Minolta's Camera van het jaar '85 nu al verbeterd HOBBY Rabobank VRIJE TIJD Via Interim erv. verpleeghulpen bejaardenverzorgenden ziekenverzorgenden verpleegkundigen A/B/Z Glazenwasserij Van Dijk UITNODIGING LISSE PAGINA 4 MAANDAG 21 OKTOBER 1985 door Hugo van der Heem Jarenlang heeft de klad geze ten in de verkoop van fototoe stellen. De fotohandel klaagde steen en been. Alleen de ver koop van zogenaamde eenogi- ge-reflexcamera's liep redelijk. Geen wonder: veel Japanse fir ma's stopten al hun know-how in die camera's, waarbij men door de lens naar het object kijkt en ook door de lens het licht meet. Met name Canon, Pentax, Nikon, Minolta en Olympus verbeterden jaar na jaar hun produkten, maar het bleef een nek-aan-nek-race, tot dat Minolta in de lente van 1984 met het nieuwe, automatisch scherpstellende camera kwam: de 7000. Dit systeem moest de markt wakker schudden, zei de marke ting directeur van Minolta Neder land G. J. Folge toen. En dat gebeurde volop. Het 7000 toestel van de Japanse fabriek liep enorm in de gaten bij het publiek. In Japan veroverde men een marktaandeel van bijna 25 procent met het apparaat dat toch altijd nog over de 1000 gulden kost. Ook in Nederland bleek de camera 'niet aan te slepen' te zijn. Er ontstond een wachtlijst van drie tot vier maanden. In Japan besloot de ca- merafabriek maar weer de zes daagse werkweek in te voeren! Een andere bekroning kon ook niet uitblijven: de 7000 is onlangs uitgeroepen tot Camera-van-het- jaar 1985, een Europese titel, uitge reikt door vooraanstaande fotobla den, die men tot september 1986 mag voeren. In het moederland ontving Minolta bovendien juni laatstleden de Camera Grand Prix. Op goede weg Blijkbaar werkte het succes aan stekelijk voor de ontwerpers, die zich realiseerden op de goede te zijn. In een moeite door wilde men nu ook de professionele markt (tot nu toe vooral een zaak van Nikon) met zo'n super-c De professionele fotograaf en de geroutineerde, veeleisende ama teur zijn echter niet van de ene dag op de andere 'om te turnen'. Meest al benut men meer camerahuizen en -lenzen. Het zal een hele hijs worden om ze te overtuigen dat de nieuwe camera, die half september werd geïntroduceerd je ware is. Maar uitgaande van het succesvol le 7000 concept heeft Minolta zon der twijfel een uiterst verfijnde nieuwe camera geschapen: de 9000. De prijs van de 9000 ligt men een standaardlens rond de 2000. Het succes van het 7000-type is vooral de automatische scherpstelling, die in de 9000 nog weer is verfijnd. Het onderwerp dat men in de zoe ker neemt blijft nu steeds scherp. Als men een portret van een be weeglijk kind wil maken, levert dat geen problemen op. De lens blijft het onderwerp voortdurend vol gen, totdat men afdrukt. Men houdt nu bovendien een hand vrij om bijvoorbeeld het zoombereik van de camera aan het onderwerp aan te passen: de droom van menig voetbalfotograaf. Gelukkig kan men het scherp- stellen ook vergrendelen, bijvoor beeld wanneer men een composi tie maakt waarbij een model op de voorgrond aan de rand van de foto staat. Men stelt eerst scherp op het model, vergrendelt de afstand en kadert dan de gehele foto, met bij voorbeeld een vergezicht in het centrum van de zoeker. Sleutel Hoewel het scherpstel-automa tiek de sleutel is tot dezè volstrekt nieuwe wijze van (comfortabel) fo tograferen, heeft de 9000 nog een reeks andere perfecties. De belich- tings-regeling (door de lens) is ir het toestel voortdurend in de weer De wijze van lichtmeting is instel baar. Men kan kiezen tussen ee gemiddelde meting, spotmeting waarbij uitsluitend de partijen i het centrum van de zoeker meetel len, - en tenslotte een schaduw- 'highlight'-stand voor speciale ef fecten. Ook de rest is superieur in de 9000. De sluiter heeft een bereik van 30 seconden tot een-vierdui- zendste! De maximale synchroni- satietijd voor deze geheel elektro nische gestuurde sluiter is onge kend: een-tweehondervijftigste. Met het bijbehorende flitsapparaat zijn trouwens nog tal van bijzonde re mogelijkheden aanwezig. Invul- flitsen zonder al te veel nadruk, draadloos flitsen en flitsen met meer lichtbronnen, die allemaal vanuit de camera gestuurd wor den. De flitser met infrarood licht wordt ook gebruikt voor het scherpstellen in het donker wan neer men een flitsfoto wil maken. De lens die voor de flitser zit, be weegt mee als men een zoomlens gebruikt. De camera kiest voor el ke brandpuntsafstand namelijk een ietwat ander belichtingspro gramma. Een zoomlens meldt daarom aan de camera in welk be reik hij staat. Die wetenschap wordt ook doorgegeven aan de flit ser, die de (fresnel)lens voor opti maal nut van het licht laat meebe wegen. Voor super nauwkeurig be lichten kan met kan men trouwens een opjifstand gehouden flitsme- ter, aansluiten die dan de belich ting regelt. Snel De camera kan nog steeds geheel met de hand worden bediend, of met voorkeuze sluitertijd of diaf ragma. In dat geval ziet men al die gegevens afgebeeld in de zoeker en weet men of er bepaalde grenzen worden overschreden. Filmtrans port kan als gebruikelijk met de hand geschieden of met een motor drive die maximaal 5 beelden per seconden kan afleveren. Voor het maken van hele series foto's is er achterwand waar 100 ee gemaakt kunnen Veiligheidsslot voor schuivende ramen en deuren Schuiframen en schuifdeuren zijn in de meeste gevallen van heel een voudige sluitingen voorzien, die nauwelijks enige bescherming bie den tegen inbraak. Een extra beveiliging voor deze zwakke punten in de totale in braakpreventie is een nieuw op- legslot van Nemef. Het bestaat uit een cilinderslot en een afzonderlij ke sluitkom. Montage is heel een voudig. Ook voor openslaande ra men (veelal alleen met een slotloze kruk uitgerust) kan dit nieuwe slot gebruikt worden. Voor ongeveer 30 gulden is het in de goed gesorteerde gereedschap- penwinkels en bij 'slotenspecialis- ten' te koop. De Minolta 7000, uitgeroepen tot Camera van het Jaar heeft in de nog verder verfijnde 9000 een opvolger gekregen. (f0to gpdi dan ook e opnamen worden. s de speciaal voor de wetenschappelij ke fotograaf. Op een groot LCD- scherm (horloge display) kan men allerhande curves oproepen. Aan de hand daarvan kan de fotograaf de camera op allerhande wijzen sturen. Bij 'onbemande fotografie' bijvoorbeeld kan de achterwand automatisch om het uur een opna men maken. Daarbij wordt steeds de juiste belichtingstijd in aanmer king genomen afhankelijk van de zonnestand en dergelijke. De achterwand kan ook automa tisch een reeks foto's maken (maxi maal negen) met een steeds iets verschoven belichting. Tal van ge gevens kunnen op de uiterste rand van de dia of foto worden inge- print: tijd, datum, belichtingsnum mer, of zelfs sluitertijd en diafrag ma. Met de programma-achter wand kan men ook een aantal spot metingen vastleggen en met be hulp daarvan de juiste gemiddelde tijd bepalen. Al die gegevens wor den 'onthouden' in het elektroni sche geheugen van de achterwand. Vol elektronica Zowel de camera zelf, de pro gramma achterwand, als de flitser zijn volgepakt met elektronica (en motortjes trouwens) om al deze functies te kunnen waarmaken. Er zitten maar liefst twee micropro- i (computertjes) in het toe- i voor alle belichtings- en sluitertijden en een speciaal voor het automatische scherpstellen. Het geheel gebruikt daardoor wel vrij veel stroom. Maar de camera wordt gevoed met gewone penlite- batterijen of batterijen die een slag kleiner zijn. Deze zijn verwerkt in de handgreep van de camera, die wel wat zwaarder is dan gewoon lijk, maar erg goed in de hand ligt. De introductie van de 9000 came ra overschaduwde overigens een andere primeur van het bedrijf vol komen. In de reeks no-nonsens compact-camera's introduceert Mi nolta een auto-focus toestel met automatisch filminleg en trans port. De camera waar voor de ge middelde fotograaf niets mee mis kan gaan heeft voorts een zelfden kende flitser. De meeste camera's van f 300 tot f 600 hebben echter zulke features. Bijzonder van de AF-T-model is de ingebouwde tele- en standaardlens. Met een druk op de knop wordt het lenzen-systeem zodanig omgezet dat een 60 mm (licht tele) de standaardlenscvan 38 mm vervangt. heeft direct werk voor Diensten in overleg dag-, nacht-, weekend. Werkzaam heden voor kortere of langere tijd. Bel of kom langs bij Via Interim, het gespecialiseerde uitzendburo voor de gezondheidszorg. Leiden: Breestraat 12. tel.: 071- 143145. Ook in Den Haag. tel.: 070-649914. Voor bedrijven en particulieren Offerte? Bel: 071-764821 Jacques van Beelen weer terug van weg geweest Jacques was geveld door een sleutel- beenfraktuur. Na 6 weken herstel gaat hij dinsdag 22 okt. weer zijn werk hervatten. Jacques Ik ben erg blij weer aan het werk te gaan en ben erg gemotiveerd en heb veel nieuwe ideeën opge daan. Ik vind het jammer om mijn fij ne klanten te moeten laten wach ten. Gelukkig waren Inge en Marjan er, om alles op te vangen. Ik wil bij deze al mijn klanten bedanken voor hun begrip en ge duld. Ook ben ik erg dankbaar voor de hulp van Inge en Marjan. Hartelijk dank en tot ziens Jacques v. Beelen Het Bestuur en de Raad van Toezicht van de RABOBANK LISSE zullen op woensdag 23 oktober haar direkteur de heerW. de Bruin een afscheidsreceptie aanbieden wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Om ook de leden, cliënten en belangstellenden in de gelegenheid te stellen felicitaties aan te bieden en afscheid te nemen van de heer de Bruin zal er op bovengenoemde datum van 19.30 tot 22.00 uur een algemene afscheidsreceptie gehouden worden in „De Nachtegaal van Lisse", Heereweg 10 te Lisse. U bent van harte welkom. In verband met de officiële afscheidsreceptie zullen op woensdag 23 oktober a.s. de kantoren van de Rabobank om 12.00 uur gesloten zijn. Een badkuip met een totaal nieuwe vorm van een oplossing zijn voor heel kleine badkamers, waarin men zowel lekker liggend als staand een bad wil nemen. Aan de 'hoekkant' heeft.deze nieuwe kuip een haakse vorm (dat is het douchegedeelte), waarop diagonaal het ligbad aansluit. Het doucheplateau kan met een als extra accessoire verkrijgbare doorzichtige wand worden afgesloten. De vorm daarvan is zodanig dat het douchewater direct naar de kuip wordt afgevoerd. Bij het liggend baden heb je van die douchewand (weggeklapt) geen hinder. Deze badcombinatie is een opmerkelijk nieuw concept van de Duitse fabrikant Hoesch, in Nederland vertegenwoordigd door Siebert Agen turen in Harderwijk. Tel. 03410-23245. (toto gpd>

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4