'Jan' Nurejev en de houten klazen Originele campagne ruiter Van der Lans De elite van het snelwandelen Eerste zege teenager Sabatini Timman werkt zich naar koppositie Goede prestatie bij Military LZ zwemt zeer sterk MAANDAG 21 OKTOBER 1985 SPORT PAGINA 21 LEIDEN - Wie Lei den verlaat via de Willem de Zwijger- laan en de Zijl-brug kent Dirk Maassen van den Brink. Je kunt hem, richting Leiderdorp gaande, namelijk gewoon niet missen. De mar kante kop, de pik zwarte hangsnor, het oranje-wit van AV Holland, dat is 'm. Al herken je hem na tuurlijk pas echt aan die merkwaardige tred, die in de loop van de jaren zijn handelsmerk is ge worden. Snelwande len heet dat, die wat komisch aandoende en bij sommigen daarom de lachlust opwekkende wijze hij zich. daar pleegt voort te bewegen. Vaak avond aq.n avond, brug op, brug af. Zo'n honderdvijf tig kilometer per week gooit de nu in middels 37-jarige ho venier er tegenaan wanneer er voor hem weer een nationale titel te verdienen of te verdedigen valt, waarbij dus meteen is aangegeven dat snelwandelen wél de gelijk een heus on derdeel is van de sport der sporten, de atletiek. Maassen van den Brink oefent bij voorkeur in de buurt van het LOI omdat de hoge brug met zijn lange aan looproute een extra inspanning vereist. De soms spottende opmerkingen van het passerende publiek ten spijt leeft hij zich daarop vaak zes keer week helemaal uit. Want des te gemakkelijk loopt het dan later op een vlakke atletiek baan. Hoewel, echt lekker ging het za terdag in de Leidse Hout toch niet waar zijn club ter gelegen heid van het 50-jarige bestaan de nationale titelstrijd op de 50 kilo meter snelwandelen organiseer de. Precies tien jaar geleden greep Maassen van den Brink op het geaccidenteerde parcours rond de Merenwijk het goud. Ook vorig jaar nog in Helmond kroonde hij zich als de beste van Nederland. Maar in beide geval len was Jan Cortenbach de grote afwezige. De eerste keer omdat hij toen pas 14 jaar was en nog nooit sneller had gewandeld dan U of ik. En vorig jaar omdat hij zich vanwege zijn studie in Mexi co ophield. Nu hij er wel bij was had de Leidenaar geen schijn van kans. Elite Zelfs moest Maassen van den Brink op eigen terrein de even eens dertien jaar jongere Tom van Andel nog laten voorgaan en genoegen nemen met het bróns. Met dit drietal is tevens de elite genoemd van het uitermate klei ne Nederlandse snelwandelaars- korps, dat verder bestaat uit veertien (de vijftiende benam zich twee dagen voor het jaarlijk se evenement van het leven) ta melijk curieuze figuren. Los van die twee concurrenten steekt Cor tenbach bij deze typen af als de befaamde danser Nurejev temid den van een stel houten klazen. Met z'n spikes (als enige), z'n snelle outfit en z'n atletische ge stalte oogt de man uit St.Oeden- rode ook wat hij daadwerkelijk is, namelijk als de ideale duurlo- per. Door zijn vloeiende stijl krij gen zelfs de toch altijd wat tegen natuurlijke bewegingen met heu- De karakteristieke houding van de snelwandelaar, in casu Dirk Maassen van den Brink. Hij 'zoekt' hier in de bocht naar zijn naaste belager. (foto Loek zuyderduin) pen en armen - bij het snelwande len is het verplicht om met de voe ten onafgebroken contact te ma ken met de grond - zaterdag in de Leidse Hout een voor ons land ge heel andere dimensie. Perfect in balans leek het alsof de student tropische agricultuur over het tartan zweefde. Figuurlijk ge sproken dan, want als je dat zwe ven iets te letterlijk neemt word je door de vijf scheidsrechters we gens foutief wandelen uit de strijd genomen. En dat ze daar niet moeilijk over doen bewees de titelstrijd van vorig jaar. Een paar honderd meter voor de fi nish ging één der deelnemers on herroepelijk 'voor gaas'. Die had zich dus vijf uur voor jan joker in het zweet gelopen. Zo lang deed Cortenbach er za terdag niet over. Onder ideale omstandigheden en voor 33 toe schouwers verpulverde hij twee nationale records, die hij reeds beide in zijn bezit had. Na dertig kilometer bleek hij 49 seconden sneller dan ooit tevoren en na de volle mep stonden de chronome ters stil op 4 uur 15 minuten en 29 seconden. Dat betekende een ver betering van zijn eigen record van maar liefst 9_ minuten. On dersteboven was hij daar niet Prognose Nauwelijks aangedaan of gete kend door 125 ronden van 400 meter en slechts een tikje bezweet meldde de ras-atleet monter dat zijn prognose ook precies was uitgekomen. "Ik had van tevoren gezegd dat ik hier rond de 4.15 zou lopen. Ik ben al een paar we ken erg goed in vorm en de om standigheden waren vandaag ideaal. Geen wind, de juiste tem peratuur, een goede organisatie en een lekkere baan. Hoewel ik erbij moet zeggen dat ik liever op de weg loop. Dit is wel erg eento nig, 125 van die rondjes. Je zou er bijkans draaierig van worden. Voor het publiek lijkt het me ook niet zo leuk.. Er zit geen afwisse ling in. Maar ja, het moet sinds een paar jaar allemaal officieel, hè." De techniek is wat Cortenbach, die sinds 1978 via de 'gewone' wandelsport in het kleine wereld je der snelle jongens verzeild raakte, het meest charmeerd. "Dat dan in combinatie met de duur, de afstand dus, en de snel heid", voegt de Brabander daar aan toe. "Het oogt misschien een voudig, maar ik kan je verzeke ren dat het dat niet is. In Mexico, waar de echte grote jongens van daan komen en de beoefenaren worden gewaardeerd, beheersen ze dat tot in de perfectie. Daar is het wandelen verheven tot een soort kunst", aldus de kampioen. Die het betreurde dat er voor hem in Nederland geen echte concur rentie meer is. "Anders zou het vandaag nog een stuk sneller zijn gegaan." Niemand kon zich echter meten met Cortenbach, die ook interna tionaal inmiddels begint mee te tellen. In stilte mocht Maassen van den Brink misschien nog op prolongatie van zijn titel hebben gehoopt, in de praktijk bleek dat ook hij zich van meet af aan geen enkele illusie behoefde te maken. Na vijf ronden dubbelde de als een haas gestartte Cortenbach de zwakste meeloper en nog ruim binnen het uur (48 minuten 47 se conden) had hij ook de sterkste te genstrever te pakken. Op dat mo ment nog de Leidse bruggenbe- stormer. Die zou evenwel nóg een teleur stelling te slikken krijgen. Pal nadat Cortenbach met rondjes van 1.56 en 1.58 zijn dertig kilo meter record aan flarden had ge lopen klapte Maassen van den Brink volledig inélkaar. Bra kend brak zijn hoge aanvangs- tempo waarop de bedaard weg gegane Van Andel zonder par don over hem heen stapte. "Ik had geen koude melk moeten drinken", verzuchtte de hovenier, die compleet kapot en met een blaar van heb-ik-jou-daar een klein half uur na de winnaar over de finish strompelde. Verlichting Dat was overigens, wat Maas sen van den Brink betreft, nog eens ruim drie kwartier sneller dan de meeste einzelgangers voor wie bijna de verlichting nog ont stoken moest worden ook. Met de serieuze sporters al lang en breed onder de douche leverde de op tocht der naam- en kanslozen een buitenissig en potsierlijk schouw spel op. Vaak met de blik op on eindig en dikwijls in een stijl die ronduit bizar te noemen was sleepte de bonte verzameling loop-maniakken zich op de klan ken van Abba klaarblijkelijk doelloos voort, op weg naar het einde. Al sprak hun vastberaden heid (slechts twee lopers staakten onderweg de strijd) aan de ande re kant toch ook weer tot de ver beelding, want vijf uur afzien op enkel banaan en kouwe thee is natuurlijk niet niks. Maar van de charme waarover Jan Cortenbach sprak, van de stijl waarin hij, Maassen van den Brink en Van Andel, top sport bedrijven vond je bij het merendeel van deze excentrieke lingen toch maar bitter weinig terug. Voor hen leek de opgave in de Leidse Hout waarlijk een brug te ver. AD VAN KAAM TOKIO (Rtr.) - De vijftiepjarige Ga- briela Sabatini heeft zaterdag haar eerste professionele toernooizege geboekt. De Argentijnse teenager versloeg in de finale van het tennis toernooi van Tokio (prijzengeld zes ton) de Amerikaanse Linda Gates. Sabatini had twee sets (6-3,6-4) no dig voor haar overwinning. De Argentijnse, twaalfde op de wereldranglijst, was voor het Ja panse evenement als eerste ge plaatst. In januari van dit jaar maakte Sabatini van tennis haar beroep. In april verloor ze in de fi nale van Hilton Head van Chris Evert-Lloyd. In juni haalde Sabati ni de halve-eindstrijd van het toer nooi om de open Franse titel, op Roland Garros. Ook toen was Evert te sterk voor haar. De Amerikaan Scott Davis no teerde gisteren in Tokio zijn eerste grote toernooi-winst van dit sei zoen. De 23-jarige tennisser ver sloeg in de eindstrijd van het toer nooi in Tokio zijn landgenoot Jim my Arias in twee sets. Na een een voudige winst in de eerste (6-1), had Davis in de tweede wat meer problemen met zijn opponent. Pas via een tie-break (7-3) veroverde de nummer zestien van de wereld zijn eerste Grand-Prix toernooi in dit jaar. Hij verdiende er ruim 60.000 gulden mee. Ivan Lendl heeft de reeks van overwinningen weer opgepikt. Na de zege in het het toernooi van Flushing Meadows, was de Tsje- choslowaak weinig succesvol in het Davisbekerduel tegen de Bondsrepubliek. Door een blessu re kwam hij alleen in actie in het dubbelspel waarin hij met Tomas Smid kansloos was. Bij de strijd om de Australische indoor-titel in Sydney bleek hij weinig last meer te hebben van de ontsteking in zijn rechterarm. In de eindstrijd van het toernooi, waar meer dan een miljoen gulden te verdelen viel, versloeg hij in drie sets de Frans man Henri Leconte. Het was de eerste overwinning van de 25-jari- ge Lendl op zijn drie jaar jongere opponent na twee gevoelige neder lagen. In het begin van het jaar ver loor de nummer een van de wereld ranglijst in de Davisbeker. Zijn tweede onverwachte nederlaag te gen de Fransman leed Lendl op Wimbledon. Leconte won toen het fraaie duel om een plaats by de laatste acht in Engeland. In Sydney zat een derde surprise er niet in. Leconte slaagde er geen moment in het duel naar zijn hand te zetten. Twee services doorbra ken beslisten de eerste twee sets. De derde werd pas beslist na een tie-break. Ook daarin bleek op de opslag van Lendl doorslaggevend. In het dubbelspel ging de over winning naar de Zweeds-Australi sche combinatie Anders Jarryd/ John Fitzgerald. Zij versloegen in de finale Fitzgeralds landgenoten Mark Edmondson en Kim War wick eenvoudig in twee sets. Iets meer dan vijf uur heeft Pam Shriver nodig gehad om het tennis toernooi van Filderstadt te winnen. De lange Amerikaanse kende ook in de eindstrijd van het evenement nauwelijks problemen met haar te genstandster en stond andermaal geen set af. Ditmaal was Catarina Lindqvist een weinig gewillig slachtoffer. Alleen in de tweede set kon de Zweedse haar opponent se rieus tegenspel bieden. Shriver mocht na de winst niet alleen de grootste greep uit het prijzengeld doen. Zij ontving ook nog een Por sche ter waarde van ruim 100.000 gulden. De meeste tegenstand in het toernooi ondervond de Ameri kaanse in de halve finale tegen Steffie Graf. De Westduitse bleef in de eerste set tot 4-4 goed bij. In de tweede was een doorbraak op de opslag van de tengere Westduitse bij een stand van 4-3 voldoende voor de overwinning voor Shriver. MONTPELLIER (ANP) - De twee de serie van drie partijen heeft Jan Timman aan de vooravond van de rustdag mede bovenaan de rang lijst gebracht van het kandidaten- schaakternooi in Montpellier. Met de derde reeks (Ribli, Portisch en Vaganjan) in het vooruitzicht, is dat een comfortabele uitgangsppo- sitie. De partij uit de vijfde ronde tegen Boris Spasski werd zaterdag avond laat na in totaal meer dan twaalf uur spelen op de 98ste zet weliswaar voor de derde maal afge broken, maar Timman zelf ver wacht dat de Franse Rus zonder verder spelen zal opgeven. Als dat een feit is, komt Timman op vier punten, evenveel als lijst aanvoerder Arthur Joesoepov. De 25-jarige Tartaar, die als een veld heer achter het bord pleegt te zit ten, verspeelde vrijdagavond laat in de afgebroken partij tegen Bel- javski zijn plus-pion, waardoor aan remise niet meer was te ontkomen. De zaterdagse kliekjesdag stond geheel in het teken van Boris Spasski. Om drie uur 's middags nam hij op de van hem bekende nonchalante wijze plaats achter het bord, 's avonds om half tien zat hij er nog. Tegenstander Ribli (vierde ronde) was inmiddels afgelost door tegenstander Timman (vijfde ron de). Achter de coulissen drentelde ook nog tegenstander Vaganjan (zesde ronde) rond. Deze kwam wegens tijdgebrek niet meer aan bod. Ongelukkig Al die tijd zat Spasski daar als of hij uitrustte van een partijtje ten nis. Zoltan Ribli, die toch al een on gelukkig toernooi speelt, vergiste zich deerlijk in de gespeelde non chalance van zijn tegenstander. In een dame-eindspel met twee pion nen tegen nul stond de Hongaar glad gewonnen. Tot op de 85ste zet Spasski van een korte wandeling terugkwam, zijn dame offerde en via pat naar remise ontsnapte. Voor die wonderbaarlijke ontsnap ping had de zaal zowaar voor het eerst in het hele toernooi een ap plausje over. Time out Gary Kasparov, de uitdager van wereldkampioen Karpov, heeft za terdag in de schaaktweekamp in de wereldtitel in Moskou zijn twee de 'time-out' gebruikt. De Rus, die de tweekamp leidt met 9-8, komt nu dinsdag aan het bord voor de achttiende van 24 partijen om het wereldkampioenschap. Net als Kasparov heeft Karpov ook twee extra rustdagen achter de rug. Ma ximaal mogen de spelers drie keer uitstel vragen. Vervolgens was de beurt aan Timman. Samen met secondant Hort had hij de afgebroken stelling van toren plus paard en één pion tegen toren en drie verbonden pionnen nachtenlang geanaly seerd. Spasski had er veel minder naar gekeken. Hij heeft geen se condant, sinds Dzindzichavsjili, die als zodanig was aangezocht, het heeft laten afweten. Het begin verliep gunstig voor de Nederlandse grootmeester. On der voortdurende matdreiging werd Spasski gedwongen de sa menhang van zijn pionnen te ver breken, waarna de h-pion werd op gepeuzeld. Hort, die als een Cerbe rus achter in de zaal waakte, keek vergenoegd. De verwachte capitu latie van Spasski bleef echter uit. De oud-wereldkampioen ging een kopje koffie halen en informeerde bij de hoofdscheidsrechter hoe lang hij nog door moest spelen. De derde partij tegen de wachtende Vaganjan vond hij wat teveel van het goede worden. Hij nam zelfs |een tijdje op de tribune plaats, waar hij zich met een toeschouwer onderhield. Na een half uurtje stapte hij weer op het podium en zette de partij voort. Timman had moeite zich op- j nieuw te concentreren. Hij koos een omslachtige weg, wat niet ver standig was, omdat hij dan te ma ken zou kunnen krijgen met de vijftig zettenregel. Deze houdt in dat een partij in remise eindigt, als binnen dat aantal zetten de pion nen niet zijn gespeeld. Er waren nog 23 zetten over, toen het duel op de 98ste zet voor de derde maal werd afgebroken. De uitslagen zijn: Vierde ronde: Ribli- Spasski Vz-Vz. Vijfde ronde: Smislov-Seirawan Vt-Vz, Spasski-Timman opnieuw afgebroken. Zesde ronde: Vaganjan-Spasski uitge steld, Joesoepov - Beljavski Vz-Vz, Seira- wan - Tsjernin Vz-Vz, Tal-Short VzM. De stand: 1. Joesoepov (Sov) 4, 2. Portisch (Hon), Tal en Smislov (beiden Sov) 3Vè, 5. Timman (Ned) 3 en 1,6. Sokoio en Beljavski (beiden Sov), Short (Eng), Ribli (Hon) en Seirawan (Vst) 3, 11. Vagai\jan (Sov) 2Vz en 1, 12. Kortynoj (Zwi), Nogueiras (Cub) en Tsjer nin (Sov) 2'/j, 15. Spasski (Fra) 2 en 2, 16. Spraggett (Can) 1. 200 m. Zij werd op de voet gevolgd door Paulien Stastra. Grote over macht ook voor Yvon de Kier, die driemaal als eerste eindigde (30,8; 1.07,7 en 2.35,9) en ook de limiet haalde. Mireille Correljé volgde op de tweede plaats en Patricia Distel veld werd derde. Silvia Bakker completeerde de LZ-successen met drie eerste plaatsen bij de vrouwen. De Zijl/LGB boekte de meeste successen bij de jongens. Robert Janssen en Marco Blokpoel werden eindigden bij de eerste drie op de rugslag. Hans van Hees zette zijn succesreeks eveneens voort, met drie eerste plaatsen, en dat on danks de weinig inspirerende zwe- momstandigheden. Bij de mannen sloot Reinier Haasnoot de wedstrij denreeks af met een derde plaats. BOEKELO (GPD) - Op bijzonder originele wijze is Wout-Jan van der Schans dit weekëinde een adver tentie-campagne voor radio, televi sie en in de dagbladen begonnen. De ruiter uit Lunteren, samen met de eigenaar van zijn toppaarden sinds enige tijd op zoek naar een sponsor, reed zich in de Military van Boekelo voor het oog van 50.000 toeschouwers op een impo nerende wijze in de kijker en schaarde zich prompt bij de inter nationale top. En als Van der Schans aan een onberispelijke cross-country en een dito spring- parcours een iets betere dressuur- proef voorafhad laten gaan, had er zelfs nog meer ingezeten dan een Nederlands kampioenschap en een vijfde plaats in de eindrangschik king. Slechts de crème de la crème uit de Military-wereld slaagde er in de prestaties van Van der Schans te overtreffen, hoewel er nauwelijks sprake was van echt niveauver schil. Maar ga er maar aan staan: de Amerikaan Bruce Davidson, twee voudig wereldkampioen, won, zijn landgenote Kim Walnes, in 1982 en 1984 winnares van Lexington, werd tweede, de olympisch kam pioen van Los Angeles Mark Todd derde en regerend wereldkampioe ne Lucinda Green, tevens meer voudig winnares van de zwaarste wedstrijd ter wereld in Badminton, vierde. „Normaal gesproken kon den we in een dergelijk deelne mersveld alleen bij de dressuur meekomen", aldus chef d'equipe Teun Platenkamp. „Nu konden we het gedurende de hele wedstrijd. Het enige punt was dat de dressuur verhoudingsgewijs iets tegenviel. Maar dat is geen ramp". Platenkamp leeft daarbij tevens in de geruststellende wetenschap dat Wout-Jan van der Schans niet helemaal overstapt naar een ande re discipline. De 24-jarige ruiter, die in de samengestelde wedstrijd sport door de kenners een grote toekomst wordt toebedacht, gaat met ingang van het komende in- door-seizoen de springsport beoe fenen omdat het NOP (Nederlands Olympiade Paard) bij hem het met veel bombarie bij Gerd Meier weg gehaalde paard Olympic Treffer heeft ondergebracht. „Ik krijg de kans om te laten zien dat ik de juis te ruiter voor dat paard ben. Zake lijk gezien heeft het voor mij voor delen om die tak van de paarde- sport te gaan bedrijven, er zit meer business in. Aan de andere kant is het in de Military-sport wat gemak kelijker om internationaal bij de top te komen, hetgeen voor even tuele sponsors weer interessant is. Daarom ga ik proberen het te com bineren". In de military-sport wordt Van der Schans vooralsnog niet achter volgd door handelsperikelen, om dat hij voornamelijk paarden rydt van collega-ruiter André van Speandonck. „Dat is weliswaar niet direct een stal met commercië le doeleinden", aldus Van der Schans, „maar we willen toch mi nimaal kostendekkend werken". Vandaar dat het duo Van der Schans-Van Speandonck nog op zoek is naar middelen, om het ta lentvolle paardentrio Mistrall (waarmee hij eerder dit jaar Wal- dorff won), en de 'Boekelose' paar den IK Brunnel en Melody voor de vaderlandse sport te behouden. „We zijn op weg aansluiting te krij gen met de internationale top", al dus Van der Schans. „Het zou dan ook erg goed uitkomen als er nu wat mensen iets voor deze sport gaan doen". Overigens gaat een af vaardiging van de military-ruiters op korte termijn met het NOP over dit soort dingen praten. Toch sprak Van der Schans niet Wout Jan van der Lans in actie tijdens de Military in Boekelo. (foto ANP) in het enkelvoud, toen hij het over de aansluiting met de toonaange vende ruiters had. Want niet alleen de eigenaar van een handels-, af- richtings- en pensionstal uit Lunte ren liet in Boekelo een voortreffe lijke indruk achter, in de personen van Anchela Rohof, Eddy Stibbe en Hans Brugman had Nederland nog drie deelnemers die bijna of helemaal geen tijdfouten in de steeple en cross country hadden. De zwaarte van de hindernissen was de laatste jaren al niet zo'n pro bleem meer, het tempo dat in de uithoudingsproeven moest wor den gereden daarentegen wel. LEIDERDORP - De zwemploegen van De Zijl/LGB en LZ'86 hebben gisteren hun stempel gedrukt op de kringwedstrijden, die in het Lei- derdorpse zwembad 'De Does' werden afgewerkt. LZ'86 won maar liefst zes keer, terwijl de zus tervereniging daar nog een ere plaats aantoevoegde. Een aantal zwemmers en zwemsters behaalde ook de limiet voor de nationale wintei kampioenschappen LZ'86 is traditioneel erg sterk vertegenwoordigd bij de jongste deelnemers, de kinderen onder de tien jaar. Eigenlijk een leeftijd waarop over de zwem prestaties nog weinig gezegd kan worden. De Zijl/LGB heeft een lichting zwem mers met toekomst, maar over eni ge jaren zal pas blijken of de veel- belovende tijden van nu, ook op nationaal en internationaal niveau van waarde zijn. Karin Stastra won bijvoorbeeld bij de prilste meisjes de vlinder slag, gevolgd door Danny Dubbel- deman van De Zijl/LGB. Bij de meisjes onder 12 jaar was het Nan cy Kijk inde Vegte die twee eerste plaatsen wegkaapte, op de 50 en 100 meter. Weer een stapje hoger scoorde Ingrid van Veen met twee limieten voor de wintertitelstrijd. Zij noteerde 33,2 voor de 50 m 1.11,8 over de 100 m en 2.41,5 op dé

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21