'Desnoods dwang rijk voor atv' 'Stel raketbesluit uit' Breed verzet tegen uitwijzing Marokkanen Liberale jongeren: boycot Zuid-Afrika CNV-bestuurder: De Graaf tegen voorstel Lubbers sociaal stelsel atsasssrsic SESfSS» 'Duizenden doden bij ongeval kerncentrale' MAANDAG 21 OKTOBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 UTRECHT (ANP) - Voorzitter S. Weidenaar van de Indus trie- en Voedingsbond CNV vindt dat de 32-urige werk week er desnoods met overheidsdwang moet komen als het de vakbeweging niet op eigen houtje lukt om met de werkgevers daarover afspraken te maken. Weidenaar gelooft wel dat de 36- urige werkweek er zal komen. Maar gezien de negatieve uitlatin gen uit het werkgeverskamp heeft hij zo zijn twijfel over de vraag of het zonder wettelijke dwang wel zal lukken met de werkgevers za ken te doen over verdere arbeids tijdverkorting (atv). Van Es naast Van der Spek kandidaat PSP DEN HAAG (GPD) - Het PSP- Tweede-Kamerlid Andrée van Es wil lijsttrekker van haar partij wor den. Hierdoor moet de PSP straks kiezen tussen haar en de huidige fractievoorzitter in de Tweede Ka mer, Fred van der Spek. De kandidatuur van Van Es is een nieuwe uiting van de richtin genstrijd die in de PSP gaande is. Daarbij pleit de ene stroming bin nen de partij voor linkse samen werking met PPR en CPN bij de komende verkiezingen en zet de andere stroming, onder leiding van Van der Spek, zich daar tegen af. In juni van dit jaar besloot de partij met een zeer kleine meerderheid die linkse samenwerking niet aan te gaan. Van Es is niet van plan, als zij lijsttrekker wordt, het congresbe- sluit van juni ongedaan te maken. Zij wil echter wel zicht houden op linkse samenwerking op langere termijn. Zij wil een wat minder dogmatisch linkse opstelling dan Van der Spek. Een van de twee zal ongetwijfeld de fractie verlaten. Als Van Es lijst trekker wordt, dan zal Van der Spek niet in de fractie blijven. Van Es zelf heeft aangekondigd te zul len vertrekken als Van der Spek lijsttrekker wordt en fractievoor zitter blijft. OUD-KAMERLID OVERLEDEN (ANP) - In zijn woonplaats Voor schoten is vrijdag op 92-jarige leef tijd overleden Jetze Tjalma, ere burger van Hoogeveen en oud-lid van de Tweede en Eerste Kamer van de vroegere AR-partij. Tjalma begon zijn loopbaan in 1920 als ge meentesecretaris van Zuilichem. In 1922 werd hij burgemeester van Genemuiden ert was hij statenlid van Overijssel. Van 1927 tot 1958 was hij burgemeester van Hooge veen. Van 1932 tot 1941 was hij lid van provinciale staten van Dren the. Hij was lid van de Tweede Ka mer van 1937 tot 1946 en van de Eerste Kamer van 1948 tot 1963. Weidenaars visie is opmerkelijk want tot nu toe toonde de vakbe weging, die streeft naar een 32-uri- ge werkweek in 1990, zich wars van overheidsingrijpen. In zijn bonds blad toont Weidenaar zich voor stander van overheidsdwang als de vakbonden er niet in slagen om in het cao-overleg met de werkgevers de kortere werkweek in de wacht te slepen. Weidenaar vindt het geen schande als de vakbeweging dan de overheid te hulp roept. kwakken Als het overleg met de werkge vers niets oplevert, dan is het niet de taak van de overheid om vervol gens passief toe te zien. Ook de overheid draagt de zorg voor de zwakken in de samenleving en dat zijn momenteel met name de men sen zonder werk, aldus Weidenaar. De uitlatingen van de CNV-be- stuurder komen op bijna hetzelfde moment als de nota 'Arbeidsvoor waardenbeleid 1986' van zijn bond. Daarin staat, dat de werkgevers moeten opdraaien voor de kosten van een verdere verkorting van de werkweek tot 36 uur. De bond doet daartoe een beroep op de gestegen winsten. Waar atv niet mogelijk is, zouden de werknemers volgens de nota een eenmalige uitkering van 1,5 procent moeten krijgen. Man vuurt 15 kogels af in restaurant EINDHOVEN - Twaalf bezoe kers van een eethuis aan de Boschdijk in Eindhoven heb ben in de nacht van zaterdag op zondag een salvo uit een ge weer overleefd. Hoewel de ver dachte, een 35-jarige Eindhove- naar, vijftien kogels afvuurde, werd niemand geraakt. Een woordvoerder van de Eindho- vense politie heeft dat gister avond meegedeeld. De verdachte was eerder be trokken geweest bij een ruzie in het eethuis. Hij was daarna naar huis gegaan om het wapen te halen. Weer aangekomen bij het eethuis loste hij eerst acht schoten dwars door de ramen. Vervolgens kwam hij al vurend naar binnen. De bezoekers en de eigenaar wisten de schutter te overmeesteren. Ze leverden de man pas aan de politie uit, nadat hij een flink pak slaag had gekregen. Het wapen bleek bij aankomst van de politie in vier stukken te zijn gebroken. WOENSDRECHT (ANP) - De katholieke vredesorganisatie Pax Christi hield het afgelopen weekeinde haar jaarvergadering. Na afloop gingen de deelnemers naar de vliegbasis Woensdrecht voor een stil protest tegen de plaatsing van kruisraketten. Onder hen bisschop Ernst van Breda, die hier een kruisbeeld bevestigt aan het hek van de basis. (foto anp) Drie miljoen handtekeningen volkspetitie binnen DEN HAAG/HILVERSUM (GPD/ ANP) - Meer dan de helft van de Nederlandse bevolking (55 pro cent) vindt dat het kabinet het kruisrakettenbesluit moet uitstel len tot na de top tussen Reagan en Gorbatsjov in november. Van de Minister De Ruiter (defensie) noemde dat aantal 'respectabel'. Volgens De Hondt verwacht maar 24 procent dat de topontmoe ting tussen Reagen en Gorbatsjov "Het bevestigt de geweldige ver- op 19 en 20 november in Genève deeldheid die over deze kwestie i ons land bestaat", aldus de be windsman, die overigens het resultaten zal opleveren (bij het CDA was dit percentage 28, bij de PvdA 15). Indien wordt besloten CDA-kiezers is 48 procent voor uit- tal voorstanders van"uitstel hoger tot het plaatsen~van de"kruisraket- stel, van de PvdA 76 procent en van de WD-aanhang 25 procent, noemde het getal van drie miljoen recht i 'een geweldig succes' maar wilde ben. nog geen voorspellingen doen c vertelde onderzoeker Maurice de Hondt zaterdag in het VARA-pro- gramma Bij Koos. In datzelfde pro gramma deelde voorzitster Stri- kwerda van het Komitee Kruisra ketten Nee mee dat er drie miljoen handtekeningen tegen plaatsing zijn geteld. had ingeschat dan de 48 procent ten, moet Nederland volgens 63 die De Hondt noemde. Strikwerda procent van de ondervraagden het de inzet heb- i veto PvdA-fractieleider Den Uyl ziet het uiteindelijke aantal handteke- 'heel weinig ruimte en mogelijkhe- ningen dat komende zaterdag wordt aangeboden Lubbers en kamervoorzitter Dol- DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta- als invoeringsdatum voor de stel- ris De Graaf (sociale zaken) is het selwijziging niet haalbaar lijkt. Het niet eens met het alternatief dat kabinet wil het stelsel wel zo spoe- premier Lubbers afgelopen week dig mogelijk daarna van kracht la- in de Tweede Kamer te berde heeft ten worden. gebracht om de voorgenomen her- ziening van de sociale zekerheid. De Kamer mag van Lubbers voor zo'n half miljard gulden aan de ka binetsvoorstellen voor de stelsel wijziging versleutelen door de voorgestelde halfjaarlijkse vermin dering van de werkloosheidsuitke ringen te schrappen. Dat moet wel gepaard gaan met een verkorting van de uitkeringsduur met een half HFFRTANSDAM (ANPi TTit i-i-n jaar ten opz,chte van devoorstel- den voor een coalitie met de VVD', premier De oppositieleider zei dit zaterdag T^~' in het Vara-radioprogramma De Rooie Haan. "Tekenen van ver nieuwing en verfrissing van enkele jaren geleden zijn in de WD prak tisch begraven", aldus Den Uyl. De PvdA is er thans op uit het CDA te dwingen tot een 'beter beleid'. Hij zette zich af tegen de suggestie van FNV-voorman Pont dat de PvdA haar verzet tegen de kruisraketten zou moeten opgeven in ruil voor een socialer beleid. "Geen sprake van", aldus de oppositieleider. Vol gens een opiniepeiling van Mauri ce de Hondt zouden CDA en WD nu 71 zetels halen. DORDRECHT (ANP) - De interna tionale federatie van liberale jonge renorganisaties IFLRY heeft zich tijdens haar negende internationa le congres dit weekeinde in Dor drecht uitgesproken voor een tota le boycot van Zuid-Afrika. De libe rale jongeren hopen, dat door een volledige isolering de apartheid in Zuid-Afrika wordt afgeschaft. Het zich sterk maken voor zo'n boycot is een van de acties van de International Federation of Liberal and Radical Youth tegen het racis me in de wereld. Tijdens het twee daagse congres, dat vrijdagavond door minister Schoo (ontwikke lingssamenwerking) werd ge opend, leverden de liberale jonge ren ook kritiek op het volgens hen intolerante beleid in de Verenigde Staten jegens etnische minderhe den. Tijdens een werkbezoek volgend jaar aan de VS wil het bestuur van IFLRY dan ook acties onderne men. De in Dordrecht bijeengeko men jongeren uit ruim dertig lan den lieten zich verder kritisch uit over de manier waarop in Europa wordt omgegaan met de buiten landse werknemers alsmede over de positie van de joden in de Sow- jet-Unie. Een intensieve wereld wijd opgezette anti-racismecam- pagne van de liberale jongeren moet een einde maken aan racis me, zo is de bedoeling. De Nederlandse liberale jonge ren, verenigd in de Jongeren Orga nisatie Vrijheid en Democratie (JOVD), zeggen alles behalve ge lukkig te zijn met de aangenomen resolutie over Zuid-Afrika. Vol gens een woordvoerder zal de JOVD zich dan ook niet neerleg gen bij het besluit van de interna tionale federatie. „Een totale boy- Politieinval bij computerclub PURMEREND (ANP) - Op de maandelijkse bijeenkomst van een hobby-computerclub in Purme- rend heeft de gemeentepolitie van Purmerend zaterdag illegale com puterprogramma's ter waarde van ongeveer 200.000 gulden in beslag genomen. De politie kwam in actie na tips van de stichting Bescher ming Software. De politie nam vier computers in beslag waarmee pro gramma's werden gekopieerd. Daarnaast werden 450 computer schijfjes en vijftig cassettes voor programma's in beslag genomen. Volgens de politie was slechts een klein deel daarvan legaal. Tussen de illegaal verkregen programma's trof de politie ook splinternieuwe Amerikaanse en Duitse software aan. De meeste computerhobbyis ten zagen volgens eigen zeggen het kopiëren niet als strafbare hande ling, maar als een onderdeel van de hobby. Giftig gas ontsnapt uit treinwagon len die het kabinet jaar deed. Dp firaaf ic hana Hat ale Hp Tf a uciueiiu aoor een iex een gliug gas npr Hip roiitp Wip J'vnnrai Jrcn' ontsnapt, waardoor omwonenden Kijfhoek in Heeijansdam is gister ochtend door een lek een giftig gas staanden daarvan zullen profite- jSpnTS T-on TnwviPA ,«h;dichthouden. Ook werden de we gen in de omgeving afgezet. Vol- In het VARA-radioprogramma De Rooie Haan kwam de staatsse cretaris zaterdag met het voorstel om in plaats daarvan oudere werk lozen meer te ontzien. Dat zou op twee manieren kun nen gens burgemeester H.J. Trap Heeijansdam bevatte de wagon ethylacrylaat, een uiterst brandba re, giftige en bijtende stof. Hy zei echter dat er geen gevaar voor een explosie of voor de volksgezond- vas vrijgekomen. Korte tijd nadat op allerlei fron- - verlaging van de leeftijdsgrens Ztra|dolde?ePweTk1oLnevagnr0d?e ten ^Sorg^ma^egelen de vruchten kan plukken. De Graaf gaf toe, dat 1 mei 1986 SCHOOLVERZUIM (GPD) - Am sterdamse en Rotterdamse ouders die hun kinderen voor of na de schoolvakanties 'illegaal' een weekje thuis houden, krijgen een boete per acceptgirokaart. Het ta rief is honderd gulden per kind per het verkeer zich weer vrij bui ten bewegen. De metingen gaven aan, dat er alleen nog damp vrij kwam en geen gas meer. Tegen vier uur 's middags waren alle voorzorgsmaatregelen opgeheven. Het lek was ontstaan BIDDINGHUIZEN (ANP) - 's Neerlandse 'edele viervoeters' konden zich gisteren in de Flevohof tegoed doen aan een speciaal voor hen aangericht banket. Appels, brood, bix, wortels en suikerklontjes stonden onder meer de tankwagon. Aan het op het menu voor de paarden. Maar ook sommige koks konden de door hen de middag was de lekken- bereide lekkernijen niet laten staan. Hoog te paard gezeten verorberde deze kok tenminste met smaak een wortel. (foto anp) eind de wagon gerepareerd, cot van Zuid-Afrika treft de men sen die het toch al zo slecht hebben het hardst", meent de JOVD. „Bo vendien heeft een boybot alleen zin als ieder land er aan meedoet". Op aandrang van de Nederland se liberale jongeren heeft IFRLY zich niet uitgesproken voor een boycot tegen Israël, als dit land niet wil praten met de PLO over een vreedzame oplossing van de conflicten in het Midden-Oosten. Enkele lidorganisaties hadden een voorstel van deze strekking inge diend. Besloten is nu dat er zowel op Israël als de Arabische landen druk zal worden uitgeoefend om de strijdende partijen tot elkaar te brengen. De PLO, die net als de Arabische liga voor dit congres uitgenodigd was, is niet op de uitnodiging inge gaan. Luns vindt ambassade in China te klein SCHIPHOL (ANP) - De diploma tieke- en consulaire vertegenwoor diging van Nederland in China loopt in vergelijking met andere landen ver achter. De 'uitermate kleine' ambassadestaf - één ambas sadeur en drie diplomatieke amb tenaren - is te bescheiden om al haar werkzaamheden in dat land goed te kunnen verrichten. Dat zei mr. J. Luns gisteren op Schiphol bij zijn terugkeer van een reis naar China met een door de Euro Ame- ricain Investers Group samenge stelde handelsdelegatie. De delegatie bestond uit verte genwoordigers van 28 bedrijven in de kleinverbruikerssfeer, die zich hebben georiënteerd op hun moge lijkheden op de Chinese markt. Het was de eerste keer dat een han delsmissie van de detailhandel, die in totaal een omzet van één miljard gulden vertegenwoordigt, een der gelijk bezoek aan China bracht. Tijdens het bezoek is volgens dele gatieleider H. Bessen gebleken dat de grootste kansen voor het Neder landse bedrijfsleven liggen in de produktiesfeer (techniek) en op de gebieden van high tech en trans port. Als gevolg van de enorme econo mische groei die China doormaakt, kampt het land met ernstige pro blemen bij onder meer de elektrici teitsvoorziening en het transport systeem, die zijn achtergebleven bij de ontwikkeling van het land. Bessen verwacht dat daar mogelijk een taak voor het Nederlandse be drijfsleven is weggelegd. Consumentenbond: Zilvervloot onaantrekkelijk DEN HAAG (ANP) - De Zilver- vloot-spaarregeling wordt minder aantrekkelijk nu minister De Ko ning (sociale zaken) een voorstel heeft ingediend om de premie van tien procent extra alleen nog maar te geven over het gespaarde bedrag en niet meer over de rente. Verder wordt de eindleeftijd verlaagd en vervalt de mogelijkheid bij huwe lijk de premie al na drie jaar te in nen. De Zilvervloot-spaarregeling zal daardoor veel van haar aantrek kelijkheid verliezen, aldus de Con sumentenbond in het kwartaalblad Consumenten-geldgids. De Consumentenbond heeft de Tweede Kamer gevraagd niet ak koord te gaan. Volgens de bond is de overheid op de verkeerde weg door af te dingen op een regeling die de spaarzin onder jongeren juist moet stimuleren. Jongeren die toch al van plan waren een Zil- vervloot-rekening te openen wordt aangeraden nu nog maai- snel van de huidige regeling gebruik te ma ken. De Zilvervloot is een van de zes spaarregelingen die van de over heid een steuntje in de rug krijgen. OOSTERBEEK (ANP) - Het prachtige, droge herfstweer dat de laatste weken in vrijwel heel Europa heerst, heeft er ook voor gezorgd dat de waterstand in de Rijn steeds lager wordt. Ter hoogte van Oosterbeek be keek deze wandelaar, gekoesterd door de herfstzon, gisteren een droogge vallen boot. (foto ANP) GRONINGEN (GPD) - Een groot ongeval met een kerncentrale bij Bors- sele of aan de Moerdijk vergt maximaal 6300 directe doden, dwingt tot evacuatie van 1000 tot 270.000 mensen (afhankelijk van de weersgesteld heid), veroorzaakt bij 200 tot 6000 mensen erfelijke schade en bij 300 tot 11.000 mensen sterfte aan kanker. Het gebied dat door radioactieve be smetting onbewoonbaar wordt kan variëren van 325 tot 14.000 vierkante kilometer. Dat zijn de voornaamste conclusies uit een rapport van de weten schapswinkel van de TH-Twente en het ingenieursbureau AVIV in En schede. De opstellers van het rapport hebben de laatste Amerikaanse en Westduitse studies over het vrijkomen van radioactiviteit bij zware onge vallen met kerncentrales geanalyseerd. Hun conclusies wijken sterk af van de adviezen van de commissie Reactorveiligheid (1982) en de Ge zondheidsraad (1984), waarop de Nederlandse regering zich baseert. Die adviezen worden door de onderzoekers 'eenzijdig' genoemd. Europarlementariërs op de bres voor Groningse weduwe en kinderen GRONINGEN (GPD/ANP) - Vijf Nederlandse leden van het Euro pese parlement willen zich inzet ten voor de 36-jarige Marokkaanse weduwe Aouicha Taouzani en haar vier kinderen, die nu al meer dan een week zijn ondergedoken in de Groningse San Salvatorkerk. Volgens John van Tilborg, lid van het actiecomité dat mevrouw Taouzani steunt, zullen de PvdA'ers Dankert en d'Ancona, de CDA'er Beumer, Van der Lek (Groen Progressief Akkoord) en de WD'er Larive-Groenendaal per telegram aan staatssecretaris me vrouw Korte-Van Hemel (justitie) vragen mevrouw Taouzani niet uit te wijzen. Een afschrift van het te legram wordt gestuurd aan de geestverwanten van de Europarle mentariërs in de Tweede Kamer. Aldus nog steeds John van Til borg. Ook hebben de vijf toege zegd lid te worden van het actieco mité. Mevrouw Taouzani zocht vorige week zondag haar toevlucht tot de kerk. Haar man, die achttien jaar in Nederland werkte, overleed tij dens een vakantie in Marokko. Zijn vrouw, die al acht jaar in Ne derland woonde, keerde niet bin nen de daarvoor geldende termijn van negen maanden terug naar Ne derland en verloor daardoor haar verblijfsvergunning. Sinds 1983 woont zij evenwel weer in ons land en pas onlangs besloot Justitie haar terug te sturen. De Europarlementariërs Larive en Dankert hebben het actiecomité meegedeeld te zullen proberen de kwestie-Taouzani op korte termijn te bespreken in de mensenrechten commissie van het Europese parle ment. „Ze hebben alle vijf beloofd voor meer politieke druk te zullen zorgen. Als ze dat inderdaad doen, komt Den Haag behoorlijk klem te zitten", zei Van Tilborg. De gezamenlijke fractievoorzit ters van de Groninger gemeente raad hebben zaterdag een telegram gestuurd aan staatssecretaris Kor te-Van Hemel, waarin zij het na mens de voltallige gemeenteraad opnemen voor mevrouw Taouzani. Verder krijgt een groot aantal Tweede-Kamerleden een envelop vol informatie thuisgestuurd, met het verzoek te proberen mevrouw Korte-Van Hemel tot andere ge dachten te brengen. Inmiddels groeit de steun voor de Marokkaanse weduwe met de dag. Zo hebben de zusters van On ze Lieve Vrouw in Amersfoort een telegram aan de staatssecretaris gestuurd. Verder wordt er vandaag in Utrecht een gebedsdienst voor de Marokkaanse weduwe gehou den. Zaterdag bracht de cabaretier Freek de Jonge een bezoek aan de San Salvatorkerk. Hij had een bos bloemen voor mevrouw Taouzani bij zich, terwijl zijn zoon Jelle een paar repen chocola aan de vier kin deren gaf. „Wel goed je tanden poetsen hoor", grapte Freek. „Eet het maar lekker op. Dat hebben we voor jullie meegenomen, omdat we het zo zielig vinden dat jullie in de kerk opgesloten zitten". Papier Freek de Jonge zei de handelwij ze van de staatssecretaris niet te kunnen volgen. „Die Russische dissidente (Grivnina red.) is zeer welkom in Nederland, zegt de staatssecretaris, en deze Marok kaanse vrouw en haar kinderen moeten eruit. Daar valt immers po litiek gezien geen eer meer aan te behalen. Ik geloof dat in deze situa tie het papier belangrijker is dan menselijk leed". Gisteravond werd in een stamp volle San Salvatorkerk een gebeds dienst gehouden. De dienst was bedoeld voor christenen, moslims en onkerkelijken. De imam van Groningen, dominee Melanie Mor rison en Janna van Loon, die het woord voerden, beklemtoonden de hartverwarmende solidariteit tus sen mensen van verschillend ge loof en ras. Freek de Jonge was het afgelo pen weekeinde overigens niet de enige artiest die mevrouw Taouza ni opzocht. Ook de Chileense zan ger Luis Aravena kwam naar de kerk. Hij zong er een paar liedjes en zei zich het gevoel van mevrouw Taouzani wel te kunnen indenken. „Wij Chilenen weten maar al te goed wat het is om verdreven te worden". De vier kinderen van me vrouw Taouzani zullen niet naar school gaan zolang ze in de kerk ondergedoken blijven. „Het risico dat de politie ze durft op te pakken, willen we gewoon niet nemen", zei John van Tilborg. er zal worden be keken of de kinderen in de kerk les kunnen krijgen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5