LEIDSCH DAGBLAD Kledingverkoop daalt sterk Voor zes miljard aan wapens naar Jordanië Vooral vrouwen geven minder geld uit Reagan dient omstreden plan toch in UITWIJZING DINSDAG 22 OKTOBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 37839 MAASTRICHT - In Limburg wordt op het ogenblik de witte druiven oogst binnengehaald. Door het weinig zonnige zomerweer was dé oogst dit jaar wat kleiner dan normaal. Becijferd is dat de Limburgse wijnpro- duktie beperkt zal blijven tot ongeveer 15.000 flessen van redelijke kwali teit. Ex-Miss Holland Pasquale Somers hielp gisteren even bij het plukken. (foto ANP) Kwaliteit uit fabriek vaak onvoldoende Kritiek op leverworst DEN HAAG (ANP) - De meeste leverworsten uit de fabriek krijgen van Konsumenten Kontakt een onvoldoende voor kwaliteit. Vijftien pro cent voldoet niet aan de wettelijke eisen. Of er zit te veel water in, of te veel meel. Eén op de drie worsten bestaat voor meer dan een kwart uit vet. Dat blijkt uit een on derzoek van de 14 mees te verkochte fabrieksle verworsten en 7 door de slager gemaakte wor sten. In leverworst wordt allerlei vleesafval verwerkt dat anders on verkoopbaar zou zijn. Zwoerd, pezen, zenen en ander taai weefsel zoals varkensmagen ko men volgens KK de kwaliteit van de worst niet ten goede. Bij ambachtelijke le verworst is de kwaliteit doorgaans beter: ruim een derde komt goed tot zeer goed uit het on derzoek. Bij de fa brieksleverworst springt alleen de Hema er goed uit. De worsten van Artland en Vocking zijn volgens KK rede lijk. Peiling bij supermarkten wijst uit: Prijzen vrijwel gelijk DEN HAAG (ANP) - Een peiling onder zijn leden heeft Konsumen ten Kontakt tot de con clusie gebracht dat de prijsverschillen van su permarkten over het al gemeen gering zijn. De prijzen per artikel varië ren wel, maar uitgaande van een goed gevuld boodschappenwagentje wijkt het totaal door gaans niet meer dan één procent van het gemid deld prijsniveau af. De oorzaak daarvan wordt door KK gezocht in de zogenoemde bo demprijs die voor veel nrtikpipn geldt. Boven dien verbieden fabri kanten supermarkten nogal eens hun artikel beneden een bepaalde prijs te verkopen. Op het gemiddeld prijsniveau zitten onder meer Albert Heyn, Bo ni, Jac Hermans, Kon- mar en Miro. Eén tot drie procent goedkoper zijn onder meer Aldi, Hoogvliet en Dirk van de Broek/Digros. Dat zelfde percentage maar dan duurder zijn onder meer Centra en Super Club 199. Drie tot vier procent duurder is Dag- markt, aldus KK. ZOETERMEER (ANP) - De afgelopen vijf jaar is de ver- I JplTlAil koop van kleding sterk ge daald. Vooral vrouwen blij ken minder geld aan kle ding uit te geven. Vorig jaar werd in totaal voor 8 miljard aan kleding gekocht. Dat ligt in vergelijking met 1980 zo'n twintig procent lager. Die cijfers zün vandaag bekend ge- maakt door het Economisch ITisti- tuut voor het Midden- en Kleinbe drijf (EIMK). Het EIMK verwacht dat de daling dit jaar tot staan zal worden gebracht. Het instituut ontdekte dat kle ding de grootste bezuinigingspost was in de afgelopen vijf jaar. In 1980 werd gemiddeld nog 8,1 pro cent van het netto-inkomen aan kleding besteed. Dit jaar is dat 6,6 procent. Op voeding en duurzame consumptiegoederen als auto, tv, wasmachine en vakantie is ook be zuinigd, maar veel minder. Uit het onderzoek bleek ook dat vrouwen meer geld aan kleding uitgeven naarmate zij ouder wor den. Vrouwen tussen 50 en 65 jaar geven nog het meeste uit. Van de mannen (met een partner) koopt 75 procent alleen kleding als hun vrouw of vriendin erbij is. Vrou wen gaan bijna altijd alleen. Een kwart van alle vrouwen maakt zelf kleding. Mannen geven per jaar gemid deld 600 gulden aan kleding uit (exclusief schoenen en ondergoed) en vrouwen 800 gulden. In de ont wikkeling van de modegevoelig heid van de consument valt het EIMK op dat spijkerbroek en -pak duidelijk op hun retour zijn en dat de consument zich weer meer spe ciaal voor een gelegenheid gaat kleden. Een modezaak maakt gemiddeld op elk verkocht kledingstuk 37 procent winst, maar daarvan blijft na aftrek van kosten hooguit 14 procent over. Nederland telt 3.700 bedrijven die uitsluitend kleding verkopen. Met filialen mee zijn er 6.450 zaken. De meeste kledingzaken hebben een jaarlijkse omzet tussen 300.000 en 600.000 gulden. Daaruit resul teert een gemiddelde netto-winst van 40.000 tot 80.000 gulden per jaar. Bedrijven tot 100 werknemers hebben ruim 50 procent van de kle- dingbranche in handen. Warenhui zen en kledinggrootbedrijven ne men bijna 40 procent voor hun rekening. Het restant is voor de postorderbedrijven en de markt kooplieden. BIBLIOTHEEK DUURDER - Wanneer mogelijk begin 1986 het leenrecht wordt ingevoerd gaat de contributie voor de openbare bi bliotheek ongeveer 6,50 gulden per jaar omhoog. Dit heeft minister Brinkman (WVC) de Kamer mee gedeeld. Het leenrecht regelt de vergoe ding die bibliotheken auteur en uitgever moeten betalen by het uit lenen. Brinkman becijfert dat er 10 miljoen gulden moet worden uitge keerd. Zonnig middagtemperatuur onge- vroege ochtend enkele mistbanken en mini mumtemperatuur omstreeks 2 graden met plaatselijk vorst aan de grond. Matige oostelijke wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: eerst droog en zon nig, in het weekeinde meer bewolking en mogelijk regen. Middagtempera tuur ongeveer 12 graden. 23 oktober 1985 doden bij Britse bus- botsing LÜN DEN/ROME (GPD/AP) - Der tien personen kwamen gisteren om het leven en 35 raakten ge wond bij een ver keersongeluk op de rijksweg ter hoogte van Black pool, in Noord- Engeland (zie foto AP). Het ongeluk is de ergste ver- keersramp op een ryksweg in de Britse geschiede- Het ongeluk gebeurde toen bus op weg van het Schotse Edin burgh naar Londen, door nog on bekende oorzaak op een personen auto inreed. Nog eens acht andere auto's en een bestelauto raakten bij deze botsing betrokken. Op de plaats van het ongeval werd het verkeer wegens werk zaamheden overéén rijbaan geleid. Een brandweerman zei dat de laag staande zon de chauffeur waar schijnlijk had verblind. De bus vloog in brand en het me rendeel van de slachtoffers kwam om het leven door de verstikkende rookontwikkeling die daarvan het gevolg was. Door het ongeluk raak te de drukke M6 totaal geblok keerd: er ontstond een meer dan 50 kilometer lange file. In de buurt van de Italiaanse plaats Pesaro is gisteren een bus met toeristen van een brug gestort. Daarbij kwamen 10 inzittenden om het leven en vielen ongeveer 40 ge wonden. Alle slachtoffers waren Italianen. Volgens de politie klapte de bus eerst tegen de vangrail en viel ver volgens van vier meter hoogte in een weiland. Bij een verkeersongeluk bij Wil helmsburg, 65 km ten westen van Wenen, zijn gisteren 5 personen omgekomen. Alle slachtoffers wa ren Oostenrijkers die in een perso nenauto zaten die werd geplet door een inhalende vrachtwagencombi natie. De vrachtwagenchauffeur had de macht over het stuur verlo- Leids paar licht bijstand op voor anderhalve ton LEIDEN - De Leidse politie heeft gisterochtend een Leids echtpaar aangehouden dat heeft bekend ten onrechte ongeveer 150.000 gulden aan sociale uitkeringen te hebben ontvangen. Volgens de politie heb ben beide echtelieden na hun offi ciële scheiding in 1976 tot vorige maand een uitkering ontvangen 1860-1985 De journalist Günther Wallraff ontmaskerde de uitbuiting van gastarbei ders. PAGINA 7 Eén miljoen automobilis ten ziet de weg wat wazig. PAGINA 5 Australisch bod op Skol- concern. PAGINA 9 Jules Deelder kan morgen avond niet in de Kuip zijn, maar hij zal Sparta altijd trouw blijven. PAGINA 11 Sociale dienst Hoorn zet vrijwilligers in: 'Luisteren met warmte is het belang rijkste'. PAGINA 13 WASHINGTON (UPI/Rtr.) - President Reagan heeft het Congres gisteren officieel op de hoogte gebracht van het plan van de Amerikaanse rege ring Jordanië wapens te leve ren ter waarde van 1,9 miljard -dollar (bijna zes miljard gul den). Het voorstel is zeer omstreden. Ook leden van Reagans eigen repu blikeinse partij hebben gezegd dat de kans groot is dat het Congres de wapenverkoop van de hand zal wij zen omdat die een bedreiging voor Israël kan vormen. Het Congres heeft 30 dagen de tijd het voorstel weg te stemmen of het te laten pas- Volgens het Witte Huis is de wa penverkoop, waaronder moderne gevechtsvliegtuigen en luchtdoel raketten, noodzakelijk omdat Jordanië niet mag worden langd dat het zich inzet voor vredesregeling met Israël „zon de politieke en militaire steun de Verenigde Staten". Witte-Huiswoordvoerder Larry Speakes zei dat koning Hoessein de Amerikaanse wapens verdient als aanmoediging om betrokken te blijven bij de pogingen onderhan delingen aan te gaan met Israël. Het gaat om de leverantie van 40 gevechtstoestellen van het type F- 16 of F-20 met raketten, onderde- schriften verbonden om er zeker van te zijn „dat de wapens in de juiste handen blijven". Israël is bang dat Stingers bij verkoop aan Arabische landen bij terroristen te-, recht komen. Stingers zijn draag bare luchtdoelwapens, waarmee raketten vanaf de schouder kun nen worden afgevuurd. Een woordvoerder van de demo cratische senator Edward Kenne dy deelde mee dat 72 van de 100 senatoren (44 democraten en 28 re publikeinen) een resolutie zullen ondersteunen waarin de verkoop wordt verboden totdat Jordanië rechtstreekse onderhandelingen begint met Israël. (zie verder pag. 7) Nog 2 dagen. Nu kan het nog! Zeg NEE tegen de kruisraketten. Teken het volkspetitionnement. Komitee Kruisraketten Nee, tel. 020-238672 giro: 77555 Amsterdam. Arbeidsbureaus geven vrouwen geen extra hulp DEN HAAG (GPD) - Een groot deel van de arbeidsbureaus be steedt het geld, dat de overheid speciaal heeft bestemd voor extra steun aan vrouwen die weer aan de slag willen, niet goed. Bij een aan tal bureaus vindt men het niet no dig om extra geld aan vrouwen, die weer willen werken te besteden, bij andere weet men niet wat men met het geld aanmoet. Dat blijkt uit een onderzoek onder 35 ar beidsbureaus en een aanvullende enquête bij de andere bureaus door de Stichting Landelijke Om budsvrouw en het Landelijk Steunpunt Vrouw en Werk. Eind vorig jaar gaf staatssecreta ris Kappeijne van de Coppello (emancipatie) opdracht aan alle 65 arbeidsbureaus om tien procent van hun scholingbudget in het ver volg te besteden aan vrouwen die weer een betaalde baan zoeken. Normaal wordt het scholingsbud get besteed aan werkzoekenden die met weinig hulp snel kans op werk hebben. Vrouwen, die weer aan de slag willlen horen daar niet bij. Ze hebben meestal een lage op leiding en weinig werkervaring, waardoor hun kansen op een baan erg klein zijn. Een Marokkaanse weduwe en haar vier kinderen ver blijven sinds vorige week zondag in de San Salvatorkerk te Groningen, omdat zij bang zijn door de Nederlandse staat te worden uit gewezen. Het is een van die schrij nende gevallen die duidelijk maken dat een vreemdelingenbeleid niet be perkt kan blijven tot een verzameling dorre regels die overal even conse quent worden toegepast. Er is name lijk ook nog zoiets als medemenselijk heid. De zaak van de 36-jarige Aouicha Taouzani en haar kinderen laat zich eenvoudig beschrijven. Haar man, die achttien jaar lang in Nederland had gewerkt, overleed drie jaar gele den tijdens een vakantie in Marokko. Zijn weduwe, een analfabete, onder ging in haar geboorteland een lang durig rouwproces en moest vervol gens zelf de terugreis regelen. Dat duurde zo lang, dat zij niet binnen de daarvoor geldende termijn van negen maanden naar Nederland kon terug keren. Zij raakte haar verblijfsvergun ning kwijt, maar kon voorlopig nog in ons land blijven wonén. Pas onlangs kreeg zij van Justitie een bevel tot uit wijzing. Daarop nam zij met haar vier kinderen haar toevlucht tot de San Salvatorkerk. Het is bijna een cliché om begrip te tonen voor het feit dat een vreemde lingenbeleid niet zonder vaste regels kan. Natuurlijk moeten die er zijn. Maar de praktijk van het vreemdelin genbeleid in Nederland heeft in een aantal gevallen - denk aan de chris ten-Turken - pijnlijk duidelijk aange toond, dat ook overwegingen van hu manitaire aard nadrukkelijk in dat be leid moeten worden betrokken. In dit specifieke geval van de Ma rokkaanse weduwe en haar vier kin deren is dat niet of onvoldoende ge beurd. Tot nu toe heeft de bureaucra tie de boventoon gevoerd en dreigt een gezin, dat in Marokko waar schijnlijk hopeloos aan zijn lot zou worden overgelaten, daarvan de du pe te worden. Het is een goede zaak, dat Neder landse leden van het Europees Parle ment - van verschillende politieke pluimage - zich het lot van het Marok kaanse gezin hebben aangetrokken. Nederland heeft in Europa een slech te naam wat het vreemdelingenbeleid aangaat. En het kan geen kwaad de verantwoordelijke staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) daaraan nog eens publiekelijk te herinneren. Olifant deelt harde klap met slurf uit ARNHEM (GPD) - Burgers Die renpark in Arnhem neemt geen extra maatregelen nadat een 52-jarige bezoeker een klap van de slurf van een olifant kreeg. De man raakte door de klap be wusteloos, maar is herstellende van de ongebruikelijke con frontatie met de dikhuid. Bio loog J. Wensing van het dieren park: „We hebben zoiets niet eerder meegemaakt". De bezoeker kreeg een klap van Kwimba, de grootste vrouwtjesolifant in Nederland. Bioloog Wensing sluit niet uit dat de olifant de man heeft her kend. „Een olifant herkent je binnen de kortste keren, de be zoeker was geen onbekende voor Kwimba. De meeste bezoe kers passen ervoor óp dat ze niet te ver over de muur han gen, maar de man kan iets te veel risico hebben genomen". Wensing noemt Kwimba ,geen gemakkelijke tante'. „Ze afkomstig uit de dierentuin .pest en is altijd met contact geweest. Op T is ze elk respect kwijtgeraakt. Verzorgers heb ben ook wel eens moeilijkheden met haar gehad. Bovendien heeft Kwimba soortgenoten ook in het gras gegooid of tegen de gedrukt". Vanaf 1979 woonden zij echter len en opleiding. De kosten hier- weer bij elkaar. De vrouw (42) verrichtte schoon maakwerk, zonder dat zjj dit aan sociale dienst opgaf. De man (46) heeft bovendien bekend een maand zwart als grondwerker te hebben gewerkt. De Leidse zal worden vervolgd wegens valsheid in geschrifte, haar echtgenoot voor heling. bedragen maximaal 1,1 miljard dollar. Verder wil de regering 12 stuks geschut voor luchtdoelraket ten van het type Hawk, 72 stuks van het draagbare afweergeschut Stinger, 32 gevechtswagens (Brad ley) en 224 andere voertuigen leve- Aan de verkoop van de Stingers worden speciale veiligheidsvoor- STOKE ON TRENT - Een goederentrein ontspoorde vanochtend in de Engelse stad Stoke on Trent. De locomotief schoot door een muur heen en kwam hangend boven een hoofdstraat tot stilstand. (foto epaj

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1