'Luisteren met warmte is het belangrijkste' Studentenwerk:Universiteiten zijn geen leerfabrieken Sociale dienst Hoorn zet vrijwilligers in Relatie Egypte met VS-Israël geschaad Achtergrond DINSDAG 22 OKTOBER 1985 PAGINA 13 HOORN - Al bij het maken van een afspraak benadrukt directeur De Pagter van de sociale dienst (GSD) Hoorn dat het inzetten van vrijwilligers bij zijn dienst om mensen met schuldenproblemen te begeleiden géén manier is om het personeelstekort bij de sociale dienst te maskeren. Het is, zegt hij tijdens het gesprek nog eens, integendeel voortgekomen uit een combinatie van waardering voor vrijwilligerswerk en de overtui ging datje niet alles met beroepskrachten kunt opvan gen. Of, zoals mede-initiatiefnemer G. Ten Boekei zegt: "De burenhulp die vroeger zo gewoon was, daar gaat het om. Als je alles door pro fessionals laat doen, verdwijnt daarmee een stukje liefde uit on ze maatschappij". door Sjaak Smakman Na een proefperiode van twee jaar gaat Hoorn nu ernst maken met de begeleiding van mensen met schuldenproblemen door vrijwilligers. Achttien mensen hebben zich aangemeld en die komen morgen naar het ge meentehuis om eens duidelijk te horen wat hun te wachten staat. Dat het 'rotwerk' is, dat ze niet op schouderklopjes hoeven te hopen en dat ze maar moeten re kenen op 'eerder nog een trap na', zoals De Pagter het kernach tig uitdrukt. Willen ze dan toch aan de slag, dan krijgen ze een korte cursus bij het RIAGG (re gionaal instituut voor ambulante geestelijke gezondheidszorg), waarbij het leren luisteren cen traal staat, en kunnen ze begin- De gemeente Hoorn: een groei kern van 52.000 inwoners, van wie het merendeel ondanks de grote afstand forenst op Amster dam. Een gemeente ook met op- merkeUjk veel cliënten bij de so ciale dienst. De Pagter en zijn 64 medewerkers hebben 4000 klan ten, van wie er ongeveer vierhon derd met schulden worstelen. Ruim de helft van hen, 250, re kent hij tot de zware gevallen, mensen voor wie een schulden- sanering noodzakelijk is. Dat zijn, benadrukt hij, voor het me rendeel geen uitkeringsgerech tigden maar mensen met een ei gen inkomen, van het minirnum- loon tot zo iets boven modaal. Vaak zijn ze in de problemen gekomen doordat ze (jongeren) hun huwelijk met mooie spul letjes in wilden gaan, in andere gevallen heeft 'statuszucht' ('de buurman heeft een caravan, dus ik ook') een belangrijke rol ge speeld. De 'agressieve reclames' van veel financieringsinstellin- gen is volgens De Pagter een an dere reden voor de schulden. En wat de kleurige catalogi met de gemakkelijke betalingsvoor waarden betreft: "Ik kan bij een postorderbedrijf zo maar een krediet van 500 gulden krijgen zonder dat ze weten wat ik ver dien. Dat is toch gewoon te zot om los te lopen". Uiteindelijk kloppen ze dan, geplaagd door onaflosbare schul den van gemiddeld 10.000 tot 20.000 gulden, ten einde raad aan bij de sociale dienst. Vaak heb ben ze alles al geprobeerd om hun schulden af te lossen: rege lingen met de schuldeisers (die ze dan niet nakomen), leningen van vrienden en kennissen, nieu we leningen bij andere financie ringsinstellingen. Op het mo ment dat gasafsluiting en huis uitzetting dreigen, grijpen ze dan als laatste strohalm naar de ge meentelijke sociale dienst. Maar, aldus De Pagter: "Er komen hier soms mensen die gewoon niet meer te helpen zijn". Armoe In de meeste gevallen kan de sociale dienst nog wel helpen. Er wordt in overleg met de schuld eisers een saneringsplan ge maakt en de cliënt wordt op een financieel rantsoen gezet. Maar vaak levert dat problemen op. De drastische vermindering van het inkomen en de veel soberder le vensstijl die de cliënt zich moet aanmeten, leiden vaak tot pro blemen. Niet alleen financieel. Ten Boekei citeert daarbij het oude gezegde: komt de armoe de voordeur in, dan gaat de liefde de achterdeur uit. Natuurlijk, regelmatig overleg gen de cliënten met de ambtena ren van de sociale dienst over het huishoudboekje en kunnen ze problemen wel bespreken, maar de echte uitbarstingen van de spanning komen vaak ('s avonds laat) thuis. Zoals bij de man die tegen de budgetafspraken in een paar nieuwe sportschoenen kocht en wiens vrouw toen ko kend van woede weg wilde gaan. En de ambtenaar is dan niet be reikbaar. In dat gat nu springen de vrij willigers, vertelt de ex-accoun tant Ten Boekei. Toen hij in 1981 ophield met werken, wierp hij zich aanvankelijk op zijn grote hobby: tuinieren. Hij miste al snel de sociale contacten en via een werkgroep in Humanitas kwam hij bij deze witte vlek in de hulpverlening terecht. Op zijn ronde langs plaatselijke promi nenten kwam hij uiteindelijk bij De Pagter, die toen net met ideeën in dezelfde richting rond liep. Een ploeg van tien Humani- tas-leden heeft de afgelopen twee jaar twaalf 'schuldengeval- len' begeleid. Met zoveel succes dat de proef nu een officieel ver volg krijgt. De hulpverlening geschiedt geheel op vrijwillige basis. Wie met een schuldenprobleem kampt, kan zelf besluiten of hij begeleiding door een vrijwilliger wil. Al geeft De Pagter toe dat mensen die binnenkomen ten einde raad zijn 'en zeker in het begin op alles ja zeggen'. Maar, aldus Ten Boekei: "Je merkt snel genoeg of ze het als dwang voe len, en dan ben ik zo weer weg. Ik heb het een keer meegemaakt dat mensen inderdaad dachten dat ik een verlengstuk van de GSD was. Toen was ik gelijk weg. Ze moeten het zelf echt wil len". Klankbord De taak van de vrijwilliger is beperkt, benadrukken De Pagter en Ten Boekei. Het technische werk - onderhandelen met schuldeisers, opstellen van een plan - blijft geheel in handen van de GSD-ambtenaren. Op de vraag of zo'n vrijwilliger geen controleur van het huishoud boekje is die wel even zal zeggen hoe het moet, reageren ze fel. De Pagter: "Nee, het gaat om het samen doen". Ten Boekei: "Je bent een praatpaal. Zo van: uithuilen en opnieuw beginnen". De Pagter: "Een soort klank bord". Ten Boekei: "Kijk, een plan blijft een plan. Er kan zich altijd iets onverwachts voordoen. Bij een vrijwilliger is er een veel la gere drempel. Ze bellen op en je komt. Bovendien denken men sen vaak: o jee, ze zien me bij de GSD weer aankomen. Het be langrijkste is dat je met gewone menselijke warmte kunt luiste ren. Je hoeft vaak niet eens wat te zeggen. De mensen vertellen hun verhaal en beginnen vaak aan het einde te huilen. Maar ze zijn wel hun spanningen kwijt, kunnen weer opnieuw beginnen. Sociale werkers zullen dat alle maal wel beter kunnen hoor, maar die staan nu eenmaal niet op elk moment klaar". De Pagter: "Als vrijwilliger Directeur De Pagter: 'Ik kan wel een jankverhaal ophangen over de uitkeringen, maar die gaan daar mee echt niet omhoog«foto Rob Bruijn) kom je een heleboel tegen. Straks wordt het weer Sin terklaas. De kinderen mogen dan een cadeautje meenemen maar school. Maar in die gezinnen is geen geld voor zo'n cadeautje. Een vrijwilliger praat daar dan over met zo'n gezin Nee, hij mag in geen geval zelf geld ge ven, al is hij nog zo begaan met zo'n familie. Natuurlijk is dat moeilijk, maar je moet wel be denken dat je jezelf én je klant op zo'n manier in een dwangsituatie brengt. En uiteindelijk moet de cliënt er toch op eigen kracht zien uit te komen". "Een vrijwilliger moet drie ei genschappen hebben: hij moet wat verstand hebben van boek houden, moet niet zelf in de fi nanciële problemen zitten en hij moet beschikken over een grote dosis nuchterheid. Er mag na tuurlijk best een stukje emotie, een stukje sociale bewogenheid bij zitten, maar dat moet zwaar worden overvleugeld door de nuchterheid: jouw probleem is nu mijn probleem, we gaan nu samen naar een oplossing werken maar j(f moet het uitein delijk toch zelf doen". Sport De budgettering ('heel belang rijk') betekent niet dat de sociale dienst een huishoudboekje maakt. "Elk geval is anders, hoe grof- of fijnmazig je ook zo'n huishoudboekje zou opstellen. Je kunt ook bijvoorbeeld zeg gen: je moet met vijf tientjes naar de supermarkt gaan en daarmee proberen uit te komen. Dan gaan mensen vanzelf ook in de lagere schappen kijken waar de goed kopere merken staan. Belangrijk is om het zo in te richten dat mensen het als een sport gaan zien om uit te komen met hun geld en toch nog een aantal leuke dingen te kunnen doen. Om ze zo toch weer uitzicht te kunnen bie den op een zonniger toekomst". - Kan dat dan met een (bij standsuitkering? "Nee, dan praat ik over men sen met een normaal inkomen. Voor mensen die schulden heb ben en nog jaar en dag van een bijstandsuitkering moeten rond komen is het perspectief inder daad heel triest. Maar ook voor die mensen geldt datje geen 120 gulden kunt uitgeven als je er maar 100 hebt. Ik wil best een jankverhaal houden over de hoogte van de uitkeringen. Ik on derschrijf dat rapport over 'Mini ma zonder marge' volledig. Kyk, je kunt best van de daken roepen dat de normen omhoog moeten en dat mensen in de bijstand een onmenswaardig bestaan leiden. Maar aan de andere kant: ik kan de normen niet omhoog krijgen. Als ze 1400 gulden krijgen kan ik er ook geen 1450 van maken". Pens Kritiek op het initiatief is er ook. Dat het werk van de sociale dienst ondergraven wordt, is al genoemd. Een weekbladcolum nist zag een vrijwilliger al tegen een cliënt zeggen die een schnit zel in zijn pan had liggen: 'Dat had ook wel een half ons pens kunnen zijn'. De Pagter: "Kijk, dat vind ik nou gewoon misse lijk". Ten Boekei, die zelf al een aan tal gevallen heeft 'gedaan,: "Ik ben misschien ouderwets hoor, maar ik geloof dat je er met toe geeflijkheid alleen niet komt. Je moet iemand ook een schop on der zijn kont durven geven. Als iemand een uitgave doet die niet was gepland, dan moet je ook durven zeggen: je wist dat dat niet verantwoord was. Maar als je zo (doelend op het aangehaal de citaat, red.) werkt is binnen de kortste keren de samenwerking vertrokken. En ik van mijn kant voel er ook niets voor om voor politieagent te spelen". Voelt hij zich niet getroffen door dergelijke kritiek? "Ik voel me er eigenlijk door gesterkt. Als je als kapitein altijd voor de wind hebt, dan ga je bij de eerste storm onderuit. Als je ook eens tegenwind, leer je ten- njinste zeilen". TEL AVIV - Grote golfbewegin gen kenmerken het politieke leven van Arabische leiders. Dat van pre sident Hosni Moebarak van Egypte schudt op dit moment op zijn grondvesten. Sinds hij op 14 okto ber 1981, acht dagen na de moord op zijn voorganger Anwar Sadat, noodgedwongen aan de macht kwam, is zijn regime nog niet zo in gevaar geweest. Het gaat steeds slechter met de economie, de sociale problemen lo pen daardoor uit de hand en als ge volg daarvan krijgt het islamitisch fundamentalisme de kans de wor tels van de staat grondig aan te tas ten. De recente gebeurtenissen in het Midden-Oosten hebben die ontwikkeling nog eens verduide lijkt. Maar niet alleen dat. Het Israëli sche bombardement op het PLO- hoofdkwartier in Tunis, de moord op zeven Israëliërs in de Sinaï- woestijn door een verdwaasde sol daat en de tumultueuze afloop van de zeekaping van het Italiaanse passagiersschip Achille Lauro door vier Palestijnse terroristen, hebben Moebaraks toch al door gi gantische interne problemen ver zwakte positie nog verder onder mijnd. door Taco Slagter De Israëlische militaire actie bracht de Egyptische president in grote verlegenheid. De binnen landse oppositie tegen het Israë- lisch-Egyptische vredesverdrag kreeg de kans de duimschroeven op het regime weer een slag aan te draaien. En mede om de door Moebarak moeizaam bijeengeschraapte ge loofwaardigheid in de Arabische wereld niet in één klap teloor te la ten gaan, kon hij niets anders dan de operatie in felle bewoordingen afkeuren, tegen zijn zin Jasser Ara fat als de geweldloze Ghandi van het Midden-Oosten afschilderen en de toch al moeizaam verlopende diplomatieke contacten met Israël opschorten. De snel daarop volgende, diep tragische schietpartij in de Sinal- woestijn vroeg van Moebarak op nieuw een dubbelzinnige oplos sing. Betrouwbare Egyptische bronnen in Tel Aviv maakten er binnenskamers geen geheim van dat Cairo er verschrikkelijk mee zat. Moebarak besefte terdege dat hij het een en ander aan Israël was verplicht, maar met de massale studentendemonstraties nog op het netvlies, durfde hij het niet aan al te grootse gebaren naar Jeruza lem te maken. Hij betreurde de ge beurtenis maar sprak en passant over een 'incident dat overal ter wéreld kon voorvallen'. Israël viel over hem heen en dat noopte de president de iets ver zachtende opmerking terug te ne men. Dat kwam Moebarak weer of forse kritiek in eigen land te staan. Maar intussen was de sfeer tussen Israël en Egypte toch al verpest. Des duivels En toen was het de beurt aan Ro nald Reagan om Moebarak te com promitteren. Vanuit een bakkerij ergens in de Verenigde Staten gaf de Amerikaanse president per soonlijk de opdracht het Egypti sche lijntoestel met onder meer de vier Palestijnse zeekapers en hun leider Aboe Abbas aan boord door Amerikaanse gevechtsjagers te la ten onderscheppen en te dwingen op Sicilië te landen. Op geen andere manier had het Witte Huis de Egyptenaren in hun eer en trots kunnen krenken. Moe barak was des duivels. En eiste van Reagan een excuus tegenover het gehele Egyptische volk. 'Never', was diens botte antwoord. De door zijn landgenoten met 'heldendom' gelauwerde Ameri kaanse president besefte blijkbaar niet hoe hij met het van politieke wijsheid gespeende besluit voed- sel had gegeven aan een felle anti- Amerikaanse stemming onder mil joenen Egyptenaren. Het moet worden toegegeven dat de Egyptische president uiterst on- handig had gemanoeuvreerd door voor het oog van de wereld niét de f-: waarheid te spreken over de ver blijfplaats van de vier Palestijnse terroristen. Maar zoals hij later in bedekte termen zou laten door schemeren, was het een leugentje om bestwil. Cairo minacht Arafat en zijn PLO, maar onder de gegeven om standigheden - het nog steeds morrende volk na de Israëlische bommen op het PLO-hoofdkwar- tier en dreigende chantage van de valse Arabische moederschoot - kon Moebarak het niet voor zijn verantwoording nemen de terroris ten aan Italië uit te leveren. Zijn mededeling, dat het viertal kon rekenen op een 'rechtvaardige berechting' voor een PLO-tribu- naal, illustreerde alleen maar de wanhopige positie van het Egyp tisch staatshoofd en dat van zijn re gime. Dollars Op de korte termijn heeft het ge kwetste gevoel van de Egyptena ren een niet te onderschatten nade lig effect op de relatie met de VS, Israël en het daarmee verbonden vredesproces. Er is echter geen voorspelling te doen voor de lange re duur, want de ironie van het lot wil dat Egypte met al zijn interne problemen in bijna alle opzichten economisch afhankelijk is van Amerika. De miljarden dollars die naar Cairo vloeien, zijn niet alleen nodig voor de defensie van het land," maar vooral om daarmee voedsel te importeren voor de bijna 50 mil joen zielen van dit Derde-Wereld land. En door de ongeremde bevol kingsaanwas komen daar elk jaar nog eens ruim een miljoen even eens te vullen monden bij, terwijl het geld voor de daaruit voort vloeiende voorzieningen nauwe lijks voorhanden is. Het Witte Huis en Jeruzalem zijn er feitelijk te laat van doordrongen geraakt dat de militaire krachtpat serij boven de Middellandse Zee en in Tunesië de kans op een revo lutionaire omwenteling in Egypte of een door fanatieke islamitische leiders goedgekeurde moordaan slag op Moebarak heeft vergroot. Nu de opwinding over het spek takel van Reagan enigszins is ge luwd, is in Washington de gedach te opgekomen dat er een manier moet worden gevonden om Egypte tevreden te stellen. Gemakkelijk zal dat niet zijn. Met extra dollars zijn Moebarak en het volk niet te paaien. Reagan zal hoe dan ook een for mule moeten vinden waarin een verontschuldiging is te lezen. Zo lang dat niet gebeurt, bijten de Egyptenaren nog liever in het over vloedige woestijnzand dan dat zij het Amerikaanse genadebrood zul len eten. En komt daar honger van, dan stellen zij als moslims hun ve^ trouwen allereerst in 'Allah akbar'. Want: die God is groot. Het joodse studentenwerk, het landelijk overleg van rooms-ka- tholiek en protestants studenten pastoraat en het humanistisch studentenraadwerk zijn diep be zorgd over de plannen van minis ter Deetman van onderwijs en wetenschappen voor de studen tenvoorzieningen. In een geza menlijke brief aan Deetman wordt de vrees uitgesproken, dat diens opvattingen op dit punt de Nederlandse universiteiten defi nitief degraderen tot leerfabrie ken. Het begrip 'studentenvoorzie ningen' wil de minister, blijkens een notitie over zijn beleid, be perken tot "wat bijdraagt aan een zo goed mogelijk verloop van de studie". Volgens de kriti sche brief van het studenten werk staat dat op gespannen voet met een van de doelstellin gen van wetenschappelijk onder wijs, namelijk het bevorderen van maatschappelijk verant woordelijkheidsbesef. In het wetenschappelijk on derwijs zijn de mogelijkheden voor groei en ontplooiing al dras tisch ingeperkt door verkorting van de eerste fase. Het joods. christelijk en humanistisch stu dentenwerk verdenkt de minis ter ervan, dat hij voor 'franje' houdt wat voor studenten in hun fase van ontwikkeling van we zenlijk belang is. "Uitsluitend aandacht voor het leerklimaat en niet voor het leefklimaat leidt tot gekortwiekte mensen". De brief wijst er verder nog op, dat de voorgenomen 'afbraak van studentenvoorzieningen' - die voor studenten tot hogere lasten zal leiden - tegelijk ge beurt met de mogelijke invoe ring van een nieuw stelsel van studiefinanciering, een stelstel dat de achterstand van studen ten uit minder draagkrachtige milieus zal bevestigen. Ten slotte doen de organisaties een beroep op de minister om niet af te breken wat plaatselijk is geregeld tussen instellingen van wetenschappelijk onderwijs en het joods, kerkelijk en huma nistisch studentenwerk. "Tien tallen jaren hebben de kerken en levensbeschouwelijke instellin gen dit werk mogelijk gemaakt. De waardering van universitei ten en hogescholen hiervoor blijkt uit een veelal bescheiden maar essentiële subsidiëring. Wat de rijkskas zou winnen bij het terugdraaien daarvan zou in geen enkele verhouding staan tot de afbraak die er het gevolg van zou zijn". Euthanasie In de Nederlandse Hervorm de Kerk is een nieuw rapport over euthanasie in de maak, vooral bedoeld als bijdrage aan de politieke discussie. Het rap port komt op z'n vroegst in de sy node van maart volgend jaar aan de orde. De werkgroep zal met een 'vrij duidelijk' standpunt komen, ver wacht de heer H. Noordegraaf, staflid van de hervormde Raad voor Overheid en Samenleving. Hij is voorzitter van de vorig jaar september ingestelde werk groep. De hervormde predikant dr. W. den Toom (Abcoude) betreurde gisteren voor de NCRV-radio, dat zijn kerk met een eigen standpunt komt. "Dat is toch achterhaald in deze tijd van Sa men op Weg", zei hij. Bovendien was hij samen met dr. E. Schro ten (eveneens hervormd) lid van de gereformeerde studiecommis sie over 'euthanasie en pasto raat', die kortgeleden met een rapport kwam. De hervormde Raad voor de Herderlijke Zorg vond dit een goed rapport; het komt in aanmerking voor ver spreiding in de gemeenten. Gezien de verdeeldheid in de Hervormde Kerk verwacht dr. Den Toom, dat het hervormde rapport óf nietszeggend zal wor den óf zowel een meerderheids- als een minderheidsstandpunt zal bevatten. Noordegraaf erkende desge vraagd, dat er binnen de Her vormde Kerk ook veel bewaren tegen euthanasie bestaan. De werkgroep, waarvan hij voorzit ter is, telt geen lid van de Gere formeerde Bond, de rechtse rich ting in de Hervormde Kerk. Wel is het de bedoeling, met mensen van de Bond gesprekken te voe- (In 1972 gaf de Hervormde Kerk een eerste verklaring uit over het vraagstuk van de eutha nasie). - Professor I. A. Diepenhorst, voorzitter van het interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO), verklaarde gisteren voor de NCRV-radio, dat de 18 kerken die in het CIO zijn vertegenwoor digd, er niet in geslaagd zijn om tot een gemeenschappelijk standpunt over euthanasie te ko men. Op een zeker moment stond tegenover een overtuigd ja een even beslist nee. Diepenhorst achtte de kans klein, dat de Raad van Kerken wél een eigen standpunt naar buiten zou brengen. De rooms- katholieke bisschoppen nemen in hun herderlijk schrijven van begin dit jaar een 'zeer strikt standpunt' in, dat ze, naar Diep enhorst stellig verwacht, ook binnen de Raad van Kerken zul len uitdragen. (In het Contact in Overheidsza ken werken samen de drie jood se kerkgenootschappen, de rooms-katholieken, hervormden en gereformeerden en een aantal kleinere kerken ter linker- en ter rechterzijde). - Op een audiëntie gisteren voor deelnemers aan een congres van de pauselijke Academie van Wetenschappen over 'kunstmati ge levensverlenging' noemde de paus euthanasie een "misdaad, waaraan men op geen enkele ma nier medewerking mag verlenen en waarmee men nimmer in stemming mag betuigen". "Voor de ongeneeslijk zieke mag de arts therapieën voor schrijven, die de patiënt helpen om zijn lijden waardig te dra gen". "Maar wanneer de onver mijdelijke dood aanstaande is, ondanks de gebruikte middelen, is het naar geweten toegestaan, vormen van behandeling te wei geren waardoor slechts een pre caire en zware verlenging van het leven wordt bereikt, zolang de normale zorg aan de zieke maar niet wordt onderbroken". Jacobskerk. Met de restaura tie van de Grote of Sint Jacobs kerk in Den Haag zal nog dit jaar worden begonnen. De restaura tie zal, naar wordt verwacht, on geveer anderhalf jaar duren en ruim 4 miljoen gulden gaan kos ten. Dat is overeengekomen na langdurige onderhandelingen tussen de stichting 'Grote Kerk Den Haag', de hervormde ge meente, het ministerie van wel- zyn, volksgezondheid en cultuur en de gemeente Den Haag. Punten in het restauratieplan zijn onder andere een vergader ruimte, een foyer en een aange paste verwarming. Voor de res tauratie is de hervormde kerk voogdij verantwoordelijk, de ex ploitatie blyft in handen van de stichting. Hervormde Kerk: beroepen te Aalsmeer H. Mast De Lier; aangenomen naar Bolsward A. Otten Almelo, naar Hummelo kandidaat J. A. D. van der Boon Leiden, die bedankte voor Mar- kelo en voor Zweeloo; bedankt voor HijkersmildeKloosterveen kandidaat D. Wursten De Bilt. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Byford (West-Australië) en voor Pretoria (Zuid-Afrika) C. van den Berg Assen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13