Keukens 2995r tsmmmammE Ophangen gordijnen vraagt veel zorg kompleet O Willem de Zwijgerlaan, Leiden, tel. 071-2144 21* Waarover spreken zij? Nu in de showroom van HTH keukens de nieuwste modellen van modern wit tot klassiek eiken HTH Keukens Zoeterwoude Bovenafwerking van vitaal belang Glasgordijnen brengen sfeer in de woning De onbetrouwbaarheid van het oog Uw huis gezien door... Hoe u uw huis ook ziet! Zon der een goede verzekering kunt u niet Assurantiekantoor Noortich B.V. Telefoon 01718-14477 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Kantoor: Sandtlaan 40 - Katwijk Privé: Penhoren 32 Noordwijk Tel. 01719-13188 NBK4 garantie voor zekerheid Kunststofkeuken „Weiss". Hoekopstelling van 280 x 160 cm. met beugelgreep en horizontale randafzet- ting in blauw-grijs. Vol metalen scharnier 100° en kunststof lade op rollagers. Geheel kompleet met geïntegreerde Zanussi koelkast, witte Pelgrim gaskookplaat en afzuigkap, blad en opbouw spoelbak in wit. 4 pits inbouw gaskookplaat van bekend merk wit/bruin of beige geëmailleerd met Kemakeur. AANBIEDINGEN GELDIG T/M 30 OKTOBER OF ZOLANG DE VOORRAAD STREKT KOOP VERHUUR BEHEER TAXATIE Woningen te koop gevraagd Dit is het moment om uw woning te verkopen! Als u verkoop van uw woning overweegt, neem dan nü kontakt met ons op 's Zaterdags geopend van 12.00 tot 14.00 uur Zoelerwoudsesingel 7. Leiden Tel. 071-149147 bg.g. 123183/124691 KOOP VERHUUR BEHEER TAXATIE MOOIE GORDIJNEN VERDIENEN EEN PERFEKT OPHANGSYSTEEM Wij leveren U een zeer uitgebreide sortering onderdelen en railgarni turen in iedere gewenste maat tot 6.- mtr. lengte. Ook buigen wij railen in iedere vorm, b.v. voor erkers, hoekramen zonder lassen en verbindingsstukken. Uw speciaalzaak voor gordijnen en toebehoren. Mare 98 - Leiden Telefoon 071-123913 Interieurverzorging - Leiden b.v Een internationale collectie met de topmodellen uit Italië, Duitsland en Denemarken Neem de maten van uw keuken mee! Behalve keukens valt er trouwens nog wel het een en ander te bekijken bij HTH. Complete eethoeken, een enorme collectie tegels en plavuizen, uiteraard allerlei inbouwapparatuur, kurkvloeren, ZEDKA kastdeuren, kunststof-ramen, deuren en schuifpuien, aluminium plafondsystemen en het UNICLAMP-buizen opbouwsystemen. Industrieterrein De Grote Polder, Energieweg 79-81,2382 Zoererwoude/Rijndijk. Telefoon 071-893540. Donderdagavond koopavond. WONEN Vaak heeft men een onbe stemd gevoel dat een inte rieur op de een of andere manier niet af is, zonder precies te kunnen zeggen wat er aan mankeert. In veel gevallen ligt dit aan de bo- venafwering van de over gordijnen. Uiteraard kan met een simpel garnituurtje worden volstaan, maar vooral bij de duurdere gordijnsoorten steekt dit on gunstig af. De prijs van een mooi decoratief garnituur is, in vergelijking met de totale aan schaf, eigenlijk te verwaarlo zen. In een woning die inge richt is in een ouderwetse sfeer met rustieke meubelen, moet natuurlijk ook de venster aankleding daaraan worden aangepast. Naar oud gebruik kan dan het beste de vitrage en/ of de overgordijnen met ringen aan een gordijnroe worden op gehangen; hiermee wordt het karakter van het interieur be nadrukt. In doe-het-zelf-win- kels zijn dergelijke houten gor dijnroeden te koop. Zulke roeden zijn eventueel ook in verkoperd metaal ver krijgbaar en in andere materia len en uitvoeringen met bijpas sende ringen en knoppen. Stijlvol zijn opgenomen gor dijnen, veelal met een gestof feerde kap aan de bovenkant. Gordijnen kunnen opgenomen worden met een stukje koperen ketting of een embrasse, ge maakt van gordijnstof. Kappen Voor het "wegwerken" van de garnituren kunt u een 'kap' aanbrengen. Hetzij strak of ge plooid, smal, breed, klein of groot, glad of gemodelleerd. Het fraaie van een kapje is dat de gehele bovenkant van de gordijnen wordt bedekt, waar door een rustiger aanzien kan ontstaan, afhankelijk van de toegepaste materialen. Ook is het in sommige gevallen móge lijk om andere hinderlijke en/of storende obstakels mooi onder de kap te verbergen. Een goede interieurzaak heeft kappenma- teriaal in ruime keus in voor raad; Met zelfklevend materiaal en veelal voorzien van voorge tekende modellen is het een voudig om zelf in een zeer korte tijd een kap op maat te maken en te plaatsen. Voor een meer professionele kap kan een be roep worden gedaan op de vak kennis van de interieurverzor ger. Verlichting Als u in of achter de kap ook nog verlichting wil monteren, voor indirecte verlichting tegen het plafond, of om een bewust accent op de gordijnen te leg gen, is dat iets dat wel vooraf moet worden bepaald in ver band met de beschikbare ruim te. Doordat ze weinig warmte Opgenomen gordijnen doen het goed in een klassiek interieur. (foto gpd) geven en erg zuinig zyn in het 27. Door de hoeveelheid rood Dit in tegenstelling tot "fris- gebruik, worden gewoonlijk licht is de kans op verkleuren wit" en "koelwit" (daglicht). TL-buizen toegepast, lichtkleur van de gordijnstof zeer gering. Het is wel nodig zo nu en dan Het luxere gordijngarnituur komt steeds meer in de belangstelling. Blijkbaar wordt men zich bewust dat de bovenafwerking van gordijnen net zo belangrijk is als de gordijnen zelf. De garnituren worden meer en meer geperfectioneerd en zijn voor betrekkelijk weinig geld te koop. de lichtbuizen af te stoffen. Er zijn ook andere mogelijk heden om de afwerking aan de bovenkant te verfraaien. Zowel voor het meer moderne inte rieur als voor het klassieke, be staan o.m. houten en metalen deklijsten, die eenvoudig op de rail worden geklemd. Verder is er nog de voorgemonteerde rail in een houten bovenplank. Het aanbrengen van meerde re rails achter elkaar voor de vi trages en de overgordijnen, die desnoods elkaar ook nog kun nen overlappen, behoort tot de mogelijkheden. Door middel van goed uitge kiende constructies kunnen al le delen - ook bochten - sim pelweg aan elkaar worden ge koppeld, zodat elke gewenste lengte en diepte kan worden overbrugd. Door deze voor- montage kan men met enkele schroeven volstaan om alles in één keer te plaatsen. Deze pro bleemloze bovenafwerking wordt in diverse landen al veel toegepast en begint langzamer hand ook hier erin te komen. Trekinstallatie den hadden praktisch alle gor dijnen een trekgarnituur. Dit komt tegenwoordig niet zoveel meer voor. Dat is jammer, want als gordijnen „trekkend" zijn, worden ze minder snel vuil aan de kanten, want handen zijn toch altijd wat vettig. Verder slijten ze minder en het lubbe ren van de sluitkanten, ook door het steeds aanvatten, be hoeft dan niet voor te komen. Het is in elk geval het over wegen waard, te meer omdat er momenteel weer kant en klare garnituren te koop zijn, in roe den, stokken en rails voorzien van een stevig koord dat zowel links als rechts is te hanteren. Eventueel kan men ook een trekstang of een trekkoord ne men om niet aan het gordijnen zelf te hoeven trekken. Rolgordijn Bij rolgordijnen is het eind- looskoord-systeem op de markt gebracht. Op deze wordt het rolgordijn geheel met de hand opgetrokken of neergelaten; dit door middel van een kunststof kogelket tinkje. Door een ander type be vestigingssysteem is er de mo gelijkheid een afdekkapje bij te leveren, dat beplakt is met de stof waarin het rolgordijn wordt geleverd. De verzorging van uw inte rieur is veelal gelegen in de juist kleinere zaken. In de eer ste plaats in de keus van uw meubilair; de vloerbedekking, de gordijnen, maar ook in die dingen die het zo gezellig ma ken, zoals plEinten, schilderijen en kleine persoonlijke dingen. Echter ook in de afwerking van het een en ander, zoals de bo venafwerking van uw gordij- Glasgordijnen hebben eigen lijk tot doel inkijk tegen te gaan, zonder het naar buiten kijken te verhinderen en zon der veel daglicht tegen te hou den. Bovendien geven zij het vertrek een zekere besloten heid. Voor glasgordijnen wordt veelal marquisette gebruikt, waar onderling moderne kunst vezels zijn ingeweven zoals po lyester, glasvezel, draion, maar ook de natuurvezel katoen. Dan is er nog het bekende tule, waarin bovengenoemde kunst vezels verwerkt kunnen zijn. Tule heeft geen zelfkant; de gordijnen zakken daardoor tij dens het hangen uit en zijn na het wassen moeilijk op te ma ken. Voile is een dun weefsel van katoen en soms van rayon of acetaatrayon. Het is soepel en sterk maar vrij duur. Veel vi trages hebben grote, soms met de hand uitgeknipte spachtel- dessins. Door bepaalde weef- technieken kunnen schaduwef fecten ontstaan. Soms zijn gordijnen aan een kant meerkleurig geborduurd, bij voorkeur met symetrische motieven. Filet is een geknoop te gordijnstof met vierkante rpazen, het is wit en gekleurd te verkrijgen. Filet is tamelijk duur; goedkopere soorten zijn breisels. Voor de romantische, klassie ke maar ook nostalgische wo ninginrichting is er allerhande keus; desalniettemin zal de weeftechniek vooral de lichtval bepalen. Een fijndradig weefsel bijvoorbeeld, met vrij grote ma zen zal het daglicht gelijkmatig doorlaten en geeft daardoor een enigszins diffuus licht in de kamer. Het filtert als het ware het felle daglicht. De zogeheten openweaves zijn nog altijd populair. Deze openweaves worden nu bijna uitsluitend in de tinten beige en crème tot bruin gebracht. Een enkele keer worden nog wel fel gekleurde vitrages toe gepast maar dit blijkt niet altijd een succes te zijn. Gekleurde glasgordijnen maken diverse kamers namelijk donkerder. Er zijn ramen, vooral kleinere vensters, die zo mooi van inde ling en vorm zijn, dat het jam mer is ze weg te stoppen. In dergelijke gevallen is het ver standig hier voor rolgordijnen aan te schaffen. Rolgordijnen en spanstoffen zijn momenteel ook weer in gebruik. Er zijn zelfs firma's die gewone katoe nen stof en lakstof met hetzelf de dessin brengen. De katoen kan dan op een rolgordijn wor den aangebracht en de lakstof kan, als afneembare spanstof op wanden, kastdeuren, tafels, planken e.d. worden toegepast. Op deze manier kan een raam- wand die omgeven is door kas ten of bijvoorbeeld planken on der het venster een bijzonder decoratief geheel worden. Onderzoeken hebben uitge wezen dat de meeste mensen vitrages tot op de vensterbank prefereren. De valletjes die vooral kort na de oorlog zo po pulair waren, worden niet meer zoveel gezien. Het sluiergordijn wordt in bepaalde streken van ons land veel verkocht. Kamerhoog is momenteel veel aanwezig, hoewel bij vitra ges minder belangrijk, want veel van het aanbod kan zowel in de lengte als in de breedte worden verwerkt. Er is veel nieuws in een effen onder grond met opengewerkte, vaak licht gekleurde enigermate dik kere pluis en dat geeft vitrage een totaal ander en eigen ka rakter. Veel vitrages worden voorzien van een ingewerkte loodketting aan de onderkant, waardoor de onderzoom over bodig is en het geheel wat zwaarder hangt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 28