een opvallende verschuiving gaande, die zich onverminderd lijkt voort te zetten. In bijgaand artikel cijfers uit een NIPO-onderzoek. door Frits Koffijberg Meer dan de helft van de Nederlanders slaapt tegen woordig onder een dekbed, terwijl dat tien jaar geleden nog maar 5 procent was. Weliswaar is de opmars van het dekbed sinds 1980 door de tanende koopkracht wat afgeremd, maar zeker niet gestuit. Dat blijkt ook uit de meest recente verkoopcij fers, aldus A. Bijvank, lid van de werkcommissie In- ter Decor. In het eerste kwartaal van dit jaar is in ons land 118 miljoen gulden uitgegeven aan bedtex tiel, evenveel als in de eerstë drie maanden van vorig jaar. Maar het aandeel van de dek bedden klom van 29 naar 32 procent en dat van de dekbe dovertrekken zelfs van 32 naar 39 procent, terwijl het aandeel van de dekens en lakensets werd gehalveerd (resp. van 4 naar 2 en van 8 naar 4 procent). Vooral in de hogere inko mensgroepen en de jongere ge zinnen wordt vaker een dekbed dan dekens aangetroffen, zo heeft een onderzoek van het NIPO uitgewezen. Van dege nen die jaarlijks meer dan 45.000 gulden verdienen, heeft 62 procent een dekbed. In de inkomensgroep van 33 tot 45 mille is dat 53 procent, van 24 tot 33 mille 47 procent en bij in komens onder de 24 mille 40 procent. Leeftijd Ook leeftijd speelt kennelijk een belangrijke rol bij de aan schaf van een dekbed. In de leeftijdsgroep tot 30 jaar heeft 74 procent een dekbed, van 30 tot 40 jaar 56 procent, van 40 tot 55 jaar 46 procent en boven de 55 jaar 29 procent'. Conclusie van Bijvank: "De jeugd pakt de slaapkamercultuur Een mooie dekbedovertrek is een sieraad in de slaapkamer. op Verder zijn er regionale ver schillen. In het westen des lands slaapt 54 procent onder een dekbed, in het oosten 49, in het zuiden 44 en in het noorden 41 procent. Er kan volgens Bijvank rus tig worden gesproken van een vrij stormachtige ontwikke ling, die zich rond 1972 inzette. In 1974 werden in Nederland 270.000 dekbedden verkocht, vorig jaar waren het er 800.000. Hij verwacht, dat als de koop kracht toeneemt de deken in nog sneller tempo terrein zal verliezen. Per slot van rekening was de laatste jaren de aan schafprijs van een dekbed - al gauw duizend gulden voor een complete set (inclusief over trekken en hoeslakens) voor een tweepersoonsbed - voor menige consument een belem mering. Voordelen De voordelen van een dek bed boven dekens zijn volgens hem duidelijk: het slaapt pretti ger ("een dekbed valt soepel om het lichaam, terwijl een de ken vrij stug is"), het bed is makkelijker op te maken en met betrekkelijk weinig geld, namelijk door de aanschaf van een overtrek, kan de slaapka mer een ander aanzien worden gegeven. "Er wordt helaas veel ge knoeid met dekbedden. Bij de goedkope importen treffen we weieens zogenaamde donzen dekbedden aan die gevuld zijn met hooi en kippeveren of met dood dons", vertelt Bijvank. "Van de synthetische dekbed den heeft 30 procent, zoals keu rige fabrikanten eerlijk vermei den, 'schoonheidsfoutjes'. E zijn dan afgekeurde vezels ver werkt. Met het risico dat het dekbed na twee of drie keer wassen begint te klonteren en niet meer egaal is". Overigens is de synthetische dekbedvulling momenteel zo vervolmaakt, dat een goede kwaliteit "heel dicht bij dons zit", zegt hij, terwijl zij toch be langrijk goedkoper is en boven dien niet zoals tot dons tot al lergie-problemen kan leiden. Het geknoei met dekbedden zal op langere termijn wel uit gebannen raken, meent Bij vank. "We zien een duidelijke tendens dat het publiek meer geld wil uitgeven voor een be ter produkt dat er perfect uit ziet". Slapen onder satijn, wie daarvan droomt, moet de ko- mende tijd maar eeiis goed in de winkels rondkijken, want satijnenbeddegoed is nu te koop. Op de Inter Decor, die eind september werd gehou den, waren heel mooie dekbe dovertrekken en lakens van satijn te bewonderen. De streepdessins zijn sterk favoriet maar de uni kleuren winnen terrein. Het uni bed- degoed wordt gemaakt in in tensieve pasteltinten zoals blauw, beige, roze, apricot, geel maar ook het modieuze grijs. Die unikleuren laten zich wat gemakkelijker com bineren met de rest van de slaapkamer dan de strepen en bloemen en wie durft kan mis schien ook op het bed kleuren combinaties maken. Rolluiken kunnen geluid- werend en energiebespa rend zijn. Dat is gebleken uit een onderzoek van het instituut Toegepast Natuur wetenschappelijk Onder zoek TNO. De vereniging van rolluiken- markiezen- en zonweringbedrijven Ro- mazo was de opdrachtgever voor het onderzoek. Het rolluik zal wel vakkundig moeten worden aangebracht om geluiden duidelijk merk baar te verminderen, aldus de vereniging, die vanzelfspre kend de belangen van de leden behartigt en probeert de ver koop te stimuleren. Energiebesparend is het luik ook (evenals gewone overgor dijnen). Volgens Romazo kan in 15 jaar tijd (de normale af schrijvingstermijn van een rol luik bij goed onderhoud) ten minste tweeduizend gulden aan stookkosten worden terug verdiend. Belangrijker voor de koper van rolluiken lijkt de garantie die de bij de vereniging aange sloten bedrijven geven op het produkt. De leden zijn gebon den aan uniforme leverings voorwaarden, die voorzien in een garantie van twee jaren op de goede werking van de gele verde en geïnstalleerde mate rialen. Waar het gaat om elek trische bediening is de garan tietermijn een jaar. De garantie houdt in dat alle kosten bij het oplossen van gerechtvaardigde klachten voor rekening komen van de leverancier. Men betaalt dan geen cent, ook geen ar beidsloon of voorrijkosten. Het probleem is nu weer, wie maakt uit wanneer een klacht gerechtvaardigd is. Bij duidelij ke gebreken die onmiddellijk worden ontdekt is dat niet zo moeilijk, wel als het rolluik al een bepaalde tijd is gebruikt. Foutief gebruik kan dan bij een minder willige leverancier het argument zijn om zich aan zijn plicht te onttrekken. Zouden er onoverbrugbare meningsver schillen ontstaan tussen de ko per en de Romazoleverancier over de afhandeling van de klacht dan kan bemiddeling worden aangevraagd bij de ver eniging. Een duidelijker onpartijdige bemiddelaar zou meer overtui gen, maar deze Romazo-garan- tie is in elk geval beter dan he lemaal niets. De leverancier moeten zich tenslotte ook wa penen tegen kopers met min der gerechtvaardigde klachten. Het certificaat dat een aange- sloten bedrijf afgeeft om schrijft wat de koper van de garantie mag verwachten. In het voorlichtingsboekje wordt voorts gesproken over rolluiken die beschermen te gen inbraak. Daarvoor zijn evenwel systemen nodig met een zwaarder profiel dan de voor het gewone gebruik ver kochte merken. Het boekje Al les over rolluiken is gratis ver krijgbaar bij het secretariaat van Romazo, postbus 2119, 2301 CC Leiden. Wie een open haard heeft wil graag naar het levende vuur. de vlammetjes, kijken. Het knetteren van het (meestal jonge) hout kan risico opleve ren voor de vloerbedekking, parket, tapijt enz. Een von- kengordijn vangt het grootste deel van de vurige vonkjes wel op. Volledige afsluiting is bereikbaar met een vuurbe- stendige ruit. De Italiaanse ar chitect Pintori ontwierp een technisch èn esthetisch op merkelijke inbouwhaard; in technisch-economische zin interessant vanwege de extra afgifte van warme lucht in de kamer, voor wat het kijken naar het 'vuurbeeld' aangaat zoiets als een boeiend televi sieprogramma. Inlichtingen Markad in Hapert, tel. 04977- 1851. In tuincentra zijn elektri sche vijver dompelaars te koop, die door hun warmte-af- gifte automatisch een wak openhouden en al te snelle ver dikking van de ijslaag ver hinderen. Inspecteer na een vorstperiode in elk geval de vijver. Als er scheuren in ge komen zijn, repareer die dan meteen wanneer het voorjaar aanbreekt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 30