Oorspronkelijk zaden belangrijk om het ras te laten voortbestaan Gezkuien gezocht voor pleegkinderen zich niet Pax Christi kan alles veroorloven Wageningen neemt deel aan wereldwijde genenbank 'Pleegouders zijn helden' MAANDAG 21 OKTOBER 1985 "Al onze voedselgewassen komen oorspronkelijk uit tropische gebieden tussen de beide keerkringen. Dui zenden jaren geleden groeide in West-Europa geloof ik zelfs niet eens gras doordat de bodem voor een groot deel was bedekt met ijs. Vanuit de tropische gebieden zijn de gewassen weer naar onze streken gekomen. We hebben ze niet alleen gezaaid en gegeten, maar ook ver edeld. Steeds weer opnieuw kwamen we in Europa met nieuwe rassen die de voedselproduktie moest verho gen. Vooral de Nederlanders zijn daar erg sterk in ge weest. Maar nu gaan we weer terug naar af. We moeten de oorspronkelijke rassen weer terug zien te vinden en de zaden daarvan opslaan". Aan het woord is dr.ir. J. Hardon. de nieuw benoemde directeur van de genenbank in Wagenin gen. Door de verdeling van onze gewassen, of het nu gaat om tar we, suikerbiet, aardappel of to maat, zijn nog slechts enkele ras sen in produktie. De overige zijn verdwenen. Dit brengt een groot gevaar met zich mee. Een insect of een schimmel kan vat krijgen op bijvoorbeeld een van de wei nige tarwesoorten die we in Eu ropa nog Verbouwen, en het is af gelopen met de zaak. "Een gewas door Cees Keizer van werden de zaden onderzocht en opgeslagen bij een tempera tuur van 15 tot 20 graden onder nul. De gegevens van alle soor ten werden in een computer ge stopt en toegankelijk gemaakt voor iedereen. Netwerk Wageningen krijgt nu ook een dergelijke genenbank als onder deel van een wereldwijd netwerk van genenbanken. In Wagenin gen gaat men zich voornamelijk bezighouden met koolgewassen, grassoorten, uien, paprika's, pe pers, sla, aubergines en een aan tal siergewassen. De genenbank kan voortbouwen op het werk dat wereldwijd groeit kan ineens besmet raken en binnen zeer korte tijd uitsterven. Als dan een wilde, ziekte-resistente soort niet meer aanwezig is, kun je dat ge was niet meer redden. Om dat te voorkomen hebben we een ver antwoordelijkheid voor het na geslacht. We wonen niet op deze aarde om alleen maar te potver teren". Waardevol Het tijdperk van de oude land- rassen is voorbij, althans in ons land. Boeren en kwekers beper ken zich tot slechts een gering aantal rassen van bijvoorbeeld granen, maar ook sla. "Dit leidt tot verlies van genen want als rassen niet meer worden ge kweekt verdwijnt ook een aantal van hun eigenschappen, waaron der misschien heel waardevolle", aldus dr. ir. Hardon. Deze genetische erosie is de laatste tientallen jaren sterk toe genomen. Voor de toekomstige plantenveredeling is het volgens dr. Hardon van het grootste be lang de in onbruik geraakte plan- tenrassen voor verder verlies te behouden. "In de jaren zestig kwam de wetenschap tot deze ontdekking. Dat gebeurde op de Filippijnen, waar tot na de oor logsjaren tienduizenden ver schillende soorten rijst werden geteeld. Men kwam in de jaren zestig met grote schrik tot de ontdekking dat er nog slechts en kele produktieve soorten over 'Pax Christi' Nederland zal haar leden steunen die uit ver ontwaardiging over de plaatsing van kruisraketten besluiten een deel van de belastingen in te houden. Zij zal echter niet tot de ze actie oproepen. Dat maakte Jan ter Laak, se cretaris van 'Pax Christi', zater dag duidelijk op een ledenverga dering van deze organisatie in Ossendrecht (bij Woensdrecht). Ter Laak onderstreepte, dat 'Pax Christi' als kerkelijke beweging zich niet alles kan veroorloven. Hij wees erop, dat het Interker kelijk Vredesberaad (IKW, waar mee 'Pax Christi' nauw samen werkt, vorig jaar na kritiek uit de kerken heeft afgezien van plan nen tot een 'volksoploop' bij Woensdrecht. Vredeswake. Van donder dagavond 31 oktober tot en met Op de Filippijnen werd de eer ste rijst-genenbank opgericht. Dit betekende dat wetenschap pers eerste en oorspronkelijke rassen gingen opzoeken. Daar van de Stichting voor Plantenve redeling.' Deze SVP heeft in het verleden al een aantal collecties van verschillende gewassen bij een gebracht. De SVP wisselde materiaal uit met andere landen en verzamel de zelf oorspronkelijk materiaal door middel van expedities uit Peru (aardappelen), Argentinië en Pakistan (granen, waaronder tarwe). De tarwecollectie van de SVP, die ook in Wageningen be rust, alleen al omvat 6200 geculti veerde en aanverwante wilde soorten uit de hele wereld. Er ko men tarwesoorten in voor uit de oorspronkelijke streken van Voor-Azië, maar ook diverse landrassen en oude rassen uit bijna alle landen waar tarwe wordt verbouwd. In de nieuwe genenbank zul len in eerste instantie ongeveer 30.000 nummers van land- en tuinbouwgewassen worden bij eengebracht die nu nog in ver schillende instituten aanwezig zijn. Al deze zaden zullen onder optimale voorwaarden in stand moeten wordén gehouden en moeten worden onderzocht op voor de veredeling belangrijke eigenschappen. Dit betekent ook dat na enkele jaren de zaden op proefvelden moeten worden uit gewaaid om weer nieuw zaad te winnen, wat dan weer wordt op geslagen om zo de soort in stand te houden. Onderwijzers Iedere veredelaar, waar ook ter wereld, kan de vrije beschikking krijgen over het oorspronkelijke materiaal. "Mijn streven is om na verloop van een aantal jaren ge pensioneerde boeren en tuin ders, maar wat mij betreft ook onderwijzers of zo maar iemand die daar zin in heeft en beschikt over een klein stukje grond, wat zaden te geven om daarmee nieuw zaad te winnen. Men be hoeft dan alleen na de oogst de zaden aan ons terug te geven eri wij zullen die dan weer een aan tal jaren voor het nageslacht be- Om gevaar voor vernietiging van collecties en gegevens door bijvoorbeeld brand of ander van buiten komend geweld te voor komen, wordt een 'duplikaat' op geslagen. Zo ligt in Wageningen bijvoorbeeld de aardappelcollec tie van de Westduitse genenbank in Braunschweig. ""Deze genen bank heeft van ons ook een dub- belcollectie. We gaan nu probe ren om met de genenbank in En geland een samenwerking op te bouwen, waardoor we een soort driehoeksverhouding met meer mogelijkheden krijgen", zegt dr. Hardon. "Ons land kent veel kwekers- bedrijven die nieuwe rassen pro duceren. Door de overheid wor den een aantal instituten gesub sidieerd die verdelingsonder- zoek uitvoeren en halffabrikaten voor de ontwikkeling van nieu we rassen aan kweekbedrijven afleveren. Door dit samenspel van activiteiten heeft ons land een van de belangrijkste posities in de .zaaizaadwereld verwor- menzijn' op het programma. Ie dere kerkganger krijgt een aan denken. Leiden. De voorbereidings commissie ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Har- tebrugkerk (Haarlemmerstraat), volgend jaar, heeft het plan geop perd om het achterste deel van de kerk als permanente dagkapel in te richten. Volgens de com missie is daaraan behoefte en ziet het ernaar uit dat het plan fi nancieel haalbaar is. Kerkeraden. Minister Kort hals Altes van justitie zal donder dag 700 brieven van kerkeraden in ontvangst nemen, waarin hem wordt gevraagd, euthanasie niet te legaliseren. De kerkeraden (foto GPD) De genenbank speelt hierbij de rol van de leverancier van uit gangsmateriaal. Noodzaak "De nationale genenbank is ze ker geen luxe maar een nood zaak om de toekomst van de plantenveredeling veilig te stel len. Want als men nog maar werkt met enkele rassen kan er een ongeluk gebeuren en de tar we of aardappel kan voorgoed verdwenen zijn. Dan kan nu een beroep worden gedaan op het in een genenbank opgeslagen uit gangsmateriaal om de soort weer terug te krijgen". "Ik ben van het voorjaar in een dorpje in Noord-Holland ge weest. Daar is iemand die heeft van alle tulpenrassen het oor spronkelijke materiaal bijeenge bracht. De oudste soort gaat te- ruig tot het jaar 1575. Die hele collectie wordt in het voorjaar uitgeplant. Wat is dat een gewel dig gezicht als alles in bloei staat. Na de bloei worden de bollen weer geoogst, in plastic zakken gedaan en in een oude schuur opgeborgen. Stel eéns voor dat die schuur in brand raakt. Dan is de ramp niet te overzien. Van zo'n collectie zou een dubbelver- zameling moeten worden aange legd". Er ligt bij het ministerie van buitenlandse zaken een voorstel vanuit Wageningen om te gaan samenwerken met landen waar nog oorspronkelijke gewassen en landrassen zijn te vinden. Dit betekent bijvoorbeeld voor de koolgewassen het Middellandse Zeegebied, het Midden- en Verre Oosten, China. Voor de uien het Midden- en Verre Oosten en voor de aubergines China. Verzamelen "We willen met de instituten in landen als Brazilië, Egypte en de Soedan de oude rassen gaan ver zamelen, toetsen en van die ras sen de zaden verzamelen. Hierin zou de nieuwe genenbank in Wa geningen een coördinerende functie kunnen vervullen. In ons instituut kunnen wij dan ook voor die landen een collectie be waren, die te allen tijde voor hen toegankelijk is. Dat betekent in feite ook een stuk ontwikke lingssamenwerking". Dr. ir. Hardon: "In Nederland is niks meer te vinden. We heb ben alleen nog de wetenschap en geen oud en oorspronkelijk ma teriaal meer. Ons land moet daar om internationaal een bijdrage leveren om wat er in de wereld nog is, in stand te kunnen hou den. Juist wij hebben van de ou de gewassen sterk profijt kun nen trekken door onze verede ling wat tevens betekent dat we daardoor een bijdrage hebben kunnen leveren aan de wereld- voedselproduktie". DEN HAAG (GPD) - 'Een pleeggezin heeft zin!'. On der die leus gaan bemidde lingsorganisaties tijdens de Nationale Week voor de Pleegzorg (21-26 oktober) op zoek naar pleeggezinnen die tijdelijk de zorg willen overnemen over jongeren boven de 12 jaar. Vooral in de stedelijke gebieden be staat een groot tekort aan dergelijke opvang. door Kees Cornelisse Met publiciteit en voorlichting proberen de organisaties de ko mende weken de bevolking uit te leggen wat pleegzorg eigenlijk in houdt. Doel is meer mensen te doen stilstaan bij de situatie waar aan een kind kan raken als 'thuis' wegvalt of de knopen in het eigen gezin niet meer te ontwarren zijn. Er moeten jaarlijks 2500 nieuwe adressen zijn, wil de pleegzorg be hoorlijk voortgang vinden, anders wordt het tekort te groot. Want per jaar worden 4500 pleegkinderen geplaatst. Probleem is ook dat zich onvoldoende gegadigden melden uit 'gewone' milieus, waaruit ook de meeste pleegkinderen voortko men. Bij de mensen die wel be langstelling hebben, blijken bo vendien veel misverstanden te be staan. "Alles dient in het werk te wor den gesteld deze kinderen die al vaak het een en ander hebben mee gemaakt, soms angstig of achter dochtig zijn geworden, zich te la ten wortelen". Dit zei het kamerlid Mik (D'66) bij de introductie van de campagne in zijn fucntie als voor zitter van de vaste commissie voor jeugdhulpverlening. Van ouders en-of begeleiders wordt daarbij veel energie en inzet verwacht, voegde Mik daaraan toe. „Wat een voldoening geeft het al len echter als het lukt. Niet in de laatste plaats aan het kind zelf als het daardoor met meer vertrouwen het leven aandurft". Mik: „De overheid bevordert de pleegzorg en wil het opgroeien in tehuizen terugdringen. Recent is dit streven versneld doel van be leid geworden en dat komt goed uit. Pleegzorg is ook beduidend goedkoper". (Volgens de deskun digen betekent het een verschil van 80 procent met de kosten van internaatszorg.) Maar niet elk kind komt in een pleeggezin tot zijn recht en niet elk gezin is geschikt voor elk kind. Omdat meer nadruk op de pleeg zorg wordt gelegd, het verblijf in tehuizen wordt teruggedrongen en mogelijk door de wensen van de kinderen zelf, is de plaatsing in pleeggezinnen de laatste tijd sterk gestegen. Zo zelfs dat de overheid met haar geld niet uitkwam en staatssecretaris Van der Reijden (WVC) erover sprak de pleegzorg af te remmen. Iets waar de Kamer zich tegenheeft verzet. Pleegzorg wordt vaak verward met adoptie, maar daarmee heeft het volstrekt niets te maken. Dit misverstand bleek uit een telefo nisch onderzoek onder mensen tussen de 25 en 35 jaar, die een zelf standige woonruimte hebben en een huishouding waar het grootste deel van de dag iemand thuis is. Bij pleegzorg blijven de kinderen lang niet altijd voor jaren in één pleeg gezin. Het kan een week zijn, of een paar maanden. Veel mensen denken ook dat het vooral jonge kinderen betreft. Maar het gaat juist meestal om het onderdak brengen van oudere kin deren of jongeren. Het telefonisch onderzoek wees ook uit dat men sen er soms jaren over doen om zich als pleegadres op te geven. Ook kinderen in tehuizen die in aanmerking komen voor plaatsing in gezinnen, hebben vaak een ne gatief beeld van zo'n gezin. Ook dit blijkt uit ondervraging. Maar wat ze zoeken is duidelijk: een 'norma le' omgeving, waarin ze niet opval len als 'tehuisbewoners'. Een 'ge woon huis met gewoon eten'. Per soonlijke aandacht, die zelfver trouwen kan opleveren, nodig om een toekomst te kunnen verwer ven. (Voor nadere informatie over pleegzorgmogelijkheden: Centra les voor Pleegzorg-Jeugd onder Dak, Fred.Roeskestraat 55, 1076 EC Amsterdam, tel. 010-461461). wouden kandidaat D. J. Steens- ma Hierden. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Naaldwijk J. Ka rens Opheusden, voor Em- meloord J. W. Verweij Ridder kerk. Vermeerdering van diverse landbouwgewassen vrijdagmiddag 1 november houdt de Franciscaanse Vredes wacht een wake op het Binnen hof in Den Haag, dit in verband met de beslissing van de rege ring over de plaatsing van kruis raketten in Nederland. De wake begint met een gebedsdienst in de Kloosterkerk. De Kaag. Naar aanleiding van publikaties rond de recente Vredesweek heeft de hervormde kerkeraad van De Kaag een brief gestuurd naar dr. S. Meijers (Lei den) als afgevaardigde van de classis Leiden naar de hervorm de synode. In deze brief maakt de kerkeraad bezwaar tegen de manier waarop het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) zich op stelt in het 'machtsveld der par tijen' door zelf bewust een poli tieke factor te worden. De Kaagse kerkeraad vindt, dat de kerk geen politieke machtsfactor kan en mag zijn, wil ze haar vrijheid niet verliezen om vanuit het Evangelie uitspra ken te doen die politiek en maat schappelijk ter zake zijn. Leiden. Komende zondag wordt herdacht, dat de rooms- katholieke St. Jozefkerk aan de Herensingel 60 jaar geleden werd ingewijd. Om 11 uur is er een feestelijke eucharistieviering (met koren) waarin de deken van Leiden voorgaat met assistentie van vele oud-kapelaans. Na de dienst staat een 'genoeglijk sa- Een van de bekendste Nederlanders die in een pleeggezin zijn opge groeid, is zangeres Liesbeth List. „Ik ben gered", zegt ze daarover, „abso luut, ik ben vol liefde opgevoed". Ter gelegenheid van de nationale campagne voor pleegzorg volgende week vertelde Liesbeth List veel over dat deel van haar leven aan twee jonge pleegkinderen, Aad van 16 en Celine van 17 jaar. Beiden kinderen die misschien hun 'echte' ouders nog wel hebben, maar niet bij hen wo- Liesbeth List kwam als vijfjarige in een pleeggezin terecht. Na een droeve tocht langs een akelige stiefmoeder, een weeshuis en betaalde pleegouders. „Ik werd tenslotte naar een gezin op Vlieland gebracht dat een kind in huis wilde nemen. Die mensen wilden eigenlijk een baby, maar toen ze mij - dat scharminkel - zagen, zeiden ze: kom maar binnen. Dat was dus de familie List". Liesbeth List heeft haar echte ouders niet meer, heeft ze ook nauwe lijks gekend. „Omdat mijn vader zag dat ik kapot werd gemaakt door zijn tweede vrouw, van wie hjj hield, stuurde hij mij weg. Nu ben ik hem daar dankbaar voor", aldus Liesbeth List. „Maar het heeft lang geduurd voor dat ik dat begreep". Liesbeth en haar twee jongere lotgenootjes zijn het over één ding eens: Pleegouders moeten je als een eigen kind behandelen. „Ze moeten nor maal doen", bijvoorbeeld: gewoon straf geven als een eigen kind. „Je bent ook een eigen kind", zegt Liesbeth, „Het zijn je ouders, pleeg valt helemaal weg, je weet op het laatst gewoon niet anders." Liesbeth. „Ik vind pleegouders helden. Dat zijn verschrikkelijk goede mensen die liefde geven aan een kind, opdat het wordt gekoesterd en een volwassen mens wordt. Want je wordt alleen een goed mens als je in je jeugd liefde hebt gekend". reageren hiermee op een verzoek van de interkerkelijke stichting 'Schuilplaats' om steun voor haar opvatting dat het opzettelijk beëindigen van het leven onder alle omstandigheden strafbaar moet blijven. De stichting wil voorkomen, dat het kabinet het advies volgt van de meerderheid van de staatscommissie 'Eutha nasie', die euthanasie onder be paalde voorwaarden wil toelaten. De delegatie die de minister de reacties van de kerkeraden zal overhandigen, bestaat uit twaalf personen, onder wie de voorzit ter van de stichting 'Schuil plaats', ds. W. Chr. Hovius uit Katwijk aan Zee, voorzitter ds. L. J. Geluk (Woerden) van de Gere formeerde Bond in de Hervorm de Kerk en mensen uit verschil lende gereformeerde kerken. Hervormde Kerk: beroepen te Wijk (bij Heusden) W. Arke- raats Giessendam, te Krimpen aan de IJssel W. J. Koelewijn Woubrugge; bedankt voor Har- lingen A. J. de Bue Nijverdal. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Nijmegen (zieken huispastoraat) G. Dijkstra Nieu- wegein, naar Tiji\je-Nijbeets (F.) H. K. Zijlstra Soesterberg. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Hoogeveen C. de Putter Oegst- geest-Lisse. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Veen-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9