Auto straks naar hoofdroutes geleid Voorschotense schatten in kast te kijk rmm Wassenaar maakt einde aan 'vrijwel onhoudbare situatie' Drie CDA-raadsleden weg PAGINA 2 _REGIO_LEIDEN DINSDAG 22 OKTOBER 1985 Agenda VOORSCHOTEN - Een glazen kast met twee glazen planken en een gestoffeerde bodem. Hierin liggen Voorschotense oudheid kundige schatten. Omdat er wei nig (waardevols) is op dat gebied, zullen de scherven, bijlen en hoofdjes zeker zes tot twaalf maanden blijven liggen op de zolder van het Ambachts- en Bal juwhuis in de Voorstraat. Pas dan komen er "andere scherven" in de kast, zoals cultu reel ambtenaar T. Bonhof het uit drukt. Hij zegt: "Er is altijd zo'n gedram geweest in de culturele commissie ovèr een oudheidka mer. Nou, daar hebben we dood gewoon niet genoeg spullen voor. Met de dingen die we heb ben, kunnen we hooguit twee kasten vullen. En dan moeten we nog flink lenen van particulie ren". Ook tussen de nu tentoonge stelde spullen bevinden zich par ticuliere eigendommen. Vooral op de onderste plank, waar spul len uit de zeventiende eeuw lig gen. Net als op de middelste plank, waar 16e en 17e eeuwse spullen prijken, gaat het vooral om aardewerk (potten, tegels en schalen). De bovenste plank vertoont een ander beeld. Daar hebben scherven van urnen uit de Vlaar- dinger cultuur (2000 voor Chris tus) een plaatsje gevonden naast Romeinse speerpunten en een stukje van een Romeins Miner- vakopje. Ook van de bovenste plank: stenen bijlen, spinsteen- tjes, benen schaatsen en aan el kaar gelijmde potten. Een opgeleide Voorschotense heeft zich "uit liefhebberij" be last met deze restauratiewerk zaamheden. Bonhof richt de vi trines in. Hij maakte de indeling Ambtenaar Bonhof bij de kast, die vol staat met Voorschotense "schatten": "Voor t hebben we doodgewoon niet genoeg spullen.. in periodes en voorziet dezer da-, gen voorwerpen van een grote, begeleidende tekst. Archeologen De tekst maakt duidelijk wat heVis en in welk deel van de ge meente het is gevonden. Sommi ge gegevens heeft hij overgehou den uit de tijd dat in de gang van het cultureel centrum een platte oudheidvitrine stond. Bij de meeste, wat 'nieuwere' schatten, moet echter iets nieuws komen. De opgeheven archeologenclub leverde ze in na het leegkomen van de glazen bak in het cultu reel centrum. Bonhof: "Alles wat je vindt is van de overheid, ook al vind je het op je eigen grond". De spul len die nu nog bij particulieren liggen ("we weten van een hoop mensen wat ze gevonden heb ben") zouden dus eens in handen van de gemeente kunnen komen. Een oudheidkamer zou dan toch tot de mogelijkheden behoren, niets voor. Spullen uit de 19e eeuwse dingen laat hij links lig gen in de oudheidkamer, die kan laten zien hoe oud Voorschoten eigenlijk is. En zijn oordeel is niet onbelangrijk. Bonhof is van de sectie, zoals hij ook zitting heeft in de werkgroep tentoon stellingen, samensteller van ont- werp-programma's voor exposi ties. Zijn uitleg: "Ik zit daar stu rend in. Waanzinnige ideeën ko men er dan ook niet door". Exposities aldus gemeentesecretaris De Graaff. B en W moeten zich echter eerst in die richting uitlaten. En zover is het nog niet. Zij wachten een officieel advies af van de sec tie cultuur, die officieus al bij monde van haar voorzitter liet weten een kamer van minstens drie bij vier meter te willen. Ook spullen uit de wat recentere ge schiedenis zouden daar een plek je moeten krijgen. Bonhof voelt daar zoals gezegd Want, Bonhof moet ze verwe zenlijken, op de zolder van het Ambachts- en Baljuwhuis. Hij doet dat rond de oudheidvitrine, die op een donker plekje is gezet "waar je geen schilderijen kunt hangen". Een tijdrovende zaak. Soms vergen voorbereidingen vijf dagen. Zijn budget is beperkt, Voor 16.000 gulden per jaar moet hij zeven exposities opzetten, waar van een in samenwerking met de Reinwardtacademie. De kunst kring exposeert vier keer per jaar. Ze mag zelf bepalen wan neer. De gemeente past haar ten toonstellingen daaraan aan. Zo kan het gebeuren dat de ene ten toonstelling veel langer duurt dan de ander. Hoewel de tentoonstellingen zelden officieel worden geopend ("mensen komen toch alleen maar om elkaar te zien en te drin ken, naar de kunst kijken ze niet") is Bonhof zeer tevreden over de belangstelling. Vindt hij twaalf mensen per middag echt veel? "Je moet natuurlijk reke nen dat je vanaf de straat niet kunt zien wat er is. Als ik een ga lerie bezoek en ik zie van buiten niets, ga ik niet naar binnen". Leiderdorp wijst doorgaande wegen aan LEIDERDORP - De Per sant Snoepweg en de Enge- lendaal moeten de belang rijkste verkeersaders wor den in Leiderdorp. Er moe ten maatregelen worden ge nomen om zoveel mogelijk automobilisten naar de En- gelendaal te lokken. Dit ook ter ontlasting van de Van der Valk Boumanweg. Want dat deze weg aan de rand van Leiderdorp met 10.000 auto's per dag veel te veel verkeer te verwerken krijgt is wel duidelijk. Ziehier een aantal uitgangspunten waarmee burgemeester en wethou ders van Leiderdorp het verkeer in de toekomst in goede banen hopen te leiden. De leden van de raads commissie ruimtelijke ordening bogen zich gisteravond ook over de verkeersperikelen. Met als handvat onder meer het rapport dat DHV over het verkeer in Lei derdorp maakte, de suggesties van de bewonersgroep Van der Valk Boumanweg en de verkeersknel puntennota van PPR-raadslid Van der Zande en PvdA-bestuurder Molkenboer. Over een ding waren de commis sieleden het eens: de Engelendaal moet, naast de Persant Snoepweg en de provinciale wegen 5 en 6 de meeste auto's gaan verstouwen. Daarvoor is het nodig dat die door gaande route zo aantrekkelijk mo- 0§@|@§@§ Contactmiddag Oegstgeester ouderen kunnen morgenmiddag de informatie-bij eenkomst bezoeken die de Stich ting Welzijn Ouderen organiseert in het onderkomen aan de Lijtweg 9. Men kan zich op de hoogte stel len van de aktiviteiten van de stichting en "geïnformeerd wor den over zaken die voor ouderen van belang zijn". Ook kan men zich opgeven als vrijwilliger. De bijeenkomst begint om half drie. Poppentheater Kinderen van 4 tot 11 jaar kun nen morgenmiddag kijken naar een voorstelling van poppenthea ter Wellus-Nietus: 'De tentkarro- mobiel'. Aanvang half drie in het theater aan de Marijkelaan 4 in Voorschoten. Graag van tevoren reserveren via telefoonnummer 01717-8361. Klaverjassen Klaverjassers en sjoelers kun nen donderdagavond terecht in de Leiderdorpse Muzenhof (Gor dijnsingel). Daar organiseert buurtvereniging 'De Buitengewo nen' een klaverjas- en sjoelavond, die voor iedereen toegankelijk is tegen betaling van drie gulden. Aanvang acht uur. Jaarmarkt Twee Zoeterwoudse muziekver enigingen, St. Jans Fanfare en drumfanfare Vios, organiseren sa men een jaarmarkt in het Muziek centrum aan de Schenkel weg. Dat gebeurt vanavond van zeven tot tien en morgen tussen twee en tien uur. Deze braderie-in-het- klein is voor iedereen gratis toe gankelijk. Meidensoos Meisjes die van gezelligheid houden zijn komende donderdag van harte welkom in het Voor schotense jongerencentrum de Lindehoeve. Tussen zeven en tien 's avonds wordt daar 'meiden soos' gehouden. Een greep uit het programma: grimeren, film kij ken, thema's bespreken en lekker praten. De Lindehoeve staat, voor wie dat nog niet wist, aan het Burgemeester van der Haarplein in de Voorschotense wijk Bijdorp. Hotel krijgt parkeerplaatsen gelijk wordt gemaakt. Bijvoor beeld door aparte uitvoegstroken voor afslaand verkeer aan te bren gen (een kostbare operatie). Of door een groene golf voor de auto mobilisten. Een beginnetje is er al gemaakt. De gemeente houdt de verkeers lichten goeddeels op de knipper stand. Overigens lopen de menin gen daarover uiteen. Menig raads lid-automobilist is opgelucht de lange weg zonder vier, vijf keer wachten te kunnen passeren. Ou ders van schoolkinderen en bejaar den daarentegen zouden nu meer moeite hebben met oversteken. De politie heeft het idee dat het echte 'racen' er een beetje uit is. Hoe nu verder met die Engelen- daal? Een groene golf en uitvoeg stroken, zeggen WD en CDA bij monde van de raadsleden De Waard en Van Jaarsveld. PPR en PvdA daarentegen zien er niets in om de lichten constant op groen te houden. Knipperlich ten in combinatie met drukknopin stallaties voor fietsers en voetgan gers, stelde Molkenboer voor. Een groene golf tijdens de spits uren, de rest van de tijd knipper lichten. Dat vindt verkeerswethou der Meerburg zelf het meest accep tabele alternatief. Afwachten Dat er op de Van der Valk Bou manweg ook snel iets moet gebeu ren stond voor de meeste commis sieleden ook buiten kijf. Overigens hebben ze eerder dit jaar al beslo ten dat vrachtverkeer de weg niet meer op mag tussen zeven uur 's avonds en zeven uur 's ochtends. Een snelheidsremmend obstakel bij de kruising Dijkgravenlaan moet de vele hardrijders ook een halt toeroepen. Experimentele maatregelen die een vervolg moeten krijgen. Hoe: daarover lopen de meningen uit een. In elk geval niet door eenrich tingverkeer in te voeren. Alleen D'66-raadslid Stam sprak zich daarvoor uit. Ook het plan van de bewonersgroep om de weg in ver schillende delen te 'knippen' kreeg gisteravond weinig bijval. Wel wil de grootste partij, de WD, het kruispunt bij de Spanjaardsbrug reconstrueren en tijdelijke ver- keersremmende maatregelen ne men. Een meerderheid bleek voor de reconstructie van de brug te zjjn. Verder willen de commissiele den eerst afwachten hoe de maat regelen op de Engelendaal uitpak ken, in de hoop dat deze weg zo 'aanlokkelijk' wordt dat steeds minder automobilisten de Van der Valk Boumanweg als uitvalsroute gebruiken. Een idee van o.a. D'66-raadslid Stam om de provinciale wegen 5 en 6 veel meer bij de verkeerscircu- latie te betrekken kreeg bijval. De route daar moet dan wel aantrek kelijker worden gemaakt. Bewoners Het is de bedoeling dat het 'ver- DINSDAG Leiden LVC - Breestraat, sportkafe, 20-24 uur. Rijksmuseum van Oudheden - Taffeh- zaal. archeologische lezing door Dr. M. J. Raven, 20 uur. Oud Katholieke kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. Gulden Vlies - Breestraat 125, faktieka- mer WD, spreekuur. 19.15-20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café-| avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen var 16 uur, di ook van 20-21 uur. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, jaar markt muziekver. St. Jans en Vios, 19- WOENSDAG Zoeterwoude Muziekcentru: markt muziekver. St. Jans 22 u - Schenkelweg, jaar- i Vios. 14- En ik nu? Lijkt de man op de foto te denken. Dilemma op de Leiderdorpse Engelendaal: de stoplichten werken nietzodat auto's de doorgaande weg snel kunnen "nemen". Voor voetgangers en fietsers ligt dat nu even (foto Wim Dijkman: keersplaatje' van Leiderdorp in de cember in de raad komt, waarna volgend voorjaar de nodige werk zaamheden ter hand worden geno men. Wat de bewoners van de Van der Valk Boumanweg betreft kan dat niet-vroeg genoeg gebeuren en kunnen de maatregelen niet ingrij pend genoeg zijn. Ze blijven voor eenrichtingverkeer en het 'knip- plan' pleiten. Woordvoerder De Groot gisteravond: "Ik ben, als ik de commissieleden hoor, bang dat de bewoners het slachtoffer wor den. Ik heb weinig constructiefs gehoord vanavond. Waarom geen eenrichtingverkeer, als de planolo gen van de Provinciale Planologi sche Commissie zelf die oplossing ook aandragen?" En: "Doe alsjeblieft een stap. Het wordt hoog tijd dat er wat gebeurt. De intensiteit van het vèrkeer neemt ontzettend toe. Echt, wij kunnen niet langer wachten". Waarop wethouder Meerburg hem trachtte gerust te stellen door te beloven dat er nu binnenkort echt iets aan de weg gaat gebeuren, opdat het aantal auto's dat er per dag langsgaat van 11.500 slinkt naar zo'n 5500. Oegstgecst Lijtweg 9 - Informatie-bijeenkomst Stichting Welzijn Ouderen, 14.30 ut Voorschoten Poppentheater Marijkelaan 4 - Kinder voorstelling 'De tentkarromobiel', 14.30 APOTHEKEN Apotheek Centraal, Breestraat 74, Lei-, den, tel. 120552. Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 4)94400. Door aanleg 170 parkeerplaatsen bij Kieviten WASSENAAR - Het parkeerter rein aan de Wassenaarse dr. Mans- veltkade krijgt er 170 parkeerplaat sen bij. De gemeenteraad heeft dit gisteravond besloten, tot grote te vredenheid van squash- en hoc- keyvereniging De Kieviten. Vol gens haar is de huidige situatie "vrijwel onhoudbaar". Jammer vindt de club het dat het laatste stuk van de parkeerplaats, tegenover de ingang van de Kievi ten, niet wordt verhard omdat schietvereniging Juliana daar een schietloods wil bouwen. Volgens Wielinga van de Kieviten maken automobilisten juist van dit deel intensief gebruik, om bezoekers af te zetten. Bovendien zou de schiet vereniging de loods liever dichter bij de ingang van Blauw-Zwart hebben, omdat dat goedkoper zou zijn. WD-wethouder W.A. van dei- Wiel bracht hier tegenin dat die plek planologisch gezien minder geschikt is. Dat de aanleg van de loods op zich laat wachten, heeft een financiële achtergrond: de schietvereniging heeft nogal wat moeite om het benodigde geld bij elkaar te krijgen voor een loods die voldoet aan alle bepalingen van de hinderwet. Hierop vroeg partijgenoot K.W. Nieuwzwaag of het bewuste stuk parkeerterrein mogelijk verhard kan worden, wanneer de bouw van de loods op de lange baan wordt geschoven. WD-wethouder A.F. Cocheret de la Morinière voelde hier wel wat voor. Maar D'66-raads- lid R.A. Nieuwenhoven bestreed het plan. "Het is toch zonde om het eerst te verharden als er later een loods komt", zei hij. ZOETERWOUDE - Drie Zoeter woudse CDA-raadsleden stellen zich niet meer beschikbaar voor de komende gemeenteraadsverkie zingen. De drie zyn: J.A.G. Van der Geest (drukke werkzaamheden), J.H.C. Laman (idem) en G.P.W. Belt, de Zoeterwoudenaar die ook bekendheid geniet als voormalig eigenaar van de grond aan de Nieu- weweg, die nu is gebruikt voor het omstreden fietspad. De perikelen rond die grondver- koop vormen niet de enige reden voor zijn vertrek - maar wel een be langrijke aanleiding. Vooral het feit dat een jaar na dato (mei '85) een progressief raadslid opmerkin gen maakte over de verschillen in prijs die de drie grondeigenaren betaald krijgen is bij Belt verkeerd gevallen. "Maar er zijn meer din gen die me niet zo bevallen in de politiek. Ach, het is gewoon een complex van factoren", aldus de Zoeterwoudenaar, die vier jaar in de raad zat. Doordat er nu drie CDA'ers stop pen is het aantal Zoeterwoudse raadsleden, dat na de verkiezingen niet meer terugkeert, gestegen tot zes. Onlangs maakten drie leden van Progressief Zoeterwoude be kend niet meer in de plaatselijke politiek terug te keren. Derhalve zal de raad na maart volgend jaar voor de helft uit 'vreemde' gezich ten bestaan. CDA-fractievoorzitter Hogenelst kan nog niets zeggen over mogely- k.e opvolgers van Laman, Belt en Van der Geest. WASSENAAR - Achter Hotel Was senaar komt een parkeerplaats met honderd plaatsen. De raad ging hier gisteravond mee akkoord. Meer moeite had hij met een par keerterrein met 50 plaatsen vóór het hotel, aan de Katwijkseweg. "We zullen dat nog eens in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening aan de orde stellen", al dus burgemeester P.H. Schoute, nadat CDA, WD zich afvroegen of het wel nodig was en Party Wasse naar B en W aanviel. "Het argu ment dat het gaat om een gebied dat landschappelijk niet zo aan trekkelijk is, is zwak. U moet het voorstel terugnemen", aldus PW- raadslid J.W. Harting. Wethouder A.F. Cocheret de la Morinière liet hierop weten dat er minstens 150 parkeerplaatsen bij het hotel moeten komen, anders krijgt men problemen met de hin derwet. Aangezien achter het hotel slechts 100 auto's kunnen komen en het groen van slechte kwaliteit is. keek het hotel uit naar andere oplossingen. WARMOND - Een groot, nog onbekend, aantal liters water is afgelopen nacht en vanochtend het wegdek van de kruising Dorpsstraat/De Baan in Warmond opgestroomd. Een gesprongen waterleiding is hiervan de oor zaak. Vanochtend was men nog altijd aan het zoeken naar het lek. Het wegdek is op vele plaatsen ontwricht geraakt. Het waterrijke gebied is afgezet voor verkeer. Waardoor de waterleiding is gesprongen, is niet bekend. "In elk geval moet het lek snel worden gedicht want anders stijgt de prijs van water aanzienlijk", aldus een woordvoer der van de Warmondse politie. (foto Holvast) LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (071)144941 r advertenties (uitge- ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30,00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per jaar. aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste i kantoortijden: C. Anceaux, tel. 070-237254, C. Juffermans- Duyverman, tel. 071-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522- 14192, D. Vink. tel. 079-412440 SLEUTELTJES i.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071)143545 dag ingaan. Indien één maand ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING n 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) 65.70 89.30 I 131.40 250.90 345,20 zaterdag 16.30-18.00 uur (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071)123143 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz r het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221 JB Katwijk(01718) 12383 Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met i gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs, Was hington.- Rome, Madrid, Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2