'Streven naar geloofwaardig spel' 'Je moet met de billen bloot' PODIUMBLIK Leidse 'Motor' wordt met 'Golven van verrukkiiig' tweetakt Bachkoor Holland herdenkt Bach, Handel en Scarlatti DINSDAG 22 OKTOBER 1985 KUNST PAGINA 17 Fragment uit Heijermans 'Beschuit met muisjes' met op de vo< grond Piet Römer. (foto Pan s Jules Deelder. (foto a.m.c. Fok) Tineke Schouten. (fotopn LEIDEN - Herman Heijermans, Jules Deelder, Joost Prinsen, Ti neke Schouten, John Lanting, Jan Rap en z'n maat en de Witte Kraai. Een uiteenlopend thea teraanbod derhalve de komende week in de Leidse Schouwburg en in het LAK. Heijermans Niet Bernhard Droog maar Piet Römer speelt de rol van Prosper Bien Aimé in 'Beschuit met muisjes', welk stuk van Her man Heijermans door de toneel groep 'Theater' op het repertoire is genomen. Römer heeft deze rol van Bernhard Droog overge nomen, omdat de laatste wegens een verschil van mening met re gisseur Gees Linnebank uit de produktie is gestapt. Het nare van deze artistieke ruzie is dat Bernhard Droog, bepaald niet één v^n de onbekwaamste ac teurs van ons land, met deze rol afscheid zou nemen van zijn to neelcarrière bij 'Theater'. 'Beschuit met muisjes' wordt beschouwd als een cynische ko medie. De schijnheiligheid van de dubbele moraal en het dode lijke klimaat van de kleinburger lijke benepenheid staan in Heij ermans verhaal centraal. Prosper is de eigenaar van het Amster damse familiepension 'Bien Ai- mé'. De zaken gaan slecht en de schuldeisers staan meer dan eens op de stoep. Maar dan gloort plotseling de hoop. Gerrit, Prospers enige broer, overlijdt met achterlating van een aan zienlijk bedrag op de bank. Het lijkt er op dat Prosper en zijn neef Baptiste de enige erfgena men zijn. Lijkt, want Gèrrit is een week voor zijn dood ge trouwd en zijn vrouw verwacht van hem een kind. Elders op de ze pagina meer over deze pro duktie, die vanavond in de Leids Schouwburg is te zien. Jules Deelder De dichter Jules Deelder heeft zich zelf verheven tot theaterar tiest. In elk geval heeft hij vorige maand zijn eerste theaterpro- duktie, 'Deelder spreekt', in Rot terdam ten doop gehouden. En morgenavond komt hij er mee naar het theater aan de Oude Vest. Van Deelder is bekend dat hij niet direct om woorden verle gen zit. Hij spuit die gedurende tweemaal drie kwartier in snel treinvaart. De oorlog komt voort durend in Deelders werk terug, dus ook in zijn theaterprogram ma. Jodenmoppen, moppen over vrouwen, over Belgen en over blinden, de nachtburgemeester van de Maasstad deinst nergens voor terug. Veel van Deelders ge dichten en verhalen zijn al vaak gehoord - de poeet treedt als 'per former' al zeventien jaar lang in alle uithoeken van het land op - maar er kan volgens hem geen sprake van zijn dat zijn standaar drepertoire zo langzamerhand is uitgemolken. 'Je moet goed be grijpen: het gaat hier om litera tuur en literatuur is voor de eeu wigheid', aldus Deelder in een onlangs in deze krant gepubli ceerd interview. Voor Leide- naars is het misschien leuk om te weten dat de Leidse manager van de beroemde dichter, René Vallentgoed, een actief aandeel in de produktie heeft door enke le malen tussen de coulissen van daan te komen om zich vervol gens als een soort 'pispaal' in het programma te laten gebruiken. Tiepies Tien Plat praten wordt door grote delen van de bevolking als grap pig ervaren. Een Amsterdams ac centje of een Rotterdamse tong val, ze worden door menig artiest gekoesterd als een garantiebe wijs voor succes. De Utrechtse cabaretière Tineke Schouten bij voorbeeld maakt dankbaar ge bruik van het dialect dat zo ken merkend is voor de Domstad. Ooit begonnen als aangeefster van de Utrechtse conferencier Herman Berkien is zij op een ge geven ogenblik op de solotoer gegaan. Het succes van haar eer ste twee soloprogramma's bleef ook in Hilversum niet onge merkt met als gevolg optredens voor radio en televisie en een nog bredere bekendheid. Tineke Schouten reist nu voor het twee de achtereenvolgende seizoen stad en land af met haar derde 'wan woemen sjow'. 'Tiepies Tien' heet het programma, waar in voor Algemeen Beschaafd Ne derlands geen plaats is maar waarin de gein goed genoeg heet te zijn voor op z'n minst een gulle lach. Tineke Schouten staat er donderdagavond mee op de planken van de Leidse Schouw burg. John Lanting De naam van John Lanting is al sinds jaar en dag synoniem voor kluchtig toneelspel. Met zijn Theater van de Lach krijgt hy alle schouwburgen vol on geacht het uit te brengen stuk. Lanting en de zijnen hoeven ook vrijdagavond niet bang te zijn Redactie Pieter C. Rosier voor gebrek aan belangstelling, want voor' 'Een trouwring mag niet knellen' is in het theater aan de Oudé Vest geen plaats meer te krijgen. Vöor wie het vast wil we ten: het stuk gaat over een jonge dame, die haar appartement te gen een veel te hoge prijs ver huurt aan een kunstschilder, die wel een adellijke titel maar geen geld bezit. Het stuk gaat trou wens over nog meer, maar eigen lijk 'doet dat er weinig toe. Hoofdzaak is en blijft dat zoals het in een klucht betaamt de ene dolle situatie wordt gevolgd door de andere. Behalve John Lanting en Johan Sirag werken er nogal wat 'pretmaaksters' aan deze produktie mee. Op het program ma staan de namen vermeld van o.a. Teuntje de Klerk, Ciska Beaudoux, Ellen Rohrman en Margreet Heemskerk. Jan Rap Het is alweer een jaar of zeven geleden dat 'Jan Rap en z'n maat', naar het boek van Yvonne Keuls, als produktie van de Theaterunie in de Leidse Schouwburg was te zien. Toen met o.a. Cor van Rijn, Linda van Dyck en Renee Soutendijk, nu met Liesbeth List, Johnny Kraaijkamp jr., Dorijn Curvers e.a. Want het stuk over jonge, dakloze mensen in een opvangte huis komt zaterdagavond als een door Jo Dua geregisseerde vrije produktie naar het theater aan de Oude Vest. 'Jan Rap en z'n maat', waarin Liesbeth List haar eerste toneelrol vervult, wordt geacht te behoren tot de categorie maat schappelijk gericht theater. Het stuk gaat zoals gezegd over op groeiende kinderen in een op vangtehuis, maar het behandelt ook hun schrijnende achtergron den, hun gemiste liefde, hun ge brek aan kansen. Een stuk dat zijn actuele waarde nog niet kwijt is geraakt. Joost Prinsen De Leidse Schouwburg haalt volgende week dinsdagavond met Joost Prinsen ook een pre mière in huis. Het betreft name lijk de eerste officiële voorstel ling van 'De Firma List en Be drog', een theaterprogramma van de acteur en liedjeszanger Joost Prinsen en de pianist Dick van der Stoep. Beiden hebben op kleinere schaal al met elkaar sa mengewerkt tijdens lunchvoor- stellingen, koffieconcerten en nog meer van dat soort onge dwongen bijeenkomsten. Joost Prinsen (wie kent hem niet als de televisiefiguur Eric Engerd) en Dick van der Stoep beschouw den deze bescheiden opgezette voorstellingen al snel als vinger oefeningen voor hun avondvul lende theaterproduktie. Volgens de programmatoelichting houdt 'De Firma List en Bedrog' zich bezig met alle trucs, waarvan de mens die iets wil bereiken zich in deze samenleving veelal bedient. LEIDEN - Toneelgroep Mo tor is tweetakt geworden. Wiebe Brouwer en Hans Schneider richtten de groep in 1981 op, naar aanleiding van de door Brouwer ge schreven produktie 'De Mo torfiets'. Sindsdien hebben ze een aantal voorstellingen gezamenlijk gemaakt. Vorig jaar scheidden voorlopig hun wegen, al blijven ze beiden onder de Motor-vlag produk- ties uitbrengen. Daar wordt vrijdag 25 oktober het eerder dit jaar uitgebrachte 'Teder heid' van de Italiaanse schrij ver Enzo Milioni opgevoerd, waarin Hans Schneider speelt. Een dag later gaat 'Golven van verrukking' in première, geschreven door Wiebe Brouwer en door hem samen met Jorine Juffer mans geregisseerd. Wiebe Brouwer debuteerde in 1981 als toneelschrijver met 'De Motorfiets'. Het jaar daarna schreef hij 'Schamhart' en weer een later later speelde hij een ei gen bewerking van 'De professor van begeerte naar een boek van Philip Roth. 'Golven van verrukking' speelt zich af op een eiland, dat op een jongensinternaat na onbewoond is. Ook de staf van het internaat bestaat louter uit mannen. Direc teur Kees Verre zwaait er de scepter als een verlicht despoot, die zowel geestelijk als lichame lijk hoog boven zijn onderdanen uittorent. De nachtelijke bezoe ken die hij in gezelschap van zwemleraar Pascal aflegt aan het golfslagbad, vormen het grootste geheim van de eilandgemeen schap. Daar horen de leerlingen hem elke nacht schreeuwen: 'Golven, Golven'. Op een dag meldt zich Nicolet, een vroegere vriendin van Verre. Zij brengt als enige vrouw de mannengemeen schap aan het wankelen door het beroep dat zij doet op de gevoe lens van mensen. Verre slaat dat met wantrouwen gade; zijn erva ring zegt hem dat daar rottigheid van moet komen. Of dat ook werkelijk het geval is, we mogen het van Wiebe Brouwer niet vertellen. De be knopte inhoud van de tekst die Brouwer schreef, doet enigszins denken aan 'Heer der vliegen' van William Golding', rnaar ook. aan 'Bint' van Bordewijk. Twee boeken die niet al te opgewekt eindigen. Kostschool Dat laatste boek is volgens Brouwer in de verte een bron van inspiratie geweest. Maar 'Golven van verrukking' bevat vooral veel autobiografische ele menten. Brouwer vertelt dat de leraar Kaufman, van wie hij tij dens zyn studie bedrijfskunde lessen in recht kreeg, min of meer model heeft gestaan voor Verre. "Een verschrikkelijk au toritaire man, maar ook een kun dig leraar, die je dwong om ui terst nauwkeurig te formuleren". Een andere jeugdervaring heeft een grotere invloed op 'Golven van verrukking' gehad. Brouwer heeft om zijn Frans bij te spijkeren op kostschool in Zwitserland gezeten. Ook daar heerste een streng regime, waar leerlingen en leraren strikt ge scheiden de maaltijd genoten. Een Griekse leerling die straf kreeg, riep uit: 'I'm a man, I'm a man'. Brouwer herinnert zich nog hoe hij pats, pats door een leraar naar boven werd geslagen. En de drol die hij er ooit aantrof op het mafje voor de WC heeft een plaats in het stuk gekregen. "In zekere zin schrijf je altijd over jezelf. Maar het zijn emoties en herinneringen dié sterk be werkt zijn. Je moet uiteindelijk ook spanning inbouwen. De cru ciale vraag van het stuk is of Ver re van zijn autoritaire podium af zal komen. Ik wil bereiken dat het publiek denkt dat het beter weet wat goed is voor de hoofd rolspeler dan hijzelf. Een tweede mysterie, dat daarmee parallel loopt, is: wat gebeurt er toch 's nachts in dat golfslagbad"? Terwijl toneelgroep Motor in voorgaande produkties met niet meer dan drie personen op de planken stond, wordt 'Golven van verrukking' uitgevoerd door acht spelers. Een deel daarvan is middels audities aan de groep toegevoegd. Alle acteurs hebben ervaring, zij het op terreinen die uiteenlopen van straattheater tot studententoneel. Ronald van Meygaarden, die als Verre de mannelijke hoofdrol speelt, komt uit het studententoneel, Barbara Barendregt, als Nicolet de enige vrouw in het spel, ac teerde jarenlang bij Imperium en had in Amsterdam haar eigen se- mi-professionele gezelschap: de Delsarte Compagnie. De derde hoofdrol, die van Pascal, wordt gespeeld door Jos Franssen. "De verschillende delen zijn apart voorgekookt en later geïn tegreerd. We hebben veel in de len gerepeteerd", vertelt Brou wer. "De invulling van de rollen is deels tijdens de repetities ge beurd. De personages hebben de kans gekregen te groeien, en hebben die kans ook in het stuk zelf. De karakters hoeven niet in de eerste minuten al helemaal duidelijk te zijn". Afwas Motor streeft in deze produktie naar zo geloofwaardig mogelijk spel; geen types, maar mensen van vlees en bloed moeten er op de planken komen. De Poolse re gisseur Stanislawski wordt daar bij als voorbeeld genoemd. Brou wer: "Niet je woede tonen door hard te gaan schreeuwen op het toneel, maar door dat gevoel bij jezelf op te roepen. Mensen kun nen woede op heel uiteenlopen de manieren tonen. We zijn sterk uitgegaan van de persoonlijkhe den van de acteurs". Barbara Barendregt: "Het is een kwestie van voortdurend bij jezelf te rade gaan of watje op de planken brengt wel écht is. Zelfs thuis bij de afwas was ik daar mee bezig; nee, daar is het nog niet echt, daar ben ik nog te veel aan het 'toneel spélen". ARIEJAN KORTEWEG Piet Römer in 'Beschuit met muisjes' ARNHEM/LEIDEN - "Ik speel eindelijk weer eens met het zweet op de rug. Het is een lekke re manier van theater maken". Piet Römer speelt bij de Arn hemse toneelgroep 'Theater' de rol van Prosper Bien Aimé in „Beschuit met muisjes" van Her man Heijermans. De produktie, die onlangs in première is ge gaan, is vanavond in de Leidse Schouwburg te zien. Prosper Bien Aimé, het zou de afscheidsrol worden van Bern hard Droog, die met pensioen gaat. Deze acteur haakte echter af omdat hij de aanpak van regis seur Gees Linnebank te grof vindt. In de persberichten van Theater wordt hy nu officieel ziek gemeld. Piet Römer nam de rol over en noemt de gang van zaken „een bijkomstige triestig heid. Ik hoorde dat Bernhard Droog ziek was, of overspannen. In de interviews met hem, die ik naderhand las, heb ik daar niets van kunnen merken". Verder zit de nieuwe Prosper Bien Aimé er niet mee. „Het ge beurt zo vaak dat rollen worden overgenomen. Voor mij was het nog mazzelen. Ik heb wel eens veertien dagen voor de première een rol moeten overnemen. Daar heb ik nog een prijs voor gehad ook". Met de veronderstelde grove aanpak van Linnebank heeft Rö mer evenmin moeite. „Je kunt nog net als vroeger een wande ling langs de Rijn of de Amstel maken, alleen zijn er nu wel mo-' torduivels bijgekomen en karate en meer van dat soot agressie. Dat is nu eenmaal de realiteit. De stijl die Gees voorstelt is: alles een tikje overtrokken, niet kari katuraal, maar net iets meer dan naturalistisch. Is er sprake van een stevig gebouwd dienstmeis je, dan krijgt die ook een kontje. Is de moeder plat, dan wordt die ook erg plat. Bij het spelen ver eist dat veel kracht en inspan ning. Het is een exuberante speelstijl, die me een paar kilo per dag kost. Een voordeel is dat je je als acteur niet kunt verstop- pen. Er zit niets moois voor je aan. Je hebt acteurs die op het toneel toch altijd iets privés wil len houden, mooi, braaf of lief willen blijven overkomen. Dat kan niet bij deze aanpak. Je moet met je billen bloot. Het is hard, maar er valt ook zeker te lachen". Prosper Bien Aimé is in 'Be schuit met muisjes' de eigenaar van het Amsterdamse familie pension 'Bien Aimé'. Door zijn onaangename karakter raakt hij meer huurders kwijt dan rijk. Voor de financiële problemen die hierdoor ontstaan lijkt een oplossing te komen in de per- Piet Römer rechtsin gesprek met regisseur Gees Linnebank. (foto gpdj soon van Gerrit, Prospers énige broer, die na jaren terugkeert uit Australië en niet onvermogend overlijdt. Maar dan blijkt Gerrit op de valreep nog te zijn ge trouwd en zijn weduwe verwacht zelfs een kind van hem. De fami lie Bien Aimé ontvangt haar met slechts één doel: haar dusdanige overstuur te maken dat ze een miskraam krijgt. Römer: „Heijermans heeft het stuk in 1910 geschreven. Hij ver bleef toen nog in Berlijn, geloof ik. Bij de eerste opvoering waren de reacties dat het toch wel een bijzonder hard stuk was. Al le zend heb ik bij Prosper Bien Ai mé opgelet waar die man ergens aardig is. Dat heb ik inderdaad bij hem niet kunnen ontdek ken". Of dat nu is in liefde en huwelijk, in handel en maatschappij, in godsdient en politiek, in litera tuur en toneel, in trein en tram, in het theater of thuis. Joost Prinsen maakt behalve van eigen teksten ook gebruik van teksten van o.a. Ischa Meijer, Hans Dor- restijn, Willem Wilmink en Piet Grijs. De acteur zelf spreekt van een 'vrolijke en leerzame' avond tijdens welke hij uit de doeken wil doen hij zich 'met behulp van de firma' al veertig jaar staande weet te houden. Kwartet In het LAK-theater verschijnt op woensdag- en donderdag avond het gezelschap 'De Witte Kraai' met 'Kwartet' van Heiner Müller. Deze Oostduitse schrij ver is bekend om zijn compacte teksten, waarin zonder omhaal de ware gesteldheid van de mens wordt duidelijk gemaakt. 'Kwar tet', daterend uit 1980, is geba seerd op twee personages uit de zeventiende-eeuwse brievenro man 'Les liaisons dangereuses' van Choderlos de Laclos. De dia loog tussen deze personages is naar in het programma van het LAK te lezen valt een ultieme er otische confrontatie, waarbij van tijd tot tijd van geslacht en van identiteit wordt gewisseld. Tijd en plaats: een salon vóór de Franse revolutie en een bunker na de Derde Wereldoorlog. De man en de vrouw lijken met el kaar te communiceren terwijl ze voornamelijk hun eigen doelein den najagen. Op de harde toneel tekst sluit de visuele handeling aan, die kenmerkend heet te zijn voor de eigenzinnige theaterop vattingen van regisseur Sam Bo- gaerts. Joost Prinsen. Motor De Leidse (amateur)toneel- groep 'Motor' staat ook op twee achtereenvolgende avonden in het LAK-theater. Op vrijdag avond met het al eerder opge voerde stuk 'Tederheid' van En- zo Milioni en op zaterdagavond met de nieuwste produktie 'Gol ven van verrukking'. Wat zich in 'Tederheid' tussen man, vrouw en een derde perso nage op het toneel afspeelt is in theatraal opzicht zo knap gecon strueerd, dat het van begin tot eind kan boeien. Dat is althans de mening van onze toneelrecen sent, die het stuk eerder dit jaar zag en de voorstelling een aange name verrassing noemde. Wie de voorstelling toen gemist heeft, kan er dus alsnog heen. Wat de voorstelling 'Golven van verrukking' op zaterdag avond betreft, daarvoor zie men elders op deze pagina. Bangedierenbos De zondagmiddagvoorstelling in het LAK wordt verzorgd door het Amstel Toneel. Opgevoerd zal worden 'Het Bangedieren bos', een spel voor de jeugd van Karei Eykman naar het boek van Willem Wilmink met muziek van Harry Bannink. Het stuk laat zien hoe het bange meisje Lena en de dieren uit het Bangedie renbos hun angst voor alles en nog wat kwjjt raken. De voorstel ling is bedoeld voor kinderen van zes tot tien jaar. Het Leidse 'Imperium' geeft vrijdag- en zaterdagavond in het eigen Microtheater weer voor stellingen van Pinters 'Een avondje uit'. Barbara Barendregt en Ronald rollen in 'Golven van verrukking'. Het Bachkoor Holland geeft vrij dagavond 25 oktober een buitenge woon concert in de Pieterskerk ter herdenking van de driehonderdste geboortedag van Joh. S. Bach, Do- menico Scarlatti en Georg Friede- rich Handel. Het concert, met me dewerking van solisten en het Am sterdams Kamerorkest, wordt ge leid door Charles de Wolff. Een bij zonderheid is de uitvoering van een concert voor vier clavecimbels van Bach door Bernard Bartelink, Nico de Raad, Hans van Nieuw koop en Charles de Wolff. Verder worden uitgevoerd het Salve Regi- na (cantate voor sopraan en orkest) van Scarlatti, de cantate 'Ich ruf zu Dir, Herr Jesu Christ van Bach en Dettinger Te Deum van Handel. Solisten zijn Coos Schouten (so praan), Barbara Schlick (sopraan), Gisela Pool (alt), Peter Bartels (te nor), Wout Oosterkamp (bas) en Bernard Bartelink (orgel). De uit voering begint om 20.00 uur pre- verband met televisie-op- wordt men verzocht tijdig aanwezig te zijn. Kaarten zijn o.m. verkrijgbaar bij het Bureau Bach koor Holland (Pieterskerkhof), K&0 (Oude Vest) en de VW. De 56-jarige Oostduitse toneelschrij ver Heiner Müller heeft de Georg Büchnerprijs (ruim ƒ30.000) toege kend gekregen van de Duitse acade mie voor taal en literatuur in Hessen. Müller kreeg de belangrijkste Westduitse literatuurprijs voor zijn „dramatisch werk, dat in de pijnigen de woede van zijn beeldende taal re bellie en traditie verenigt", en zijn „uitnemende theaterwerk". Müller behoort tot de internatio naal bekendste dramatici uit de DDR. Zijn eerste stukken betroffen vooral de ontwikkelingsproblemen van het socialisme in zijn land. Later bewerkte Müller drama's uit de oud heid en leverde daarmee een belang rijke bijdrage tot de marxistische beeldvorming van de oudheid. De Singer prijs, een driejaarlijkse bekroning van de stichting Singer Memorial Foundation en de gemeen te Laren, is toegekend aan de schil der Constant (Nieuwenhuys). De schilder krijgt de prijs, die bestaat uit een bedrag van 5.000 gulden en een zilveren legpenning, voor zijn gehele De Jan-Hamdorff prijs, een regio nale aanmoedigingsprijs die dit jaar is ingesteld, is ten deel gevallen aan de Larense beeldhouwer Pépé Gré- goire. Aan de onderscheiding is een geldbedrag van 3.000 gulden verbon den. De onderscheidingen worden op 30 oktober uitgereikt in het Singer Museum in Laren. Vanaf 31 oktober tot en met 17 november wijdt het Mu seum verder een tentoonstelling aan het werk van de twee kunstenaars.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17