FRACTIE 'Bouw school in Haaswiik' n Dienstwoning Berbice ondergaat opknapbeurt verschil Scheenstra herbenoemd PvdA Oegstgeest wil ook cultuurprijs en kinder dagver blij f rto nnpnharP SChO- OEGSTGEEST - Het be sluit om geen school te bou wen in de Oegstgeester Haas wijk moet worden overwogen. Zou die school er komen, dan mag dat niet tot gevolg hebben dat ande re schoolgebouwen in Oegstgeest leeg raken. Bij voorkeur dient dan ook een plek te worden uitgezocht op afstand van het Oegst geester kanaal. Wel moet die plek centraal gelegen zijn. Dat ziet de PvdA als haar belang rijkste wens, geuit in haar concept programma voor de naderende ge meenteraadsverkiezingen. Volgen de week woensdag buigt de leden raad zich over het programma. De wensen van de sociaal-demo craten op onderwijsgebied reiken nog verder. Ze willen het toela- tingsbeleid oo de ODenbare scho len afschaffen. Dat* toelatingsbe leid zou belemmerend werken voor de groei van de behoefte aan openbaar onderwijs en die groei moet juist worden gehonoreerd, vindt de partij. Zo lang het toela tingsbeleid nog wordt toegepast mag "de overmatige instroom van leerlingen uit belendende gemeen ten niet leiden tot het toelaten van deze kinderen vóór kinderen van Oegstgeester ingezetenen tot de school van keuze", schrijft de par tij. Ook op het gebied van bestuur, democratie en inspraak heeft de partij vergaande wensen. Op het gemeentehuis moet een voorlich tingsfunctionaris komen en de be volking moet nadrukkelijker bij het bestuur worden betrokken. Verkeer en openbare moeten in de portefeuilles komen van één en de zelfde gekozen wethouder. Mo menteel beheert burgemeester Scheenstra de portefeuille verkeer terwijl wethouder Van Hazel open bare werken onder zijn hoede heeft. Ook voor alle zaken die met PvdA. De cultuur in Oegstgeest milieu te maken hebben vindt de kan uit het vergeethoekje worden PvdA dat ze dienen te worden on- gehaald door een jaarlijkse culture- dergebracht in de portefeuilles van le manifestatie. Van de instelling één en dezelfde wethouder. Onder van een kunstprijs zou een extra het hoofdstukje milieu wordt te- stimulans kunnen uitgaan. Ook vens gepleit voor het aanbrengen moet in Oegstgeest een kinderdag- van geluidswerende voorzieningen verblijf komen, langs rijksweg 44. Gemeentelijke belastingen mo- Wat betreft een gemeentelijke gen van de PvdA niet meer stijgen bijdrage aan de strijd tegen de dan de kosten van het levenson- werkloosheid zou kunnen worden derhoud. En de winst van het ener- gedacht aan het stichten van een giebedrijf Rijnland moet worden bedrijfsverzamelgebouw voor be- omgezet in een verlaging van de ta- ginnende ondernemers, oppert de rieven voor gas, licht en water. Hagenaar schuift van weg af OEGSTGEEST - Een 38-jarige automobilist uit Den Haag is zaterdag middag van de rijksweg 44 af geraakt, iets voorbij het Oegstgeester Ka naal. De man mankeerde niets, zijn auto was zwaar beschadigd geraakt in berm en sloot. De Hagenaar was op weg naar Amsterdam en reed achter een kennis aan. Even voorbij Oegstgeest wilden zij twee auto's inhalen. Tijdens de manoeuvre stuurde een van de twee bijna gepasseerde auto's plotseling naar links. Door hard te remmen kon de voorste Hagenaar een botsing voorkomen. De tweede Hagenaar was minder fortuinlijk: zijn remmen blokkeerden en hij schoof rechts de weg af. Zoeterwoudse nep-Madonna bootst best na ZOETERWOUDE - Popstei Madonna heeft playbackend Zoeterwoude veroverd. Tijdens de 'American Sound-playback show', gistermiddag in het Mu ziekcentrum, werd het eigen tijds geknipte fenomeen maar liefst vijf keer geïmiteerd. Toch kon ze alleen in de cate gorie 12 tot 14 jaar op het erepo dium plaatsnemen, vertegen woordigd door Sabine Verha gen. Boven haar eindigden Whitney Houston (Judith Dijk man) en Meatloaf (Wout Steyn en Miijam van der Werf). Bij de acht tot elfjarigen draaide het om Marilyn Monroe (Heieen Groenendijk), André van Duin (Jeroen Lelieveld) en Carola (Claire van der Water). De jury, bestaande uit burge meester Houdijk, grimeur Wim Hoppezak, acteur Henk Votèl i discjockey Fer Giezen, peur den deze zeven uit de 23 deel nemers, die tijdens deze druk bezochte aflevering keihard werkten en beter 'backten'. Volgens de organiserende American Sound komt de ta lentenjacht volgend jaar dan ook terug, met aflevering zes. Dakbedekkers gaan met latten het onbewoonbaar verklaarde huisje aan het begin van Leidseweg-noord te lijf. (foto Holvast) MAANDAG Leiden Rapenburg 100 - Ekklesia herhaalt tv- programma 'Hoop voor Geloof, 20 uur. Zaal Lage Morsweg 14a - Spiritisch Ge nootschap Leiden, 'Bloemenseance', 20 Leiderdorp Gemeentehuis raadscommissie ruim telijke ordening, 20 uur. DINSDAG Leiderdorp Wijkgebouw Zijlkwartier - v.d. Marck-i straat, sportinstuif werklozen, 15.30- 17.30 uur. Oegstgeest Lijtweg 9 - informatieochtend Stichting Welzijn Ouderen, 10 uur. Ruit nieuwe gemeentehuis ingegooid VOORSCHOTEN - In het nieuwe gedeelte van het gemeentehuis is in de nacht van zaterdag op zondag een ruit ingegooid, aan de parkzij de. Het ging om een kantoorruimte van de sociale dienst, die twee we ken geleden verhuisde naar de voormalige Parkschool. Het gemeentehuis is niet bevei ligd tegen inbraak en brand. WD- raadslid mevrouw Hulscher be treurde dit, tijdens een gecombi neerde commissievergadering. Volgens de burgemeester is er ech ter weinig te halen. "Geld is er niet en het meubilair is niet bepaald aantrekkelijk". Bovendien zou een alarmsysteem veel problemen ken nen. Toch wil hij best discussiëren over een betere beveiliging. VOORSCHOTEN - De onbewoon baar verklaarde dienstwoning bij het Voorschotense 'Berbice', on dergaat een opknapbeurt. Voor 8000 gulden worden de verrotte, door houtwurmen aangevreten, dakplaten en -latten vervangen, zo dat de staat van het pand "niet ver der achteruit gaat". Eigenaresse mevrouw Begeer verklaart dit "uit idealisme" te doen: "Het is een heel leuk huisje, een mooi voor beeld van de bouwstijl uit het eind van de vorige eeuw". Verdere op- knapplannen lijken niet reëel. Er moet ook zoveel "kostbaars gebeu- Toen het pand in 1982 onbe woonbaar werd verklaard, heette het dat er niet voldoende sanitaire voorzieningen zijn, het elektrisch net onvoldoende is en gebrekkig functioneert, roest de stalen kel- derbalken heeft aangetast en dak beschot en muurplaten verrot zijn. Andere gebreken, de achtermuur is gescheurd, de trap is te steil, op de verdieping zijn brandgevaarlij ke schotten en voor-, zij- en achter gevel houden vocht en regen niet tegen. Aanvankelijk hoopten B en W dat mevrouw Begeer na een aan schrijving tot inkeer zou komen en de boel zou opknappen. De huur ders konden dan blijven zitten. De bewoonster van Berbice verklaar de echter dat dat niet lonend zou zijn, maar dacht aan de anderë kant niet aan verkopen: "Het zou het voordeligst zijn", verklaarde zij. Maar ook toen al voelde zij zich een "domme idealiste". Dief was eigenaar LEIDERDORP - Een Leider dorper raakte gistermiddag in flinke problemen toen hij via het indrukken van een ruitje de eigen woning wilde binnenko men. Omwonenden belden di rect de politie en de man, die zijn sleutels was vergeten, moest zich identificeren. Ge- lukkig slaagde hij daar in. iiftig jaar postzegelclub WASSENAAR - Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Postzegelclub Wassenaar wordt in het gebouw Huize de Paauw een jubileum-propagandatentoonstel- ling gehouden. Wassenaars burge meester drs. P.H. Schoute zal de tentoonstelling vrijdag 1 november openen. Belangstellenden kunnen er tot en met zondag 3 november terecht. De leden der gemeenteraden in deze regio: wat zijn het voor mensen? Waar staan ze voor en waarom zitten ze er? Wat heb ben ze de laatste jaren nu eigen lijk tot stand gebracht en waar willen ze nog aan trekken? Vragen die in deze wekelijkse rubriek worden beantwoord. Raadsleden doen -per fractie- een boekje open over hun hob by/werk, dat veel dichter bij de mensen staat dan menig niet- politiek geïnteresseerde streek- bewoner vaak denkt. Want die plaatselijke politiek neemt wel alle beslissingen over de eigen straat en buurt. Op 1 november a.s. legt drs. R.A. Nieuwenhoven van de eenmansfractie van D'66 in de Wassenaarse gemeenteraad zijn functie neer. De raadsver gadering van vanavond "zou wel eens de laatste van m'n le ven kunnen zijn", aldus de be snorde democraat, die zeven jaar raadslid is geweest. Nieuwenhoven is onlangs be noemd tot plaatsvervangend hoofddirecteur personeelsza ken bij de PTT en ziet geen kans zijn raadswerk hiermee te combineren. "Formeel zou ik tot de verkiezingen in de raad kunnen blijven zitten. Lid zijn van de raad eist echter een sta biele situatie in je werk. Ik heb het echter nu al bijzonder druk, waardoor het voor mij een aflo pende zaak wordt en daarom stap ik nu op". Zijn nieuwe werkkring maakt deel uit van het PTT-spreidingsplan waar door de kans groot is dat hij volgend jaar naar Groningen moet. Een voldongen feit vol gens Nieuwenhoven ("toen ik ja zei, wist ik dat"). Ambities om in de Groninger politiek te gaan heeft hij niet. Intussen is ook zijn opvolger in de raad, ir. A.J.F. de Vries, in huize Nieu wenhoven gearriveerd om aan het gesprek deel te nemen. Hij komt toevallig net uit Gronin gen. Nieuwenhoven kwam in 1972 vanuit Maassluis naar Wasse naar via zijn werk bij het PTT- opleidingscentrum Voorlinden aan de Buurtweg. Hij had er toen al twee jaar ervaring als raadslid in Maassluis opzitten. In 1978 werd hij in de Wasse naarse gemeenteraad gekozen en daarin zou hij zeven jaar i rechts de oude, in de persoon van R.A. Nieuwenhoven*De Vries zegt: "Een toekomstige samenwerking tussen D'66 en PvdA is niet zinvol. Beide partijen zijn bang hun eigen identiteit en electoraat te verliezen (foto Holvast» lang een eenmansfractie vor men. Terugkijkend zegt hij: "Ik heb best wel veel plezier gehad. Je wordt hier serieus genomen, er wordt niet geredeneerd 'het is maar één zetel' en daardoor tel je echt mee". Bij hét begin van de huidige raadsperiode, in 1982, werden er afspraken gemaakt tussen de fracties van PvdA en D'66. Zij stelden zich gezamenlijk achter een aantal punten van het colle- gebeleid, zodoende voelden ze zich sterker. D'66 heeft dan ook het volste vertrouwen in PvdA- wethouder Gree, die echter niet namens PvdA èn D'66 in het college zit. Staat D'66 dan soms met één been in het college? Nieuwenhoven: 'Dat mag je zo stellen. De afgelopen periode heb ik nooit tegen collegevoor stellen gestemd. In de gemeen tepolitiek is er overigens niet zo snel een behoefte om je positie te markeren door ergens tegen te stemmen zoals in het parle ment gebruikelijk is. Je moet natuurlijk wel kritisch blijven". In hoeverre zouden D'66, PvdA en Partij Wassenaar één blok in de Wassenaarse raad kunnen vormen? De Vries. "Dat kan niet, je gaat dan onge lijke grootheden bij elkaar op tellen. Met name Partij Wasse naar past niet in het rijtje. Frac tievoorzitter Lodder is jaren lang het gezicht van die partij geweest en hij zat voor ons te veel in de rechtse hoek" De Vries meent overigens ook dat een samenwerking tus sen D'66 en de PvdA voor de komende verkiezingen niet zin vol is. Beide partijen zijn vol gens hem bang om hun eigen identiteit en electoraat te ver liezen. Voorlopig dus geen sa menwerkingsverband tussen de kleine partijen in de Wasse naarse politiek. D'66 was en is nog steeds een eenmansfractie. Verhoudingen Het gesprek komt op de poli tieke verhoudingen in de Was senaarse gemeenteraad. Zowel' Nieuwenhoven als de Vries zijn er stellig van overtuigd dat de WD volgend jaar bij de verkie zingen geen absolute meerder heid, dat is 11 of meer van de 21 raadszetels, zal behalen. Dat zou volgens de democraten een wel erg zware last voor de VVD betekenen. Nieuwenhoven: "voor mij is het zeker dat de be volking dat niet zal willen". Hij wijst op de landelijke trend die op een liberale teruggang duidt. De Vries: "Vergeet niet dat de WD hier in Wassenaar maar acht "echte" zetels heeft, die andere twee zijn restzetels die ze zo weer kunnen verlie zen. Drie jaar geleden zat de WD op het toppunt van haar landelijke populariteit en dat was ook in deze gemeente goed te merken". Terug naar D'66. Nieuwenho ven meent dat de partij de afge lopen jaren, ondanks dat ze maar één zetel in de raad had, toch een "redelijke invloed" heeft gehad. Vervolgens noemt hij een aantal zaken waaron D'66 in het verleden een stem pel heeft gedrukt. Heel bekend is het pleidooi van Nieuwenho ven om de raadsleden niet lan ger naar ouderdom, maar frac- tiegewijs aan de vergadertafel te laten zitten. In 1982 werd zijn wens vervuld. D'66 heeft zich ook sterk gemaakt voor een in vesteringsplan, dat de prioriteit van bepaalde uitgaven aangeeft en ook toont hoever men met de besluitvorming is. Ook de voorlichting is verbeterd. Het feit dat er vijf jaar geleden een, aparte gemeentevoorlichter werd benoemd toont volgens Nieuwenhoven "een stukje be wustzijn". Een belangrijk punt is vol gens Nieuwenhoven de nood zaak tot een interne reorganisa tie van het gemeentelijk appa raat. Verschillende diensten en afdelingen werken letterlijk en figuurlijk soms op een te grote afstand van elkaar. Procedures vinden teveel in hokjes plaats, er is sprake van een "verkoke ring". Het apparaat als geheel zou veel slagvaardiger moeten gaan functioneren. Wat zou er veranderen als D'66 meer invloed in de ge meenteraad zou krijgen? De Vries: "Niet zoveel, elke demo cratische partij moet nu een maal binnen bepaalde marges werken". Nieuwenhoven: "Binnen de gestelde grenzen zouden we erg graag wat meer ruimte in de welzijnssfeer qua financiën scheppen. Ik denk bijvoorbeeld aan de openbare bibliotheek die boven op z'n nek is gezeten bij de begroting, het bejaardenwerk of Horst en Vliet". De Vries: "Anderhalf miljoen voor de herinrichting van het gemeentekantoor kan wel, duizend gulden voor een bepaalde club kan niet". Nieuwenhoven legt uit dat er op dit moment meer middelen zijn. Hij zet in dit verband een grote pluim op de hoed van de wethouder van financiën, WD-er Barning. "Er is een zorgvuldig, kritisch financieel beleid gevoerd. De wethouder van financiën heeft z'n rol goed vervuld, misschien heeft hij zelfs een te dominante rol ge speeld. Dit heeft dan ook geleid tot een groei van de reserves waardoor we het ons nu kun nen veroorloven om bepaalde initiatieven te ondersteunen". Forse opgave Minder tevreden zijn de de mocraten ever het woning bouwbeleid van de gemeente. In tegenstelling tot de WD meent D'66 dat de reserve- bouwlocaties in het Wetering park, ter weerszijden van de Zijl watering, wel bebouwd die nen te worden. Genoemd wordt een aantal van 700 wo ningen, "een forse opgave". Nieuwenhoven: "Onze opvat ting is dat je moet denken van uit de erkenning dat er woning zoekenden zijn. Als je nu zegt, Wassenaar is vol en je doet ver der geen inspanningen meer dan ben je verkeerd bezig". De Vries heeft als voorzitter van de stichting jongerenhuis vesting Wassenaar in het verleden nog al eens fors geageerd tegen de gemeentelijke woningbouwpo- litiek. "Als raadslid dien ik ech ter een bredere afweging te ma ken omdat in in die positie moet opkomen voor heel Was senaar en niet alleen voor de belangen van de jongeren. Ik zal dan ook al mijn nevenfunc ties neerleggen". Nieuwenhoven vindt het "hypocriet" wanneer de WD zegt "wij zijn een milieupartij" terwijl ze destijds wel was te vinden voor de bouw van villa's in de duinen achter Rijksdorp, de aanleg van het golfterrein en de bouw van een aantal land huizen aan de Spelderslaan. Tot slot de komende verkie zingen. Bestaat er in Wassenaar zoiets als een "gemiddelde D'66-kiezer"? "Neen", zegt De Vries. "We zijn een zeer brede partij met leden tussen de 20 en 80 jaar uit zowel het noorden als het zuiden van de gemeente en uit alle lagen van de bevol king". Nieuwenhoven: "De WD-er De Korte heeft eens ge zegd dat D'66 een coiyunctuur- partij is met dalen en pieken qua aanhang. Er is nog steeds een harde kern kiezers die zich door ons voelt aangesproken. Wij komen altijd weer terug". JOS KNIJNENBURG OEGSTGEEST - De eerste burger van Oegstgeest, mr. Sj.H. Scheenstra, j is herbenoemd. Scheenstra is sinds 1979 burgemeester van Oegstgeest. Op de besluitenlijst van B en W wordt de herbenoeming 'voor kennisge ving aangenomen'. Dat Scheenstra nog eens zes jaar burgemeester zal zijn 'zal ter kennisgeving van de raad worden gebracht', staat er drpogjes in de besluitenlijst. De persoon in kwestie, Scheenstra zelf, reageert evenmin uitbundig op I zijn herbenoeming. "Ik heb mijn eerste periode achter de rug, de tweede begint", constateert hij feilloos. "Dat is niet zo spannend. Van mijn kant is die herbenoeming zonder emotie verlopen. Ook aan de kant van de gemeenteraad. Toen ik vanochtend naar het gemeentehuis reed, had ik niet de gedachte 'nu ben ik herbenoemd". Wat meer bewogenheid legde de eerste burger naar eigen zeggen aan de dag toen hij enkele dagen geleden bij de commissaris van de koningin voor de provincie Zuid-Holland de burgemeesterseed aflegde. "Het was voor mij al weer de vijfde keer maar het mag natuurlijk geen routine worden", beseft hij ten volle. Op de vraag of hij nog ambities heeft om de ambtsketen van Oegstgeest in te ruilen voor die van een grotere gemeente gaat hij uitgebreid in. "Voorop staat dat ik niet zinspeel op een eventueel vertrek maar in dit verband zijn drie dingen van belang. Op de eerste plaats is het aantal gemeenten dat groter is dan Oegstgeest beduidend kleiner dan het aantal gemeenten dat kleiner is dan Oegstgeest. Ten tweede is er tussen twee politieke partijen een concurrentiestrijd over de hoeveelheid burgemees ters die ze mogen leveren en heeft de minister van binnenlandse zaken uit die concurrentiestrijd geconcludeerd dat het een en ander rechtzet ting behoeft. En ten derde word ook ik een streepje ouder. In profiel schetsen wordt altijd om dynamische figuren gevraagd. Nu wil ik niet zeggen dat ik niet dynamisch ben maar achter 'dynamisch' staat ook altijd 'niet ouder dan veertig jaar'. En ik ben vijftig". Hoe kijkt Scheenstra tegen de Oegstgeester gemeenteraad aan? "Met een afwisselend genoegen". "Gelukkig", aldus de eerste burger, "gaat Oegstgeest niet gebukt onder talrijke grote problemen. Toch willen de fracties hun energie kwijt. Met kanonnen op muggen schieten? Dat is wat al te gechargeerd". LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Anceaux, tel. 070-237254, C. Juffermans- Duyverman, tel. 071-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522- 14192, D. Vink, tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij van 8 00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) 65,70 89.30 131.40 250,90 345,20 16.30-18.00 uur (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 2 per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per jaar. aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers 1.00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1, Leiden (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. (071) 123143 REGIOKANTOREN (01718)12383 Hoofdredacteur, drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz. A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg. Tokio, Londen, Parijs. Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet. ZOETERWOUDE - Zoeterwoude heeft de afgelopen week 7.000 gulden bij elkaar gefeest voor Casa Materna. Het Italiaanse kinderhuis wil voor het geld leermiddelen kopen. Volgens Ronald de Hoop, een van de vele vrijwilligers van de werkgroep Casa Materna, is de week "uitstekend verlopen". Zaterdag was het het drukst, met evenementen als een balonnenrace. poppenkast, tekenfilms, een zeepkistenrace met zelfgemaakte karretjes (zie foto Fred Rohde) en een skelterwedstrijd. En dat allemaal op het Loethe-terrein.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2