'Koppen dichtbij verslag Sparta' vriiuit Spelbos en Van Loen: een mooie klucht Strategie Timman pakt verkeerd uit Kraay: 'We zullen op ons best moeten zijn' DINSDAG 22 OKTOBER 1985 SPORT PAGINA 11 DOOR RUUD PAAUW Zoals Ajax-verdediger Spelbos en Utrecht-aanvaller Van Loen na afloop voor de tv-camera po seerden - dat was nou wat je noemt een verrukkelijke klucht voor twee heren. Ik heb nog even scherp gekeken of Koot en Bie niet even hun plaats hadden in genomen, want met Smeets als presentator kun je nu eenmaal alles verwachten. Maar nee, ze waren het in le vende lijve. Over het algemeen gedragen voetballers zich houterig en on wennig bij tv-interviews. Ze ko men slecht uit hun woorden en hebben zelden iets interessants te vertellen. Behalve als het gaat om dingen te verdoezelen die niet door de beugel kunnen, dan in eens reikt hun acteertalent ver boven de middelmaat uit. Je zou dan zweren dat ze de toneelschool met vrucht hebben doorlopen. Verslaggever Reitsma infor meerde eerst bij Spelbos hoe het stond met de kwaliteiten van Van Loen. De Ajacied moest daar wel hoog over opgeven, want daarmee was tevens logisch verklaard waarom hij zo'n grote moeite met de jonge Utrechter had. Hij kon kwalijk zeggen: "Ach, meneer Reitsmadie Van Loen lijkt wel een hele piet, maar zoals u weet ben ik maar een heel beperkte voetballer, dus dat hij het mij lastig maakt, zegt nou ook weer niet zóveel". Zo gedraagt een vedette, of ie mand die daarvoor acteert, zich niet. Dus van Spelbos mocht Van Loen best in het Nederlands elftal staan, nu Kieft en Van Basten niet beschikbaar zijn. Het zou natuurlijk hoogst on verstandig zijn, zo'n onervaren jongen (zeker internationaal ge zien) voor de hyper-belangrijke return tegen de Belgen ineens in het oranjeteam te poten. Je werpt iemand die nog nooit het echte hellevuur heeft meegemaakt niet zo maar voor de duivels. In die geladen wedstrijd moet een spe ler nu eenmaal meer kunnen dan aardig voetballen. Maar je zag Spelbos denken: dat zoeken ze in Zeist maar uit. Reitsma zei vervolgens dat naar zijn waarneming Spelbos Van Loen eenvoudig uit de wed strijd had geslagen. Mooie, recht voor zijn raap gezegd. Maar magnifiek zoals Spelbos dat op ving. Hij nam meteen soepeitjes de houding aan van Al Pacino in 'The Godfather', liet gedurend een flonkerend momentje een on gelovige trek over zijn mafioos gekapt hoofd flitsen en meldde met de fluwelen stem van een re- serve-christus dat hij "alleen de bal had gespeeld". Alléén de bal gespeeld. Je zag Van Loen even moeilijk slikken. De jeugdige spits had Spelbos meteen van het toneel kunnen spelen als hij iets had opgemerkt in de trant van: "Zeker, meneer Reitsma, hij probeerde de bal te spelen, maar tegelijk deed hij een poging mij het strottenhoofd te ontnemen". Zo'n jong knakkertje kent echter zijn plaats tegenover de godfather en als hij zich dat niet helemaal bewust was, zal zijn trainer hem vlak voor het in terview wel op het juiste scenario hebben gewezen. "Joh, laat nou maar. We heb ben gewonnen, jij hebt gescoord, als je hem nou nog eens stevig gaat lopen katten, loopje het risi co dat hij je de volgende keer met zijn elleboog onthóófd. Van ma- tennaaierij is nog nooit iemand wijzer geworden". En dus zei Van Loen, met de ontroerende schuchterheid van de jongen die in dat Sterspotje voor een knabbelnootje altijd zo lief 'Dag Mam' roept, heel braaf: "Nee, hoor, hij speelde ook vol gens mij gewoon de bal". Een Oscar voor die twee. Nooit geleerd Belgen zijn in het veld ook heel nuttige acteurs, maar daarbui ten gedragen ze zich nogal eens als adembenemende amateurs. Nóg herinner ik mij hoe een der spelers die bij het omkoopschan daal Standaard Luik-Waterschei was betrokken de zaak uitlegde. Corruptie, omkoping - wat wa ren dat nou toch voor lelijke woorden. Hij begreep daar hele maal niks van. Wat was er nou helemaal gebeurd? Nou dat wil de de verslaggever die tegenover hem zat ook wel eens weten. Het antwoord zal me tot mijn laatste ogenblikken bijblijven. "Awel, ge begrijpt dat toch wel, het was niet meer dan het regelen van een vriendendienst". Na afloop van België-Neder- land werd Franky Vercauteren geïnterviewd, de man wiens fraaie doelpunt de Belgen de zege gaf. Aan hem de vraag waarom de Belgen tegen het met tien man spelende Nederland er maar niet toe konden komen om met een drie-mans voorhoede te spelen. Een beetje linke Michiel zegt dan: "In het concept van onze strate gie paste op dat moment het kwa draat van het magisch vierkant en u begrijpt dat wij daarom van drie spitsen moesten af zien...." Kortom, mooi geleuter uit de nek. Maar Vercauteren, met die open jongensblik, liep onbekom merd leeg: "Drie spitsen!" (Je sport vast harder dan mannen. SJZ-verdedigster Margo v.d. Zalm haalde tegen Alkmania haar been fors open, maar geen paniek. noorde de uitroeptekens in zijn stem). "Drie spitsen? Maor da kan helegaor nie. Dat hebben wij niet geleerd. Dus dat moeten wij ook niet doen". Gekreund van het lachen heb ik bij zoveel eerlijkheid. Dit was zó recht-door-zee dat je je er bijna geen raad mee wist. Guy Thijs moet toch eens met Franky gaan praten. Er zijn grénzen. Doelpunt Aan de vooravond van België- Nederland vertoonde de Vlaamse tv een groot aantal flitsen van vroegere edities van deze wed strijd. De befaamde Rik de Sae- deleer praatte de fragmenten aaneen. Hij stond uitgebreid stil bij de WK-kwalificatie Neder- land-Bélgië (0-0) in 1973; een ge lijkspel was voor Nederland vol doende om de eindronde in West- Duitsland te halen; België moest winnen. In de laatste minuut scoorden de Belgen inderdaad een treffer, die was ingeleid door een vrije schop. Wegens buiten spel keurde de arbiter dat doel punt af. De Saedeleer zei vorige week dinsdag: "Dan zullen we u nu dat doelpunt eens beeld voor beeld tonen, zoals de NOS dat nooit heeft willen laten zien". Het bleek een zuiver doelpunt te zijn. Uitgerekend diezelfde avond schreef Herman Kuiphof in zijn kolom in NRC/Handelsblad: "Ik heb die situatie via de ampex- beelden 23 keer teruggedraaid en ben er sindsdien van overtuigd dat die goal glaszuiver was. De Belgen hadden moeten gaan naar een eindtoernooi, waarin Nederland bijna wereldkam pioen werd!". Gek toch, in mijn geheugen staat gebeiteld dat het doelpunt absoluut buitenspel was. Het was ook typisch zo'n situatie die 'vroeg' om buitenspel. Ik heb Herman Kuiphof, tv- verslaggever van die wedstrijd, maar even gevraagd of De Sae deleer gelijk had met zijn bewe ring dat de NOS dat doelpunt nooit op déze wijze in beeld heeft gebracht. Kuiphof gelooft inder daad niet dat dat is gebeurd. Hij heeft daar ook een verklaring "Iedereen hier was blij en ge lukkig dat Nederland zich voor de eindronde van het WK had ge plaatst. Dat is niet de gemoeds stemming waarin je direct op zoek gaat naar twijfel. Te meer ook omdat er van de Belgische spelers nauwelijks een reactie was op de afkeuring van het doelpunt. Ze legden zich er vrij wel meteen bij neer. En dat deden ze uiteraard niet uit louter braafheid. De Belgische tv is er naar mijn weten toen ook niet verder ingedoken. Dat had je toch van hen in eerste instantie mogen verwachten. Kennelijk be stond er daar op dat moment ook geen twijfel. Zelf was ik er niet geheel van overtuigd dat de beslissing van de scheidsrechter correct was, maar ook ik liet me aanvankelijk leiden door de berustende Belgi sche houding bij de afkeuring van dat doelpunt. Een paar da gen later, na de wekelijkse verga dering van Studio Sport, heb ik die spelsituatie een groot aantal malen vertraagd laten afdraai en en toen was ik er zeker van: een zuiver doelpunt". - Maar daar is niet meer met beelden op teruggekomen? Kuiphof: "Nee. Het doelpunt was nu eenmaal afgekeurd. Die beslissing viel immers niet te her roepen. Het deed er niet meer toe". Ik zoek er heus niets achter, maar een tikje vreemd vind ik het wel. Het beruchte derde doel punt van Engeland in de strijd om de wereldtitel 1966, heb ik la ter nog tientallen keren terugge zien, met uitgebreide verhalen er bij, hoewel iedereen wist dat wat men ook aantoonde, de score zou blijven zoals die was. Waarom dit afgekeurde doel punt in een ook zeer belangrijke wedstrijd dan niet tot het bot af gekloven? Sterspot Het moest er op een dag van ko men: een aanprijzing voor een voetbalwedstrijd via de Ster-re clame. Diep in het hart heb ik al tijd wel gedacht dat deze tak van sport thuishoorde tussen de af- wasmiddelen, de kruidenbuil tjes, de meedenkende banken en de inlegkruisjes. Sparta had gisteravond om even voor acht de primeur met een beeld van een spotje, waarin de schrijver-dichter-voordrager Jules Deelder, een echte Sparta- fan, gewapend met grasmachien tje het volk aanspoorde om woensdag in de Kuip nou eens naar Sparta-Borussia Mön chengladbach te komen kijken. Arm Sparta. Met zijn beschei den krachten vocht het zich in de eerste ronde van de Europa Cup op heldhaftige wijze langs de ver wende Duitse miljoenenclub HSV, maar bij de thuiswedstrijd kwamen niet meer dan 12.000 toeschouwers opdagen. Rotterdam déugt niet, dat is toen wel aangetoond. De vraag is of het nu voor de tweede keer wordt bewezen. Zelfben ik in grote verwarring gebracht. Moet ik naar Sparta gaan, om tegenwicht te bieden aan die "honderden autocarren met Borussen" of moet ik Jules Deelder gezelschap houden in de Leidse Schouwburg, want uitge rekend daar treedt hij woensdag avond op Keuze De Nederlandse autocoureur Huub Rothengatter heeft toch aan de Grote Prijs van Zuid- Afrika meegedaan, hoewel hem van tal van kanten met klem was verzocht dat niet te doen, gezien de toestand in dat land. Nu heb ik zelf ook wel wat te gen de sportboycot. Politici prij zen hem mij wat al te gemakke lijk aan: het kost niks en dat is mooi meegenomen. Op het gebied van de handel zijn ze heel wat minder royaal en duidelijk. Dan roepen ze om het hardst dat het heel gecompliceerd ligt. Maar de manier waarop Ro thengatter zijn keuze rechtvaar digt, lijkt werkelijk naar niets. Hij hoeft niet stil te staan bij de politieke problemen in de wereld, zo zegt hij. Zijn vak is autorij den. "Ik ga de politici toch ook niet vertellen hoe ze hun werk moeten doen". Hij doet niet aan politiek. Enzovoort. Het oude, treurige liedje. Niet gaan is een politieke keu ze, maar wèl gaan natuurlijk ook. Rothengatter realiseert zich dat kennelijk niet. Zou het dan toch waar zijn wat je wel eens hoort beweren, name lijk dat je hersens langzamer hand lostrillen in die razendsnel le bolides? Jules Deelder morgen met radio in schouwburg ROTTERDAM - Grote afwezige in De Kuip is morgenavond Jules Deelder. De Rotter damse dichter/schrijver moet uitgerekend op de Europa-Cupavond van zijn Sparta in de Leidse schouwburg voordragen uit eigen werk. "En dat zullen ze weten ook, daar in Leiden", kondigt de 'nachtburgemeester' van Rotterdam aan. "Ik neem gewoon een radio mee het podium op en als Jaap Bax met Sparta in de lucht is, moet de hele tent z'n kop houden". De veertigjarige Sparta-fan. die ta tegen 'de Borussen' uit Mön- met zijn voordrachtshow 'Deelder chengladbach, in het Feyenoord- dOOf stadion. Deelder: "Correctie, in De Kuip Jaap VlSSer i stokje voor kun- spreekt' overal in het land volle len trekt, verscheen gisti Het Kasteel om de persconferentie dus. Ik heb voor het Europa-Cupduel met 'de Borussen' op te fleuren. Hij maak te van de gelegenheid gebruik steken dat de naam Feyenoord vuist. Vooral als ze tegen me zei beeld zou komen. Ik heb die den dat Rinus Terlouw gemeen nsen gezegd dat ze dat 'woens- was. Want Rinus was niet gemeen, zijn passie voor de tweede club van dagavond in stadion Feyenoord' Rinus bleef gewoon staan als er ie- Rotterdam te verklaren: "Hier bij toch echt moesten veranderen in mand aan kwam". 'woensdagavond in De Kuip'. 'Om- Sparta is nog plaats de. Daarom, zal ik Sparta trouw dat dat veel neutraler is', heb ik er blijven, tot in de eeuwigheid". Des te opmerkelijker is het i tuurlijk dat de i r bij gezegd". Waarmee de Sparta-ambassa- het git- deur blyk gaf van zijn afkeur zwart gehulde nachtbraker uiige- de stadionclub. Deelder: "Afkeer, "Helaas niet Absoluut hoogtepunt in zijn 'Sparta-carrière' is voor Deelder natuurlijk de recente uitschakeling van HSV in het Hamburger Volks parkstadion. Deelder was er bij: Jules Deelder: 'Ik neem gewoon de radio het vak met de maar op de ere- Netzer zat twee rijen _n ik zag z'n gezicht Bij Sparta^gebeuren ook steeds langer worden. Na afloop hier altijd hing het ergens tussen z'n knieën. afkeer. Misschien valt er best met een Feyenoord-hart te leren leven, tribune maar mij spreekt die club absoluut achter niet rekend op de avond van Sparta Borussia Mönchengladbach ver stek laat gaan. Deelder: "Natuur lijk is het hartstikke klote dat ik er morgen niet by kan zijn. Maar dit nooit enge dingen. Het optreden staat al maanden vast en ik kan toch kwalijk die hele 0 schouwburg laten barsten? Maar dan denk ik: 'Waar moet dat heen?, nog hadden meegemaakt laten we eerlijk zijn, eigenlijk x J i met z'n allen naar De Kuip" Zoals Deelder hen gisteravond al op de buis had voorgehouden. De /-^n viiict 'superspartaan', zoals voorzitter vuiöi Floor Bouwer hem noemt, zorgde misschien wel rdoor balminnende kijkersvolk aan te jarige Jules "raakte meteen verslin- sporen een Europa-Cupwedstrijd gerd aan de Kasteelclub. Deelder: te bezoeken. In dit geval dus Spar- "Vroeger ging ik voor Sparta op de Wat blijkt uit de aantallen toe schouwers die Sparta trekt. Zelfs op het treffen met de voormalige Europa-Cup 1-winnaar HSV kwa- 00men niet meer dan 12.000 toe- gezellig. Als ik verslagen van de Wat een taferelen op die tribune. Ik schouwers af. Maar Deelder heeft wedstrijden van andere clubs lees heb Duitsers gezien die Stalingrad goede hoop dat er tegen Mön chengladbach minstens drie keer zoveel bezoekers in De Kuip ver schijnen. "Dat de mensen het ver rotten om naar Sparta te komen kijken, heeft maken met het fabel tje dat Sparta de rijkeluisclub is en Feyenoord de arbeidersclub. La chen natuurlijk, want Sparta heeft geen cent te makke. Maar als die Rotterdammers nou zou blind wil len zijn, laat ze dan maar lekker naar Feyenoord gaan en twee keer zoveel voor hun kuipstoeltje beta len". moet dat heen?' Over een maar in snikken uitbarsten toen gen die mensen daar morgenavond paar jaar krijg je dan zoiets van: FC Bas die laatste strafschop stopte, helemaal niet zitten. Die moeten Groningen tegen FC Utrecht 6-12 Ik heb daar een avond gehad, i dat zijn dan niet de doelpunten, r de aantallen doden". Achtentwintig jaar geleden >or een wereldpri- vader Deelder hem Sterspot het voet- mee naar Spangen fijn, zo ongelooflijk fijn". Dat Sparta tegen de levensge vaarlijke counterploeg van Mön chengladbach het 'wonder van Hamburg' kan herhalen, sluit Deel- het eerst der niet uit: "Sparta is een ploeg de toen 12- die tot grootse en verrassende din gen in staat is, maar dat schijnt hier in Nederland niemand op te val len". EINDHOVEN (GPD/ANP) - Ernie ten zyn c Brandts is morgenavond de ver- men", vanger van de geschorste Ruud PSV onderzoekt overigens de Gullit in het Europa-Cupduel tus- mogelijkheid om alsnog beroep PSV en Djnepr Djneprope- trovsk. Brandts kwam zondag te tekenen tegen de straf die de UEFA heeft opgelegd aan Ruud de competitiewedstrijd tegen Gro- Gullit. Naar aanleiding ningen voor het eerst in actie sinds de kaart in het EC-duel tegen Ave- propetrovsk voor het vertrek Nederland, over PSV. „Het Neder landse voetbal staat bij mij nog steeds in hoog aanzien" Vladimir Je- nals: Poesjkov, Visjnevski en Li- Dry epr Dry e- tovtsjenko. In 1983 veroverde cu UU1,Iieic Dry epr de nationale titel. In het PPhpnrt Maar toernooi om de Europa Cup voor „fet" landskampioenen werd de club in kwartfinales uitgeschakeld Terwijl PSV korte metten maak- door Girondins Bordeaux. Dnjepr hij op 4 september een teen brak tijdens de interland Nederland Bulgarije. René van der Gijp 0_ twijfelgeval bij PSV. Hij raakte het te laat zou zijn ingediend. PSV zondag aan zijn bovenbeen gebles- bestrijdt dat seerd en ondervond daar gisteren nog hinder van. PSV-manager Hans Kraay toch nog in beroep te gaan, maar bracht vrijdag, zaterdag en zondag do kans dat zoiets lukt, is klein", driedaags 'werkbezoek' aan de De Eindhovense club heeft zich i te met FC Groningen, had Dnjepi het in de strijd om het Sowjet-kam pioenschap heel wat minder ge makkelijk tegen Dinamo Tbilisi. Beggen werd Gullit vier wed strijden buitenspel gezet. Het be roep van PSV tegen die straf werd het enige mot ontvankelijk verklaard, omdat Aanvaller Oleg Taran bezorgde Dnjepr een voorsprong, die tot de slotfase intact bleef. De tegenstan- Commercieel manager Kees Ploegsma: „We willen proberen speelt sinds 1972 in de hoogste af deling van de Sowjet-Unie. De toenmalige trainer was Valeri Lo- banovski, die tegenwoordig in dienst is bij lijstaanvoerder Dina mo Kiev, dat FC Utrecht in de eer- - ste ronde van het bekerwinnaars- PSV verspeelde echter toernooi aftroefde. der toch nog een punt door toedoen Tsjivadze. Zeer tevreden De opstelling van Dnjepr Diye- Joesoepov blijft aan de leiding (archieffoto GPD) Fantasielozen Ook de slechte bereikbaarheid van Spangen heeft volgens Deel der te maken met het massaal weg blijven van de Rotterdamse voet balliefhebbers: "Je kunt hier na tuurlijk nergens je auto kwyt en ik heb een seizoen meegemaakt dat allebei de bruggen over de Schie niet werkten. Toen kon je hier zo'n beetje alleen maar met een heli kopter komen. Dat was de schuld van de gemeente. Op het stadhuis is er namelijk niemand die een beetje met Sparta meedenkt". Dat blijkt volgens Deelder ook uit het bestemmingsplan voor de saneringswijk Spangen, dat be paalt dat Sparta moet wijken voor de aanleg van een park. Deelder: "Het Rotterdamse gemeentebe stuur bestaat uit een notoir stel letje fantasielozen. Ze weten werkelijk niet wat ze aanrichten. Maar dat zal ze een rotzorg zijn, want het zijn bijna allemaal van die import-Rotterdammers die om vijf uur in hun auto stappen, in de file gaan staan naar Oud Beijeerland of ergens diep in Brabant en dan ho pen dat er tot de volgende ochtend negen uur helemaal niets in de stad het natuurlijk Sowjet-Unie stander var Djnepropetrovsk, aan het werk zag gulden), omdat d Tiblisi (1-1). hij PSV's tegen- middels wel neergelegd bij de woensdag, Djnepr geldboete van de UEFA (50.000 Jemets over het spel van midden- propetrovsk in het duel tegen velder Litovtsjenko en aanvaller Tblissi was: Lioeti. Sergej Krakovski; Sergej Basjki- v, Ivan Poetsjkov, Alexander Li- tegen Dy „Het is voor ons geen onoverko- bet veld werden gegooid. PSV melijke tegenstander, maar dat zou hoopt een deel van dat geld byeen ik ook zeggen als we tegen t liaanse ploeg hadden geloot. Djnepr is een stugge verdedigende ploeg, die vaak met elf man achter de bal speelt", aldus Kraay. „Wij zullen twee keer op ons best moe- Grote afwezige in het duel tegen tijdens het duel Tbilisi was Oleg Protasov, met 27 senko (Andrej Dilaj); Alexander met Avenir Beggen voorwerpen op doelpunten de topscorer in de hui- Sorokalet, Gennadi Litovstjenko, dige competitie. Protasov, vorig Viktor Koesnetsov; Oleg Taran, voetballer van het jaar, Vladimir Lioeti (Sergej Koedrits- te brengen door de verkoop posters met de afbeelding Ruud Gullit... Dnjepr „We hebben te maken met raakte in het kwalificatieduel te- ki). Naast Protasov bestaat de se- gen Ierland (2-0) geblesseerd. Hij lectie van Dnjepr verder uit: Valeri had toen al wel het eerste doelpunt Gorodov en Oleg Jemets (doelver- voorbereid en de tweede gemaakt, dedigers), Vladimir Bagmoet, Ser- Naast Protasov heeft Dnjepr de be- gej Koelinitsj, Alexej Tsjerednik schikking over nog drie internatio- en Sergej Koedozilov. Zoals 'de nachtburgemeester' van Rotterdam als geen ander weet. Doping leidt tot dood Finse atleet OULU (SID) - Een Finse atleet is gestorven aan de gevolgen van do ping. Dat is verklaard door de art- se, die sectie heeft verricht. In het lichaam van de pas 17-jarige Fin werden anabole steroïden aange troffen. De niet bij genaamde sprinter had tijdens de training een hartaanval gekregen. Volgens Pau- liina Raenoe, de artse, die haar ver klaring aflegde op de Zweedse te levisie, waren de hartbloedvaten vernauwd door het gebruik van sti mulerende middelen. MONTPELLIER (ANP) - Rond het etensuur werd Jan Timman in het gezellige door terrasjes omzoomde centrum van Montpellier uitslui tend nog waargenomen in gestrek te pas. Als een schaduw gevolgd door de imposante figuur van Vlas- timil Hort. Beiden op weg naar een rustige plek om de twee uur tussen afbreken en hervatting aan zinvol le analyse te besteden. Gisteren schoot het avondeten er weer bij in. Ribli - Timman, de ont moeting uit de zevende ronde, was na 52 zetten afgebroken in een stand, waarin wit een pion meer had, maar de winskansen bij zwart lagen. In het laatste uur voor het afbreken had op het gezicht van Hort de aanvankelijke uitdrukking van optimisme plaats gemaakt voor bezorgdheid. Zou die deksel se Hongaar dan toch nog met remi se ontsnappen. Het gebeurde. In tweede zitting lukte het Timman niet door de verdediging van Ribli te komen. Weliswaar gaf wit op de 65ste zet pion f4 op, maar toen was een situatie ontstaan, waarbij zwart in feite niet meer kon win nen. Bij de 77ste zet was de remise een feit. Van belang waren verder de overwinning van Vaganjan op Kortsjnoj (in tweede zitting) en die van Sokolov op Portisch (eveneens in tweede zitting). Beide Russen kwamen daarmee boven de vijftig procent. Beljavski en Seirawan kwamen, na eerder te hebben afge broken, remise overeen. Ribli, die in Montpellier al drie gewonnen eindspelen heeft laten schieten, stelde zich van het begin af aan zo timide op, dat zwart gele genheid kreeg beide lopers te fian- chetteren en ook nog zijn koning extra veilig op te bergen op h8. Zoiets komt zelden voor in een ko ningsindiër, waartoe Timman bij wijze van verrassing besloten had. Zowel Portisch als Ribli staat er om bekend de moderne varianten tot in de diepste uithoeken te heb ben geanalyseerd. Vandaar de nog al ongebruikelijke aanpak van Timman. De Nederlandse grootmeester had er ontegenzeggelijk succes mee. Hij kreeg volop ruimte en toen de witte stelling van beide vleugels af werd ingesnoerd, kon Ribli nauwelijks meer adem halen. Vanaf dat moment was Timmans' strategie gericht op een algehele af ruil, waarbij hij over een sterk paard en wit over een kreupele lo per zou beschikken. De wijsheid van die opzet moest in tweede zit ting blijken. Het pakte, althans voor Timman, niet helemaal geluk kig uit. De vier afgebroken partijen van gisteren droegen aanvankelijk na tuurlijk niet bij tot een verhelde ring van de stand van zaken. Als Timman voor het afbreken een be slissing had kunnen forceren, had hij 's avonds verder kunnen gaan met het al driemaal afgebroken duel met Spasski (deze kwam te gen Tal vlot remise overeen). Maar dat kon nu niet doorgaan. Even min trouwens als Spasski - Vagan jan. Het was de eerste keer tijdens het toernooi, dat alle zeven Russen het tegen niet-Russen opnamen. Spraggett deed, zoals Donner dat vroeger noemde, tegen Tsjernin in het vijfde uur zijn kleine plicht. De vijfde achtereenvolgende nul voor de Canadees. Nogueiras zorgde voor de gelijkmaker door Smislov te verslaan. De oud-wereldkam pioen verloor in de Catalaanse ope ning niet minder dan vier tempi, speelde het middenspel onnauw keurig en was in het eindspel kans loos. Jan Tim man. (archieffoto ANP) De uitslagen van de zevende ronde: Sokolov (Sov)-Portisch (Hon) afg, Smis lov (Sov)-Nogueiras (Cub) 0-1, Tsjernin (Sov)-Spraggett (Can) 1-0, Beljavski (Sov)-Seirawan (Vst) afg, Short (Eng)- Joesoepov (Sov) xh-xh, Spasski (Fra)-Tal (Sov) V2-V2, Kortsjnoj (Zwi)-Vagaryan (Sov) afg, Ribli (Hon)-Timman (Ned) afg. De uitslagen van de in de eerste zitting afgebroken partijen zijn: Sokolov-Portisch 1-0, Beljavski-Seira- wan '/2-V2, Kortsjnoj-Vaganjan 0-1, Ribli- Timman Vfe-Vfe. De stand na zeven ronden is: 1. Joesoepov 4Vi, 2. Tal, Sokolov en Nogueiras 4,3. Timman en Vagaiyan 3'/2 en 1, 5. Beljavski, Seirawan, Portisch, Short, Tsjernin, Smislov, Ribli 3>/fe, 14. Spasski 2'/2 en 2, 15. Kortsjnoi 2xh, 16. Spraggett 1. Partij: Wit: Zoltan Ribli (Hon) Zwart: Jan Timman (Ned) Koningsindisch. 1. d2-d4 Pg8-f6 2. Pgl-f3 g7-g6 3. Lcl-f4 Lf8-g7 4. e2-e3 d7-d6 5. h2-h3 0-0 6. Lfl- e2 b7-b6 7. 0-0 Lc8-b7 8. c2-c4 Pf6-e4 9. Ddl-c2 Pb8-d7 10. Pbl-c3 Pe4xc3 11. b2xc3 e7-e5 12. Lf4-h2 Dd8-e7 13. Tfl-el Kg8-h8 14. Pf3-d2 f7-15 15. f2-f4 c7-c5 16. Le2-f3 Lb7xf3 17. Pd2xf3 e5-e4 18. Pf3- d2 Ta8-c8 19. Dc2-b3 Pd7-b8 20. Db3-b5 De7-d7 21. Db5xd7 Pb8xd7 22. a2-a4 Tc8-c7 23. Tel-bl TfB-c8 24. a4-a5 Kh8- g8 25. Kgl-fl b6xa5 26. Talxaö Pd7-b6 27. Tbl-al d6-d5 28. Ta5xa7 Tc7xa7 29. Talxa7 d5xc4 30. Ta7-a5 Lg7-f8 31. Lh2- g3 c5xd4 32. e3xd4 Lf8-d6 33. Kfl-e2 Kg8-f7 34. Pd2-fl Tc8-a8 35. Ta5xa8 Pb6- xa8 36. Pfl-e3 Pa8-b6 37. Lg3-h2 Kf7-e6 38. g2-g3 h7-h6 39. h3-h4 Ld6-e7 40. Lh2- gl Le7-f6 41. Lgl-f2 Lf6-e7 42. Lf2-el Le7-d6 43. Lel-f2 Ld6-c7 44. Ke2-d2 Lc7- d8 45. Lf2-gl g5-g5 46. h4xg5 h6xg5 47. Lgl-h2 g5xf4 48. g3xf4 Ld8-h4 49. Pe3- g2 Lh4-f2 50. Kd2-e2 e4-e3 51. Pg2xe3 Lf2xe3 52. Ke2xe3 Pb6-d5+ Wit gaf zyn 53ste zet onder couvert af. De stand: wit: Ke3, Lh2, pionnen c3,d4- ,f4; zwart: Ke6, Pd5, pionnen c4,f5 53. Ke3-d2 Pd5-f6 54. Lh2-gl Ke6-d7 55. Kd2-c2 Pf6-d5 56. Lgl-h2 Kd7-c6 57. Lh2-g3 Pd5-e3+ 58. Kc2-cl Pe3-d5 59. Kcl-c2 Kc6-b5 60. Kc2-b2 Kb5-b6 61. Kb2-c2 Kb6-c6 62. Kc2-d2 Kc6-d7 63. Kd2-c2 Kd7-e7 64. Kc2-d2 Ke7-e6 65. Lg3-el Pd5xf4 66. Kd2-e3 Pf4-c5 67. Ke3-f3 Ke6-d6 68. Kf3-g3 Kd6-c6 69. Lel-d2 Kc6-b5 70. Ld2-el Kb5-a4 71. Kg3-h4 Ka4-b3 72. Kh4-g5 f5-f4 73. Kg5- fi> f4-f3 74. Kf5-e4 f3-f2 75. Lelxf2 Pd5x- c3 76. Ke4-e5 Pc3-b5.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11