Peres: autonomie voor Palestijnen Drie doden in Zuid-Afrika Scheuring Britse mijnwerkersbond Zelfbestuur op Jordaanoever Brits vorstelijk paar ontkent alle geruchten Grote demonstraties in Europa en Japan Weer pech op schip Greenpeace Racisten(?) vermoorden Deen MAANDAG 21 OKTOBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 TEL AVIV/NEW YORK (DPA/AFP) - De Israëlische premier Peres heeft Washington een plan voorgelegd voor Palestijns zelfbestuur op de westelijke Jordaanoever. Het plan moet koning Hoessein van Jordanië overhalen tot directe onderhandelingen met Israël „zonder enige deelneming door de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO", zo schreef gisteren het Israëlische blad „Khadasjot". LONDEN - Prinses Diana voelt zich gekwetst door verhalen over haar in de pers die niet juist zijn. „Dan denk ik - o jeetje, ik wil deze ochtend niet het land in om mijn afspraken na te komen. Niemand wil me zien. Help. Paniek". Aldus de prinses gisteren tijdens een vraaggesprek dat zij samen met haar man, kroonprins Charles, heeft gegeven aan de Britse com merciële omroep ITV. Het was het eerste keer dat het koninklijk paar zich sinds hun huwelijk gezamen lijk liet interviewen. door Henk Dam Dat prins en prinses de onge bruikelijke toestemming verleen den, moet te maken hebben met de weinig flatteuze verhalen die er de laatste maanden geregeld over hen in de binnen- en buitenlandse kranten en tijdschriften te lezen staan. Met name een artikel onlangs in het Amerikaanse blad Vanity Fair moet hard zijn aangekomen, al was het alleen maar omdat dit artikel geschreven werd door een voor aanstaande en doorgaans goed geïnformeerde Britse journaliste, Tina Brown, de vrouw van een ex- hoofdredacteur van The Times. Prins Charles en prinses Diana gaan binnenkort voor een bezoek naar de Verenigde Staten, en voor afgaande aan dat bezoek hebben de Amerikanen in Vanity Fair on der meer kunnen lezen dat de prin ses een bazige jonge vrouw is die zich alleen voor mode en pop-mu- ziek interesseert. Prins Charles, aldus het verhaal van Tina Brown die zich beroept op „zeer goede bronnen in de Brit se hofhouding", heeft niets met zijn vrouw gemeen, en besteedt zijn tijd bij voorkeur aan het via spiritistische weg kontakt leggen met zijn omgekomen oom Lord Mountbatten. De prins en prinses moeten zich met name dat artikel hebben aan getrokken, want zij besteedden tij dens hun tv-interview veel tijd aan het punt voor punt weerleggen van de beweringen in het artikel van Tina Brown, zonder overigens schrijfster of verhaal te noemen. Diana, zo vernam het Britse pu bliek, houdt veel meer van de klas sieke meesterwerken dan van pop muziek en beschouwt Grieg, Schu mann en Rachmaninov als haar fa vorieten. Zij domineert haar man ook helemaal niet, en gaat nooit magie of zo. Ik wil alleen voor zo veel mogelijk zaken open staan", zo zei hij. Charles ontkende ook de veel ge hoorde bewering dat hij een vege tariër zou zijn. ,Nee, dat ben ik niet, maar ik besteed wel meer aandacht dan vroeger aan wat ik eet. Ik eet nu niet meer zoveel vlees, maar vooral vis. Daar voel ik me beter bij", aldus de kroonprins. Prinses Diana bestreed op haar beurt ooit een dieet te hebben ge volgd. Het probleem is, zo legde ze uit, dat ik nogal eens naar een lo pend buffet moet, „en omdat zo veel mensen met me willen praten, heb ik nooit tijd om te eten". „Bo vendien doe ik veel aan lichaams oefening", zo vulde ze aan. Nee, de prinses beschouwt mode niet als prioriteit. „Ik denk dat er te veel nadruk op mijn kleren wordt prinses verder dan wat adviezen omtrent gelegd". En nee, de verhalen over das of schoenen. Prins Charles ouder wordt, wel „wat meer excen triek" te worden.' Maar van pogin gen kontakt te leggen met Lord animositeit tussen haar t i, naarmate hij Anne (de zus van prins Charles) zijn ook onwaar. „Ik ben juist haar grootste fan", aldus prinses Diana. aTROS Aktua zendt vanavond het Mountbatten is geen sprake. „Ik uitgebreide interview uit. (Neder- ben n>pt ppïntpresseerd in zwarte ]and 1. 22.15 uur). In Jeruzalem werd geen enkel offi cieel commentaar gegeven op het bericht. Vice-premier en minister van buitenlandse zaken Sjamir weigerde, naar verluidt, zelfs in de wekelijkse kabinetsvergadering ministers antwoord te geven op vragen terzake. Het plan omvat volgens het blad zes voorstellen: ingrijpende ver mindering van de militaire aanwe zigheid van Israël, verlenen van volmachten voor zelfbestuur aan plaatselijke vertegenwoordigers, opheffing van beperkingen op de bewegingsvrijheid van Arabische functionarissen, maken van econo mische plannen voor het scheppen van arbeidsplaatsen, oprichting van een Arabische bank en versoe peling - bijna opheffing - van de censuur op de Arabische pers. Peres zou onderhandelingen op het niveau van hoge functionaris sen hebben voorgesteld, waarop la ter directe contacten in Amman, Jeruzalem of Genève zouden moe ten volgen. Deelneming door Ame rikaanse vertegenwoordigers en door niet tot de PLO behorende Palestijnen zou denkbaar zijn. Pe res is daarbij volgen het blad be reid Hoessein overal en te allen tij de persoonlijk te ontmoeten. Be richten over een geheime ontmoe ting tussen beide werden niet be vestigd. Het Amerikaanse weekblad Newsweek meldde dat enkele da gen nadat Israël het PLO-hoofd- kantoor in Tunesië had gebombar deerd, de Israëlische premier en de Jordaanse koning elkaar in het ge heim hebben ontmoet in Parijs. Het blad beroept zich daarbij op „uiterst betrouwbare bronnen". Volgens Newsweek is in Parijs gesproken over twee oude eisen van koning Hoessein. Deze eisen zijn dat vredesonderhandelingen onder internationaal toezicht wor den gehouden en dat de Sowjet- Unie aan de besprekingen deel- Tyfoon treft Filippijnen MANILLA (AP) - De Filippijnen Cyprus De Grieks-Cyprioten zullen op 8 december, enige maanden eerder dan de Grondwet voorschrijft, naar de stembus gaan om een nieuw parlement te kiezen. Een motie hiertoe werd eind vorige week aan genomen met alleen de kleine so- cialistische partij van Lyssaridis zijn vrijdag en zaterdag getroffen tegen. Deze wilde de verkiezingen door de ergste tyfoon in 15 jaar en op 19 januari houden, opdat tevo- volgens officiële cijfers is het do ren de kiesgerechtigde leeftijd nog dental inmiddels opgelopen tot 48. zou kunnen .worden verlaagd van Het Rode Kruis vreesde dat het 21 tot 18 jaar. dodental nog verder zal stijgen De regerende Democratische wanneer berichten binnenkomen Partij van president Kyprianou van afgelegen gebieden waar de ty- trachtte een verlaging van de kies- foon Dot de verbindingen heeft gerechtigde leeftijd op nog kortere verbroken. Vrijdagnacht en zater- termijn door te drijven, maar de dagochtend werd een groot deel twee grootste partijen, de commu- van het grootste Filippijnse eiland nistische Akel en de rechtse Demo- Luzon door de tyfoon geteisterd, cratische Concentratie van Kliridis Volgens de autoriteiten zijn zeker wezen dit als ongrondwettig af. 35.000 mensen dakloos geworden. QilrTic De staatstelevisie schatte dat de olKIlb schade in de provincie Nueva Ecija In dertig sikhs-tempels in Groot- in het midden van Luzon, waar een Brittannië worden wekelijks hon- groot deel van de Filippijnse rijst derdduizenden guldens opgehaald wordt verbouwd, alleen al meer voor de bewapening van militante dan 100 miijoen pesos (16 miijoen sikhs in de Indiase deelstaat Pun- gulden) bedraagt, jab. Dit heeft het Britse zondags- Een uur voor de tyfoon m kracht blad „Sunday Telegraph" gemeld, afnam en over de Sierra Madre ten Volgens het blad gaat het om be- noordosten van de hoofdstad trok, dragen van tussen de 100.000 en werden windstoten van 240 km/u 200.000 pond per week (tussen de gemeten. ruim 400.000 en 800.000 gulden). Volgens het ministerie van socia- Een groot deel van het geld wordt le zaken zijn in Nueva Ecija, 50 ki- gebruikt voor de aanschaf van lich- lometer ten noorden van Manilla, te wapens, automatische geweren 27 mensen om het leven gekomen en explosieven. Die worden in Eu- en in de aangrenzende provincie ropa op de zwarte markt gekocht Tarlac 15. In de provincies Bulacan en vervolgens geleverd aan „sub- en Rizal vielen vier doden en in Al- versieve elementen" in Punjab, al- bay en op de Catanduanes Eilan- dus het zondagsblad. den vielen twee doden. Beving Mexico strVoomdlaatsen °P Luz°n zijn °ver' In Mexico City heeft zich zater- Het leger heeft zes helikopters dagochtend vroeg een lichte aarbe- met voedsel en medicamenten ving voorgedaan. De beving had naar de ergst getroffen gebieden een kracht van 3,5 op de schaal van op Luzon gestuurd. Richter. Er zijn bij de politie en hulporganisaties echter geen mei- dingen binnengekomen over slachtoffers of schade. Economie SU De Sowjet-Unie heeft de terug gang in de economische groei over wonnen met een toename van 3,7 KOPENHAGEN (Rtr.) - In Dene procent in de produktie in de eer- marken richt alle aandacht zich op ste drie kwartalen van 1985, maar toenemende tekenen van racisme de olieproduktie bleef nog dalen, na de moord op een taxichauffeur zo heeft het officiële Russische in Kopenhagen, persbureau Tass bericht. De taxichauffeur Kurt Gaarn- Het centraal bureau voor de sta- Larsen (49) werd zaterdag dood in tistiek publiceerde de economi- zijn auto aangetroffen, nadat een sche cijfers voor de eerste negen anoniem persoon telefonisch had maanden van het jaar, waaruit aangekondigd dat een groep, blijkt dat de produktie van aardgas „groene jacks", vier chauffeurs zou is gestegen met meer dan 10 pro- doden van de firma waarvoor cent, terwijl ook de produktie van Gaarn-Larsen werkte, en vervol- computers en andere geavanceer- gens iedere tien minuten een poli- de machines met sprongen vooruit tieman, indien de televisie niet een is gegaan. De produktie van con- boodschap zou uitzenden waarin sumptiegoederen ging eveneens de uitwijzing van alle immigranten omhoog. wordt geëist. De „groene jacks" neemt. Peres zou bereid zijn een rol voor de Sowjet-Unie te aanvaar den in eventuele vredesbesprekin gen, zelfs als Moskou de diploma tieke betrekkingen met Israël niet herstelt. Tot nu toe heeft Peres al tijd geëist dat de Sowjet-Unie eerst de banden met de joodse staat moet herstellen wil zij een rol kun nen spelen in het vredesproces. Newsweek acht het mogelijk dat premier Peres deze week in de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties voorstellen naar vo ren brengt om het vredesproces in het Midden-Oosten weer op gang te krijgen. Syrië Syrië en Jordanië hebben in de Saoedische hoofdstad Riaad een tweede gespreksronde gevoerd om tot een verzoening te komen nadat vijf jaar geleden alle banden wer den verbroken. De Syrische premier Abdul-Rauf al-Kasm en zijn Jordaanse ambtge noot Zaid al-Rifai hadden bij de eerste ronde van een maand gele den overeenstemming bereikt over een reeks niet nader genoemde maatregelen "om een gunstig kli maat te creeren voor het ontwikke len van betrekkingen." Sindsdien is een eind gemaakt aan de propagandacampagnes, zijn de beperkingen op het verkeer tus sen de twee landen versoepeld en zijn over en weer op laag niveau of ficiële bezoeken afgelegd. Zater dag werd een spoorlijn voor vrachtvervoer na anderhalf jaar weer opengesteld. De Saoedische prins Abdullah, die de besprekingen voorzat, zei er op te vertrouwen dat de betrekkin gen tussen de twee landen weer als vanouds zullen worden. Syrië verbrak de diplomatieke betrekkingen met Jordanië in 1980 na de beschuldiging dat de Jorda- niërs onderdak verschaften aan an- ti-Syrische, fundamentalistische activisten van de Islamitische Broederschap. De betrekkingen pnnnn Z Jïfïon werden nog slechter toen Syrië in Z\S±aU™aJ?nJ™°H°Z^Z??r scnaame. fcen (AP.foto linksboven). Na de plechtigheid demonstreerden ruim duizend Polen tegen het verbod op het vakverbond Solidariteit. De po litie maakte een eind aan de spon tane betoging. misschien een beetje aangeslagen is door de verkiezingswinst die de centrumrechtse regeringscoalitie vorige week wist te behalen, maar In het centrum van Brussel heb- zeker niet verslagen. De massale ben gistermiddag ongeveer 100.000 opkomst vormt daarvoor het be mensen gedemonstreerd tegen de plaatsing van kruisraketten in Bel gië. De betoging had een rustig ver loop en er deden zich geen inciden ten voor (AP-foto linksonder). De voorzitter van het Vlaamse Aktiekomitee tegen Atoomwapens (VAKA), André Bogaert, gaf toe dat de Belgische vredesbeweging wijs. „Wij zijn de morele naars", aldus Bogaert. In zeventien steden in West- Duitsland is zaterdag geprotes teerd tegen het beleid van de rege ring, dat volgens de vakbonden de oorzaak is van de massale werk loosheid in de Bondsrepubliek. De Westduitse vakbondsfederatie, die de betogingen organiseerde, ver klaarde dat er in totaal meer dan 600.000 mensen aan de protesten hebben deelgenomen (DPA-foto rechtsboven). De demonstraties vormen het slot van de 'Aktieweek' die is georgani seerd door de Westduitse vakbon den om te protesteren tegen het be leid van de regering. Het werkloos heidspercentage bedroeg vorige maand 8,6 procent van de beroeps bevolking, hetgeen neerkomt op 2,1 miljoen werklozen, een na-oorlogs record voor de maand september. Een demonstratie tegen de nieu we luchthaven bij Tokio is gisteren uitgelopen op hevige botsingen tus sen betogers en politie. Minstens zestig personen werden gewond en de politie arresteerde ruim 240 de monstranten. De gewelddadigheden braken uit toen demonstranten een kordon van de politie bij de luchthaven probeerden te doorbreken. De beto gers gooiden molotov-coctails, ste nen en rookbommen. De politie trad op met wapenstok, traangas en het waterkanon. Drie gepantser de politiewagens en een kleine vrachtwagen werden in brand ge stoken. Volgens de politie waren het de hevigste onlusten bij de luchthaven sinds 1971 toen drie po litiemannen om het leven kwamen en bijna vijfhonderd arrestaties werden verricht (AFP-foto rechts onder). Bejaarde man door inbrekers doodgemarteld VERRES (DPA) - Met soldeer- brander en strijkbout hebben misdadigers in Frankrijk een man doodgemarteld in een ver geefse poging de cijfercombi natie van zijn kluis te krijgen. Het slachtoffer was de 84-jari- ge vroegere fabrikant Jean Thuilleux. Zijn lijk werd ge vonden in de kelder van zijn villa in Verres bij Parijs. Geble ken is dat met revolvers gewa pende mannen vrijdagavond het huis hebben overvallen. De kluis bevindt zich in de kelder. Ondanks de gruwelijke mar telingen van uren gaf Thuilleux de combinatie van de kluis niet prijs. Toen de stervende oude man zich niet meer bewoog na men de daders de vlucht met als buit alleen wat contant geld dat de man bij zich had. Gemenebest eens over beperkte sancties JOHANNESBURG (GPD/AP) - Twee personen zijn er het afgelo pen weekend bij onlusten in Kaap stad doodgeschoten en een veertig mobilist vuurde op jaar oude vrouw verbrandde le- geren, die stenen vend in een zwarte wijk bij Oost- Londen, nadat een groep jongeren een benzinebom in haar huis had gegooid. Dat was de tol van de strijd tegen de apartheid in Zuid- Afrika in een weekeinde, dat op vallend rustig was vergeleken met ricades hadden opgericht de afgelopen dagen. ne, afgelopen dinsdag. Deze begra fenis werd door zeker 10.000 men- bij gewoond. Een blanke auto- groep jon- zijn auto gooide. Een persoon werd gedood en een ander raakte ernstig ge wond. Later opende de politie het vuur op een groep van 400 jongeren, die de zwarte woonwijk Langa bar- ste- ging bereid was. Dat gaf zij later ook toe met de verklaring: 'Het was het waard om een prijs te beta len om het Gemenebest bijeen te houden. We hebben er hard voor moeten vechten.' WELLINGTON (Rtr.) - Het enig overgebleven schip van de Green- peace-vloot die protesteerde tegen de Franse atoomproeven bij het atol Mururoa is getroffen door een radiodefect. Dat heeft Greenpeace gisteren meegedeeld. De Ketch Vega heeft een defect aan de belangrijkste radiozender, aldus Greenpeace-woordvoerder Rien Achterberg. Het jacht voer gedurende bijna een maand buiten de kust van Mururoa en zal naar verwachting nog enkele weken in het gebied blijven. Achterberg zei dat de Vega later deze week gezel schap zal krijgen van de Varan gian. Dit schip neemt een radio technicus mee die zal pogen de zender te repareren. De Vega is nu aangewezen op een tweede kleine zender waarmee slechts over een beperkte afstand kan worden ge communiceerd. Het vlaggeschip van Greenpeace, dat de zelfde naam draagt als de milieu-organi satie, is op weg naar Nieuw-Zee- land. Zuid-Korea brengt boot tot zinken SEOEL (AP) - Zuidkoreaanse ma rineschepen gesteund door ge vechtsvliegtuigen hebben gisteren bij de zuidelijke havenstad Pusan een Noordkoreaanse spionageboot achtervolgd en tot zinken ge bracht. Dit is bekengemaakt door het Zuidkoreaanse ministerie van defensie. Generaal Chung Jin-kwon, hoofd van de dienst contra-spiona- ge en stafchef van het Zuidkore aanse leger, verklaarde dat het schip had geprobeerd Zuidkore aanse wateren binnen te varen. Hij zei dat het incident zich 29 kilome ter ten zuid-oosten van Chongsa- po had voorgedaan. Volgens Chung was de boot zon dagochtend gesignaleerd door een langs de kust patrouillerende mili tair. De Noordkoreaan werd ver volgens door patrouilleboten van de Zuidkoreaanse kustwacht on derschept. Het schip negeerde or ders om te stoppen, vuurde en trachtte te vluchten. Hierop zou het door schoten uit een machine geweer tot zinken zijn gebracht. Aan boord van de Zuidkoreaan se marineschepen vielen geen slachtoffers. Chung zei niet of er bemanningsleden van het Noord koreaanse schip waren opgepikt of dat er lijken waren geborgen. Wel zijn zeven voorwerpen opgevist: drie duikerspakken, een kaart en andere marine-uitrusting die kon worden gebruikt bij een infiltratie. De Zuidkoreaanse schepen liepen lichte schade op. Volgens het Zuidkoreaanse pers bureau Yonhap heeft het type boot dat tot zinken is gebracht, gewoon lijk zes bemanningsleden. gooiden naar voertuigen leger en politie. Hierbij werd een man dodelijk getroffen. En in de Ook in de kleurlingenwijken wijk Hanover Park probeerden rond Kaapstad bleven, ondanks de jongeren in te breken in een super- twee doden, ernstige problemen markt en schoten hierbij op bewa- uit, hoewel de situatie nog steeds kers. Hoewel ook hier de politie gespannen wordt genoemd. Een optrad, is het niet bekend of er de twee doden viel na afloop van de begrafenis drie slachtoffers van politiege- Britse Gemenebest "zijn er zondag weid in de kleurlingenwijk Athlo- zijn een groep jongeren die vaker commentatoren voorspelden giste- dat Denemarken de immigra tiebepalingen zal verscherpen. Zo zouden douanebeambten net als in Zweden het recht krijgen mensen ondervra- te weigeren die politiek asiel zoe ken. Volgens de Deense pers zijn geheime besprekingen geweest met de voormalige koloniën op racistische uitlatingen hebben ge daan en betrokken waren bij vechtpartijen op straat met immi granten. De politie liet zondag 23 „groene jacks" vrij ging over de moord. De politie zei niet te weten waar taxichauffeurs en de taxifirma als met Zweden doelwit zijn uitgekozen. Sommige chauffeurs weigerden zaterdag avond te werken vanwege de drei gementen. Aanvallen op immigranten leid- blijven, totdat hun zaak den dit jaar tot felle veroordelingen en in veel steden richtten Denen comités op ter ondersteuning van vluchtelingen. Deense politieke veel moeitè in geslaagd een ak koord te bereiken over een sum mier pakket economische sancties tegen Zuid-Afrika. Het beraad op de Bahama-eilanden resulteerde verder in de instelling van een commissie die het blanke bewind in Pretoria moet trachten over te halen een gesprek aan te gaan met het zwarte verzet en een einde te maken aan het stelsel van rassen scheiding. De harde opstelling van premier Thatcher, die zeer gekant is tegen elke vorm van bestraffing van Zuid-Afrika, had de conferentie de actie te coördi- springen gezet. Thatcher gaf aan het pakket sancties waarover men het eens werd als een zege voor haar opstelling te beschouwen. 'Zijn ze niet minuscuul?' zo typeer- Een wet gaf vorig jaar vluchtelin gen het recht in Denemarken te be- de Thatcher de sancties.'Ze (de a handeld. Volgens het Rode Kruis dere lidstaten) hebben zich nu ach- leidde dit tot een stijging van het ter mij geschaard.' aantal vluchtelingen vari 400 in 1983 tot meer dan 5000 dit jaar. Toch gaan de sancties verder dan waartoe Thatcher eigener bewe- LONDEN - Mijnwerkers in twee Britse regio's hebben zich defini tief afgescheiden van de National Union of Mineworkers (NUM) on der leiding van de radicale Arthur Scargill, en een rivaliserende bond opgericht. door Henk Dam De nieuwe bond heet Union of Democratic Mineworkers (UDM), en werd zaterdag een feit nadat de mijnwerkers in Nottinghamshire en Derbyshire zich bij een stem ming met respectievelijk 72 en 51 procent voor een afscheiding uit spraken. De mijnwerkers in een derde re gio, Durham, zullen zich vrijwel ze ker ook voor aansluiting bij de nieuwe bond uitspreken. De nieu we bond zal daarmee ongeveer 30.000 leden tellen, tegen 140.000 leden die nu nog in de NUM zijn. Maar het is nog de vraag hoe lang het verschil in ledental zo groot zal blijven. De leiders van de UDM hebben gezegd leden uit alle re gio's te zullen accepteren, en giste ren verklaarden zij te verwachten binnen driejaar meer leden te heb ben dan Scargill's bond. De definitieve splitsing in de ge lederen van de Britse mijnwerkers is uiteindelijk het gevolg van de beslissing van Scargill en zijn me- de-NUM-bestuursleden om vorig jaar maart de leden niet te laten stemmen over de toen net begin nende grote mijnstaking. Dat besluit betekende, dat in sommige regio's de mijnwerkers niet mee wilden doen aan de bitte re staking, die een jaar zou duren en die in verlies voor de mijnwer kers eindigde. Dat leidde tot hevi ge confrontaties tussen stakers en werkwillige mijnwerkers, en was het begin van de scheiding der geesten. Toen Scargill bovendien enige maanden geleden bij een ledenver gadering een voorstel aangenomen kreeg dat de regio's ook zonder stemming verplicht met landelijke stakingen mee te doen, was voor de gematigde regio's, Notting hamshire voorop, de maat vol.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7