Krakers ontruimen gebouw Brill en kraken het opnieuw 'Ontslag beheerder kost dierenasiel meer dan drie ton' Pieterskerk als winkel van sinkel 'Dif is voer voor juristen Debat over democratie 'Gaf' aan Oude Singel volgebouwd MAANDAG 21 OKTOBER 1985 LEIDEN - Het kraakpand Brill aan de Oude Rijn is vrijdag ontruimd en vervolgens opnieuw gekraakt. De krakers menen op die manier aan het ontruimingsvonnis te heb ben voldaan, dat de Haagse rechtbank na een kort geding heeft uitgesproken en dat de ontruiming, die op 28 oktober is gepland, nu geen doorgang zal kunnen vinden. In het kort geding dat de i teit, de eigenares van Brill, heeft aangespannen, heeft haar advocaat mr. E.G. Sprey namelijk geen ver bod op herbetreding geëist, een ge bruikelijke eis bij rechtszaken aan gespannen om ontruiming van een kraakpand te vorderen. Aldus kan worden voorkomen dat de krakers een pand ontruimen en direct daar na weer betrekken. In het geval van Brill is deze eis tot herbetreding echter achterwe ge gebleven. Juridisch maakt het de kwestie alleen maar ingewikkel der. Een nieuw kort geding aan spannen voor dezelfde zaak, in dit geval ontruiming van Brill, mag de universiteit niet. Alleen als er nieu we feiten of omstandigheden zijn is een nieuw geding volgens de wet geoorloofd. Wat voor gerechtelijke gevolgen de ontruiming en herkraak ook hebben, de krakers gaan ervan uit dat de ontruiming op maandag 28 oktober op grond van het bestaan de vonnis niet mogelijk is. Mocht de universiteit een nieuw kort ge ding tegen hen aanspannen, dan hebben de Brill-bewoners in elk geval tijd gewonnen voor het on- LEIDEN - PvdA en CDA organiseren volgende week donderdag geza menlijk een politieke avond over het thema 'democratie in Leiden'. De avond vloeit voort uit de discussies die binnen en buiten de gemeente raad hebben plaatsgehad over het functioneren van het college van B en W en de gemeenteraad. Partijen die niet in de gemeenteraad zijn vertegenwoordigd, zoals het CDA, menen dat ze bij het verkrijgen van informatie achtergesteld wor den ten opzichte van de collegepartijen PvdA en WD. Op de politieke avond van volgende week donderdag komen vragen aan de orde als: het college van B en W op smalle of brede basis, de functie van het college-programma en de rol en invloed van de partijen die niet in het college zijn vertegenwoordigd. De fractieleiders Marietje van der Molen (PvdA) en Joop Walenkamp (CDA) zullen door de journa listen John Kroon en Gert Visser worden ondervraagd. In de pauze treedt vervolgens Marietje van der Molen andermaal op, maar dan samen met haar echtgenoot Johanniek als zangduo en verder is dan het Verzetscaba- ret te zien. De avond wordt besloten met een forumdisussie onder leiding van de directeur van de Stichting Welzijn, Joop Kamphuis. In het forum hebben zitting Walenkamp, Van der Molen en de andere fractieleiders: Bakker (WD), Hoekema (D'66) en De la Mar (PSP/PPR). De bijeenkomst wordt gehouden in sociëteit De Burcht, aanvang half negen. derzoek naar hun plannen voor de aankoop en restauratie van het pand. Mr. Ton Visser, de advocaat van de krakers, zei vanochtend dat vasthouden aan de ontruiming, de universiteit op een kort geding zal komen te staan. In een zogenaamd 'executiegeschil' zal hij namens de Brill-bewoners de president van de Haagse rechtbank vragen dit te verbieden. Naar zijn mening vormen hier voor verschillende nieuwe ontwik kelingen een reden. Het spoedei send belang voor de bouw van de omstreden scheidingsmuur is vol gens hem niet meer aanwezig, om dat de afgifte van de bouwvergun ning hiervoor minstens enkele maanden op zich zal laten wach ten. Bovendien hebben de krakers nu toegezegd geen strobreed in de weg te leggen bij de bouw van de Voorts is het argument dat de aanwezigheid van krakers de ver koop van het pand bemoeilijkt vol gens hem niet meer geldig. De kra kers zijn immers zelf de eerste ge- »r de koop. "Die plan- zyn eerst van tafel geveegd. Nu zien ze er tenminste serieus uit. Het wordt lastig voor de universi teit om het oude vonnis weer te ge bruiken. Er schijnt bovendien ook nog een aantal nieuwe bewoners in het pand te zijn getrokken". De Leidse politie meldde van ochtend dat de krakers haar zater dagmiddag de her-kraakactie heb ben bericht, 24 uur nadat het pand Verkeerslichten- installatie blijkt té mobiel LEIDEN - De mobiele ver keerslichteninstallatie op de hoek Noordeinderplein/Witte Singel bleek dit weekeinde wel erg gemakkelijk te vervoeren te zijn. Het apparaat is door onbe kende daders ontvreemd, vol gens de politie vermoedelijk in de nacht van zaterdag op zon dag. Om het verkeer in het ga reel te houden is in allerijl is een nieuwe installatie ge plaatst. De raadsleden Middendorp en Snelders resp. tweede en derde van linkszijn er getuige i gebouw van Brill aan de Oude Rijn voor even ontruimen. was ontruimd en opnieuw betrok- ken. De Leidse raadsleden Paula 7 7 7 r» .Middendorp, Hans de ia Mar (bei Dierenbescherming ui bnet: den PSP) en Egon Snelders (D'66) J zijn getuige geweest van de ontrui ming. De politie wacht verdere ontwikkelingen voorlopig af. "Dit is voer voor juristen", ka rakteriseert politevoorlichter Dick Graveland de laatste gebeurtenis sen. "De burgemeester zal de ge meentelijkejuristen de vraag voor leggen of dit een ontruiming is zo als in het vonnis bedoeld. Als dat zo is, ontstaat een geheel nieuwe situatie". Voor Paula Middendorp lijdt het geen twijfel dat de ontruiming vol gens het vonnis nu heeft plaatsge had. "Ik ben bereid dat desnoods voor de rechter te getuigen", be vestigde zij vanochtend desge vraagd. Over de ontruiming van Brill zal nog een extra raadsvergadering worden belegd. Indien het ge meentebestuur er in slaagt de ont ruiming enkele dagen uit te stellen heeft die bijeenkomst volgende week dinsdag plaats. Lukt dat niet dan vergadert de raad morgen avond over de ontruiming. Of de universiteit vasthoudt aan de ontruiming volgens het vonnis, is niet bekend. Advocaat Sprey was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. LEIDEN - Het ontslag van beheer der Tiele van het asiel aan de Bes jeslaan zal de stichting Dierente huis Leiden en Omstreken ruim drie ton gaan kosten. Dat zal het faillissement van het asiel tot ge volg hebben, aldus de Leidse afde ling Dierenbescherming in een brief aan kantonrechter mr. J.A. Rigter, die morgen uitspraak zal doen in de ontslagzaak die het be stuur van de stichting DLO tegen Tiele heeft aangespannen. De Dierenbescherming baseert zich voor een dergelijk bedrag op het feit dat Tiele bij ontslag zijn eer en goede naam wil zien gezuiverd en daarvoor een smartegeld van ton zal eisen. In geval van ont slag zal Tiele ook zijn dienstwo ning aan de Besjeslaan moeten ver laten. Zijn eventuele opvolgster, mevrouw Van Eeden, woont in Rijnsburg en zal zo spoedig moge lijk in de dienstwoning aan de Bes jeslaan moeten trékken. Vervan gende woonruimte voor de Tieles zal de stichting DLO nog eens op honderdduizend gulden komen te staan. Bovendien zullen de recht bankprocedures die de Dierenbe scherming tegen de stichting DLO heeft aangespannen wegens on rechtmatige daden - de stichting wordt onder meer beschuldigd van het knoeien met statuten - dpor de DLO moeten worden vergoed. Hierbij gaat het eveneens om een bedrag van een ton. Tevens moet de stichting DLO de kosten van een door haar aangespannen en verloren kort geding tegen de Leidse Dierenbescherming nog be talen. "Totale kosten voor de stiphting Dierentehuis Leiden en Omstre ken indien zij ondanks alles hun beheerder willen ontstaan komen op 305.000 gulden. Met ontslag is dus niemand gebaat", aldus de Leidse Dierenbescherming in haar brief aan mr. Rigtef. Leiderdorper krijgt klappen op straat LEIDEN - Een 18-jarige Leider dorper heeft zaterdagnacht zonder enige aanleiding een pak slaag ge had op de Haarlemmerstraat. Vol gens de politie werd hij ter hoogte van de Vrouwensteeg, omstreeks half drie, door twee jongelui van de fiets getrokken en op een aantal klappen getracteerd. De politie heeft de daders, een 16-jarige en een 18-jarige Leidenaar, later in de kraag gevat. In het café Osmanli aan de Bees tenmarkt zijn bezoekers zaterdag avond slaags geraakt. Tijdens een kaartspelletje liepen de emoties zo hoog op dat een knokpartij ont stond. Een Leidenaar hield daar aan een gebroken neusbeen over. De dader is bij de politie bekend en zal binnenkort worden verhoord. Zakkenrollers actief op weekmarkt LEIDEN - Zakkenrollers hebben bezoekers van de zaterdagse week markt enkele honderden guldens lichter gemaakt. Van een 49-jarige Leidse vrouw is zaterdagmiddag tussen 12.30 en 13.00 uur de porte monnee uit de tas gestolen. In houd: ongeveer 400 gulden. Uit de schoudertas van een twin tigjarige Leidse vrouw werd in de binnenstad eveneens de portemon nee gerold. Deze bevatte 150 gul den en een armbandje. Een zeven tienjarige Leidse overkwam het zelfde. In deze beurs zat ongeveer 55 gulden. LEIDEN - De Haagse projectont wikkelaar Erica Beheer BV heeft een plan voor de bouw van twintig appartementen -en een aantal kleinschalige praktijkruimten aan de Haagweg in Leiden. De nieuwbouw komt op een braakliggend stuk grond tegenover de molen de Heesterboom. In het uit vijf bouwlagen bestaande complex Appartementen aan Haagweg komen twintig driekamerapparte menten met serre-achtige balkons aan de zijde van de Haagweg. De woningen worden gebouwd in de premie-A-sfeer en zullen ongeveer 125.000 gulden kosten. schalig karakter hebben. Op de be gane grond zullen bovendien ber gingen voor de appartementen en een zestal garages komen. Op de begane grond is voorzien in de bouw enkele praktijk- of be- Het ontwerp van de nieuwbouw drijfsruimten waarvan de vloerop- is van het Leidse architectenbu- pervlakten afhankelijk zullen wor- reau Van Swieten. De bedoeling is den gesteld van de behoefte. Wel 4at in de loop van 1986 met de zullen de bedrijfsruimten een klein- bouw wordt begonnen. Manifestatie "Handige handen" trekt weer veel publiek LEIDEN - De Pieterskerk was gis teren voor één dag veranderd in een 'winkel van sinkel'. Wat zou u zeggen van een diermobiel of een handgeknoopte Mondriaan, een 'handpainted' kolenkit als paraplu- bak of uw portret in oostindische inkt? Je kon het zo gek niet beden ken, alles was er te koop. Het was de kunstenaarsmanifes tatie "Handige handen' die voor de derde maal in Leiden werd gehou den. Dat betekent dat de Pieters kerk bijna tot de nok toe was ge vuld met keramiek, wanddecora ties, poppen, schilderijen, tekenin gen, etsen, sieraden, kleding en wat al niet meer. Eigenlijk te veel om op te noemen. "Er wordt wat afgerotzooid in dit land", zei Wim Sonneveld ooit on eerbiedig. Honderden creatievelin- gen wilden dat gisteren maar al te graag weten. Vol trots lieten zij zien wat voor moois ze maken. Steeds meer mensen met een kunstzinnige hobby hebben het probleem dat de familie en de ken nissen het inmiddels wel weten en gezien hebben. Daarom is er de beurs 'Handige handen', om de hobby in de publieke belangstel ling te brengen, werkstukken te verkopen in plaats van alsmaar ca deau te doen en om geld te verdie nen voor de aanschaf van nieuwe materialen. Hobby "Wat lief, hé", of "fantastisch", en "wat aardig", was er aan één stuk te horen. "Je geeft toch altijd geld uit als je hier bent", zei een die waarschijnlijk met 1 huis was ge gaan om de hand op de knip te houden. Het lukte haar niet. De lu- LEIDEN - Aan de Oude Singel zijn de negen maisonnette-wonin- gen opgeleverd die zijn gebouwd in het gat achter de Digros-parkeer- garage. Door de nieuwbouw is de 'blinde' gevel van de parkeergara ge nu geheel aan het oog onttrok ken. Over de bouw van de negen pre miekoopwoningen is vorig jaar nogal wat te doen geweest omdat aannemer De Raad uit Noordwijk, toen de palen al in de grond zaten en de koopcontracten nagenoeg rond waren, plotseling van de bouw wilde afzien. De aspirant-ko pers voelden zich door de aanne mer lelijk in de kou gezet. Na tus senkomst van de wethouder van volkshuisvesting, Tesselaar, koos De Raad evenwel eieren voor zijn geld. Het aannemersbedrijf zette de bouw alsnog voort en nam de voor ziene verliezen op het project voor lief. De negen maisonette-woningen beschikken, naast de gebruikelijke entree, toilet, badkamer en keuken, over een woonkamer, twee slaap kamers, een balkon en over een ge zamenlijk dakterras. De begane grond woningen hebben bovendien een tuin. Alle woningen zijn reeds verkocht. (foto Wim Dijkman) Belangstelling ciferdoos met 'levend gedroogde bloemetjes' kon ze niet laten staan. Natuurlijk levert zo'n hobby- beurs ook de nodige discussiestof op. "Is het nu werkelijk professio nele kunst of is het kunstnijver heid"? Is het zus of is het zó? "Het is een hobby", zei de ware liefheb ber niet zonder trots. Wat doet het er dan toe hoe je het noemt, leek hij te zeggen. Maar, wie het waagde het woord 'kitch' in de mond te ne men kon op een fikse uitbrander rekenen. Logisch, want deze hob byisten hebben hun ziel en zalig- héid in hun werk liggen. 'Handige handen' wordt al in twaalf steden in Nederland georga niseerd, en met groot succes. Over belangstelling had de beurs ook gisteren niet te klagen. Het krioel de van de mensen die niet alleen keken en kochten maar die boven dien, en dat is ook de bedoeling van de beurs, 'aangestoken' wer den om een nieuwe hobby te be ginnen. Als dat zo door gaat is de Pieterskerk straks te klein. Uiteraard ging tijdens de voor stelling en de verkoop het knopen, klossen en schilderen gewoon door. En, omdat de beste breister wel eens een steek laat vallen kan het natuurlijk ook gebeuren dat er een verfspatje komt op de zondag se japon van één van de creatieve- lingen. Het deerde haar niet. Inte gendeel, ze droeg het als een me daille. Een gouden, wel te verstaan. Geloof De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia her haalt vanavond het tv-program- ma 'Hoop voor Geloof. Dr. Doro- thee Sölle, theologe en schrijfster, en dr. C.F. Beyers-Naudê, secre taris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, analyseren in een gezamenlijk gesprek de ach tergronden van het geloofsden- ken in West-Europa en Zuid-Afri- ka. Dit programma werd eerder door de Ikon uitgezonden. Het is vanavond om acht uur te zien in gebouw Rapenburg 100. Suriname De Leidse Vtouwenraad her denkt ook dit jaar de 'Dag der Verenigde Naties'. Aanstaande donderdag zal in het teken staan van Suriname. In het gebouw van de vrouwenraad, Caecilia- straat 18, leest de Surinaamse schrijfster Astrid Roemer om tien uur voor uit eigen werk. De Suri naamse Vrouwengroep Leiden tracteert op hapjes uit eigen land en vertelt over de Surinaamse keuken en eetgewoonten. Bedrijf beginnen De Stichting Werkgelegenheid Leiden organiseert dit najaar plannen hebben een eigen bedrijf te beginnen. In de cursus wordt informatie gegeven over rechts vormen, diploma's, vergunnin gen, leningen, subsidies, boek houding. belasting en werken met behoud van uitkering. De cursus duurt vijf ochtenden, te beginnen op dinsdag 12 novem ber. Voor opgeven en informatie: Olga Bedrijfsverzamelgebouw, Evertsenstraat 99, 2315 SK Lei den, tel. 071-219811. Hengelsport Visvereniging VOP '74 hield een wedstrijd in Zaandam. Uit- slag: 1 R. v.d. Zeeuw 3720 gram- 11 stuks. 2 A. Segijn 3900-8. 3 J. Kokkedee 3420-9, 4 J. Heijman- S1780-4, 5 D. van Rossen 3200-8, 6 P. Aben 1800-10, 7 J. Boot 1500- 12, 8 C. Meier 2620-7, 9 A. v.d. Meij 2400-7. 10 F. Keereweer 1280-8. DGV hield een competitiewed strijd in Hoorn. Uitslag: 1 W. Blom 927 cm-52 stuks, 2 W. Klui vers 847-48, 3 J. Verbiest 543-32. 4 F. Landwaart 540-31. 5 B. Arends 324-20. 6 J. Kluivers sr. 277-14. 7 W. van Es 238-11, 9 H. Kluivers 0-0. De vereniging 'De Gulden Voorn' hield een wedstrijd in Wormerveer. Uitslag: 1 H. v. Al phen jr. 20,330 gram, 2 F. Smit 14,050, 3 H. Schouten 11,890, 4 T v.d. Meer 9,580, 5 M.P. Hoogka mer 8,540, 6 G. Harland 8,000, 7 B. Velthuijzen 7,190, 8 H. v. Al phen 7,050. 9 W. Lardee 6,660. Volksschilderen In het buurthuis Morschwijck (Topaaslaan 19) beingt de cursus 'volksschilderen'. De cursus wordt gegeven op dinsdagavond van 20.00 uur tot 22.00 uur (van af 29 oktober aanstaande). Van avond is er om 20.00 uur een de monstratie en gelegenheid om zich voor de cursus op te geven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3